» »

Prijatelji so si gensko podobnejši

Prijatelji so si gensko podobnejši

Slo-Tech - Povej mi, s kom se družiš, pa ti povem, kdo si, je stara modrost. Podobne glave pač tičijo skupaj in doslej je veljalo, da med seboj družijo ljudje s podobnimi interesi, prepričanji, vrednotami in značajskimi lastnostmi - tudi na Facebooku. Raziskava Univerze Yale in Univerze v Kaliforniji pa odkriva, da se ljudje družijo, ker imajo podoben DNK.

Ljudje med vsemi živimi bitji tvorijo najkompleksnejše družbene strukture, še posebej značilne pa so povezave med ljudmi, ki ne sodijo v kategorijo partner ali sorodstvo. Teh, recimo jim prijateljstvo, naklonjenost ali zavezništvo, v tolikšni meri ne vzpostavljajo nobene živali. Vprašanje, s katerim so se ukvarjali v raziskavi, ni, zakaj ljudje sklepamo te povezave, saj je razlogov za to več in so dobro poznani (v končni fazi imamo od njih pač koristi), ampak zakaj izbiramo prav izbrane ljudi in ne koga drugega. Nihče si ni mislil, da je DNK tako pomemben pri teh odločitvah.

Vsaj neko vlogo seveda ima pri vseh stvareh, saj smo ljudje vedno vsota genetskih predispozicij, okoljskih zmožnosti in lastnega angažmaja, a raziskava ne govori o teh splošnih psihološko-fizioloških resnicah.

Raziskovalci so preverili genom 2000 Američanov in ugotovili, da so ljudje, ki so prijatelji, med seboj povprečno bolj sorodni kakor tujci. Natančneje povedano, prijatelji so si v povprečju sorodni toliko kot bratranci v četrtem kolenu. To z drugimi besedami pomeni, da si delijo prapraprababico ali praprapradedka. Če predpostavimo, da drugih križanj v družinskem deblu ni, to pomeni, da je genska sorodnost med njima 0,20 odstotka (2^-9), sicer pa nekoliko več. Genetsko sorodnost izračunamo tako, da preštejemo vezi po rodoslovnem deblu od enega posameznika do drugega, vsaka pa zmanjša sorodnost za faktor dve. Seveda je treba upoštevati vse skupne prednike, tako da je sorodnost med sorojenci 50 odstotkov (2^-2 po očetu + 2^-2 po materi!). Ob tem velja poudariti, da odstotki držijo le za gene, ki so v genomu variabilni. Še vedno pa imamo ljudje veliko večino, približno 99,9 odstotkov DNK med seboj enake. Če bi imeli deset odstotkov drugačnih, bi bili že opica.

Vrnimo se k rezultatom raziskave, ki kažejo, da imajo prijatelji bolj skupen DNK kakor tujci. Razlogov za to je lahko več, nekateri so bolj logični drugi manj. Ljudje se več družijo z ljudmi na istem geografskem področju, s katerimi so seveda bolj v sorodu kakor z bolj oddaljenimi ljudmi (za to so v raziskavi kontrolirali). Ljudje lahko aktivno izbirajo prijatelje, ki so jim podobni – resda genotipa ne moremo videti, lahko pa podzavestno ocenjujemo njegovo manifestacijo, torej fenotip. Tretja možnost je, da se ljudje zadržujejo v okoljih, ki bolj ustrezajo njihovemu genotipu, torej bodo prijateljstva sklepali tam, kjer so spet njim sorodni posamezniki. Možno je tudi, da jih v isto okolje postavijo drugi (selekcija v razrede, športna društva itn.). Vsi ti razlogi, lahko tudi mešano, bi pojasnili, zakaj so si prijatelji gensko sorodnejši.

Raziskovalci so za analizo uporabili bazo podatkov Framingham Heart Study, kar je ena izmed težav pri ponovljivosti. To je ena redkih baz, ki ima tako genske informacije kakor tudi informacije o socialni povezavi ljudi. Drugih takšnih baz v tako velikem obsegu ni. Iz te baze podatkov so potem izluščili tiste pare ljudi, ki so ustrezali pogojem raziskave (recimo, izločili so znane sorodnike in podobno, da so resnično lahko preverjali hipotezo).

