» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
222 / 348
»»

ales85 ::

_marc_ je izjavil:

A vam dela SolarEdge aplikacija? Pri meni je bila zadnja posodobitev v nedeljo.

Meni deluje.

J.McLane ::

Eles in SODO (Sistemski operater distribucijskega omrežja) sta pripravila pregled, kje je možna priključitev večjih polj sončnih elektrarn:
https://www.energetika-portal.si/nc/nov...

Na teh točkah je na prenosnem omrežju potencial za priklop 1030 megavatov moči sončnih elektrarn, na distribucijskem pa 795 megavatov. Trenutno je na voljo seznam v pdf dokumentu, kmalu pa naj bi pripravili interaktivni zemljevid, ter prikaz možnosti priklopa tudi na nizkonapetosnem omrežju, ki je relevantno za vse, ki želijo doma na strehi postaviti sončno elektrarno.

https://www.zurnal24.si/pod-streho/sezn...

Torej, v omrežje je mogoče porinit za 1 GW inštalirane moči iz strani sončnih elektrarn. Me pa zanima kakšni pod kakšnimi pogoji, ali se tako močne SE mora prilagajati potrebam omrežja, ali to še vedno lahko dela vse na polno ko je sonce visoko nad nami?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

wcpapir ::

Torej, v omrežje je mogoče porinit za 1 GW inštalirane moči iz strani sončnih elektrarn. Me pa zanima kakšni pod kakšnimi pogoji, ali se tako močne SE mora prilagajati potrebam omrežja, ali to še vedno lahko dela vse na polno ko je sonce visoko nad nami?


Te zadeve kam, kdaj koliko porinit, kdaj porabit itd. to skrbi samo slo-tech uporabnike.

krucymucy ::

_marc_ je izjavil:

A vam dela SolarEdge aplikacija? Pri meni je bila zadnja posodobitev v nedeljo.

Da. V soboto mi ni delovalo, ampak se je proti veceru pocasi posodobilo stanje tudi za nazaj.
Poglej ce imas sploh povezavo z razsmernikom.

_marc_ ::

krucymucy je izjavil:

_marc_ je izjavil:

A vam dela SolarEdge aplikacija? Pri meni je bila zadnja posodobitev v nedeljo.

Da. V soboto mi ni delovalo, ampak se je proti veceru pocasi posodobilo stanje tudi za nazaj.
Poglej ce imas sploh povezavo z razsmernikom.

Mogoče se bo čudno slišalo, vendar ne vem točno, katero povezavo in kako naj preverim?

wcpapir ::

Preveri povezavo če se povežeš s QR kodo ob strani razsmernika.

J.McLane ::

wcpapir je izjavil:

Torej, v omrežje je mogoče porinit za 1 GW inštalirane moči iz strani sončnih elektrarn. Me pa zanima kakšni pod kakšnimi pogoji, ali se tako močne SE mora prilagajati potrebam omrežja, ali to še vedno lahko dela vse na polno ko je sonce visoko nad nami?


Te zadeve kam, kdaj koliko porinit, kdaj porabit itd. to skrbi samo slo-tech uporabnike.


Ne da me bi to skrbelo, ampak verjetno imajo nek plan kako to spelat, samo firbčen sem, nič drugega.

So ba dali na spisek kar konkretno objekte, kjer je večja površina in bi bilo mogoče narediti večje sončne elektrarne. Upam da so lastnike teh objektov tudi kontakrirali in jim predstavili kakšne prednosti za njih. Točno to rabimo več razpršenih privat projektov, na ta način se v procesu pokrade veliko manj.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Matevz96 ::

J.McLane je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Torej, v omrežje je mogoče porinit za 1 GW inštalirane moči iz strani sončnih elektrarn. Me pa zanima kakšni pod kakšnimi pogoji, ali se tako močne SE mora prilagajati potrebam omrežja, ali to še vedno lahko dela vse na polno ko je sonce visoko nad nami?


Te zadeve kam, kdaj koliko porinit, kdaj porabit itd. to skrbi samo slo-tech uporabnike.


Ne da me bi to skrbelo, ampak verjetno imajo nek plan kako to spelat, samo firbčen sem, nič drugega.

So ba dali na spisek kar konkretno objekte, kjer je večja površina in bi bilo mogoče narediti večje sončne elektrarne. Upam da so lastnike teh objektov tudi kontakrirali in jim predstavili kakšne prednosti za njih. Točno to rabimo več razpršenih privat projektov, na ta način se v procesu pokrade veliko manj.


