» »

Facebook za 19 milijard dolarjev kupil WhatsApp

Facebook za 19 milijard dolarjev kupil WhatsApp

Slo-Tech - Facebook kupuje podjetje WhatsApp, ki skrbi za istoimensko aplikacijo za mobilno sporočanje. Zanjo bodo odšteli rekordnih 19 milijard dolarjev, od tega 12 milijard dolarjev v delnicah Facebooka, štiri milijarde dolarjev v denarju in tri milijarde dolarjev v delnicah z omejitvijo odtujitve (RSU). Če kupčija propade, recimo zaradi nesoglasja varuhov konkurence, bo Facebook plačal dve milijardi (pol v delnicah, pol v denarju) penalov.

WhatsApp je sila priljubljena aplikacija za hipno sporočanje na mobilnih telefonih, ki deluje praktično na vseh platformah (Apple, Android, Windows Phone, BlackBerry, Symbian, Nokia S40, Asha). Podjetje, ki zaposluje 55 ljudi, je uspelo ustvariti aplikacijo, ki zamenjuje klasična sms-sporočila in ima 450 milijonov mesečnih uporabnikov, od teh jo 70 odstotkov uporablja vsak dan. Facebook na svojem blogu pojasnjuje, zakaj je integracija WhatsAppa v podjetje Facebook smiselna. Obseg poslanih sporočil prek Whatsappa počasi dohiteva smse, najbolj impresivna pa je rast, saj WhatsApp vsak dan dobi skoraj milijon novih uporabnikov.

Zgodba se sicer bere skorajda pravljično. Brian Acton, eden izmed ustanoviteljev podjetja, je leta 2009 poizkušal dobiti službo v Facebooku, pa so ga zavrnili, in enako se je ponovilo tudi v Twitterju. Drugi soustanovitelj, Jan Koum, se je rodil in mladost preživel v Ukrajini v hudi revščini, potem pa sta z matero odpotovala v Mountain View, kjer je nekaj časa živel s socialno pomočjo. To je razlog, da sta pogodbo s Facebookom podpisala pred nekdanjo pisarno centra za socialno delo, kjer je Koum dobival bone za hrano. V trgovini z rabljenimi knjigami si je izposojal navodila za računalniške programe in opremo in sčasoma je postal zelo dober na tem področju. Leta 1997 je spoznal Actona, ki je delal pri Yahooju, in pol leta pozneje je Koum dobil službo pri Yahooju. Leta 2007 sta zapustila Yahoo, leto dni potovala po Južni Ameriki, se nato prijavila za zaposlitev v Facebooku in izvisela, ter nato ustanovila svoje podjetje WhatsApp za svojo aplikacijo. Ostalo je zgodovina.

V WhatsAppu poudarjajo, da se za uporabnike ne bo spremenilo nič. Aplikacija bo ostala ločena aplikacija, ki bo delovala neodvisno od Facebooka in brez reklam.

44 komentarjev

lopov ::

Heh, da le ne povišajo naročnine in zaprejo API. Za nekatere platforme ni uradne aplikacije, pa vseeno veselo uporabljamo :)

fosil ::

19 milijard za firmo s 55 zaposlenimi.
Kdaj bo balonček spet počil?
Tako je!

RejZoR ::

Mene je vedno zanimalo iz kje potegnejo te številke. En tip naredi nek app, ima ne vem kolk userjev in Facebook/Google mu ponudi 20 miljonov. Kako pridejo do teh številk? Pa vedno so neke enormne kot da gre za ne vem kakšno čudo tehnike. Še nisem videl, da bi kdo objavil, da so neki kupil za pol miljona (500k) al pa kaj podobnega. Vedno v dvomestnih miljonih. Hm...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

PaX_MaN ::

Viš, tko se dela, ne pa slovenčki 27/7 za tekočim trakom.

Zeberdee ::

500 milijonov userjev trenutno, torej 38 dolarjev za vsakega userja. Meni se zdi ogromno.

