» »

Raspberry Pi

Raspberry Pi

««
85 / 91
»»

igorpec ::

strumf666 je izjavil:

Ecc ram za media server? ;((


Dopisano 5minut za originalnim postom:

Edit: za filme bo pa karkoli dovolj dobro. Od allwinner H3 naprej ...


Kombinirana uporaba - tudi za dokumente/resne reči ... pa ne bi priporočal najcenejših rešitev.

strumf666 ::

Usb boot za 4 so končno zrihtal:
https://www.tomshardware.com/how-to/boo...
Sicer je še v beti ampak dela.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

kiFni ::

d4vid je izjavil:

A se splača vzet pi 4, s 4/8 GB rama za NAS?


Za čist običen samba file share, da bi mel dostop filmov, muske,... se ne splača glede na ceno.
Že rpi2 ali rpi3 je dovolj. Če misliš na OMV je pa webgui bolj počasen, ko daš save settings. Ampak s tem se da preživet.
Glede porabe štroma je pa boljš vs "old" pc

Zgleda da rpi4 ne rabi še nujno 8gb rama video:

Invictus ::

8 GB RPI bo postal čisto lep TV box, kjer boš imel gor Linux + Firefox za browsanje + KODI za video.

Skratka, skoraj uporaben računalnik. Če bi vsaj imel kak NVME slot za SSD.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

strumf666 ::

Sej ga lahko prek usb-ja priklopiš.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

hojnikb ::

Če bi vsaj imel kak NVME slot za SSD.

In kaj točno bi s tem profitiral?

strumf666 je izjavil:

Sej ga lahko prek usb-ja priklopiš.

če si norc, lahko tut preko pcie :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

igorpec ::

kiFni je izjavil:

d4vid je izjavil:

A se splača vzet pi 4, s 4/8 GB rama za NAS?

Že rpi2 ali rpi3 je dovolj.


Dovolj je tudi 30 let start PC.

Rpi4 je neprimeren za NAS, pod 4 pa je zanesljivost na približno enakem nivoju, hitrost precej nižja. Težko najdeš manj primerno in počasnejšo napravo za serviranje datotek preko mreže. RPi ni za NAS in pika.

V retro sceni mini računalnikov bo boljša alternativa že Banana Pi / Olimex Lime z A20. Serviranje datotek bo teklo hitreje in bolj zanesljivo (native SATA). Če se rabi še za kaj drugega, pa retro scena seveda ne bo ok, ker je CPU počasen.

igorpec ::

Invictus je izjavil:

8 GB RPI bo postal čisto lep TV box, kjer boš imel gor Linux + Firefox za browsanje + KODI za video


Ne vem zakaj bi to potreboval, ampak pa že. Moj (Amlogic) TVbox je naprava z enostavnim - GF level - upravljanjem za gledanje filmov. Popolna redukcija KODIja za čim enostavnejšo uporabo. Browsanje na TV? Deluje (Android TV), ampak ne vem čemu bi to počel. Imam nekje SBC z NvME. Deluje seveda precej hitreje kot RPi (z USB NvME diski). Ne samo zaradi NvMe, ampak za proper desktop eksperience še vedno premalo. RAM , čeprav ga je več, je občutno počasnejši. Sicer pa, preveri sam: https://github.com/ThomasKaiser/sbc-ben...

hojnikb ::

In kaj je recimo boljsega in hitrejsega (ali vsaj isto hitrega) za 40EUR kot rpi4 ? Dejansko je stvar dobavljiva lokalno (za razliko od kitajskih klonov, ki jih bos sedaj cakal 3 mesce), je pa stvar dovolj hitra, da je zmozna zapolnet gigabitno mrezo preko sambo. Kaj vec bi od budget nas zadeve hotu clovk, pa res nwm. Ajde, sata bi bil fin, ampak ce mas prenosni disk gor, je v bistvo vseen.

rpi4 je z usb3/giga mrezo dejansko postal usable nas pc. Se pa strinjam, da prejsne verzije so no go. Itk jih pa noben butec danes nebo kupo zato, ce stanejo isto kot rpi4.

https://www.galagomarket.com//item/disp...

evo, 43,20€ jutri na domu. Karkoli kitajskega danes nebo tukaj pred koncem poletja.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Invictus ::

NAS imam raje kar namenski. USB diski mi ne sedejo. My preference... Nočem še dodatnih kablov...

