» »

Delo od doma: kup motenj, a še vedno večja storilnost

Delo od doma: kup motenj, a še vedno večja storilnost

Slo-Tech - Aprila smo pisali o pilotskem projektu britanskega telefonskega operaterja, ko en dan v tednu velika večina zaposlenih dela od doma. Mnenja in študije o učinkovitosti in prednostih tovrstnega dela so deljena, zato so se Britanci odločili enostavno preizkusiti, kako se bo sprememba izkazala v praksi. K temu so jih seveda dodatno vzpodbudile prihajajoče olimpijske igre v Londonu, ki bodo metropolo za nekaj tednov prometno ohromile. Britanski rezultati so bili tedaj zelo pozitivni, podobno pa ugotavljajo tudi v ZDA.

Študijo je naročilo znano podjetje Citrix, ki proizvaja opremo za oddaljeno delo in povezovanje. Na vzorcu 1013 ameriških delavcev, ki delajo od doma, jo je opravilo podjetje Wakefield Research, in ugotovilo same zanimive izsledke. Kar 43 odstotkov jih med delom pogleda TV, 20 odstotkov jih igra igre, 24 odstotkov jih zvrne kakšen kozarec vina ali piva, 35 odstotkov jih poskrbi za hišna opravila in 28 odstotkov jih vmes skuha kosilo. Na prvi pogled je videti, kakor je delo od doma polomija za podjetje, ki to plačuje. A videz vara.

Raziskave namreč kažejo, da so kljub vsem stvarem, ki jih ljudje postorijo mimogrede, zaposleni od doma še vedno vsaj toliko produktivni kot njihovi pisarniški kolegi. Na Univerzi Stanford so prav tako raziskovali delo od doma in ugotovili, da so bili v primeru kitajske potovalne agencije ljudje na domu dejansko storilnejši kakor v pisarni. Sprejeli so več klicev, opravili več dela, šli manjkrat na bolniški stalež in manjkrat dali odpoved. Ob tem je sicer treba poudariti, da so na domu smeli delati le zaposleni, ki so bili zaupanja vredni in so to dejansko želeli.

73 komentarjev

«
1
2

RockyS ::

K temu se želijo približati vsi tako da ti dom pripeljejo v pisarno (google).

JurijTurnsek ::

glede na to, da je dandanes veliko služb omejenih na "qubicle", bi lahko delo od doma postalo pogostejši pojav - če si tega seveda želiš. pa še mobinga ni doma :D
http://www.slatnaskejta.com

RockyS ::

Še nimaš žene ? =)

globoko grlo ::

In naslednji korak je delo 24/7?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

SkyNet ::

Velika večina freelancerjev (programerjev, spletnikov, itd...) že tako in tako dela 24/7 :)
right minus opens, into bump easy left, flat out right, into mcdrive 3 bigmacs

bluefish ::

Če ti paše.
Počasi se bo treba znebiti mentalitete, da je obični osemurni šiht tisto pravo, in se preusmeriti na doseganje ciljev - potem pa vseeno, če en dan lenariš pet ur, druge dneve pa delaš malce več.

kamuee ::

In se pol najdejo uni ko jim je skos do lenarennja, takih je predvsem največ v državnih resorjih, sodišča, šole, upravne enote, občine, itd... Na žalost se to pr nas nebi obneslo razn za naše privatnike, kr noben več neb hotu delat iz javnega sektorja.
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamuee ()

Bor H ::

Mislm da je bluefish mislu v stilu: premakni 100 obrazcev ta teden, kdaj je pa vseeno. Ima pa ta pristop seveda svoje slabosti.

bluefish ::

No, jasno je, da vseh del ni možno premakniti na dom. V principu pa bi lahko to opisali na zgornji način.

kamuee ::

hja slovenc ni za take fore narjen več ali manj. Slovenci bi moral met dejansko diktatorja, da bi diktiral kolk bi kdo in kaj delal, pa bi marsikaj pršparal kej v javnem sektorju predvsem z ukinitvijo nekih brezveznih uradov in agencij od katerih ni nobenga hasna ali potrebe po njih, pa je jih baje okrog 300 v celi državi, to skenslaš in voila imaš ful delovne sile, pršparaš 4MLRD € ko jih butneš na cesto, odpreš gospodarski visokotehnološki obrat in preasto imaš zelo delavne bivše javne uslužbence, ki so na kafetu sam 5 min, ne pa 7 ur od 8 urnega delovnika ko to zdej delajo, pa še gospodarstvo bi se razširlo.. :D
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamuee ()

bf4ed ::

kamuee točno tako, se strinjam

IceIceBaby ::

hja slovenc ni za take fore narjen več ali manj. Slovenci bi moral met dejansko diktatorja, da bi diktiral kolk bi kdo in kaj delal,


En mal pa nakladaš, a ne? Delo od doma dela povsod po svetu. Slovenci nismo nobeni posebneži.

