PC World - Klasični trdi diski dandanes so skoraj hermetično zaprti. To pomeni, da sicer imajo majhno luknjico, čez katero je poveznjen mikronski filter delcev, a je njena funkcija le izenačevanja tlaka. V povprečju je snovni tok skoznjo zanemarljiv. Kljub temu to postavlja nekatere omejitve, med katerimi je najbolj očitna najvišja dovoljena nadmorska višina, kjer naprave še smemo uporabljati. Razlog je v z višino pojemajoči gostoti zraka, ki zmore s konvekcijo prenašati vedno manj toplote, zato se pri ekstremnih nadmorskih višinah naprave začnejo pregrevati. Dodatne težave pri zmanjšanju zračnega tlaka so zmanjšan vzgon, ki drži bralno glavo nad ploščami diska.
Western Digital je po več letih razvoja uspel izdelati trde diske (izjava za javnost), ki so hermetično zaprti od okolice in namesto zraka polnjeni s helijem. Pravzaprav so jih razvili v podružnici Hitachi, ki jo je WD kupil lani. Helij je pri enakih pogojih sedemkrat redkejši od zraka, zato bo zmanjšal notranje trenje in znižal porabo energije za okoli četrtino. Na ta način bo mogoče kapaciteto dvigniti za kar 40 odstotkov, so se pohvalili v WD-ju, hkrati pa naj bi se diski manj greli in bodo tako hladnejši za pet stopinj. Vanje bodo stlačili sedem namesto sedanjih pet magnetnih plošč, ki bodo poleg tega imele še večjo gostoto zapisa. Rezultat bodo diski s kapaciteto do 5,6 TB.
Gostoto zapisa bo namreč mogoče povečati, ker bo helij povzročal manj notranje turbulence plina kakor navaden zrak. Slednja je vzrok za tako imenovani TMR (track misregistration), ko glava diska rahlo poplesuje nad sledmi, kar otežuje branje in preprečuje brezumno povečevanje gostote zapisa. V helijevih diskih je TMR precej manjši.
Ker so hermetično zaprti, lahko delujejo v slabših razmerah. Kot pojasnjuje drugi tržnik v Hitachiju Brendan Collins je bil glavni problem preprečiti puščanje helija. Poskrbeti so morali tudi, da je vzgon bralno-pisalne glave še vedno zadosten, saj je v heliju sedemkrat manjši kot v zraku. Novi diski ne bodo namenjeni domačim uporabnikom, ampak strežnikom v oblakih. Naprodaj bodo prihodnje leto.
Berem to novico pa se z vsako vrstico bolj veselim, potlej pa na koncu preberem, da bodo namenjeni zgolj strežniškemu okolju. ZAKAJ? Tudi uporabniki doma imamo strežnike; z njimi delimo risanke otrokom, nadallljevanke najdražjim, porniče očetom in "malo mešano" na travniku za Homo Sapiens populacijo
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.
Šmrc šmrc... ker 3 tera še vedno kotirajo visokih 160 ojrov. Ali misliš, da se posledično poceni ostala paleta diskovja. V mislih imam seveda vrteče plošče, ne SSD-je.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.
Hitachi ja, ima boljše diske kot WD, jih bodo še naprej delali, sploh Japonska. Helij ni drag, pri ceni se ne bi smelo kaj dosti poznati, razen če bo kdo glasilke sproboval.
ahhh, ponavadi se v take zadeve (generatorje) deva vodik. wd očitno izumlja toplo vodo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
Kljub temu to postavlja nekatere omejitve, med katerimi je najbolj očitna najvišja dovoljena nadmorska višina, kjer naprave še smemo uporabljati. Razlog je v z višino pojemajoči gostoti zraka, ki zmore s konvekcijo prenašati vedno manj toplote, zato se pri ekstremnih nadmorskih višinah naprave začnejo pregrevati. Dodatne težave pri zmanjšanju zračnega tlaka so zmanjšan vzgon, ki drži bralno glavo nad ploščami diska.
Novi diski ne bodo namenjeni domačim uporabnikom, ampak strežnikom v oblakih.
Hitachi ja, ima boljše diske kot WD, jih bodo še naprej delali, sploh Japonska. Helij ni drag, pri ceni se ne bi smelo kaj dosti poznati, razen če bo kdo glasilke sproboval.
Cana helij res ni velik problem (vsaj pri količinah, o katerih govorimo), ampak problem je tesnenje. Majhne in hitre molekule tudi uhajajo zelo hitro, zato zatesnitev takih sistemov predstavlja velik problem. Natančno poliranje v vsakem primeru stane, prav tako pa dobro tesnilo.
Teli diski bodo crkovali kot po tekočem traku.. Helij se uporablja za detekcijo puščanja vakuumskih naprav. Zakaj? Ker najdejo atomi vsako luknjo in uidejo. In ko helija ni več v disku?
Never trust a computer you can't throw out a window
Hitachi ja, ima boljše diske kot WD, jih bodo še naprej delali, sploh Japonska. Helij ni drag, pri ceni se ne bi smelo kaj dosti poznati, razen če bo kdo glasilke sproboval.