RPi 4 z 8 GB RAM bo pa čisto lep terminal za domačo splošno uporabo, ko se ti ne da vžigati laptopa, pa malo pobrskaš kar na TV z wireless tipkovnico/miško...

Če bodo uspeli gor dati še uporaben Android, bo pa TV zamenjal tablico :)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

rpi in android? Nope.
#brezpodpisa

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

hojnikb ::

obstaja mnogo boljsih alternativ, kjer android vsaj dela kot mora, proti rpi4
#brezpodpisa

seminal ::

NAS zadeva in usb povezave meni ne dišijo. Žal.

Invictus ::

hojnikb je izjavil:

obstaja mnogo boljsih alternativ, kjer android vsaj dela kot mora, proti rpi4

Daj kaj povej... Resno, me zanima...

Kje dela Android B.P. pri vseh teh malih pizdecih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

shield :)

seminal je izjavil:

NAS zadeva in usb povezave meni ne dišijo. Žal.

in kaj je narobe z usbjem? :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

twom ::

Glede NAS..., 1 W 24/7 porabi na leto cca 1 EUR elektrike, tako da kakšna poceni požrešna stvarca zna biti pod črto zelo draga. Rpi je včasih kuril cca 2W (brez diskov), ne vem kako je sedaj (4 Rpi). Lp

strumf666 ::

Precej cenej, k star računalnik, ki žre par desetkrat več, če kej dela al pa ne. Z gretjem je bolj al manj isto. Dokler se pogovarjamo o domači uporabi, kjer ni potrebe po najvišji možni hitrosti in izguba podatkov ni problem so rpi in kloni zelo spodobna rešitev.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

pa sej tut nek ultra hitr server ali nas rešitev nebo kaj hitrejša, ker itk doma nimaš več kot 1Gbit mreze.
#brezpodpisa

igorpec ::

twom je izjavil:

Glede NAS..., 1 W 24/7 porabi na leto cca 1 EUR elektrike, tako da kakšna poceni požrešna stvarca zna biti pod črto zelo draga. Rpi je včasih kuril cca 2W (brez diskov), ne vem kako je sedaj (4 Rpi). Lp


Rpi je pravi požrešnež v svojem razredu: https://forum.armbian.com/topic/1748-sb... Rpi4 pa kuri le še precej več.

Če zanemarimo zanesljivost in hitrost ter postane pomembna predvsem poraba, potem vzameš Nanopi NEO (H3 se da spravit pod 500mA idle) + https://www.friendlyarm.com/index.php?r... (+kolikor še ta usb2sata porabi)

hojnikb ::

heh o parih watih se pogovarjamo, tako da to ni glih požrešnost :)
Drač pa nanopi je usb2, tako da ni glih fer primerjava z rpi4. Priperjaj z boardi, ki majo usb3, pa seveda giga mrezo (neo je 100mbit+usb2).

Nardim še v priloznosti kak power test RPI4 4gb, z vsemi temi patchi, ki so bli izdani v zadnjem letu/dveh.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

heh o parih watih se pogovarjamo, tako da to ni glih požrešnost :)
Drač pa nanopi je usb2, tako da ni glih fer primerjava z rpi4.
Za job "sheranje filmov na domačem omrežju" je primerjiv. Deluje bolj zanesljivo ker nimaš konekcije USB_A / kablov in imaš proper power konektor. USB2 je tudi UASP compatible. Na Gbe potegne tam do 40 MB/s, kar je vrh glave dovolj (za doma).

Zanesljivost delovanja tega Nanopi kompleta je torej nekoliko boljša kot RPi (1-4) in tako na palec, namesto 2, daš za elektriko 0.5 EUR / leto ;) Za ekstremne škrtune ogromen prihranek. Pa še Microsoft blob free mainline Linux lahko poganjaš ... in bolj sexy zgleda :))

hojnikb ::

za sharanje po omrežju smo včasih uporabljal škatlice na marvell kirkwood chipsetu. Single core 1ghz, 3x usb2 in giga mreza. Letelo tudi leta 2009 ~30-35MB/s, pa tudi poraba ni bla kaj večja do današnjih igračk.

pri teh škatlicah par W dejansko nič ne pomeni, ker če imaš 3,5" diske gor, bo to pomenl glavnino porabe...