Mipe ::

Samo štiri milijarde v denarju, ostalo je v delnicah (del katerih je neodtujljivih). Pred Facebookom pa ni take zelene prihodnosti, dokler bo zlorabljal svojo uporabniško bazo za oglaševanje, tako da bodo tiste delnice izgubljale vrednost.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: hojnikb ()

hojnikb ::

RejZoR je izjavil:

Mene je vedno zanimalo iz kje potegnejo te številke. En tip naredi nek app, ima ne vem kolk userjev in Facebook/Google mu ponudi 20 miljonov. Kako pridejo do teh številk? Pa vedno so neke enormne kot da gre za ne vem kakšno čudo tehnike. Še nisem videl, da bi kdo objavil, da so neki kupil za pol miljona (500k) al pa kaj podobnega. Vedno v dvomestnih miljonih. Hm...

miljard, ne miljonov. To je x1000.

fosil je izjavil:

19 milijard za firmo s 55 zaposlenimi.
Kdaj bo balonček spet počil?

sj plačajo balonček z balončkom :)

od tega 12 milijard dolarjev v delnicah Facebooka
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

RejZoR ::

Govoril sem 20 mio nasplošno, ne za ta primer.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

hojnikb ::

20miljonov, sploh plačano v delnicah, je pljunek za njih. Še posebaj, če pride zraven konkreten user base.
Afterall, je potem user produkt, ki ga molzejo :)
#brezpodpisa

hojnikb ::

za predstavo, kolk je to keša
http://www.pagetutor.com/trillion/index...
;)
#brezpodpisa

dbevfat ::

RejZoR je izjavil:

Mene je vedno zanimalo iz kje potegnejo te številke. En tip naredi nek app, ima ne vem kolk userjev in Facebook/Google mu ponudi 20 miljonov. Kako pridejo do teh številk? Pa vedno so neke enormne kot da gre za ne vem kakšno čudo tehnike. Še nisem videl, da bi kdo objavil, da so neki kupil za pol miljona (500k) al pa kaj podobnega. Vedno v dvomestnih miljonih. Hm...

Ta cifra ni neka klasična racionalna ocena vrednosti podjetja, ki vzame v zakup npr. vrednost opreme, promet, potencial za naslednjih 5 let itd. Ta cena je samo največji znesek, ki ga je Facebook še pripravljen plačati, da si poveča možnosti, da bo čez 5 let še relevanten. Ima namreč problem z upadom uporabnikov, mlajšimi od 15 let. Ti uporabljajo Snapchat (ki ga je Facebook že probal kupiti za 3 milijarde), WhatsApp in še kaj drugega.
nvr2fat

Relanium ::

Lahk bi mal manj baterije žrl ta app, sem ga dol fliknil.
Pa da še letno naročnino bi plačeval, pa čeprav samo dolar....ja pa ja....

Drugače je pa zelo kul app sam po sebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

SuperVeloce ::

Relanium je izjavil:

Lahk bi mal manj baterije žrl ta app, sem ga dol fliknil.
Pa da še letno naročnino bi plačeval, pa čeprav samo dolar....ja pa ja....

Drugače je pa zelo kul app sam po sebi.

"Kul app" in "nebi plačeval"... a to ti paše skupaj v isti stavek? Od nekje se mora pojaviti denar za kvalitetno storitev, če ne od userjev pa od reklam (katera že po defaultu zniža kvaliteto uporabniške izkušnje)

Zgodovina sprememb…

andrejus ::

Mislim no!

Naj Facebook kupi za 19 mia usd krompirja in ga poslje v afriko ali azijo, ne pa da za programcic toliko placa.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: echo ()

opeter ::

hojnikb je izjavil:

20miljonov, sploh plačano v delnicah, je pljunek za njih. Še posebaj, če pride zraven konkreten user base.
Afterall, je potem user produkt, ki ga molzejo :)


Zdaj pa si se ti zmotil, ko si napisal milijonov ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hojnikb ::

nep, nisem se :)
#brezpodpisa

smash ::

zanimivo..ne poznam nobenega ki bi to uporabljal

a tole sploh kdo uporablja od vas, je kaksna prednost, omogoča filetransfer in podobne zadeve?

je mozen oz mislite da bo mozna prijava izključno z facebook profilom? si bom moral še tega napraviti?

war-dog ::

S čim se pa viber financira?
Object reference not set to an instance of an object.

