» »

Višina pokojnine vs. prispevek ZPIZ

Višina pokojnine vs. prispevek ZPIZ

«
1
2

GregiB ::

Alo... Glede na to, da sem v zadnjem času imel nekaj kontaktov glede zaposlitvene zakonodaje v drugih evropskih državah, sem se dejansko začel spraševati, od kje logika, da je na eni strani določena max. višina pokojnine, ki jo lahko prejema upokojenec, po drugi strani pa je prispevek ZPIZ navzgor neomejen. Po tej logiki namreč nekdo, ki zasluži mesečno 10.000 € bruto, plača 2x višji prispevek za ZPIZ od nekoga, ki zasluži 5.000 € bruto, pokojnino pa bosta imela enako...?! Why?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

BigWhale ::

Zato ker dela toliko |---| ljudi. Penzionistov imamo pa toliko |-------|. In stanje se ne izboljsuje. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

_Denny_ ::

Ta omejitev je nekako irelevantna, ker pri nas obstajajo tudi osebki, ki so pred upokojitvijo pred tekočim trakom zaslužili mesečno trikrat manj kot je njihova trenutna višina pokojnine. Verjetno tudi ne bi bilo tega, če bi imeli razmerje 1 delavec na 1 upokojenca, trenutno pa je okoli 2-3 proti 1.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

BlueRunner ::

Malo si pomesal stevilke.

Limit-sky ::

Mene zanima nekaj drugega.
Zakaj nekdo, ki ne gre v penzijo ob datumu in še dela naprej, mora plačevati pokojninski sklad? Delal bo dlje, bil manj v penziji in preživel penzije manj, a plačevati mora v pokojninski sklad, čeprav je že svoje "odplačal"?
My name is mufti. Jype mufti.
And I am extremist.

GregiB ::

Hmmm, so to razlogi??? Še enkrat... zakaj mora nekdo plačevati x €, da dobi y € pokojnine, nekdo pa mora za taisti y € pokojnine plačevati 2x €?
To, da je pač treba napolniti pokojninsko blagajno je jasno, a ne more biti razlog za omejevanje... PMSM je tako, da če je prispevek navzgor neomejen, bi morala biti tudi pokojnina, če pa je višina pokojnine navzgor omejena, pa bi moral biti tudi prispevek, "višek" pa naj se pusti plačniku, da si sam ureja "dodatno" pokojnino...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

BlueRunner ::

Limit-sky je izjavil:

Mene zanima nekaj drugega.
Zakaj nekdo, ki ne gre v penzijo ob datumu in še dela naprej, mora plačevati pokojninski sklad? Delal bo dlje, bil manj v penziji in preživel penzije manj, a plačevati mora v pokojninski sklad, čeprav je že svoje "odplačal"?

Hkrati bo pa tudi imel visjo pokojnino.

Ravno tako je vprasanje, kaj je "datum". Dovolj star? Dovolj delovne dobe? Dovolj dobro razmerje med zadnjo placo in prvo pokojnino?

jype ::

GregiB> Why?

Ker to ni nobeno varčevanje, temveč prispevek v pokojninsko blagajno, iz katere se črpajo pokojnine za vse.

Kriteriji, po katerih plačuješ vanjo nimajo zveze s kriteriji, po katerih si iz nje plačan.

Wox ::

Ker je tak zakon. Mislim, da so ga pred kratkim hotli nekaj spreminjat, pa je bil zavrnjen na referendumu.
Commodore 64

jernejl ::

V osnovi gre za to, da pokojninski sistem ne obravnava vsakega posameznika neodvisno od ostalih. V resnici gre za socialno prerazdeljevanje denarja od tistih, ki imajo visoke plače in v sistem plačujejo več, k tistim, ki imajo nizke plače in v sistem plačujejo manj.
O omejitvi prispevkov navzgor je že bilo govora, pa so bili sindikati proti (sicer pa v trenutni situaciji izvajati ukrepe, ki bi že tako veliko luknjo v sistemu še povečali, res nima smisla).

Zato se potem zgodi, da nekdo, ki v sistem plača 5x več denarja, dobi samo 2x višjo pokojnino. "Presežek" denarja, ki ga je sam vplačal, pa gre za pokojnine tistih z najnižjimi plačami, ki plačujejo razmeroma nizke prispevke - če bi se tem ljudem pokojnine izračunavale samo na podlagi vplačil, z njo ne bi mogli preživeti.

