» »

Splošna trema - kako premagati?

Splošna trema - kako premagati?

«
1
2

einstein :P ::

No, pa da malce vprašam še tukaj, ker mi gre to že res na živce, torej težava je taka, da imam marsikje tremo, tudi pri čisto običajnih stvareh.

Recimo, da se dobim z neko neznano osebo bodisi nek dogovor za počitniško delo pri nekom, ki ga ne poznam, pri zobozdravniku, pred tablo...

Recimo v prvem letniku sem brez težav govoril pred tablo, v drugem, ko sem imel zadnji nastop, je bila pa katastrofa, tresoč glas tresenje rok, suho grlo vse to in še kaj bi se našlo... Ali pa, danes se recimo dobim z enim gospodom, ki ga ne poznam, pa sem že ves paničen oz. tist čuden občutek v trebuhu, prsih, ne vem a je to adrenalin al kaj, o kakorkoli že, tudi pri zobarci se ves tresem, ko sem bil majhen sem se jokal, zdaj se pa tresem :8) že če se grem samo naročit, sem ves tak, pa si tega nikakor ne želim in si ne morem pomagat, kar samo se to začne dogajat, samo da pomislim na kaj takega... Tega bi se zelo rad znebil, pa ne vem kako, bil sem že za kratek čas pri psihologinji ampak se nisva tako osredotočala na te težave oz. mi je samo malo predstavila, kako bi ti pogovori potekali, če bi se odločil še priti.

Skratka, če vzamemo primer, ko se danes z nekom dobim, ki ga ne poznam, me skrbi, ker ne vem kakšen bo, npr. kako bo izgledal, kar je tudi velikega pomena in pa ali bo prijazen ali bolj smotan in seveda kako se bova ujela... Pa imam zdajle že tremo, pa se dobiva šele ob 4ih, gre samo za nakup, kot preko bolhe, samo da ni preko bolhe. On mi bo zadevo samo dostavil. Jaz sem pa že ves živčen... Rad bi se rešil te zadeve ampak mi ne gre.

Upam, da ima kdo od vas kakšne dobre ideje :)

Hvala, lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Goran's Blog ::

Hja nvem.
Mi na faksu smo imeli v prvem letniku, pri eden predmetu prav to in smo se učili nastopanja pred publiko in mi je pomagalo, saj nimam nikoli skoraj nič treme.
Mislim, da to se s časom navadiš oziroma nekateri imajo to že v sebe nekateri pa ne.
Ne razumem pa zakaj recimo v prvem letniku ti je šlo ok potem pa v zadnjem ti pa ni šlo?
Mislim, da je to ne zaupanje v vase! Tako da si bolj zaupaj in to je to!

mihec87 ::

Ka se boš ženil z njim da more dobr zgledat da se boš ujel itd.. al kaj?
No razen če gre za kakšno storitev:D

Težavo imaš ker se ukvarjš z vprašanji/zadevami ki za to situacijo niso pomembni...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

einstein :P ::

ne bom se ženil z njim, saj veš, eni pač bolj smotani zgledajo oz. ne v tem smislu ampak so bolj strogi videt in potem postanem še bolj živčen...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

oemdzi ::

Na gobec ga dej ! Ah ne .. Pardon ... To si ti suvereno svetoval nekomu drugemu ...
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

einstein :P ::

ja jao no, a me on zaje*ava al mi teži al kaj? različni nasveti za različne stvari...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

mihec87 ::

In kako izgleda saj boš od njega samo kupil rabljeno zadevo in nič drugega..Pač če bo bol klepetav bota vsekala kako debato na hit, če ne pač zadevo sprobata on teb da zadevo ti njemu denar pa adijo...

einstein :P ::

ja saj vem, da je preprosto, ampak se kar v meni samo nekaj dogaja, da imam tremo in sploh me nič ne skrbi, kako bo ampak sem kar avtomatsko živčen pri takih stvareh :(
STAY OUT OF MY TERRITORY!

amigo_no1 ::

Se boš navadil...ne delaj iz muhe slona.

einstein :P ::

ja to tudi foter pravi, pa naj se bolj socializiram, jaz pa nisem ravno kompatibilen s socializacijo in tem ;((
STAY OUT OF MY TERRITORY!

amigo_no1 ::

Za začetek prodaš domač pc in kupiš psa, ter ga vsak dan sprehajaš/se z njim ukvarjaš vsaj 1 uro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

einstein :P ::

sem že hotel marsikatero domačo žival, pa me mami ubije, če samo pomislim, da bi jo pripeljal noter :D
STAY OUT OF MY TERRITORY!

amigo_no1 ::

Hiša ali blok ?

