» »

Študentsko delo - garancija za izplačilo?

Študentsko delo - garancija za izplačilo?

nuclear ::

Zanima me, je možna kakšna garancija za izplačilo pri študentskem delu? Karkoli, kakšna pogodba? Je kdo delal s kakšno garancijo?

Delal bi se projekt in je stranka rekla, da ne bo plačala dokler ne bo vse tipi top.. Glede na trenutne čase, kjer folk ne plačuje niti uradnim firmam, ko jih morajo terjati ko nori, kaj točno lahko študent naredi?

0 ali 1?
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

SplitCookie ::

Walk away, it is a trap
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Mehmed ::

Ce imas potrjeno napotnico, da si opravil delo, lahko tudi studentskemu servisu tezis za placilo. Ce me spomin ne vara bi morali imeti sklad za take primere.
Ne vem pa a sami ne vejo zanj ali jih sparajo za kolege, ampak zlepa ne omenijo te moznosti.

Boone ::

e-Študentski Servis ze nekaj casa zalaga 100%, ko dobijo napotnico nazaj (razen ce so pred kratkim spreminjali). Ampak ce neka firma ze od zacetka planira, da te bo na suho, potem napotnice sploh vrnili ne bodo. No, tudi ce so imeli postene namene, pa si delo opravil tako slabo, da te nimajo namena placati, lahko ne vrnejo napotnice, pa si na istem.
Potem je pa od tebe odvisno, da dokazes stvari.

win64 ::

Zalagajo samo za preverjana podjetja, pri katerih ni bilo težav s plačili v preteklosti.
Če se hočeš zaščitit, ne oddaš izdelka iz svojih rok, dokler ni plačila. Narediš samo demonstracijo.

RockyS ::

SplitCookie je izjavil:

Walk away, it is a trap


This.

Verjetno imaš kak projekt iz IT področja, imaš napisano dokumentacijo? SZPO? Diagrame poteka, use case itd. ?

Če teh zadev nimaš potem jih spiši in pripravi, stranka naj podpiše da je to TOČNO to kar bo zadostovalo za 100% plačilo. Če stranka tega ne bo hotela bizniš preskočiš.

Verjetno vsi poznamo izgovore "to pa si nisem tako predstavljal, to ni to, ah to je čist nekaj drugega, lakho samo tisti gumb itak je to par minut dela".

jonystar ::

Ko men enkrat ena firma ni plačala, je študentski servis(m-servis) poslou tožbo pred izvržbo in sem pol takoj dobu.

RockyS ::

Pozabil sem dodat tudi to, da je treba na projekte gledat iz drugega vidika - učenja. Če ima naročnik dobro idejo ti pa znanje za izvedbo ga lahko izvedeš tudi sam. Programiranja,vodenja,samokontrole itd. se ne učiš (samo) z branjem knjig.

Mipe ::

Garancije ni. Kadarkoli lahko rečejo, da niso zadovoljni s tvojim delom in te odpikajo. Naslednje jutro pa ga vseeno uporabijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

opeter ::

@RockyS:

Jebeš učenje. V državah "tretjega sveta", moraš za vsako sranje plačat. Pa če je to le kakšen evro ... Otroci te ne bodo izpustili, če jim ne daš nekaj denarja. Moraš bit prav agresiven.

Zato ne vem, zakaj bi morali v "razviti" Sloveniji sploh karkoli delati zastonj?
Tudi kruha ne dobiš zastonj v trgovini. Ali pač?

Vsako delo je nekaj vredno.

Drugače pa sploh ne vemo, kakšno znanje ima OP oz. kakšno vrsto dela misli opravljat/bo opravljal.
Ne moreš mu reči, naj vzame to, kot priložnost za učenje. Ker ga bodo potem vedno nategnili in se bo lahko "učil" do smrti ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

RockyS ::

opeter nisem mislil da bi ta projekt uporabil kot učenje in ga potem prodal naročniku. Ampak da ga izvede sam, zase... Ne moreš cele dneve štancat hello world.

Boone ::

win64 je izjavil:

Zalagajo samo za preverjana podjetja, pri katerih ni bilo težav s plačili v preteklosti.
Če se hočeš zaščitit, ne oddaš izdelka iz svojih rok, dokler ni plačila. Narediš samo demonstracijo.


