» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
223 / 348
»»

hbgqzR ::

Dunda, to HOČEŠ imeti, je super. Eni dobite to za male pare, eni moramo naknadno placati kot idioti in se nadzirat, ce je skonfigurirano! Čisto nesposobna komerciala - fajn, da je vsaj matica GenI prihranila nam denar.

Likalnik ::

wcpapir je izjavil:



Limitirana na 8,8.

Pac ko imas odjem in so pogoji za produkcijo vecji od limita gre preko. Vcasih jo srecam na 10kw.

8.36kWp elektrarna se9k razsmernik


Sta mi dala za misliti sedaj….imam 15kwh mocno elektrarno….soglasje za 13,6…limitirana na 13.2kwh…mislim, da sem opazil jo na max 13,6…potem takem predvidevam, da pri meni niso pozabili nastaviti export limit?
Sicer nisem se zasledil pri meni, da bi imel naenkrat tako mocen odjem…4kwh toliko kot imas ti…katera naprava ti naredi taksen odjem TC?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

telexdell ::

feryz je izjavil:

V bistvu jaz ne rabim nikogar dodatno, da spravim SE k življenju in v omrežje, elektro to zahteva.
Ker hišna elektrika je, baje, vesoljska znanost, s katero se lahko ukvarjajo samo posvečeni.

Verjamem, da vsi zgoraj našteti z veseljem in rutinsko opravljajo svoje delo in ne pričakujejo nič za svoje delo. Razen plačila.

Jaz pa v življenju ali poklicno, nimam popolnoma nobene veze s SE ali elektriko. Kar tukaj napišem je zato, da se bo mogoče kdo odločil narediti to čudo sam, da lahko vidi, da ni nobena umetnost in da lahko da šesto namesto jurja sto in več evrov na kilovat. Brez subvencij, ker jih pač ni.
Mogoče ..., se bo kdo vseeno odločil narediti SE, ker niti nima jurja sto, ima pa 600.

V končni fazi so SE šele na ta način prava stvar. V kolikor plačaš zanjo kot idiot, pa niso tako zelo prava stvar.

Ampak določeni ljudje bodo v vsaki zadevi našli slabo plat in jo pribili na pranger, takšna je njihova nrav.
Ljudje smo različni, eno smo za to da ustvarjamo in pomagamo, drugi so za to da podirajo in uničujejo.

Če ne drugega, sem poslal več deset mailov ljudem, tudi iz tega foruma, da so lahko vsaj prošnjo za soglasje vložili, ker so jih prej nategovale razne monterske firme in niti do te informacije niso mogli priti.
To pa je tudi smisel forumov, vsaj po mojem mnenju.
Ne pa prerekanje o nekem kurčevem putinu, pirčevki in podobnih glupostih.

Poglej- vsaka ti čast, da pomagaš omoči potrebnim. Seveda, če to delaš s srcem boš zadovoljen z njihovo zahvalo. Če pa to delaš iz drugih vzgibov pa boš svojo pomoč na široko razlagal. In te tvoje objave, katere niso namenjene temu, da bi s svojim delom nadaljeval kažejo ravno slednje. Ker poanto prvega osta očitno nisi razumel, bom malce drugače. Vem, da si uredil šleper ali dva skoraj 10 let starih TČ iz GB, in omogočil nakup brez zaslužka, kar je za nekatere neprecenljivo. Bi se pa vsekakor moral malce zadržati glede objav o montaži panelov, pa koliko stanejo, pa da rabiš s.p ali pravno osebo, pa...Kaj pa če tega foruma ne berejo le dobronamerni?
Sicer pa, veš kaj delaš.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

wcpapir ::

Likalnik je izjavil:

wcpapir je izjavil:



Limitirana na 8,8.

Pac ko imas odjem in so pogoji za produkcijo vecji od limita gre preko. Vcasih jo srecam na 10kw.