Deluje bolj zanesljivo ker nimaš konekcije USB_A / kablov in imaš proper power konektor. USB2 je tudi UASP compatible. Na Gbe potegne tam do 40 MB/s, kar je vrh glave dovolj (za doma).


estetsko lepše mogoče, za zanesljivost pa težko kaj rečeš, ker v obeh primerih delaš zadevo iz usb->sata. Neo PI ti pač to zapakira na lepši board.
Lahko pa tudi za rpi narediš bp externo napajanje za diskovje z malo igračkanja.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

https://www.ebay.com/itm/SATA-to-USB-3-...

tele vrage recimo. Ima že DC12V IN, ki gre mimo usb napajanja, tako da sam tja pripeljaš svojo napajanje in rpi razbremeniš, kar se tiče tega. Je pa seveda že bolj DIY, ampak sj vsak projekt okol teh škatlc je takšen :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Vanadium ::

Pozdravljeni

Doma se mi valja Raspberry PI prve generacije in sem razmišljal, da bi ga predelal v internet radio player in ga uporabil. Plan je sledeči, da bi gor dal neki touch ekran + neko zvočno kartico na katero bi priklopil zvočnike od obstoječega radija. Ali obstaja kaki software, ki ima res simple UI, da ga bo znala uporabljat starejša ženska ter da ima opcijo kot npr kodi da iz ftp-ja pobere playlisto.

Odprt sem za predloge tudi če npr. prva generacija ni sposobna poganjat tega da kupim pač neko novejšo različico oziroma za kakršne koli predloge če kaka taka rešitev že obstaja.

d4vid ::

Poglej volumio, men dela na rpi 256MB, pa sem navil na 1000MHz. Občasno malo zašteka, drugače je pa super.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Vanadium ::

No sej ta volumio mi je prvo padu v oči ko sem sam malo pogooglal. Malo zdej študiram kateri amp naj kupim, trenutno gledam tako zadevo na alixpress: https://www.aliexpress.com/i/3304801633... oziroma neki podobnega ker audiofilsko kvaliteto glih ne potrebujem, potem en touch ekran rabim še tam max 800x600 rezolucije pa napajalnik... Ohišje bom pa že nekaj lesenega naredil oziroma mam opcijo iz kamna...

Kako imaš pa ti narejeno?

AvtoR ::

Pozkusi še PiCore Player. V bistvu je to Logitech Squeezebox Touch emulator. Imaš tudi možnost Saueezebox serverja kontrolerja in playerja v eni napravi. Če nimaš touch zaslona, ga lahki kontroliraš preko telefona, imaš za to cel kup namenskih aplikacij. Meni laufa na Rpi 2 bp. Edino kar bi priporočil je en hat dac za rpi, če nimaš kakega drugega zunanjega usb DACa, ker je vgrajen DAC v rpi neuporaben.

WhiteAngel ::

strumf666 je izjavil:

Ecc ram za media server? ;((


Ne, za raid.

AvtoR ::

Mrakw ::

Pozdrav

Takih projektov se še nikoli nisem lotil.... glede teh mini single boardov.

Razmisljam o Raspberry pi 4 8gb, USB hdd 1TB za NAS in OMV.
Glede na to da eni govorijo o nevem kaksnih hitrostih itd.... vecinoma smo vsi omejeni na router prav tako tudi jaz ker imam 1GB eth.

Me pa zanima, ce se bolj splača kupiti kaksen drug sigle board, mogoce tudi operacijski sistem?
ampak verjetno je raspbnerry še najbolsa opcija zaradi dobre podpore in community?

lp

igorpec ::

Mrakw je izjavil:

Razmisljam o Raspberry pi 4 8gb, USB hdd 1TB za NAS in OMV.
Če te zanima igračakanje in te ne zanima zanesljivost, potem kar. Za predvajanje videa in igrice je RPi kul, za NAS boš pa težko našel slabši SBC, ker podatki iz diska do CPU prehajajo čez vrsto cenenih in nezanesljivih komponent (in tega ne moreš popravit). Iz množice (fanatičnih) (amaterskih) uporabnikov bo temu zagotovo kdo oporekal ...

RPi je zasnovan kot zaprtokodni namenski video predvajalnik, kjer lahko poganjaš Linux. Ostalo naredi marketing.

