» »

Linux na notebooku

Linux na notebooku

Rumko ::

Mam notebook 486(slc se mi zdi), 8 mb rama, disk je okoli 500mb, pa če bi mi lahko priporočali kakšno linux distribucijo, ki bi se udobno počutila gor (sm že neki gledu pa sm najdu small linux) :D

Gandalfar ::

slackware, debian ... jaz bi za to izbral debiana (ker ga najbolje poznam) najprej namestil base system .. potem iz base sistema odnamestil stran cim vec meni nepotrebnih stvari in potem gor namescal stvari, ki bi jih potreboval

Rumko ::

hm, jst sm bolj mislu distribucijo kšno manjšo, pa da se kvečjemu dodaja stvari :))

Brane2 ::

Meni se dopade Linuxfromscratch. gre za to da ročno postaviš cel Linux, komponento za komponento "iz nule". Precej mukotrpno, a rezultati so dobri. Stvar te prisili, da se veliko naučiš med postavljanjem...


BTW: A komu delajo printerji pod Sambo- mislim, to da lahko printaš z Windows stroja preko mreže na Linux stroj ?



Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

borchi ::

gentoo?
l'jga

Rumko ::

a gentoo bi delu na 486?8-O

borchi ::

??? zakaj pa ne bi? pa zakaj ne bi boljš kot vsaka druga pre-compiled distribucija? po hitrosti je sigurno prva najboljša distribucija (poleg lfs - če lfs-ju lahko rečeš distribucija)!

če pa nočeš glih vsega sam skompajlat (kar bi sicer znalo na 486 nekej cajta trajat), maš pa tut tarballe za stage2 in stage3 že skompajlane za 486 (poglej v RC1 direktorije gentoo-jevih ftp-jev). v rc2 in rc3 ni za vse arhitekture še pripravljenih tarball-ov (jih tut ne bo). ampak baje se konec mesca obeta gentoo 1.4 final in takrat bo vse na voljo.
l'jga

Rumko ::

najprej bom probu small linux, pol bom pa ta gentoo>:D

Nerdor ::

Nooooooooooooooooooooooo!

Glejte fantje, te vaše izjave, so varjanta "čula-rekla" in niso iz osebnih izkušenj! Dvomim, da je borchi kdaj v življenju inštaliral Gentoo.. Osebno ga nisem, sem, pa ga že videl v živo, ki je že bil inštaliran pri kolegu... če nimaš pod havbo vsaj 500Mhz proca P3 ali Athlon in 256MB rama ter GeForce ali Radeon in veliko veliko placa na disku (beri nekaj GB) nimaš kaj delati z Gentoo + ADSL/Kejbl modem za "emerge sync" "emerge update". Gentoo nima svojega inštalacijskega programa, vse je treba sam skonfigurirat, tko kot pri Slackware 1.0 :D

486slc, 8MB, 500MB je primerna distribucija, ki ima:

- obvezno kernel 2.0.x ali 2.2.x, NIKAR se ne igraj z 2.4.x s takim notesbookom (kernel 2.4.x rabi najmanj 350Mhz in 32MB mašino!!!)
- Xfree 3.3.6 (pod ver 4.x) in fvwm 2/ 95 ali IceWM (ki ga je napisal naš rojak, takrat še študent Marko Maček), mogoče AfterStep, Window Maker je že prehud, za ta stroj!
-Za božjo voljo, nikar se ne igraj z Genome(Nikoli na takem notesu) in KDE na takem stroju (mogoče bi kolikor tolikor delal KDE 1.1.x)
- stran z Enlighmentom, če nisi slišal za ta wm, nič hudega, nič ne zamujaš, požrešen je kot le kaj...

KAtere distribucije so za ta stroj?, naslednje:
- Libranet linux ta je free (ver 1.9.1 in 2.0 sta free), 2.7 ni free, itaq 2.7 ne rabiš (preveč novo!).. Bazira na Debianu in ima boljši inštalacijski program, kot Debian (ker je komercijalna, logično), torej 1.9.1 in 2.0 bi znal biti zadetek v polno (ima apt-get. dselect)
- starejši distribuciji Debian 2.1 Slink in Debian 2.2 Potato Slink bazira na 2.0.36, Potato 2.2.19, več kot dovolj za tvoj prenosnik
- legendarni Slackware 3.5(free) in/ali Vectorlinux(no free), ki bazira na Slackware (je komercijalen, starejše verzije so free, tko kot pri Libranet )
- Red Hat 4.2 ali pa (če ti bo normalno delal) Red Hat 5.2 (probaj z prvim legendarnim Mandrake 5.3 Festen --> moje prvo srečanje z Mandrake :D in 1999)
- small linux ni slaba izbira za ta prenosniček

Skratka, samo malo starejše distro. pridejo v poštev... :D

Gandalfar ::

Nerdor: ok razumem zakaj prve nasvete ampak ni mi pa jasno zakaj ne bi namestil recimo woodya gor? Sedaj bo uporabljal par let stare programe. Novi RedHati so strojno pozresni ampak za woodya pa nimam obcutka, da bi bil blazno bloated.. ali je kako drugace?

