GNOME - GNOME-ov UX designer, Allan Day (sicer zaposlen pri RedHatu), je pravkar razgrnil načrte za naslednje leto in pol. Krovno ime za projekt bo "GNOME OS", izšel pa naj bi tam marca 2014. Kot pravi, se jim ideja lastnega OS-a preprosto zdi "najprimernejši način" za nadaljnji razvoj namiznega okolja GNOME. Kako točno bo izgledal, še ne morejo povedati, so pa predstavili njegove poglavitne poteze.
Za začetek mislijo implementirati novo okolje za razvoj aplikacij, z vgrajenim peskovnikom (sandbox) za posamezne aplikacije, tako da bi lahko ena verzija ene aplikacije mirno živela več let, neodvisno od dogajanja na sistemu. Potem bi razvijalcem ponudili neke vrste SDK, tj. komplet novih in boljših orodij za razvoj aplikacij, z vključenim avtomatskim testiranjem z OSTree. To slednje naj bi bilo nared že v 6 mesecih, se pravi ravno okoli novega leta.
Na njegovem lastnem področju, uporabniški izkušnji (UX), mislijo na novo napisati kup ključnih namiznih programov - pregledovalnik dokumentov, fotk, glasbe in prenosov. Posebej jih skrbi, kako se bodo ti programi obnašali na tablicah, zato načrtujejo tudi različico za naprave z touchscreenom.
Odzivi na najavo so mešani, predvsem v smislu, da na tej točki zares ne potrebujemo še ene velike GNU/Linux distribucije. Fantje na to pravijo, da je OS mišljen predvsem za lažji razvoj, vse njegove pridobitve pa bodo brez vprašanj zagotovili tudi za ostale, obstoječe distribucije.
Upam, da razmišljajo v smeri light distro, da bi se lahko znašel na smartphonih. Android se bo itak sesedel sam vase.
Poglejte samo to žalostno sliko:
Žalostno, da v času Jelly Bean, še vedno prihajajo ven telefoni, ki imajo komaj Android 1.5 in 1.6, ter Froyo. En app developer se je razpisal, kako je to postal pekel za vzdrževanje: http://theunderstatement.com/post/11982...
Slika je iz tega članka.
Upam, da ni preveč offtopic...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
Android da, toliko domnevnih težav in pa torej takšen uspeh, drugače pa Gnome razvijalci trenutno niso v najbolj zavidljivi situaciji, ampak sem nekako prepričan, da je to le začasno stanje.
Linux gre po stopinjah Androida, glavni sistem, potem pa distroti po svoje oblikujejo svoj sistem, zanimivo zelo zanimivo, manjka še KDE OS, potem pa bo, Linux se odpira, končno, pa še za proizvajalce sistemov je to zaželjeno.
Meni osebno je bil GNOME vedno dosti prijaznejši od KDE ... manj opcij, manj možnosti za nastavitev, bolj pregledno vse skupaj.
Res pa je, da sem jaz zadovoljen že z XFCE ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Žalostno, da po 20 letih in taužentih distribucij, ljudje, ki so najbolj v tem poslu, ne vidijo druge možnosti kot narediti še eno več. Ta bo pa res ta prava. To je tisto kar svet potrebuje.
Zgleda da so dobro zafurali projekt, vse manj distribucij ga privzeto nudi, najlazje je svojo nardit in si mislit kako smo kul, namesto popravit probleme.
Utk> Žalostno, da po 20 letih in taužentih distribucij, ljudje, ki so najbolj v tem poslu, ne vidijo druge možnosti kot narediti še eno več. Ta bo pa res ta prava. To je tisto kar svet potrebuje.
Žalostno je predvsem to, da nihče drug ne more narediti primernejše distribucije kateregakoli drugega sistema, zaradi absurdnih licenčnih omejitev.
opeter> dosti prijaznejši od KDE ... manj opcij, manj možnosti za nastavitev
V čem je pa prednost tega, da je manj možnosti?
Težko razložim. Pač osebna izkušnja.
Kot pri MacOS. Tudi tam ne moreš marsikaj nastaviti ... pa vseeno nekako deluje. Dobro, določene funkcije, v kolikor želiš, moraš pridobiti s pomočjo 3rd party programčkov, a to je še najmanjše zlo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
@Utk: Res imamo nekaj distribucij, ki so slabše in površo narejene, vendar je tudi zelo veliko takšnih, ki so primerne za uporabo in skorajda ni težav pri uporabi.