8.36kWp elektrarna se9k razsmernik


Sta mi dala za misliti sedaj….imam 15kwh mocno elektrarno….soglasje za 13,6…limitirana na 13.2kwh…mislim, da sem opazil jo na max 13,6…potem takem predvidevam, da pri meni niso pozabili nastaviti export limit?
Sicer nisem se zasledil pri meni, da bi imel naenkrat tako mocen odjem…4kwh toliko kot imas ti…katera naprava ti naredi taksen odjem TC?

Uf to je večkrat naprimer bojler + pečica najpogosteje. Mi pridemo tud do 7kW odjema momentalno. 4-5 pa je skoraj vsak dan.

jabe ::

Indukcija. Ce pa zraven se kaka masina ali grelec laufa pa komot se vec

ales85 ::

Zanimivo, jaz skoraj nikoli ne presezem 4 kW hkratnega odjema. Indukcija porabi res veliko na boost, ki pa se tudi ne uporablja tako veliko. Bom moral poizkusiti 2x boost na celotni povrsini, da vidim.

Ce pa se enkrat pomislim, najbrz me presezem glede na SE app zaradi 15 minutnega povprecenja?

MadMax ::

Ko si še enkrat pomislil si zadel ;)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BigWhale ::

ales85 je izjavil:

Zanimivo, jaz skoraj nikoli ne presezem 4 kW hkratnega odjema. Indukcija porabi res veliko na boost, ki pa se tudi ne uporablja tako veliko. Bom moral poizkusiti 2x boost na celotni povrsini, da vidim.

Ce pa se enkrat pomislim, najbrz me presezem glede na SE app zaradi 15 minutnega povprecenja?


Jaz pridem na 10kW odjema brez tezav. Vklopis pecico, steklokeramicno plosco, avto, pralni stroj in susilec. :>

KTr1sk ::

Ker ravno nisem vsega bral me zanima koliko dolgo se realno čaka na razsmernik proizvajalca Solar Edge?
Namreč naročeno imam TČ in Elektrarno, TČ pridejo v torek priklapljat, Elektrarno pa v roku treh tednov, ampak brez razmernika Solar Edge :(. Dobivajo kao 3-4 Solar Edge na mesec, ampak ni dovolj za njihove potrebe. Uradno pa spomladi se kao sprostilo..:(. Sicer od novembra do Marca takorekoč ne naredi veliko elektrarna,...
i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x, Dell G3223Q

MadMax ::

Za do novega leta se res ni za sekirat ker ne boš polovil porabe.
Od NL dalje pa boš plačeval mastne račune za elektriko, ki bi jo po marcu/aprilu v netmeteringu najverjetneje lahko nadoknadil za nazaj...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

dunda ::

DamijanD je izjavil:

Ja saj ti piše "Three phase 100A energy meter" to ti omogoča, da ti SE dela več kot imaš soglasje (torej soglasje + trenutna lastna poraba = max proizvodnja)


Ja, sem laik in se mi ne sanja, čemu koristi "energy meter". Razumem, da meri porabo, ampak, kaj si lahko s tem pomagam, razen tega, da imam ta podatek?
Imaš pa prav. Na soglasju je 4 kW, na strehi pa je 7,6 kW, ker se mi je zdelo smiselno dodati nekaj panelov.

hbgqzR je izjavil:

Dunda, to HOČEŠ imeti, je super. Eni dobite to za male pare, eni moramo naknadno placati kot idioti in se nadzirat, ce je skonfigurirano! Čisto nesposobna komerciala - fajn, da je vsaj matica GenI prihranila nam denar.


