» »

Rekuperator

Rekuperator

Magic1 ::

Razmišljam o nabavi prezračevalnega sisteme z rekuperacijo za hišo (dva nadstropja, cca. 200m3).
Ima kdo kaj izkušenj glede tega, kakšen tip naprave, cene, izkušnje,... ?
Magic
  • spremenil: Magic1 ()

hendriks ::

Ravno te dni dobivam ponudbe za hišo, poleg ostalega (vodovod, talno gretje, toplotna črpalka) tudi prezračevanje
z rekuperacijo. Cene so tam od 4K do 7K (material, rekuperator in montaža), odvisne so predvsem od proizvajalca
rekuperatorja. Helios naprava je recimo 3K, medtem ko je Wolf npr 1,5K. Nisem se poglabljal v kvaliteto, menim,
da je bolj kot rekuperator (lahko ga zamenjaš kadarkoli hočeš) pomemben material, torej cevi ipd.
Za kaj več pa vprašaj tukaj.

gruntfürmich ::

se je kdo od vas sploh kdaj uprašal kolikšna je dodana vrednost rekuperatorja?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

hooger ::

gruntfürmich je izjavil:

se je kdo od vas sploh kdaj uprašal kolikšna je dodana vrednost rekuperatorja?


ne, dej nam razloži....

hendriks ::

gruntfürmich je izjavil:

se je kdo od vas sploh kdaj uprašal kolikšna je dodana vrednost rekuperatorja?


Če mi bo preprečeval plesen, ker imam 3 slojna pvc okna in izolacije 20cm, je dodana vrednost velika.
Podobno preprečevanje (vendar manj ugodno) mi zagotavlja odpiranje oken, vendar vedi, da jih
moraš odpirati na 3 ure, po 20 min, kar si sploh ne predstavljam v nobenem letnem času.

zlobcek ::

Dodana vrednost je vedno svež zrak, fitrirana (manj prahu po bajti) in z vlago pod nadzorom. Z nizkimi izgubami zaradi tega.

Jest mam tudi ravno razpeljane cevi. Rekuperatorja še ne bo kmalu. Gledal pa sem takega z vračanjem vlage, da se mi ne bi notranjost preveč izsušila. recimo Novus F od E-netsi.

Ma ja hendriks, isto mam jest 3 slojna les/alu in isto izolacije. Brez nekega aktivnega prezračevanja v taki bajti nimaš kej delat, ker je vse zadihtan do amena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

hendriks ::

zlobcek je izjavil:


Ma ja hendriks, isto mam jest 3 slojna les/alu in isto izolacije. Brez nekega aktivnega prezračevanja v taki bajti nimaš kej delat, ker je vse zadihtan do amena.


Exactly. Pri starih hišah to ni bil problem, ker so prvič okna slabo dihtala, izolacije pa ni bilo :)

MTB ::

Fantje, po eni strani imate glede izolacije in prezračevanja prav. Tista o 20 minut na vsake 3 ure je prenapihnjena.
Problematična je kuhinja in sušenje cunj. Če uporabljaš napo v kuhinji si zmagal, saj odvedejo enormne količine zraka v primerjavi z navadnim zračenjem. Dandanes večina gospodinjstev uporablja sušilce za perilo, se pravi da to spet ni problem.
Pri zračenju z rekuperacijo ti nihče ne pove, da so problem razvodi in nabiranje svinjarije v njih. Tako kot klimatski sistem v avtu.
Glede energetske učinkovitosti pa kaj vem. Diagonalno odpiranje oken v bivalnem delu 2x na dan za 5 minut ne vem če odtehta delovanje sistema cel dan. Takšni sistemi so primerni za kakšne poslovne prostore, kjer se zadržuje več ljudi, ni možnosti odpiranja oken in podobno. Za doma pa... No ja, vsak ima svoj pogled na svet.

gruntfürmich ::

vidim da nobeden nima blage veze koliko bo dejansko energije prišparal z astronomsko dragim rekuperatorjem. in več kot očitno nekateri mešate prezračevanje in rekuperacijo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Rekuperacija je samo prezračevanje kjer se vodni zrak ogreje z izhodnim zrakom.

Samo to in nič več. Tukaj se nekaj prihrani, sploh pozimi, ko je pod ničlo.

