» »

Izšel VLC 2.0.0

Izšel VLC 2.0.0

Slo-Tech - Včeraj je izšla nova verzija priljubljenega brezplačnega odprtokodnega predvajalnika vseh večpredstavnostnih datotek VLC. Po več kot desetih letih razvoja in tri leta po izidu prve stabilne verzije je namreč program prilezel do verzije 2.0, v katero so avtorji vdelali cel kup izboljšav in polovili več sto hroščev. VLC je svojo veliko priljubljenost dosegel zaradi odprtosti, brezplačnosti, prenosljivosti (na voljo je za Windows, Mac OS X, Linux, iOS, BeOS in še nekatere bolj eksotične sisteme) in celovitosti, saj z njim odpade potreba po ročnem nameščanju kodekov za predvajanje posameznih vrst datotek. VLC poleg predvajanja vseh mogočih formatov omogoča tudi oddajanje prek omrežja (streaming) in snemanje na disk.

Glavne novosti v inačici 2.0 s kodnim imenom Twoflower moremo razvrstiti v več kategorij. Uporabnikom s šibkejšimi stroji bo najbolj povšeči boljša podpora za dekodiranje formatov H.264, MPEG-4, Xvid in WebM na večjedrnih procesorjih in grafičnih procesorjih, ki porabi manj procesorskega časa. Dodatno so podprli precej novih formatov in 10-bitne kodeke. Na novo so napisali cevovod za izris videa in podprli vrsto novih naprav, med njimi tudi diske BluRay. Uporabniška vmesnika za Mac in Web sta preurejena, vidne pa so tudi izboljšave pri ostalih. Nenazadnje so se pohvalili, da so odstranili več sto hroščev, zaradi česar bo VLC stabilnejši.

VLC je eden izmed najboljših in največkrat uporabljenih odprtokodnih programov na spletu, ki je praktično brez resne konkurence, in dokaz, da je lahko odprtokodna programska oprema tudi boljša od zaprtokodne. Na SourceForgeu je statistika pokazala, da drži tretje mesto na lestvici največkrat prenesenih programov z njihove strani v zgodovini - pred njim sta le P2P-odjemalca eMule in Azureus/Vuze.

137 komentarjev

«
1
2 3

Mipe ::

Idealen za kake mamice in ateke. Za nekoliko bolj resne je pa itak CCCP + MPC.

zee ::

Na Windows racunalnike namescam samo VLC. Dela™ brez nepotrebnega smetenja in zaj* s kodeki.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

blackbfm ::

In zakaj bi bil mpc bolj resen?

Edina stvar ki je zgrešena pri vlcju so podnapisi, upam da je pri 2.0.0 kaj urejeno glede tega.

Mipe ::

VLC nekaj zajebava glede .mkv-jev. Morda ima sedaj zrihtane kodeke, je pa potem tu še jeba z podnapisi.

Bor H ::

Pri VLCju me najbolj moti štorastost podnapisev in relativno grd GUI, bom preveru kako je 2.0 glede tega..

amigo_no1 ::

Kakšna je bližnica tipk za "load subtitles" (za mpc je ctrl+l) ?

Jaka83 ::

Ampak MPC ne gre na vse omenjene sisteme. Meni je VLC super, sploh zdaj z 2.0, ko so vsaj vmesnik porihtali. Mi pa zdaj T2 IP-TV playlista ne deluje več (probal sem na RC1, na updejtu moram še enkrat probat).

Ne vem pa, kakšne probleme imate s podnapisi? Kolikor sem jih sam sprobal, delujejo brez problema.

Gray_Warden ::

še vedno nima samodejnega iskanja podnapisov kot ima to bs player. Sicer vedno uporabljan VLC, saj se mi zdi da je neprimerno boljši ampak to s podnapisi pa bi res lahko uredili.

Drugače pa ne opazim popolnoma nobene razlike med staro verzijo in novo, razn tega da so nekateri gumbi v meniju malenkost drugačni.

Kekec ::

vlc je super, enostaven brez potrebe po dodatnih kodekih, enostaven vmesnik in dela samo to za kar je namenjen.

Jaka83 ::

Gray_Warden je izjavil:

še vedno nima samodejnega iskanja podnapisov kot ima to bs player. Sicer vedno uporabljan VLC, saj se mi zdi da je neprimerno boljši ampak to s podnapisi pa bi res lahko uredili.

Drugače pa ne opazim popolnoma nobene razlike med staro verzijo in novo, razn tega da so nekateri gumbi v meniju malenkost drugačni.


Če imaš video file in subtitle file enako poimenovan (končnica pač druga), potem vse avtomatično naloži.

