» »

Raspberry Pi

Raspberry Pi

««
76 / 91
»»

Brez Gesla ::

Daniel je izjavil:

Najverjetneje da. Mislim, da so celo zahtevali pisno vlogo za spremembo tega.


Danes dobil uporabnisko ime ter geslo za dostop do horizont-a oz. uporabniskega racuna in ze na listu katerega sem dobil po posti pise da je "Varnostni paket: nizka varnost"

Sepravi ni problem tukaj ampak nekje drugje... notri v horizontu pa se tudi ne da nic spreminjat glede odpiranja portov...

d4vid ::

Imam RPI B, prvo verzijo (s 2 USBji in video out)...
Z njim bi rad začel počasi avtomatizirat hišo/sobo, počasi že spravljam v red HomeBridge, sedaj pa bom usposobil še homeassistant (hass.io).

Anyway, verzija 1 je postala prepočasna, zelo hitro obremenim CPU itd, zato bom kupil RPI B v3, ki je le quad core s 1 GB rama, kar bi moral imet dost za nekaj časa, pa še wifi in bt ima...

Mam pa vprašanje, OS imam na 16GB spominski kartici. Ali je plug&play v vsakem RPiju, torej če dela na B verzije 1, dela tudi na B verzije 2 in 3?
Obratno mi je popolnoma jasno, da ne bo šlo poganjat Win10Iot na B1, me pa zanima ali bo raspbian deloval na verziji 3 enako kot mi sedaj deluje na verziji 1 (le hitreje)?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

d4vid ::

d4vid je izjavil:

Imam RPI B, prvo verzijo (s 2 USBji in video out)...
Z njim bi rad začel počasi avtomatizirat hišo/sobo, počasi že spravljam v red HomeBridge, sedaj pa bom usposobil še homeassistant (hass.io).

Anyway, verzija 1 je postala prepočasna, zelo hitro obremenim CPU itd, zato bom kupil RPI B v3, ki je le quad core s 1 GB rama, kar bi moral imet dost za nekaj časa, pa še wifi in bt ima...

Mam pa vprašanje, OS imam na 16GB spominski kartici. Ali je plug&play v vsakem RPiju, torej če dela na B verzije 1, dela tudi na B verzije 2 in 3?
Obratno mi je popolnoma jasno, da ne bo šlo poganjat Win10Iot na B1, me pa zanima ali bo raspbian deloval na verziji 3 enako kot mi sedaj deluje na verziji 1 (le hitreje)?


Trojka kupljena, kak napajalnik priporočate? :)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Apple ::

Men OS iz dvojke na trojki ni delal...
LP, Apple

SaXsIm ::

2 in 3 bi načeloma morala biti kompatibilna, odvisno od namena oz OSa. Meni je musicbox OS deloval v RPi2 in RPi3 brez problema. Med 1 in 2 pa zadeva ni kompatibilna.
SaXsIm

hojnikb ::

updejtana 2ka ni nic druga kot 3ka brez wifi.
#brezpodpisa

lopov ::

IIRC je enka x86, 2 in 3 sta x64.

Bi rekel, da ne moreš le prestaviti kartico iz enke v novejšega :)

PS: prodam malo rabljen RPi 2, če koga zanima ZS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

d4vid ::

Ni panike, sem uredil. Deluje super :)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

slokro ::

pozdravljeni,

Iščem nekoga, ki bi mi pomagal rešiti nalogo z Raspberry-em PI, zato seveda plačam! Imam vsa navodila, ter kupljen raspbery.

Če je kdo pripravljen nekaj zaslužiti, pošljem navodila preko maila in stopimo v kontakt, še enkrat pa povdarim, da bo vse pošteno plačano!

Ahim ::

lopov je izjavil:

IIRC je enka x86, 2 in 3 sta x64.

LOLwut? Vsi so ARM, 32-bitni (enka ARM6 oz. ARM7 prva dvojka) in 64-bitni (novejsa dvojka in dalje). Z Intelom nimajo nic.

lopov ::

Ahim je izjavil:

lopov je izjavil:

IIRC je enka x86, 2 in 3 sta x64.

LOLwut? Vsi so ARM, 32-bitni (enka ARM6 oz. ARM7 prva dvojka) in 64-bitni (novejsa dvojka in dalje). Z Intelom nimajo nic.

Mislil sem tako, kot si ti zapisal.