Omeni da nisi ravno kompatibilen s socializacijo & stuff in boš lahko notri pripeljal slona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

einstein :P ::

žal, ne bo šlo s pasjo uto ;)

sploh opravka ona noče imeti s temi živalmi, ker pravi, da ona ne bo kupovala hrane in ga vozila k veterinarju... žal, z mlajšim bratom se trudiva že leta, pa je še nisva prepričala :))
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Šimpanz ::

Daj punco si omisli. Pol bo šele stara znorela.

black ice ::

Vsak dan naredi najmanj eno stvar izven tvojega 'comfort zone'-a.

x3ca ::

black ice je izjavil:

Vsak dan naredi najmanj eno stvar izven tvojega 'comfort zone'-a.

Najboljši nasvet za bildanje samozavesti :)

urosz ::

jap, black_ice-ova ideja se tudi meni zdi dobra

Rias Gremory ::

@OP
Meniš, da imaš težave s samozavestjo?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

einstein :P ::

Rias Gremory je izjavil:

@OP
Meniš, da imaš težave s samozavestjo?


seveda :8)

Šimpanz je izjavil:

Daj punco si omisli. Pol bo šele stara znorela.



ne vem, če sem sploh kateri všeč, pa še to me je sram :(
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

Šimpanz je izjavil:

Daj punco si omisli. Pol bo šele stara znorela.

Ali tipa :D.

Potem boš lahko imel vse prej nezaželjeno.

kuall ::

tale tvoja bolezen je precej resna stvar če je ne boš pozdravil. kako boš šele živčen ko boš šel na intervju za dleo? najbrž tako ,da sploh nikoli ne boš šel in boš celo življenje brezposeln. isto s punco itd. ja tale sramežljivost zna biti zelo zajebana. saj tudi un adam lanza naj bi bil tak v ekstrem, npr pri frizerju je stalno gledal v tla in se ni pogovarjal. no potem vemo kakšen je bil razplet zgodbe. :)

einstein :P ::

ja no, zato vas pa prosim, da mi malce pomagate ane? :D
STAY OUT OF MY TERRITORY!

kuall ::

vaja dela čudeže.

einstein :P ::

ja saj sem imel recimo tudi tremo, ko sem šel vprašat za prakso, zdaj pa nimam nobene treme več, ko sem začel hodit tja, kot da se mora telo še samo prepričat, da ne bo nič narobe - jaz to že vem ampak telesu očitno ne morem dopovedat... :D
STAY OUT OF MY TERRITORY!

amigo_no1 ::

Ti imaš znatno preveč časa in se posledično sekiraš brez vsakega razloga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Janac ::

ko sva se mi2 spoznala nisi bil nic zivcen ipd.

einstein :P ::

@janac

jah ne vem... mogoče je drugače, ker je odrasel in ker prej nisem dosti govoril z njim...

@amigo

ne govori prehitro, imam dosti dela na praksi, da se včasih samo še uležem doma...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

mihec87 ::

Ma sj tipo te nebo pojedel...

Janac ::

mislim da je njemu(in tebi) v interesu da zadevo proda, sej ne gresta na zmenek...

mihec87 ::

Se mi zdi da v glavi premlevaš vse možne scenarije..

einstein :P ::

sem pravkar prevzel "robo"


sem bil čisto hladen(sploh, ker je zunaj mraz :)), gospod je bi pa tudi v redu, nič ni bilo (to sem domneval ampak jaz sem pač vedno preveč živčen) :))
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

Janac ::

sta kaj poklepetala?

einstein :P ::

ma nisva kaj klepetala, ker je bil glih iz službe, pa še z enim sodelavcem je bil s kombijem, samo malo mi je razložil kako pa kaj, pa če kaj ne bom vedel, naj ga pokličem :)

končno sem se znebil adrenalina, pošteno me je že zmatral, pa sem dobro vedel, da nič ne bo takega... ampak včasih ko sem bil mlajši, me sploh ničesar ni bilo sram, zdaj pa kar na enkrat od srednje šole se je to začelo dogajat...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

amigo_no1 ::

Temu se reče puberteta.

