» »

10 vesoljskih skrivnosti v 2003

10 vesoljskih skrivnosti v 2003

bobby ::

Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Thomas ::

Briljanten link!

O vsaki od desetih točk imam izdelano mnenje. >:D

1. Repulzivna sila, antigravitacija.

Če je tako, bo to največja omejitev za našo Sigularnost. Ostali bomo omejeni na največ nekaj milijonov Galaksij. Ostale bodo zbežale iz našega dometa.

:)

p.s.

Če!

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Voda na Marsu.

I couldn't care less! Vode v Osončju je kar precej. Sploh na kometih, na Zemlji in na Europi. Tudi na Veneri v obliki pare.

Koliko jo je pa ravno na Marsu - mi je pa res dokaj vseeno. To je vprašanje tipa: Koliko železovega oksida je na Titanu?

Beh!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

3. Neaktivna črna luknja v središču Rimske ceste.

To bi lahko pomenilo, da je ta galaksija ena redkih, v kateri je dovolj miru, da se je lahko razvila (naša) civilizacija.

To bi pojasnilo marsikaj ...

:)

Tudi se mi zdi zelo možna hipoteza, da je zadnje veliko združevanje pometlo z mnogimi zvezdami v okolici, tako da bo še nekaj časa mir. We were just lucky!

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zaj_tam ::

we were just lucky

Če verjameš v naključja... kar jaz ne:D

Thomas ::

4. Abiogeneza - nastanek življenja.


Evolucija ni drugega kakor proces, ki amplificira majhne (kvantne) fluktuacije.

Prva od teh, nastanek samoreplikatorske molekule, je lahko precej neverjetna. Pa je dolgo treba čakati nanjo.

Meni se zdi čisto možno, da Zemlja seje svoja semena z vulkanskimi skalami izstreljenimi v vesolje že milijarde let. Ali pa z rikošeji pri padcih meteorjev.

Da bi pa prišli sem prav od daleč - pa Vesolje še ni dovolj staro. Nekaj svetlobnih let pa mogoče že. Toda to ne spremeni prav dosti.

Če že kaj.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

5. Lunine skrivnosti

Tele skale, ki jih lansirajo vulkani in meteorji padli na Zemljo, naj bi se poznali tudi na Luni. Logično. Na vsak kvadratni kilometer njene površine, naj bi jih bilo kar za celo tono.

Mnogo recordov tega, kar se je dogajalo na Zemlji, je zapisano na Luni.

Impresivno!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

6. Smo sami?

O tem sem svoje že 100 krat povedal. OČITNO smo sami zelo daleč naokrog.

Ozrite se samo v nebo - sama puščava.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

7. Skrivnostno Sonce.

Naj bi bilo toliko nerazloženih vzorcev in oblik na njegovi površini, da je to prav neverjetno.

Mi je prav žal, gospod profesor! Če je vaša simulacija Sončeve "površine" bolj kilava, jest nisem nič impresioniran zato.

Sej je bila donedavna še Zemljine slaba. Pa je še zmeraj, kljub temu, da so temperature na Zemlji bolj zmerne.

Težko izračunat ta dogajanja - razumljivo. Iskati pa neke nove vzroke zanje, je pa odveč.

Se spomnim, kako mi je šla 10 let nazaj na jetra tista japonska fora, da ne zaznavamo dovolj nevtrinov iz Sonca zato, ker je "notri ponehalo goreti".

Ravno 2002 se je zadeva razčistila. Da nevtrini samo spreminjajo svojo obliko.

Ta klarifikacija bi bila lahko namesto te točke 7.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

8. Starost Vesolja

Gotovo je med 12 in 15 milijard let.

2003 naj bi poznali še natačnejši odgovor. Da je naprimer 13,4.

Mislim, da bomo kmalu imeli odgovor na +- 100 let natančno.

Just a hunch.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

9. Formacija planetov

Da se lahko formirajo kar iz plina, brez skalnega jedra.

Ja ne vem, se nagibam k temu da ja.