Sicer pa, če smo natančni: v sloveniji ni določena maksimalna višina pokojnine.

GregiB ::

jernejl je izjavil:

Sicer pa, če smo natančni: v sloveniji ni določena maksimalna višina pokojnine.


49. člen ZPIZ-1....

Torej gre za enega od ogromno "ukrepov", ki v RS vpeljujejo uravnilovko... Vendar uravnilovka ni enako socialna država. Enostavno ni nobene logike, da lahko nekdo hipotetično vplačuje ZPIZu več, kot bo prejemal pokojnine...
Si predstavljate, da bi v banki dali tistim, ki imajo na TRR 100K € negativne obresti zato, da bi lahko dali tistemu, ki je "v limitu" še kaj zraven???
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

oracle ::

GregiB je izjavil:


Torej gre za enega od ogromno "ukrepov", ki v RS vpeljujejo uravnilovko... Vendar uravnilovka ni enako socialna država. Enostavno ni nobene logike, da lahko nekdo hipotetično vplačuje ZPIZu več, kot bo prejemal pokojnine...
Si predstavljate, da bi v banki dali tistim, ki imajo na TRR 100K € negativne obresti zato, da bi lahko dali tistemu, ki je "v limitu" še kaj zraven???

Vse lepo in prav, ampak država ni banka, temveč društvo. Društvo, ki prejema članarino, katera krije razne stroške obratovanja. Ves denar se združi v fond, iz katerega se črpa po potrebi. Skratka nikakor nima vsak član svojega TRR kot si ti predstavljaš.

Če bi društvo vsakemu članu vrnilo celotno članarino, bi društvo propadlo v dveh mesecih.

To ima več vrst posledic. Ena negativna posledica je težka sledljivost sredstev (korupcija). Dobra stran pa je socialnost oziroma solidarnost tega sistema. Kar pomeni točno to, kar si omenil. Presežki grejo tistim, ki nimajo minimuma. Kar si lahko razlagaš tudi tako, da eni dobijo več kot so dali, drugi pa manj.

EDIT: je pa že po defaultu narejeno tako, da statistično dobiš mogoče le polovico tega, kar si vplačal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oracle ()

jernejl ::

GregiB je izjavil:

49. člen ZPIZ-1....

Višina pokojnine je pokojninska osnova (ki je v omenjenem členu omejena), pomnožena z odmernim odstotkom (ki pa ni nikjer navzgor omejen in je lahko tudi preko 100%). Ergo, višina pokojnine v našem obveznem pokojninskem zavarovanju ni navzgor omejena.

GregiB je izjavil:

Enostavno ni nobene logike, da lahko nekdo hipotetično vplačuje ZPIZu več, kot bo prejemal pokojnine...

Naše pokojnine bodo odvisne od tega, koliko bo (v času naših pokojnin) plačnikov v pokojninski sistem in koliko denarja bodo prispevali ter koliko bo upokojencev. Če se bo to razmerje poslabševalo, se kaj lahko zgodi, da bomo skoraj vsi prejeli precej manj pokojnin, kot bomo v sistem plačali prispevkov.

GregiB je izjavil:

Si predstavljate, da bi v banki dali tistim, ki imajo na TRR 100K € negativne obresti zato, da bi lahko dali tistemu, ki je "v limitu" še kaj zraven???

Negativnih obresti ni, je pa davek na obresti. Nekdo, ki prejme 500 eur obresti, tega davka ne plača. Nekdo drug, ki ima na računu 10x več denarja in prejme 5000 eur obresti, pa bo od tega plačal 800 eur davka.

GregiB ::

Približno moj point...

Blog na temo

od neke točke naprej, več plačanih prispevkov, ne prinaša nič več socialne varnosti
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

amigo_no1 ::

Naše pokojnine bodo odvisne od tega, koliko bo (v času naših pokojnin) plačnikov v pokojninski sistem in koliko denarja bodo prispevali ter koliko bo upokojencev. Če se bo to razmerje poslabševalo, se kaj lahko zgodi, da bomo skoraj vsi prejeli precej manj pokojnin, kot bomo v sistem plačali prispevkov.

