» »

Radeon R9 290X je hiter, vroč in požrešen

Radeon R9 290X je hiter, vroč in požrešen

R9 290X je zaenkrat na voljo le z referenčnim hladilnikom, ki ni nujno dobra izbira

vir: techPowerUp!
techPowerUp! - Omejitev o nedeljenju informacij se je iztekla, torej so spletne strani po celem spletu lahko objavile svoje teste Radeona R9 290X, AMD-jevega novega paradnega konja, ki uporablja povsem nov čip Hawaii. Čip je velik, saj ima kar 6,2 milijardi tranzistorjev (nVidiin GK110 jih vsebuje dobrih 7 milijard, AMD-jev Tahiti dobre 4 milijarde), ima 2816 senčilnikov (Tahiti, čip iz R9 280X in serije 7900, jih vsebuje 2048), ima 176 teksturnih enot ter 64 enot ROP. Ni še znana nazivna frekvenca jedra, a se to lahko samodejno navije vse do 1 GHz, medtem ko 4 GB pomnilnika GDDR5 deluje pri vsega 5 GHz ter prek 512-bitnega vodila Rezultat je 320 GB/s prepustnosti pomnilnika, medtem ko ta številka za kartice s čipom Tahiti znaša 288 GB/s, čeprav imajo 384-bitno vodilo. Prednost prinese frekvenca pomnilnika, ki znaša 6 GHz. Čipi na referenčni kartici R9 290X so sicer Hynixovi z nazivno frekvenco 1500 MHz, torej bi moralo biti navijanje pomnilnika na efektivnih 6 GHz enostavno, seveda če ni težava v krmilniku pomnilnika čipa Hawaii. Ta je seveda še vedno izdelan v 28 nm proizvodnem procesu, gre pa za nekoliko osveženo arhitekturo GCN 1.1.

Porabe kartice pri AMD-ju niso razkrili, povedali so le, da naj bi v igrah le-ta porabila okrog 250 W. Splošni konsenz je, da je ta številka premajhna ter da bi v resnici morala biti bližje 300 W, kar pomeni, da je R9 290X precej požrešna kartica. Obenem je tudi vroča in glasna. Jasno je, da Radeon R9 290X potrebuje boljši hladilnik, ki jih od partnerskih izdelovalcev kartic lahko pričakujemo v kratkem, a so zaenkrat omejeni zgolj na referenčni izdelek. Na srečo gre hkrati tudi za hitro kartico, ki je na ločljivosti 2560 x 1440 pik, do širše dobavljivosti monitorjev 4k verjetno najbolj uporabljeni ločljivosti za to kartico, v vseh primerih hitrejša od nVidiine GeForce GTX 780 ter le malce počasnejša od Titana. Obenem je s priporočeno ceno 550 dolarjev od GTX 780 tudi cenejša. Zanimiva novost je, da R9 290X za vezavo v CF ne potrebuje mostička, saj vsa komunikacija poteka prek rež PCIe, kar se obnese presenetljivo dobro.

Situacija se bo verjetno nekoliko spremenila s prihodom GTX 780 Ti v nekaj tednih, vsaj cenovno, a zaenkrat ima AMD na policah trgovin odlično kartico za okrog 500 € pri severnih sosedih. Nekoliko ugodnejša izdaja, R9 290 (brez X) naj bi na police trgovin prišla čez teden dni, 31. oktobra. Teste R9 290X so pripravili na AnandTechu, Guru 3D (solo in CF), Hardware Canucks, HardOCP, Legit Reviews, techPowerUP! (solo in CF), Tom's Hardware in še marsikje drugje.

94 komentarjev

«
1
2

BlackMaX ::

Res zgleda badass tale kartica :) Ampak 250W+ porabe bi me kr odvrnilo od nakupa :D

Dr_M ::

Performance per Watt je kar konkretno nizji od konkurence.
Titan je pa se vedno kralj, vec srece prihodnjic AMD.

Isotropic ::

ppw ni vse, dokler ni obcutno slabsi na eni kartici. cena je se vedno glavna.