Zelo tehnično vprašanje. ;)



Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

10. Kako verjetno je, da nas 2003 NE zadane asteroid?

Zelo verjetno. Pa je zdaj še vsako leto bolj, saj je naša tehnologija vedno bolj kos silam Vesolja.

Na zdravje - 2003, ko bomo praznovali 100 letnico Kitty Hawka!


8-)

... Oo°°.

noraguta ::

Thomas budalastis vsekakor nas bo zadel astereoid v letu 2003. le malo mansi in bo zgorel z v ozracju.

Fury ::

noraguta .. torej nas ne bo zadel? d0h?

noraguta ::

zadel, zadel. ampak le atmosfero ;~P
do tal ne bo prislo 0 ali pa mogoce le drobci letega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

BaRtMaN ::

To se itak dogaja dnevno. Variira le velikost delcev, ki vstopajo in gorijo v našem ozračju.

Terraner ::

Hmm, kar se tiče meteoritov. Ne zgorijo vsi meteoriti v zraku! Nekateri dejansko zadenejo tudi tla. V glavnem tako mali da ne napravijo prav nobene škode! Ostalo pa. Ja bi se dal marsikaj debatirat. Sam ne 5 ur pred novim letom! >:D :P

DarkSite ::

>> Astronomers began the year by revealing that an asteroid would need to be much bigger than previously supposed in order to wipe out civilisation in Earth. But in March, astronomers were given a shock when one of the largest asteroids to ever fly past the Earth zipped within 450,000 kilometres and was not noticed until after it had passed, thanks to a "blind spot". <<

Mal se zamislite glede tega...niso ga opazil!!!:)

Gandalfar ::

vprasanje pod tocko 8. - why should I care?

Aspirinix ::

Why should u care? Ni ti treba, razen če boš star par milijonov let in boš lahko videl posledice.:D

Aspirinix ::

Da nebo samo Thomas mel samogovorov:

Glede požrešnih črnih lukenj:
V teoriji so dokaj stare ideje, ki pa jih očitno do pred nedavnim niso znali povezati z opazovanji. Morda jim pa res uspe. Je pa problem podoben izbruhom rentgenskega sevanja pred par leti. No, idejo je pa takrat dobil slovenec (morda jo bo tudi zdaj>:D )

Za temno snov pa nisem tako prepričan, da bo uspelo kaj izvedeti o njej. Vsaj dokler bomo vezani na nenatančne naprave kot jih uporabljamo sedaj.

Luna:
Morda bi se bilo potrebno vrniti do teorij nastanka Lune. Ena pravi, da jo je od Zemlje odtrgal nek velik komet ali nekaj podobnega. Če torej ta teorija drži imamo satelit, na katerem so konzervirani ostanki Zemlje kot je bila pred nekaj milijardami let. In eni komaj zdaj ugotovijo, da je material z Zemlje. Čudno, čudno.

Aspirinix ::

Življenje na drugih planetih in odkrivanje le-teh:
Nagradno vprašanje: Kaj lažje najdeš, slona ali muho?
Odgovor pove, kakšne planete bodo našli prej. Šele nato bodo lahko začeli iskati tiste ta-manjše.

Po moje naj slike s površine SOnca primerjajo s turbulenco v vodi, ki je ravno nad vreliščem. Bodo bolj zanimive povezave našli. Kaj je pa Sonce drugo kot masa snovi, ki se nahaja blizu vrelišča? Pojavi peg so čist običajni mehurčki pri vrenju snovi, cela finta je samo v obnašanju snovi, ker se nahaja v močnih magnetnih poljih, ki jih zaradi prevodnosti kanalizira in se na pegah pretrgajo magnetnice ter uidejo v prostor na površino, pardon, ne utrgajo se temveč samo zakrivijo.


Novi planeti? Ne, saj so že letošnjega, 10. razglasili za objekt Kuyperjevega pasu. Je pa re, da ni kaj prida velik. Novih pa mislim, da več ne bo.

Thomas ::

Aspirinix

Kar se tiče materijala, iz katerega je Luna, je jasno da je to večinoma Zemlja.