Razlike med distribucijami so (vsaj iz stališča uporabnikov) predvsem v sistemu za pakete (apt, yum, pacman, ...) ter v privzetem DE.
KDE je zastarel, imajo nek netbook vmesnik, mogoče bodo tisto razširili. Ja Linux je odprt, uporaba pa se ni pramaknila zadnjih 20 let nikamor. Zdaj pa bo, Steam, glavni distroti, boljša podpora za power managment.
Sicer nerad uporabljam ta izraz, a recimo tisti, ki igrajo računalniške igre tipa AAA, torej "velike naslove"? A bi bli tudi oni zadovoljni z Chromebookom? Kajti ta ima "samo" neko integrirano grafično rešitev in Googlovo zadevo na Linux osnovi?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
@Utk: Res imamo nekaj distribucij, ki so slabše in površo narejene, vendar je tudi zelo veliko takšnih, ki so primerne za uporabo in skorajda ni težav pri uporabi.
No, in zakaj rabimo potem še eno več? Naj se raje spravijo naredit nekaj vsaj podobno uporabnega kot Visual Studio + .Net. Obljubim, da takoj zbrišem vse windowse in grem na linux. Pa ne mi zdej z eclipsi, javo in podobnim. Ni dobro pa pika. Ne more bit edina prednost nečesa, da je zastonj, če hočeš da nekdo to uporablja.
Sicer nerad uporabljam ta izraz, a recimo tisti, ki igrajo računalniške igre tipa AAA, torej "velike naslove"? A bi bli tudi oni zadovoljni z Chromebookom?
Teh je za en prdec, je vseeno ce se jih ne steje.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
Pa kdo si ti, da boš komurkoli pametoval, kaj naj počne s svojim časom?
Utk> Naj se raje spravijo naredit nekaj vsaj podobno uporabnega kot Visual Studio + .Net.
Tega skrpucala itak nihče ne uporablja, zato bo bolje, če se raje držijo razvoja uporabnejših reči, za kateri Microsoft svet zaostaja že desetletja (jih pa seveda pridno uporablja, ker druge izbire nima).
Tako kot je povedal moj znanec, ki ima kar resen video studio: vsak, ki ise ukvarja z računalništvom in ima 5 minut časa, napiše SVOJ lastni kodek. In moj komentar: vsak, ki ima 15 minut časa, pa (očitno) napiše svoj lastni operacijski sistem. Zato, da še malo zmeša že tako nepregleden drek na spletu.
Kakšna sreča pravzaprav, da praktično vsi evropski vlaki vozijo po praktično enakih tračnicah! Da ni treba v kompoziciji voziti s seboj 25 kompletov nadomestnih/malce drugačnih koles za lokomotivo in vagone, in jih menjati na vsaki mejni žel. postaji!
Mene ze nekaj casa daje en hud "domisljijski problem": Namizje? Lahko bi malo se naredili neumne in X11 bi postal del render engina, ki ga trenutno imenujemo spletni brskalnik. Poanta: brskalnik "postane" namizje (nimas vec moznosti izklopa tega brskalnika, minimizacije, maksimiranja), tam imas ikone (slicice, tile whatever) in to so dejansko linki na program, ki je namescen v racunalniku. Novo namizje je enakovreden novemu tabu, ki lahko vsebuje elemente namizje (varjanta ikone). Stvar niti ni slaba, ce pomislis da brskalniki nekako podpirajo standarde kot so: HTML x verzije, CSS (s katerimo bi lahko dolocil temo namizja), JS, lahko se uporabi php, ... Potem program lahko tece v "Tab mode" kar bi bilo v novem zavihku "namiznega brskalnika" ali pa samostojno okno (spet prej omenjenega "namiznega brskalnika")..... Ne vem zakaj ne bi raje sli na tak princip? Mislim da ce se uspe to stvar narediti po tem principu je namizje enakovredno brskalniku (Chrome, FF, IE, Opera, ...). Temo za namizje lahko spise vsako budalo v CSSu ali pa v vizualnem urejevalniku za CSS. Namizje lahko vsebuje multimedijske elemente ala video (preko HTML5) itn....
Aha, ti bi obdržal te programe, ki so, samo zaganjal jih bi preko oz. v browserju. Po moje s tem ne bi dost profitiral, ker bi še zmeraj rabil vso kramo, ki jo imaš zdaj. Bi blo pa fino, če bi stare programe lahko črtal in podpiral samo nove v html.