Zanimivo je, da so odkrili veliko skupnih olfaktornih genov, kar pomeni, da ima vonj veliko vlogo pri ugotavljanju združljivosti. To je pri izbiri partnerjev že dlje časa znano, saj feromoni na nek način oglašujejo naš DNK. V začetnih odstavkih smo omenili, da imajo ljudje večino DNK itak skupnega. Zato so analizi DNK opazovali SNP-je. To je kratica za polimorfizem posameznega nukleotida. V človeškem genomu je približno 10 milijonov mest, kjer se pri ljudeh v DNK pojavijo razlike samo pri enem baznem paru (recimo imamo adenozin namesto citozina) – vseh parov pa je tri milijarde.

Rezultati zadnje raziskave bodo gotovo kontroverzni, saj jih bo po eni strani težko ponoviti, po drugi strani pa je cel kup možnosti za razlago - nekaj smo jih nanizali že zgoraj. Zato pričakujemo cel kup odzivov nanjo iz celega sveta.

17 komentarjev

lymph ::

Veliko dobrih kolegov ima tudi podobne obrazne poteze, sem že večkrat razmišljal zakaj je tako.
"Belief is immune to counter example."

Invictus ::

Isti poštar ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ERGY ::

Pa to kar oni raziskujejo se meni zdi že samo po sebi logično...

technolog ::

lymph je izjavil:

Veliko dobrih kolegov ima tudi podobne obrazne poteze, sem že večkrat razmišljal zakaj je tako.


Ista fora z možem in ženo, ki sta že 40 let poročena.

Če se ti velik družiš z nekom in ti je ta oseba simpatična, boš zelo veliko reflektiral njene kretnje in obrazno mimiko, kar pa počasi spreminja tvoj videz.

Relanium ::

Tud to je mene vedno zanimalo zakaj si je dosti partnerjev precej podobnih.

vidz81 ::

Bi bilo zanimivo pogledati genetske podobnosti ljudi, ki se najdejo preko spletnih posredovalnic (kjer izbiraš tudi na podlagi podobnih interesov)

napram genetski podobnosti med ljudmi, ki se najdejo po barih, kjer je v ospredju fizična privlačnost in feromoni, ki so dokazano povezani z imunskim sistemom (in človek teži k mešanju teh genov, da se bodo potomci lažje ubranili novih patogenov - zato neandertalski imunski geni v neafričanih)

Vse živo ima evolucijsko razlago.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vidz81 ()

francek1 ::

Relanium je izjavil:

Tud to je mene vedno zanimalo zakaj si je dosti partnerjev precej podobnih.

Ko boš dovolj dolgo oženjen, ti bo jasno.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

T-h-o-r ::

a to zato, ker majo zaradi genov nam bolj všečno osebnost, ali zato, ker "začutimo" njihovo gensko zasnovo

a ne bi bili opica že, če bi imeli 2 procenta drugačno ne 10

pri 10 bi bili že svinja al kako
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

Lion29 ::

HA? tip mi zbrise post s pokroviteljskim pribitkom, da se DNK tekom zivljenja ne prilagaja kaj dosti.. you fucking kiddin me?

vedno vec studij je, da okolje veliko vpliva na DNK, vklop in izklop genov... najvec studij na to temo je z dvojcki, ki so odrascali v istem okolju a so kasneje razlicne okoliscine botrovale k vecji delitvi...

in tip meni pravi, da potrebujem vec izobrazbe
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Hayabusa ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Lion29 ::

Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Direktor SP ::

technolog je izjavil:

lymph je izjavil:

Veliko dobrih kolegov ima tudi podobne obrazne poteze, sem že večkrat razmišljal zakaj je tako.


Ista fora z možem in ženo, ki sta že 40 let poročena.

Če se ti velik družiš z nekom in ti je ta oseba simpatična, boš zelo veliko reflektiral njene kretnje in obrazno mimiko, kar pa počasi spreminja tvoj videz.


Ti dam popolnoma prav.Zelo lepi so primeri kjer sta kaka najstnika (od 14 ali 15 leta) dolgo cajta v vezi in sta si pri 21 leti podobna kot brat in sestra.

FireSnake ::

Invictus je izjavil:

Isti poštar ...