Formula za izračun se takisto spreminja (na slabše), čedalje daljše časovno obdobje se gleda za izračun.

googleg1 ::

@GregiB you've been lawyered :)

Po mojem mnenju so problem vsi pokojninski dodatki. Nekateri prejmejo skoraj dvakrat višjo pokojnino, kot bi jim pripadala glede na prispevke (aka zveza borcev slovenije)

BlueRunner ::

Se vecja tezava je, da se uporablja besede, ki so "preoblozene" z razlicnimi pomeni. To potem za sabo povlece napacna posplosevanja in nerazumevanje kaj sploh kdo zeli povedati.

Npr. "pokojninska blagajna" ni blagajna, kamor se bi vplacevalo;
"pokojninsko zavarovanje" ni rentno varcevanje, temvec drzavno jamstvo;
"pokojninski dodatki" v preteznem delu niso pokojnine, temvec je govora o posebnih rentah (veterani, taboriscniki, ...) ali pa socialni pomoci, ki se tudi izplacujejo iz drugega vira in ne pokojninskih prispevkov.

GregiB ::

BlueRunner je izjavil:

"pokojninsko zavarovanje" ni rentno varcevanje, temvec drzavno jamstvo;


Torej... zakaj to jamstvo (v isti višini) stane nekoga precej več, kot nekoga drugega?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

oracle ::

GregiB je izjavil:

BlueRunner je izjavil:

"pokojninsko zavarovanje" ni rentno varcevanje, temvec drzavno jamstvo;


Torej... zakaj to jamstvo (v isti višini) stane nekoga precej več, kot nekoga drugega?

Zgleda ti je treba res po otročje razložit. Predstavljaj si, da je država robin hood (sej je daleč od tega, ampak najbolj otročja primerjava, ki jo najdem).

Bo šlo zdej dojet?

Koliko je to pravično oziroma pravilno, je pa stvar debate. Vsekakor se vidi, da se ti s tem principom ne strinjaš.

marvin42 ::

GregiB: ena analogija... zakaj bi jaz, ki ne rabim zdravnika, plačeval zavarovanje enako kot tisti, ki rabi neko drago operacijo, ki stane 300.000 eur? naj si jo plača sam ali pa crkne, ne?
Mostly Harmless

BlueRunner ::

GregiB je izjavil:

BlueRunner je izjavil:

"pokojninsko zavarovanje" ni rentno varcevanje, temvec drzavno jamstvo;


Torej... zakaj to jamstvo (v isti višini) stane nekoga precej več, kot nekoga drugega?

Zato, ker je to v tem trenutku hkrati tudi socialni korektiv na temelju solidarnosti. V smislu tega, da tisti, ki imajo vec, lahko tudi vec prispevajo, ne da bi s tem bil njihov standard slabsi ali celo ogrozen.

To sicer ni v kamen vklesano, vendar pa se po moji oceni v "socialni drzavi" ta korektiv vedno placa. Vprasanje je samo na kaksen nacin bodo bolje preskrbljeni pokrili razliko, ce se ga na tej strani ukine.

Ce ze, je trenutna implementacija nepostena v toliko, da prizadane tiste, ki spadajo v srednji sloj (primaren zasluzek kot rezultat njihovega dela), ne dotakne pa se bogatega sloja (primaren zasluzek kot rezultat investiranja lastnine).

Wox ::

GregiB je izjavil:

BlueRunner je izjavil:

"pokojninsko zavarovanje" ni rentno varcevanje, temvec drzavno jamstvo;


Torej... zakaj to jamstvo (v isti višini) stane nekoga precej več, kot nekoga drugega?

Ker si verjetno še mlad in ti ta sistem ne diši, se lahko odpraviš v ZDA, kjer boš dobival izplačano "bruto" plačo in več nimaš problemov.:)
V nasprotnem primeru pa si malo razširi obzorja in pokukaj iz svoje štalce. :D
Commodore 64

GregiB ::

Uff... flamewar...
Prav, ni blema... nisem več rosno mlad, ne.. ni mi treba po otročje razlagati, gre za to, ali ugotavljamo, da je to ok, ali pač ne. Če govorimo o solidarnosti, prav, naj imajo potem vsi enako penzijo, prispevajo pa po "močeh"...
@Wox... je rešitev, če mi sistem ne diši, res v izselitvi? Ne vem, zakaj kašpica na socialne prispevke čisto lepo deluje v npr. Švici, Turčiji, Avstriji, Nemčiji etc... imajo oni zožena obzorja in živijo v škatlicah?