Jst ::

Facebook je to kupil predvsem zaradi trga južne Amerike, kjer imajo slabo penetracijo, tale app je pa "dol" zelo popularen. Pravijo tudi, da bodo pustili projekt zaenkrat ločen in da še nimajo načrtov za integracijo z facebookom (so dali en primer, ko se jim integracija ni izšla in so zastonj kupili podjetje). To je pač PR, ker veliki morajo razmišljati dolgoročno.

Če pa primerjam Googla, ki je začel z KitKatom namesto SMS aplikacije "vsiljevati" Hangouts, in ko sem klikil OK, mi je dosti boljše, če vidim, da se lahko z človekom pogovarjam prek Hangouta, kot pa da si pošiljamo SMSje.

Sicer pa, saj vsi veliki kupujejo podjetja skoraj tako, kot mi kupujemo hrano. Google je lani kupil 21 podjetij (vir: wiki). Poglejte si wiki link, skupaj 144 podjetij, med njimi podjetja, ki se ukvarjajo z Computer vision, Gesture recognition technology, Robot arms, Robot wheels, Airborne wind turbines (tale je zanimiva!), Traffic detection software (logično),...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

ahac ::

war-dog je izjavil:

S čim se pa viber financira?


S plačljivimi klici na navadne telefone (kot Skype) in dodatnimi smajliji.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

PrihajaNodi ::

RejZoR je izjavil:

Mene je vedno zanimalo iz kje potegnejo te številke. En tip naredi nek app, ima ne vem kolk userjev in Facebook/Google mu ponudi 20 miljonov. Kako pridejo do teh številk? Pa vedno so neke enormne kot da gre za ne vem kakšno čudo tehnike. Še nisem videl, da bi kdo objavil, da so neki kupil za pol miljona (500k) al pa kaj podobnega. Vedno v dvomestnih miljonih. Hm...


Ti mi raje povej kako lahko nekdo obogati z aplikacijo aka Talking Cat Tom, Flappy Bird...Slednji je prejemal po 50.000EUR na dan.

Zgodovina sprememb…

darkotri ::

PaX_MaN je izjavil:

Viš, tko se dela, ne pa slovenčki 27/7 za tekočim trakom.


tudi amerikosi in činezi so za tekočim trakom! Bistvo je, da svojo idejo (katerokoli) spelješ do konca, če ne pač ostaneš tam kjer si...
darko

A120 ::

Prihajanodi -> reklame. veliko ljudi igra igro, posledicno jih veliko vidi reklamo zato je tudi oglasevanje vedno drazje

PrihajaNodi ::

Ja to mi je nekako jasno, ampak kvalitete aplikacije. Kako se lahko sploh zadeva prime, ker zame je to pač idiotska igra enako aplikacija Talking Cat Tom. Res pa je da sam igram samo šah.Ne razumem, saj aplikacija ni bila narejena bolje kot Super Mario dvajset let nazaj.

shadeX ::

Relanium je izjavil:

Lahk bi mal manj baterije žrl ta app, sem ga dol fliknil.
Pa da še letno naročnino bi plačeval, pa čeprav samo dolar....ja pa ja....

Drugače je pa zelo kul app sam po sebi.


Če ti je dolar na leto ( 0.70 € ) težko plačevat na leto za kvalitetno storitev, potem resničo nimam besed.

war-dog ::

55 zaposlenih... hišnik in tajnica skačeta v zrak :)
Object reference not set to an instance of an object.

hojnikb ::

shadeX je izjavil:

Relanium je izjavil:

Lahk bi mal manj baterije žrl ta app, sem ga dol fliknil.
Pa da še letno naročnino bi plačeval, pa čeprav samo dolar....ja pa ja....