Ogrevanju ni treba toliko dogreti vhodnega zraka, ker to opravi rekuperator. Sem slišal podatke tam nekje do 80%. Je bil pa pač prodajalec ...

Seveda pa niso poceni, in rabijo elektriko ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gruntfürmich ::

Invictus je izjavil:

Ogrevanju ni treba toliko dogreti vhodnega zraka, ker to opravi rekuperator. Sem slišal podatke tam nekje do 80%. Je bil pa pač prodajalec ...

dobro si to slišal. jst sem pa prebral v eni reviji da okoli 200W (morda se motim) prihraniš. tko da me pa sedaj zanima, komu pametnemu! se zdi rekuperator smiselna naložba?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Glede na ceno je najbrž slaba naložba če imaš staro bajto. Ki niti ni prav dizajnirana za to. Cena rekuperatorja namreč ni 500 EUR.

Seveda pa ti zmanjšuje vlago v prostoru in posledično preprečuje plesen pri preveč izolirani/zaprti bajti. Če postaviš v računico še preganjanje plesni, se mogoče splača. Ne vem pa koliko stane vzdrževanje rekuperatorja.

Vse pasivne hiše ki sem jih gledal v Avstriji nekaj let nazaj, so imele rekuperator standardno noter. Ampak fora je bila, da so imele te bajte en velik, raje kar ogromen skupen prostor, in male sobe, v bistvu bolj spalnice, ki jih tako ali tako ne greješ preveč.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gruntfürmich ::

po mojem je veliko bolj rentabilno dati navadni električni ali pa grelec iz centralne v dovodni kanal za zrak, kot pa kupovanje dragega rekuperatorja za par prišparanih wattov.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

zlobcek ::

Jasno, da so z rekuperatorjem še vedno prisotne izgube zaradi prezračevanja. In tudi višje so, kot če ne prezračuješ nič. So pa enake oz nižje, če prezračuješ z odpiranjem oken, kvaliteta zraka pa je boljša. Rekuperacije se v tujini priporoča za kakšne astmatike in ljudi, ki so občutljivi na prah itd.

Cevi so vse antistatične. Plast prahu, ki se odloži na ceveh se lahko spiha po parih letih in je spet uredu.

Zadeva je lahko tudi krmiljena na CO2, tako da ni treba, da vedno laufa.

gruntfürmich če bi hotel ogreti dovodni zrak - recimo, da ga je 200m3/h, potrebuješ cca. 2,5 kW cevni grelnik. S sušilcem pa tudi ne znižuješ vlage v prostoru.

Stvar ni tolk enostavna. Za nove bajte, pri katerih se pazi na izolacijo in okna je treba kar premislit. Recimo pri projektu se računa, da imaš 0,5 izmenjave na uro. To pomeni, da je vse bazirano na tem, da v dveh urah zamenjaš celoten zrak v hiši. V praksi brez nekih aktivnih elementov tudi blizu tega ne prideš, moral bi pa po nekih nemških standardih zagotoviti vsaj cca. 0,3 izmenjave.

Kot zanimivost povem eno hecno zgodbo. En model je postavu novo bajto. Na papirju nizkoenergijsko. Ampak mu niso vgradili higrosenzibilnega prezračevanja. To je recimo mikrovent z rešetkami na oknih in nekim odvodnim ventilatorjem, običajno v kopalnicah in kuhinjah, vse skupaj krmiljeno na vlago v objektu. No uglavnem... Vgradili pa so navadne ventilatorje u kopalnici in itak napo v kuhinji. Ko je šlo proti zimi je opazil, da mu teče iz kuhinjske nape in skozi kopalniški prezračevalni kanal voda. In to na jasen dan;)

Kaj se je dogajalo? Jeseni, ko je začel kurit, imamo zunaj nižje temp ampak relativno visoko vlago. Notri kuriš, se pravi je temp. višja in vlaga praviloma nižja. Bajta je bila tolk zadihtana, da je ob delovanju nape vleklo zrak iz kopalniškega spiro kanala in obratno. Ko je bil nekdo u kopalnici, mu je zrak vleklo čez napo. Zunanji hladen zrak pride po kanalu v hišo, se med potjo ogreje in hop, zrak zbezla čez točko kondenzacije in odloži vlago običajno po stenah kanala in tudi na rešetke nape.