Malo po Evropi

Lahko pa zadevo enostavno zaključimo, v kolikor je poanta, kako Gregib enostavno "ne dojame"...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

gendale ::

>@Wox... je rešitev, če mi sistem ne diši, res v izselitvi?

lahko tudi podpiraš politične stranke, ki imajo enake poglede kot ti

oziroma celo sam ustanoviš stranko in kandidiraš na volitvah
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Wox ::

Ne vem kaj je kašpica. Zadeve ne gre spreminjat ad hoc, ker zajebeš s tem x generacij. Meni osebno se zdi naš sistem naprednejši v teoriji, če seveda v praksi deluje. Da je država v kurcu pa nisem jest kriv. Oziroma posredno sem, ker sem volil te butalce.
A v Turčiji tud lepo deluje? Za ostale tri sem bolj ziher da štima, ker delavec dobi kar pošteno plačilo za opravljeno delo.
Commodore 64

BlueRunner ::

GregiB je izjavil:

Ne vem, zakaj kašpica na socialne prispevke čisto lepo deluje v npr. Švici, Turčiji, Avstriji, Nemčiji etc... imajo oni zožena obzorja in živijo v škatlicah?

Razlicne pokojninske sisteme je tezko medsebojno primerjati samo na podlagi ene komponente. Razlicni sistemi tako obsegajo razlicne komponente (drugi steber, tretji steber), so razlicno vpeti v gospodarstvo (drzavni pokojninski sistemi, poldrzavni, posebne licence za zavarovalnice, sistem davcnih olajsav, ...) in obstajajo v druzabh z drugacno zgodovino in vrednotami.

Seveda operativno ni tezave uzakoniti socialno kapico, vendar pa je to nepomembno vprasanje.

Kar moras najprej jasno dolociti, je cilj. Sele potem, ko je cilj vsem jasen, se lahko kvalitetno pogovarjas o tem kateri sklop komponent in kaksen nacin vpetosti v gospodarstvo, ob upostevanju lokalnih druzbenih znacilnosti, bo ta cilj najbolje zasledoval.

Ce imas cilj, potem lahko vsak predlog primerjas z vsakim drugim, ko ugotavljas kateri bi bil najboljsi. Ce nimas cilja, se ukvarjas z posameznimi ukrepi na nivoju, joj kaj ima sosed. Dajmo prepisati.

Prakticno bi taksnem brezciljnem trmarjenju pri katerem koli predlogu lahko rekel "cargo cult". Brez razumevanja vzrokov in posledic kopirati izgled drugega sistema in pricakovati, da bo nenadoma vse cudezno zacelo delovati tako, kot to deluje pri sosedu.

hator ::

Govoriš o tako imenovani "socialni kapici", katera bi stala proračun leto prek 250 mil €

BlueRunner ::

Saj, zato pa pravim, da moras jasno povedati kaj je tvoj cilj. Ce je cilj zmanjsati prilive za 250 mio EUR, potem je kapica dobro sredstvo za dosego tega cilja. Ampak tako blesavega cilja, si se politiki ne bi izbrali.

Kaj je torej sploh cilj? Vzpostaviti linearno razmerje med vplacili in pricakovanimi izplacili? Razdeliti manj sredstev? Poskrbeti za 'avtomaticno' ravnovesje med prilivi in odlivi za pokojnine? Nekaj tretjega?

Karaya 52 ::

O tej tematiki se je ze toliko debatiralo, da je vecina s tem ze seznanjena. Ce kaksen izostane in se vedno ne razume, pa ni tako pomembno. VSI nikoli ne bodo razumeli.

BlueRunner ::

Zanimivo. V 20 letih obstoja drzave se spomnem samo ene debate na temo kaksen pokojninski sistem in v kaksnih gabaritih si ga zelimo. Pred tem, pa gre zgodba nazaj do 1. polovice 80-ih, ko se je dejansko eno komponento bistveno spremenilo.