Saj verjamem, da je to lepo, da imam. Ampak zakaj?
Soglasje je za 4 kW, panelov pa 7,6 kW. Recimo, da je idealen dan in se proizvaja več, kot je dovoljeno oddajati. Saj se ti viški itak porabijo najprej v hiši? Ali si narobe predstavljam?
https://www.kacnje.eu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dunda ()

DamijanD ::

Pravilno si predstavljaš. Ta meter bo razmerniku povedal, da hiša (lastna poraba) trenutno rabi 3kW in razmernik bo potem lahko proizvajal 4kW za omrežje + 3kW za lastno porabo. Brez tega, bi razmernik vedno delal samo na 4kW - kolikor imaš na soglasju. (to seveda govorim za takrat, ko paneli dejansko proizvajajo več kot 4kW)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

dunda ::

Tnx. Sedaj razumem. Potem so to res dali zaradi tega, ker je nameščenih več panelov, kot je izdano soglasje. Se bo ta podatek slučajno videl na aplikaciji SolarEdge?
Sprašujem iz firbca, zadeve mi še niso priključili, ker čakajo Elektro.
https://www.kacnje.eu

DamijanD ::

Moral bi se - ampak nimam pa izkušenj.

wcpapir ::

Kateri podatek tocno? Vsi podatki so vidni na solar edge aplikaciji samo razbrat jih mores znati.

dunda ::

Zanimala me je trenutna poraba hiše. No, saj upam, da bom kmalu videl.
https://www.kacnje.eu

hbgqzR ::

Tule vidiš, 4.28 kW na sliki

Moč, ne poraba - poraba in energija nasploh je moč v časovni enoti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

dunda ::

Lepo, jasno.
Imaš prav. Nisem v tem doma, pa moram biti bolj previden z izrazi.
https://www.kacnje.eu

Likalnik ::

KTr1sk je izjavil:

Ker ravno nisem vsega bral me zanima koliko dolgo se realno čaka na razsmernik proizvajalca Solar Edge?
Namreč naročeno imam TČ in Elektrarno, TČ pridejo v torek priklapljat, Elektrarno pa v roku treh tednov, ampak brez razmernika Solar Edge :(. Dobivajo kao 3-4 Solar Edge na mesec, ampak ni dovolj za njihove potrebe. Uradno pa spomladi se kao sprostilo..:(. Sicer od novembra do Marca takorekoč ne naredi veliko elektrarna,...


Tast ima elektrarno ze na strehi…Geni je montiral…sedaj pa ze en mesec caka na razsmernik….klice jih vsak drug ali pa tretji dan…pa nic ne znajo povedati kdaj bodo na voljo

KTr1sk ::

Likalnik je izjavil:

KTr1sk je izjavil:

Ker ravno nisem vsega bral me zanima koliko dolgo se realno čaka na razsmernik proizvajalca Solar Edge?
Namreč naročeno imam TČ in Elektrarno, TČ pridejo v torek priklapljat, Elektrarno pa v roku treh tednov, ampak brez razmernika Solar Edge :(. Dobivajo kao 3-4 Solar Edge na mesec, ampak ni dovolj za njihove potrebe. Uradno pa spomladi se kao sprostilo..:(. Sicer od novembra do Marca takorekoč ne naredi veliko elektrarna,...


Tast ima elektrarno ze na strehi…Geni je montiral…sedaj pa ze en mesec caka na razsmernik….klice jih vsak drug ali pa tretji dan…pa nic ne znajo povedati kdaj bodo na voljo


Torej to je tisto, kar se čaka
i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x, Dell G3223Q

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

Likalnik ::

Ja tako je

dussan ::

Likalnik je izjavil:

Ja tako je


Pri meni je že na steni pa čakam elektro :(

driver_x ::

Likalnik je izjavil:

KTr1sk je izjavil:

Ker ravno nisem vsega bral me zanima koliko dolgo se realno čaka na razsmernik proizvajalca Solar Edge?
Namreč naročeno imam TČ in Elektrarno, TČ pridejo v torek priklapljat, Elektrarno pa v roku treh tednov, ampak brez razmernika Solar Edge :(. Dobivajo kao 3-4 Solar Edge na mesec, ampak ni dovolj za njihove potrebe. Uradno pa spomladi se kao sprostilo..:(. Sicer od novembra do Marca takorekoč ne naredi veliko elektrarna,...