Nekaj casa nazaj sem dobil mail, da zalagajo za VSE. Ampak jaz ze nekaj casa s studentskimi servisi nimam nic, tako da nisem na tekocem.

paco ::

Mehmed je izjavil:

Ce imas potrjeno napotnico, da si opravil delo, lahko tudi studentskemu servisu tezis za placilo.


http://studentski-servis.com:
Kako do plačila za opravljeno delo (delodajalec je na napotnico nakazal premalo denarja ali pa ga sploh ni nakazal)?

V kolikor meniš, da delodajalec ne izpolnjuje dogovora sklenjenega pred pričetkom dela ali krši tvoje pravice, lahko:

1. Kontaktiraš študentski servis, ki te je napotil na delo k delodajalcu pojasniš okoliščine spora oz. kršitve. Študentski servis praviloma kontaktira delodajalca in ga opozori na izpolnjevanje obveznosti.

2. Pisno zahtevaš, da delodajalec kršitev odpravi oziroma da svoje obveznosti izpolni. Najbolje, da zahtevek pošlješ priporočeno ali po elektronski pošti, kar lahko uporabiš kot dokaz v morebitnem nadaljnjem postopku. Če delodajalec v roku osmih delovnih dni po vročeni pisni zahtevi, ne izpolni svoje obveznosti oziroma ne odpravi kršitve lahko:

- v roku 30 dni od poteka roka za izpolnitev obveznosti zahtevaš sodno varstvo pred pristojnim delovnim sodiščem;

- ali / in predlagaš posredovanje inšpektorja za delo v sporu.

Seznam območnih enot Inšpektorata za delo najdeš na: http://www.id.gov.si/
Zakon izrecno določa, da za denarne terjatve rokov ni, vendar je pri tem potrebno upoštevati omejitev po določbi Obligacijskega zakona, da denarne terjatve zastarajo v petih letih.

Vir:
- 204. člen Zakona o delovnih razmerjih
- 346. člen Zakona o obligacijskih razmerjih


ZDR
OZ-UPB1

+ če delodajalec izpolnjene napotnice ne vrne, težko dokažeš, da si delo tam sploh opravljal :/.
It iz aj.

flyko ::

Če te poskušajo naplahtat in ne plačat, vedi, da za vsakim podjetjem stoji odgovorna oseba, ki je dala "žegen", da te ne bodo plačali in mislim, da bi se tega morali zavedat vsi.
Podobno se mi je že zgodilo, češ da je bil čas, v katerem sem delal preko študentskega servisa samo uvajanje (šlo je res samo za 14 dni, ampak delal sem pošteno!) in potem so se izmotavali, da če hočem, lahko drugo leto pa "zares" delam preko študentskega servisa.
Poklical sem nekaj znancev, ki že na pogled izgledajo malo strašljivo, odpeljali smo se do firme, zanimivo, zaleglo je že nekaj besed in naslednji dan sem imel nakazano. Če ne bi zalegle besede, bi pa kaj drugega.
Edino žal mi je, da vsi ne počnejo s neplačniki tega na takšen način, če noče plačat se po navadi vsak sam zavestno odloči, in tako bi jih tudi tak kreten "zavestno" dobil po p.... .

Mavrik ::

+ če delodajalec izpolnjene napotnice ne vrne, težko dokažeš, da si delo tam sploh opravljal :/.


Še posebej, če ne moreš dokazat, da si izpolnil svoje delovne naloge kot piše v pogodbi, ker tam piše "izdelava strani do končnega produkta", naročnik si pa vsak teden spomni novo definicijo "končnega produkta". To se konstantno dogaja in v Sloveniji obstaja res malo freelancerjev, ki jih niso takole še nategnili. Pazljivo s takimi.
The truth is rarely pure and never simple.

jernejl ::

Če imaš maile, ki dokazujejo naročnikove spremembe specifikacij, in če imaš izvorno kodo projekta, ki ga potem naročnik uporablja, v tem primeru ni tako težko dokazati avtorstva, prav tako se da izterjati plačilo, četudi naročnik ni zadovoljen z izvedbo (se pač sodno oceni vrednost dela). A v praksi je ta pot zapletena in se je temu bolje kar vnaprej izogniti.

Delal bi se projekt in je stranka rekla, da ne bo plačala dokler ne bo vse tipi top.

V današnjih razmerah ni običajno, da bi kdorkoli šel delat dalj časa trajajoč projekt za stranko, katere ne pozna, brez avansa.
Dogovori se za del plačila v naprej, ali pa za delo/plačilo po segmentih. Sicer pa poišči drugo stranko, ker se ti lahko zgodi, da stvar zanje nikoli ne bo "tipi top".

x3ca ::

Mehmed je izjavil:

Ce imas potrjeno napotnico, da si opravil delo, lahko tudi studentskemu servisu tezis za placilo. Ce me spomin ne vara bi morali imeti sklad za take primere.
Ne vem pa a sami ne vejo zanj ali jih sparajo za kolege, ampak zlepa ne omenijo te moznosti.

