» »

Izbris obsodbe iz kaz. evidence ?

Izbris obsodbe iz kaz. evidence ?

#000000 ::

S kolegom se mal pričkava glede te zadeve in jaz razumem zakon takole.

Da se obsodba izbriše in človek velja za nekaznovanega.
seveda ko so za izbris izpolnjeni vsi pogoji.
teoretično bi lahko nekdanji obsojenec ki mu je kazen izbrisana, dobil službo tudi tam kjer zahtevajo nekaznovanost.

Kolega pravi da se kazen sicer izbriše, ampak še vedno nisi nekaznovan, ker kao plocija in sodstvo še vedno vodita evidenco in je v bistvu kazen vidna vsakomur ki ima dostop, le navadnim občanom ne.

Kdo se moti ?

eric_cartman ::

Zakonska rehabilitacija in izbris obsodbe
103. člen


(1) Z zakonsko rehabilitacijo se izbriše obsodba iz kazenske evidence in prenehajo vse njene pravne posledice, obsojenec pa velja za neobsojenega.

2) Za obsodbo velja pravnomočna odločba, kakor tudi spremembe te odločbe z amnestijo ali pomilostitvijo.

(3) Obsodba se izbriše iz kazenske evidence v določenem roku, od kar je bila kazen izvršena, zastarana ali odpuščena, če obsojenec v tem roku ne stori novega kaznivega dejanja.

4) Roki iz prejšnjega odstavka so:

- za obsodbo, s katero je bil storilcu izrečen sodni opomin in za obsodbo, s katero mu je bila odpuščena kazen - eno leto od pravnomočnosti sodne odločbe;

- za pogojno obsodbo - eno leto, odkar je pretekla preizkusna doba;

- za obsodbo na denarno kazen, stransko kazen, kazen zapora do enega leta ali na mladoletniški zapor - tri leta;

- za obsodbo na kazen zapora nad eno leto do treh let - pet let;

- za obsodbo na kazen zapora nad tri leta do petih let - osem let;

- za obsodbo na kazen zapora nad pet do deset let - deset let;

- za obsodbo na kazen zapora nad deset do petnajst let - petnajst let.

(5) Obsodba na kazen zapora nad petnajst let se ne izbriše.

(6) Obsodba se ne more izbrisati iz kazenske evidence, dokler trajajo varnostni ukrepi.


Torej zelo je odvisno od kazni. Če sodiš med najstrožje prekrškarje potem se ti sodba ne izbriše. Sicer pa se ti izbriše po določenem časovnem roku.

Zgodovina sprememb…

#000000 ::

Misliš med najhujše kazniva dejanja ne prekrške, ja sej to sem prebral, ampak zanima me v bistvu ali se naredi totalen reset oz. delete pri osebi. ali še kje kaj ostane, pač sej vemo da ima policija rada ljudi pocahnjenem, ampak če se zadeva izbriše do podatkov nebi smel priti nihče, vsaj jest tko razumem ?

Če to drži potem gre za izbris, če pa ostanejo kje dostopni, pa gre bolj za kozmetični izbris ali celo osenčenje :)

Mehmed ::

Ce se te izbrise iz kazenske evidence si uradno neobsojen pa se lahko prijavis za sluzbe kjer je to pogoj. Ne izbrise se pa vseh kartotek, sodb ali pa clankov v smislu kot da se nikoli ni zgodilo.

#000000 ::

Se pravi. če grem jest recimo v Argentino ipd. in oni hočejo URADNO preverit ali sem bil kaznovan, zvedo da nisem bil ?

Ziga Dolhar ::

Argentinci za (izbrisane) obsodbe ne bodo izvedeli.

Se pa nič ne "deleta", ampak se samo označi za izbrisano. Tko kot pri izbrisanih, ane ;).