Mogoče sem pozabil omenit, da sem na OS X in prej je bil vmesnik grdo razdeljen na dva čisto ločena dela (kot dve okni) in se ga ni dalo združit. Lahko si si samo vklopil komande v video window, ampak tiste glavne komande si vseeno moral vsakič sam zapirat, če so te motile. Zdaj je pa podobno oziroma še boljše, kot je bilo prej na Windows sistemih. Zdaj je vse skupaj bolj podobno iTunes, samo malo manj našarjeno.

filip007 ::

Če ne rabiš strimanje je tudi BSplayer dober.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

c00L3r ::

BSplayer več ne vključuje spyware-a? Jaz sem ga zaradi tega nehal uporabljat. Zdaj preferiram VLC in ga tudi namestim vsakemu na PC. Preprosto in dela :)

mrTwelveTrees ::

nej za boga naredijo verzijo za Android... packajo že več kot 2 leti.

slitkx ::

Mipe je izjavil:

Idealen za kake mamice in ateke. Za nekoliko bolj resne je pa itak CCCP + MPC.

Nisem ne mamica ne atek, pa ga uporabljam. Zato ne trobi samovšečnih neumnosti.

Dr_M ::

Pred nekaj leti sem sprobal tale VLC in...hja, verjetno en slabsih programov, kar sem jih kdaj uporabil. Od takrat uporabljam MPC-HC.
Bom pa definitivno sprobal VLC 2.0.

Mipe ::

slitkx je izjavil:

Mipe je izjavil:

Idealen za kake mamice in ateke. Za nekoliko bolj resne je pa itak CCCP + MPC.

Nisem ne mamica ne atek, pa ga uporabljam. Zato ne trobi samovšečnih neumnosti.

Samo parafraziram. VLC je out-of-the-box player, namenjen širši množici. Torej mamicam, atekom in tistim, ki se jim ne ljubi baviti z bolj dodelanimi rešitvami.

AlienRR ::

Dr_M je izjavil:

Pred nekaj leti sem sprobal tale VLC in...hja, verjetno en slabsih programov, kar sem jih kdaj uporabil. Od takrat uporabljam MPC-HC.
Bom pa definitivno sprobal VLC 2.0.

Kaj pa je bilo narobe?

pegasus ::

Meni vlc ni nikoli zares delal, zato še vedno za vse uporabljam cli mplayer, tudi za poslušanje glasbe. Ker pa mplayer spi že skoraj 5 let, ga vlc počasi lovi. Kar se tiče podnapisov, ga je že prehitel, tu sedaj obljubljajo, da znajo vrteti tudi hd v multithreaded decode načinu. Bom sprobal ...

Jaka83 ::

Mipe je izjavil:

slitkx je izjavil:

Mipe je izjavil:

Idealen za kake mamice in ateke. Za nekoliko bolj resne je pa itak CCCP + MPC.

Nisem ne mamica ne atek, pa ga uporabljam. Zato ne trobi samovšečnih neumnosti.

Samo parafraziram. VLC je out-of-the-box player, namenjen širši množici. Torej mamicam, atekom in tistim, ki se jim ne ljubi baviti z bolj dodelanimi rešitvami.


IMO ima VLC več nastavitev, kot CCCP + MPC, tako da ni ravno tako "tumpast" kot bi ti želel, da bi bil. ;)

p4 ::

Imam MacOsX in mi z updatom na 2.0.0 ne dela t-2 playlista. Ima kdo kakšno rešitev?

Izpiše takole za vsak naslov:
"main debug: net: opening 239.19.1.17 datagram port 5000
access_udp error: cannot open socket
main debug: no access module matching "udp" could be loaded
main error: open of `udp://@239.19.1.17:5000' failed
main debug: dead input
main debug: changing item without a request (current 253/285)
main debug: using item 254
main debug: starting playback of the new playlist item
main debug: creating new input thread
main debug: Creating an input for 'National Geographic Wild HD'
main debug: using timeshift granularity of 50 MiB, in path '/tmp'
main debug: `udp://@239.19.1.21:5000' gives access `udp' demux `' path `@239.19.1.21:5000'
main debug: creating demux: access='udp' demux='' location='@239.19.1.21:5000' file='(null)'
main debug: looking for access_demux module: 0 candidates
main debug: no access_demux module matched "udp"
main debug: creating access 'udp' location='@239.19.1.21:5000', path='(null)'
main debug: looking for access module: 1 candidate
access_udp debug: opening server=:0 local=239.19.1.21:5000
main debug: net: opening 239.19.1.21 datagram port 5000
main error: cannot join multicast group: Can't assign requested address
access_udp error: cannot open socket
main debug: no access module matching "udp" could be loaded"

modicr ::

(c) nisem patentiran

deadbeef ::

p4 je izjavil:

Imam MacOsX in mi z updatom na 2.0.0 ne dela t-2 playlista. Ima kdo kakšno rešitev?

