» »

Drobiž

Drobiž

z3ro ::

Pozdravljeni.
Nikjer nisem našel podobne teme, zato bom vprašal tukaj:) obstaja kje kakšen pravilnik oziroma zakon, ki omejuje število kovancev, s katerimi lahko posameznik plača.. enkrat sem nekje slišal, da če ima nekdo zelo veliko kovancev, ga lahko na blagajni zavrnejo. Pa me zanima če to drži? Zanima pa me še, kako je, če prideš recimo v trgovino, kupiš nekaj malega in plačaš z bankovcem, blagajnik pa nima dovolj denarja (drobiža) za vrniti? Sicer se mi je to že zgodilo, ampak sem potem plačal s kartico. Če pa je ne bi imel...kaj bi sploh lahko storil?
Hvala, LP

Vikking ::

Morajo sprejeti do 50 kosov kovancev. Če plačaš z več kot 50 kosi kovancev (vrednost ni omejena) te lahko zavrnejo. Kdar gre za razmerje med podjetji in potrošniki.
Samo izplačilo pa je ponavadi kar omejeno s tem, koliko kosov kovancev sploh nekdo ima v blagajni, da lahko izplača potrošniku razliko.

Več jih morajo sprejeti le organi izdajatelja kovancev (banke) oz. tisti ko so po zakonodaji dolžni sprejeti kovance ne glede na število kosov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

RejZoR ::

Drugače so v trgovinah veseli kovancev, ker jih vedno primanjkuje, pa še provizije ti ni treba plačat kot moraš to storit na banki...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mesar ::

RejZoR je izjavil:

Drugače so v trgovinah veseli kovancev, ker jih vedno primanjkuje, pa še provizije ti ni treba plačat kot moraš to storit na banki...


Res? Jaz tu pa tam pridem v vrečko kovancev po 1c ... me niso preveč veseli
Your turn to burn!

Assass1n ::

Hehe ker primankuje kovancev za 10centov pa navzgor, bakra pa je ponavadi zmeraj preveč :).Pa za 5€ jih je tudi vedno premalo. Še nikoli pa nisem nikogar zavrnil da je dal preveč kovancev, če ni za vrnit dovolj drobiža prvo pogledam če ga imam v denarnici kaj, če ni druge vrnem kot lahko v svoj minus( se redko zgodi, da ni)
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

šernk ::

ne vem kdo bi ti zavrnil preveč kovancev, ko pa vedno sprašujejo po njih.

no cela vrečka po 1 cent je seveda malce preveč za šteti, vendar če so neke normalne cifre...na črpalki sem zmenjal enkrat brez težav nekje 100-150 kovancev v skupni vrednosti 20€, vem da sem jih komaj nesel v rokah. človek je bil izjemno vesel, ko je zagledal toliko drobiža :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

RejZoR ::

A vi resno mislite, da kdo to šteje na roke? Pri nas imajo mašino, not streseš kovance in jih prešteje in presortira po predalčkih.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Meizu ::

Uf danes ko kovancev v blagajni primanjkuje to sploh ni problem. Problem je bil včasih recimo še s tolarji, ko si prinesel kovance po 5 npr. in plačal paket sladoledov :) To so šele blagajničarke debelo pogledale, ko si prišel s polno vrečo kovancev :)

Edit: Typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

St235 ::

šernk je izjavil:

ne vem kdo bi ti zavrnil preveč kovancev, ko pa vedno sprašujejo po njih.

no cela vrečka po 1 cent je seveda malce preveč za šteti, vendar če so neke normalne cifre...na črpalki sem zmenjal enkrat brez težav nekje 100-150 kovancev v skupni vrednosti 20€, vem da sem jih komaj nesel v rokah. človek je bil izjemno vesel, ko je zagledal toliko drobiža :)


Odvisno je predvsem kje. Kovancev od 10c do 2 e so načeloma veseli povsod. Bakrenih se pa sploh v večjih štacunah kjer dobijo blagajno v naprej nafilano z kovanci radi otepajo.

Je pa kot je bil orečeno. Zakonska meja je 50 kovancev. Za bankovce ni direktnih omejitev, ker so vsi zakonito plačilno sredstvo. Ednino postavljena je omejitev, da če gre za veliko nesoraznernost med vrednostjo blaga in bankovcev lahko trgovec zavrne gotovinsko plačilo.

