» »

Kateri del goveda je "tenderloin"?

Kateri del goveda je "tenderloin"?

genesiss ::

Beef tenderloin: Beef tenderloin @ Wikipedia

 Govedo

Govedo



Kaj morem reči mesarju da dobim ta kos mesa? Je to pljučna?

Yugos ::

ledvični del

genesiss ::

Ni ledvični (ledveni) cel "loin" predel?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

bluefish ::

Če se mesar vsaj približno spozna na svoje delo, mu na primerno velikem telefonu pokaži sliko in bo morda prepoznal.

kihc ::

Pomoje je to goveja ribica.
x

omnimint ::

http://presis.amebis.si/prevajanje/:
ribica | pljučna pečenka | riba

genesiss ::

Hvala vsem

nejcek74 ::

da je to pljučna so ti že odgovorili, ampak sem samo želel opozoriti, da je slikca nekoliko zavajujoča, ker bi morala biti 3D :), plučna je znotraj telesa. Ta del je ozek in dolg in se ga deli na tri dele, po okusu ni take razlike, ampak za zrezke je načeloma boljši širši del, da so zrezki večji.

francek1 ::

Mesarji ta del poznajo pod imenom beli špic.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

genesiss ::

Novo vprašanje:
Kako se reče "Flat iron steak-u" po naše?

Flat iron steak @ Wikipedia

Na zgornji slikici je označen s "Chuck". Baje precej ceneje kot pljučna, a vseeno zelo dober steak.

Morda tanko pleče?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

darkolord ::

Tole je zelo dober dokument o vrstah in kakovosti mesa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

noraguta ::

darkolord je izjavil:

Tole je zelo dober dokument o vrstah in kakovosti mesa.

dober ampak mesarija po državah ni enaka. tle maš je razrez pa po potrebi zorenje. tud naša top govedina povečini ni primerno marmorirana za vsak rez.se da potem nekak afnat z kakimi mlečnimi biki, aberdeenov je malu wakujev pa sploh ne kolikor poznam rejce. pa moraš najdt mesarja z veseljem.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

mojca ::

@darkolord: Hvala za link (doma uporabljamo povsem drugačna imena).

Sicer off-topic glede na prvotno vprašanje, a če je že govora o najboljšem/najmehkejšem mesu, priporočam prašnike (ki jih na linku ni omenjenih).

noraguta ::

ojej :~\. men osebno je stvar dokaj brez okusa. ampak sper mogoče stvar priprave. no pa pri mesu imam rad strukturo in tudi nekaj maščobe.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

STASI ::

Kakšno je slovensko ime za "brisket"?
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

darkolord ::

Pleče mogoče?

Bud_Bundy ::

http://promes.si/sveze-meso/

dokaj vredu slika kategorij je tukaj....

Magic1 ::

Torej se išče plečna ribica, podpleče ali hrbet. Hrbet stane okoli 15€/kg, pol ceneje kot file. Moram povprašat nasljednič za ceno plečnih zadev.
Magic

Daniel ::

Izgleda, da je to kar donosen posel glede na to, da se odkupna cena na kmetiji giblje od 1,5 do 3,8 EUR za najboljše meso. Lepo se da zaslužiti vmes...

echo ::

STASI je izjavil:

Kakšno je slovensko ime za "brisket"?


Brisket so goveja prsa.
Ena od treh standardnih zadev za prekadit, traja tut po 8 ur, če prov delaš.

Zgoraj je nekdo spraševal za poceni steak - jst najrajš nardim flam, po možnosti sous-vide čez noč. 6€/kg, pa še vsak mesar ga pozna.

Machete ::

@Magic1

Goveja ribica aka tenderloin je pa kar malce dražja od ostalega hrbta in je čez 30€/kg v mesnicah.
Ampak sem pa tja se splača. Mučas delišs. Tudi prasica ima dobro, samo je ni čez govejo.
Pri jeziku pa je zame ravno obratno. Prascev po okusu zdominira govejega.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

FTad ::

Daniel je izjavil:

Izgleda, da je to kar donosen posel glede na to, da se odkupna cena na kmetiji giblje od 1,5 do 3,8 EUR za najboljše meso. Lepo se da zaslužiti vmes...


