» »

FSB in ...

FSB in ...

«
1
2

SisQ ::

Lep pozdrav!

Če ima kdo čas, bi mi lahko razložil sledeče. Imam neodklenjenega athlon xp 2000+. (ne vem katerih xy oznak) in me zanima, kako lako nastavim fsb frekvenco večjo od trenutnih 133. RAM je kingstone z BH-6 winnbond zadevami.
Vem, da je laično vprašanje, vendar vem da ste sami good boys (mogoče kakšna girl - ggrrrrrrrr) in bom dobil prava pojasnila. :D


the_unborn ::

mas mogoce manual od plate? ce ga nimas, ga pejt iskat na stran od firme, ki je naredila plato. Tako bos najlazje izvedel vse o nastavljanju parametrov procesorja in ostale sare v biosu

SisQ ::

Ga imam v roki (manual :D ), ker se že dva dni ubadam z bioso. Ne, da bi bilo kaj narobe, ampak s pomočjo neta poskušam razumeti vse nastavitve. No, ja vsaj večino. To mi še kar uspeva, vendar vseh odgovorov še nisem dobil oz. ne razumem najbolje in ne bi rad nekaj spreminjal (probal) kar lahko kasneje obžalujem. Vem, da RAM lahko dela na 166, vendar je sedaj nastavljen na 133.
Zato me sedaj zanima kako bi to davoje najbolj uskladil in izkoristil zmogljivosti.


boštjan ::

ram lahko brez problema nastaviš na 166,če seveda se nena poleg še FSB štela.torej ko nastavljaš hitrost ramov se tudi FSB premika?

SisQ ::

Ja, mislim tako. Ker spet nisem za svojim komp. ne moram probat. Vem pa toliko, da je kolega, ki je sestavljal komp. prestavil nekaj, ne vem kaj, da je bil fsb na 133.
Če povečam dram frequency, kaj pridobim na tem?


boštjan ::

tvoj athlon podpira 133MHz FSB,kar je več je o/c.
dram pa je hitrost rama,samo za 166MHz rame še nisem slišal,kake rame maš not ?PC266 ali333

SisQ ::

333 in sem ravno bral specifikacije, kjer piše: up to 166 MHz clock speed.


boštjan ::

če se ne motim je 166 prav za 333 rame,če pa se motim pa naj me kdo popravi

SisQ ::

Ne ne motiš se in kako naprej v biosu? Če sploh kaj. Mislim, če povečam frekvenco rama, kaj se bo zgodilo in kaj bom s tem pridobil.


boštjan ::

saj če maš za rame 166 je to optimalno za rame,lahko samo še navijaš rame,kar jaz ne bi.če pa dvigneš FSB nad 133 pa je pol to o/c,samo mislim da moraš prvo athlona odklenit.

SisQ ::

Dobro, glede fsb se strinjam da mora bit athlon odklenjen. Vendar imam ram sedaj na 133, pa me zanima, če lahko nastavim na 166. Po koliko lahko dvigujem, (če je tukaj to pomembno) in kaj bom s tem pridobil?


boštjan ::

seveda lahko daš na 166,saj maš 333 rame.pridobil boš pa na hitrosti;)

SisQ ::

Se pravi, da enostavno prestavim na 166 in to je to? :D


boštjan ::

tud jaz sem pri sebi na 133/100 prestavo,pa še cas latency na 2 dal in je blo to to.
NF7-S,2500+@2200MHz,MSi 5900SP,LCD Philip 190X6,Maxtor DM+9 120GB SATA,
2*256 3200/A KHX, PSU 420W DF chieftek

the_unborn ::

sisq: dej povej kero plato mas, bomo lazje pomagali

boštjan ::

ja saj res,povej a ti sploh plata podpira 333 rame,ker če ne tvoji rami bodo delali na 133(266).mislim pa da podpira,če si reko da lahko prestaviš na 166.