Mrakw je izjavil:

Glede na to da eni govorijo o nevem kaksnih hitrostih itd.... vecinoma smo vsi omejeni na router prav tako tudi jaz ker imam 1GB eth.
RPI4 je končno dosegel hitrost 1Gb mreže, kar so ostali dosegli cca. 5-7 let prej, kar tudi veliko pove ... ampak ni samo hitrost, zanimati te bi morala zanesljivost, obvezna prisotnost SATA priključkov, fino pa je seveda še PCI vodilo in hitrejša mrežna karta. Recimo 2.5 - 5G za doma danes že postaja realnost.

Mrakw je izjavil:

Me pa zanima, ce se bolj splača kupiti kaksen drug sigle board
Za ta namem uporabe vsekakor. Vsi ti so precej boljši: Helios4, Helios64, NanopiM4 + SATA, Rockpi4 + SATA hat, Clearfog + mPCI SATA, ...

Mrakw je izjavil:

mogoce tudi operacijski sistem?
Dokler vidiš, da lahko poganjaš Armbian si lahko miren.

Mrakw je izjavil:

ampak verjetno je raspbnerry še najbolsa opcija zaradi dobre podpore in community
Linux ni nastal s prihodom Rpi ampak je že od mnogo mnogo prej. Vse reči ki niso direktno povezane z konekcijo nekega displey ali senzorja, čeprave je to itak spet standard, ki si ga ni izmislil Rpi, delujejo tudi drugje. Ko (Armbian/mainline) Linux na napravi teče, lahko delaš z njo praktično vse in le še hardware šteje. Pri Rpi je as cheap as possible. Za nas je odločitev preprosta - Rpi ni primeren, za shranjevanje filmov snetih iz neta pa večinom, oz. če boš imel srečo, bo.

Ne pozabi še prebrskat teme: NAS za domačo uporabo

WhiteAngel ::

igorpec je izjavil:

Za predvajanje videa in igrice je RPi kul, za NAS boš pa težko našel slabši SBC, ker podatki iz diska do CPU prehajajo čez vrsto cenenih in nezanesljivih komponent (in tega ne moreš popravit).


No ja, pri USB controllerju bolj težko filozofiraš o cenenosti in zanesljivosti, ker so tisti štirje proizvajalci na trgu in to je to. Bolj so problem performanse, še posebej ko imaš vsaj dva diska v polju in tu rabiš nek SATA ali PCI, kar RPi pač nima, ker je (sicer dobra) igrača. Pa ECC manjka, ampak tega tudi kakšni bolj resni NAS-i še nimajo.

igorpec ::

WhiteAngel je izjavil:

igorpec je izjavil:

Za predvajanje videa in igrice je RPi kul, za NAS boš pa težko našel slabši SBC, ker podatki iz diska do CPU prehajajo čez vrsto cenenih in nezanesljivih komponent (in tega ne moreš popravit).


No ja, pri USB controllerju bolj težko filozofiraš o cenenosti in zanesljivosti, ker so tisti štirje proizvajalci na trgu in to je to. Bolj so problem performanse, še posebej ko imaš vsaj dva diska v polju in tu rabiš nek SATA ali PCI, kar RPi pač nima, ker je (sicer dobra) igrača. Pa ECC manjka, ampak tega tudi kakšni bolj resni NAS-i še nimajo.


Se strinjam glede USB. Tam pač ni kaj narest vendar tega problema tipični RPi user ne razume.

Ljudje si delajo RAID polja preko USB, unbelivable :))

Kakorkoli, performance za predvajanje filmov so dovolj dobre že na starinah z Allwinner A20. Sicer potegne tam do 50-60% gigabita, ampak za namen je dovolj.

Mrakw ::

Ok štekam.
jaz bi rad nekaj malo bolj zanesljivo če RPi to ni, ampak še vseeno poceni.
Nebi pa neke stare rabljene opreme.
Pri RPi mi je vsec da je silent, majhen, 8gb rama.

Helios4, Helios64, NanopiM4 + SATA, Rockpi4 + SATA hat, Clearfog + mPCI SATA - koliko dejansko potrebujes RAM-a za nek NAS?

Helios4 se recimo sploh ne da kupiti...

igorpec ::

Mrakw je izjavil:

Ok štekam.
jaz bi rad nekaj malo bolj zanesljivo če RPi to ni, ampak še vseeno poceni.
Helios4, Helios64, NanopiM4 + SATA, Rockpi4 + SATA hat, Clearfog + mPCI SATA

Na nivoju RPi4 je še Odroid HC1,HC2, Nanopi Neo NAS in pravzaprav vsi ki imajo spodoben USB3 support in giga mrežo.