Tast ima elektrarno ze na strehi…Geni je montiral…sedaj pa ze en mesec caka na razsmernik….klice jih vsak drug ali pa tretji dan…pa nic ne znajo povedati kdaj bodo na voljo


Naj se ne sekira. Znanec pri GEN-Iju čaka na razsmernik že od pomladi. Drugi, ki je s postopkom začel približno v istem času, le pri drugi firmi, ima SE postavljeno že skoraj en mesec in čaka na priklop.

ales85 ::

driver_x je izjavil:

Likalnik je izjavil:

KTr1sk je izjavil:

Ker ravno nisem vsega bral me zanima koliko dolgo se realno čaka na razsmernik proizvajalca Solar Edge?
Namreč naročeno imam TČ in Elektrarno, TČ pridejo v torek priklapljat, Elektrarno pa v roku treh tednov, ampak brez razmernika Solar Edge :(. Dobivajo kao 3-4 Solar Edge na mesec, ampak ni dovolj za njihove potrebe. Uradno pa spomladi se kao sprostilo..:(. Sicer od novembra do Marca takorekoč ne naredi veliko elektrarna,...


Tast ima elektrarno ze na strehi…Geni je montiral…sedaj pa ze en mesec caka na razsmernik….klice jih vsak drug ali pa tretji dan…pa nic ne znajo povedati kdaj bodo na voljo


Naj se ne sekira. Znanec pri GEN-Iju čaka na razsmernik že od pomladi. Drugi, ki je s postopkom začel približno v istem času, le pri drugi firmi, ima SE postavljeno že skoraj en mesec in čaka na priklop.

Wow :O Meni je bilo to sicer "jasno", ko pa se berljive ponudbe in ogleda niso uspelo spraviti skupaj v doglednem casu. Vzel pri konkurenci, pa sem se se vedno moral malo bockati, ampak je bilo recimo temu normalno glede na norijo, ki se poteka okrog SE.

VIP58 ::

Razsmernikov pri nas ni tako težko dobit, samo po taki ceni, kakršno pričakujejo izvajalci SE, pa najbrž res ne. Po sorodnih forumih na to temo se pojavlja en gospod, ki menda uvaža te zadeve. Verjetno ga tudi kakšen slotehovec pozna.
Too much of everything is just enough.

driver_x ::

ales85 je izjavil:

driver_x je izjavil:

Likalnik je izjavil:

KTr1sk je izjavil:

Ker ravno nisem vsega bral me zanima koliko dolgo se realno čaka na razsmernik proizvajalca Solar Edge?
Namreč naročeno imam TČ in Elektrarno, TČ pridejo v torek priklapljat, Elektrarno pa v roku treh tednov, ampak brez razmernika Solar Edge :(. Dobivajo kao 3-4 Solar Edge na mesec, ampak ni dovolj za njihove potrebe. Uradno pa spomladi se kao sprostilo..:(. Sicer od novembra do Marca takorekoč ne naredi veliko elektrarna,...


Tast ima elektrarno ze na strehi…Geni je montiral…sedaj pa ze en mesec caka na razsmernik….klice jih vsak drug ali pa tretji dan…pa nic ne znajo povedati kdaj bodo na voljo


Naj se ne sekira. Znanec pri GEN-Iju čaka na razsmernik že od pomladi. Drugi, ki je s postopkom začel približno v istem času, le pri drugi firmi, ima SE postavljeno že skoraj en mesec in čaka na priklop.

Wow :O Meni je bilo to sicer "jasno", ko pa se berljive ponudbe in ogleda niso uspelo spraviti skupaj v doglednem casu. Vzel pri konkurenci, pa sem se se vedno moral malo bockati, ampak je bilo recimo temu normalno glede na norijo, ki se poteka okrog SE.