SisQ ::

Nisem prepričan, da gre prestavit na 166. Rad bi le karseda najbolje izkoristil zadevščine, ki jih imam v kompu.
Imam pa Epox 8K9AI za katero piše da podpira 200/266/333 fsb in pc1600/2100/2700.


boštjan ::

po tem takem bi BP prestavo na 166

SisQ ::

OK, bom najprej probal, pa bomo pol še kakšno rekli. Zaenkrat pa hvala. :)


boštjan ::

ni kaj8-)

the_unborn ::

sem dl-jal manual...

kot ze ves, to delas pod Frequency/Voltage Control, dalje.

- CPU Clock pomeni FSB (front side bus), tukaj imas sedaj nastimano 133, to je za cpu, lahko jo povisas, s tem pa tudi hitrost procesorja (FSB x 12,5 (to je mnozilnik 2000+ procesorja, ce se ne motim))

- CPU Ratio je mnozilnik, tega ne spreminjat, ce nimas odklenjenega proca, mej na auto ali pa 12,5

DRAM Type je pa hitrost rama (to kar ti isces se mi zdi)
-- DDR200 je 100MHz
-- DDR266 je 133MHz (to mas zdaj)
-- DDR333 je 166MHz (to naj bi zmogli tvoji rami in tudi vec)
-- DDR400 je 200MHz (to pa ne nastimast, ker ti rami verjetno ne bodo delovali tako hitro brez dodatnih dvigov voltaz in se cesa drugega (kvalitete cipov, itd.))

Tam nastimaj DDR333 in rami bodo tiktakali pri 166MHz, voltaze ti najbrz ne bo treba dvigat, ce pa bo, pa dvigni na 2,60v (2,50v default)

LP in veselo tweakanje

SisQ ::

Bemti, to pa je izčrpna razlaga. :D (v pozitivnem smislu, seveda). Se bom držal navodil in nasvetov. Ko bom probal bom poročal.
Hvala za trud in razlago. :)


morphling1 ::

Sam da nekaj dodam, nastavitev hitrosti spomina v advanced chipset features, je bolj okvirna vrednost, za tiste lepe cifre 133/166/200, ampak to ne pomeni da se ta hitrost ne spreminja z dviganjem FSB-ja. Optimalna nastavitev je mem speed na 166 MHz fsb pa potem dvigaš od 166 naprej do kjer ti pač dela ram. V tem primeru se ti bosta FSB in spomnin sinhrono dvigovala, tako kot pač nastaviš FSB. Tako da zame jo to edina koristna nastavitev, pa seveda sinhrono delovanje, asinhrono nič ne pridobiš sploh pa kaki extremi 133/200 to je totalna bedarija. Je pa fino če imaš procesor odklenjen, in tu zna bit problem 2000+ ima množilnik 12.5, se pravi če boš navil na 166 FSB ti bo proc delal na 2083 MHz oz. ti ne bo delal, ker tega ne boš dosegel brez vodnega hlajenja, ter zelo dobre serije. Tvoj proc ima visok množilnik zato ni ravno primeren za velike podvige če ni odklenjen. V tem primeru ampak tudi v tem primeru je najboljša nastavitev 166 MHz mem ter FSB do kjer ti pač gre (cpu clock seveda), tako se bosta FSB in spomni dvigovala asinhrono z razliko 33 MHz. Upam da je vse jasno, če ne pa še enkrat dobro preberi :D
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

SisQ ::

Lep pozdrav!
Me veseli, da si se potrudil z razlago. Pravzaprav vsi. Moram priznat, da mi veliko bolj jasno kaj in kako. :D
Da ne bom naredi "pizdarije" se bom držal vaših navodil.
Zadeva je pa takšna. V biosu je stanje pod frequency/voltage control sledeče:
Current FSB frequency: 133

Current DRAM frequency: 333 ??!!

CPU clock: 133

DRAM type: ddr333

Se mi zdi, da tistih 333 pri dram frequency...hm... ni prav8-O


boštjan ::

mislim pa da če ti dela vse brez kakega zatikanja in zmrzovanja sistema maš prav naštelano.tebi kot kaže kar celo frekvenco rama napiše in ne 166(pol pa X2 zarad ddr).

