» »

GNOME razmišlja o svojem operacijskem sistemu

GNOME razmišlja o svojem operacijskem sistemu

Osnova bo obstoječi vmesnik GNOME Shell, temu pa mislijo dodati še nove in UX spolirane programe.

vir: GNOME

Koncept pregledovalnika slik, po zgledu iOS-a.

vir: GNOME

Koncept predvajalnika glasbe, ibid.

vir: GNOME
GNOME - GNOME-ov UX designer, Allan Day (sicer zaposlen pri RedHatu), je pravkar razgrnil načrte za naslednje leto in pol. Krovno ime za projekt bo "GNOME OS", izšel pa naj bi tam marca 2014. Kot pravi, se jim ideja lastnega OS-a preprosto zdi "najprimernejši način" za nadaljnji razvoj namiznega okolja GNOME. Kako točno bo izgledal, še ne morejo povedati, so pa predstavili njegove poglavitne poteze.

Za začetek mislijo implementirati novo okolje za razvoj aplikacij, z vgrajenim peskovnikom (sandbox) za posamezne aplikacije, tako da bi lahko ena verzija ene aplikacije mirno živela več let, neodvisno od dogajanja na sistemu. Potem bi razvijalcem ponudili neke vrste SDK, tj. komplet novih in boljših orodij za razvoj aplikacij, z vključenim avtomatskim testiranjem z OSTree. To slednje naj bi bilo nared že v 6 mesecih, se pravi ravno okoli novega leta.

Na njegovem lastnem področju, uporabniški izkušnji (UX), mislijo na novo napisati kup ključnih namiznih programov - pregledovalnik dokumentov, fotk, glasbe in prenosov. Posebej jih skrbi, kako se bodo ti programi obnašali na tablicah, zato načrtujejo tudi različico za naprave z touchscreenom.

Odzivi na najavo so mešani, predvsem v smislu, da na tej točki zares ne potrebujemo še ene velike GNU/Linux distribucije. Fantje na to pravijo, da je OS mišljen predvsem za lažji razvoj, vse njegove pridobitve pa bodo brez vprašanj zagotovili tudi za ostale, obstoječe distribucije.

Več je na voljo v temle predavanju z GUADECA.


57 komentarjev

«
1
2

Jst ::

Upam, da razmišljajo v smeri light distro, da bi se lahko znašel na smartphonih. Android se bo itak sesedel sam vase.

Poglejte samo to žalostno sliko:



Žalostno, da v času Jelly Bean, še vedno prihajajo ven telefoni, ki imajo komaj Android 1.5 in 1.6, ter Froyo. En app developer se je razpisal, kako je to postal pekel za vzdrževanje: http://theunderstatement.com/post/11982...

Slika je iz tega članka.


Upam, da ni preveč offtopic...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

BlaY0 ::

Amapk to ni problem Androida, to je problem phone vendorjev.

jype ::

Jst> Android se bo itak sesedel sam vase.

Ne bo se, brez skrbi.

Icematxyz ::

Android da, toliko domnevnih težav in pa torej takšen uspeh, drugače pa Gnome razvijalci trenutno niso v najbolj zavidljivi situaciji, ampak sem nekako prepričan, da je to le začasno stanje.

filip007 ::

Linux gre po stopinjah Androida, glavni sistem, potem pa distroti po svoje oblikujejo svoj sistem, zanimivo zelo zanimivo, manjka še KDE OS, potem pa bo, Linux se odpira, končno, pa še za proizvajalce sistemov je to zaželjeno.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

opeter ::

Meni osebno je bil GNOME vedno dosti prijaznejši od KDE ... manj opcij, manj možnosti za nastavitev, bolj pregledno vse skupaj.