Ko sem zbiral ponudbe, sem vprašal tudi na GEN-I. Glede na informativni izračun niso bili konkurenčni, sem se pa vseeno dogovoril za ogled in polno ponudbo. Na koncu sem imel od drugega izvajalca postavljeno elektrarno še preden so iz GEN-Ija prišli na ogled. Znanec pa je hotel, da mu SE postavi “renomirana” firma, zato se je vzel pri GEN-Iju.

Tatankas ::

Mene je Geni-I klical za ogled dva tedna po tistem, ko mi je SE začela laufat.

Vprašanje glede Geni-I.. Aplikacija Geni-I Solar je namenjena za vse GenI uporabnike ali samo za tiste, kjer je GenI tudi montiral?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tatankas ()

Likalnik ::

driver_x je izjavil:

ales85 je izjavil:

driver_x je izjavil:

Likalnik je izjavil:

KTr1sk je izjavil:

Ker ravno nisem vsega bral me zanima koliko dolgo se realno čaka na razsmernik proizvajalca Solar Edge?
Namreč naročeno imam TČ in Elektrarno, TČ pridejo v torek priklapljat, Elektrarno pa v roku treh tednov, ampak brez razmernika Solar Edge :(. Dobivajo kao 3-4 Solar Edge na mesec, ampak ni dovolj za njihove potrebe. Uradno pa spomladi se kao sprostilo..:(. Sicer od novembra do Marca takorekoč ne naredi veliko elektrarna,...


Tast ima elektrarno ze na strehi…Geni je montiral…sedaj pa ze en mesec caka na razsmernik….klice jih vsak drug ali pa tretji dan…pa nic ne znajo povedati kdaj bodo na voljo


Naj se ne sekira. Znanec pri GEN-Iju čaka na razsmernik že od pomladi. Drugi, ki je s postopkom začel približno v istem času, le pri drugi firmi, ima SE postavljeno že skoraj en mesec in čaka na priklop.

Wow :O Meni je bilo to sicer "jasno", ko pa se berljive ponudbe in ogleda niso uspelo spraviti skupaj v doglednem casu. Vzel pri konkurenci, pa sem se se vedno moral malo bockati, ampak je bilo recimo temu normalno glede na norijo, ki se poteka okrog SE.


Ko sem zbiral ponudbe, sem vprašal tudi na GEN-I. Glede na informativni izračun niso bili konkurenčni, sem se pa vseeno dogovoril za ogled in polno ponudbo. Na koncu sem imel od drugega izvajalca postavljeno elektrarno še preden so iz GEN-Ija prišli na ogled. Znanec pa je hotel, da mu SE postavi “renomirana” firma, zato se je vzel pri GEN-Iju.


Tudi pri nas je tast hotel renomirano firmo...zato je vzel geni...in še vedno čaka (počasi bo eno leto) na obratovanje....sedaj čaka razsmernik...potem bo čakal še elektro...tako, da če bo do decembra imel vse urejeno bo super

driver_x ::

Saj je itak bolje, da mu SE priključijo z novim letom, sicer bo letošnjo porabo plačeval po ceni za samooskrbo.

Likalnik ::

cena za samooskrbo je pa višja kot "normalna" cena?
vem, da letos ne bo nabral nobenih viškov...še za samooskrbo ne bo dovolj....kar pomeni, da bo elektri doplačeval glede na porabo...in ta elektrika bo dražja, če te prav zastopim? kot je pa recimo sedaj, ko še nima elektrarne?

ales85 ::

Likalnik je izjavil:

cena za samooskrbo je pa višja kot "normalna" cena?
vem, da letos ne bo nabral nobenih viškov...še za samooskrbo ne bo dovolj....kar pomeni, da bo elektri doplačeval glede na porabo...in ta elektrika bo dražja, če te prav zastopim? kot je pa recimo sedaj, ko še nima elektrarne?