CyberPunk ::

To je se ena prefinjena nategancija. Prva je bila recimo po 2. svetovni vojni uvedba enakopravnosti spolov in spravljanje zensk v sluzbe. Prej je bil v sluzbi en v druzini in je komot prezivljal familijo z recimo 4 froci, potem je bilo v sluzbi vse vec ljudi in vecje familije je bilo vse tezje prezivljati (ker prihodek pac ni bil 2x prejsnjega, ne absolutno in ne relativno).
Sedaj pa gre predvsem za "znizevanje stroskov" iz naslova elektrike, vode, klime, prostorov... in seveda pri nekaterih 24/7 dosegljivost.

Truga ::

Men je pa vsec da lahko delam kadar hocem. Sej sem 40 ur na teden u sluzbi, ker pac moram bit tam, ce komu kaj crkne, ampak vcasih je v soboto sred noci prov fino delat, ko mas bozji mir in nardis v eni noci tok kot bi v sluzbi v 1 tednu.

kamuee ::

HJa ti al pa jest že to nardima, sam k une babe po zavodih ne nardijo v enem letu nit prbližn tolk ko midva v 1 tednu, al pa sodniki isto pa tožilci pa ka jes vem kdo še. Pa slovenci smo posebneži če ne drgač pa po tem da nas država nakonc predn vmremo za vse terja zanazaj :) to je sam pr nas, še hrvati nimajo tega. Takšna je krasna naša politika naših fašističnih, belogardističnih in levičarskih političarjev kateri so se izmuznili čistki modernega časa. Folk mora trpet zato da uni banditi v parlamentu al pa še kje drugje nam vsak mesec več ko polovico plače pokradejo, ter zato da so babe na upr. enotah, zavodih, socialah, sodiščih, ... lahko 7 ur od 8-ih lahko na kofetu.

A ni to krasn :D tak šiht 7/8 ur na kofetu bit. Ja ti šment pol se pa bunjo ko jim hočejo za 10 posto plače znižat..
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamuee ()

MyotisSI ::

CyberPunk je izjavil:

To je se ena prefinjena nategancija. Prva je bila recimo po 2. svetovni vojni uvedba enakopravnosti spolov in spravljanje zensk v sluzbe. Prej je bil v sluzbi en v druzini in je komot prezivljal familijo z recimo 4 froci, potem je bilo v sluzbi vse vec ljudi in vecje familije je bilo vse tezje prezivljati (ker prihodek pac ni bil 2x prejsnjega, ne absolutno in ne relativno).
Sedaj pa gre predvsem za "znizevanje stroskov" iz naslova elektrike, vode, klime, prostorov... in seveda pri nekaterih 24/7 dosegljivost.


Ja tako nekako. Poleg tega a mi bodo, ko delam od doma, plačali porabo elektrike, vode itd. Še malo pa bomo mi plačali, da lahko delamo. Saj ne, da delo od doma ni fajn, a ko maš enkar družino je pa lepo kdaj odklopiti, ne pa da te nekdo buzerira ob npr. 18.30h nekega sobotnega popoldneva, ko bo se ti rad samo žogal z otroci.

kamuee je izjavil:

HJa ti al pa jest že to nardima, sam k une babe po zavodih ne nardijo v enem letu nit prbližn tolk ko midva v 1 tednu, al pa sodniki isto pa tožilci pa ka jes vem kdo še. Pa slovenci smo posebneži če ne drgač pa po tem da nas država nakonc predn vmremo za vse terja zanazaj :) to je sam pr nas, še hrvati nimajo tega. Takšna je krasna naša politika naših fašističnih, belogardističnih in levičarskih političarjev kateri so se izmuznili čistki modernega časa. Folk mora trpet zato da uni banditi v parlamentu al pa še kje drugje nam vsak mesec več ko polovico plače pokradejo, ter zato da so babe na upr. enotah, zavodih, socialah, sodiščih, ... lahko 7 ur od 8-ih lahko na kofetu.

