» »

192 ali 256 kbit-na muska ?

192 ali 256 kbit-na muska ?

1 2
3
»

superp0rn ::

Garret33 je pomojem gluh in vas samo jebe v glavo. >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D

Boky ::

O njegovem sluhu nebi, glede je*anja v glavo bi se pa strinjal! :D

Jeronimo ::

Živjo..

Mene zanima naslednja zadeva. Prebil sem se nakako čez tole poste... ne morem reči, da se nisem zabaval. :))

Rab bi si razjasnil par terminov. Prosim če mi pomagate..

Rippanje in convertiranje - izraza sta mi poznana. Prvo pomeni, da nekaj potegnemo z CD-ja na HD, drugo pomeni, da spremenimo format datoteke., npr. WAV v MP3.

Resamplanje ?? Kot sem lahko ugotovil, naj bi to bilo obogatenje zvoka z raznimi efekti, kot na primer poudarjanje nizkih tonov?

Naslednja stvar, katera mi je nerazumljiva se suka okoli bitov in bitnih globin ter hercov.

Torej Garret33 pravi da MP3 nima bitne globine. Je pa zapis na primer v 256 kbps. Kar naj bi pomenilo, da se zvočni zapis napiše z 256 biti. Kje tukaj manjka globina??
Vendar me vseeno zanima frekvenca zapisovanja. Če primerjam zapis 24/96 se mi zdi dokaj jasno. 24 bitov na 96 kHz ali Hz na sekundo. Kar naj bi pomenilo, da se zapisuje glasba npr. 96x na sekundo s 24 biti oz. nulami in enkami??

Oz. dejte mi mal razjasnit tele pojme. Glede na to da se z analogno glasbo ukvarjam že 23 let, bi bil že skrajni čas, da se pozanimam tudi o digitalnih zapisih.

Hvala lepa.

LP

PS: Še tole?. začel sem uporabljati Opero7. In se vse na Slo techu ne pokaže venomer tako kot bi se moralo. Npr. tale komentar pišem na črno podlago s črnimi črkami....
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jeronimo ()

tha_man ::

Resamplanje je pretvorba frekvence vzorčenja, npr. iz 22kHz na 44kHz.

MP3 nima bitne globine ampak bitrate, kar pomeni hitrost kompresije, oz. bolje - hitrost pretoka podatkov (vem da se sliši čudno, ampak nekako takšen bi bil lahko Slo prevod). 256kbps je 256000 bitov podatkov za eno sekundo zvoka.

Bitna globina pri "normalnih" posnetkih pomeni dinamiko oz. občutljivost (npr. pri 16 bitih imaš cca 65000 različnih stopenj).

Tvoje razumevanje 24/96 je pravilno, le da se ne zapisuje 96x na sekundo, ampak 96000 krat (enota so kHz - kiloherci, ne herci).
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Jeronimo ::

Torej resamplanje pomeni, da zapis glasbe, ki je bila zapisan 22.000x na sekundo spremenimo v 44.000x na sekundo. Vendar s tem nikakor ne moremo pridobiti na kvaliteti zvoka. To je tako kot pri sliki, ki jo povečamo z sistemom nearest neigbour. Seveda imamo tam potem še boljše algoritme. Kako je pri glasbi ne vem. Vendar si ne morem misliti, kako bi lahko zapisali nekaj, česar ni.

Aha pri MP3 praviš, da je važno s koliko biti zapišemo eno sekundo zvoka. Oz. z biti zajamemo zvokovno sliko in jo zapišemo z nulami in enkami. In seveda je logično ? več je bolje.

Pri 24/96 pa je zapis mnogo bolj ozko usmerjen. Torej vsake 1/96000 sekunde zapišemo 24 bitov. Kar bi zneslo 2.304.000 bitov zapisa v eni sekundi. Torej če pomislim ? lahko bi delali MP3 v 2340 kbps in bi bila kvaliteta identična kot v 24/96 ?

Kaj pa če bi imeli 16/96 zapis ? ali je potem ta kvalitetno približno enak 24/44? Nekje imamo večjo frekvenco zapisovanja , nekje pa imamo več bitov določenih za vsako frekvenco. Kaj bi bilo bolje? Glede na to da sta obe frekvenci mnogo previsoki, da bi jih možgani lahko razlikovali bi sklepal, da je najbolj važna bitna globina zapisovanja zvoka.

No še nekaj se ne bi strinjal z Garetom33: Primer analogna kitara. Nikakor ne pride v poštev pri primerjavi pretvarjanja digitalnih zapisov, no pa saj ste mu to že razložili. ?


LP
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

tha_man ::

Imaš prav glede resamplanja. Podatek izgubljen ne vrne se noben :)

Glede MP3ja v 2340 imaš tud načeloma prav, čeprav kot prvo tak format ne obstaja, kot drugo pa bi skoraj zagotovo tud v tem primeru malo spremenil zvok. Seveda ne bi opazu razlike, ampak saj je že v 256kbps ne :)

16/96 ni enako 24/44, zato ker frekvenca pomeni frekvenčni razpon, bitna globina pa dinamiko (v bistvu število stopenj glasnosti zvoka). Torej ima 24/44 boljšo dinamiko kot 16/96, zato pa manjši frekvenčni razpon. Je pa res da je bitna globina pomembnejša, ker ljudje slišimo samo do cca 24 kHz (pazi, za dosego tega potrebuješ vzorčenje pri 48kHz!), zato pa smo baje bolj občutljivi za dinamiko zvoka kot jo ponuja 16 bitov. Tam okrog 20 bitov bi blo pa verjetno že čist dovolj.

No, 24/96 je pa sigurno dovolj tud za tiste ki slišijo travo rasti ;)
(c) 1982 Sinclair Research Ltd
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bitna hitrost zvoka

Oddelek: Pomoč in nasveti
413938 (2642) XLapse
»

Pretvorba mp3 v cd kvaliteto

Oddelek: Zvok in slika
459335 (3542) kuall
»

Apple domnevno razmišlja o 24-bitnih avdio datotekah na iTunes (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
7215222 (13243) Pyr0Beast
»

Ali cujete razliko med MP3 in med cd-jem?

Oddelek: Zvok in slika
333274 (2612) Tr0n
»

MP3 ''audiofili'

Oddelek: Zvok in slika
362299 (1860) bili_39

Več podobnih tem