» »

Programerji in keyboard layout.

Programerji in keyboard layout.

«
1
2

Luka Percic ::

Zanima me kateri layout uporabljate?
Če angleški, a preklapljate na slovenskega za vsako okno posebej(browser,chat)?
Če da, kako se izognete stalni zmešnjavi?
Ali ste že obupali in nehali pisati šumnike, kjer ni nujno?

marijancek ::

alt+shift. stalno uporabljam.

Zgodovina sprememb…

bajsibajsi ::

V kolikor ne gre za uradne zadeve, ne pisem sumnikov. :)

ZaphodBB ::

Uporabljam oba layouta. V razvojnih orodjih Angleško, vse ostalo Slovensko. Mentalni preklop se zgodi v cca 10 natipkanih znakih.

s1m0n ::

ZaphodBB je izjavil:

Uporabljam oba layouta. V razvojnih orodjih Angleško, vse ostalo Slovensko. Mentalni preklop se zgodi v cca 10 natipkanih znakih.

x2 :)

b4d ::

Povsod anglesko, uradne zadeve slo, celo int tipkovnico imam :)
b4d.sablun.org

dbevfat ::

Programiram z US, spreminjam po potrebi, magari za en šumnik, potem pa konec stavka nazaj. Neuporaba šumnikov v slovenskih besedilih me moti, malo zaradi občasne dvoumnosti, malo pa zato, ker kaže na lenobo pisca, ali pa na to, da mu ni mar za bralca, zato se potrudim.
nvr2fat

zee ::

US layout. 99% casa. Za bolj uradna sporocila preklopim na slovenski razpored.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Luka Percic ::

No jaz tole pišem z us tipkovnico(čžš@(R)[]'\) znak č pa natisnem tako da pritisnem c+desno (prime tudi c+v(tudi skupaj!), ker je v desna tipka od c ja. Tipka se hitro, intiutivno, napak pri tipkanju pa ni ker smo se potrudili jih izločit(algoritmi).

Tako pišem že 1 mesec in nevem kako sem prej brez:) (trenutno narejena samo za windows-wpf,win32 api). Rad bi jo spoliral (manjka še kakšen teden do dva dela), ter izdal, a bi rabil pomoč programerja (en član ekipe prekinja delo za 2 meseca zaradi obveznosti v tujini).

Bi kdo sposoben vskočil? Pridem prikazat aplikacijo, razložim poslovni model, ponudim delež, plačam pijačo,.. name your price! :)

Pegaz ::

Sliši se kul, žal ni časa.

Jaz tudi stalno menjam int/slo, taka zadeva bi prišla prav. In tudi mene malenkost moti, če kdo ne piše šumnikov, se pa da potrpet.

Luka Percic ::

Fora je da ima ogromno držav enak problem. Sploh recimo Srbi če hočejo eno besedo/črko v cirilici vmes napisat (menjavat med tremi layouti pa mora sploh bit nočna mora), da ne govorimo o Azijskih državah (Za Japonce vem da rabijo tudi 3). Trg je ogromen.

msjr ::

Sicer nisem hardcore programer, ampak: slovenski windows layout, na Macu: http://slo-tech.com/forum/t493809/p3339...

Mavrik ::

Uporabljam slovenski layout veliko večino časa (branje sporočil brez šumnikov me dovolj moti, da takih sporočil večinoma nočem prebirati), za programiranje pa uporabljam US layout. Windows/Linux mi layout pri alt-tabanju preklapljata avtomatsko in po parih letih uporabe take konfiguracije me preklapljanje niti malo ne moti - veliko bolj me moti ko pridem na kak OS ko ne dovoli take konfiguracije :)
The truth is rarely pure and never simple.

jype ::

Dvorak!

Ne, sej ne, večino časa US, kadar pišem slovenska besedila YU.

darkolord ::

Povsod uporabljam slovenski layout. Uporabljam dovolj učinkovita orodja, da me odsotnost bolj uporabljanih znakov na prvem nivoju niti najmanj ne ovira.

kunigunda ::

Luka Percic je izjavil:

No jaz tole pišem z us tipkovnico(čžš@®[]'\) znak č pa natisnem tako da pritisnem c+desno (prime tudi c+v(tudi skupaj!), ker je v desna tipka od c ja. Tipka se hitro, intiutivno, napak pri tipkanju pa ni ker smo se potrudili jih izločit(algoritmi).