(Al pa pri postih na forumu.)
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

St235 ::

#000000 je izjavil:

Misliš med najhujše kazniva dejanja ne prekrške, ja sej to sem prebral, ampak zanima me v bistvu ali se naredi totalen reset oz. delete pri osebi. ali še kje kaj ostane, pač sej vemo da ima policija rada ljudi pocahnjenem, ampak če se zadeva izbriše do podatkov nebi smel priti nihče, vsaj jest tko razumem ?

Če to drži potem gre za izbris, če pa ostanejo kje dostopni, pa gre bolj za kozmetični izbris ali celo osenčenje :)


prekršek ni prblem, tudi če imaš n prekrškov si nekaznovan.

Ostale zadeve zapadejo po določenem času (z izjemo najtežjih kaznivih dejanj) - maš napisano zgoraj po kolikšen času. Ko je zadeva izbrisana nima NIKAKRŠNI pravnih posledic in se za kakršnekoli potrebe smatraš kot nekaznovan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Rok Woot ::

Pol si lahko sodnik, ko se ti izbrišejo prekrški in kazniva dejanja iz kartoteke?

black ice ::

Rok, beri:

Mehmed je izjavil:

Ce se te izbrise iz kazenske evidence si uradno neobsojen pa se lahko prijavis za sluzbe kjer je to pogoj. Ne izbrise se pa vseh kartotek, sodb ali pa clankov v smislu kot da se nikoli ni zgodilo.

St235 ::

Rok Woot je izjavil:

Pol si lahko sodnik, ko se ti izbrišejo prekrški in kazniva dejanja iz kartoteke?


samo, če si v mestu na črko Z. FFS naučite se brat.

Rok Woot ::

Sem prebral, sam nisem bil ziher, ce so kake izjeme. S tem, da če nekdo napiše, da moraš biti nekaznovan v pogoju za službo, meni kmečka logika pravi, da nebi smel biti nikoli kaznovan. No zgleda da temu ni tako, hvala Lakotnik.

St235 ::

ne gre za nek random tekst, ki bi ga nekdo napisal, gre za citat iz zakona. In zakon tudi našteva vse izjeme.

Ti pa kmečka logika jako slabo dela, če kot logično ocenjuješ, da treba nekomu do smrti prepovedati opravljanje kakršnekoli javne službe in podobno, ker je v študentskih časih za stavo ukradel škatlo cigaret al pa je vaški veselici nekomu primazal klofuto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Daliborg ::

Kmečka logika upošteva tudi: kdor dela ta greši. Ampak zgleda so kmetije različne?
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

dronyx ::

eric_cartman je izjavil:

Torej zelo je odvisno od kazni. Če sodiš med najstrožje prekrškarje potem se ti sodba ne izbriše...

Eric, po tvoje v zaporih sedijo sami prekrškarji! :D

St235 ::

Daliborg je izjavil:

Kmečka logika upošteva tudi: kdor dela ta greši. Ampak zgleda so kmetije različne?


saj ravno v tem je point, vsak lahko naredi napako ali sprejme odločitev in je edino logično, da nosi posledice. Samo, da bi ga za manjše stvari zaznamovali za celo življenje je pa višek absurda.

ProGo ::

V Sovi se nič ne briše. Vse kar zberejo o tebi, vključno z obsodbami, ostane.
Razen kakšnega leta 1991, ko se na veliko kuri kresove.

St235 ::

uuuu, in potem operativci cele dneve prebirajo kdo je kje ukradel čokolado in snujejo zlobne načrte kako bodo to izkoristili...

dronyx ::

Mehmed je izjavil:

Ce se te izbrise iz kazenske evidence si uradno neobsojen pa se lahko prijavis za sluzbe kjer je to pogoj. Ne izbrise se pa vseh kartotek, sodb ali pa clankov v smislu kot da se nikoli ni zgodilo.