Koliko potem stane kg T-Bonea, ali Porterhouse direkt pri mesarju?

STASI ::

"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

fikus_ ::

STASI je izjavil:

Gledal malce cene pri dveh ponudnnikih. Kar drago.

http://www.kraljzara.si/premium-meso.ht...

http://www.mesarstvo-petrin.si/18-zorje...



To so ta boljši kosi mesa pri govedu, reja je "prestižna", predvsem pa glej od kot prihaja meso!

nejcek74 ::

Petrin se meni osebno ne zdi tako grozno drag, predvsem zato ker je je zorjen florentinec/t-bone/brzolni zrezek zame boljsi kot pa "obicajen svez" rozbif. Mas pa ze nekaj casa zorjeno meso tudi v Sparu.
Glede uvozene govedine pa je tako: ce gre res za premium marmoriano mesa, ki ga ocitno pri nas ne znajo gojit se mi zdi pribitek smiselen, drugace pa ne. Angus govedino dobis zmznjeno precej poceni.
Ce dobis mesarja z obcutkom za zorjeno meso si pa itak zmagal, tako cenovno kot kulinaricno.

Machete ::

Zoriš komot sam.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

STASI ::

nejcek74: I am all ears! Daj povej kje ga dobit.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

nejcek74 ::

Za vecino ljudi neprakticno. Poseben hladilnik, tempiranje casa, kupovanje vecjih kosov mesa. Saj zganje pa pivo si tudi lahko doma varis, pa to pocnejo le redki.
Evo je pa tule lep opis zorjenja:
Dry aging at home

Vcasih sem kupoval v Coolhous-u v ljubljani, ponavadi so imeli tudi razlicne plucne, ceprav zdaj tega ne najdem na njihovi strani
Cool house
bom po mojem v petek tam pa cekiram :)

noraguta ::

nejcek74 je izjavil:

Petrin se meni osebno ne zdi tako grozno drag, predvsem zato ker je je zorjen florentinec/t-bone/brzolni zrezek zame boljsi kot pa "obicajen svez" rozbif. Mas pa ze nekaj casa zorjeno meso tudi v Sparu.
Glede uvozene govedine pa je tako: ce gre res za premium marmoriano mesa, ki ga ocitno pri nas ne znajo gojit se mi zdi pribitek smiselen, drugace pa ne. Angus govedino dobis zmznjeno precej poceni.
Ce dobis mesarja z obcutkom za zorjeno meso si pa itak zmagal, tako cenovno kot kulinaricno.


Kak kup traparij si pa ti natvezil na enem kupu.
Ne da angusa nihče ne zna gojit, goji senga za znanega kupca. Za enkrat se odkupjeno meso ocenjuje po EURO lestvici in tam zamaščenost zbija ceno. Tudi sicer se zori starejše meso ne pa teletine. Je fajn za žar in pečenko ni pa to najboljša izbira za šnicl.
Cena se pa večji del oblikuje po GIGO principu. Garbage in garbage out. Je pa dandanes problem gojit meso za domače kupce ker imajo bolj ali manj cca 5kg odvzema zaradi hladilnikov. Za skaldiščenje moraš imet pa spet registrirano dejavnost.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

fikus_ ::

Tisto o 5 kg drži, lahko povem iz prve roke. Pa še to, kupec mora imeti zamrzovalni del prazen.
Za prodajo moraš imeti prijavljeno prodajo na domu. Urejene prostore, po možnosti hladilnico. Praktično obvezno, če se greš prodajo poleti.
Poraba butične govedine v SLO je premajhna za ekonomično rejo.
Sam imam EKO rejo in je zelo težko prodati 250 kg mesa eno letnega bika. Večina bi radi do 5 kg, pa še to za zrezke ali pljučno ali "beli špic".
Cena pa pričakujejo kot za staro govedine v trgovini.
Kdor obvlada zorenje mesa, lahko iz stare govedine " naredi" užitne zrezke, ki so primerljivi z mlado govedine.