SisQ ::

Ne nimam problemov z zmrzovanjem (hvala k***u):D.
Tu pa tam se mi edino dogaja, vendar ne vsakič, da mi pri izklopu dela nekaj z explorerjem, kar pa verjatno ni posledica tega. (upam:D)
No, glede tega je zadeva rešena- z vašo pomočjo. :)

Zdaj me še edino zanima,glede zviševanja cpu clocka. Po koliko in kako bo s temperaturo, če bo sploh kaj.


boštjan ::

tu pa naj o/c mojster odg.ala morpfling:D

the_unborn ::

lepo, da ti je uspelo...

navijaj po korakih po par mhz in preverjaj stabilnost v windowsih s toastom in glej temperature
sicer prav visoko s fsb-jem ne bos prisel, ker mas zaklenjen cpu

voltazo dvigni, ko se bodo pojavljale tezave, recimo blue screeni ali pa ne bo hotlo v windowse, voltazo dviguj samo po eno stopnjo, dokler ne bo stabilno, pa obvezno glej temperature, da ne bodo previsoke (kater hladilnik imas na cpu?)

LP in srecno

SisQ ::

Eeeee, tu se začenja špas. Hec je v tem, da ne vem kaj neredit ko dvignem cpu clock.

Se pravi dvignem iz 133 npr. na 135 in ponovni zagon ali kaj?

In po koliko moram dvigovat cpu clock?

Imam artic cooler super silent pro, ki hladi procesor pri nepolni obremenitvi med 46 in 49. Sistem pa je na 33.


greego ::

...da ne bom odpiral nove teme me pa zanima kje pa se u biosu(al kak drgač?) veča voltaža...sn ga pregledal po dolgem in počez pa nisem našel kaj takega da bi se lahko dalo spremenit?

....aja pa s kirimi programi se pol stabilnost sistema lahko stestira...po hitrem postopku?

...mam pa plato asus a7s333!


pop ::

Sisq
Svetujem ti, da si ogledas vse o tem v izbi navijanje.
Tudi sam sem imel na zacetkku enaka vprasanja kot ti :8) :8) , pa mi je sedaj s pomocjo forumovcev veliko bolj jasno vse.
Tako sem uspesno ustimal svoj comp in vse dela brez blema.
Ampak brez dobro opravljene domace naloge ne bi bilo tako.:D :D
Torej beri, pa spet beri in spet in spet in poklikaj vse linke, ki so jih v tej izbi posredovali, ti bodo v veliko pomoc.

the_unborn ::

SisQ

Ko nastimas nov cpu clock (fsb) shranis in gres iz biosa v reboot, nato pa kar v windowse testirat. Za stabilnost proca lahko uporabis stability test ali pa toast, ki 100% obremenijo tvoj cpu.

Cpu clock dviguj po (recimo) 3-5 mhz, ko se zacnejo tezave (nestabilnost) malo povecaj voltazo in se enkrat spobaj isti clock. Ce je vse ok, spet dvigni pcu clock in jovo na novo po vedno manjsih korakih.
Verjetno veliko dlje od 140 ne bos prisel, ker mas zaklenjen cpu.

Najbolje, da cim vec experimentiras in ne boj se, je zelo malo verjetnosti, da bos kaj pokvaru.

PS: ce se po navijanju kompjuter ne boota, moras resetirat bios in povecat voltazo, ali pa malo odviti cpu clock. Kako se resetira bios? Glej manual!

LP

SisQ ::

Odlično, "kratko" in jedrnato. Vse si mi razložil kar me je zanimalo.
Hvala, ker si si vzel čas in razložil tako podrobno. :)


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SisQ ()

SisQ ::

Lep pozdrav!