RejZoR ::

BlackMaX je izjavil:

Res zgleda badass tale kartica :) Ampak 250W+ porabe bi me kr odvrnilo od nakupa :D


Zakaj že? Sej ti ne poganja špilov 24/7 kjer bi dosegala tako porabo. Na namizju pa ima itaq majhno porabo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Engineer_ ::

BlackMaX je izjavil:

Res zgleda badass tale kartica :) Ampak 250W+ porabe bi me kr odvrnilo od nakupa :D


Za tistih nekaj ur dnevno ko igraš igrice (vsaj upam, da je le nekaj uric :P) se ne bo poznala visoka poraba. Na namizju je poraba ok. V igrah pa je itak pomojem ne boš zmožen 100% obremenit, da bi poraba narasla na 250 watt.

Kar pa je malce problematično morda pa je če zmešaš najboljši amd procesor s to grafično, imaš skupno porabo že krepko čez 500 watt. To...pa je res že malo preveč.

batista ::

Ko amd izda požrešno kartico ni problem, ko pa Nvidia (gtx480) se pa govoru o rabi elektrarn pod mizo...
In poraba naj bi bila blizu 300 kar je absolutno preveč.

micka15 ::

ja pač nvidio se kurca glede porabe in cene, ati/amd pa glede zanič driverjev

nima veze kaj je dejansko res :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: micka15 ()

Mitch ::

Sam res zadnje čase ga ATI oz. AMD enako serje z preimenovanji (rebrandi) kot Nvidia pred časom. To je zdaj že drugi rebrand zapovrstjo. Najprej serija Radeon HD 8000 zdaj pa še serija Radeon Rx, kjer je nov le en čip (Hawaii)...

SuperVeloce ::

Kako Nvidia pred časom? To kar so sedaj naredili pri AMD, je točno to kar je nvidia naredila v zadnji generaciji s premikom 6xx na 7xx + titan čip. Pa HD8k OEM ne šteje ravno. So pa zgleda tam malo stestirali proizvodnjo Oland čipa

Mitch ::

Aja pa spomnim se, da so najavljali arhitekturo GCN 2.0 oziroma GCN ver.2 že za serijo Sea Islands (Radeon HD 8000), pa še vedno "ništa od toga"...;(

FlyingBee ::

še dobro, da ni po poteh HD 2900, takrat se spomnim, da se je nekaj najdlo ljudi, ki so tudi tisto zver hvalili, češ saj ima 512bit vodilo

mtosev ::

osebno me zanima odg nvidije. in kdaj pridejo dual grafe obeh podjetji
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Blisk ::

Še vedno pa so AMD kartice taglavne pri izdelavi BTCjev...

micka15 ::

amd je nasploh taglavni v compute če gledamo ta cenejše kartice

Spock83 ::

Kaj se sekirate. Zima prijhaja in bo fajn da malo segreje sobo :D

micka15 ::

poleti pa bogi lastnik in klima :)

integral15 ::

Mislim da se situacija ne bo kaj dosti spremenila z prihodom 780 ti zato ker ce hocjo narest graficno ki bo bolsa od 290x morjo prekasati titana kar pa ne bodo naredl. Titan bo pogorel ko pridejo ven navite graficne 290x od ostalih proizvajalcev. Nvidia se je ujela v past edina varjanta jim ostane da znizajo ceno titana ali pa naredijo zbolsavo titana da bo opravicila svojo ceno.

lonewolf_ ::

Jamrate za vročino, jao. Če bi že dal neki denar za top komponente, pol dam še raje malo več za vodno hlajenje pa je to to. Sicer pa če daš pol cene od Titana, kaj te briga poraba, kolko pa te plačaš za teh 100W porabe letno pri recimo 12 urni uporabi računalnika na dan? 4kWh/ dan, po visoki tarifi je letno okoli 120€, to je maksimum porabe za to grafično.
Razlika v ceni (trenutno) med Titan in R9-290x je 400€. Se pravi lahko daš 200€ za boljše hlajenje in furaš 12ur/dan cca. 2 leti v primerjavi s titan kartico. Napisal sem na hitro brez preverjanja, lahko da sem se kje uštel. Pač moje mnenje.