Res pa je, da sem jaz zadovoljen že z XFCE ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

jype ::

filip007> Linux gre po stopinjah Androida, glavni sistem, potem pa distroti po svoje oblikujejo svoj sistem

Android _je_ Linux.

filip007> Linux se odpira,

Linux je popolnoma odprt že več kot 20 let.

opeter> dosti prijaznejši od KDE ... manj opcij, manj možnosti za nastavitev

V čem je pa prednost tega, da je manj možnosti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Utk ::

Žalostno, da po 20 letih in taužentih distribucij, ljudje, ki so najbolj v tem poslu, ne vidijo druge možnosti kot narediti še eno več. Ta bo pa res ta prava. To je tisto kar svet potrebuje.

b4d ::

Zgleda da so dobro zafurali projekt, vse manj distribucij ga privzeto nudi, najlazje je svojo nardit in si mislit kako smo kul, namesto popravit probleme.
b4d.sablun.org

jype ::

Utk> Žalostno, da po 20 letih in taužentih distribucij, ljudje, ki so najbolj v tem poslu, ne vidijo druge možnosti kot narediti še eno več. Ta bo pa res ta prava. To je tisto kar svet potrebuje.

Žalostno je predvsem to, da nihče drug ne more narediti primernejše distribucije kateregakoli drugega sistema, zaradi absurdnih licenčnih omejitev.

Utk ::

Če bi isti ljudje na isti način delali distribucije "drugega sistema, ki tega ne dovoli", potem res ne zamujamo veliko.

opeter ::

jype je izjavil:

opeter> dosti prijaznejši od KDE ... manj opcij, manj možnosti za nastavitev

V čem je pa prednost tega, da je manj možnosti?


Težko razložim. Pač osebna izkušnja.

Kot pri MacOS. Tudi tam ne moreš marsikaj nastaviti ... pa vseeno nekako deluje.
Dobro, določene funkcije, v kolikor želiš, moraš pridobiti s pomočjo 3rd party programčkov, a to je še najmanjše zlo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

jype ::

Utk> Če bi isti ljudje na isti način delali distribucije "drugega sistema, ki tega ne dovoli", potem res ne zamujamo veliko.

Ja, ane:



opeter> Dobro, določene funkcije, v kolikor želiš, moraš pridobiti s pomočjo 3rd party programčkov, a to je še najmanjše zlo.

Meni se pa najmanjše zlo zdi napisat v kako konfiguracijsko datoteko kakšno vrstico in imet vse urejeno tako, da sem kar najbolj učinkovit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Utk ::

Pardon, sem mislil, da se pogovarjamo o PC-jih in ne o hladilnikih in kalkulatorjih.

jype ::

Pogovarjamo se o računalnikih. Tudi PC spada mednje, a niti ni tako pomemben, ker PC itak počne samo eno reč - poganja browser.

techfreak :) ::

@Utk: Res imamo nekaj distribucij, ki so slabše in površo narejene, vendar je tudi zelo veliko takšnih, ki so primerne za uporabo in skorajda ni težav pri uporabi.

Razlike med distribucijami so (vsaj iz stališča uporabnikov) predvsem v sistemu za pakete (apt, yum, pacman, ...) ter v privzetem DE.

jype je izjavil:

Pogovarjamo se o računalnikih. Tudi PC spada mednje, a niti ni tako pomemben, ker PC itak počne samo eno reč - poganja browser.

Brskalnik je pri večini ljudi samo en izmed odprtih programov (razvijalci jih imajo več).

Zgodovina sprememb…

jype ::

techfreak :)> Brskalnik je pri večini ljudi samo en izmed odprtih programov (razvijalci jih imajo več).

Kolikor jaz vidim 90% ljudi svoje delo opravlja v brskalniku.

filip007 ::

KDE je zastarel, imajo nek netbook vmesnik, mogoče bodo tisto razširili. Ja Linux je odprt, uporaba pa se ni pramaknila zadnjih 20 let nikamor. Zdaj pa bo, Steam, glavni distroti, boljša podpora za power managment.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

techfreak :) ::

Kolikor jaz vidim 90% ljudi svoje delo opravlja v brskalniku.

Potem bi 90% ljudi bilo zadovoljno z Chromebookom.

jype ::

techfreak :)> Potem bi 90% ljudi bilo zadovoljno z Chromebookom.