Oldi ::

Ali kdo tule obvlada NoIR kamero, da bi nadgradil enega od Spectrometer (svetlobni) projektov v kaj komercialno uporabnega, imam več idej, realiziranih v demo variantah z raznimi kamerami na LabView platformi, ki ni ravno zelo prenosna in v rangu par 100EUR. Torej zadaj bi morala biti ekipa, ki bi 3D sprintala škatlo za spektrometer v kateri bi bil tudi PI oziroma kaj primernega.
Zadeva bi v eni ali obeh variantah imela grafični LCD zaslon, v oskubljeni pa USB COM interface s PCjem, kateremu bi na zahtevo sporočala par bajtov na sekundo. Eden od projektov bi bil morda zanimiva tudi za ala kikstarter variante.
Dogovarjam se za demonstracijo v resni int. firmi s Slo podružnico in bi rad hiter odziv. Pokličite koga, ki obvlada.
V posel se ne mislim nič vpletati, samo predam ideje in znanje in naredimo pogodbo za procente. Lahko prispevam začetni kapital.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

fidoX ::

kupil sem si omenejeni paket Raspberry Pi 3 model b

https://www.amazon.de/gp/product/B072PT...

namen je bolj ali manj, za gledanje EON-a prek telemacha, preko wi-fi + ostala multimedia, youtube, zunanji priklop usb (filmi, glasba, slike...).

uporabljam android OS 7.1.2 od emteria podjetja.

vse skupaj pride dražje, kot recimo nek android box (raspberry + android licenca), mogoče bi mi še bolj prav prišel android box , za tisto kar potrebujem, pa vseeno, sedaj je kupljeno , tako da ....

pred tem sem tudi probal Raspbiana in je delovalo hitro in normalno, samo da mi bolj odgovarja android , zaradi vseh omenjenih aplikacij... itd.


poizkusil sem priklopiti eno wireless miško od hp, nekaj poceni, pa ne dela ravno najbolje, kurzor se premika kar po svoje ali zelo počasi.
logitech miška preko usb kabla dela normalno, kot more miška pač delati :)

edino , kar me je zmotilo pri vsem tem je, da mi občasno zmrzne raspberry box, recimo , kadar nalagam aplikacije preko google play (trgovina), ali če priklopim zunanji usb disk, ključek.
se pravi, priklopi, izklopi, nalaganje. poizkusil sem tudi različne usb vhode na raspberry, če slučajno usb miška povzroči kaj takega, moram malo potestirati.

naprave še nimam dolgo in tudi prvič jo uporabljam, tudi od prej ne poznam boxa, vendar ni težek za upravljati,

zanima me tudi, če recimo hočem gledati film, ki je na zunanjem disku in so podnapisi v istem direktoriju kot film, kateri player je najboljši za android, da lahko istočasno ko zaženem film,
najde tudi podnapise v tem direktoriju in mi ni potrebno podnapisov prekopirati na android (download) in preko playerja poiskati kje so podnapisi za ta film.

če ima kdo kakšne izkušnje, nasvete, če uporablja kdo podobno konfiguracijo.. nasveti dobrodošli....

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fidoX ()

hojnikb ::

raspberry pi in android pozabi o kaksrni koli pozitivni izkusnji, kupi raje s905x/w box za 20e
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: fidoX ()

fidoX ::

hojnikb je izjavil:

raspberry pi in android pozabi o kaksrni koli pozitivni izkusnji



vidim ja

Ahim ::

hojnikb je izjavil:

raspberry pi in android pozabi o kaksrni koli pozitivni izkusnji, kupi raje s905x/w box za 20e

Katerega/kje priporocas? Hvala!

hojnikb ::

mas namensko temo o tv boxih
#brezpodpisa

cheesus11 ::

Pozdravljeni,
Zanima me, kje se najbolj splača kupiti Raspberry Pi 3b.
Lp

fidoX ::

cheesus11 je izjavil:

Pozdravljeni,
Zanima me, kje se najbolj splača kupiti Raspberry Pi 3b.
Lp



jaz sem ga kupil preko amazona,
paket z ohišjem (prozorno), hmdi kabel, usb adapter ključek, 32gb micro card
https://www.amazon.de/gp/product/B072PT...

razmišljam o prodaji le-tega , mislil sem ga uporabljati za android sistem , vendar mi je zmrzoval in se ni ravno obnesel za android 7.1.2 verzijo (emteria).
preizkusil sem tudi raspbian , ki dela normalno, ter kodi-ja (samostojni sistem - boot), ki pa tudi dela normalno, lahko pa se ga naloži tudi preko raspbian,
pač treba veliko prebrati, ker je veliko opcij in vsega.
razočaran sem glede androida 7.1.2, tako da imam sedaj android box, ki pa dela brez problema.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fidoX ()

tombs ::

mislim da ima pimoroni ta konec tedna -15%.

twom ::

In kaj je narobe z raspberry na ic-elect.si?
Dobite kje ceneje kot 43 EUR?

hojnikb ::

dfrobot ma vcas za 30$+ppt
#brezpodpisa

aaa1 ::

twom je izjavil:

In kaj je narobe z raspberry na ic-elect.si?
Dobite kje ceneje kot 43 EUR?