Sem preveril objekte na mojem koncu. Navedena je lokacije stare tovarne kjer pa danes ni več degradirano območje ampak se je v teh starih stavbah lepo razvila nova obrtna cona. Res da je to samo en primer vendar je potrebno seznam jemati z malo rezerve.
#hooldthedoor

J.McLane ::

Saj tu so verjetno mišljene strehe z večjo površino.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

nejc_nejc ::

Ne da zezam, resno.
Naštelamo super velike SE.
Kakšen je doprinos segrevanja?

Mislim, da imamo samo 2 vetrnici.....

feryz ::

Evo, če koga zanima. Itak vem da nobenega.
Danes sem dokončal še eno SE, kar se tiče samogradnega dela. Zdaj naj pride profi štromar.
SE ima 35 celic moči 405W, se pravi dobrih 14 kW in 18 optimizatorjev. Kar se tiče strešnega dela.
Potrebno delo? Ok, kolega, lastnik, je ves čas svetil zraven, vendar ima zjahano koleno, zato dlje kot do žleba ni prišel.
Prejšnjo sredo sem bil tako sam na strehi in v 3 urah našraufal 96 kljuk.
Potem je bil dež, zato sem šele v ponedeljek povabil še enega kolega in skupaj sva zmontirala profile in dala gor optimizatorje.
On je bil dve ure, jaz 3.
Danes sva, skupaj z lastnikom in še dvemi fanti, nametala gor celice, jih povezala in vrgla kabla dol s strehe. 3,5 ure, vmes je bila čik, kofe, pir pavza.
Se pravi, vsega skupaj 14 ur. Pomagača sta bolj pir pila in naju čakala, kot delala.
Ko bo prišel razsmernik, ga bo kolega obesil, prevlekel žice in dodal tista 2 stikala tipko in prednapetostno zaščito. Na nekih 5 ur računa, se pravi vsega skupaj je za okrog 20 ur dela.

Strošek? Celice,optimizatorji, razsmernik 7.100 brez davka. Konstrukcija, 1050 evrov brez davka. Dodatno pride še nekaj elektro materiala, čez prst 150 evrov. Se pravi, okrog 8300 evrov plus ddv.

To je v inormacijo, v kolikor se hoče kdo sam lotiti. Nekako taka je pričakovana cena za par urc dela in material.

DamijanD ::

feryz daj povej še kako je z dobavljivostjo panelov, razsmernika. Koliko časa si čakal na material?

feryz ::

Razsmernika ni, baje pride kontejner enkrat decembra.
Ostalega je kot blata, čas dobave 1 dan.

Kolega bo vzel Huawei, je tudi vse na lagerju. Vsaj prejšnji teden je bilo.

wcpapir ::

A je kje razloženo kako lahko dodam panele k SE. Sedaj imam vsak panel svoj optimizator, vse enako, se lahko doda drugačne panele in drugačne optimizatorje ali mora biti vse isto ?

feryz ::

Optimizatorje lahko mešaš, če so znotraj iste grupe.
Panele pa daš kakršnekoli želiš. Lahko je vsak drugačen. Enake boš itak težko dobil.

wcpapir ::

Kaj pomeni znotraj iste grupe imam 22 panelov in 22 optimizatorjev na enem stringu, lahko kar na isti string vržem 4 dodatne ? Al moraš če so različni naredit dodatni string in potem približno zbalansirat, da sta oba približno enaka ?

V glavnem kaj je optimizator znotraj iste grupe ?

GregiB ::

Vprašanje... ima kdo kakšen vpogled v stanje subvencioniranja sočnih elektrarn? Se dela kaj na tem? S splača čakati, al je povpraševanje tolikšno, da država nima namena sofinancirati?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

hbgqzR ::

Preveri sam:
ki je prispela 5. 1. 2022.

GregiB ::

hbgqzR je izjavil:

Preveri sam:
ki je prispela 5. 1. 2022.