No, v praksi to ne deluje, sploh če gre za večje vsote. Rečejo, da nimajo dovolj keša, in jih nič ne briga za vrnjeno napotnico. True story.

M-XXXX ::

x3ca je izjavil:

Mehmed je izjavil:

Ce imas potrjeno napotnico, da si opravil delo, lahko tudi studentskemu servisu tezis za placilo. Ce me spomin ne vara bi morali imeti sklad za take primere.
Ne vem pa a sami ne vejo zanj ali jih sparajo za kolege, ampak zlepa ne omenijo te moznosti.

No, v praksi to ne deluje, sploh če gre za večje vsote. Rečejo, da nimajo dovolj keša, in jih nič ne briga za vrnjeno napotnico. True story.

Vendar dokler imaš z njihove strani izpolnjeno napotnico imajo študentski servisi veliko lažjo delo pri pridobivanju denarja!

amigo_no1 ::

Fantje, ŠS ni Durs, kjer ti blokirajo TRR in rubijo.

Kako hitra so sodišča vemo :P.

draciel ::

Moje mnenje je, čimbolj stran od te firme..

St235 ::

Največ kar lahko narediš je da se probaš spogajat, da se deloma plača po fazah.

Treba pa razumet tudi firmo, ker na vsakega neplačnika se najde izvajalec, ki nikoli ne konča projekta in samo pobaše denar.

draciel ::

St235 je izjavil:

Največ kar lahko narediš je da se probaš spogajat, da se deloma plača po fazah.

Treba pa razumet tudi firmo, ker na vsakega neplačnika se najde izvajalec, ki nikoli ne konča projekta in samo pobaše denar.


To je res. Sem obojestranski zagovornik. Tako študent kot firma morata oba opraviti svoj del dolžnosti, vendar roko na srce. Študent je tukaj na slabšem kot firma. Firma lahko reče ( četudi je študent opravil odlično to delo ) da delo ni dobro narejeno. Drugi dan pa se posložujejo tega projekta in ga pač uporabijo v ta namen za katerega je bil namenjen. Tudi ni nobene garancije, da bo firma na koncu poslala napotnico za opravljeno delo.

Tako da v vsakem primeru je študent na slabšem. OP..a lahko poveš katera firma je to? Mogoče se bo kdo tukaj našel in ti svetoval ( če je že posloval s to firmo ) ali je firma vredu.

RockyS ::

Verjetno se lahko vsak zaščiti pred tem, da bi izvorno kodo predal naročniku.
Strežniki niso dragi, za windows server pa se pač lokalno dela.

Mehmed ::

M-XXXX je izjavil:


Vendar dokler imaš z njihove strani izpolnjeno napotnico imajo študentski servisi veliko lažjo delo pri pridobivanju denarja!


Na tole sem ciljal.
http://www.svetovalnica.com/klepetalnic...

Ja verjetno jim je bolj v interesu pritiskat na delodajalca pa cakati kot nacenjati sklad. Ampak to ni tvoj problem. Ce imajo dovolj denarja naj ti placajo iz sklada in je zate problem koncan.

murmur ::

RockyS je izjavil:

Verjetno se lahko vsak zaščiti pred tem, da bi izvorno kodo predal naročniku.
Strežniki niso dragi, za windows server pa se pač lokalno dela.


Tocno to, sicer lahko vseeno ostanes brez placila, narocnik pa te vsaj ne bo na suho nategnil. Torej, "projekt" izpeljes "lokalno", po nakazilu "globalno".
V vsakem primeru pa bi resen narocnik privolil v placila (oz. potrjevanje) po fazah.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Smisel študentskega dela?

Oddelek: Loža
388605 (6950) Phantomeye
»

Nisem dobil plačila za delo, ki sem ga opravil (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15137396 (19625) Furbo
»

Akontacija dohodnine - Študent

Oddelek: Loža
143418 (3077) smacker
»

Alternativa študentski napotnici (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6219834 (17556) Furbo
»

Malo delo - referendum (strani: 1 2 3 427 28 29 30 )

Oddelek: Problemi človeštva
1466198573 (169937) Mipe

Več podobnih tem