In to zrihtat je kurac. Njemu so potem vgradil rešetke na okna in prave ventilatorje.

Tega ni malo. V Lj obstajajo bloki, ki so šli čez energetsko sanacijo in imajo iste probleme.

Loh povem še kakšno zgodbo;) Ene so res za zjokat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

gruntfürmich ::

ne vem če se midva zastopima, ampak rekuperator zraka služi samo izmenjavi toplote. je tako?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

zlobcek ::

rekuperator je prezračevalna naprava s prenosnikom toplote da. Prenaša toploto in hlad (in v določenih primerih vlago) na svež zrak, ki vstopa v bajto.

Če bi hotel prezračevat z isto količino brez rekuperacije ti lahko povem direkt, sem glih računal eno hišo 9x8m 3 štuki.

Torej brez rekuperacije je ventilacijskih izgub 6960 kWh. Recmo cca. 696 l kurilca na leto.
Z 75% rekuperacijo je teh izgub 1740 kWh . To je cca. 175 l olja na leto.

Se prav si prišparal v teoriji 400L olja na leto. Če kuriš kaj cenejšega pa manj.

gruntfürmich ::

v teoriji. mislim pa da te praxa hudo tepe.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Kaboom ::

zlobcek je izjavil:

rekuperator je prezračevalna naprava s prenosnikom toplote da. Prenaša toploto in hlad (in v določenih primerih vlago) na svež zrak, ki vstopa v bajto.

Če bi hotel prezračevat z isto količino brez rekuperacije ti lahko povem direkt, sem glih računal eno hišo 9x8m 3 štuki.

Torej brez rekuperacije je ventilacijskih izgub 6960 kWh. Recmo cca. 696 l kurilca na leto.
Z 75% rekuperacijo je teh izgub 1740 kWh . To je cca. 175 l olja na leto.

Se prav si prišparal v teoriji 400L olja na leto. Če kuriš kaj cenejšega pa manj.


seveda se pri računanju uporablja marketinške konstante, ki so bolj na debelo namazane, da se vidi kako učinkovit je rekuperator... samo ne vem zakaj si potem odštel 100 litrov olja namesto dodal kakih sto (696-175 = ~500)

enak marketinški vpliv imate očitno na rajo, ki misli da prezračevanje je "rekuperator" oz. da ne gre brez.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Utk ::

Se pravi, če se greješ na najdražji možni način, se ti povrne v 15 letih, teoretično. Great.
Če se greješ na karkoli drugega kar je dvakrat cenejše od olja, rabiš 30 let.

gruntfürmich ::

pazi, to je 'teoretično'. ker kolikor se spomnim podatkov iz revije, je izmenjave toplote za 300w. ker vsak, ki je malo praktičen mu je jasno da je zrak najslabši možen medij za izmenjavo toplote; če pa je to zrak na zrak pa je katastrofa.
zato teh 15 let povrnitve raje pomnožite s faktor 10 in je recimo doba povrnitve 150 let...

ampak je pa problem, ker se potem ne moreš pred sosedi hvalit kako fensi bajto imaš, ter obenem jamrat kako hudo si zakreditiran...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

...:TOMI:... ::

gruntfürmich je izjavil:

se je kdo od vas sploh kdaj uprašal kolikšna je dodana vrednost rekuperatorja?



Tole je luksuz, zato se nikoli ne povrne, ravno tako ne, kot kaviar za 50€/g.

Je pa fajn, ni treba zračiti, vedno je svež zrak...
Tomi

hooger ::

Utk je izjavil:

Se pravi, če se greješ na najdražji možni način, se ti povrne v 15 letih, teoretično. Great.
Če se greješ na karkoli drugega kar je dvakrat cenejše od olja, rabiš 30 let.


Tisti, ki si vgradi prezračevanje z rekuperacijo pač ne računa kdaj se mu bo zadeva povrnila. Tudi pri avtu se ti klima in gretje sedežev nikoli ne povrne, pa še vedno velika večina to ima.

Da pa ne bomo preveč izgubljeni med teorijo in prakso, si pa vsak lahko sam pogleda dejanske učinkovitosti rekuperatorjev

http://passiv.de/komponentendatenbank/k...