Zato ne vem s cim naj bi bil kdo seznanjen. Jaz sem seznanjem samo s tem, da marsikdo sploh pojma nima, na cem trenuten sistem sploh temelji, ostali bi pa kar nekaj spreminjali, ne da bi prej jasno povedali kaj sploh zelijo doseci.

Torej: kaj je cilj?

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Cilj je seveda iz nizkih in redkih dohodkov, pobrati čim več in dati nazaj, čim manj.
Delo krepa človeka

Mr.B ::

Solatko, problem je v tem, da 1/3 zaposlenih, futra 2/3 ostalih državljanov tako ali drugače prisesane na državne jasli. Prej ko se zaprejo seski, prej se bo stanje izboljšalo. Najprej pa na cesto,zaradi krivdnih razlogov vržeš najprej kakšna damo iz CSD-ja, ki izrazi da je pač to del kulture....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mufasa ::

Problem je še globji, saj v tistih tvoji 1/3 ždi 1/3 osebkov, ki dela na s.p. za ~2k bruto na mesc in z malo kreativnosti dobi ven ~1,6k.

Ko sem sam delal za tak neto-denar redno v Sloveniji sem plačeval Cesarju > 1,2k vsak mesec, ne pa <400...

Mr.B ::

Jaz tudi, sedaj pa delodajalec plača 2x več kot dobim jaz neto ? Delodajalec od države dobi pa kaj ? Pa da ponovno omenim, za isti bruto2, ki je na plačilni listi, jaz za isti bruto dobim v Avstriji večji neto ?, hm torej lahko jaz več zapravim, kot v sloveniji.. Ane, samo se bo kdo hitro oglasil, da JAvni sektor prispeva k BDP-ju ? hm kateri pa je bil sposoben preživeti, brez deleža pri moji plači, noben... No pa ne skrbeti Mufasa , te Slovenski privilegiji, se ukinjajo, ker morejo biti usklajeni z EU, potem bomo pa videli, kam in koliko so dejansko obremenjeni naši dohodki. No po trudi strani Mufasa, ko sem bil jaz S.P., sem šel jaz zate ti zame, in takoj ko je država meni zračunala jaz zate dam 1.2k€, kot profit, sem rekel, jaz zate, toliko kot cesarjevega, za 1.2k€ odštejem 500€ kar je cesarjevega, 200€, dam za vsa možna zavarovanja da mi doktorji potem lahko titrajo jaja, 400€, pa dam za mojo boljš prihodnost, kot tak in drugačen pokojninski ne paradržavni steber.... Pa na koncu leta imam zaradi tega manjšo davčno obremenitev, na račun katere grem lepo z družino na počitnice, kar dodatno poskrbi za moj dobrobit.
Torej Mufasa, kaj dobim od države da bi ji plačeval 3x toliko, pa še vedno ko grem zobarju, moram doplačati za plombo....Pa ne mi utrujati z socialno državo, ko se polovici folku J, za jutri.

Amapk Mufasa sej vem krivi so ti grdi s.p.-ji, namesto da bi država uredila trg dela. Aja vzeli bomo bogim delavcem privilegije, s Semoličem in njegovimi Dividendami v Delavski hranilnici, delodajalci pa na veliko in vedno bolj raje zaposlujejo s.p.-jevce, ker z njimi ravno nimajo nekih stroškov, delajo pa lahko na način kot uni grdi kapitalisti....

Mufasa, vedno je dvorezni meč, in kot grdi kapitalist, ne bo vlagal v nekaj, če ima lahko pri sosedih boljše pogoje. Vprašati pa se moreš, do kdaj pa se ti lahko tepetaš po prsih, in plapolaš z delavsko zastavo, no počakaj še malo, če bo šlo tako naprej bomo imeli standard Romunije, res da izpred nekaj let.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mufasa ::

Predvsem je v tujini - severu mentaliteta ljudi drugacna zato so tam drugacni davki in se mocnejsa sociala...enostavno % kriticna masa ljudi tam tega ne koristi zato to lahko spila.

