» »

Raspberry Pi

Raspberry Pi

««
40 / 91
»»

Rias Gremory ::

Na USB priključek priklopi USB ključ za katerega si siguren, da deluje.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

N4m31355 ::

ko zažeem R-Pi pride do izbire jezika, nato pa se ustavi.
kje lahko vidim če dela na R-piju?
sonijev napajalnik je 850mA, sem probal z 1A-skim, pa ni nič drugače.

N4m31355 ::

ko priklopim usb kljuc, luc na kljucu sveti, tako da menim, da deluje.

Rias Gremory ::

ko zažeem R-Pi pride do izbire jezika, nato pa se ustavi.

Aha, torej domnevam, da še nimaš nameščenega operacijskega sistema.

Najprej namesti sistem z žično tipkovnico.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

N4m31355 ::

nimam. pa tudi žičnate usb tipkovniuce ne.

OK.d ::

Potem pa najprej nabavi must have stvari in ti bomo potem lahko malo bolj
pomagali, kot pa da tipamo v temi .
LPOK.d

pi pawr ::

Tipkovnica, miš in HDMI ni nujno mest have. SSH je čisto v redu. Tudi za začetnike

Rias Gremory ::

Aja, se bo SHH-ju gor, ko še nima OSa nameščenega gor. Kul.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

goranzaric ::

http://www.raspbmc.com/wiki/user/window...

Spremljaj navodila pa bo slo

kiFni ::

Ram mam razdeljen gpu_mem_512=128. Kaže mi da je rama 373. Kam je izginilo 11MB rama?

hojnikb ::

vse je vredu, to si vzame bootloader za sebe...
#brezpodpisa

kiFni ::

hojnikb je izjavil:

vse je vredu, to si vzame bootloader za sebe...

aha..ja sej sem pol najdu na netu temo o tem. vseen hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kiFni ()

B-Stard ::

Kako speljat vn optični zvok ali spdif?

d4vid ::

Je kdo zrihtal Amis TV? Je treba kaj mac spreminjat ali pa kaj? Al je plug&play?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Tero ::

B-Stard je izjavil:

Kako speljat vn optični zvok ali spdif?


V teoriji z kakšno usb zvočno kartico ki ima spdif izhod. Ker je to digitalni signal lahko kupiš najcenejšo kar obstaja. Recimo en primer
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

Rias Gremory ::

Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Tero ::

Bi mogoče kdo prodal raspberry pi?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

Rias Gremory ::

Dokaj zanimivo branje:
It sold a million units in a single year -- so what's next for Raspberry Pi? [Q&A]

Pozornost mi je zbudilo tudi:
BN: Where did the name come from?

LU: "Raspberry" comes from the tech industry's fondness for fruit names (there are lots of fruit-named computer companies, like Apricot, Tangerine...those, of course, are the only ones I can think of off the top of my head). And "Pi" is for Python, which has always been our first choice of teaching language (it was even before we knew what the hardware would look like). We initially thought that using Pi rather than Py would make for a really nice logo in the shape of the Greek letter, but as you can see, we didn't actually end up going that way!


Lep dan še naprej

Rias Gremory
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

francy ::

Ali ima kdo težave pri uporabi IR daljinca na RaspberryPi-ju?

Če pritisnem katerokoli tipko se lepo premakne vendar sekundo za tem pa začne iti kar naprej in se ne ustavi :|

goranzaric ::

francy je izjavil:

Ali ima kdo težave pri uporabi IR daljinca na RaspberryPi-ju?

Če pritisnem katerokoli tipko se lepo premakne vendar sekundo za tem pa začne iti kar naprej in se ne ustavi :|


Si poskusil kakšen drugi daljinec?

SiByte ::

ja dva različna
Intel i7 6950X @ 4,2GHz | ASUS STRIX X99 | ASUS STRIX GTX 1080 Ti 11GB @ SLI
4x8GB Corsair DDR4 @ 3000MHz | 1.2TB SSD Intel 750 @ PCI-e | 6TB WD Red

goranzaric ::

Nisem še imel te težave z raspberrijem. Uporabljaš GPIO port pa na njem IR sprejemno diodo ali USB sprejemni del?