Hvala za odgovor... sem že sam ugotovil, da trenutno odprtega razpisa za subvencije ni... Sprašujem zgolj, ali kdo ve ali namerava vlada v prihodnosti razpisati novega ali pač ne...?!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

hbgqzR ::

V vsakem primeru poskusi, ker...

feryz ::

wcpapir je izjavil:

Kaj pomeni znotraj iste grupe imam 22 panelov in 22 optimizatorjev na enem stringu, lahko kar na isti string vržem 4 dodatne ? Al moraš če so različni naredit dodatni string in potem približno zbalansirat, da sta oba približno enaka ?
V glavnem kaj je optimizator znotraj iste grupe ?
Brez točnih podatkov je vse rekla kazala.
Odvisno od razsmernika in optimizatorjev. Ista grupa sta, recimo, P-850 in P-950.

FoxKnox ::

GregiB je izjavil:

Vprašanje... ima kdo kakšen vpogled v stanje subvencioniranja sočnih elektrarn? Se dela kaj na tem? S splača čakati, al je povpraševanje tolikšno, da država nima namena sofinancirati?


Načrt države je subvencioniranje polj SE na točno določenih lokacijah, kjer je mogoč priklop na omrežje.V pripravi je razpis za pridobitev investitorjev.
Kot kaže so male domače SE na stranskem tiru in verjetno subvencij ni za pričakovati, vsaj ne v doglednem roku.

feryz ::

Kako da ne, če imajo politiki več denarja, kot so ga inštalaterji sposobni porabiti?
Niso sicer povedali, kje imajo ta denar in čigav je, ampak jim vseeno verjamemo.

VIP58 ::

Feryz,
če kolega čaka na Huaweijev razsmernik, danes bil v elektronabavi lj in spraševal za Huawei 17 KTL. Imajo na zalogi, cena malo čez 3k€.
Too much of everything is just enough.

wcpapir ::

feryz je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Kaj pomeni znotraj iste grupe imam 22 panelov in 22 optimizatorjev na enem stringu, lahko kar na isti string vržem 4 dodatne ? Al moraš če so različni naredit dodatni string in potem približno zbalansirat, da sta oba približno enaka ?
V glavnem kaj je optimizator znotraj iste grupe ?
Brez točnih podatkov je vse rekla kazala.
Odvisno od razsmernika in optimizatorjev. Ista grupa sta, recimo, P-850 in P-950.

Kje vidim kaki so optimizatorji razsmernik je se9k

feryz ::

Na računu?

Če pa tukaj ne, pa zanesljivo na dokumentaciji,ki so jo poslali na elektro, da si dobil Pogodbo o priključitvi. Nekje v spremni mapi bi moral to imeti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

dussan ::

Ali se kaj šušlja, da bo še kakšen dobavitelj pričel plačevati za presežne količine proizvedene električne energije. Trenutno, vsaj kolikor je meni znano, to dela samo Energija Plus... Govorim seveda o samooskrbnih SE.

wcpapir ::

Optimizator SOLAR EDGE S440
Tole je na racunu...

Paneli morajo biti istega tipa monokristalni?

sniff ::

@feryz imaš kje kosovnico pa info kje nabavit material? Pa še kaj cajta za pivo ;-)

feryz ::

Rabil boš enega privatnika za nabavo. Fizičarjem ne prodajo nič, pa še to zelo drago.
Kosovnica ni problem.

S440 lahko kombiniraš s S440.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

hbgqzR ::

Tisti, ki imate tale inepro 380 meter - ali je to samo informativna reč ali dejansko komunicira z inverterjem in omogoča večjo produkcijo od na števcu omejene, če je ta nižja od nazivne kapacitete SE (paneli+inverter).

Primer: kapaciteta 10kW, na stevcu omejitev 9kW, hisna poraba 1kW - koliko bi morala biti maksimalna produkcija ter koliko oddaja energije, ki se odda v omrezje ob uporabi inepro metra, ki je bil nabavljen predvsem za (ustno potrjeno) dinamicno omejevanje proizvodnje?

wcpapir ::

Ne vem ali ta meter to dopušča, ampak imam ta meter in ja, produkcija gre preko limitov ko so izpolnjeni pogoji za to.

hbgqzR ::

Te lahko prosim, da dodas kak graf, lahko tudi na ZS, kako to takrat zgleda, ko gre preko omejitev - Consumption, Solar Production, Self Consumption. Se zna zgoditi, da bodo tezave z dobaviteljem!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

wcpapir ::



Limitirana na 8,8.

Pac ko imas odjem in so pogoji za produkcijo vecji od limita gre preko. Vcasih jo srecam na 10kw.