Če se spomnite so bili takrat ob uvedbi evra popularni napisi, da ne sprejemajo bankovcev po 200 in 500€. No napisi so po par globah bili hitro umaknjeni.

Mipe ::

In če prinesem 51 kovancev po 1c?

broken/link ::

jih 50 sprejmejo in ti 1cent prijazno vrnejo nazaj :D

Furbo ::

Mipe je izjavil:

In če prinesem 51 kovancev po 1c?


Trgovec ti lahko vzame tudi 5.000 kovancev, kakor mu paše, lahko jih pa tudi zavrne kar je nad mejo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Meizu ::

Sam men se zdi tale meja bedna. Če bi imel kupec preveč časa, bi lahko tudi na blagajni produkt po produktu odplačal na tak način, le da ne bi presegel meje 50ih kovancev. Ker bi bili nakupi ločeni, bi jih prodajalec moral sprejeti, na koncu bi pa imel v blagajni ravno toliko drobiža, kot če bi mu kupec vse dal naenkrat.

freesty ::

Če imaš same kovance po 1c potem boš težko ločeval nakupe...

Meizu ::

Saj ni nujno, da gre le za 1 cent. Pa plačujem z 10 centi npr.

Ali pa 5 centi, 50 kovancev s 5 centi je vendarle 2.50eur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

aky ::

UREDBA SVETA (ES) št. 974/98


Člen 11
Z datumom prehoda na eurogotovino sodelujoče države članice izdajo kovance, izražene v eurih ali centih in skladne z apoeni in tehničnimi specifikacijami, ki jih lahko določi Svet v skladu z drugim stavkom člena 106(2) Pogodbe. Brez poseganja v člen 15 in določbe katerega koli sporazuma iz člena 111(3) Pogodbe v zvezi z denarnimi zadevami so ti kovanci edini, ki imajo status zakonitega plačilnega sredstva v sodelujočih državah članicah. Razen organa, pristojnega za izdajo, in tistih oseb, ki so posebej določene v nacionalni zakonodaji države članice izdaje, ni nobena stran zavezana sprejeti več kot 50 kovancev pri vsakem posameznem plačilu.

A.

Torej, 50 ali manj morajo sprejeti. Nad 50 pa je njihova dobra volja.

A.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aky ()

šernk ::

RejZoR je izjavil:

A vi resno mislite, da kdo to šteje na roke? Pri nas imajo mašino, not streseš kovance in jih prešteje in presortira po predalčkih.


pa te mašine nima ravno vsaka gostilna. jo pa imajo na črpalkah ja, ne vem pa če na vseh.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

z3ro ::

okej, hvala..v grobem sem izvedel kar me je zanimalo:)
Drugače pa baje da denar tehtajo, ne pa štejejo in tako določijo vsoto (v trgovinah in podobno).

Meizu ::

IMO tehtajo. Tudi vending mašine ocenijo vrednost kovanca glede na težo. AFAIK, nisem nikoli dejansko gledal. Mislim, dvomim, da s kakšnim laserjem skenira površino kovanca?

Tody ::

@Meizu mislim da bi te drugi kupci malce postran gledal :) Razen če bi kroge delal. Kar pa tudi prov blagajničarki. Če ji daš seveda točno. Če bi pa vsakič prišel in ji vrgel goro kovancev gor bi te pa nekam poslala :)

RejZoR ::

Kovance se preverja s težo in dimenzijo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Meizu ::

Tody je izjavil:

@Meizu mislim da bi te drugi kupci malce postran gledal :) Razen če bi kroge delal. Kar pa tudi prov blagajničarki. Če ji daš seveda točno. Če bi pa vsakič prišel in ji vrgel goro kovancev gor bi te pa nekam poslala :)


:) Postrani al počez, fora je v tem, da bi ji vsak krog na blagajni pustil pod 50 kovanci, kar pod mejo, ki jo mora prodajalec zakonsko sprejet. Sepravi, če naberem 1000 kovancev in sem zadosti ruknjen, da pridem 20x na blagajno plačat, potem jih mora vsako rundo sprejet najmanj 50. Na koncu jih bo morala imeti v blagajni glih vseh 1000.