Janac ::

Moj nasvet je da zacnes spoznavati cimvec ljudi in ni vrag da se ne bi navadil in premagal ta starh ki je dokaj pogost:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

einstein :P ::

@amigo no1

vem, ja. sem opazil, kako se je vse spremenilo v hipu, ne vem pa kaj zdaj naredit. najbrž ne morem kar čakat, da mine, da se lahko ohladim?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

figula ::

Tega bi se zelo rad znebil, pa ne vem kako, bil sem že za kratek čas pri psihologinji ampak se nisva tako osredotočala na te težave oz. mi je samo malo predstavila, kako bi ti pogovori potekali, če bi se odločil še priti.


In kaj je bilo z gospo tako narobe, da se nisi odločil še kdaj iti na pogovor?

Avenger ::

Trema običajno pomeni, da si s premišljevanjem zgradil strah pred tem, da bodo drugi negativno ocenili tvoje obnašanje. Kar pomeni, da imaš malo popačeno samopodobo in daješ preveliko težo mnenju drugih. Če imaš nastop pred publiko, veš da lahko narediš kakšno napako in se ti bodo lahko smejali, torej se bojiš samega sebe, da ga ne bi kako polomil. Ta problem ima verjetno vsak, razlika pa je v tem, ali tej misli pustiš prosto pot, ali se odločiš, da ni pomembna in jo pustiš ob strani. Po prvi varianti je ta misel kepica snega, ki se kotali navzdol in postaja vedno večja in je ne moreš več ustavit. Tako da ti ostane samo druga možnost. Trik je v tem, da se moraš naučit nehat stalno mislit, da živiš v sedanjem trenutku in se prepustiš toku. Potem se ne obremenjuješ z nepomembnostmi... Ne bo ti škodovalo, če si boš prebral tole.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

einstein :P ::

@figula

ja saj sem razmišljal, če bi šel, pa je rekla, da najbolje, da malo počakam, da vidim, če bom lahko kaj sam izboljšal (tam sem bil nedolgo nazaj)

@Avenger

jah, ravno to je problem, ker se ne morem prepričat, da nebi stalno mislil.

lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

figula ::

pa je rekla, da najbolje, da malo počakam, da vidim, če bom lahko kaj sam izboljšal

Pa ti je dala vsaj kaj napotkov, kako bi to sam zmanjšal?

Sicer pa ste mladi sedaj nenehno v komuniciranju in pozabljate nase in na razmišljanje o svojih lastnih procesih odraščanja.

Nenehno na netu, ki ti daje občutek poguma, da vsakemu rečeš vse, kar se ti zljubi, saj ti istočasno ni potrebno gledati osebi v oči. Najprej se 2 dni izklopi, se zazri vase, si razčisti in odgovori:
- zakaj kar naenkrat strah pred ljudmi
- sem imel kakšno izkušnjo, iz katere sem potegnil zaključek, da me mora skrbeti
- sem samo slišal kaj in proiciral nase
- ali se kar naprej primerjam z ljudmi
- ali v primerjanju z drugimi običajno zaključim, da sem manj vreden
- ......

Zapomni si sledeče:
- vsak, ki ga srečaš, nosi s seboj svoja bremena. Če jih dobro skriva in jih ne vidiš, še ne pomeni, da jih nima. Vsi, ki jih srečuješ, bijejo kakšno svojo bitko.
- Zemlja ni sposobna ustvariti Supermena (tisti, ki smo ga imeli, je bil nezemljan). Torej ti ni potrebno tekmovati in se primerjati s super-sposobnimi ljudmi
- vse, česar so sposobni drugi, lahko dosežeš tudi sam
- z ljudmi se ti ni potrebno povezovati. Sploh če jih samo mimogrede srečaš, ko ti nekaj prinesejo. Je vseeno, če so smotani, saj bodo to tudi odnesli s seboj in te s tem ne bodo okužili. Dovolj je, da si zgolj prijazen.

Saj bo! :)

Lozinka ::

Kar ponavljaš dan za dnem ustvarja realnost. Na MP3/telefon/PC si posnami tole: "Sem največji car za govorne nastope. Če sem v čem dober, so to prav javni nastopi. Ljudje me poslušajo in se čutijo ponosne, da lahko slišijo takega govorce katerega svet ni videl od Cicera." To poslušaj dan za dnem (pred psnajem, zjutraj, ko dvomiš) dokler ne postane to tvoja realnost, pa bodo ljudje obnemeli na naslednjem govornem nastopu.

Mipe ::

Ma, pozabi Cicera, ne seže ti do gležnja :D

holmes ::

Delaj ravno tiste stvari, ki jih nočeš/neupaš. V meji razuma.:)
In zapomni si, da se največ naučiš iz napak. Zato se jih ne boj.