Saj so.

opeter ::

Sicer nerad uporabljam ta izraz, a recimo tisti, ki igrajo računalniške igre tipa AAA, torej "velike naslove"? A bi bli tudi oni zadovoljni z Chromebookom? Kajti ta ima "samo" neko integrirano grafično rešitev in Googlovo zadevo na Linux osnovi?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Utk ::

techfreak :) je izjavil:

@Utk: Res imamo nekaj distribucij, ki so slabše in površo narejene, vendar je tudi zelo veliko takšnih, ki so primerne za uporabo in skorajda ni težav pri uporabi.


No, in zakaj rabimo potem še eno več? Naj se raje spravijo naredit nekaj vsaj podobno uporabnega kot Visual Studio + .Net. Obljubim, da takoj zbrišem vse windowse in grem na linux. Pa ne mi zdej z eclipsi, javo in podobnim. Ni dobro pa pika. Ne more bit edina prednost nečesa, da je zastonj, če hočeš da nekdo to uporablja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

antonija ::

Sicer nerad uporabljam ta izraz, a recimo tisti, ki igrajo računalniške igre tipa AAA, torej "velike naslove"? A bi bli tudi oni zadovoljni z Chromebookom?
Teh je za en prdec, je vseeno ce se jih ne steje.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

jype ::

Utk> No, in zakaj rabimo potem še eno več?

Pa kdo si ti, da boš komurkoli pametoval, kaj naj počne s svojim časom?

Utk> Naj se raje spravijo naredit nekaj vsaj podobno uporabnega kot Visual Studio + .Net.

Tega skrpucala itak nihče ne uporablja, zato bo bolje, če se raje držijo razvoja uporabnejših reči, za kateri Microsoft svet zaostaja že desetletja (jih pa seveda pridno uporablja, ker druge izbire nima).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Utk ::

Ne pametujem, samo komentiram. Temu so komentarji pod novico namenjeni. V nasprotju s tabo, ki samo trolaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

digitalcek ::

Tako kot je povedal moj znanec, ki ima kar resen video studio: vsak, ki ise ukvarja z računalništvom in ima 5 minut časa, napiše SVOJ lastni kodek.
In moj komentar: vsak, ki ima 15 minut časa, pa (očitno) napiše svoj lastni operacijski sistem. Zato, da še malo zmeša že tako nepregleden drek na spletu.

Kakšna sreča pravzaprav, da praktično vsi evropski vlaki vozijo po praktično enakih tračnicah!
Da ni treba v kompoziciji voziti s seboj 25 kompletov nadomestnih/malce drugačnih koles za lokomotivo in vagone, in jih menjati na vsaki mejni žel. postaji!

MrStein ::

filip007 je izjavil:

Ja Linux je odprt, uporaba pa se ni pramaknila zadnjih 20 let nikamor. Zdaj pa bo

"Zdaj pa bo" so trdili vsako od teh 20 omenjenih let. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gnilojabolko ::

Mene ze nekaj casa daje en hud "domisljijski problem": Namizje? Lahko bi malo se naredili neumne in X11 bi postal del render engina, ki ga trenutno imenujemo spletni brskalnik. Poanta: brskalnik "postane" namizje (nimas vec moznosti izklopa tega brskalnika, minimizacije, maksimiranja), tam imas ikone (slicice, tile whatever) in to so dejansko linki na program, ki je namescen v racunalniku. Novo namizje je enakovreden novemu tabu, ki lahko vsebuje elemente namizje (varjanta ikone). Stvar niti ni slaba, ce pomislis da brskalniki nekako podpirajo standarde kot so: HTML x verzije, CSS (s katerimo bi lahko dolocil temo namizja), JS, lahko se uporabi php, ...
Potem program lahko tece v "Tab mode" kar bi bilo v novem zavihku "namiznega brskalnika" ali pa samostojno okno (spet prej omenjenega "namiznega brskalnika").....
Ne vem zakaj ne bi raje sli na tak princip? Mislim da ce se uspe to stvar narediti po tem principu je namizje enakovredno brskalniku (Chrome, FF, IE, Opera, ...). Temo za namizje lahko spise vsako budalo v CSSu ali pa v vizualnem urejevalniku za CSS. Namizje lahko vsebuje multimedijske elemente ala video (preko HTML5) itn.... :))

Mavrik ::

Hočeš reči da si izumil ChromeOS? :P
The truth is rarely pure and never simple.

