» »

Sedmerica obsojena, ker niso napovedali potresa

Sedmerica obsojena, ker niso napovedali potresa

Posledice potresa

BBC - Italijansko okrajno sodišče je šest italijanskih znanstvenikov in enega javnega uradnika obsodilo na šest let zapora zaradi večkratnega uboja, ker so pred potresom leta 2009 sporočili, da ni verjetno, da bi se zgodil potres. Ko so se 6. aprila 2009 stresla tla z magnitudo 5,8 po Richterjevi lestvici, je umrlo 308 ljudi.

Zgodba je seveda nekoliko bolj zagonetna. Mesto L'Aquila, kjer je bil epicenter potresa, leži na znani geološki prelomnici, zato rahli potresi niso neobičajni. V mesecih pred potresom ga je streslo več manjših sunkov, zaradi česar je italijanska vlada sestavila odbor več seizmologov in vladnih uradnikov, da bi preučili možnost velikega potresa. Dober teden pred katastrofalnih potresom so izdali poročilo, v katerem so zapisali, da več rahlim sunkom ne sledi nujno večji potres, a da so potresi nepredvidljivi.

Situacijo je dodatno zakompliciral amaterski seizmolog Giampaolo Giuliani, sicer laboratorijski tehnik, ki je na italijanski televiziji mesec pred potresom napovedal močan potres. Ker je Giuliani že večkrat v preteklosti napovedal potrese, ki se niso uresničili, so ga želeli utišati, da ne bi širil panike. Tako je bila izdana odredba, da mora z interneta umakniti svoje napovedi. Tudi na policijo so ga privedli, ker naj bi povzročal paniko med prebivalstvom.

Naloga obsojenih znanstvenikov je bila torej podati znanstveno poročilo, ali se Italiji res obeta rušilni potres. Ker so odgovorili, da tega ne morejo dokazati, so sedaj krivi uboja iz malomarnosti. Znanstveniki iz Italije in celega sveta so bili ogorčeni že nad samim procesom, zato so italijanskemu predsedniku poslali odprto pismo podpore obtoženim. Obramba je sicer že napovedala pritožbo.

73 komentarjev

«
1
2

sleby ::

pa sem mislil, da smo mi balkan.

BlazV ::

čarovnice zažgat!

FlyingBee ::

bo Pipistrel nazaj v Slovenijo prišel

Gregor P ::

... ta pa je res malo kruta:(
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

black ice ::

Večkratni uboj? So slučajno oni sprožili potres?

amigo_no1 ::

Itak, pa ostali planeti se tudi vrtijo okoli Zemlje.

grmade se že pripravljajo ;((.

Seljak ::

Tako je prav,zakaj pa niso napovedali potresa.Jaz bom tožil Trontlja,če mi bo strela vdarla v bajto,ker je ni napovedal :))

bosmla ::

Tudi meni se zdi taksno obsojanje cisto mimo. Vendar odpira zanimiv zoren kot na znanstvenike - vsi nekaj raziskujejo in odkrivajo nocejo pa nosit negativnih posledic, ki jih njihovo delo prinasa (vse do atomske bombe). Seveda pa pozitivne posledice (predvsem patente oz. denar) hocejo zadrzati se za vnuke...

Rias Gremory ::

Pa kam gre ta svet. Oh god.
Potres je potres in se ga kolikor vem še ne da 100% napovedati.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

alexa-lol ::

Če so te znanstvenike obsodili naj obsodijo še vse makroekonomiste, ki so pritrjevali, da bo BDP kr rastel v nebo.

7982884e ::

to ni nič nenavadnega za cigane (rome (enakopravne državljane))

71GA ::

Kako so debilni, da vedno iščejo krivca.

Looooooka ::

Mene bolj zanima ce so bili placani za odgovor. Ce so bli bi najmanj zahteval vracilo denarja z obrestmi.
Tale z ubojem je pa malo kruta. A ce vidim maskiran folk, ki laufa po cesti in cez 1 mesec fentajo nekoga sem jaz tud kriv al kako? :D

black ice ::

Looooooka je izjavil:

A ce vidim maskiran folk, ki laufa po cesti in cez 1 mesec fentajo nekoga sem jaz tud kriv al kako? :D

Da, ker kot zaveden državljan nisi obvestil miličnikov.