A ni to krasn :D tak šiht 7/8 ur na kofetu bit. Ja ti šment pol se pa bunjo ko jim hočejo za 10 posto plače znižat..



Ne posploševat, sploh če ne poznaš nikogar ki v takih "parazitskih" službah dela. Tudi tam je tako kot povsod, večina jih dela normalno, nekaj je preobremenjenih in nekaj je voluharjev. Problem je le, ker se je voluharjev težko znebiti. Vsaj tako mi pravijo znanci insajderji po takih službah.

Popravek: dodan zadnji stavek
Ničesar ne želim dokazati, želim pokazati
(Federico Fellini)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MyotisSI ()

IceIceBaby ::

To je se ena prefinjena nategancija. Prva je bila recimo po 2. svetovni vojni uvedba enakopravnosti spolov in spravljanje zensk v sluzbe. Prej je bil v sluzbi en v druzini in je komot prezivljal familijo z recimo 4 froci, potem je bilo v sluzbi vse vec ljudi in vecje familije je bilo vse tezje prezivljati (ker prihodek pac ni bil 2x prejsnjega, ne absolutno in ne relativno).


No ja, v zgodbicah je tako, kot si napisal. V realnosti pa ljudje od 2. svetovne naprej vedno več zaslužijo in vedno manj denarja gre za osnovne življenjske potrebščine. Kljub temu, da danes kupujemo hrano, ki so jo 100 let nazaj lahko videli samo v kakšni knjigi je življenje veliko lažje.

Pa še ena stvar. Ljudje smo po naravi ustvarjalni in dejansko radi delamo. Se najdejo posamezniki, ki jim je služba največja muka na svetu, pa glede tega ne naredijo nič. Sicer se pa večina prav dobro počuti, ko vidi rezultate svojega dela. Čisto fiziološki pojav.

Sedaj pa gre predvsem za "znizevanje stroskov" iz naslova elektrike, vode, klime, prostorov... in seveda pri nekaterih 24/7 dosegljivost.


Pišeš, kot, da je to kaj slabega.

HJa ti al pa jest že to nardima, sam k une babe po zavodih ne nardijo v enem letu nit prbližn tolk ko midva v 1 tednu, al pa sodniki isto pa tožilci pa ka jes vem kdo še. Pa slovenci smo posebneži če ne drgač pa po tem da nas država nakonc predn vmremo za vse terja zanazaj :) to je sam pr nas, še hrvati nimajo tega.


Mogoče znajo pa tiste babe po zavodih vsaj pisati pravilno, če drugega ne. Ne nabijaj v prazno.

Ja tako nekako. Poleg tega a mi bodo, ko delam od doma, plačali porabo elektrike, vode itd. Še malo pa bomo mi plačali, da lahko delamo. Saj ne, da delo od doma ni fajn, a ko maš enkar družino je pa lepo kdaj odklopiti, ne pa da te nekdo buzerira ob npr. 18.30h nekega sobotnega popoldneva, ko bo se ti rad samo žogal z otroci.


Delo od doma != neomejeno delo. Ne samo, da lahko ob 18:30 v soboto ignoriraš telefon. Lahko se greš igrati z mulci tudi v ponedeljek ob 12h.

Za elektriko in vodo bi se pa verjetno dalo dogovoriti. Nenazadnje ti zdaj plačajo potne stroške, ki so verjetno nekaj razredov velikosti višji od tistih nekaj eur za elektriko in vodo.

kamuee ::

MyotisSI res je, sam problem je ko se je na teh ministrstvih in uradih, itd. od vsake vlade nabralo tolko voluharjev da tonemo v dolgove ko kanta polna betona. Uni ko bi pa radi kej dejansko nardil jih drugi vplivneži ali utišajo ali podkupijo.. nažalost je tko nekak..
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

kamuee ::

mogoč sm prej mal preveč karikiral ampak določene stvari so res tko. Se zmislik ko sm pršu na občino v 1 mesecu ene 5ktrat (nekaj urejat) in glej ga zlomka, al je bla ura 9 zjutri al pa 1 popoldne bab ko tam delajo nikjer, zavsako čaku ene 10-15min in se ena končno prmiga ji povem da mi je pozable en papir poslat, kr ni hotla prznat, da je pač pozabla poslat mi gre tupit v glavo da sm jes pair zgubu mislim hlao, poštar mi da kuverto v roke in grem z njo na občino.. haloo.. Sej ne rečem po vsej verjetnosti ni povsod tko, upam da res ne..
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

zmaugy ::