Eno je druga cena za samooskrbo, drugo pa je še enotna tarifa (itak druge zaenkrat ni). In ja, ponavadi so višje.

BedBrejn ::

Pri katerem ponudniku je najbolj smiselno (ugodno) skleniti pogodbo za samooskrbo?

dussan ::

Likalnik je izjavil:

cena za samooskrbo je pa višja kot "normalna" cena?
vem, da letos ne bo nabral nobenih viškov...še za samooskrbo ne bo dovolj....kar pomeni, da bo elektri doplačeval glede na porabo...in ta elektrika bo dražja, če te prav zastopim? kot je pa recimo sedaj, ko še nima elektrarne?


Cena je na pogodbi, ki jo podpišeš z distributerjem in je lahko čisto drugačna od redne cene.

feryz ::

Likalnik je izjavil:

Tudi pri nas je tast hotel renomirano firmo...zato je vzel geni...in še vedno čaka (počasi bo eno leto) na obratovanje....sedaj čaka razsmernik...potem bo čakal še elektro...tako, da če bo do decembra imel vse urejeno bo super
Dobro, da je to storil. Pri nas gre nekako tako. Po šalabajzarsko.

Bratranec me je klical enkrat pred poletjem, če mu pomagam pri prošnji za soglasje.
Izpolniva tisto, enkrat poleti dobi odobreno. Potem je bilo morje, dopusti, bla, bla.

Nakar me kliče, če imam čas. Prejšnji vikend skočim do njega, buljiva tisto streho in narediva nek plan.
Prejšnji ponedeljek zjutraj kliče dilerja, v sredo so pripeljali popolnoma vso robo, razen razsmernika.
V soboto skočim do njega, v dobrih štirih urah zmečemo vse na streho.
Potem pri kosilu debatiramo okrog razsmernika in me vpraša, če lahko kaj pomagam.
Danes zjutraj pridem v službo in 15 minut kasneje imam razsmernik, SE16K. Eden bo ziher, mogoče bosta cela dva ali trije, jih bom že pretopil, ni hudič. Za uslugo, jasno, ne zato da bi en evro zaslužil.
V petek ga/jih prevzamem.
Usput mu že pripravljam dokumentacijo za pogodbo za priklop na omrežje. Kot bi mignil bo laufala. Recimo, bomo videli, kako bo elektro skočil.

jabe ::

Cena za samooskrbo pri petrolu je za pogledati... Naj primerja, pa pove...

driver_x ::

Na hitro sem odprl GEN-Ijeve cenike in mi izgleda, da je samooskrbna elektrika celo cenejša. Bom pozneje podrobneje pogledal, saj imajo en kup enih cenikov. A v današnjih časih res nihče ne zna tako sestaviti cenika, da bi bilo takoj vse jasno in primerljivo?

ales85 ::

driver_x je izjavil:

Na hitro sem odprl GEN-Ijeve cenike in mi izgleda, da je samooskrbna elektrika celo cenejša. Bom pozneje podrobneje pogledal, saj imajo en kup enih cenikov. A v današnjih časih res nihče ne zna tako sestaviti cenika, da bi bilo takoj vse jasno in primerljivo?

Ce je enostavno primerljivo, bo preveliko ljudi razumelo. In prestavilo.

driver_x ::

Saj tisto je bilo retorično vprašanje.

Daniel ::

Tudi jaz sem še zmeraj čakajoč Na razsmernik SE25K. Dnevi pa kar grejo, sedaj je malo čez mesec in pol.

hbgqzR ::

Ujej, hudo (veliko in zamudno), kaj ti to delaš že dyson sphere ali kaj? Pri kom imaš to?

Daniel ::

Kmetijo imam, posledično večja poraba (1500 kWh mesečno) + omejili so me na 13,2. Torej mora biti čim večja, da čim daljši del dneva pošilja ven. EPEU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

hbgqzR ::

Če še nisi, dodaj še tisti inepro meter, poglej na zadnjih dveh straneh.