Jaz sem ga dobil na gearbestu za 27€ +2€ poštnine, je pa bila neka akcija je treba malo počakat. Malo me je skrbelo glede carine, vendar sem potem vidu da so kitajci napisal vrednost 17€ :D tko da je šlo vse lepo skozi...

cheesus11 ::

Hvala vsem za odgovore!

Bom še malo spremljal ponudbe, če bodo kaki popusti.

Apple ::

Evo, tko k je hojnikb omenil: dfrobot

Latest News: We are running a Monthly Raspberry Pi Day from 8th to 10th of each month. During this period you are able to enjoy a special offer to get one and only one piece of Pi 3 just for $29.95. You can check many other Raspberry Related Products to share one shipping fee.
LP, Apple

BivšiUser2 ::

SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

solo5 ::

Ali mi lahko napišete kako naložiti kakšen dobro delujoč video player
z grafičnim vmesnikom za Raspberry pi.
Sem probal VLC, pa takoj nabije procesor na 100 % in zadeva zelo šteka

hojnikb ::

rip, pa glih mesec nazaj sn kupo rpi3 :)
#brezpodpisa

lopov ::

Heh, jaz bom pa rekel "na srečo še nisem kupil ..." 8-)
Drugače sem pa šokiran -- berem novico in izvem, da je RPi 3 zunaj že 2 leti! Matr čas leti, se mi zdi da sem takrat kupil B+ pa je zgleda minilo že precej več časa 8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

hojnikb ::

rpi je uzun ze 6 let :)
#brezpodpisa

d4vid ::

Rpi 3B+ je sicer izboljsava, ampak kolikor berem, je ethernet se vedno prek usb. madona, a tale soc res ne podpira kake druge povezave z ethernetom?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

hojnikb ::

nope.
#brezpodpisa

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

rpi je uzun ze 6 let :)
Čip je bil predstavljen menda leta 2009, torej gre za precej staro stvar. Willy je to dobro povzel:

(copy/paste)
"Well, with this product not improving over time, the gap between its capabilities and all other boards is significantly increasing. People want to use it for everything so it needs to be generally decent. Nowadays, 1GB RAM makes it too small to run a browser. The outdated CPU cores make it too slow for computer vision. The shrinking I/O bandwidth makes it out of question for any server-like activity or a basement NAS. This new optional fan makes it unsuitable for any domestic use case. And the 2.4A over micro-USB (1.8A max) will cause lots of spurious freezes and reboots making it painful to troubleshoot for newbies. What remains? Blinking an LED? That’s easier done with an Arduino and it really teaches you much more about computer science. I’m sorry but @tkaiser is right. RPi is from the previous century and while it has attracted a huge amount of people to embedded products, it has also made many of them believe that ARM-based products were unsuitable for anything serious, which is sad considering the large choice of serious competing designs now."

V novici oz. komentarjih je še več poznavalskih kritik, katere bi veljalo pretehtati pred nakupom.

hojnikb ::

hja, je pa rpi2/3 edini lowcost arm board z opengl (ne opengl es) driverjem :)
#brezpodpisa

Tero ::

Prednosti rpi ja "community", cena, dobavljivost in da je zadeva relativno user friendly. Karkoli hočeš naredit je že nekdo to naredil in o tem pisal na internetu. To kritiki zelo radi pozabljajo.

Recimo primer z "boljšim" hw:

Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

misek ::

Tukaj so se precej razpisali kako "slab" je rpi :)

hojnikb ::

Tero je izjavil:

Prednosti rpi ja "community", cena, dobavljivost in da je zadeva relativno user friendly. Karkoli hočeš naredit je že nekdo to naredil in o tem pisal na internetu. To kritiki zelo radi pozabljajo.