Bor H ::

Looooooka je izjavil:

Mene bolj zanima ce so bili placani za odgovor. Ce so bli bi najmanj zahteval vracilo denarja z obrestmi.


To da zahtevaš napoved potresa je podobno neumno kot če greš k šlogarci in pričakuješ da ti bo povedala kej relevantnega. Država je kriva da je tako študijo sploh naročila.

morbo ::

Evo dokaz, znanost ne deluje! Fizika, matematika, kemija, bahahhaha, lairfari...

Drugič gremo vprašat sfingo v Egipt, ali bo potres...

34054 ::

No, poglejte, če se zbere gruča tako imenovanih strokovnjakov da izdelajo neko poročilo, potem bi pač pričakoval da bo le to držalo* - ne pa da bo na koncu (čez teden dni!) umrlo čez 300 ljudi.

Če se jim je zdelo da je to nemogoče napovedati, potem naj se ne štulijo in naj kar lepo na začetku povedo: "tega se ne da napovedati, hvala in na svidenje. Denar? Ne hvala, nas ne zanima."

* Vprašanje pa je kaj je dejansko bilo zapisano v poročilu. Torej, če so toženi, bi domneval da je bilo zapisano še kaj več kot to, da potresi niso dokazljivi (kaj pa sploh je?). Mogoče pa so ugibali o verjetnosti in podali mnenje da je majhna verjetnost?

amigo_no1 ::

Zaradi potresa jih je umrlo zelo malo, dosti več zaradi posledic, nekaj (stavbe/mostovi) so se zrušili (nanje), plazovi, poplave...

st0jko ::

zapret vse arhitekte!
keks?

amigo_no1 ::

Ne pozabi na gradbince ter državne uradnike, ki so dajali dovoljenja za gradnjo in uporabno dovoljenje.

usoban ::

34054 je izjavil:


* Vprašanje pa je kaj je dejansko bilo zapisano v poročilu. Torej, če so toženi, bi domneval da je bilo zapisano še kaj več kot to, da potresi niso dokazljivi (kaj pa sploh je?). Mogoče pa so ugibali o verjetnosti in podali mnenje da je majhna verjetnost?

Prav to. Podatke o pretekli aktivnosti imajo, na njihovi podlagi se da izracunat verjetnost. Bi bilo zanimivo videt, kaksno so podali v porocilu.

black ice ::

st0jko je izjavil:

zapret vse arhitekte!

Pa obdavčiti vse gradbene delavce z betonarnami vred!

artplant ::

Jao, pa kaj imajo arhitekti s statiko bajt? To je posel gradbenega inženirja, ki se ga ustrezno plača - okej st0jko, provociraš. Dejstvo je, da če stroka izreče neko trditev mora zanjo prevzeti odgovornost. Seveda ne vem, kaj je pisalo v poročilu, vsekakor pa so morali strokovnjaki poročilo spisati tako, da ne postavljajo trditev. Če so jih (kljub temu, da se potresi ne dajo napovedati) si zaslužijo kazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: artplant ()

Tamius Han ::

LOL, če bi bila to kakšna druga evropska država, bi si mislil, da je to en skopiral iz Čebule (The Onion).

energetik ::

Mračni srednji vek se očitno vrača...

black ice ::

energetik je izjavil:

Mračni srednji vek se očitno vrača...

Naj se samo vrne, s kmečkimi upori vred.

SanAndreas ::

Bliža se apokalipsa... LOL
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

Keyser Soze ::

black ice je izjavil:

Naj se samo vrne, s kmečkimi upori vred.

Sam da ne boš med prvimi, ki bodo dol po gmajni leteli z vilami v riti.