Ko sta pred kakimi 4 milijardami let trčila Orpheus (kot Mars velik planet) in takratna Zemlja, je nastal par Zemlja - Luna.

Toda potem sta šli vsaka svojo evolucijsko smer. Stalno so pa padali šplitarji iz ene na drugo. Kot posledica meteorskih trkov in zemeljskih (včasih pa tudi Luninih) vulkanov.

noraguta

Preden cepiš dlako, se pouči!

Četudi pade kakšen kamen iz asteroidnega pasu, ne rečemo "asteroid je padel". Pač pa meteorit.

Da je padel asteroid, bi rekli, ko bi priletel recimo Tutatis.

No, takrat ne bi rekli nič več.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gandalfar ::

Aspirinix: mah ne mene zanima tko prakticna vrednost tega podatka oz. kje to koristi v znanosti.

Osebno se mi zdi vso to raziskovanje nastanka vesolja dokaj veliko zapravljanja cloveskih ur in denarja..

Thomas ::

Gandalfar

To, kaj raziskovati in česa ne, za koliko zmanjšati (povečati) davke, in potem proračun za znanost, je zanimiva tema.

Ena taka logika bi lahko bila:

Nobenih raziskav, dokler niso vsi na Zemlji siti.

Ampak potem bi bilo lačnih kmalu še več.

Druga logika bi bila:

Zasuti z milijardami dolarjev vse raziskovalne projekte.

Kmalu bi ugotovili, da "denar ni vse". Da so figo več odkrili.

Po mojem je nujna multidisciplinarna raziskava tega vprašanja.

:))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zaj_tam ::

Osebno se mi zdi vso to raziskovanje nastanka vesolja dokaj veliko zapravljanja cloveskih ur in denarja..


Aha. Same here... Samo poleg se mi pa zdi še škoda prostora v forumu.|O Pravzaprav mislim tak glede vseh teh debat kaka je možnost, kako veliko, kako dolgo itd. itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zaj_tam ()

Thomas ::

Se nikakor ne strinjam. To so pomembna vprašanja, na katera je potrebno in možno odgovoriti.

Seveda da imajo poleg tega taki "abstraktni" odgovori še čisto "praktične" učinke.

Toda četudi bi jih ne bilo.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zaj_tam ::

Povej mi en razlog zaj je treba na taka vprašanja priorno odgovoriti. In to nam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zaj_tam ()

Thomas ::

Imamo tri možnosti:

- poskusiti odgovoriti na vsa vprašanja

- na nobeno sploh

- določiti komite ali proceduro, ki bo povedal na katera ja, in na katera ne

Ker se nekomu zdi, da ga ne zanima starost Vesolja (bolj natančno), ali pa ker misli, "da itak ne moremo odgovoriti", je po moje slab razlog za opustitev iskanja rešitve problema.

Got it now?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zaj_tam ::

Jep, ampak moraš priznat, da je še veliko drugih vprašanj, ki so marsikomu veliko bolj zanimiva in prav tako rabijo odgovor.

Thomas ::

Če se "zdijo marsikomu bolj zanimiva", to ni noben razlog, da se opusti iskanje odgovora na to vprašanje, "dokler tista niso jasna".

Če bi znanost delala tako, bi ne bi bili priče njenemu napredku.

Kot je rekel Mao: Naj cveti 100 cvetov! >:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pepe ::

Luna
Smo bli na njej al ne?
Kaj je?
Ti samo pridi, ti mater!

_marko ::

Že 100ič. S(m)o bili ja.

Pepe ::

Kako veš?
LP
Kaj je?
Ti samo pridi, ti mater!

Thomas ::

A smo bili a nismo na Luni - pejt utrujat v Ložo, Pepe!

:|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pepe ::

Oprosti, če sem ti kam stopil.
Glede utujanja, pa saj veš, najprej pred svojim pragom.:O
LP
Kaj je?
Ti samo pridi, ti mater!

Thomas ::

Seveda, da si mi stopil na žulj. Jest bi tukaj relevantne debate, ne pa "a niso poleta na Luno le sfejkali" tipa debat.