8.36kWp elektrarna se9k razsmernik

hbgqzR ::

So že odgovorili - monterji pozabili nastaviti na Export Limit iz Producton Limit. Jaz sem jim poslal grafe in vprasal, kaj zdaj, kje je razlika, se lepo 'uokviril'. Za popyzdit pa to je neverjetno, kaksni salabajzerji, to ne smes prav nic zaupati, ne glede na to, ce so najbolj znani in domnevno zanesljivi, v resnici pa kaos...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

driver_x ::

Tudi če te stvari montirajo, se ne spoznajo najbolje na detajle.

feryz ::

Evo, 5. letošnja. Zdaj jih imam pa resnično poln k...
Jutri še eno in zaključim za vedno.
Šit, ne, jutri in potem še eno letos, potem pa res, res, konec za vedno.

J.McLane ::

Daj prid še k meni eno zmontirat, jaz sem prelen :)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

feryz je izjavil:

Evo, 5. letošnja. Zdaj jih imam pa resnično poln k...
Jutri še eno in zaključim za vedno.
Šit, ne, jutri in potem še eno letos, potem pa res, res, konec za vedno.


Mi ni dalo mira, zato moram- ne pobiralec smeti zmeče na stotine kant na tovornjak vsak dam, pa se ne hvali. Nek kmet zmeče na desetine kg dreka iz hleva vsak dan, pa se ne hvali. Neka medicinska sestra odvzame na stotine vzorcev krvi vsak da, pa se ne hvali... Nekdo pa našravfa 20...30 panelov na streho v nekaj dnevih pa pričakuje da mu bomo postavili spomenik?!
Glej Fery- sem iz elektro stroke pa vem, da so tisti, kateri šrufajo panele na streho ali razsmernike na steno pač delavci, kateri opravljajo delo, primerno svojim sposobnostim. Da ti pa začne SE proizvajati energijo pa potrebuješ še nekoga, kateri bo vse to pripravil, nekoga kateri bo vse to spravil skupaj, nekoga kateri bo to pripravil za priklop na omrežje in kateri8 bo vse to sprogramiral. Potem spet pride nekdo, kateri opravi delo primerno svojim sposobnostim in SE priključi na omrežje. Stranke običajno pridejo le v stik s tistimi, kateri opravljajo delo v skladu s svojimi sposobnostmi in so zanje malodane bogovi. Tisti, kateri pa so jim dejansko omogočili, da jim SE deluje in jih niso (najverjetneje) nikoli videli, so pa preplačani zajedavci ali...

PS čeprav sem iz elektro stroke nimam nobene veze ne z načrtovanjem, ne z postavitvijo, ne z trženjem ne z čemerkoli v zvezi SE in gospodarsko dejavnostjo. Povsem enako velja za elektro podjetja. Sem zaposlen v podjetju, kateri se bavi z dejavnostjo, kjer se elektrika le troši in ne proizvaja ali trži.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

feryz ::

V bistvu jaz ne rabim nikogar dodatno, da spravim SE k življenju in v omrežje, elektro to zahteva.
Ker hišna elektrika je, baje, vesoljska znanost, s katero se lahko ukvarjajo samo posvečeni.

Verjamem, da vsi zgoraj našteti z veseljem in rutinsko opravljajo svoje delo in ne pričakujejo nič za svoje delo. Razen plačila.

Jaz pa v življenju ali poklicno, nimam popolnoma nobene veze s SE ali elektriko. Kar tukaj napišem je zato, da se bo mogoče kdo odločil narediti to čudo sam, da lahko vidi, da ni nobena umetnost in da lahko da šesto namesto jurja sto in več evrov na kilovat. Brez subvencij, ker jih pač ni.
Mogoče ..., se bo kdo vseeno odločil narediti SE, ker niti nima jurja sto, ima pa 600.

V končni fazi so SE šele na ta način prava stvar. V kolikor plačaš zanjo kot idiot, pa niso tako zelo prava stvar.

Ampak določeni ljudje bodo v vsaki zadevi našli slabo plat in jo pribili na pranger, takšna je njihova nrav.
Ljudje smo različni, eno smo za to da ustvarjamo in pomagamo, drugi so za to da podirajo in uničujejo.

Če ne drugega, sem poslal več deset mailov ljudem, tudi iz tega foruma, da so lahko vsaj prošnjo za soglasje vložili, ker so jih prej nategovale razne monterske firme in niti do te informacije niso mogli priti.
To pa je tudi smisel forumov, vsaj po mojem mnenju.
Ne pa prerekanje o nekem kurčevem putinu, pirčevki in podobnih glupostih.

mihi666 ::

Jaz sem montiral to sranje po strehah 5 let in je tudi prišel dan ko sem rekel mi je treba tega. Še sebi je nebi montiral na cigel streho...