Daniel ::

hbgqzR je izjavil:

Če še nisi, dodaj še tisti inepro meter, poglej na zadnjih dveh straneh.


Energy meter gre notri. Neka Poljska varianta kolikor sem gledal.

sekvap ::

so cene še tam okrog 1200€ na kwh?

feryz ::

Ta stari me je včeraj klical, da je dobil še subvencijo. Tako da je končna računica taka.
SE 9kW + SE10k
Elektro del (celice, optimizatorji, omarice, stikala, delo štromarja, meritev) 5.450 evrov.
Konstrukcija 950 evrov.
Razsmernik S10k, second hand 700 evrov.
Subvencija 1.620 evrov.

Skupaj 5.480 evrov za 9 kw (605,50 €/kW).
Če se splača en dan po strehi poskočiti za take številke, naj pa vsak sam presodi.

dunda ::

Dobro, to so surove cene. Saj so tudi paprike cenejše kot ajvar v Eti. Pa spet ne dela vsak svojega ajvarja. Kot tudi ne dela vsak generalne na avtu zgolj s stroški surovega materiala.
Brez zamere, nič osebnega. Cenim tvoje znanje in pridnost, ampak ni veliko ljudi, ki bi znalo (si upalo, imelo čas, znanje, orodje, opremo ...) pripraviti elektro inštalacijo in laziti po strehah.
https://www.kacnje.eu

Utk ::

Mene je prišlo 9800 12 kw, s tem da je od tega bilo skoraj jurja prestavitev omarice in sranje povezano s tem.
Štromarja pa čakam celo leto, da mi eno omarico malo preveže (nima veze z elektrarno), ne pa da bi fehtal okoli, da mi nekdo naredi SE napol na črno, in koliko časa bi to trajalo. Zakaj bi meni to delal "zastonj", če nekomu drugemu lahko zaračuna 2 jurja, tudi če mora zato bit 2 uri na strehi.

feryz ::

Kakšne surove? Razen razsmernika, ki je iz bolhe, so to normalne cene z davkom in računom. Al kaj bi ti poslal na Eko sklad? Banane?
Štromar je celo zelo lepo zaslužil, 300 evrov za 6 ur dela. Mislim, da je to več kot lepa tarifa.

dunda ::

Surove mislim v tem smislu, da ste to delali večinoma sami. Običajen smrtnik se nima časa ukvarjati z nabavo panelov, optimizatorjev, nosilcev ... niti ne ve, kaj točno skupaj sodi in kaj vse bo potreboval. Potem nima orodja in znanja. Vsaka čast, da to znaš, saj pravim. Ampak težko pričakuješ, da se bo tega lotevalo veliko ljudi. Cene pa so potem seveda takoj višje, saj za večjimi podjetji stoji kup stvari (papirologija, prostori, bruto plačila zaposlenih, avtomobili, oprema, zavarovanja ...). To pač stane in zato mnogi plačajo več, ker tega nimajo ali ne upajo tvegati.
https://www.kacnje.eu

Likalnik ::

seveda, ne moreš pričakovati od mojega 60 let starega tasta, da bo šel v montažo SE v lastni režiji...enako velja za moje starše.
Kolega je zdravnik z dvema levima rokama (specialist in štručko na področju zdravstva) ampak ko je potrebno v avto vliti čistilo za stekla on odpira pokrovček za olje....ima denar nima pa znanja, časa, volje, da bo v lastni režiji montiral SE.
Jaz tudi nisem montiral v lastni režiji SE...ampak sem drago plačal...bil sem zraven ob montaži in spremljal kako zadeva laufa....daleč od tega, da bi sam montiral....sem pa pridobil toliko samozavesti, da bi šel lahko sam v povečavo...tako kot bom šel...dokupil bom nekaj panelov in dobil majstra, da bova skupaj to montirala.

uglavnem 100 ljudi 100 čudi...
««
223 / 348
»»