Samo da to potegne na primer slovenskim trdobučnim managerjem, ki ne morejo brez tega, da se na delovnem mestu izživljajo nad podrejenimi. Eni pač nimajo življenja in jim je službena pisarna, kjer so skupaj s podrejenimi, nadomestek za družabno življenje. Pomilovanja vredno.
Če bi si podjetja in državne ustanove izračunale koliko denarja zapravijo za najetje pisarn in za potne stroške zaposlenih, bi jih morala zaboleti glava.

MyotisSI ::

IceIceBaby je izjavil:

To je se ena prefinjena nategancija. Prva je bila recimo po 2. svetovni vojni uvedba enakopravnosti spolov in spravljanje zensk v sluzbe. Prej je bil v sluzbi en v druzini in je komot prezivljal familijo z recimo 4 froci, potem je bilo v sluzbi vse vec ljudi in vecje familije je bilo vse tezje prezivljati (ker prihodek pac ni bil 2x prejsnjega, ne absolutno in ne relativno).


No ja, v zgodbicah je tako, kot si napisal. V realnosti pa ljudje od 2. svetovne naprej vedno več zaslužijo in vedno manj denarja gre za osnovne življenjske potrebščine. Kljub temu, da danes kupujemo hrano, ki so jo 100 let nazaj lahko videli samo v kakšni knjigi je življenje veliko lažje.

Pa še ena stvar. Ljudje smo po naravi ustvarjalni in dejansko radi delamo. Se najdejo posamezniki, ki jim je služba največja muka na svetu, pa glede tega ne naredijo nič. Sicer se pa večina prav dobro počuti, ko vidi rezultate svojega dela. Čisto fiziološki pojav.

Sedaj pa gre predvsem za "znizevanje stroskov" iz naslova elektrike, vode, klime, prostorov... in seveda pri nekaterih 24/7 dosegljivost.


Pišeš, kot, da je to kaj slabega.

HJa ti al pa jest že to nardima, sam k une babe po zavodih ne nardijo v enem letu nit prbližn tolk ko midva v 1 tednu, al pa sodniki isto pa tožilci pa ka jes vem kdo še. Pa slovenci smo posebneži če ne drgač pa po tem da nas država nakonc predn vmremo za vse terja zanazaj :) to je sam pr nas, še hrvati nimajo tega.


Mogoče znajo pa tiste babe po zavodih vsaj pisati pravilno, če drugega ne. Ne nabijaj v prazno.

Ja tako nekako. Poleg tega a mi bodo, ko delam od doma, plačali porabo elektrike, vode itd. Še malo pa bomo mi plačali, da lahko delamo. Saj ne, da delo od doma ni fajn, a ko maš enkar družino je pa lepo kdaj odklopiti, ne pa da te nekdo buzerira ob npr. 18.30h nekega sobotnega popoldneva, ko bo se ti rad samo žogal z otroci.


Delo od doma != neomejeno delo. Ne samo, da lahko ob 18:30 v soboto ignoriraš telefon. Lahko se greš igrati z mulci tudi v ponedeljek ob 12h.

Za elektriko in vodo bi se pa verjetno dalo dogovoriti. Nenazadnje ti zdaj plačajo potne stroške, ki so verjetno nekaj razredov velikosti višji od tistih nekaj eur za elektriko in vodo.



ja, verjamem da ni mišljeno neonmejeno delo. Ne vem, sem delal tudi id doma na nekih projektih, saj gre sam moraš biti discipliniran in biti izoliran od družine če ne ne narediš nič. ;)

Idealno bi bilo, da si sob. in ned. prost kot doselj tistih uradnih 40 ur pa bi oddelal po želji med tednom :)

Ja itak da je lepo v delu uživat. Upam da je čim več takih. Samo vidim sam po sebi da ko maš otroke, to ni več tako preprosto. Prioritete se ti pač spremenijo (vsaj meni so se).
Ničesar ne želim dokazati, želim pokazati
(Federico Fellini)

MyotisSI ::

kamuee je izjavil:

mogoč sm prej mal preveč karikiral ampak določene stvari so res tko. Se zmislik ko sm pršu na občino v 1 mesecu ene 5ktrat (nekaj urejat) in glej ga zlomka, al je bla ura 9 zjutri al pa 1 popoldne bab ko tam delajo nikjer, zavsako čaku ene 10-15min in se ena končno prmiga ji povem da mi je pozable en papir poslat, kr ni hotla prznat, da je pač pozabla poslat mi gre tupit v glavo da sm jes pair zgubu mislim hlao, poštar mi da kuverto v roke in grem z njo na občino.. haloo.. Sej ne rečem po vsej verjetnosti ni povsod tko, upam da res ne..