Utk ::

Jaz sem prvi za to, da se nekaj sam naredi in prišpara. Samo ne vem če je elektrarna prava stvar za to. Prvo rabiš še zmeraj štromarja, ki ti bo dal štempelj na vse skup. Če prišparaš 4 jurje, super, ampak v celi matematiki to ni spet ne vem kaj. Meni so postavli 12 kwh za slabih 10 jurjev. Material najbrž ni bil več kot 4 ali 5. Mene bi prišlo več, plus bi moral si sposodit kakšno dvigalce, plačat par ljudem da mi pomagajo itd. Nazadnje nimaš garancije, zavarovalnica bi znala komplicirat, itd. Po drugi strani lahko prišparaš 5 jurjev, če sam recimo obnoviš kopalnico, kar boš delal večkrat v življenju, ne rabiš strašnega orodja, papirjev, štempljev, ničesar.

wcpapir ::

Zakaj pa bi zavarovalnica komplicirala? Isto kot ne ko voda tece na vse strani ker folk sam dela vse isto ne bi tukaj.

hruske ::

Utk je izjavil:

Po drugi strani lahko prišparaš 5 jurjev, če sam recimo obnoviš kopalnico, kar boš delal večkrat v življenju, ne rabiš strašnega orodja, papirjev, štempljev, ničesar.


Če si v bloku, je fino da ne obnavljaš sam kopalnice in še bolj fino, da ima izvajalec zavarovanje. Eni bojo celo zahtevali, da na novo narediš celotno napeljavo tudi če "samo" menjaš ploščice. Se zna zgodit, da pri delu napokajo kako cev, pa je blo pol čist brezveze dajat gor nove ploščice ...

Ampak ja, dokler se tiče samo tvoje bajte, lahko počneš skoraj kar koli z njo. :)
Rad imam tole državico. <3

hruske ::

wcpapir je izjavil:

Zakaj pa bi zavarovalnica komplicirala? Isto kot ne ko voda tece na vse strani ker folk sam dela vse isto ne bi tukaj.


Zavarovalnica zna komplicirat, ker imajo štromarji obrtno dovoljenje, ki zagotavlja, da so (za razliko od vseh ostalih) enkrat slišali kaj so dobre prakse pri električni inštalaciji, ki zagotavljajo, da ne pride do neljubih stvari, npr. požara ali električnega udara.

Saj veš, ustrezno pritrjeni kabli, ustrezno dimenzioniranje kablov, odklopniki, prenapetnostna zaščita, zaščitna stikala na diferenčni tok ... stvari, ki jih običajen človek ignorira in potegne 50m podaljška in to eventualno postane trajna inštalacija.

(Bolj grozno je videt, da to redno ignorirajo tudi električarji.)
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Bizkit45 ::

Ali lahko SE vežem na omarico #2 in uporabim obstoječi 5x6mm2 kabel, ali mora biti razsmernik direktno speljan do omarice #1?
SE.png

blazkj ::

Lahko, brez problema. Tako imam zvezano sam.

feryz ::

Evo še ena in nov rekord. 4 ure 20 min za 12 kW.
Jaz, bratranec in njegova dva mulca.
Razsmernika žal ni. Kabli pa so do njega. Ko bo, če bo.
Zdaj grem pa greznico pucat s hidrostopom.

Bratranec je usput še poslikal prtljažnik dva dni stare zafire. Kaj je noter. En kup orodja, hidrostop, hobby beton in take zadeve. Skratka nekaj, kar ne bi niti v kombiju pričakoval, kaj šele v novi zafiri. Ampak avto je za nucat, jaz pravim. Ne za gledat.
Bavarce bi pa verjetno kap, če bi to videli.

dunda ::

Pri montaži sončnice (ki še ni priključena) so mi v eno od škatel na steni vgradili tudi tole. Je to "energy meter" in čemu mi to služi?
https://www.kacnje.eu

DamijanD ::

Ja saj ti piše "Three phase 100A energy meter" to ti omogoča, da ti SE dela več kot imaš soglasje (torej soglasje + trenutna lastna poraba = max proizvodnja)
««
222 / 348
»»