Fora je sam v tem, da s tem zakonom odvrnejo normalen folk od kovančevskega spamanja na blagajni :)) Če pa imaš živce in čas, pa lahko teoretično na blagajni pustiš deset ton 5 centovskih kovancev, če le vsakič pustiš na blagajni največ 50. :)

TheRiddle ::

RejZoR je izjavil:

Kovance se preverja s težo in dimenzijo.

To pojasni zakaj smo lahko pred leti v Gardalandu na avtomatih igrali s kovanci za 20SIT, prepoznal ga je pa ko 1€:D
zakaj bi poenostavil, če lahko zakompliciram :D

Mipe ::

Enako smo počeli s tolarji in lirami :P

FlyingBee ::

ok, kako pa je, če pridem z 50 EUR in kupim sladoled za 2,5 EUR, blagajna pa nima za vrniti, kaj lahko naredijo ... sladoled se pa topi

Mipe ::

Na živce mi gredo ljudje, ki na blagajnah plačujejo z velikimi apoeni... Bankomati dajejo tudi po 10 in 20€, veste, ni treba dvignit 100€ bankovec in se važit z njim pred celo trgovino. Kar ima me, da bi stopljen sladoled zlil njim za ovratnik.

FlyingBee ::

non ita rudis ... kje piše, da je prepovedano plačevati z 100 EUR

Mipe ::

Ni prepovedano, samo pravim, da mi gre na živce. Prav tako vsem drugim kupcem v dolgi vrsti, ko tip za nekaj piksen lopne stotaka na pult, potem pa blagajničarka zbira drobiž po predalu. Največkrat morajo k sosednji blagajni nažicat manjše apoene. Kaj še nisi nikoli nakupoval v samopostrežnih?

win64 ::

Niti ni samo v samopostrežnih. Jst sm enkrat v sparu v cityparku stisnu 100€ za približno 10€ nakupa. Sem čakal okoli 5 minut, da sem drobiž dobil nazaj.
Lohko sem mel samo nesrečo.

Meizu ::

Če ti ima za drobiž vrnit je vseeno al daš 20eur al 100 za tisto piksno. Tistih par 20eur bankovcev pa res ni problem stegnit iz kase.

FlyingBee ::

mi smo stranke oni so prodajalci in morajo se nam prilagoditi, saj jih s 100 eur bankovcem nočemo oropat, samo več dela imajo z nami in so hitro nezadovoljni ... plače imajo prenizke, to je res

sem pa v Tušu že videl kako je en hotel razmenjati, še v časih tolarja, 5000 tolarjev in mu prodajalka ni hotela potem pa je že s povišanim glasom rekel da bo pa kupil škatlico vžigalic, nakar mu jih je dala in zaračunala, ji je vrgel v obraz ... poanta je v tem, da so v takih trgovinah najcenejše stvari toliko poceni, da zlahka razmenjaš večje bankovce s tem da zapraviš 25 centov, kar je za blagajno isto, kot če bi stranki samo razmenjala bankovec

Zgodovina sprememb…

Phantomeye ::

Heh, se spomnim ko sva s fotrom nekje delala(ja na črno, bite me :D) in me je na koncu peljal do trgovine, da bi zmenjal tistih 100€, da bi dobil svoj delež... pa je bil pred mano na blagajni nek delavec, k je želel menjavo za 500€. Prodajalka je kr zajamrala, pa so pol kar nekaj časa zbiral tisti denar :D (ne vem točno kako je že bilo, zdi se mi, da so varnostniki že odpeljali večino denarja)...

mi je bilo kar nerodno poturit tistih 100€ za menjavo :D

RejZoR ::

Folk je len ko fuks, za dnar menjat so banke, ne pa štacune. Geez. Seveda je najlažje it v štacuno in težit na blagajni z velikim dnarjem. Jezst si v naprej delnos planiram in tko dvignem manjše zneske na bankomatu, če pa naberem za majhen denar v trgovini pa plačam s kartico. Isti drek, sej smo v 2012, ne pa v letu 1833, da je treba vse s papirjem uredit...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

šernk ::

In kaj naj naredijo upokojenci ko dobijo penzijo na dom? Takrat jih poštar kar lepo zabaše z 50 € bankovci, naj grejo potem še na banko?