Edison:
"I have not failed 1,000 times. I have
successfully discovered 1,000 ways to NOT make a light bulb."
Who are you going to believe? Me or your lying eyes?

kuall ::

Ta fraza "Največ se naučiš iz napak" mi gre na živce, ker vem da ni res. Delat je treba perfektno. Če boš kar naprej delal napake se boš naučil ravno to, kako delati napake. Pride ti v navado. Ne boš napredoval. Pri konkretnem primeru to pomeni to: če bo kar naprej silil v družbo, v kateri mu je neprijetno in ne bo opazil napredka bo samo še slabše. Treba je delati tako, da delaš perfektno in da napreduješ.

Je pa po drugi strani res tudi to, da se strah veča čimveč razmišljaš o njem in odlašaš z nalogo, ki ti vzbuja strah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Grumf ::

einstein :P je izjavil:

Jaz sem pa že ves živčen... Rad bi se rešil te zadeve ampak mi ne gre.

Jaz imam en predlog, ki bo zagotovo deloval, ce se ga bos spravil udejaniti...

Dobi si pocitnisko delo prodajalca po telefonu in VZTRAJAJ IN SE TRUDI prodajati 1 mesec. Ko bos natreniral jezik, bo prisla
tudi samozavest.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

PacificBlue ::

Treme se povečini znebis z leti..ko si pridobis samozavest. Lahko pa tudi prej.. Sem v OŠ se udelezeval zgodovinskih tekmovanj, kjer sem nastopal javno pred sotekmovalci iz celotne Slovenije in njihovimi ucitelji. Od takrat naprej nimam več posebnih problemov pri javnih nastopih ali v druzbi.
Po moje najbolj pomaga, da se cimveckrat izpostavis situacijam, kjer te izdaja trema in bos lahko se kaj naucil iz tega. Ne samo, da se bos naucil, sprevidel bos, da tiste bedne misli, ki ti sirijo strah so tam samo zato, da te motijo. Be focus..and relax!

Kamran ::

Jutro (& still alive),

Povej oz. napiši ali imaš tremo pred VSEMI ljudmi ali le pri določenih. Torej treme verjetno nimaš pri družinskih članih, right (Mama, Oče, brat) ? Kaj pa recimo ena stopnička nižje po družinskem drevesu (babica, dedek oz. teta, stric) ?

Je trema enaka (simptomi) pri obeh spolih ali se razlikuje in če kako ? Kako se počutiš doma, v družinskem krogu torej ? Varno ali neprijetno ?

Lahko, da so te doma pač preveč "v vati imeli" in ko se pa podajaš v svet, si pa neprepričan o sebi. To ali pa neprijeten dogodek znotraj družinskih sten. :|

einstein :P ::

Najlepša hvala vsem :)

@Kamran

ne, familije se ne bojim, samo če se moram sam s kom novim spoznati imam tremo ali pa ko koga kličem po telefonu, pa na predstavitvah, pri zobarju...

ja ne vem, kakšna je razlika pri spolih, po moje ni neke razlike. odvisno od človeka.

"lahko, da so te preveč v vati imeli"

nebi rekel, sem bil že pri štirih letih do 11ih zunaj s kakšnimi starejšimi, ko smo še v bloku živeli. zdaj pa ko sem starejši pa nimam niti nobenga prjatla v bližini doma. :( pravzaprav so taki moje starosti samo "kre*eni zunaj, nobenega normalnega folka ni zunaj razen mularije, ki nima drugega dela, kot vožnjo z mopedi in ponoči razbijanje steklenic in uničevanje tuje lastnine...

tako je to pri meni...

lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

IgorGrozni ::

Če ti avto ˝cuka˝greš avtomehaniku.
Če imaš psihološko motnjo, pojdi k šolskemu psihologu. Če je še tako bukav, bo nekaj vedel o tem.

Izpostavljanje pretresom, t.j. ponavljanje stresa, ne vodi nujno k ozdravitvi, lahko še bolj potencira motnjo.
Torej pojdi k psihologu, zato ga imaš tam.

Lp. Igor
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ponudim se za model frizerju

Oddelek: Loža
245727 (2813) Valen
»

Vzroki in odprava tresenja rok

Oddelek: Loža
4826959 (3815) D3m
»

Slovenija ima talent 2010 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Sedem umetnosti
30849459 (29381) shadeX
»

Jeclanje - težava

Oddelek: Loža
294713 (3771) zuz3k
»

Strah pred javnim nastopanjem

Oddelek: Loža
375932 (4822) Meizu

Več podobnih tem