Pazi kaj si želiš.
OM, F, G!

jernejl ::

Mislim, da kar tako počez ne moremo govoriti, če ne poznamo vseh detajlov. Morda je bilo v poročilu kaj takega, kar ne bi smelo biti. Lahko je bil rezultat zaradi malomarnosti, napake pri izračunih ali napačnih predpostavk napačen. Če so napravili napako in so zato umirali ljudje, morajo odgovarjati.
Ne moreš biti dobro plačan za svoje delo in na koncu nositi nobene odgovornosti.

Looooooka ::

Bor H je izjavil:

Looooooka je izjavil:

Mene bolj zanima ce so bili placani za odgovor. Ce so bli bi najmanj zahteval vracilo denarja z obrestmi.


To da zahtevaš napoved potresa je podobno neumno kot če greš k šlogarci in pričakuješ da ti bo povedala kej relevantnega. Država je kriva da je tako študijo sploh naročila.

Morda res.
Ampak ce sem za napoved prejel placilo...morajo biti tudi sankcije.

tx-z ::

Hmm, a je to 2 leti stara novica, al kaj je tuki novga?
tx-z

Looooooka ::

Matej Huš :: danes ob 19:23
Znanost in tehnologija

Glugy ::

Upam da se bo pol dal tud tožt razne goljufive(nelegalno ali pa legalno a nelegitimno) podjetnike, politike in gospodarstvenike za uboj iz malomarnosti ker postavljajo ljudi na rob preživetja.

Afo ::

Mislim povejo da ne morejo napovedat potresov, pa so jih obtožili- zakaj že? Torej zdaj praktično odgovarjajo za potres!
Še dobro da niso rekli da jih znajo napovedat, ker bi potem politika zahtevala od njih da razkrijejo skrivnost Alkimije!
Ste ziher da italijani niso ta scenarij ukradli od slovenskih politikov? Neumen je ravno prav.
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

Looooooka ::

"ne moremo napovedati, verjetno je zanemarljiva/majhna" + placilo = odgovornost.
Priblizno isto kot te barabe na tv-ju, ki napovedujejo iz kart.
Zalostno je to, da so zaceli z "znanstveniki" in ne temi barabami...

LeQuack ::

This is madness.
Quack !

Bor H ::

Ti lahko regularno zračunaš da je verjetnost za potres v naslednjem letu 5% in zaključiš, da je verjetnost zanemarljiva. Če pride jutri do potresa nisi kriv.

mtosev ::

only in italy bi rekli.zanimivo da to tud v drugih državah zabiti ljudje
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

srus ::

Še dobro, da jih niso sežgali na grmadi kot Giordana Bruna.

Markoff ::

alexa-lol je izjavil:

Če so te znanstvenike obsodili naj obsodijo še vse makroekonomiste, ki so pritrjevali, da bo BDP kr rastel v nebo.

Saj pa ostanemo brez ekonomistov! No, ja, RP in MM sta štalo napovedovala že v času Ropove in 1. Janševe vlade, tako da njiju pomilostimo. ;((

amigo_no1 je izjavil:

Zaradi potresa jih je umrlo zelo malo, dosti več zaradi posledic, nekaj (stavbe/mostovi) so se zrušili (nanje), plazovi, poplave...

Statiki nič krivi, še manj kakšni nadzorniki. Nope, znanstveniki.

V naslednjem življenju grem študirat statiko. Postal bom množični morilec, ki ga ni mogoče obsoditi. Vsaj v Italiji. :O

black ice je izjavil:

energetik je izjavil:

Mračni srednji vek se očitno vrača...

Naj se samo vrne, s kmečkimi upori vred.

Glej, kmet, če te vidim s kakšnimi vilami kje v bližini moje vile z namenom pizdarijanja, boš sral svinec. Got it?

Ti se očitno niti ne zavedaš, da si idealen član rulje, ki jo videvamo na TV, ki sproža nasilne proteste, uničuje tujo lastnino in povzroča kaos. Ko takšne kapsi po TV pretepajo, jim želim vse najboljše. Kapsom namreč. Oni tvegajo svoja življenja, ko morajo krotiti ruljo, mindless zombije, ki jih je poljubna politično-sindikalistična frakcija nagnala, da se tepejo za njihove privilegije.