Nekako tako ja. Sicer ce je tisti brskalnik podprt z X11 ali cem podobnim bi znalo biti dosti hitrejse in manj zahtevno kar se tice virov (tukaj se znebis vecino file managerjev). Sicer je pa eno teorija drugo je pa izvedba...
Kakšna sreča pravzaprav, da praktično vsi evropski vlaki vozijo po praktično enakih tračnicah! Da ni treba v kompoziciji voziti s seboj 25 kompletov nadomestnih/malce drugačnih koles za lokomotivo in vagone, in jih menjati na vsaki mejni žel. postaji!
Zato pa imamo standardizirane komunikacijske protokole in standardizirane tipe datotek, da operacijskim sistemom ni potrebno podpirati 25 kompletov nadomestnih/malce drugačnih protokolov in jih menjati za vsak poslan paket posebej.
Da je eclipse(ali karkoli drugega) + java boljša kombinacija od VS + .Net nisem slišal še od nikogar. Edina prednost je, da je zastonj in laufa tudi na zastonj OS-ih.
Večina PCjev poganja Linux (in ko tipkaš po tem forumu, jih par uporabljaš).
Utk> Da je eclipse(ali karkoli drugega) + java boljša kombinacija od VS + .Net nisem slišal še od nikogar. Edina prednost je, da je zastonj in laufa tudi na zastonj OS-ih.
Ker ni boljša kombinacija, zgolj manj omejena (in zato za 95% programja, iz katerega se danes služi denar v IT, tudi primernejša).
In moj komentar: vsak, ki ima 15 minut časa, pa (očitno) napiše svoj lastni operacijski sistem. Zato, da še malo zmeša že tako nepregleden drek na spletu.
In moj komentar: vsak, ki ima 15 minut časa, pa (očitno) naredi svoj lastni avtomobil. Zato, da še malo zmeša že tako nepregleden drek na cesti.
Se strinjam, zato mi je pa žal, da v linuxu ni kaj takšnega kot VS. Tako pa skoraj moraš naredit kaj tudi v javi, ampak ti je to še večja muka, ker vidiš kako bolj gladko bi lahko šlo.
Dokler ne vidim, da uporabljam linux, sem čisto zadovoljen z njim.
Zanima me, če bo Gnome na voljo še vedno za druge distribucije, ali pa, v primeru, da bodo naredili sam svoj OS, distancirali od drugih?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Če hočejo kaj doseči z Linux-om kot sistemom morajo zmanjšat število distribucij in poenotit stvari ne pa jih še dlje granulirat...
Zakaj? Ce ti katera distribucija ni vsec pejd na drugo. Ce ti ni nobena vsec ostani na windowsih/OSX. Izbire je tolk, da lahko cist vsak najde kar mu pase. Zakaj bi jo manjsal?
In moj komentar: vsak, ki ima 15 minut časa, pa (očitno) napiše svoj lastni operacijski sistem. Zato, da še malo zmeša že tako nepregleden drek na spletu.
Kakšna sreča pravzaprav, da praktično vsi evropski vlaki vozijo po praktično enakih tračnicah! Da ni treba v kompoziciji voziti s seboj 25 kompletov nadomestnih/malce drugačnih koles za lokomotivo in vagone, in jih menjati na vsaki mejni žel. postaji!
Kakšne bedarije. Si že kdaj v življenju sploh videl GNOME ali pa kakšen resen Linux distro?
Pa za standardizacijo si slišal? Jaz v Linuxu berem 20+ datotečnih sistemov, se povezujem v ranorazna omrežja. Windowsi in Mac imajo pa že cel problem povezati se med seboj...
In moj komentar: vsak, ki ima 15 minut časa, pa (očitno) napiše svoj lastni operacijski sistem. Zato, da še malo zmeša že tako nepregleden drek na spletu.
In kaj je s tem narobe? Saj te nihče ne sili, da te "15 minutne OS-e" uporabljaš. Zakaj te moti, da se nekdo namesto teorije iz knjige raje uči iz prakse—sestavi svoj operacijski sistem. Na ta način je nastala večina distribucij. Če je bila ideja dobra so se mu pridružili še drugi, sicer pa je ostal sam. Morda pa z nostalgijo zreš tudi na Zastave, ki so očitno bili najboljši avtomobili na trgu rajnke Jugoslavije?