če imam 100€ imam 100€, to je plačilno sredstvo, tako kot vse ostalo.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

RejZoR ::

Penzij že dolgo ne nosijo več po domovih razen tistih par revežev, ki ne morejo hodit okoli, taki tud ne guncajo afen v trgovinah pa tud če bi jih je premalo, da bi bilo preveč nadležno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

šernk ::

Po manjših vaseh jih še vedno nosijo okoli, pa ne tistim par revežem, so umes tudi takšni ki še vozijo avto in hodijo vsak dan v trgovino sami.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Yohan del Sud ::

Ena osebna anekdota na temo. Oni dan (recimo mesec nazaj) je v Hoferju(!) pred mano en čiča plačal tam ene 18e račun s 500 eur bankovecm. Bemtiš, da sem ga prvič videl v živo. Bankovec, ne čičota. No v glavnem cela panika. Po ene desetih minutah klicanja asistenc, spraševanja sodelovk ipd se je ugotovilo, da ima v blagajni še ravno prav za vrnit (treba sedemnajstkrat preštet vračilo), zadnjih par eur razlike v kovancih. Verjetno je prav molila, da ji tudi sam ne bom kaj takega pomolil. (pun intended).
www.strancar.com

pi pawr ::

Pri kovanih za 1 in 2 € se gledajo še magnetne lastnosti :D

Evo, kaj je naredil nek američan

GoodSatanist ::

Yohan del Sud je izjavil:

Verjetno je prav molila, da ji tudi sam ne bom kaj takega pomolil. (pun intended).


Misliš - prevelikega?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

RockyS ::

Eno vprašanje,
se da zamenjati kovance tuje valute(funti) za eure?

black ice ::

RockyS je izjavil:

Eno vprašanje,
se da zamenjati kovance tuje valute(funti) za eure?

Jaz sem nazadnje na NLB hotel menjati kune za evre pa so me prijazno zavrnili. Kovance seveda.

Magic1 ::

Kovance drugih valut ponavadi ne sprejemajo.
Magic

RockyS ::

Kje pa ponavadi jih, če jih? :)
Nimam jih nekaj dosti ampak 20€ tud ni vrag.

Furbo ::

RockyS je izjavil:

Kje pa ponavadi jih, če jih? :)
Nimam jih nekaj dosti ampak 20€ tud ni vrag.


V deželi kjer jih uporabljajo. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

mikena ::

V bistvu je zakonsko določeno, da ti prodajalec lahko zavrne previsok denar (npr. 500 EUR).

Na primer: greš v trgovino in kupiš čigumije, vendar želiš plačat s 500 EUR. (Ponavadi to delajo stranke namerno samo zato, da razmenjajo tisti velik denar). No, po zakonu ga lahko prodajalec zavrne, saj mora biti med vrednostjo artikla in strankinim denarjem sorazmerni delež. Se pravi, da ti nekdo sprejme 500 EUR, moraš porabit najmanj 100 EUR.

Drugače pa obstajajo države (npr. Nemčija), kjer 500 EUR sploh ni plačilno sredstvo. Če greš v lokal, imajo na vratih nalepko, kjer te opozorijo, da ne sprejemajo tako velike bankovce.

Furbo ::

Seveda je 500€ bankovec plačilno sredstvo v Nemčiji.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Samson ::

Seveda je placilno sredstvo, vendar nobena trgovina ne menja ne vzame. Razen naprimer hofer ce kupis komp ali hladilnik, telefon itd...Celo tanksteli nerado vzamejo, menjajo pa nikakor. Aja, govorim pa o avstriji...
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

Furbo ::

Meni je še vsak trgovec vedno rad vzel denar. Res pa ne moreš plačevati mikro zneskov z velikimi bankovci.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje bi dobil/razmenjal 50€ bankovec za kovance po 1 ali 2 centa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5212821 (10637) damirez
»

Samopostrežna blagajna ima BUG!? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9824692 (20790) fosil
»

Trafika - nima denarja za vrnit (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
859887 (4987) 'FireSTORM'
»

EURO; in prve težave (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19516650 (10164) MEDENA
»

tolarski kovanci v praksi (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
748081 (6087) Nejc Pintar

Več podobnih tem