Utk ::

Bravo, izumil si Metro.

gnilojabolko ::

Mavrik je izjavil:

Hočeš reči da si izumil ChromeOS? :P


ChromeOS te posili s storitvami Googla, meni ni do Googlove narcisoidnosti

Utk je izjavil:

Bravo, izumil si Metro.

Metro je vmesna stopnja cesar sem povedal, s tem da je narejeno v XAMLu, kar je MS XML format. To definira obnasanje Live Tilea nic drugega

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Aha, ti bi obdržal te programe, ki so, samo zaganjal jih bi preko oz. v browserju. Po moje s tem ne bi dost profitiral, ker bi še zmeraj rabil vso kramo, ki jo imaš zdaj. Bi blo pa fino, če bi stare programe lahko črtal in podpiral samo nove v html.

gnilojabolko ::

Nekako tako ja. Sicer ce je tisti brskalnik podprt z X11 ali cem podobnim bi znalo biti dosti hitrejse in manj zahtevno kar se tice virov (tukaj se znebis vecino file managerjev). Sicer je pa eno teorija drugo je pa izvedba...

jype ::

MrStein> "Zdaj pa bo" so trdili vsako od teh 20 omenjenih let. ;)

A še enkrat nalepim grafe?



Lahko tudi kaj drugega kot resne računalnike:

http://gs.statcounter.com/#mobile_os-ww...

Utk ::

Meni graf operacijskih sistemov (kot je v naslovu teme) kaže čisto nekaj drugega. Verjetno zato, ker imam bugaste windowse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Truga ::

Ker PCji so edini trg racunalnikov.

Utk ::

Malo več kot superračunalnikov jih pa že je.

driver_x ::

digitalcek je izjavil:

Kakšna sreča pravzaprav, da praktično vsi evropski vlaki vozijo po praktično enakih tračnicah!
Da ni treba v kompoziciji voziti s seboj 25 kompletov nadomestnih/malce drugačnih koles za lokomotivo in vagone, in jih menjati na vsaki mejni žel. postaji!


Zato pa imamo standardizirane komunikacijske protokole in standardizirane tipe datotek, da operacijskim sistemom ni potrebno podpirati 25 kompletov nadomestnih/malce drugačnih protokolov in jih menjati za vsak poslan paket posebej.

Utk je izjavil:

Pa ne mi zdej z eclipsi, javo in podobnim. Ni dobro pa pika. Ne more bit edina prednost nečesa, da je zastonj, če hočeš da nekdo to uporablja.



Če nečesa ne poznaš ali ne razumeš, še ne pomeni da je slabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

Utk ::

Da je eclipse(ali karkoli drugega) + java boljša kombinacija od VS + .Net nisem slišal še od nikogar. Edina prednost je, da je zastonj in laufa tudi na zastonj OS-ih.

jype ::

Utk> Malo več kot superračunalnikov jih pa že je.

Večina PCjev poganja Linux (in ko tipkaš po tem forumu, jih par uporabljaš).

Utk> Da je eclipse(ali karkoli drugega) + java boljša kombinacija od VS + .Net nisem slišal še od nikogar. Edina prednost je, da je zastonj in laufa tudi na zastonj OS-ih.

Ker ni boljša kombinacija, zgolj manj omejena (in zato za 95% programja, iz katerega se danes služi denar v IT, tudi primernejša).

Truga ::

digitalcek je izjavil:

In moj komentar: vsak, ki ima 15 minut časa, pa (očitno) napiše svoj lastni operacijski sistem. Zato, da še malo zmeša že tako nepregleden drek na spletu.