Spock83 ::

Drugače ponavadi kdor ima denar za tako grafiko ima tudi za štrom.

mihco ::

integral15 je izjavil:

Mislim da se situacija ne bo kaj dosti spremenila z prihodom 780 ti zato ker ce hocjo narest graficno ki bo bolsa od 290x morjo prekasati titana kar pa ne bodo naredl. Titan bo pogorel ko pridejo ven navite graficne 290x od ostalih proizvajalcev. Nvidia se je ujela v past edina varjanta jim ostane da znizajo ceno titana ali pa naredijo zbolsavo titana da bo opravicila svojo ceno.


Prodaja titanov je ta trenutek = 0. Tisti, ki jim je ta kartica namenjena so jo od januarja ze kupili. Verjetno se ne bo EOL, ker bo 780ti imel kastriran DP. Cena titanom ne bo padla...je pac specificen produkt, ki nikoli ni bil namenjen "gamerjem". 780ti bo 600-650EUR. gtx780 bo padla cena za 50EUR na slabih 500.

My 10 cents...

Jst ::

Nvidia je itak znana po rebrandih. Se spomnite 8800, 8900, 9000, 280 (ne vem točno katera iz 200 serije)?

Glede na to, da AMD dela komponente za X.One in PS4, je še dobro, da so osvežili ponudbo. Tale rebrand prinaša nižje cene kartic, glede na 7000 serijo.

Kaj je pa nvidia mislila doseči z Titanom, mi pa ni jasno. 4K sama ne zmore, jih moraš povezati v (3,4) SLI, za gaming do 1900x1200 so pa 680 in 770 dovolj. Za 2560x1600 pa moraš pri vseh single GPU karticah znižati detajle skoraj do minimuma, če hočeš tekoče igranje. Ajde, na tej ločljivosti je bil do sedaj zmožen poganjati igre na večjih detajlih samo Titan, ampak njegova cena pač odvrne vsakega racionalnega potrošnika.

Realno hitrost R9-290X bomo pa videli po seriji čudnih driverjev, pomoje enkrat februarja ali marca. Toliko časa je AMD pacal driverje, ki so 7900 dvignili za 20%. Do takrat bomo tudi videli, če bo kaj iz Mantle strategije.

Pod črto: letos je suša na področju grafičnih kartic.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

micka15 ::

>Kaj je pa nvidia mislila doseči z Titanom, mi pa ni jasno.
met eno 'consumer' kartico, ki nima pohabljenega compute dela

mihco ::

micka15 je izjavil:

>Kaj je pa nvidia mislila doseči z Titanom, mi pa ni jasno.
met eno 'consumer' kartico, ki nima pohabljenega compute dela

...in imeti produkt s katerim ujeti nesramno bogate preseratore, ki jim je "benchanje" hobi. Trg so poslatali z precenjeno gtx690 in ko so videli, da je takih ljudi precej so se odlocili osveziti ponudbo za jurja ter jim prikljucili tisto malo raziskovalcev, institutov,... ki tako kartico dejansko potrebujejo a nimajo vec tisoce EUR za Tesle. Resnicno mojstri marketinga.

FireSnake ::

Dr_M je izjavil:

Performance per Watt je kar konkretno nizji od konkurence.
Titan je pa se vedno kralj, vec srece prihodnjic AMD.


In kdaj je bil to edini kriterij, brihta?

Če malo primerjamo zmogljivost in ceno je slika povsem drugačna.

Pa ne zagovarjam nobenega tabora, ste pa vseeno malo smešni s takimi izjavami.

micka15 je izjavil:

ja pač nvidio se kurca glede porabe in cene, ati/amd pa glede zanič driverjev

nima veze kaj je dejansko res :)



Dobra! :D

Mitch je izjavil:

Sam res zadnje čase ga ATI oz. AMD enako serje z preimenovanji (rebrandi) kot Nvidia pred časom. To je zdaj že drugi rebrand zapovrstjo. Najprej serija Radeon HD 8000 zdaj pa še serija Radeon Rx, kjer je nov le en čip (Hawaii)...


Ni čisti rebrand ... so spremembe na čipu.

Zeleni so en čip preimenovali petkrat :)

Spock83 je izjavil:

Kaj se sekirate. Zima prijhaja in bo fajn da malo segreje sobo :D


Kaj me briga, če mi računalnik ne dela, sobo imam pa le toplo ;)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

klkkkkkkkkkk ::

Hmm nevem zakaj govorite, da je R9 290X počasnejša od TITANA, ko pa to ni res.