Mrakw je izjavil:

koliko dejansko potrebujes RAM-a za nek NAS?
Za tvoj napen uporabe? Hitrost diska je hitrejša od mreže, sploh pri tvojem namenu uporabe - sekvenčno branje / pisanje. 512Mb spomina je dovolj. Spomin na Rpi in tudi na ostalih ARM sbc je precej počasen - to ni x86 desktop / server svet. RAM je le malo hitrejši od nvme diskov.

Mrakw je izjavil:

Pri RPi mi je vsec da je silent, majhen, 8gb rama.
In ostali SBCji so veliki in glasni? :)

Mrakw je izjavil:

Helios4 se recimo sploh ne da kupiti...
Ceneno sranje pa za vsakim vogalom.

Sam sem ravno upokojil Helios4, ki je za ta namen - kljub nekaj letom uporabe - še vedno kategorijo(e) boljši od Rpi4.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igorpec ()

WhiteAngel ::

Mrakw je izjavil:

Ok štekam.
jaz bi rad nekaj malo bolj zanesljivo če RPi to ni, ampak še vseeno poceni.
Nebi pa neke stare rabljene opreme.
Pri RPi mi je vsec da je silent, majhen, 8gb rama.

Helios4, Helios64, NanopiM4 + SATA, Rockpi4 + SATA hat, Clearfog + mPCI SATA - koliko dejansko potrebujes RAM-a za nek NAS?

Helios4 se recimo sploh ne da kupiti...


Najprej se odloči, kaj boš imel na NAS-u. Če so to pomembni dokumenti in fotke, potem rabiš vsaj dva diska v polju in si kupi Synology ali kaj podobnega, da je tudi hlajenje uštimano, napajalnik ustrezno močen itd. Če imaš samo en disk za filme shranjevat s torrenta, je najcenejši RPi4 in usb disk čisto ok za tisti VLC in torrent client.

Likalnik ::

WhiteAngel je izjavil:

Mrakw je izjavil:

Ok štekam.
jaz bi rad nekaj malo bolj zanesljivo če RPi to ni, ampak še vseeno poceni.
Nebi pa neke stare rabljene opreme.
Pri RPi mi je vsec da je silent, majhen, 8gb rama.

Helios4, Helios64, NanopiM4 + SATA, Rockpi4 + SATA hat, Clearfog + mPCI SATA - koliko dejansko potrebujes RAM-a za nek NAS?

Helios4 se recimo sploh ne da kupiti...


Najprej se odloči, kaj boš imel na NAS-u. Če so to pomembni dokumenti in fotke, potem rabiš vsaj dva diska v polju in si kupi Synology ali kaj podobnega, da je tudi hlajenje uštimano, napajalnik ustrezno močen itd. Če imaš samo en disk za filme shranjevat s torrenta, je najcenejši RPi4 in usb disk čisto ok za tisti VLC in torrent client.


Jaz sem si na nastavil zelo podobno...na Synology dva diska...kjer imam slike, dokumente in ostalo.....zraven sem pa priklopil dodaten zunanji disk 2tb...kjer so pa samo filmi....tako lahko ta disk poljubno formatiram in na njega nalagam vso šaro....mi pač ni tako pomemben, če kaj crkne....vse skupaj pa povezano na RPI3.

Sedaj gledam pa Google chromecast TV....kateri bi lahko zamenjal moj RPI3....

hojnikb ::

Oi, rpi4 just got more useful!
Koncno bojo lahko jamrjaci utihnal, ker se bo sedaj dal z primernim HATom nardit pcie sata porte za en poceni nas :)
https://www.raspberrypi.org/blog/raspbe...
#brezpodpisa

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

Oi, rpi4 just got more useful!
Koncno bojo lahko jamrjaci utihnal, ker se bo sedaj dal z primernim HATom nardit pcie sata porte za en poceni nas :)
https://www.raspberrypi.org/blog/raspbe...

Končno ste, 6 - 7 let za pionirji, dobili tudi PCI, žal le 1x, ampak bolje kot 0x, pa eMMC ,... Zdaj pa le hitro v nakup "najnovejše inovativne tehnologije" :)) ki je itak očitno ne potrebuješ, saj je tvoj RPI USB NAS že zdaj daleč najboljši nakup.

hojnikb ::

Zdaj vsaj ni izgovora, da rpi4 nemore bit "uporaben" nas, ker pač nima pcie/sata.