He he, na vaši občini je povprečje voluharjev malo višje :)

Ne vem, jaz ima zaenkrat z našo UE korektne odnose. Je kdaj kaj za počakat, ma ko kaj potrebujem je narejeno v normalnih rokih.

Še zanimivost:
Prijatelj živi v IT. Ko je izgubil izpit je na novega čakal 3 mesece! To je baje tam normalno. Pri nas je urejeno v ene tednu!!

Ko so mi v Tujini ukradli potni loist, se imel pri sebi novega (začasnega) v 3 delovnih dneh. Všteto letalo, itd.! Eni švicarji so na dokumente čakali 3 tedne, in ko sem jaz šel naprej so še kar čakali.

Tak da ni vse slabo :)
Ničesar ne želim dokazati, želim pokazati
(Federico Fellini)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MyotisSI ()

c00L3r ::

To je skoraj nemogoč projekt za naš javni sektor. Uprli se bodo vsi po dolgem in počez. Ker, če hočeš delat od doma moraš nekako ocenit storilnost oz. definirat zadolžitve/opravila za naslednjih nekaj dni/tednov/mesecev. Večini javnega sektorja je zadolžitev biti na delovnem mestu 8h, oz. "štemplat" ob pravem času.

Moja trditev ne leti na zdravstvo, šolstvo ali policijo, ampak na birokrate po raznih zavodih in ministrstvih, ki so samo kolešček v ogromnem sistemu. V osnovi pa so sami sebi namen. Ko pa imaš kako stvar pri njih za uredit, pa se obnašajo kot da si ti kriv, da jim daš nekaj za delat in te vedo pošiljat iz ene na drugo ustanovo.

IceIceBaby ::

Idealno bi bilo, da si sob. in ned. prost kot doselj tistih uradnih 40 ur pa bi oddelal po želji med tednom :)


Saj običajno je tako. V službi si v delovnem času podjetja, s to razliko, da ne sediš v pisarni ampak doma. Delo od doma ne pomeni avtomatično 100% fleksibilnega urnika. Pri določenem delu se je treba pač ozirati na stranke in posledično na časovne okvire, v katerih so stranke dosegljive. Je pa v vsakem primeru boljše doma skuhati kosilo ali pogledati kak film, kot sedeti v pisarni brez dela in na skrivaj nabijati flash igre.

Je pa super, če si lahko sam razporejaš delovnik. Veliko poklicev je takih, kjer se od tebe res pričakujejo samo rezultati. Jaz večino dela opravim čez vikend, pa še to od 22:00 naprej. Čez teden raje čas posvetim družini. Od ponedeljka do petka gremo raje nakakšne izlete, ko ni take gužve :)

MyotisSI ::

IceIceBaby je izjavil:

Idealno bi bilo, da si sob. in ned. prost kot doselj tistih uradnih 40 ur pa bi oddelal po želji med tednom :)


Saj običajno je tako. V službi si v delovnem času podjetja, s to razliko, da ne sediš v pisarni ampak doma. Delo od doma ne pomeni avtomatično 100% fleksibilnega urnika. Pri določenem delu se je treba pač ozirati na stranke in posledično na časovne okvire, v katerih so stranke dosegljive. Je pa v vsakem primeru boljše doma skuhati kosilo ali pogledati kak film, kot sedeti v pisarni brez dela in na skrivaj nabijati flash igre.