To po moje drži. Zlasti problematični so pa članki, ki so dostopni na internetu, saj kaj tebi pomaga izbris sodbe v kazenski evidenci, če pa je prvi zadetek na Googlu ko vpišeš tvoje ime članek o sojenju, obsodbi, prestajanju kazni...

St235 ::

S tem da 99% storilcev kaznivih dejanj ni in ne sme bit navedenih z imenom in priimkom. Ampak ja vsekakor, samo to ni stvar pravne ureditve in je praktično nemogoče zahtevat,d a se nekaj izbriše iz spomina. Dejstvo še vedno ostane, da neko dejanje je bilo storjeno in enako kot dejanja ni mogoče izbrisat tudi ni mogoče izbrisat vseh posledic.

dronyx ::

Meni je zanimivo, da so podatki o obsojencih po našem ZVOP tretirani kot "občutljivi osebni podatki", medtem ko sojenja niso tajna, ampak javna, torej če imam čas se jaz lahko udeležujem vseh tistih sojenj, ki niso zaprta za javnost (razne nezanimive družinske pravde...) in si zapisujem vse osebne podatke. Teoretično bi si lahko tako sam vzpostavil svojo kazensko evidenco. Če pa greš iskat na sodišče kopijo sodbe "v imenu ljudstva" pa dobiš baje osebne podatke prekrite. Tega jaz ne štekam najbolje. V ZDA imaš recimo kar na spletu dostopen iskalnik, kjer vpišeš zaprto osebo in ti pove, v katerem zaporu se nahaja in kdaj bo šel predvidoma ven. V iskalniku lahko celo izbereš raso, ali iščeš John Doe belca ali "temnopoltega afroameričana"...to je za naše pojme varovanja osebnih podatkov nepredstavljivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

St235 ::

Treba je ločit med tvojo osebno evidenco, ki jo uspeš zbrat z osebnim obiskovanjem in tem, da bi bila celotna baza podatkov prosto dostopna komurkoli. Predvsem pa tudi, če sam vzpostaviš kazensko evidenco (odveč omenjat da z osebnim obiskovanjem niti 1% primerov ne pokriješ) pa teh podatkov ne smeš objavljat.

Kakršnokoli navezovanje na ameriške ureditve pa je v tej temi popolnoma brezvezno in se lahko namesto na to začnemo sklicevat na barvo spodnjic hitrostnih drsalcev.

Minister6969 ::

Okej folk mam eno vprasanje ker se prerekam z kolegico. Sepravi ce je clouk obsojen nvm namest 1000000ton pc 10ton ali pa umora takemu cloveku se eno ali drugo dejanje izbrise(po nekem dolocenem casu) in tak clouk se lahko zaposli kjer koli hoce?

Furbo ::

Saj ti zgoraj vse piše.

In nihče ti ne brani morilca zaposliti isti dan, ko stopi iz zapora, če hočeš.

Le za kakega policaja ali kaj drugega, kjer rabi biti nekaznovan ga ravno ne bodo vzeli.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

St235 ::

Minister6969 je izjavil:

Okej folk mam eno vprasanje ker se prerekam z kolegico. Sepravi ce je clouk obsojen nvm namest 1000000ton pc 10ton ali pa umora takemu cloveku se eno ali drugo dejanje izbrise(po nekem dolocenem casu) in tak clouk se lahko zaposli kjer koli hoce?

okej folk mam eno vprašanje. Kako težko bi bilo pri prijavi naredit eno osnovno preverjanje IQ? Recimo vprašanji koliko je 2+2 in katera reka teče po dravskim mostom? Ker pol se taki kreteni ne bi mogli prijavljat in oživljat 5 let starih tem in smetit po forumu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobili z konopljo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1058845 (5088) D3m
»

Tatvina

Oddelek: Loža
335627 (3518) K0l1br1
»

problem s policijo in travo... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30760358 (37266) donfilipo
»

Storil sem kaznivo dejanje - pravna pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6321702 (19214) lpknjst

Več podobnih tem