Katero distribucijo imaš?

SiByte ::

zadnja različica Raspbmc-ja ter IR dioda na GIPO, je bila uporabljena
Intel i7 6950X @ 4,2GHz | ASUS STRIX X99 | ASUS STRIX GTX 1080 Ti 11GB @ SLI
4x8GB Corsair DDR4 @ 3000MHz | 1.2TB SSD Intel 750 @ PCI-e | 6TB WD Red

goranzaric ::

poskusi mogoce kaksno drugo diodo ce jo imas kje.jaz imam tudi raspbmc zadnjo verzijo in nimam taksnih tezav.imas mogoce v prostoru kaksne varcne zarnice da svetijo probi podnevi ko je vse ugasnjeno

matejzima ::

Mene pa zanima, če je RPi dovolj stabilen, da bi mi normalno laufal kot torrent server, predvsem glede napajanja eksternega diska. Bi šlo z običajnim 2.5'' diskom prek USB - SATA kabla ali bo potrebno nabavit disk z zunanjim napajanjem, kateri so običajno 3.5'' (vsaj takrat ko sem jaz nazadnje gledal je bila večina takih)?

driver_x ::

Meni že nekaj mesecev deluje brez prekinitve kot krmilnik za ogrevanje vode. Za zunanji disk boš moral uporabiti posebno napajanje, ali pa USB HUB z napajanjem za 2,5".

listje123 ::

Ali bi tale pretvornik deloval, ker moj monitor podpira samo vga.
http://www.panthera.si/products-page/ad...

SiByte ::

Imet mora napajanje drugače bo želel napajanje iz RaspberryPi-ja prek HDMI priključka.
Intel i7 6950X @ 4,2GHz | ASUS STRIX X99 | ASUS STRIX GTX 1080 Ti 11GB @ SLI
4x8GB Corsair DDR4 @ 3000MHz | 1.2TB SSD Intel 750 @ PCI-e | 6TB WD Red

hojnikb ::

^^če kirmo tole uspe usposobit, nej poroča, ker je kr dobra cena za tak pretvornik 8-)
#brezpodpisa

matejzima ::

driver_x je izjavil:

Meni že nekaj mesecev deluje brez prekinitve kot krmilnik za ogrevanje vode. Za zunanji disk boš moral uporabiti posebno napajanje, ali pa USB HUB z napajanjem za 2,5".


Ni mi čisto jasno, kako bi v tem primeru povezal usb diska z rpi-jem, če ga vtaknem v hub. Bo rpi prepoznal disk prek huba?

LordPero ::

USB hub ni neko stičišče, imaš en protitočni (upstream :)) port (običajno po designu jasno/logično ločen), ostali plavajo s tokom. To ti samo iz ene nardi več lukenj.

Point pri temu je, da malina nima dovolj amperu soka na USB portu za vrtet disk, USB hubi pa imajo lahko svoje napajanje (takega rabiš) in tako ne suxajo 5V z maline, ampak iz svojega napajalca. Ta pa naj bo vsaj 1 A (za en disk), raje 2.
LordPero

Dejk0 ::

driver_x je izjavil:

Meni že nekaj mesecev deluje brez prekinitve kot krmilnik za ogrevanje vode. Za zunanji disk boš moral uporabiti posebno napajanje, ali pa USB HUB z napajanjem za 2,5".


Lahko poveš kaj več? Pa še kdo lahko da kakšno idejo kaj počet z Pijem.... :) Rad bi probal še kaj novega.