Bud_Bundy ::

Očitno imamo mi res srečo ,da imamo stranke ki kupijo tudi po 40+kg za celo leto(ni sicer EKO reja)... je tudi res da so to ljudje ki so še pred cca 10 leti sami kmetovali in cenijo tako meso.
Mlajše stranke ki kupijo za v skrinjo se tudi najdejo, ampak ponavadi do nekje 20kg. Sicer pa bilo najbolje prodajati nekaj kar je hitro in enostavno pečeno, ker kuhajo samo še tašče in stare mame....

Steinkauz ::

Po novem Spar prodaja uležano meso (najmanj 10 dni).

Goveje stegno 11eur/kg.
Neuležano je ponavad 9eur/kg, tko da ta 2 eur je popolnoma vredno, ker sploh ni primerjave.

Prej sem sam dal uležat, zdej ni šans, pa še ko se spomnim da bi to jedu, lahk takoj, ne da čakam 10 dni :)

genesiss ::

echo je izjavil:

Zgoraj je nekdo spraševal za poceni steak - jst najrajš nardim flam, po možnosti sous-vide čez noč. 6€/kg, pa še vsak mesar ga pozna.

Kateri sous-vide aparat pa uporabljaš?

echo ::

genesiss je izjavil:

echo je izjavil:

Zgoraj je nekdo spraševal za poceni steak - jst najrajš nardim flam, po možnosti sous-vide čez noč. 6€/kg, pa še vsak mesar ga pozna.

Kateri sous-vide aparat pa uporabljaš?


Jst sm si nardil univerzalno zadevo, ker včasih delam zgolj jogurt, drugič sušim čilije, tretjič pa sod piva temperaturno kontroliram (pa še kakih 5 drugih stvari vmes).


http://www.dx.com/p/xh-w1208-1-8-lcd-di...

+


http://www.bolha.com/zivali/oprema-za-z...

+


http://www.bolha.com/umetnine-starine/a...

+

http://www.merkur.si/prosti-cas/oprema-...

S tem da sem si dejansko nabavu sam prvo stvar, drugo sem že imel doma.

noraguta ::

fikus_ je izjavil:

Tisto o 5 kg drži, lahko povem iz prve roke. Pa še to, kupec mora imeti zamrzovalni del prazen.
Za prodajo moraš imeti prijavljeno prodajo na domu. Urejene prostore, po možnosti hladilnico. Praktično obvezno, če se greš prodajo poleti.
Poraba butične govedine v SLO je premajhna za ekonomično rejo.
Sam imam EKO rejo in je zelo težko prodati 250 kg mesa eno letnega bika. Večina bi radi do 5 kg, pa še to za zrezke ali pljučno ali "beli špic".
Cena pa pričakujejo kot za staro govedine v trgovini.
Kdor obvlada zorenje mesa, lahko iz stare govedine " naredi" užitne zrezke, ki so primerljivi z mlado govedine.

Večina ima tu, kapaciteto.

Sam se izogibam eko in "gurmanskih" sekt. Sej živina se pase ampak ne da se mi jebat z praznoglavci. Probi vzem al pa pejd. Na koncu bi za 20 strank po 5 kil lahko doktoriral samo iz razreza. Tem svetujem preprost obisk trgovinskega centra. Saj strank niti ne manjka. Sploh teleta gredo. Bolj kot računam mank se splača trenutno rediti bika. Tele 8mesecev pa gremo k mesarju.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

fikus_ ::

Noraguta, sem našel mesnico, ki odkupuje meso eno letnih eko bikov, tako da se s prodajo na domu ne ukvarjam več. Edino za doma, najožja žlahta pa še kakšen prijatelj, to pa je vse.

Po novem mora biti bikec najmanj 9 mesecev star, ko ga daš v klavnico, da dobiš tisto miloščino, ki se ji reče subvencija. To je komaj za umetno osemenitev. Tako da če imaš bika v štali, ki to dela namesto živinozdravnika, mu lahko za vsakega bikca plačaš 50 eur.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšen žar? (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Loža
723201142 (368) twom
»

Katero ugodno meso za steak? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7315850 (8063) Dzuro10
»

Uležavanje mesa

Oddelek: Loža
4427512 (8761) matkeg
»

Rabim nasvet za popoln steak (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13321155 (13171)          

Več podobnih tem