Je pa super, če si lahko sam razporejaš delovnik. Veliko poklicev je takih, kjer se od tebe res pričakujejo samo rezultati. Jaz večino dela opravim čez vikend, pa še to od 22:00 naprej. Čez teden raje čas posvetim družini. Od ponedeljka do petka gremo raje nakakšne izlete, ko ni take gužve :)



Ni slabo ... :)

Je pa res odvisno od narave dela. Programerjem, prevajalcem, lektorjem in podobnim je lažje, ker imajo projekt in datum do katerega je treba zadevo zaključit.
Ničesar ne želim dokazati, želim pokazati
(Federico Fellini)

Afo ::

IceIceBaby, podpišem se pod tvoje komentarje.
LP
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Afo ()

Okapi ::

Programerjem, prevajalcem, lektorjem in podobnim je lažje, ker imajo projekt in datum do katerega je treba zadevo zaključit.
:))
I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.
Douglas Adams

SuperVeloce ::

MyotisSI je izjavil:


kamuee je izjavil:

HJa ti al pa jest že to nardima, sam k une babe po zavodih ne nardijo v enem letu nit prbližn tolk ko midva v 1 tednu, al pa sodniki isto pa tožilci pa ka jes vem kdo še. Pa slovenci smo posebneži če ne drgač pa po tem da nas država nakonc predn vmremo za vse terja zanazaj :) to je sam pr nas, še hrvati nimajo tega. Takšna je krasna naša politika naših fašističnih, belogardističnih in levičarskih političarjev kateri so se izmuznili čistki modernega časa. Folk mora trpet zato da uni banditi v parlamentu al pa še kje drugje nam vsak mesec več ko polovico plače pokradejo, ter zato da so babe na upr. enotah, zavodih, socialah, sodiščih, ... lahko 7 ur od 8-ih lahko na kofetu.

A ni to krasn :D tak šiht 7/8 ur na kofetu bit. Ja ti šment pol se pa bunjo ko jim hočejo za 10 posto plače znižat..



Ne posploševat, sploh če ne poznaš nikogar ki v takih "parazitskih" službah dela. Tudi tam je tako kot povsod, večina jih dela normalno, nekaj je preobremenjenih in nekaj je voluharjev. Problem je le, ker se je voluharjev težko znebiti. Vsaj tako mi pravijo znanci insajderji po takih službah.

+1
Ravno to sem razmišljal, ko sem bral njegov post...

Enkrat je bila soseda užaljena, ker sem se hecal, kako v javni upravi samo kavica in korupcija teče. Pa je bila hudičevo jezna name. Ženska je res pridna, poštena in pametna, ampak sedaj ima pa notranji nadzor, ker je ena od uslužbenk, za katero je tudi odgovorna, glumila glivo in nespametno kradla.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

linuxdady ::

No, če to delajo v Veliki Britaniji ali ZDA, je novica, če tako delamo doma, pa ni omembe vredno.
V letih 2001 - 2004 je pet mojih sodelavcev delalo od doma. V službo so prišli enkrat tedensko, oddali rešene zadeve, in prevzeli nove. Dogovorjeni smo bili, da se jim 125 % norme šteje za 100% in niti enkrat se ni zgodilo, da kdo tega ne bi dosegel. Poleg tega - dve od sodelavk sta imeli predšolske otroke, pa sta obe skupaj v treh letih bili odsotni natanko 7 dni zaradi nege. Eden od sodelavcev se je vozil iz Novega mesta, ena sodelavka iz Postojne, ena iz Nakla, ena z Vrhnike in ena iz okolice Ljubljane. V službi so uporabljali eno pisarno in en računalnik. Po zamenjavi vodstva ministrstva je bilo v letu 2004 delo od doma brez vsakega pojasnila ukinjeno.
Letos mi je novega ministra uspelo prepričati, da je delo od doma racionalno in učinkovito. Pristal je na poskusno delo od doma za dobo treh mesecev, ki se ta teden izteka.
Tokrat sem med poskusnimi zajčki tudi sam. Pogoje je postavil minister in so ostrejši, kot so bili moji; zahteva 140 % učinkovitost. Ne le, da smo to zahtevo izpolnili, malo smo še dodali iz dobre volje. Ena od sodelavk, ki je sicer mlada mamica in je prej delala po 4 ure (več je težko odsotna, poskusite se vsak dan peljati v Selca v Selški dolini in nazaj), doma dela po 8 ur, druga je prej delala po 6 ur, dama prav tako dela po 8 ur. No, kljub izjemnim rezultatom danes še ne vemo, če bomo lahko od doma delali še naprej.