Rias Gremory ::

Nauči se programski jezik (Python) in vsaj osnove elektrotehnike. Potem naredi robota. :D
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

matejzima ::

Meni se zatika že pri sami izbiri USB huba, verjetno zaradi slabega elektrotehničnega znanja. Če ne drugega mi verjetno vsaj Linux ne bo povzročal preglavic. Ampak da vseeno razčistim osnove: Predstavljam si, da v primeru, če hočem na RPi priklopit 2.5'' disk, ki se napaja zgolj prek USBja, nabavim USB hub z zunanjim napajanjem in nanj priklopim tako RPi kot USB disk. Ali to drži?
Po moji intuiciji gre skozi tale hub http://www.mimovrste.com/artikel/199000... premalo toka (500mA). Verjetno je bolj primerno kaj v tem rangu: http://www.akasa.com.tw/update.php?tpl=... ,tj. z 5V DC in max 2A toka. Kako se prepricati, da bo hub res dober, da mi ne bo slučajno metalo ven zaradi slabe kvalitete?

driver_x ::

Dejk0 je izjavil:

driver_x je izjavil:

Meni že nekaj mesecev deluje brez prekinitve kot krmilnik za ogrevanje vode. Za zunanji disk boš moral uporabiti posebno napajanje, ali pa USB HUB z napajanjem za 2,5".


Lahko poveš kaj več? Pa še kdo lahko da kakšno idejo kaj počet z Pijem.... :) Rad bi probal še kaj novega.


Nič posebnega, nekaj DS1820 temperaturnih senzorjev, rele, par ledic in vse skupaj podprto z Java aplikacijo, ki teče kar na Tomcatu, da se da kaj pogledati ali nastaviti preko weba. Sedaj bo dobil še 2x16 znakov velik LCD. Za vse te stvari je na netu ogromno napisanega.

LordPero ::

matejzima je izjavil:

Ampak da vseeno razčistim osnove: Predstavljam si, da v primeru, če hočem na RPi priklopit 2.5'' disk, ki se napaja zgolj prek USBja, nabavim USB hub z zunanjim napajanjem in nanj priklopim tako RPi kot USB disk. Ali to drži?


LordPero je izjavil:

USB hub ni neko stičišče, imaš en protitočni (upstream :)) port (običajno po designu jasno/logično ločen), ostali plavajo s tokom. To ti samo iz ene nardi več lukenj.

Point pri temu je, da malina nima dovolj amperu soka na USB portu za vrtet disk, USB hubi pa imajo lahko svoje napajanje (takega rabiš) in tako ne suxajo 5V z maline, ampak iz svojega napajalca. Ta pa naj bo vsaj 1 A (za en disk), raje 2.

A nisem bil dovolj jasen? Ja, drži. In tudi drži, da bi bilo 2A ravno ql, ker nikoli ne veš, kako kvalitetni so ti napajalci (torej tvoj drugi link).

Mal v začetno branje.

... a če ti povem, da se lahko tudi Malina napaja iz taistega huba, iz katerega ima vtaknjen upstream kabel, ti bo kaj eksplodiralo? :)
(samo hec, ti kar vprašaj, če kaj ni jasno)
 Naključna slika z vsemrežja.

Naključna slika z vsemrežja.

LordPero

GeForce ::

No, RPi že nekaj časa leži v predalu, ampak sedaj sem knočno začel malo gledati česa bi se lotil, in tole mi izgleda kar uredu "mini projekt" za začetek. Edino nevem točno kaj moram sedaj kupiti?
DHT11 - ta je sicer s 3mi "nogami" ampak v tutorialu piše da pin3 tako ali tako ni nikamor povezan, tako da sklepam da bi moral tudi ta delovati?

breadboard - je to ta zadeva kamor je vse povezano in bom lahko to porabil tudi za kakšne druge projekte?

kabli - so ti vredu?

In pa še 10K upor. Predvidevam, da se to dobi v vsaki eletro trgovini? Je dovolj da prodajacu rečem da potrebujem 10K resistor, ali rabim še kakšen podatek? (na elektriko se res ne spoznam :|)

In to je vse ali sem kaj sfalil?

Hvala za pomoč

driver_x ::

@GeForce: tudi upore dobiš na dx-u, zraven pa si kupi še priključne letvice in kable, da boš na protoboardu lahko vse povezal skupaj.