Vem, da to sedaj že spada v temo navijanja, vendar bom kar nadaljeval tukaj. Po vseh vaših nasvetih in navodilih sem naredi in dosegel sledeče. (amerike ravno nisem odkril, je pa dober občutek :D)

Premaknil sem jumper na plati iz default na 133. Nato sem dvigoval CPU CLOCK iz 133-135-137-138 in tukaj končal. Ne zato, ker bi bili problemi ampak da bi se izognil ne bootu ali kaj podobnega.

Temperatura CPU-ja je bila po 1 uri Mafie 52 in sistema 37. (Prej 47 in 32)

Pod MOJ RAČUNALNIK mi sedaj raspozna athlon xp 2100+ (1,73 MHz) Prej je bil pač 2,0.

Zanima me pa ena stvar, ki je povezana z CPU RATIO. Iz AUTO, sem preklopil na MANUAL, tako da bi videl možnosti, ki jih imam. Tukaj imam tudi opcijo 13*. 12,5 opcije sploh nisem zasledil.

Zadeva gre takole približno 11,5-12-13. Sedaj me zanima, kaj bi zgodilo, če bi nastavil na 13 namesto AUTO? :\
Ker do sedaj nisem imel problemov, PO VAŠI ZASLUGI, bi želel še kakšen nasvet preden naredim kakšno bedarijo. :D


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SisQ ()

morphling1 ::

Nekatere plate nimajo 12.5 ampak samo 13. Če nastaviš na 13 boš pa imel 12.5 :D Enostavno, pri množilnikih tako in tako ne moreš nič pokvarit.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

SisQ ::

Če je tako, pol ne vem kako mi raspozna 2,0 (1,73), ker imam cpu clock na 138. Se pravi 138*12,5=1725, kar je 2,1. Če bi dal na 13*138, bi bilo 1794 in bi ga raspoznalo kot 2,2.
Poleg tega je procesor neodklenjen in množilnik nad 12,5 naj bi šel. Ali se po tolikih prebranih zadevah in nasvetih in ... motim?:\


morphling1 ::

12.5* 133.33 = 1666 MHz ali 2000+ right
potem ti nastaviš na 138*12.5 =1725 MHz kar je še vedno 2000+ zakaj ? Zato ker moraš za 2100+ preseči 1733 MHz.
Tvoj množilnik bo v vseh primerih ostal na 12.5 če imaš procesor neodklenjen in mislim da tudi če zdaj nastaviš na recimo 8, se ti bo še vedno zbudil na 12.5. Če bi ga imel pa slabo odklenjenega se ti ne bi zbudil na nobenem množilniku razen 12.5, pravilno odklenjen pa na vseh razen na 13 kjer bi ti skočilo na 12.5, simple :D
Sicer pa pozabi na tiste oznake +ratinga, važna je realna frekvenca in FSB
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

SisQ ::

Procesor je DEFINITIVNO neodklenjen.

Zakaj mi pa pol prepozna 2100+ (1,73-prepisano s kompa), ko pa mi je prej raspoznal 2000+ (preden sem kaj višal)?

Tisto glede automatskega prestavljanja mi je jasno in logično , da proc. jemlje 12,5, ker je neodkljenjen. Nisem pa vedel, da ne more bi škode, če dam na 13. Prej bi pomislil, da bi vse zablokiralo zaradi 13*, kot pa da avtomatsko prevzame 12,5.
Pa še eno vprašanje glede RAM-ov. Imam kingston (winbond BH-6), za katere velja da bi se dali navit na 200 brez problema.

