Med novostmi najdemo podporo za multitouch zaslone (za tablete, prenosnike in mešanice med temi), izboljšave za delo z več zasloni (window managerji bodo lahko definirali svoje meje velikosti zaslona za vsako aplikacijo posebej, kar bo olajšalo delo z maksimiziranimi in raztegnjenimi aplikacijami čez več zaslonov, posebej če bodo slednji različnih resolucij), bolj direkten dostop do vhodnih naprav, bolj gladko scrollanje z miško in konkretno dodelano dokumentacijo.
Super, same konkretne in uporabne zadeve.
kar bo najbrž že z jesenskimi posodobitvami distribucij krepko namočilo večino uporabnikov s starejšimi karticami.
Še dobro potem, da imajo ti uporabniki možnost na LTS različici ostati 5 let.
Odprtokodni gonilniki sicer so (radeon oz. nouveau), vendar njihove 3D zmogljivosti še niso tako dobre, kot bi morale biti.
Načeloma zaenkrat govorimo le o AMD, ki pa ima dokaj soliden odprto kodni program in zagotovo se bo torej dalo s temi modeli grafičnih kartic normalno uporabljati Linux naprej. Pa še ob nadgradnji Xorg strežnika ponavadi ni težav tako torej, kot je zadeva zamišljena.
In tudi s starejšimi grafičnimi karticami ponavadi tako ne moreš igrati najnovejših 3D iger tako, da je bolj pomembna uporabnost in podprtost vsem lastnostim strojne opreme, kot zmogljivost, ki pa predvidevam, da bo počasi tudi začela dobivati pomembno mesto v odprto kodnem gonilniku.
Torej se lahko obetamo hitrejsega prehoda na wayland?
Trenutno Wayland/Weston že ima kar nekaj podpore, ki jo povprečen uporabnik pričakuje in predvidevam, da bo se počasi tudi zadeva v takšni ali drugačni obliki začela pojavljati v mainstream.
Oh, fail. Linus bi mogel enga cloveka blagoslovit, da bi se nek standart napisal kaj se bo uporabljalo. Al neki.
Linus verjetno dobro ve, da se uporabniki OS, ki temeljijo na Linux ne želimo pretirano ukvarjati s gonilniki in menim, da ima dokaj prav.
In to naj bi pripeljalo več ljudi na Linux sisteme? Pa ja de.
Da, ker je bolj enostaven za uporabo in od trenutka, ko vstaviš namestitveni plošček, čeprav počasi verjetno to več ne bo tako potrebno, ker bo Linux pogosto že prednameščen, naprej dobiš izkušnjo visoke ločljivosti.
In to določeni proizvajalci že nudijo in tisti, ki "jamrajo" v takšnih temah o potezi enega ali drugega proizvajalca ali kako bi naj bilo v "Linux svetu" vse narobe naj se preprosto temu izognejo na način, da kupijo strojno opremo, ki deluje že v tem trenutku dobro brez zaprto kodnih gonilnikov. Oziroma najnovejša strojna oprema tako ali tako pri vseh pomembnejših proizvajalcih na tem področju ima na voljo ali odprto koden ali lastniški gonilnik ali oba.
Uporabniki starejše opreme v tem konkretnem primeru pa za moje pojme ne bodo "namočeni", dokler bo jim odprto kodni gonilnik deloval dobro in bodo še naprej lahko uporabljali Linux in to brez, da bi se kaj pretirano ukvarjali s gonilniki!