GeForce ::

Uporov ne dobim na dxu. Lahko link? Priključne letvice in kakšne kable? Lahko angleški izraz da pogooglam za kaj se gre in kako to izgleda? :)

GeForce ::

Imaš v mislih takšne kable? YouTube DX

driver_x ::

Ja, ali pa kaj takega (male to male) za po protobordu. SAm uporabljam še nekaj takih in nekaj takih.

Upore sem nabavil kar tele, saj jih je v paketu precej in že lahko kaj skombiniraš. Priključne letvice (ne vem, če je to pravi izraz, saj nisem elektronik) sem nabavil take.

Nazadnje pa sem na RPija priključil tole.

matejzima ::

@LordPero:
Kolikor si predstavljam s tvoje "naključne sliko z vsemrežja :)" USB disk in vse ostale parafernalije pašejo v sam hub, edino reč, ki jo povežem z USBjem same Maline je USB hub s samostojnim napajanjem. Na sliki bi Wireless Dongle verjetno lahko priključil tudi na sam HUB in ne nujno v USB Maline.
Sledi morda spet malce neumno vprašanje, ampak vendarle: Glede na tale link DLinkovega USB huba http://www.dlink.com/us/en/home-solutio... si predstavljam, da se tok razdeli med 4 izhode, ki skozi spustijo zgolj 0.5A. Navkljub specifikaciji 5V/2.5A DC se mi zdi to vseeno premalo za pognat disk, razen če uporabim t.i. USB Fast Charging port z 2A (kaj bi blo to?). Ampak ker naj bi bil na doticnem primerku samo en tak USB port s to specifikacijo (tj. 2A), me zanima, če bi Malina, priklopljena na port z 0.5A vseeno delovala normalno? Ali pa moram obrniti zadevo Malino priklopit na Fast Charging USB port in disk na 0.5A? Slednje se mi zdi malce neintuitivno, kajti v tem primeru HUBa sploh ne bi potreboval, očitno pa je, da je v Malini nek resistor, ki preprečuje tok večji od 1A in se USB disk priključen na Malino (vsaj po informacijah, ki sem jih dobil na RPi forumu) običajno ne zažene.

MasterMiG ::

dva dni že brskam, pa ne najdem nič pametnega.. Vse debate se vrtijo okrog TvHeadenda; kar sklepam, da je to, da imaš nek 'strežnik' nekje v omrežju, ki odjemalcem razpošilja stream.
Mene pa zanima, kakšna je najbolj elegantna rešitev za DIREKTNO gledanje IPTV (siol optika) na RPi? Ali je kaj bolj udobnega, kot da moraš ročno zagnati m3u datoteko? Kakšen je torej najboljši način za gledanje siol tv na RPi? Hvala!!
edit: ali lahko morda uporabim RPi za gledanje IPTV in youtube addon istočasno? ali lahko RPi poleg tega, da se gleda IPTV direktno na njem, pošilja stream na ostale računalnike prek mreže? Se vnaprej opravičujem če je tole dvoje wishfull thinking..
There is nothing to fear but the fear itself.

Zgodovina sprememb…

LordPero ::

matejzima je izjavil:

@LordPero:
Kolikor si predstavljam s tvoje "naključne sliko z vsemrežja :)" USB disk in vse ostale parafernalije pašejo v sam hub, edino reč, ki jo povežem z USBjem same Maline je USB hub s samostojnim napajanjem. Na sliki bi Wireless Dongle verjetno lahko priključil tudi na sam HUB in ne nujno v USB Maline.

Tako, poleg vsega, kar si napisal, pa lahko tudi Malino priključiš na hub, ne za podatke pač pa za 5V napajanje (ne rabiš dveh napajalcev na dveh 220V štekerjih).
Pač ja, USB hub naredi iz enega porta več portov, to je to, saj ni tako huda reč :).