SuperVeloce ::

Pa se je tej povišani normi pridružil tudi kakšen finančni bonus? Vsaj tukaj bi se to lahko zahtevalo, od ostalega večanja učinkovitosti (manj pisarn in stroškov z njimi, prevozov,...) tako ali tako delavec ne bo nič pridobil (v finančnem smislu)
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Okapi ::

Pridobil bo na času za vožnjo na in z dela. Pridobi lahko tudi, če tisto 140% normo naredi v recimo 6 urah. V službi ne bi mogel 2 ure kuhati kosila ali se igrati z otroki. Pridobi tudi s fleksibilnostjo. Dela lahko recimo zvečer in dopoldan denar služi s kakšno dodatno dejavnostjo. Pridobi lahko tudi na strošku za vrtec. In še precej stvari je, zaradi katerih se tudi finančno splača delati doma.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

BlaiseM ::

linuxdady je izjavil:

Letos mi je novega ministra uspelo prepričati, da je delo od doma racionalno in učinkovito. Pristal je na poskusno delo od doma za dobo treh mesecev, ki se ta teden izteka.
Tokrat sem med poskusnimi zajčki tudi sam. Pogoje je postavil minister in so ostrejši, kot so bili moji; zahteva 140 % učinkovitost. Ne le, da smo to zahtevo izpolnili, malo smo še dodali iz dobre volje.
Kaj to sploh pomeni ... "140 % ucinkovitost"? :| Za kaksno delo gre in kako ste to merili? Mimogrede, ucinkovitost je max. 1.

Okapi ::

Norma je 100 spletenih nogavic na dan, če želiš delati doma, jih moraš narediti 140.

O.

SuperVeloce ::

Pridobil bo na času za vožnjo na in z dela.

Sem napisal v oklepaju "v finančnem smislu".
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

linuxdady ::

@BlaiseM: Smo tisti del ministrstva, ki izvršuje funkcijo upravnega organa druge stopnje.
Delo je normirano, ker je seveda merljivo - število rešenih zadev.
Tistih dodatnih 40% zadev lahko rešim v času, ki ga prihranim. Za odhod od doma potrebujem čas, da opravim vse, kar zjutraj pač moram opraviti, da grem lahko od doma. Potem me čaka ura vožnje in najmanj 1/2 ure adaptacije (kavica, čik do dva), po koncu delovnega časa spet ura vožnje. Dnevno torej pridobim 3-4 ure, dela pa se lotim takoj, ko vstanem - ob jutranji kavici in čiku do dveh. Sobota ali nedelja nista pri delu od doma nič posebnega (razen kadar pride na obisk vnukinja :)), zato ni razloga, da ne bi kakšne odločbe spisal tudi preko vikenda.

Invictus ::

linuxdady je izjavil:

No, če to delajo v Veliki Britaniji ali ZDA, je novica, če tako delamo doma, pa ni omembe vredno.
V letih 2001 - 2004 je pet mojih sodelavcev delalo od doma. V službo so prišli enkrat tedensko, oddali rešene zadeve, in prevzeli nove. Dogovorjeni smo bili, da se jim 125 % norme šteje za 100% in niti enkrat se ni zgodilo, da kdo tega ne bi dosegel. Poleg tega - dve od sodelavk sta imeli predšolske otroke, pa sta obe skupaj v treh letih bili odsotni natanko 7 dni zaradi nege. Eden od sodelavcev se je vozil iz Novega mesta, ena sodelavka iz Postojne, ena iz Nakla, ena z Vrhnike in ena iz okolice Ljubljane. V službi so uporabljali eno pisarno in en računalnik. Po zamenjavi vodstva ministrstva je bilo v letu 2004 delo od doma brez vsakega pojasnila ukinjeno.
Letos mi je novega ministra uspelo prepričati, da je delo od doma racionalno in učinkovito. Pristal je na poskusno delo od doma za dobo treh mesecev, ki se ta teden izteka.
Tokrat sem med poskusnimi zajčki tudi sam. Pogoje je postavil minister in so ostrejši, kot so bili moji; zahteva 140 % učinkovitost. Ne le, da smo to zahtevo izpolnili, malo smo še dodali iz dobre volje. Ena od sodelavk, ki je sicer mlada mamica in je prej delala po 4 ure (več je težko odsotna, poskusite se vsak dan peljati v Selca v Selški dolini in nazaj), doma dela po 8 ur, druga je prej delala po 6 ur, dama prav tako dela po 8 ur. No, kljub izjemnim rezultatom danes še ne vemo, če bomo lahko od doma delali še naprej.