In ja, za cca 30-35€, za kolikor se bodo prodajali ti moduli z emmcjem, bo kr dober value, če bodo sata hati dovolj pocen.

Je pa za tisti čas, dokler ne pridejo rešitve na trg, dobra ugodna alternativa HC4, ki je bil sedaj najavljen. Seveda če spet nebo zasoljena cena shippinga v slovenijo.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Red_Mamba ::

CM4 bo dobr za vse rPI NAS fanboy-e k bodo diski dejansko lahko kaj deali ne sam spali 99% casa
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

hojnikb ::

sam bojo spet izgovori kako je samo x1 pcie (čeprav rabiš par navadnih diskov da celo to saturiraš) pa kako so grdi, pa kako so apple krtačnega sveta itd :D
#brezpodpisa

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

sam bojo spet izgovori kako je samo x1 pcie (čeprav rabiš par navadnih diskov da celo to saturiraš) pa kako so grdi, pa kako so apple krtačnega sveta itd :D


Problem niso izgovori razmišljajočih ampak tvoje brezglavo iskanje opravičil.

hojnikb ::

Jaz ne iščem opravičil (zakaj bi jih, sj nimam z fundacijo nič) ampak samo protiargumente za hejterje, ki imajo kaj od konkurence :)
Zdaj veleupevanem RK3399 nima nič bistvene prednosti proti CM4, da nebi mogu bit primern tut za poceni nas.PCIE ima sedaj fully exposed, pa tudi eMMC opcijo imaš, tako da tudi argument slabih sd kartic sedaj odpade.


In moj argument je proti ostalim kitajskim igračkam še vedno enak; zato ker je rpi4 na voljo lokalno in gre za relativno poceni zadevo (zdaj še bolj pocen z cm4 modulom) ima dosti smisla.

Orange Pi je super zadeva, dokler ga ni treba dostavit na dom. Potem se cenovno preveč približaš kakšnim x86 rešitvam, ki jih, spet, lahko dobiš lokalno.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

Jaz ne iščem opravičil (zakaj bi jih, sj nimam z fundacijo nič) ampak samo protiargumente za hejterje, ki imajo kaj od konkurence :)
Zdaj veleupevanem RK3399 nima nič bistvene prednosti proti CM4, da nebi mogu bit primern tut za poceni nas.PCIE ima sedaj fully exposed, pa tudi eMMC opcijo imaš, tako da tudi argument slabih sd kartic sedaj odpade.


In moj argument je proti ostalim kitajskim igračkam še vedno enak; zato ker je rpi4 na voljo lokalno in gre za relativno poceni zadevo (zdaj še bolj pocen z cm4 modulom) ima dosti smisla.

Orange Pi je super zadeva, dokler ga ni treba dostavit na dom. Potem se cenovno preveč približaš kakšnim x86 rešitvam, ki jih, spet, lahko dobiš lokalno.


In kaj si zgoraj napisal? Nič. V tem je problem trolov.

BigWhale ::

Se pravi $50 za RPI s 4GB rama, potem se IO board in compute module za $60, napajalnik za kolk $10? Potem rabis se nek enclosure za zunanje diske... Se pravi minimalno $150, se pravi ene 170 EUR pri nas? :> Zraven imas pa shitty software za katerga mors non stop sam skrbet. To je sam mal vec kot en osnovni Synology za dva diska.

WIN! ;>

AvtoR ::

Kolikor sem jaz razumel rabiš samo CM in IO modul. To je skupaj cca 70-100€, odvisno od izvedbe. Ok pa še 12v napajalnik. Jaz sem ga dobil za 2€ s kitajske. Celota ni ravno poceni, je pa energijsko učinkovita napram PCju.

BigWhale ::

Napajalnik za 2 EUR s Kitajske je nekaj kar mors odpret in preverit a je sploh varen za uporabo, kar spet terja cas.

Mrakw ::

BigWhale je izjavil:

Napajalnik za 2 EUR s Kitajske je nekaj kar mors odpret in preverit a je sploh varen za uporabo, kar spet terja cas.


True
««
85 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205252119 (11335) pierch
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832779 (7117) xgeorgex
»

Orange PI (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Strojna oprema
29651242 (14550) hojnikb
»

Raspberry Pi za HTPC

Oddelek: Kaj kupiti
486159 (5458) GTX970
»

Prodali že dva milijona Raspberry Pi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8824715 (19612) hojnikb

Več podobnih tem