Nevem zakaj vsi mislite da je bolj požrešna od titana... čeprav ni res
http://www.tomshardware.com/reviews/rad...

Gaming poraba je nižja od GTX 770 nevem kaj je še lepšega P/W tudi premaga Nvidio !

Ja no Nvidia fanatiki res nemorete priznati, da je AMD veliko bolj ugoden za kupce... trenutno bo tudi GTX titanu in GTX 780 zbil ceno! Kar pa je dobro za nas! - no meni nič nepomaga ke rimam rang max 210-240EUR

Glede stock coolerjev.... Pa vrejemi KAKOR CPU In GPU stock coolerji so zanič! Zato imamo ASUS / MSI / HIS / GIGABYTE .....

Trenutno perfromance
290X > GTX TITAN > GTX 780

Lp

Zgodovina sprememb…

Janac ::

Dr_M je izjavil:

Performance per Watt je kar konkretno nizji od konkurence.
Titan je pa se vedno kralj, vec srece prihodnjic AMD.



par % počasnejša od Titana, povrh pa še za 500EUR cenejša? Pomoje jim je uspel zelo dobro.

klkkkkkkkkkk ::

Janac je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Performance per Watt je kar konkretno nizji od konkurence.
Titan je pa se vedno kralj, vec srece prihodnjic AMD.



par % počasnejša od Titana, povrh pa še za 500EUR cenejša? Pomoje jim je uspel zelo dobro.


Sej je 1% pro 1080P R9 290X hitrejša! .... pri 1600P pa je razlika že bolj opazna...

mihco ::

"a zaenkrat ima AMD na policah trgovin odlično kartico za okrog 500 € pri severnih sosedih."
Najcenejsa r9 290x "pri severnih sosedih" je 460EUR!(2dni po releasu izdelka!) Kar je na price/performance lestvici pred vsem kar ima nvidia na trgu z izjemo gtx650ti, ki pa je neuporabna za kakrsnokoli resno igranje.

Janac ::

AMD-ju je uspelo...

Titan za 460EUR, po dveh mescih bo pa že pod 380EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

pegasus ::

mihco je izjavil:

resno igranje.
Daj mi razloži ta oksimoron ... ker ga ne razumem. Služiš z igranjem denar? Izboljšuješ svet? Delaš profit?

mihco ::

pegasus je izjavil:

mihco je izjavil:

resno igranje.
Daj mi razloži ta oksimoron ... ker ga ne razumem. Služiš z igranjem denar? Izboljšuješ svet? Delaš profit?

ok, slabo izrazanje. "Kvalitetno igranje" se bolje slisi?

Jst ::

>Sej je 1% pro 1080P R9 290X hitrejša! .... pri 1600P pa je razlika že bolj opazna...

Razložite mi, zakaj pišete takšne "*#/(*$(*#"), kot so 1080p, 1600p?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

klkkkkkkkkkk ::

Kaj naj napišem 1920x1080?

http://www.hoh.de/detail/index/sArticle...
No tole je sigurno boljši P/P proti GTX 650Ti

Zgodovina sprememb…

Jst ::

>>Kaj je pa nvidia mislila doseči z Titanom, mi pa ni jasno.
>met eno 'consumer' kartico, ki nima pohabljenega compute dela

V bistvu je Titan "kao" Tesla za domače uporabnike. Kdor za kruh potrebuje Teslo, si jo tudi kupi - ali dve, štiri,... Bolj se mi zdi, da je Titan nek izgovor za domače "prčkanje" z foto/video editingom, od katerega lastniki nič ne (za)služijo.


---

Sicer pa, očitno je, da je AMD sedaj v prednosti glede letošnje ponudbe. Še vedno je pa vse skupaj več nvidijinih kartic. [info by steam hardware survey] Sicer po mojem mnenju nezasluženo, ker je AMD že z 5000 in 7000 serijo naredil big impact in je tako boljši ponudnik, ampak big system builderji imajo še vedno raje Nvidijo. :/
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

klkkkkkkkkkk ::

AMD ima trenutno recimo pri HOH.de veliko boljđše ponudbe kot Nvidia
7790 1Gb 105€
7850 1Gb 130€
7870 2Gb 160€
.......
7990 439€
No kje se lahko tu primerja NVIDIA

medtem ko ima le lepo ponudbo pri GTTX 760 za 215€ - a kaj ti pomaga poglej tole
http://www.hoh.de/hardware/grafikkarten...

pegasus ::

Nvidia se preveč zgleduje po Intlu glede cenovnih politik. Držim pesti, da jima AMD da lekcijo v prihodnjih mesecih.