Ja, imaš prav, res si kmet(avzar).
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

enadvatri ::

Ta novica pa je res bedna, ker je avtor samo povzemal in se ni poglobil v ozadje, ki ga tisti, ki spremljamo italijanske medije, dobro poznamo.

Šlo je za resne očitke, predvsem pa jezo, zoper šefa civilne zaščite in druge uradnike, ki so se na račun potresa mastno okoristili. Da bi reč na koncu dobila nek epilog so Italijani zamenjali bučke za jabolka. Na zatožni klopi bi se morali namreč znajti povsem drugi ljudje, ki so med izrednimi razmerami in po njih izjemno zaslužili.

Priporočam ogled dokumentarca Draquila, zaradi katerega minister za kulturo v Berlusconijevi vladi ni imel jajc obiskati festivala v Cannesu.

Blisk ::

Nisem si mislil, da je amerika tako blizu s takimi absurdi!

morbo ::

Namesto da je vlada naročila študijo o verjetnosti potresa, bi morala naročit študijo o verjetnosti koliko in katere stavbe se bodo zrušile če pride do potresa X magnitude.

Ampak v tem primeru bi morala vlada ukrepat s preventivnimi popravili, tako pa je lažje obsodit znanstvenike ker niso napovedali sončnega vremena.

black ice ::

Markoff je izjavil:


black ice je izjavil:

energetik je izjavil:

Mračni srednji vek se očitno vrača...

Naj se samo vrne, s kmečkimi upori vred.

Glej, kmet, če te vidim s kakšnimi vilami kje v bližini moje vile z namenom pizdarijanja, boš sral svinec. Got it?

Ti se očitno niti ne zavedaš, da si idealen član rulje, ki jo videvamo na TV, ki sproža nasilne proteste, uničuje tujo lastnino in povzroča kaos. Ko takšne kapsi po TV pretepajo, jim želim vse najboljše. Kapsom namreč. Oni tvegajo svoja življenja, ko morajo krotiti ruljo, mindless zombije, ki jih je poljubna politično-sindikalistična frakcija nagnala, da se tepejo za njihove privilegije.

Ja, imaš prav, res si kmet(avzar).

Nikjer ne vidim, da bi te(be) osebno žalil. Očitno si nesposoben pol minutnega razmisleka o tem, kaj so s kmečkimi upori dosegli, kljub temu, da so bili na šibkejši strani. (hint: vladarjem so se zatresle hlače)
Pa glede na to, da me sploh ne poznaš (niti moje kartoteke ne - mogoče zato ker je ne boš našel) bi se lahko vzdržal takšnih (kmetavzarskih) komentarjev.

Got it?

mihec87 ::

Torej če napoveš potrest te utišajo itd., če pa rečeš da ga verjetno nebo pa potem je si kriv uboja itd... Teška je tem znanstvenikom tam..

Vajenc ::

Zapor zaradi večkratnega umora je popoln nesmisel. Lahko pa bi seizmologijo, ki znanstveno očitno ne deluje, izenačili z ostalim vedeževanjem.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: tlozej ()

enadvatri ::

Vajenc je izjavil:

Zapor zaradi večkratnega umora je popoln nesmisel. Lahko pa bi seizmologijo, ki znanstveno očitno ne deluje, izenačili z ostalim vedeževanjem.


Seizmologije se ne ukvarja z napovedovanjem potresov, temveč jih predvsem proučuje. Imaš seksi naziv, ki je precej v stilu s tvojimi prispevki.

Truga ::

@Vajenc:

LeQuack ::

Ali pa napovedovanje prihodnosti nasploh, na primer vremena, ekonomskih razmer, proračunov držav in podobnega.
Quack !
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Italijansko sodišče oprostilo znanstvenike, ki niso napovedali potresa

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
248185 (6604) Jst
»

Sedmerica obsojena, ker niso napovedali potresa (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7316177 (12723) Vajenc
»

Rusilni potres v Sloveniji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10314831 (9066) ABX

Več podobnih tem