Drugače je pa zelo kul app sam po sebi.


Če ti je dolar na leto ( 0.70 € ) težko plačevat na leto za kvalitetno storitev, potem resničo nimam besed.

zakaj bi sploh kaj plačal, če imaš appe, ki so čisto zastonj ?
#brezpodpisa

darkotri ::

Če vzamemo Talking Tom in vse ostale igre, pa moram Talking Toma in ostale od Outfit 7 pohvalit, moja mala se je veliko časa (in se še) zabava z njimi...
Torej, 1 igra sta ne 1€, 30% (če se ne motim pobereta Google in Apple), 70 z davkom tebi...prodaš jih 1.000.000 in imaš 700.000€, narediš 5 takih podobnih in imaš 3.500.000, oddaš jih 10.000.000 zastonj in na njih vrtiš reklame, zaslužiš ogromno...tako se svet vrti.

In prav o tem govorim tudi MI v mali državici v Evropi lahko tukaj naredimo razliko, 10, 15 podjetij kot je Outfit 7, zakaj pa ne?

Včasih se čudim zakaj ne uspe, ogromno dobrih programerjev imamo in ogromno drugih ljudi ki imajo ideje, ko združiš, dobiš uspešnico (pač vsi ne moremo biti v vsemu dobri a ne?)
darko

Jst ::

Ker raje prostor za brainstorming namenijo restavraciji (primer kiberpipa).

Sicer je pa direktor BTCja rekel v intervjuju v Sobotni Prilogi nekaj tednov nazaj, da že dolgo razmišljajo kako bi naredili R&D center na njihovi površini in IBM je zainteresiran (so se že prej pogovarjali), vendar je problem birokracija/država.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

PrihajaNodi ::

Apajade. Mi potrebujemo firme aka Strabag.


pohvalit, moja mala se je veliko časa (in se še) zabava z njimi..


Pa ja sej veš, sej se na fejsbuku tudi zabavajo. Ampak še vedno ne štekam.

PrihajaNodi ::

Ja to imaš prav to je moj problem, največji problem ker se ne znam poistovetiti z ljudmi ki cele dneve preživjo na Facebooku.

Ne glede na to, menim da je potrebno imeti podjetja, ki bodo zaposlovala tudi povprečne ljudi, zidarje, gozdarje, rudarje...Pa vse propada. IT industrija je super, predstavlja pa samo delček gospodarstva.

Zgodovina sprememb…

BitMiljonar ::

... in potem ljudje pravijo da je cena Bitcoin-a precenjena.
Trenutna vrednost vseh Bticoinov je le: 7.150.770.416 USD (7 miljard)
Bitcoin, ki je dejansko revolucionaren izum oz. tehnologija, ki je rešila doslej še nerešene velike probleme (mikrotransakcije, hitra neomejena plačila kamorkoli po svetu, 100% varno hranjenje, psevdonimnost, neizpostavljanje osebnih podatkov,...) in potencial za uporabo na mnogo drugih področjih.

skika ::

BitMiljonar je izjavil:

... in potem ljudje pravijo da je cena Bitcoin-a precenjena.
Trenutna vrednost vseh Bticoinov je le: 7.150.770.416 USD (7 miljard)
Bitcoin, ki je dejansko revolucionaren izum oz. tehnologija, ki je rešila doslej še nerešene velike probleme (mikrotransakcije, hitra neomejena plačila kamorkoli po svetu, 100% varno hranjenje, psevdonimnost, neizpostavljanje osebnih podatkov,...) in potencial za uporabo na mnogo drugih področjih.