Izpiše takole za vsak naslov:
"main debug: net: opening 239.19.1.17 datagram port 5000
access_udp error: cannot open socket
main debug: no access module matching "udp" could be loaded
main error: open of `udp://@239.19.1.17:5000' failed
main debug: dead input
main debug: changing item without a request (current 253/285)
main debug: using item 254
main debug: starting playback of the new playlist item
main debug: creating new input thread
main debug: Creating an input for 'National Geographic Wild HD'
main debug: using timeshift granularity of 50 MiB, in path '/tmp'
main debug: `udp://@239.19.1.21:5000' gives access `udp' demux `' path `@239.19.1.21:5000'
main debug: creating demux: access='udp' demux='' location='@239.19.1.21:5000' file='(null)'
main debug: looking for access_demux module: 0 candidates
main debug: no access_demux module matched "udp"
main debug: creating access 'udp' location='@239.19.1.21:5000', path='(null)'
main debug: looking for access module: 1 candidate
access_udp debug: opening server=:0 local=239.19.1.21:5000
main debug: net: opening 239.19.1.21 datagram port 5000
main error: cannot join multicast group: Can't assign requested address
access_udp error: cannot open socket
main debug: no access module matching "udp" could be loaded"


Men isto na windowsih ne dela več t-2...

going back to 1.1.11

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: deadbeef ()

p4 ::

Se pravi t-2 playlista ne dela niti na windows verziji? Zanimivo..

slitkx ::

Mipe, pojasni mi, čemu naj bi se ukvarjal(i) z bolj "dodelanimi" rešitvami (neskončno nastavljanje kodekov), ko pa že zapakirana (s spywareom in adwareom neonesnažena) zadeva deluje?

gruntfürmich ::

vlc je malce štorast, zato ga uporabljam samo takrat, ko mpc zataji. imam pa ga na vseh računalnikih.
iz bs playerja pa sem itq enostavno moral migrirati na mpc, ker je postajal že počasi kot virus. drugače pa je bs najboljši kar se tiče uporabe, daleč pred vsemi drugimi. ampak kaj ko je šel svojo pot...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

ahac ::

Kaj je pa pri VLC narobe s podnapisi?
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

darkolord ::

Recimo to, da imaš za velikost na voljo samo par nastavitev v stilu "Majhno", "Srednje", "Veliko".
Sinhronizacija je tudi precej bolj nerodna kot drugod.

Takole zgleda advanced menu za podnapise v "bolj dodelanih" rešitvah:




Glede vmesnika in celotenga user experience tale KMPlayer IMO daleč daleč poseka VLC; lokalno vrti prav tako čisto vse, ima pa zaenkrat šibkejšo podporo za streaming formate.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

kmetek ::

Jaz uporabljam POTPLAYER.

LedStorm+++ ::

p4 je izjavil:

Se pravi t-2 playlista ne dela niti na windows verziji? Zanimivo..


Pravkar inštaliral dvojko (win ver.). Zagnal playlisto in dela.

Kaj ne dela? Dela... ;)
Pingvin :-)

Zgodovina sprememb…

levaky ::

kmetek je izjavil:

Jaz uporabljam POTPLAYER.


Potplayer zmaga! Včasim sem uporabljal kmplayer, a ga je potem razvijalec prodal in začel z novim projektom: potplayer. Meni zadeva noro dobro deluje, za vse pogosto uporabljene zadeve imaš keyboard shortcute, vgrajene ima kodeke,...

Edino, kar sem dolgo pogrešal, je predvajanje filmov direktno iz .rar fajlov. V zadnjih betah to deluje. JUHEJ!

Matej

francek1 ::

Mipe je izjavil:

Idealen za kake mamice in ateke. Za nekoliko bolj resne je pa itak CCCP + MPC.

O madona, potem bom moral pa jaz kaj drugega poiskat, ker sem že dedek....Hvala za opozorilo!
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

amigo_no1 ::

vgrajene ima kodeke,...

Ni lepšega kot da ti nov program zjebe delujočo postavitev kodekov s svojimi ;).