V Sloveniji je pa razmislanje balkansko...torej daj drzavi cimmanj saj od nje itak nic nimam...izkoristi pa vse mozne socialne mehanizme ki so ti na voljo do amena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mufasa ()

-valvoline- ::

Pokojninski sistem taksen kot je je obsojen na propad tako kot vsaka ponzi shema ali piramida. Le vprašanje časa je kda se bo sistem sesul.Osebno sem 100% prepričan da pokojnino nikol ne bom(o) vidu,čeprav plačujem(o) prispevke. Its inevitable. Kdor tega ne kapira je milo rečeno idiot.

GregiB ::

Mufasa je izjavil:


V Sloveniji je pa razmislanje balkansko...torej daj drzavi cimmanj saj od nje itak nic nimam..


Ne vem, če je tole na mestu. V kontekstu pokojninskega in invalidskega varstva je pač tako, da vsi plačujejo proporcionalno, glede na dohodek in imajo temu primeren obračun pokojninske rente, razen tistih, ki dosežejo prag (maksimum) pokojnine, torej uslužbenci s višjimi prejemki. Sorazmernost pri vplačevanju ostane, pri izplačevanju pa ne...
Pa dajmo razmišljat anti-balkansko...?! Vsem vse enako, ne glede na input. Uravnilovko... Me zelo zanima, kateri sloj zaposlenih bi bil s tem zadovoljen in kateri ne...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

jype ::

Jaz sem zadovoljen s tem da plačujem ogromno, dobil pa ne bom nič.

Ne zato, ker bi me veselilo stran metat denar, temveč zato, ker bi brez mojega (in mojemu podobnega) plačevanja teh prispevkov _današnji_ upokojenci imeli drastično nižjo kvaliteto življenja, česar jim ne privoščim v nobenem primeru.

Karaya 52 ::

Lepo od tebe, dokler se ljudje sami odpovedo zasluzenemu v korist bliznjemu, to pozdravljam in upam, da bi bilo tega cim vec. Brez prisile, se razume, ker potem vse skupaj zgubi dobro jedro.

Mufasa ::

Z takim razmisljanjem si za slovensko povprecje tako ze altruist...na zahodu pa povprecen, zaveden, drzavljan.

TO je razlika in moj point.

GregiB ::

@jype: That's nice... really nice... Pa bi ti človek dejansko še pritrdil... A se začnem o upravičenosti takšnega načina obiranja delavstva spraševati, ko se mi na uho o neupravičenosti pokojninskega sistema (in kako so vanj plačevali oni) derejo 65 let stari upokojenci ( pri njihovi starosti bo moja generacija še pridno delala, če bo kaj za delat), ki so v pokoju že povprečno 10-15 let... Približno tako, kot se nemec sprašuje, da mora delati do 67 leta starosti, da lahko grk obdrži 13 in 14 plačo ter se upokoji pri 58...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Karaya 52 ::

Gotovo, v Sloveniji se je tudi to nacionaliziralo, se spomnim besed Danila Turka, kako bi morala Karitas svojo dejavnost prepustiti Rdecemu krizu. To idejo je sicer medvristicno oblikoval.

Mufasa ::

Se rece da je Jype (in podobni) Druzbeno odgovoren drzavljan.

Za vecino to does not compute.

Karaya 52 ::

Ne vem, koliko karitativnega dela opravi ali gre samo za placevanje davkov, ki jih itak moramo vsi. Prvo je seveda veliko vec vredno ampak kot pravijo Amerosi, vse ob pravem casu na pravem mestu. Revna druzba ima manjso kapaciteto za karitatovno dejavnost kot bogati Texas.

Zgodovina sprememb…

jype ::

GregiB> A se začnem o upravičenosti takšnega načina obiranja delavstva spraševati

Čemu? Toliko naša država stane. Mimo tega se ne da. Zmanjševanje javne potrošnje je na nekaterih mestih popolnoma nesmiselno (na drugih pa boleče očitno čaka zgolj na zamenjavo politične opcije).

Pokojninski sistem ni nobeno varčevanje za stara leta, temveč materialno vzdrževanje upokojencev. To je Bismarckov sistem in tako deluje. Seveda nanj mladi ne moremo več računati, zato moramo poleg plačevanja državi tudi v lastni režiji varčevati za stara leta, ne le zaradi tega ker bodo naši otroci še bolj obremenjeni s stroški kot smo mi, ker nas bo takrat upokojencev bistveno več, tudi zato, ker bo država takrat politično bistveno drugače obvezana vzdrževati socialne minimume kot je danes, ker je ljudi, ki nočejo biti solidarni, žal vedno več.