Rumko ::

thx nerdor, si morm pogledat, sam ta small linux je pa prevec bedn (vsaj men) :D

Nerdor ::

Ok, naj proba z woody (Debian 3.0) inštalirat, da vidimo rezultate/posledice... :D

Tukaj je povezava o človeku, ki na 486dx/66, 12MB poganja woody-a, po mojem, bo tudi on lahko... članke, sicer o dhcp, začetek je pa zanimiv...

Oks, naj proba, mogoče bo pa tekoče delalo... :\

Rumko ::

a pol kr trojko al kaj? sam bi rabu na disketah ga dt gor (ni cdroma)!

Gandalfar ::

sej se daa.. preberi si instalation manual na debian.org

Nerdor ::

(unoffical)Woody boot image>tukaj
Orodje pod winsi>tukaj
Če boš izvajal pod linuxom:
dd if=neki-bf-debian-image.img of=/dev/fd0 :D
Sam mislim, da naj prebere in potem zdownloada tale tar.gz in potem naj izvede: tar xvzf boot-fl*.tar.gz in naj najde kakšno navodilo v stilu readme :D
Sej bo šlo, kot bi rekel Gandalf...

Gandalf, če nisem kaj napisal, vredu, me popravi, ker to pišem v naglici, zdej bo 24ur na tv...:D

Gandalfar ::

hm tkole kot si ti napisal zelo zelo zelo dvomim, da bo slo

predlagam tale dokument za zacetek:

http://www.debian.org/releases/stable/i...

borchi ::

nerdor: borchi je instaliral gentoo! in to v tem življenju. sicer sem ga skompajlal od začetka do konca na duronu600@1000, tk da je res, da je razlika do 486 kr velika, kar sem tut napisal. če že druge obtožuješ, da govorijo na pamet, pol bot vsaj ti drugačen.

drugače pa mislim, da je tvoj odgovor veliko pomagal originalnemu posterju!

l'jga

Rumko ::

joj, pa tok sm mislu, da bom sam najdu t prvi linux, ga instaliru, pa bo delval, jooooj, zdej se bom pa mogu se hujs s tem ukvarjat kokr sm se mogu za instalirat video player ;((

Rumko ::

pa še zmotu sm se, nima 500mb diska, ampak 250 mb

Nerdor ::

Oprosti borchi!

1.Vprašanje za borchi-ja: a si prek adsl-ja z emerge dol potegnil vse? Kateri server si uporabil ozr. uporabljaš za emerge? Kolk hiter ti dovnloada, namreč jest sem na debianu zaradi slovenskih ftp serverjev, ki jih imam v services.list (ftp.si.debian.si in ftp.arnes.si) in mi s polni hitrostjo pošiljajo (pr men je max 36KB, drugače mi celo 42KB downloada-jo paketki pri apt-get install nek-program)

2. wow duron 600@1000:)) , men dela odklenjen 650@840 max, je pa res, da mam abit kt7, ki ne zmore 133MHz (piše, da lahko, sam na premnogih formih, sem prebral, da kt7 na 133MHz front bus, ne-gre), kt7a pa lahko 133MHz bus-freq brez-probs :(

3. Gandalf, upoštevaj, da človk nima ne cdrom in ne mrežne kartice na notebook, edini dostop/pretok linux je preko floppy... Edina, distribucija, ki se lahko razbije na 30 do 40 disket in ima kokr tolk "user-friendly" install program, so stare Slackware verzije(1.0-3.5)
Tam, letnik 1994, 1995 :D Naj pogleda na Jože Slak-ware spletni strani :D

4. Še enkrat sorry borchi. Drugače, bi lahko originalni poster napisal, da ta notebook, nima ne cdrom in ne mrežna karta, kar bi lahko preprečilo debato, ali pa ne..8-)

5. Tak notebook je leta 1994 uporabljal Kevin Mitnik pri hekeriranju, ozr. socialnem inžineringu.. :))

Gandalfar ::

odg. na 3.

debian se da kot floppie dol potegnit.. watch this: http://ftp.si.debian.org/debian/dists/w...


sej pravim, da bi bilo dobro tisti install manual prebrat

Rumko ::

Gandalf: jst sm te floppije dlju, ampak sm najdu en mulinux, k zgleda kr kul zadevca, če bo delvau, vam povem izkušnje:D

Rumko ::

ta mulinux je BEDN, zašteka pr "Calibrating delay loop..";( nej gre v pm>:D

borchi ::

Nerdor:

1. ja adsl. pustu sem default server, ker je delal 90-100kB, da bi pa iskal nek server, da bom mel prenos 120kB se pa mi ni lublo, ker itak večino cajta porabiš za kompajlanje (se še spomnim openoffice-a ;-) brrrr..)