Pozabil si najbolj pomembne: Store value ter, da ga centralne banke nemorejo "printat".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: skika ()

GabrieLeo ::

Glede na uspehe dosedanjih aplikacij se zdi, da je še najbolje nabrati neko skupino piflarčkov, ki ti bodo za đabe sprogramirali neki na temo flappy bird ali recimo tale WhatsApp (kar je že precej zakompleksano) in imaš praktično denar v roki. Tudi tukaj se bo enkrat nekje moralo ustaviti, ker se tukaj vrti preveč lahek denar in predvsem preveč podjetij, ki imajo zdaj samo še večji zagon, ko prebirajo o teh nakupih.

ahac ::

Glede na uspehe dosedanjih aplikacij se zdi, da je še najbolje nabrati neko skupino piflarčkov, ki ti bodo za đabe sprogramirali neki na temo flappy bird ali recimo tale WhatsApp (kar je že precej zakompleksano) in imaš praktično denar v roki.


Med 10000 enakimi igrami ena postane popularna. To je loterija, ne pa uspehi.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

zee ::

Ahem. Nekdo je zgoraj spraseval, kdo sploh uporablja WhatsApp. V Singapurju je to de facto standard za posiljanje sporocil. Obicajnih SMS-ov posljem zgolj prgisce. Za primerjavo: v zadnjih treh letih sem poslal blizu 30.000 sporocil in jih prejel nekaj cez 50.000 (ja, tisoc).

Zakaj WhatsApp? Omogoca posiljanje slik, videov in glasovnih sporocil, deljenje stikov in lokacije (krasna zadeva, ko se dobis z nekom v nekem novem placu). Ne Googlov Hangouts ne Facebookov Messenger tega ne "znata".
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

de199 ::

Whatsapp je super!
Še posebaj, ko si v tujini, in "push to talk" :)

Ampak nima PC clienta... Ko sedim pri PCju (ki ima SUPER tipkovnico) nimam želje tipkati s telefonom (čeprav imam swiftkey)...
Viber je moj nov primerni phone messenger.

Čeprav mi je všeč, da dam $1/leto (1h parkiranja??) in imam občutek, da ne gredo vsi moji podatki k googlu ali facebooku... I guess sem se motil :)

sensei ::

Bitcoin, ki je dejansko revolucionaren izum oz. tehnologija, ki je rešila doslej še nerešene velike probleme

Hahaha. Denar obstaja že nekaj časa, z mikrotransakcijami vred. Dosti več vredno kot neka nestabilna valuta je, da se imam s čim zabavat na vlaku in to sem pripravljen tudi plačat.

kako lahko nekdo obogati z aplikacijo aka Talking Cat Tom, Flappy Bird

Prvo je treba razumet, da ljudje smartphonov ne uporabljajo zato, da na njih delajo biznis al pa pišejo najnovejše ugotovitve, ampak zato, da se kratkočasijo. Vsakemu, ki ni popolnoma zabit, je tako jasno, da je aplikacija ki ljudi zabava in kratkočasi (igre, zabavne aplikacije), finančno dosti bolj perspektivna kot pa aplikacija, ki par prizadetim čudakom omogoča, da spremljajo ne vem, recimo koliko letal je trenutno v zraku in kolk jih je točno nad njim.

zakaj bi sploh kaj plačal, če imaš appe, ki so čisto zastonj ?

Ker se pri plačljivih appih avtorji bolj potrudijo, je več malenkosti izpiljenih, in ker ni reklam. Razumem pa z vidika reveža, da plačevati za appe ni razumno.

WamPIRe- ::

 whatsapp

whatsapp

Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Jst ::

Zakaj WhatsApp? Omogoca posiljanje slik, videov in glasovnih sporocil, deljenje stikov in lokacije (krasna zadeva, ko se dobis z nekom v nekem novem placu). Ne Googlov Hangouts ne Facebookov Messenger tega ne "znata".


Zato je meni po eni strani všeč Hangouts, ki nadomesti SMS aplikacijo in omogoča pač več funkcij kot goli SMS. Kdor ima Androida z KitKat in ga poznam, mu priporočam, da naj si vklopi Hangouts namesto običajne SMS aplikacije, ker je dosti bolje, ker lahko takoj vzpostaviš video klic, "Share Location", pošlješ sliko, se lahko več ljudi pogovarja. Pa še fall-back na SMS, če ne uporablja Hangouts.