Tako pišem že 1 mesec in nevem kako sem prej brez:) (trenutno narejena samo za windows-wpf,win32 api). Rad bi jo spoliral (manjka še kakšen teden do dva dela), ter izdal, a bi rabil pomoč programerja (en član ekipe prekinja delo za 2 meseca zaradi obveznosti v tujini).

Bi kdo sposoben vskočil? Pridem prikazat aplikacijo, razložim poslovni model, ponudim delež, plačam pijačo,.. name your price! :)


Za to ne rabs posebne aplikacije, majo ze windowsi to.

ZaphodBB ::

Orly?

Kako se pa imenuje? Kje jo pa uporabim?

In preklapljanje layoutov niti približno ni isto.

Gray_Warden ::

zakaj zaboga bi potreboval angleški layout?

ZaphodBB ::

Probaj uporabljat VisualStudio, VIM, EMACS, Eclipse,... s SLO layoutom.

I dare you motherfucker. I double dare you.

Resno, v Eclipsu recimo je s SLO layoutom nemogoče izpisat "]". SE NE DA!

Luka Percic ::

kunigunda je izjavil:


Za to ne rabs posebne aplikacije, majo ze windowsi to.

Nadaljuj, če že postaviš nejasno trditev.

Gray_Warden ::

zaphodBB

si probal Alt Gr + G? :D Nevem...meni deluje normalno.

jype ::

Težava tipke AltGr je v tem, da je samo na eni strani tipkovnice.

Gray_Warden ::

zakaj je to težava? nimaš 10 prstov?

poleg tega je isto če pritisneš ctrl+alt+G ali Alt gr + G.

It works every time.

Poleg tega naj bi programerji obvladali slepo tipkanje. 100 krat pritisni alt gr+g in se boš navadil na lokacijo ]]]]]]]]]]]]]]]]

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Probaj uporabljat VisualStudio, VIM, EMACS, Eclipse,... s SLO layoutom.

I dare you motherfucker. I double dare you.
Uporabljam že leta brez kakršnih koli težav. Sicer npr. znake []{} precej redko tipkam ročno, ker mi jih v zelo veliki večini primerov orodje avomatsko postavi.

Layout je lahko ovira samo za strojepiske, ki v word processor ročno pretipkavajo kodo. V sodobnih okoljih samo tipkanje kode vzame najmanjši del časa.

Težava tipke AltGr je v tem, da je samo na eni strani tipkovnice.
Za [ in ] to ni problem, ker sta na drugi strani tipkovnice kot AltGr. Sicer pa je na drugi strani Ctrl+Alt, če te tisto moti.

Zgodovina sprememb…

Oberyn ::

Slovenski, za ostalo pa AltGr ali Alt numerične kode.

jype ::

{} sta čist preblizu AltGr za udobni pritisk, ctrl in alt pa nista isto kot AltGr.

Gray_Warden> Poleg tega naj bi programerji obvladali slepo tipkanje.

Ja, saj obvladam slepo tipkanje po obeh tipkovnicah, ampak z US tipkovnico _hitreje_ slepo tipkam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Gray_Warden ::

alt gr je v bistvu ctrl+alt.

{} pritisneš tako da z desno roko pritisneš altgr, z levo pa { ali }. :D:))

...če imaš težave z desno roko pritisniti alt gr in {}.

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

Kje ste najdl slovenski layout?
Kolikor vem je bil šele sprejet, ni še vgrajen v OS-e...
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

Gray_Warden> alt gr je v bistvu ctrl+alt.

Ne.

Gray_Warden> {} pritisneš tako da z desno roko pritisneš altgr, z levo pa { ali }. :D:))

Ne.

Pritisneš šđ, pa je.

darkolord ::

Pritisneš šđ, pa je.
Z mezinčkom?