In moj komentar: vsak, ki ima 15 minut časa, pa (očitno) naredi svoj lastni avtomobil. Zato, da še malo zmeša že tako nepregleden drek na cesti.

Utk ::

Se strinjam, zato mi je pa žal, da v linuxu ni kaj takšnega kot VS. Tako pa skoraj moraš naredit kaj tudi v javi, ampak ti je to še večja muka, ker vidiš kako bolj gladko bi lahko šlo.

Dokler ne vidim, da uporabljam linux, sem čisto zadovoljen z njim.

Invictus ::

Namesto GNOME ali KDE rabimo nazaj fvwm.

Je tekel 15 let nazaj na 486/40 Mhz z 8 MB RAMa brez problemov.

Danes ti pa i5 z 8GB RAMa skoraj crkne ob GNOMU.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RejZoR ::

Če hočejo kaj doseči z Linux-om kot sistemom morajo zmanjšat število distribucij in poenotit stvari ne pa jih še dlje granulirat...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

opeter ::

Eno vprašanje:

Zanima me, če bo Gnome na voljo še vedno za druge distribucije, ali pa, v primeru, da bodo naredili sam svoj OS, distancirali od drugih?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Mavrik ::

Trenutno bolj izgleda kot da se drugi distancirajo od njih - Ubuntu se zelo trudi odstranit čimveč Gnome-a npr.
The truth is rarely pure and never simple.

Truga ::

RejZoR je izjavil:

Če hočejo kaj doseči z Linux-om kot sistemom morajo zmanjšat število distribucij in poenotit stvari ne pa jih še dlje granulirat...

Zakaj? Ce ti katera distribucija ni vsec pejd na drugo. Ce ti ni nobena vsec ostani na windowsih/OSX. Izbire je tolk, da lahko cist vsak najde kar mu pase. Zakaj bi jo manjsal?

poweroff ::

digitalcek je izjavil:

In moj komentar: vsak, ki ima 15 minut časa, pa (očitno) napiše svoj lastni operacijski sistem. Zato, da še malo zmeša že tako nepregleden drek na spletu.

Kakšna sreča pravzaprav, da praktično vsi evropski vlaki vozijo po praktično enakih tračnicah!
Da ni treba v kompoziciji voziti s seboj 25 kompletov nadomestnih/malce drugačnih koles za lokomotivo in vagone, in jih menjati na vsaki mejni žel. postaji!

Kakšne bedarije. Si že kdaj v življenju sploh videl GNOME ali pa kakšen resen Linux distro?

Pa za standardizacijo si slišal? Jaz v Linuxu berem 20+ datotečnih sistemov, se povezujem v ranorazna omrežja. Windowsi in Mac imajo pa že cel problem povezati se med seboj...
sudo poweroff

kitaj ::

digitalcek je izjavil:

In moj komentar: vsak, ki ima 15 minut časa, pa (očitno) napiše svoj lastni operacijski sistem. Zato, da še malo zmeša že tako nepregleden drek na spletu.

In kaj je s tem narobe? Saj te nihče ne sili, da te "15 minutne OS-e" uporabljaš.
Zakaj te moti, da se nekdo namesto teorije iz knjige raje uči iz prakse—sestavi svoj operacijski sistem. Na ta način je nastala večina distribucij. Če je bila ideja dobra so se mu pridružili še drugi, sicer pa je ostal sam.
Morda pa z nostalgijo zreš tudi na Zastave, ki so očitno bili najboljši avtomobili na trgu rajnke Jugoslavije?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Android kompatibilnost

Oddelek: Programiranje
91689 (1373) fm13
»

Izšel KDE 4.5

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
3910288 (8605) Bor H
»

Nokia bo uporabljala Qt

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
254676 (3476) PrimozR
»

Projekt GNOME praznuje 10. obletnico (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
599211 (7575) 'FireSTORM'
»

Gnome ali KDE? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
799644 (4357) Kostko

Več podobnih tem