Samo škoda mi je, ker imajo ljudje super telefone, da na njih igrajo Free butaste igre (nek Drag race mi pade na pamet) in imajo izklopljen Data, kar je pa še najbolj žalostno, če imajo Prepaid, namesto naročnine. Žalost.

In ker je teh IM aplikacij veliko, od Skype, Viber, Facebook (saj ima? (jaz ne uporabljam FB)), WhatsApp.... in so različni ljudje, ki jih poznam, na različnih aplikacijah, preferiram Hangout, ker je Google System App.

Škoda, da je Android postal dober OS šele z JB in sedaj z KitKatom, ker ljudje, ki so si kupili telefon višjega ranga kakšno leto ali dve nazaj, nimajo razloga za menjavo (razen tisti, ki jih menjajo kot gate), večina pa tudi nima opcije nadgradnje na KitKat. In potem kaj naj rečem znancu, s katerim grem enkrat na mesec na kavo? "Inštaliraj si ta_in_ta IM, da boš lahko IM komuniciral (samo) z mano?" On pa uporablja recimo Viber.

MSN je bil pri nas de fakto IM in mi je tako škoda, da se MS ni potrudil, da bi preživel in sedaj obstajal na telefonih, ker ene 12+ let nazaj, noben ni več uporabljal ICQ (ICQ je bil sooo nineties), smo vsi bili na Messengerju.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

jan_g ::

Meni osebno je Skype dovolj. Uporabljam ga ze kar nekaj let, tako na mobilnih napravah kot na racunalniku, doma in ko potujem po svetu. Kot obicajen IM, veliko pa tudi klicem (video za familijo, voice za ostale potrebe). Glede na to, kaj je sedaj Facebook placal za WhatsApp, mislim, da je Microsoft speljal dober posel za prevzem Skypa.

murmur ::

fosil je izjavil:

19 milijard za firmo s 55 zaposlenimi.
Kdaj bo balonček spet počil?


Imho, ti zneski morajo bit tako bizarno visoki enostavno zaradi tega, da kupec dviguje vrednost svoji panogi/podrocju. Visji zneski, vecja vrednost. Kot da, ampak s tem se ukvarjajo po poku balona.

andrejus ::

WamPIRe- je izjavil:

 whatsapp

whatsapp



Jaz sem recimo uporabnik WA ampak predvsem zato ker delam in govorim veliko s tujino in WA dela vedno 100% brez tezav. Dejansko imam samo par kontaktiv. V slo se ocitno ni razsirila. V tem trenutki mi je vseeno ali stane 1 usd ali 10 usd er uporabljam za delo.

V primeru da bi uporabljal za hec bi mogoce dal 1 usd vec pa tudi ne. Itak bo vecina migrirala drugam ko bo treba placevat.

Primerjava imo z tweeterjem je zgreseno. WA je sms programcic kor BBmesenger ali sms ne pa nek mikrobloging app. Primerja se mogoce samo za videt koliko uporabnikov je na WAju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrejus ()

Matevz96 ::

What really happened:

 fb

fb

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matevz96 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

WhatsApp ima dve milijardi uporabnikov

Oddelek: Novice / Zasebnost
267869 (21) KTr1sk
»

WhatsApp bo povsem brezplačen

Oddelek: Novice / Ostale najave
2912317 (10302) smihael
»

Snapchat vreden 16 milijard dolarjev

Oddelek: Novice / Ostale najave
4515691 (10760) nekikr
»

WhatsApp sklenil partnerstvo z WhisperSystems za šifriranje sporočil

Oddelek: Novice / Varnost
98782 (1231) Jst
»

Facebook za 19 milijard dolarjev kupil WhatsApp

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
4419971 (17438) Matevz96

Več podobnih tem