Postavljanje večje učinkovisti zato da lahko delaš od doma se mi pa zdi bolano. Kot da šefi nočejo imeti dela opravljenega. Saj si lahko kupi lutko in jo natepava od zadaj, če že nekoga mora ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

linuxdady ::

@Invictus:
Upoštevaj, da živiš v deželi, kjer je iracionalno mnogo močnejše od racionalnega.

zmaugy ::

Težko je uspeti s takšnim predlogom, če so edina konkurenčna prednost šefov, ki o tem odločajo, zgolj pisarniške čveke in dejstvo, da nimajo v življenju za počet nič drugega, kot da visijo v pisarni in tam čitajo časopise, fejsbukajo in podobne neumnosti.

BlaiseM ::

Okapi je izjavil:

Norma je 100 spletenih nogavic na dan, če želiš delati doma, jih moraš narediti 140.

O.

Norma ni enako ucinkovitost? Sicer je pa res polno busyworka v dezelah, ki se slepajo na Haber-Boschov proces. Delo, delo, delo ... kaj pa bo ostalo od tega vasega dela? Zagotovo obstaja kaksen Monty skec na to temo ...

IceIceBaby ::

linuxdady, odličen post s konkretnimi rezultati. Se mi zdi pa izjemno žalosten tvoj zadnji stavek.

No, kljub izjemnim rezultatom danes še ne vemo, če bomo lahko od doma delali še naprej.


WTF hodi po glavi ljudem. Takšno delo od doma z višjo produktivnostjo je win-win.

linuxdady ::

@IceIceBaby: Tudi meni, tudi meni. Ampak, kot sem že rekel,v teh krajih iracionalno zmeraj preseže racionalno. (Tega že ne bomo pestovali z delom na domu, je moralno-politično oporečen itd itd itd)

jype ::

Takoj ko to reče vsi skupaj iz žepov potegnete odpoved in mu jo postavite na mizo.

linuxdady ::

@jype: Da bi ti na tale tvoj predlog lahko dal odgovor, ki bi ti kaj prav čisto zares pojasnil, bi moral prekršiti 5 - 10 členov kazenskega zakonika.

Sicer pa, fantje, naj vam bo prihranjeno, da bi kdaj imeli tak vpogled v upravo, kot ga imam jaz. Tudi meni bi bilo bolj udobno od zunaj do onemoglosti ponavljati floskule o leni upravi, kjer že "po defaultu" dela sploh ni.

Truga ::

Mislim da je hotel jype povedat, lahko das odpoved, in gres delat nekam kjer ti bojo delo od doma normalno pustili opravljat.

Ce bi jaz rabil bit doma, in se v sluzbi ne bi mogel zment za delo od doma, bi zacel iskat drugo sluzbo in ob prvi priliki dal odpoved. Ce je delo take narave da lahko delas od doma, pa ti delodajalec tega ne omogoca je zanic delodajalec.

linuxdady ::

Truga, daj no, meni manjka dobrih 180 dni do penzije. :P

jype ::

linuxdady> Tudi meni bi bilo bolj udobno od zunaj do onemoglosti ponavljati floskule o leni upravi, kjer že "po defaultu" dela sploh ni.

Jaz ne počnem tega, ampak če ti ne pustijo učinkovito delat je bolje, da spokaš. No, če greš za dedka mraza v penzijo, potem verjetno ne :)

gendale ::

linuxdady je izjavil:

Truga, daj no, meni manjka dobrih 180 dni do penzije. :P

pejt na bolniško do takrat:)
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

linuxdady ::

Zakaj pa na bolniško? A če hoče človek v miru delati - in to tako, da je tudi kaj od tega, je za v bolniško? Po možnosti s kakšno psihiatrično diagnozo?

jype ::

Mislim, da se je šalil. Vsekakor je v tej državi še vedno precej priljubljeno mnenje, da "te tako slabo ne morejo plačat, kot lahko slabo delaš", kar je mnogim očitno v dovolj veliko zadoščenje, da boljšega delovnega mesta ne iščejo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tudi IBM ukinja delo od doma (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
10830838 (25467) Invictus
»

Koliko bi stal internet brez oglasov

Oddelek: Novice / Ostale najave
4011761 (8971) Mesar
»

Tudi Hewlett-Packard ukinja delo od doma

Oddelek: Novice / Ostale najave
4711672 (9132) antonija
»

Delo od doma: kup motenj, a še vedno večja storilnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7318178 (14903) BlaiseM
»

Pilotski projekt O2: Delo od doma povečuje storilnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5324038 (20347) rokj

Več podobnih tem