Karaya 52> Ne vem, koliko karitativnega dela opravi ali gre samo za placevanje davkov, ki jih itak moramo vsi.

Ja, vsi jih moramo, ampak mnogi se zelo potrudijo, da jih kljub temu ne.

Wox ::

jype je izjavil:

Jaz sem zadovoljen s tem da plačujem ogromno, dobil pa ne bom nič.

Ne zato, ker bi me veselilo stran metat denar, temveč zato, ker bi brez mojega (in mojemu podobnega) plačevanja teh prispevkov _današnji_ upokojenci imeli drastično nižjo kvaliteto življenja, česar jim ne privoščim v nobenem primeru.

That's the point. In več kot polovica denarja od penzij gre itak v obtok. Da ne govorim o tem, da marsikatera penzija drži mlade nad pragom revščine.
Commodore 64

BlueRunner ::

GregiB je izjavil:


Pa dajmo razmišljat anti-balkansko...?! Vsem vse enako, ne glede na input. Uravnilovko... Me zelo zanima, kateri sloj zaposlenih bi bil s tem zadovoljen in kateri ne...

OK, ampak to je znova nek recept, brez tega, da bi povedal kaj je cilj. Kar pomeni, da je tak recept lahko dober ali pa slab, nimas pa pojma kaksen je, ker ne ves kaj sploh resujes.

Vsa zgodba se vrti okoli tega, da se ponuja neke resitve na problem, ki ga ni nihce definiral. To, da je operativen cilj zavoda, da ima izenacene prihodke in odhodke, ne pa cilj. Nekako tako, kot bi rekel, da bos kirurgu skalpel zamenjal z zago za kosti. Super, saj lahko. Ampak verjetno mora kirurg vedeti kaj pocne, ne pa nekaj na pamet, ker "je zaga vecja in hitrej odreze".

Rupa ::

BlueRunner ima dober point. V kolikor cilji niso definirani, je nemogoče sploh ocenjevati ponujene rešitve.
Vsak je prepričan, da je njegova rešitev dobra, ampak primerjamo in ocenjujemo jih lahko le, če določimo kaj pravzaprav želimo doseči.

Verjetno bi velika večina rada videla, da jim od bruto plače ostane čimveč. Ampak tudi sedanji penzionisti so plačevali prispevke, računajoč na to, da jim ne bo mlajša generacija, ko se upokojijo, obrnila hrbta.
In kljub temu, da bi radi plačevali čim manjše prispevke, bi redko kdo rad videl, da so njegovi starši brez sredstev za življenje, brez ustreznega zdravstvenega varstva itd.
Nekaj večji neto bi se tako hitro pretopil v pomoč staršem, da sploh preživijo mesec. ČE pa imajo sedaj nekaj več pa jih itak večina to plasira svojim otrokom in vnukom. Vsaj po mojih izkušnjah.

Jaz bi svojo energijo tako raje usmeril v stroške, ki nastajajo z "upravljanjem" teh sredstev.

GregiB ::

Še enkrat... gre zgolj za enostavno vprašanje... če so prispevki za ZPIZ navzgor neomejeni, zakaj niso navzgor neomejene tudi penzije...? oz. other way around... če je navzgor omejena penzija, zakaj ni navzgor omejen tudi prispevek ZPIZ...? Ni govora o tem, kako naj ostane čim več od bruto...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

jype ::

GregiB> če so prispevki za ZPIZ navzgor neomejeni, zakaj niso navzgor neomejene tudi penzije...

Ker pokojninski sistem ni varčevanje, temveč plačevanje v blagajno po enih kriterijih, iz katere se črpajo pokojnine po drugih kriterijih.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj nadure ne gredo v delovno dobo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5210117 (7333) solatko
»

Olajšave za pokojnine nad 1400 €

Oddelek: Problemi človeštva
4811754 (10292) jalovec09
»

Prihaja prvi večji test za zasebni pokojninski sistem (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
9418726 (15837) MrStein
»

"Naša" pokojnina! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17333654 (30676) lexios

Več podobnih tem