Hackey ::

radeon 7850 si mislm zdj kupt... me ferbc matra a se za ta denar splača kaj drugega boljšega kupit?

freesty ::

Odvisno za kaksno ceno. Ce gledas 2GB verzije, stanejo od 150€ naprej. Za 180€ pa ze dobis 7950, ki je navita 2x boljsa od stock 7850.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Hackey ::

Z 1gb polnilnika...

Kopujm za tm okol 130€ za igranje iger, za svojega nečaka... iščem čimboljše za ta denar... sam uporabljam ati ampak mi skoz nagaja "driver reset..." Me zanima tudi, če se pri novejših ati grafičnah še to rada dogaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hackey ()

NightHawk ::

Če ravno ne kupuješ Powercolor ali njegovih čungalunga podružnic, potem je vsaka 7950 še kar nad 210€.
Za manj kot 147€ dobiš 7870 od MSI ali HIS, za manj kot 153€ pa sta notri še od XFX in sapphire.

Pomoje je to trenutno best buy kartica. Jest jo imam od MSI in sem zadovoljen.

Hackey ::

Katero od MSI pa uporabljaš?

freesty ::

Ce je za necaka, ta verjetno ne bo navijal, torej je vsak cooler dovolj dober s tem pa tudi vsaka znamka. Torej vzames najcenejsi model, najzmogljivejse serije, ki ti pase v budget.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

klkkkkkkkkkk ::

Kupi 7870 2Gb

2Gb je trenutno nujno potrebno za igranje... predvsem pa za future

Zgodovina sprememb…

NightHawk ::

Hackey je izjavil:

Katero od MSI pa uporabljaš?


http://www.idealo.de/preisvergleich/Off...

Tole, "ta poceni" :)
147€ je veliko boljši nakup od 7850 1GB za 130€. Pomoje se telih 7850 ne splača kupovat, glede na to, da sta tako blizu po ceni.

tiborrr ::

Karte, ki s(m)o jih dobili, so ES kartice z enim od taprvih yieldov, zato tudi kurijo več. Prodajne verzije kurijo manj. Slab PR s strani AMD-ja, a dejstvo ostaja. Smešno je tudi meriti porabo v Furmarku, za katerga ima GTX 780/Titan coklo, AMD pa ne.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

klkkkkkkkkkk ::

R9 290X ima manjšo porabo pri gamingu od GTX 770

Hackey ::

Hvala Tibor

Truga ::

BlackMaX je izjavil:

Ampak 250W+ porabe bi me kr odvrnilo od nakupa


Men ni jasno kaj je fora. To je tko k "kupu bi rolls royca za 500 cukov, sam ga ne bom k prevec pozre". Ce kupujes tako graficno, jo kupujes zato da mas zgledn frame rate na normalni resoluciji. Cist nobenga druzga kriterija ni.

dottor ::

Tisti ki ima 500€ za grafično se ne sekira za porabo, isto kot nekdo ki kupu avto za 200 jurjev se ne sekira, če bo spilo 15 al 20 litrov na 100km. Pa take grafične ne daš zraven celerona za par 10€ in 2GB rama, igraš na prasterm 19" CRTju, ker je pač zmanjkalo dnarja pa je kolega šenkav.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD Radeon R9-2xx (strani: 1 2 3 433 34 35 36 )

Oddelek: Strojna oprema
1779285226 (144910) next3steps
»

Bo Radeon R9 285X odgovor na GTX 970?

Oddelek: Novice / Grafične kartice
4915109 (13546) FlyingBee
»

AMD je predstavil novi zverini

Oddelek: Novice / Grafične kartice
4918670 (16193) Nummy
»

nVidia odgovarja AMD-ju (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
5416234 (11549) Furbo
»

nVidia preseneča z GeForce GTX 780 Ti

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3012798 (9754) Senitel

Več podobnih tem