Tukaj me zanima, ZAKAJ nekaterim komp. ne zbuta. Zaradi proc. ali ramov?


morphling1 ::

Ni mi jasno kaj hočeš povedat, ja če imaš 1.73 ti napiše 2100+, kaj si mislil da boš imel vedno napisanih originalnih 2000+ ? Te +hitrostne oznake so zapisane v biosih in se avtomatko premikajo pri določenih frekvencah oz. območjih od - do.
Noben ram ne gre brez problema na 200 :) Vse je odvisno od timingov, biosa ter plate ter običajno dvignjene napetosti.
Zakaj se pa nekaterim računalnik ne zbudi pa ve samo tisti zgoraj :)
Jaz pri sebi vem kdaj se mi ne bo oz. zakaj se mi ni.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

SisQ ::

Hotel sem le povedat, oz. vprašat KAKO TO, da mi prepozna 2100, če bi ta naj bil pri 1733
in dalje?
(12,5 * 138 = 1725)-tako je sedaj nastavljeno. To pomeni, da bi moral še vedno prepoznat 2000. TMINGE imam nastavljeno na
dram latency 2
trp 2T
tras 5T
trcd 2T
dram command rate 1T
write recovery time 2T
dram tWTR 1T
dclki/dclko timing AUTO

Kar se tiče ramov, sem hotel povedati da se je dobro odnesel pri navitju na 200 brez kakšnih problemov. Vem, da vsakršno prisiljevanje nečesa nad svojimi specifikacijami zahteva svoj davek.

Tam tisti zgoraj, (če te prav razumem) ne ve, ker drugače ne bi spraševal. Prebral sem že ne vem koliko tega pa onega, da bi čimbolj razumel stvari v kaj se spuščam, vendar vsega (ali pa tudi dosti) še ne razumem, zato prčakujem kakšno pomoč od tukaj. Že od nekdaj pa je veljalo, da boš od reveža dobil več kot od bogataša.
Kakorkoli že, po zadnjem postu se mi zdi da nisi pripravljen dajati kakšnih natančnih nasvetov, ampak je bilo bolj v smislu-POIŠČI SI SAM oz. PROBAJ PA BOŠ VIDEL KJE BO POKNILO. (Upam, da sem narobe razumal.)


the_unborn ::

Men se comp res ne boota, ce spremenim mnozilnik.
Sprobano na kt7a, kx7 in kd7 in zaklenjenim xp1800+
Samo toliko...sicer pa to ni nic goznega in posebnega, ce se ne se pac ne in ga odklenes pa je.

SisQ ::

Saj nimam želje dobiti nevem kakšnih GHz:D, ampak koliko največ navit neodklenjenega xp-ja, na da bi imel problemov z blue screeni in nebootanjem. Tako ali tako mi vse igre z 2,0 in radeonom 9000pro "laufajo" kot je treba. Rad bi se pa karseda naučil o tem in onem o rač., tako da pač probam tisto kar ni nujno potrebno -za enkrat :D. Jebat ga, pač želja po znanju. S tem pa ne pomeni, da bom probal nekaj kar mi lahko potem nažira živce, ker sem pač nekaj zaj***l, pa ni bilo nujno. Zato pač rajši vprašam. :D
Če pa je tako z višanjem množilnika, pa definitivno tega ne bom sprobaval. Da ne bo problemov :D.


the_unborn ::

saj lahko probas, v najslabsem primeru moras resetirat bios (premaknes en jumper sem ter tja in je ok)

morphling1 ::

SisQ, najprej se odloči kaj sploh hočeš. Poglej zgoraj si najprej napisal da ti pri 1.73 napiše 2000+, zdaj pa spet 2100+ ... pravim ti da je vseeno kaj ti napiše, važna je realna frekvenca, zato se ne obremenjuj s tem.

Kar se pa ramov tiče, nikjer nisi napisal da tebi dela na 200 (sicer asinhrono, kjer je ram manj obremenjen in to ne pomeni da bo tudi sinhrono delal na 200). Napisal si da naj bi delali na 200 potem pa zakaj se nekaterim računalink ne zbudi.
In ker ti ne znam brati misli sem ti odgovoril kar se da splošno.
Pripravljem sem pomagat samo ne mi meglenih vprašanj postavljat. Če imaš konkreten problem ti bom pomagal.
POIŠČI SI SAM oz. PROBAJ PA BOŠ VIDEL KJE BO POKNILO to pa definitivno velja, ker se boš dosti več naučil, kot pa če samo sprašuješ.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

SisQ ::

MORPHLING1 !