Nisem ravno dosti pregledal tvojega linka, ampak ja, možno, ali da ima ta hub napajanje samo za en USB port, drugo vleče iz matičnega USBja, ali (kar je bolj možno & verjetno res), da so je samo DLink analen glede specifikacije USB (ki je pač 500mA). Ali razišči, da je temu res tako ali pač kupi nekaj boljšega (ne nujno dražjega), ki se ne podreja točno standardom oz. ima po standardih potem več 'Fast charging' portov. Vsekakor bi jaz vzel nek drug hub, na USB maline pa ne bi obešal karkoli blizu 500mA (saj drugače, nekaterim 2,5" diskom je mogoče to že dovolj štroma, ampak vseeno, tukaj je recimo zagon & stuff, ki ga vsekakor ne bi prenašal na rpi).
Je pa tudi omenjen hub povsem OK, če misliš Malinco obdržat na lastnem PSUju, USB disk pa daš v tisto močnejšo luknjo. Samo nič drugega nad 0,5A ne moreš prištekat.

Aja, če se prav spomnim, je Malina B z malce rezerve rangirana na 3,5W oz. 700mA.
LordPero

kiFni ::

MasterMiG je izjavil:

dva dni že brskam, pa ne najdem nič pametnega.. Vse debate se vrtijo okrog TvHeadenda; kar sklepam, da je to, da imaš nek 'strežnik' nekje v omrežju, ki odjemalcem razpošilja stream.
Mene pa zanima, kakšna je najbolj elegantna rešitev za DIREKTNO gledanje IPTV (siol optika) na RPi? Ali je kaj bolj udobnega, kot da moraš ročno zagnati m3u datoteko? Kakšen je torej najboljši način za gledanje siol tv na RPi? Hvala!!
edit: ali lahko morda uporabim RPi za gledanje IPTV in youtube addon istočasno? ali lahko RPi poleg tega, da se gleda IPTV direktno na njem, pošilja stream na ostale računalnike prek mreže? Se vnaprej opravičujem če je tole dvoje wimemel. shfull thinking..


NArobe si razumel. TVHeadend strežnik laufa na Raspberry Pi (recimo na Openelec,....), in odjemalec tudi. Lahko pa maš odjemalec kak drug v istem omrežju, na laptopu, na drugem Raspberryju,....

MasterMiG ::

NArobe si razumel. TVHeadend strežnik laufa na Raspberry Pi (recimo na Openelec,....), in odjemalec tudi. Lahko pa maš odjemalec kak drug v istem omrežju, na laptopu, na drugem Raspberryju,....

Aha. Kako se pa vnese m3u playlisto v headend? Kateri je najboljši? Je RPi dovolj močan, da je istočasno headend in backend?
There is nothing to fear but the fear itself.

kiFni ::

MasterMiG je izjavil:

NArobe si razumel. TVHeadend strežnik laufa na Raspberry Pi (recimo na Openelec,....), in odjemalec tudi. Lahko pa maš odjemalec kak drug v istem omrežju, na laptopu, na drugem Raspberryju,....

Aha. Kako se pa vnese m3u playlisto v headend? Kateri je najboljši? Je RPi dovolj močan, da je istočasno headend in backend?


Kle ti vse piše Raspberry Pi in OpenELEC – Nastavite IPTV

OK.d ::

Imam vprašanje o xbmc, ali je pred 12 ver. že podpiral predvajanje dvd-jev, ker zdaj mi deluje le zvok slike pa namreč ni:P?
LPOK.d

goranzaric ::

OK.d je izjavil:

Imam vprašanje o xbmc, ali je pred 12 ver. že podpiral predvajanje dvd-jev, ker zdaj mi deluje le zvok slike pa namreč ni:P?


Koliko vem je DVD MPEG2 za katerega moraš kupit licenco na raspaberrijevi trgovini.Mislim da pride okoli 2,5 funta

Unknown_001 ::

Ej ka veste, da je DOS emulator za RPI pršu ven ? :D
««
40 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205253028 (12244) pierch
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21833039 (7377) xgeorgex
»

Orange PI (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Strojna oprema
29651450 (14758) hojnikb
»

Raspberry Pi za HTPC

Oddelek: Kaj kupiti
486214 (5513) GTX970
»

Prodali že dva milijona Raspberry Pi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8824799 (19696) hojnikb

Več podobnih tem