Hayabusa ::

Če imaš nova "airdiht" okna imaš 2 opciji:
a) rekuperator (aka fancy ime za prisilno prezračevanje)
b) vsake pol ur odpiraš okna.

V staro hišo dajati taka okna je recept za katastrofo.

Rekuperator bi jaz uporabljal samo za funkcijo prezračevanja, od kje ste potegnili še prenos toplote ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

gruntfürmich ::

hooger, je razlika med tem ko točno veš kaj pričakuješ (tvoji primeri), in tem ko te na suho nategnejo (rekuperator).

hayabusa; to pa sploh ne veš kaj rekuperacija in prezračevanje je.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Hayabusa ::

OP sprašuje o problematiki prezračevanja, in da, rekuperacija ni samo to.
Moj odgovor je šel na ta račun.

Praktične izkušnje, Berghaus:
http://www.podsvojostreho.net/forum/vie...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Utk ::

V zacetku teme je prezracevanje z rekuperacijo. Kaj je rekuperacija se pa tudi ve. Kaj si kdo predstavlja pod tem ni pomembno.

zlobcek ::

Še enkrat - Tako ali tako velja, da je pametno nove hiše z dobro izolacijo in orenk okni kolikor toliko kontantno aktivno luftat. Projekti so nekaj, praksa pa tudi slučajno ni hec. Za tren oka se ti lahko naredi, da si v domačem okolju vedno na slabem zraku.

Začne se pri raznih varjantah prezračevanja z rešetkami v oknih, najboljši način trenutno pa je rekuperator. In to je dejstvo. Je pa to itak za ljudi, ki so že tko zmetali kup denarja za dobra okna in orenk izolacijo in vejo, zakaj želijo to vgradit.

Eden, ki mu dol visi, valda ne bo šel investirat 7 jurjev v neko tako prezračevanje. Poznam samo enega, ki jamra zaradi rekuperacije (od recimo 35 ljudi, ki jo ima). In še to zato, ker so mu monterji zajebal, je brez dušilcev in mu ropota. Vsi drugi ne bi bili nikoli več brez.

Nateg ali ne, figure that out;) Pa ne ukvarjam se s prodajo ampak projektivo. Men načeloma dol visi, kaj se narod odloči. Osebno pa bom to vgradil. Brez najmanjšega dvoma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

gruntfürmich ::

zlobcek je izjavil:

najboljši način trenutno pa je rekuperator...

kaj pa če se vgradi prezračevanje brez rekuperatorja? je to dandanes sploh možno (pišete kot da brez tega ni prezračevanja), in če je, kakšna je potemtakem razlika?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

zlobcek ::

Ne vem točno kaj misliš:)

A da bi imel nekje v hiši luknjo in ventilator in ta zrak fural po prostorih? Oz. isto škatlo, kot je rekuperator, le brez rekuperacije.

Mnja, recimo da predpostavmo, da ti prezračevanje laufa skos in da bi rad imel projektno menjavo zraka - 0,5 izmenjave na uro. Če ti projektant računa, rabiš na primer 150m3/h. Za tak pretok bi rabil mal manj kot 1kW predgrelnik. Zunanja se vzame -13. To je pri novogradnji kar precej. Računaj, da recimo dobro izolirana hiša (s 16cm izolacije) okoli 200m2 porabi povprečno za vzdrževanje temperature kilowat moči, razen ko je res mraz, od nule dol. Takrat se računica začne bližat projektnim izgubam. okvirno 60% tega je običajno zaradi transmisij, 30% pa zaradi ventilacijskih izgub. V tako hišo nima smisla potem še kilowat vložit v luftanje.

Boljš pol, da nardiš par lukenj in vgradiš kakšen Lunos ali mikrovent ali kaj podobnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

zlobcek ::

Drugače pa OP in drugi, ki bi vgradili rekuperatorje,

mi mamo v bajti to že ene 10 let. Naša mašina je že mali dinozaver proti novim. Vse je uredu, le problem je v določenih obdobjih vlaga. Pozimi, ko se full kuri je že tko suho, zarad prezračevanja pa vlaga pade tudi na 35%. Jest sicer gledam zdele zamenjavo in bom pomoje kupil poleg svoje še eno za doma.