Vem, da si strokovnjak na tem področju, samo če mi pokažeš kje sem napisal da mi pri 1,73 odčita 2000+, ti dam za pir. Ali sem jaz slep, ali pa ti samo preletiš kaj kdo napiše.

ŠE ENKRAT: preden sem karkoli višal in prestavljal jumperje mi je vedno in stalno odčitalo 2000+ in 1,66. Sedaj pa, ko imam nastavljeno na CPU CLOCK 138 in CPU RATIO na auto, mi prepozna 2100+ in 1,73.

Kar sem glede RAMOV napisal, se opravičujem, ker sem bil res nejasen. Pri 200 je delal na testih po netu (iskal sem pač teste, da ugotovim zmogljivosti in kvaliteto ) in ne pri meni.

Kar se zbujanja tiče, sem samo hotel vedeti, kaj je razlog da se računalnik ne zbudi. So to rami, previsoka temperatura procesorja ali nivo napetosti za razpoznavo logičnih stanj.

Kar se pa tiče probavanja, mi je enostavno škoda, ko pa sem do sedaj vse preštudiral (bios,...) in nastavil, kar se da optimalno, da bi to vse enostavno "uničil". Problem je v tem, da če mi "pokne", bom
imel še več "meglenih" vprašanj, ker DEFINITIVNO ne bi vedel kaj moram naredit.

Upam, da sem bil dovolj nemeglen in, da bom dobil od tebe (morphling1) in seveda tudi od drugih odgovore in nasvete.


morphling1 ::

Sej ne da bi hotel, da ta tema zaide v čisto drugo smer ampak to
Če je tako, pol ne vem kako mi raspozna 2,0 (1,73), ker imam cpu clock na 138. Se pravi 138*12,5=1725, kar je 2,1. Če bi dal na 13*138, bi bilo 1794 in bi ga raspoznalo kot 2,2.
Si jaz predstavljam točno tako.
Če bi odgovore samo preletel se sploh ne bi sodeloval v forumu.
Kar se pa tiče probavanja maš pa napačno logiko, mogoče si malo preštudiral bios in pač nastavil najbolj agresivne nastavitve, ampak pri tvojem zaklenjenem procesorju to ni tak problem, ker če boš šel previsoko z fsb-jem skoraj sigurno ne bo problem v ramu ampak v procesorju, se pravi če se ne zbudi si šel že zelo predaleč. Si pa v tem trenutku spustil ogromno vmesnih stabilnostnih stopenj, kjer ti štekne sredi nalaganja, potem ravno ko pride v winse, potem ko zaženeš prvi malo bolj obremenilen program, ali pa po 1 dnevu laufanja seti ali prime95, stabilnen računalnik je takrat, ko lahko delaš vse živo odpiraš in uporabljaš več programov skupaj in to dalj časa brez da bi prišlo do napak. To kar imaš ti je čisto enostavno najti optimalne nastavitve pač PROBAVAŠ v korakih in vmes testiraš če je sistem, stabilen. Hitrost spomina imej maximalno na 166 MHz, ker ker to je še nekako Ok asinhrona nastavitev spomina (133/200 ni dobro) ampak ne pridobiš pa veliko, tako da jaz pravim, da je edini način, sinhroni način ter dviganje spomina skupaj z dviganjem FSB-ja. Pri tem boš ob tvojem ramu lahko imel vse timinge na max (voltažo bi jaz v vsakem primeru dvignil na ene 2.7V) ter potem dvigaš FSB, tako boš enkrat prišel do meje, kjer je procesor še stabilen. In iskanje te meje je najbolj učinkovito v windowsih s programčki, ki spreminjajo FSB, tako da ti gledaš stabilnost z prime95 potem pa v malih korakih dvigneš fsb in malo pusti da naredi prime nekaj korakov in tako naprej dokler ti prime ne najde napake. Potem spustiš fsb za nekaj MHz in še enkrat stestiraš tokrat dalj časa, če je vse Ok nekaj ur si že na zelo dobri poti da imaš sistem nekje na meji pa da je stabilen, da si 100% pustiš ta program laufat kak dan vmes čisto normalno vse delaš, da ja še bolj obremenjuheš sistem, če bo prime95 vmes postal nestabilen se prekini in javi napako, tako da moraš še malo spustiti. Ko najdeš svojo optimalno frekvenco FSB-ja jo nastaviš v biosu in zaključiš. Iskanje tega iz dosa ob non-stop restartih ni ravno učinkovito.
To je za tvoj primer kompleksnost problema se močno poveča, ko se spraviš iskat te meje ob odklenjenem procesorju z nalogo najti optimalen kompromis med visokim fsb-jem ter frekvenco procesorja. Tu je ogromno fint kako se kaka komponenta obnaša z določenimi nastavitvami, ker če daš recimo na najbolj agresivne nastavitve spomina in dvigaš FSB to ne pomeni, da je to najhitrejša nastavitev (Sisosft sandra ni najbolj primerna za te teste, ker ne pokaže realnih razlik) recimo en tip rama deluje še dosti pri višjem FSB-ju če recimo spustiš samo command rate iz 1t na 2t, ostalo pa pustiš, nek drug modul pa ima kako drugo nastavitev. In take zadeve je fino če sam poiščeš meni to ni problem in dokaj hitro najdem zadeve, samo včasih se pa tudi sam kar fino zezam.
Torej kaj je problem, da se komu računalnik ne zboota po šarjenju po biosu. Prevelik skok v FSB-ju, pre agresivne nastavitve spomina, v obeh primerih so lahko prenizke napetosti ali spomina ali procesorja, previsok množilnik potem pa že zmanjka možnosti.
Čisto trivialna vprašanja, tako kot tvoj problem z oznakami procesorja.