Hum, jaz sem pa nekje zasledil, da zna helija zmanjkat enkrat v bližnji prihodnosti. I might be wrong though.
Helij BI uhajal, če bi bil znotraj ohišja nadtlak. Če pa bo tlak znotraj ohišja izenačen z atmosferskim, ne more nikamor.
To velja samo ce je na obeh straneh bariere ista mesanica plinov.
Parcialni tlak posameznega plina v mesanici idealnih plinov lahko tretiras popolnoma neodvisno od ostalih (daltonov zakon). Ohisje je polnjeno na 1 bar s helijem. V zraku je zanemarljiva kolicina helija - volumskih 0.00052%. Kar se tice helija je zunaj vakuum, torej imas razliko koncentracij, torej pride do difuzije. Hitrost difuzije je pac pol toliksna, kot ce bi ohisje napolnil na 2 bara (1 bar skupnega nadtlaka).
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin
Včeraj sem bil pri lokalnem dilerju računalnikov, prenosnikov, komponent,... in ko sem čakal na kavču, sem malo brskal revije. Monitor iz leta 2011 je imel objavo, da so v eni univerzi v USA ugotovili način, kako na magnetne plošče spraviti do 10krat več podatkov, "zanimivo pri tem pa je, da se obstoječi procesi izdelave samo posodobijo." Kao full low cost. "Diske s to tehnologijo bi lahko videli na policah že čez nekaj let." "Ča bodo HDD giganti začeli uporabljati to tehnologijo, bomo kmalu videvali 10TB diske." Parafrazirano.
Kaj je s to tehnologijo, ne vem, mogoče gre pa ravno za to, v novici omenjeno. (Ampak rahlo dvomim, ker je bil poudarek na low cost implementaciji trenutnega proizvodnega postopka.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
Iz izkušenj ti nekaj svetujem: čim vidiš napis: nekajkrat bolje, v kratkem in za isti ali celo manjši denar....se nasmehni sam pri sebi in pojdi naprej po svoji poti :)
edit: Napisal sem tisto zato, ker sem prvo prebral novico tukaj, potem sem pa v lanskem monitorju. In pri postopku izdelave HDDjev polnjene z helijem, bi znala biti ravno ta novica. Nisem bral pozorno; saj veš, ko čakaš, pa listaš in samo naslov in nekaj stavkov teksta prebereš.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
Iz izkušenj ti nekaj svetujem: čim vidiš napis: nekajkrat bolje, v kratkem in za isti ali celo manjši denar....se nasmehni sam pri sebi in pojdi naprej po svoji poti :)
Joj, kera fail logika. Popolnoma ista zgodba je pri baterijah. Vsako leto imamo vsja eno revolucionarno odkritje, ki podvoji kapaciteto/whatever. Ampak vsako izmed teh odkritij obljublja uporano čez 5 do 10 let. Ugani kaj se zgodi, ko v tem času na trg pridejo pretekle revolucije. Jep, preskoka ni, je le konstanten razvoj po klancu navzgor. In ljudje jamrajo, da se stvari ne premikajo ;)
Jst očitno to ni to, ker tukaj količino večajo z večjim številom plošč (do sedem), ne pa z večjo gostoto zapisa na le-te.
in preprečuje brezumno povečevanje gostote zapisa.
To je pravi slotechnizem
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...
PIPI: verjetno res. Sem še enkrat prebral novico (prvič sem jo zelo površno - zapomnil sem si samo to, da bodo hermetično zaprli HDDje in v njih dali helij), tista iz monitorja je pa govorila nekaj o spremembi načina bralno-pisalne glave, ki ne bi "plesale" in izgubljale sledi.
Sicer pa sem ene 2005 prebral v eni izmed revij (Monitor?) o SSDjih in kako bo to nov boom. In se je res zgodil - ne še čisto, ampak recimo pogojno. HDD proizvajalci so pa ravno zaradi SDDjev sedaj pod pritiskom in mislim, da bodo pograbili vsako tehnologijo, da bodo lahko zagotavljali ogromen storage.
---
Drugače pa ja: ko vidiš novico o revolucionarnih baterijah, storage devices,... jih večino lahko kar pozabiš.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
Kako ne še čisto, SSD-ji niso uporabni zgolj za masovno shrambo, sicer so pa boljši v vseh pogledih. Hitrejši, tišji, varčnejši, bolj odporni na udarce. Cena na GB je pa res problem, tukaj ni debate. Itak se pa današnji svet spreminja, vedno več vsebin gre v oblak, lokalni disk pa bo vedno bolj le boot drive. Torej cena na GB pri SSD-jih ni tako problematična.
SSDji so bolj zanesljivi, da. Razen, če boš privlekel tisti dve seriji s slabimi kontrolerji tudi v to temo (ne vem sicer, če si bil to ti)? Ampak tudi HDDji imajo svoje slabe serije (Hitachi anyone?).
Se strinjam, SSD (prava serija) je zelo zanesljiv. Ampak, da še enkrat popravim... "Deathstar" je IBM-jev plod domišljije in tudi večinoma prodan pod IBM znamko, ne Hitachi. Hitachi je kupil njihov oddelek za diske, ko je serija že imela ta sloves.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C