Z rekuperatorji z vračanjem vlage je zmeri okoli 50%, ne pade pod 45 in ustavi se malo pod 55%, kar naj bi blo idelano.

gruntfürmich ::

zlobcek je izjavil:

Za tak pretok bi rabil mal manj kot 1kW predgrelnik. Zunanja se vzame -13.

zunanja -13 kaj? °C?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

zlobcek ::

Da, na tako se računa. Na žalost;)

gruntfürmich ::

res na žalost. da se umetno vzdigujejo izkoristki da neumna raja raje kupuje nepotrebne zadeve, medtem ko je povprečna zimska temperatura 0°C...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Hammer123 ::

Jasno, da so z rekuperatorjem še vedno prisotne izgube zaradi prezračevanja. In tudi višje so, kot če ne prezračuješ nič. So pa enake oz nižje, če prezračuješ z odpiranjem oken, kvaliteta zraka pa je boljša. Rekuperacije se v tujini priporoča za kakšne astmatike in ljudi, ki so občutljivi na prah itd.


Drži.

Cevi so vse antistatične. Plast prahu, ki se odloži na ceveh se lahko spiha po parih letih in je spet uredu.


Ne drži. Pri montaži cevi(rezanje na pravo dolžino) se antistatična plast zapeče/odpeče. Nato se plast z leti začne luščiti. Dosedaj videl to še na vseh servisnih posegih. Tisti trgovec, ki bo trdil da so cevi narejene po meri, žal laže.



Kot zanimivost povem eno hecno zgodbo. En model je postavu novo bajto. Na papirju nizkoenergijsko. Ampak mu niso vgradili higrosenzibilnega prezračevanja. To je recimo mikrovent z rešetkami na oknih in nekim odvodnim ventilatorjem, običajno v kopalnicah in kuhinjah, vse skupaj krmiljeno na vlago v objektu. No uglavnem... Vgradili pa so navadne ventilatorje u kopalnici in itak napo v kuhinji. Ko je šlo proti zimi je opazil, da mu teče iz kuhinjske nape in skozi kopalniški prezračevalni kanal voda. In to na jasen dan;)

Kaj se je dogajalo? Jeseni, ko je začel kurit, imamo zunaj nižje temp ampak relativno visoko vlago. Notri kuriš, se pravi je temp. višja in vlaga praviloma nižja. Bajta je bila tolk zadihtana, da je ob delovanju nape vleklo zrak iz kopalniškega spiro kanala in obratno. Ko je bil nekdo u kopalnici, mu je zrak vleklo čez napo. Zunanji hladen zrak pride po kanalu v hišo, se med potjo ogreje in hop, zrak zbezla čez točko kondenzacije in odloži vlago običajno po stenah kanala in tudi na rešetke nape.

In to zrihtat je kurac. Njemu so potem vgradil rešetke na okna in prave ventilatorje.


Ta problem se rešuje na drug način. Si mogoče že slišal za uporabo sifona pri navadni ventilaciji/napi v prostorih z večjo vlažnostjo? Iz sifona se potem samo izpelje kondenzacijski vod. Sama (ne)uporaba rekuperatorja nima direktne povezave. Taki problemi so se in se dogajajo v vseh vrstah gradenj tudi pri pasivnih.

Map ::

A ste sigurni, da hočete to met? Nekaj prijateljev zida hišo oz. jo je par let nazaj in so vsi prišli do zaključka, da je najbolje odpret okna in fertik, ker so problemi, ko se po parih letih kaj zamaši in to pucat je problem.

To je samo na hitro kar smo se pogovarjali, da ne bo kdo mislil, da pametujem. Bom pa vesel kake razlage, da bom drugič bolj vedel.

ela94 ::

mene pa zanima ali kdo slučajno ve ali je v termitnjakih merjen pretok zraka ter, v kolikor je, na kakšen način je to preneseno v rekuperacijski sistem, delam namreč raziskavo na to temo in v nobenem članku tega nisem zasledila

najlepša hvala


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poceni in dober rekuperator (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28675612 (3463) barracuda
»

Prezračevanje novogradnja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34865108 (5305) edi123
»

protiprašna mrežica za okno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
423161 (2357)          
»

Prisilno prezračevanje stanovanja (lokalni prezračevalni sistem)

Oddelek: Loža
3210967 (9687) fosil
»

Zakaj odpirate okna? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
609658 (7427) Nikec3

Več podobnih tem