http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

SisQ ::

Hmm...ni druge kot, da dam za pir- pošteno. :D Od nevem kolikokrat napisanih 2100+ in (1,73) si najdel 1-krat 2000+ in (1,73).

Najprej HVALA, za obširno razlago. Res si se potrudil.

Glede nastavitev v biosu se strinjam, da se nekatere komponente obnašajo drugače ob enakih nastavitvah. Toliko sem predelal teme na netu, da sem tudi to zasledil, nisem pa sam probal. Dejstvo je, da NISEM (še:D) O/C "frik" oz. nekdo, ki bi rastavljal, sestavljal, modificiral, ...itd. Še pred nedavnim nisem vedel kaj je ram :\, ker nisem imel nobene potrebe in tudi ne želje po računalniku. Navsezadnje pa je naneslo, da sem si moral nabavit računalnik, ki ni ostal samo za službene zadeve ampak tudi za filme in igre... Kot sem že napisal, mi ni potrebno o/c, ker bi bila potreba oz. da bi nekaj dokazal (razen sebi, seveda), ampak zato, ker sem dobil velik interes do računalnika in želim vedet karseda največ. Hec je v tem, da začneš pri mali stvari nato pa želiš vedno več.
Odkrito ti povem, da sem PREŠTUDIRAL bios. Verjetno se še najde kakšna malenkost, vendar si upam rečt, da "ga" razumam. Komponente, ki sem jih izbral za v računalnik sem ob nakupu predelal in prebral ogromno testov za to in ono.
Vse kar na računalniku delam, je pisanje v wordu, filmi in igre. Ne uporabljam nekih zahtevnih programov, pravzaprav samo osnovne.
Da se najbolje naučiš ob lastnih napakah, velja. Veš kje si naredil narobe in nato iščeš rešitev, ki je lahko na koncu samo pravilna (al pa greš po novo komponento, ker si jo uničil). Bemti... sem zabluzil

