» »

Najviše ležeči teleskop ALMA začel delovati

Najviše ležeči teleskop ALMA začel delovati

ALMA

Isti del vesolja. Levo: ALMA; desno: Hubble.

Slo-Tech - Te dni je začel polno delovanje teleskop ALMA (Atacama Large Milimeter/sub-millimeter Array), ki so ga zgradili na planoti Chajnantor v čilski puščavi Atacama na nadmorski višini 5000 metrov. Uradna otvoritvena slovesnost je bila v sredo. Teleskop sestoji iz 66 radioteleskopov s premerom krožnika sedem ali dvanajst metrov, ki so postavljeni vsaksebi do največ 16 kilometrov, večinoma pa manj. Atacama je bila izbrana kot idealno mesto za tovrstna opazovanja vesolja, saj je na nadmorski višini 5000 metrov nad teleskopi le polovica atmosfere. Glavno prednost pa predstavlja izjemno suho podnebje, saj vlaga moti opazovanja v milimetrskem in podmilimetrskem spektru, ker tam absorbira. V Atacami vlage praktično ni. To je tudi druga najviše ležeča zgradba na svetu, kar je znatno otežilo projektiranje in gradnjo; više je le ena železniška postaja v Himalaji.

Izgradnja ALMA je stala milijardo evrov, ki so jo skupaj prispevali Evropa, ZDA, Kanada, Japonska, Tajvan in Čile. ALMA torej sestoji iz 66 anten (vsaka tehta 115 ton), ki podatke zbirajo interferometrično. Posnetke vesolja snemajo pri valovnih dolžinah med 0,3 in 9,6 milimetra. Od eksperimenta si obetamo številne koristne informacije o ustroju vesolja, ki bodo komplementarni podatki s teleskopa na Antarktiki. ALMA tudi vidi precej drugače kakor Hubble, saj slednji nad seboj nima nobene atmosfere, tako da snema tudi v bližnjem, UV in celotnem vidnem spektru. Znanstveniki nič kaj skromno dodajajo, da ALMA omogoča meritve in opazovanja, ki so 100-krat preciznejša od ostalih tovrstnih teleskopov na Zemlji. Znanstveniki načrtujejo, da bodo tako videli dlje in globlje v preteklost vesolja, in mogoče bodo ujeli kakšen planet v med samim nastankom. Postopek je teoretično dobro poznan (zgoščevanje plina okrog zvezd), a ga v živo še nismo videli.

22 komentarjev

lovrenca ::

Ne vem no, tistle od Hubla meni zgleda bolš kot od ALMA. Pa ne se jezit, če sem kaj spregledov, ni astronomija moj področje.

black ice ::

V čem je prednost ALME pred Hubblom? Kljub višji legi ima nad sabo še vedno nekaj atmosfere (motnje, lots of it) za razliko od Hubbla.

Lonsarg ::

Hubble vidi dosti manj suma, ter celoten spekter. Alma pa ima vse ostalo bolse... Ker gre za neko res gromozansko rec, hubble je otrocek proti ALMI, kar se resolucije pa takih zadev tice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

wizi ::

ALMA je "RADIO" teleskop, kar pomeni, da sprejema vse drugo razen slike, ki bi jo videli z očmi... Hubble pa sprejema take podatke, kot bi jih tudi mi z očmi.
ALMA torej prej posluša, kot gleda... in tako iz teh podatkov zgenerirajo tudi nekaj za naše oči.
Seveda pa je fotografija, ki je prilepljena za primer, kako je ALMA "švoh" in Hublle "superioren" treba jemati kot popolnoma neprimerno, ker je Hubblova dodatno obdelana in pobarvana glede na barvne spektre... to kar bi človek videl, če bi svoje oko dal namesto kamere v Hubbla, bi bilo ena dolgočasna megla.:))

Brane22 ::

Poleg tega verjetno ALMA ne more imeti enake ločljivosti že zaradi 10K do 100k x daljših valovnih dolžin.

N4g4c3N ::

Lonsarg je izjavil:

Hubble vidi dosti manj suma, ter celoten spekter.