2. eh, moj duron je šou na 1150MHz, če sem povišal voltažo na 2.0V (z voltmodom). mel sem pa plato na kt133a chipsetu (fsb je šou tam do cca. 148MHz).

4. nobene zamere na moji strani.
l'jga

Rumko ::

sam Gandalf, tale debian (3) rab min 12mb rama:'(

najdu sm pa en "bo" zgleda da je debian 1.3 4mb ram min >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Rumko ()

Gandalfar ::

Rumko: ti rabs hudo specializirano stvar... se vprasam kaj bos sploh delal na taki masini brez predhodnega znanja linuxa..

borchi: koliko casa ti je pa kompajlal.. jaz rabim okoli 10-12h za athlonu12000

Rumko ::

igrou se, linux dajem na notebook sam zato da bo tam, pa da bom v šolo prnesu, pa pokazu unim wins fanom da mas linux tud lohka na takem kompu, pa da dela po možnosti brez problemov

no, pa tud da mal eksperimentiram :D

b ::

Debian rabi 12MB za instalacijo. Za delovanje pa pol ene 2-4 priblizno (kernel + shell pa mogoce se kaksna malenkost :-).

Sicer pa sem jaz ze postavil fax streznik na 8MB masini. Nisem preprican, ce je bilo to z woodyjem ali potatotom.

Anyway, splaca se poizkusit instalacijo s kaksnim minimalnim kernelom, jaz bi predlagal recimo za zacetek idepci flavor od Debiana, ce pa se to ne gre, si nekje drugje prevedes res minimalen kernel za tvojo masino ter ga das na boot floppy (to je cist enostavno, ker so Debianovi boot floppyji DOS readable in samo zamenjas gor tisto datoteko linux). Potem se bo gotovo dalo instalirat Debiana na 12MB masini.

Rumko ::

jst zdej dajem debiana 1.3 (bo?) gor, piše da rab min 4mb, tko da bo kr kul, pa tud za razliko od ene dveh ostalih distribucij, sm tuki pršu v setup (pr mulinuxu kr štekne ob zagonu, small linux pa je bedn, pa še preveč dela da bi gor dou :P ):D

Rumko ::

vsaj setija bom gor lahko laufu, če ne druzga >:D

Rumko ::

Evo debian 1.3 je že gor, pa nobenih programov zgleda da ni gor (takih k jih hočm). če jih pa probam inštalirat (dselect) hoče pa diskete s temi paketi?!? Nej mi en pove kšn ftp, na kerem so gor progiji glede na verzijo debiana (da so vsi k jih lahko zberem v dselectu tm). >:D

Rumko ::

najdu, dlju, posneu :D

sm instaliru x tud gor, tko da mi je zdej ostal celih 700KB!!!! 8-O

sm su skonfigurirat x (./xbase-conf) vse ustimu, zbrou kartico, pa shranu, nato sm zagnau, pa se neki spomnu (instaliran je xserver-mono, jst sm pa zbrou eno vga kartico) in zdej x ne dela ;( , xbase-conf noce vec se zagnatm ker je kao ze instaliran, nej gre v pm!!!

ma kdi idejo kako skonfigurirat x se enkrat?

Brane2 ::

Zaženeš XFconfig še enkrat in ta ti nastavi štertne parametre. Prej ga moraš najti tam, kjer se je pač vse skupaj instaliralo. Pri meni je IIRC v /usr/local/bin/X11...


Rumko ::

bo treba poskusit :(

sam pomojem bom pol enkrat (ko se mi bo dal - recmo med počitnicami>:D ) dou gor linux from scratch :D , k se ze na svoji masini ubadam s tem, da se naučim 8-)

Rumko ::

eh, x sm odstranu, pustu debian 1.3 gor, sm se ubadu z netom (modem 2400 baud), mi je uspel da na arnes poslje username (tista ppp skripta, za pass pa noce, ko da ne bi nc reku server nazaj :/
drgac pa sm se zdej dost igrou gor, sm clo probavu en command-line dc client gor dt ... sam bi mogu tricetrt sistema updatat da bi ga gor lohka skompajlu :(

aja, pa opazu sm da sam un kernel k je pr debianu 1.3 zravn (mislim da 2.0.29) dela gor, sm probu isto verzijo kernela sam skompajlat pa stekne ob zagonu, sm probu se 2.0.39 pa tud stekne pr zagonu (to mi je vzel ene 3-4 dni k sm vse mogu na notebooku kompajlat, na mojem kompu bi mogu starejsi gcc gor dt)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Rumko ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debian Gnu/Linux kot workstation (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1960117356 (33030) RedDrake
»

Advanced user anketa [REZULTATI OBJAVLJENI] (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
16215042 (10124) Eru
»

Pekel, pardon, Sarge je zmrznil! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
556397 (4967) MrStein
»

Debian server VS. Gentoo server (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
584854 (4023) Nerdor
»

prvi Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
554781 (3741) mile

Več podobnih tem