Kakorkoli že, tukaj vas je kar nekaj, ki imate ogromno znanja. Naj vam ne bo težko pomagat, ker tudi vi ste se od nekod naučili. Ja, iz neta. In kdo ga nadgrajuje z znanjem in študij iz tega in onega? LJUDJE, z svojim interesom do nečesa odkrit, stestirat, modificirat...da bi bilo karseda najbolje. In od kod si se (smo, so se) naučil to kar znaš danes - od njih. Kaj, če oni ne bi delili znanja po netu. Misliš, da bi toliko vedel? (bi k***c). Oprosti izrazu. Tukaj je isto. Dobro, ne rečem za nekaj osnovnih vprašanj kot so npr. kako priklopim tv in računalnik? Pol pa začudeno odkrije, da nima tv izhoda... in podobno.
Kar se tiče o/c pa rajši vprašam, ker ne želim karkoli skurit in podobno oz. zapocat ves računalnik, da ga živ bog več ne bi k sebi spravil. Ej, marsikaj bi ti še lahko povedal in natvezil, vendar bi tema izgubila pomen (če ga že ni).

Glede teme pa. Vse kar lahko višam je CPU CLOCK, s tem se mi višata tako FSB kot CPU frequenci. Na default nastavitvah je bilo 133/166, sedaj je pač večje za toliko koliko sem pa dvigoval CLOCK. Se pravi, ker se meni dvigujeta sinhrono je OK. Vsaj nekaj. Koliko sem opazil ne morem dvigovat samo rame, ker imam samo opcijo DRAM TYPE, kjer lahko nastavim iz DDR333 le še na DDR400 in nič postopoma.

Po vsem kar si napisal sem razumel, da dvigujem FSB tako dolgo, dokler sistem postane nestabilen in nato zvišam voltažo. Pa dvignem FSB in testiram... Zanima me tudi, ko spremljam med o/c tudi temperaturo, pri koliko stopinjh odnehat. Vem, da athloni delajo do cca. 95, vendar dvomim da je dobro, če bi stalno delal pri takšni temp. Mislim, če dosežem npr. 65 CPU temp. potem rajši stop, ali se motim?


Boško ::

Glede na to da it meri temperaturo procesorja zunanji senzor bo tam nekje pri 65-70 stopinj res treba nehat!! Še posebno če boš začel dvigovat napetost! Pri OC mej vedno eno oko na temperaturi!>:D

L.p.

SisQ ::

Dobro, da si me opozoril, ker sem popolnoma pozabil na zunanjo/notranjo temeraturo.


morphling1 ::

Jaz bi z zračnim odnehal že dosti prej tam okrog 65°C z senzorjem v socketu oz. tam do okoli 75°C s senzorjem v jedru, ampak se pri taki temperaturi nebi počutil sproščeno, razen če bi imel procesor na default napetosti in frekvenci, takrat mora zadeva laufat tudi pri takih temperaturah stabilno non-stop z tistim minimalnim priporočenim hladilnikom. Je pa tako da običajno računalnik postane prej nestabilen (če greš po prej opisani metodi preverjanja) z navijanjem in dviganjem voltaže, preden doseže take temperature pri neki normalni temperaturi okolice (20-25°C) Z vodnim mi je pa okoli 50°C z interno diodo nekako maximu ob največjih mučenjih pri napetostih 2,2V.
Pa ne pozabi napetost dosti bolj pripomore k visokim temperaturam, ter tbred A je nekako več 10 stopinj bolj vroč kot palomino pri enakih nastavitvah, tbred B je pa spet nekako na nivoju palominota glede temperatur, kar je posledica zelo pomanjšanega jedra tbredov.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Navijanje Tbred-ov A in B (strani: 1 2 3 431 32 33 34 )

Oddelek: Navijanje
168062755 (25178) GaS
»

Par vprašanj o amd athlonu 1800+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
705151 (3982) Pyr0Beast
»

Navijanje barton 2500 problemi (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
814261 (3287) s5cougar
»

Naviti Athlona XP, nič mi ni jasno več

Oddelek: Navijanje
161202 (1007) Tarzan
»

Katero od teh dveh EPOX plat? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
535071 (4435) krucymucy

Več podobnih tem