Hubble can detect electromagnetic radiation in the optical, ultraviolet, and near-infrared spectral bands.

krneki ::

Če deluje kot interferometer zna bit ločljivost kar poštena, pomoje boljša kot pri Hubblu.

mtosev ::

me zanima, če bodo kaj zanimivega s tem teleskopom odkrili
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Brane22 ::

Če deluje kot interferometer zna bit ločljivost kar poštena, pomoje boljša kot pri Hubblu.


Kot je videti in razumeti iz povezane novičke o computing brainu, deluje tako.

Bistri007 ::

To bi imel jaz na vrtu :D
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Golden eye ::

Bistri007 je izjavil:

To bi imel jaz na vrtu :D

Maš pa vrjetno zelo prehajhen vrt ;)

Bistri007 ::

Golden eye je izjavil:

Bistri007 je izjavil:

To bi imel jaz na vrtu :D

Maš pa vrjetno zelo prehajhen vrt ;)

Sem mislil dve 7m anteni ali eno 12m. Ne celega grida...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Brane22 ::

No, tudi ena je spoštljiv dosežek.

Če ti jo rata spizdit in inštalirat na vrt, boš legenda Ciganov daleč naokoli.

Najbr šw v kako pesem prideš... :))

Mipe ::

Meni je bolj zanimivo tole: Sugar molecules in the gas surrounding a young Sun-like star

Sladkor v vesoljskem plinu :O Tale Alma je ziher sladkosnedka, da je takoj izvohala sladkor :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

BALAST ::

Se že veselim izmišljenih novic, takega formata, kot ga je objavil Mipe.

In zakaj še vedno mislijo, da je sonce večinoma iz vodika in česa drugega?
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

jest10 ::

BALAST je izjavil:

Se že veselim izmišljenih novic, takega formata, kot ga je objavil Mipe.

In zakaj še vedno mislijo, da je sonce večinoma iz vodika in česa drugega?

Ker je

Bistri007 ::

Imamo še element, ki se imenuje po soncu - sončevec...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Bistri007 ::

Brane22 je izjavil:

No, tudi ena je spoštljiv dosežek.

Če ti jo rata spizdit in inštalirat na vrt, boš legenda Ciganov daleč naokoli.

Najbr šw v kako pesem prideš... :))

Eh, jaz bi rad dobil signal z Astra 2F in ruske satelite s 36E. Zgleda, da bo treba kupit dva 4.5m krožnika (2x8k€) - http://www.level421.com/shop_level421/s...

Imajo še 6.2m in 9.0m krožnike, samo mi je predrago - http://www.level421.com/shop_level421/s...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

boho ::

Če se ne motim, je kontrolni sistem za omenjeni teleskop izdelala slovenska firma Cosylab.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boho ()

Infinity ::

boho je izjavil:

Če se ne motim, je kontrolni sistem za omenjeni teleskop izdelala slovenska firma Cosylab.


Se ne motiš :)

antonija ::

Bistri007 je izjavil:

Imamo še element, ki se imenuje po soncu - sončevec...
Se vdno je vecinoma iz vodika (3/4), helija je dosti manj.

Tko kot je zrak na zemlji vecinoma samo dusik, pa je folk preprican da imamo ogromen % kisika...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Jst ::

Včeraj je bila novica, da je "padel" rekord atmosferinega fingerprintinga exoplanetov: ~127 svetlobnih let stran so ugotovili kompozicijo atmosfere enega planeta. Spomnim se še, da pravijo, da je tisti planetarni sistem z zvezdo zelo podoben našemu, samo da je veliko večji (zvezda je veliko večja in tudi planeti v tistem sistemu so ogromni v primerjavi z našim). Pomemben je pa zato, ker je v relativno zgodnjem času nastajanja sistema. Torej, podobnost + opazovanje zgodnjega nastajanje = pridobivanje znanja, kako se je formiral naš sončni sistem z planeti. Imamo namreč več teorij in ne vemo, katera je prava.

~127 svetlobih let je kar lep dosežek, čeprav je samo en prdec v primerjavi z velikostjo vesolja.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Največji radijski teleskop na svetu začenja z delovanjem

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
86647 (4530) WizzardOfOZ
»

Najviše ležeči superračunalnik ob teleskopih na 5000 m (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5511649 (9189) energetik
»

Gliese 581d podpira življenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
599510 (8122) innerspace
»

Teleskopi z velkimi zrcali- vprašanje

Oddelek: Znanost in tehnologija
192572 (2239) Thomas

Več podobnih tem