Bi pa rad, da bi bili od mojega utrujanja nekateri tako utrujeni, da bi zadremali prej, preden napišejo svoje.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pepe ::

-Seveda, da si mi stopil na žulj. Jest bi tukaj relevantne debate, ne pa "a niso poleta na Luno le sfejkali" tipa debat.

Meni pa se zdi to zelo pomembno, sam mislim, da smo bili na Luni, ampak realno pa dvom ostaja.
Če pa gre za nateg, kaj jim polahko še sploh verjamemo?

-Bi pa rad, da bi bili od mojega utrujanja nekateri tako utrujeni, da bi zadremali prej, preden napišejo svoje.

Dobro, potem pa lahko noč.
Kaj je?
Ti samo pridi, ti mater!

Aspirinix ::

Lepo se je začelo tole razvijati.
Starost vesolja je zanimiva zadevščina zaradi tega, ker se pol da iz posledičnih opazovanj hitrosti galaksij in ostalih objektov bolj natančno izračunati maso vesolja. Posledica tega pa bi bila tudi bolj natančna določitev nadaljnega razvoja vesolja kot celote kakor tudi dodatna pojasnila na lokalni ravni. S tem bi lahko potrdili tudi svoje samozaupanje z dosežkom večje natančnosti. Tak je to.

Thomas, se strinjam, da je potrebno strogo ločiti znanstveno raziskovanje od demokracije. Osnovno vodilo vsakega raziskovalca (pa naj bo fizik ali biolog ali...) mora biti znanstvena metoda, ki mora vsekakor biti subjektivna. Je pa res tudi, da več glav več ve, in da več glav več idej na svet spravi.

bobby ::

me zlo veseli da sem koncčno eno pametno temo odpru. itak sem ciljal na Thomasa k njegovi posti me zmer kej naucijo čeprav me včasih glih ne prepričajo ampak tko vsaj dobim se druga mnenja, itak. no zdj bom pa se mal počakal, da druga mnenja vn padejo.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

jeti51 ::

Čaki mal, Aspirinix, zanstvena metoda subjektivna? Razloži, prosim. Mene so vedno učili, da mora biti objektivna. :) Raziskovanje mora potekati brez predsodkov in z vpletanjem preteklih izkušenj oz. interpretacija rezultatov tako, da bodo raziskovalcu čim bolj všeč. Rezultati se morajo nanašati zgolj na množico (preverljivih) meritev, eksperimentov, ne pa na nek občutek. Subjektivno so ljudje večinoma "raziskovali" vse do renesanse. Tako so subjektivno tudi ugotovili, da je zemlja ravna, pa čeprav so že v antičnih časih opažali zanimiv pojav, da na obzorju ladja vedno bolj izginja, od spodaj navzgor proti vrhu jamborja, kar se seveda ne bi smelo zgoditi, če bi bila zemlja ravna.
Razloži torej, kako si mislil tole subjektivnost znastvene metode.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jeti51 ()

Odin ::

Po moje se je Aspirinix zmotil/zamešal.
Znanstvene metode morajo bit objektivne

zaj_tam ::

Odin, človek ne more biti objektiven. Kako naj bodo pol znanstvene metode?

Thomas ::

Ko človek računa 7 + 5, je njegova objektivnost kar velika.

Dostikrat je lahko človek zelo objektiven.

Saj smo koncu koncev stroji. Ali je potem kaj čudno?


:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aspirinix ::

Pardon, mea culpa.

zaj_tam ::

Definiraj stroj:D

Thomas ::

Definicija Turingove mašine.

Vsak oblak elementarnih delcev, je realizacija bolj ali manj trivialnega Turingovega stroja.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Misija Rosetta zapleta odgovor na vprašanje izvora vode na Zemlji

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4014160 (10432) antonija
»

Luna, pridi nazaj! (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6410457 (8286) gzibret
»

Odkrit prvi skalnati eksoplanet (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
21415411 (11259) Thomas
»

Asteroid bo trčil v Mars? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
909379 (6924) Thomas
»

Izvenzemeljsko življenje in inteligenca - Da ali Ne ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10810529 (8717) BigWhale

Več podobnih tem