» »

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
980 / 980
»
»»

celada ::

BigWhale je izjavil:

Hrvaski ELEN je pred kratkim objavil, da bodo s 24. januarjem zaceli zaracunavati polnjenje na avtocestah. Imajo nocno in dnevno tarifo, ki pa se spreminja glede na poletni in zimski cas. :>

Cena v drazji tarifi s polnilno mocjo od 22kW do 50 kW bo 3.5kn na kWh. Nad 50kW pa 4.95kn.

7.5-10.5€/100 km pri tesli 3 rwd. Cena k moj 20 let star dizl :))

J.McLane ::

Ja ampak lastnik EV "toči" 90% svojega goriva doma v garaži po 1,5€/100 km. Drage hitre polnilnice so sigurno nekaj na kar je treba računat, ampak ni pa to tak deal breaker kot nekateri želite predstaviti.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

celada ::

Jaz ne predstavljam ničesar ne da je poceni ne drago meti električni avto. Osebno se mi niti ne zdi tako grozno drago tole ker pac tankas tam ko moraš.

Ko bom pa jaz kupoval EV (cez ene 10 let) pa iskreno dvomim da se bo TCO bistveno razlikoval od primerljivega ICE-ja. Bo že cesar vzel kar mu pripada tako ali drugače.

J.McLane ::

A davki na ICE pa misliš, da bodo ostali taki kot danes? Osebni prevoz se bo podražil, to je dejstvo, razmerje bo pa vedno ostalo v prid EV.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

energetik ::

celada je izjavil:

Jaz ne predstavljam ničesar ne da je poceni ne drago meti električni avto. Osebno se mi niti ne zdi tako grozno drago tole ker pac tankas tam ko moraš.

Ko bom pa jaz kupoval EV (cez ene 10 let) pa iskreno dvomim da se bo TCO bistveno razlikoval od primerljivega ICE-ja. Bo že cesar vzel kar mu pripada tako ali drugače.
Ne vem, zakaj je treba tako udrihati za ali proti.
Vsak si danes lahko zase izračuna, ali se mu EV splača ali ne. Vsak zase ve, koliko bo prevozil, kje bo filal in ali mu bo doseg zadostoval. Nekaterim se že danes splača EV, drugim se pač ne in nabaviš ICE ali hibrida.

Gregor P ::

Komu se splača EV? Pač drago plačaš za večje udobje, sodobno tehnologijo ipd. ... nikakor se ti pa ne splača. Najprej si ga drastično preplačal, potem pa verjetno delal še predrago sončno elektrarno, pa TČ itd. ... skratka veliko preplačal vse skupaj, da morda lahko čez ene 10-15 let rečeš, da si na zeleni veji. Takrat bodo tudi že nova vozila in nove sončne in drugačne energetske rešitve na voljo po drugih cenah ... na kratko tudi pod razno noben izmed nas ne bo strašno profitiral; tako ali drugače boš na koncu lepo plačal za vse. Ampak bo pa najbrž užival v prednostih kupljenega.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

telexdell ::

Gregor P je izjavil:

Komu se splača EV? Pač drago plačaš za večje udobje, sodobno tehnologijo ipd. ... nikakor se ti pa ne splača. Najprej si ga drastično preplačal, potem pa verjetno delal še predrago sončno elektrarno, pa TČ itd. ... skratka veliko preplačal vse skupaj, da morda lahko čez ene 10-15 let rečeš, da si na zeleni veji. Takrat bodo tudi že nova vozila in nove sončne in drugačne energetske rešitve na voljo po drugih cenah ... na kratko tudi pod razno noben izmed nas ne bo strašno profitiral; tako ali drugače boš na koncu lepo plačal za vse. Ampak bo pa najbrž užival v prednostih kupljenega.

Vsaka stvar je vredna toliko, kot jo je nekdo pripravljen prodati in drug kupiti. Da nekdo govori o poceni stvari in je ne proda potem očitno ni toliko vredna. Če pa nekdo govori, da je nekaj drago pa očitno nima dovolj denarja. Danes zato kupujejo EV tisti, kateri si to lahko privoščijo. Ko bo na trgu dovolj EV in jih ne bodo mogli prodati, bodo pač morali spustiti ceno. Tako bo nova skupina ljudi imela dovolj denarja... Ker pač ima vse svoje meje pač vsi nikoli ne bodo imeli EV.
Lahko jamraš, kako je drago in čakaš da bo cena na tvojem dosegu ali pač poskušaš priti v krog ljudi, za katere je takšna cena že dosegljiva. Vse ostalo je jalovo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Mike_Rotch ::

Najprej si ga drastično preplačal

Tesla 3 je cenejša od kolikor toliko primerljivega BMW 3 ali Audi A4.

Gregor P ::

telexdell je izjavil:

Lahko jamraš, kako je drago in čakaš da bo cena na tvojem dosegu ali pač poskušaš priti v krog ljudi, za katere je takšna cena že dosegljiva. Vse ostalo je jalovo.
Zgleda si povsem zgrešil poanto mojega zapisa; nisem govoril o tem, kdo si/ne more kaj privoščiti (drage in poceni stvari imaš tudi danes na voljo, mar ne?), ampak da boš praktično vedno enako plačal za stvari aka ničesar ne boš (danes) prihranil z nakupom, da bi se ti (kdaj kasneje) kaj posebej splačalo. To se da običajno preseči kvečjemu z lastnim delom/vložkom, znanjem, časom ipd. (recimo sam kaj montiraš, servisiraš itn.).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

telexdell ::

Gregor P je izjavil:

telexdell je izjavil:

Zgleda si povsem zgrešil poanto mojega zapisa; nisem govoril o tem, kdo si/ne more kaj privoščiti (drage in poceni stvari imaš tudi danes na voljo, mar ne?), ampak da boš praktično vedno enako plačal za stvari aka ničesar ne boš (danes) prihranil z nakupom, da bi se ti (kdaj kasneje) kaj posebej splačalo. To se da običajno preseči kvečjemu z lastnim delom/vložkom, znanjem, časom ipd. (recimo sam kaj montiraš, servisiraš itn.).

Življenje je prezapleteno, da bi ostale stvari bile enostavne. V sosednji temi se govori o sončnih elektrarnah. Kateri so jo npr. naredili do nekje poletja lani so prehiteli dviganje cen opreme in kot kaže bodo zaradi dviga cen energije precej na boljšem, kot tisti, kateri SE postavljajo danes. Bodo pa slednji precej prihranili pred tistim, kateri jo bodo postavljali jutri. To pa nič ne pove, kaj bo pojutrišnjem.
Podobno se lahko zgodi z ICE in EV. V obdobju turbolenc na trgu ti lahko pravi trenutek prinese precejšnje prihranke oz. zaslužke.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.
««
980 / 980
»
»»