WarpedGone je izjavil:

Kje ste najdl slovenski layout?
Kolikor vem je bil šele sprejet, ni še vgrajen v OS-e...
Bosnian & Herzegovian, Croatian, Serbian (with Latin alphabet) and Slovene layout

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::

Problem teh inkantacij je, da se pogosto tepejo z default bližnjicami v orodjih. Sami nabori tipk v raznih orodjih so pa močno vezani na zgodovino posamičnih orodij in kompletnih okolij.

Tako so bližnjice v orodjih kot je Screen in Tmux recimo odvisne od shell bližnjic, pa trudijo se upoštevat EMACS, VIM in ostalo. Vseskupaj pa je glede na kontekst izvedeno maksimalno ergonomsko.

Ker so bili naši (vključno z najnovejšim) layouti narejeni šlampasto brez poznavanja širine problematike, so nekateri posebni znaki brez vsakega pametnega razloga razmetani v 3PM.

Tudi, če odmislimo težave z vtipkavanjem posamičnih znakov
(<\/{}[])+=...)
ostanejo še težave, da je veliko shortcutov potem totalno neergonomskih in nelogičnih.

Meni osebno je lažje obvladat več layoutov in se orodij naučit v nativnem, kot pa učit se uporabe orodij v različnih layoutih.

Osebno bi mi bilo najbolj kul, da bi imel stalno US layout in pa ločeno fn tipko s katero bi lahko invokal sekundarni layout.

Edit:
Ker sem večinoma Win user je lalt+shift dovolj dobra rešitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

WarpedGone ::

darkolord:
Bosnian & Herzegovian, Croatian, Serbian (with Latin alphabet) and Slovene layout

Seveda, dobri stari YU layout, le politično korektno preimenovan.
Zbogom in hvala za vse ribe

Luka Percic ::

ZaphodBB, pri fn rabiš obe roki. S to aplikacijo(Keyboarder) rabiš samo eno. Pa še @ lahko natisneš a+ desno(torej a+s), da ne govorim o bolj eksotičnih znakih(?=2+desno, torej 2+3). Če tipko držiš pol sekunde, se ti prikaže še priročen balonček, kjer je nadaljnih 7 znakov(v stilu iphone tipkovnice). Tačaš ko držiš se lahko z desno in levo tipko od te ki jo držiš sprehajaš levo desno po balončku, ko spustiš pa natisne. Lahko tudi z miško naklikaš znake, ali pa si shraniš cele besede/smeške, za hiter dostop.

ZaphodBB ::

Zame, ki sem 50 wpm tipkar to ni preveč zanimivo. Mogoče za široko potrošnjo, bi pa poskusil.

Luka Percic ::

Za uporabnike kot si ti, ni nobenih balončkov (če spustiš tipko pred pol sekunde, se grafični vmesnik sploh ne vžge), poleg tega so algoritmi za združevanje napisani tako da se ne zmotijo niti pri ekstremno hitrem tipkanju. Za široko potrošnjo je pa treba še malce izpilit(ubit bug alpa dva, dokončat orodje za dodajanje znakov (ui), ter osnovno cloud syncanje nastavitev). Zato pa rabim programerja (v zameno za visok delež). Če te zanima sodelovanje ti lahko pošljem beto (še raje bi sestanek, da razložim zakaj se ti splača pridružit). Velja tudi za druge, tisti ki se čutite sposobne. Če je volja imamo lahko launch windows verzije že čez dva tedna (aplikacija bo free seveda).

marijancek ::

kaj je cilj tega programa točno? kaj naj bi bil zmožen narediti?

Zgodovina sprememb…

Luka Percic ::

Cilj za uporabnika (verzija 1.0): je odprava potrebe po layoutih. Na tak način kot to počnejo on-screen tipkovnice na pametnih telefonih. Le hitrejše seveda; hitrejše kot je samo menjevanje layoutov, majn napak kot je pri menjavi layoutov, ter bolj intiuitivno postavljeni znaki. @ je pod črko A, ? je pod črko N in tako naprej). Dodatni featurji vključujejo tekstovne smeške (če ne uporabljaš ne opziš), ter drag and drop prestavljanje znakov po različnih tipkah. Celotna aplikacija je narejena tako da je ne opaziš dokler je dejansko ne rabiš opazit (torej držanje črke več kot pol sekunde). Nevsiljivost torej. Ždi v ozadju, ter pomaga ko jo rabiš.