Gomplayer kdo uporablja ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Lion29 ::

mene pr VLCju tut motijo skope nastavitve za podnapise (sicer jih ne uporabljam zase, ampak ko so potrebni) tezko stimam pozicijo podnapisov, sinhronizacijo, etc...


zadnje case me pa pr VLCju najbolj moti slabo upravljanje prek tipk (bsplayer ima to veliko bolj dovrseno reseno).... recimo ce si nastimam tipko levo in desno, da mi gre malo backward in forward, ustavim film in grem tacas delat kaj drugega (recimo pisat po forumu) mi omenjene tipke ne delajo... oz jih VLC ugrabi, ceprv nisem vec v njihovem oknu.... in ce stisnem naprej ali nazaj... mi upravlja VLC, ceprav nisem not...zelo motece... je trajalo akr nekaj casa, da sem pogruntal zakaj tipke ne delajo
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

OK.d ::

kako se v programu nastavi, da uporablja več procesorjev, ker pri meni je tisti okvirček obarvan sivo in se ne da obkljukat cuda-dxva - pa imam dvojni procesor da ne bo pomote:P
LPOK.d

vili-kan :) ::

Jst uporabljam GOMplayer in ga bom še zmeram :)
Better to be a geek than an idiot.

Redorange ::

ma ko primerjam sliko med vlc in wmp, je pri wmp dosti lepša.

Phantomeye ::

a sem jaz edini, ki uporablja kmplayer?

donvito ::

Phantomeye je izjavil:

a sem jaz edini, ki uporablja kmplayer?

Že zelo dolgo časa, in zame eden boljših. VLC uporabljam samo za iso file, čeprav ta zadnji ni slab.

filip007 ::

Ne BSplayer nima več smeti zraven, pa še avtomatično dol posname podnapise.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Znida ::

v 2.0 manjka Ipv4 multicast output interface address nastavitev, verjetno nam zato ne dela IPTV, sicer sem na Tuštelekomu, vendar imam isti problem.

Je že kdo ugotovil rešitev?

34054 ::

Na oknih sem uporabljal Media Player Classic, na Ubuntu pa UMPlayer http://www.umplayer.com/, pri VLCju mi vmesnik nekak ne sede najbolj. 8-O

Vseeno pa super predvajalnik.

SmeskoSnezak ::

donvito je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

a sem jaz edini, ki uporablja kmplayer?

Že zelo dolgo časa, in zame eden boljših. VLC uporabljam samo za iso file, čeprav ta zadnji ni slab.

Že imaš najnovejšo verzijo? Meni je svetovna.
@ Pusti soncu v srce... @

urosz ::

vlc sem uporabljal dolgo časa, nakar je izšla neka verzija, pri kateri so mi videi lagirali, pa se mi je zameril in sem prešaltal na GOM player. zavovoljen :)

Zlate ::

Splash player - ko probaš, greš težko na kaj drugega... Včasih pa MPC-HC.
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

barakus ::

Meni dela T-2 IPTV na vlc 2.0

Gray_Warden ::

Jaka83 je izjavil:

Gray_Warden je izjavil:

še vedno nima samodejnega iskanja podnapisov kot ima to bs player. Sicer vedno uporabljan VLC, saj se mi zdi da je neprimerno boljši ampak to s podnapisi pa bi res lahko uredili.

Drugače pa ne opazim popolnoma nobene razlike med staro verzijo in novo, razn tega da so nekateri gumbi v meniju malenkost drugačni.


Če imaš video file in subtitle file enako poimenovan (končnica pač druga), potem vse avtomatično naloži.

Mogoče sem pozabil omenit, da sem na OS X in prej je bil vmesnik grdo razdeljen na dva čisto ločena dela (kot dve okni) in se ga ni dalo združit. Lahko si si samo vklopil komande v video window, ampak tiste glavne komande si vseeno moral vsakič sam zapirat, če so te motile. Zdaj je pa podobno oziroma še boljše, kot je bilo prej na Windows sistemih. Zdaj je vse skupaj bolj podobno iTunes, samo malo manj našarjeno.



kdo danes še išče podnapise po internetu? Naj naredijo da bo predvajalnik samodejno poiskal podnapise na internetu in jih naložil.

Od vseh predvajalnikov ima na žalost to le BS player. VLC, ki je sicer super, tega nima....kar ga naredi čisto povprečnega, praktično nič boljšega od windows media player, kar se tiče splošne uporabe.

Zgodovina sprememb…

dzinks63 ::

SMPlayer prav tako poišče podnapise in še prav všečen vmesnik ima.

Ganon ::

MPC-HC ne zamenjam za nič na svetu.

blackbfm ::

smplayer je en nestabilen šit, vsaj win verzija

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel VLC 2.0.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
13738633 (28933) Icematxyz
»

YouTube začenja prekodiranje videoposnetkov v WebM (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
13628571 (25053) Lonsarg
»

Izšel VLC 1.0.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
11614850 (9671) MrStein
»

BSplayer 1.21 izšel!

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
407141 (5390) r5r

Več podobnih tem