Tale je dobra!!! :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

moj_nick ::

Natančneje povedano, prijatelji so si v povprečju sorodni toliko kot bratranci v četrtem kolenu.


V originalnem besedilu piše Fourth Cousins, kar bi v slovenski razvrstitvi bilo sorodnik v 10. kolenu stranske črte.
110111001001010001010000

x3ca ::

Prijatelji OK, kaj pa partnerji... Leta nazaj sem brala o tem, da ko pride do izbire partnerja, je genotip ponavadi ravno nasproten, zato da ne pride do genetskih bolezni. Če ste kdaj z nekom čutili močno kemijo (pa vam mogoče drugače sploh ni bil zelo všeč), je velika verjetnost, da sta pač gensko kompatibilna - narava že ve.

Relanium je izjavil:

Tud to je mene vedno zanimalo zakaj si je dosti partnerjev precej podobnih.

Narcisi pač.

gzibret ::

Jaz sem brisal poste. Hayabusa - lepše se izražaj. In preberi, kaj sploh linkaš, predno vehementno širiš svoje "znanje" naokoli. Lion29, ti si pa tudi lahko malo manj osoren. Sem ti razložil, zakaj je tvoj post brisan, preberi še enkrat. Če pa si me že glih izzval, pa naj ti bo. Samo naj najprej razložim Hayabusi.

Hayabusa - iz tvojega linka "Researchers in Iceland and the U.S. showed that over a period of 10-16 years, some people's DNA changed as much as 20%. These differences aren't in the famous A, T, C, and G's of DNA though. Instead, they are changes in something called DNA methylation."

Get it?

Lion29 - tisti link z zelenim srčkom ne bom komentiral, nima dovolj kredibilnosti, ker je kr-neki. Pri onem tadrugem linku (o dvojčkih) pa NIKJER ne piše, da se DNK (oz. genom) spreminja. Najprej si preberi naslov prispevka, ki si ga polinkal, potem cel prispevek in potem za domačo nalogo pošči razliko med pojmoma "genome" in "epigenome". Malo za pomoč (recimo, namesto današnje doze TV serij, preberi (in razumi) spodnja linka)...

Epigenetics @ Wikipedia

http://ghr.nlm.nih.gov/handbook/howgene...

Za konec pa si preberi še novico in mi pokaži, kje je v njej omenjeno kaj drugega, kot DNK (saj posti se naj nanašajo na novico, če ne so offtopic).

Še čisto za konec pa še enkrat preberi svoj (pobrisan) post. Če pa želiš in vztrajaš, ti pa ga tudi lahko objavim nazaj (seveda bom prej izbrisal del, ki se nanaša na brisan post).
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

antonija ::

Tale raziskava je malo tricky. Vecina ljudi ima prijatelje iz geografske blizine (ki se je s pojavom masovnega transporta ljudi mickeno razsirila, ampak se vedno imamo vsi vecino prijateljev iz geografske blizine). Ce gre soditi po ameriskem srednjem zahodu kjer je inbreeding lokalni sport, potem sploh ni cudno da so na istem podrocju genetsko bolj podobni ljudje.

Tisti, ki nimajo "lokalne" genetske strukture so zelo verjetno priseljenci, ti se pa skoraj po defaultu nikoli ne ujamejo z domorodci in se zacnejo zbirat v zakljucene druscine priseljencev (spet iz posameznih geografskih podrocij).

Ce je kdo prebral celoten clanek: A so preverili ali je njihova ugotovitev razlog ali posledica? Ali so prijateljji zato ker imajo podben DNK, ali so prijatelji ker se vsak dan gledajo, in imajo zato podoben DNK?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Primer gensko spremenjene hrane: Čim manj vemo, tem bolj smo prepričani (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
44578397 (66704) blay44
»

Nadaljevanje zgodbe o gensko spremenjenih dvojčicah in zakaj ju ne bi smeli dobiti

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3011306 (7278) SaXsIm
»

"Označite hrano z DNK!" (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
320113139 (102830) phuntaox
»

Prijatelji so si gensko podobnejši

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
178253 (4996) antonija
»

Resnica o človeško-živalskih hibridih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5628351 (24572) nekikr

Več podobnih tem