LeQuack ::

Čist normalen slovenski layout uporabljam, zakaj bi si zakompliciral življenje. Vse Altgr bližnjice so že second nature. Poleg tega je tudi fizična oblika slovenske tipkovnice (večji enter, manjši levi shift) drugačen, tako da ne moraš dobiti 100 odstotni US layout. Dobiš dejansko nekaj podobnega UK layoutu.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

kunigunda ::

Luka Percic je izjavil:

kunigunda je izjavil:


Za to ne rabs posebne aplikacije, majo ze windowsi to.

Nadaljuj, če že postaviš nejasno trditev.


Windows Keyboard Layout Maker, zastonj od Microsofta. Jest mam svoj layout. Pac si premeces tipke ipd, naredis validacijo,
gres na Build Setup DLL in instaliras.
http://www.microsoft.com/download/en/de...

frudi ::

Jaz uporabljam samo slovenski razpored, na tipkovnici s fizičnim US razporedom (sicer brez oznak na tipkah). Sem se že toliko navadil na AltGr bližnjice, da ne opazim upočasnitev tipkanja zaradi njih. Itak je AltGr pod desnim palcem, tako da pritisk nanj ne moti položaja ostalih prstov.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Luka Percic ::

@LeQuack
US international ima sicer pokončni enter..

@kunigunda
Ta programček si na netu dobil, torej trditev da to windowsi že imajo ni ravno točna.

Drugače pa ja, obstajajo alternative. Ni pa to ravno intiuitivno, predelat layout in inštalirat za vsako novo priložnost posebej.
Osebno ne poznam nobenga ki bi si jo predelal. Poznam pa par ljudi katerim bi tvoja rešitev že presegla njihov nivo znanja uporabe pcja(so prevajalci) in se jim zdi naša aplikacija super stvar (in bo tudi zastonj).

Lion29 ::

uporabljam US 99% casa in SLO (Yu) ko kaj uradnega pisem.... na forumih in FBju ko pisem slovensko pisem vecina brez sumnikov (ja, sem len)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

jernejp ::

poslal sem ti ZS

Reycis ::

Jaz uporabljam samo SLO layout tudi za development. Sem pa v mladosti toliko preklepetal po raznih omrezjih in kasneje po MMOjih ki ne podpirajo sumnikov, da vecino casa avtomatsko ne uporabljam sumnikov.

Zero0ne ::

USA QWERTY za programiranje, nemški DVORAK s šumniki na C-M-s/c/z za komunikacijo.
uname -o

cekr ::

Uporabljam predelan nemški razpored. Namesto umlautov imam naše ČŠŽ. Kupujem samo tipkovnice z nemškim razporedom, ker le tako lahko dobim primerno QWERTZ razporeditev in lokalizacijo na nivoju. Ne tako kot pri nas, ko je na tipkovnicah le za silo neka označba, ki jo brez ostrega pogleda sploh ne vidiš. Še večkrat je pa po tipkah toliko znakov, da je že prava zmeda.

Če hočem kupit boljšo tipkovnico, je to edini način.
Tapoceni imajo sicer yugo lokalizacijo uredu urejeno, vendar je potem problem kakovosti.



Še vedno pa čakam na tipkovnico s pravo SLO razporeditvijo.
A bom dočakal? V projekt je bilo zmetanega veliko denarja.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

LeQuack ::

Sej namen projekta je ravno to, da se denar porabi, ne neka tipkovnica, ki jo noben ne rabi.
Quack !

marijancek ::

meni nič jasno

jype ::

Trinitron ::

Vedno uporabljam slovensko razporeditev. Za programiranje, pisanje, ... Sem pač gor zrasel s to razporeditvijo in sem popolnoma zmeden s katerokoli drugo. 8-)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenska tipkovnica?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7928245 (4368) forplan
»

Končno jim je prišlo (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
7213395 (7505) jype
»

Potrjen nov standard slovenske tipkovnice (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
17628932 (17333) Phantomeye
»

Nov simbol za rupijo ali kako dolgo traja vključitev znaka v Unicode (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
5022425 (21240) ahac
»

Se obetajo spremembe na slovenski tipkovnici? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
19624168 (19556) madmitch

Več podobnih tem