Recimo primer z "boljšim" hw:


Podpora H3 boardom se je v zadnjih letih precej izboljšala na račun dobrega dela communitya (predvsem armbian in sunxi-linux)
#brezpodpisa

APPluk ::

Pozdravljeni, zanimam se za nakup Raspberry Pi Zero katerega bi priključil na TV, ampak trenutno nimam računalnika s katerim bi lahko namestil Raspbian na MicroSD kartico, zato me zanima če ima ta https://www.galagomarket.com//item/disp... kartica že nameščen Raspbian, tako da bi kartico samo vtaknil v Raspberry Pi Zero in bi ga lahko začel uporabljati, zanima me kako je tudi s povezavo z internetom (Wi-Fi)?

Daniel ::

Odvisno za kaj boš rabil. Načeloma bi moralo delati. Jaz sem ga postavil v headless varianti, ker še nisem imel kabla za monitor, pa je šlo. Je pa treba malo čez vodiče iti. Pa miniHDMI na HDMI adapter ali kabel še rabiš. Nimaš nobene MicroSD kartice in kakšnega kolega, da ti zadevo da gor?

hojnikb ::

Za kakšen namen misliš to met ?
#brezpodpisa

d4vid ::

Za na TV bo vsak android box boljsi, zero je pocasen.

Za 20€ dobis android box sunvell r69 s H2 cpu in 1gb rama, dela dost boljse kot rpi.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

hojnikb ::

ja, zero je praktično useless za karkoli ko ni headless.
#brezpodpisa

APPluk ::

Uporabljal bi brskalnik pa YouTube včasih, bi bilo boljši, da kupim Raspberry Pi 3B+, ker bi potem lahko uporabil še za kaj drugega, ko bom menjal televizijo?
Ima omenjema kartica naložen Raspbian?

hojnikb ::

Za takšno uporabo sta obe varjanti precej zanič; imam rpi3 (isti šmorn ko b+) in original rpi (isti šmmorn kot zero, samo underclockan).

Nabavi kakšen android box, imaš vsaj native yt aplikacijo.

Čeprav za smooth browsing experience bo treba vsaj kakšen 4 core atomček z 4GB+ rama.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Spock83 ::

Jaz bi rabil nekaj kar bo izključno sprejemal IPTV. Stream ne bo večji od 2Mb/s. To bi moral prebavit? Kje najceneje do zadnjega modela in lepe škatlice? Gor bo libreELEC.

opeter ::

Imam težave s hlajenjem, saj RPi 3b po prebranem sodeč rabi aktivno hlajenje, če je dalj časa izpostavljen bolj zahtevnim opravilom (npr. poganjanju 3D grafike). Čeprav so hladilna rebra gor, se temperature v zaprtem ohišju povzpejo prek 80°C.

Poskusil sem en majhen ventilator a je glasen kot hudič, pa tudi efekta je bolj za silo. Zdaj razmišljam, kako bi to rešil ...
Se je kdo srečal s podobno težavo?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Vanadium ::

Odpri ohišje. V zaprtem se bolj težko ohlaja ker ni kroženja zraka. Če ti ni škoda ohišja navrtaj luknje oziroma izreži večjo luknjo pa pokni gor večje rebro (pomožnosti naj gleda ven iz ohišja).

opeter ::

Vanadium je izjavil:

Odpri ohišje. V zaprtem se bolj težko ohlaja ker ni kroženja zraka. Če ti ni škoda ohišja navrtaj luknje oziroma izreži večjo luknjo pa pokni gor večje rebro (pomožnosti naj gleda ven iz ohišja).


Točno o tem sem tudi sam razmišljal. Ni mi škoda ohišja, saj je bilo za manj kot 2 dolarja s Kitajske :)
Takšno imam v črni barvi:
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Vanadium ::

Jaz sem svojčas imel raspberry namontiran na alu ploščici gor pa motherboard standoff in vse skup zašraufano zadaj za tv-jem na nosilcu (kot npr openframe case).

Si kaj probal openelec? Kako se obnese vse skupaj ker me matra da bi nadgradil pri tašči htpc :))

hojnikb ::

Downclockaj na ~1Ghz in undervoltaj.
#brezpodpisa
««
76 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205250811 (10027) pierch
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832337 (6675) xgeorgex
»

Orange PI (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Strojna oprema
29650807 (14115) hojnikb
»

Raspberry Pi za HTPC

Oddelek: Kaj kupiti
486109 (5408) GTX970
»

Prodali že dva milijona Raspberry Pi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8824575 (19472) hojnikb

Več podobnih tem