» »

Primerjava dveh koalicijskih pogodb

1
2
»

Matevžk ::

i100k100: Prvič, moji kriteriji glede tega, kaj bi nekdo moral narediti, preden komentira, so stalno enaki. Obakrat sem ti tudi napisal iste "pogoje", le da prvič nisem omenil, da moraš prebrati novico, ker se mi je to zdelo samoumevno.

Drugič, kje vidiš šlamparijo? Napako je naredil OCR, ki ga je pognal avtor te analize in ne politične stranke. Torej šlampasti, kar se tiče te napake, v katero si se ti zapičil, niso ne pri Jankoviću ne pri Janši. (Oziroma vsaj za to drugo koalicijsko pogodbo vem, da je tako, ker imam, kot sem že omenil, pri sebi original.)
lp, Matevžk

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matevžk ()

PNG ::

Kako misliš kje vidim šlamparijo, kako to misliš da niso naredili napak ne pri Zokiju ne pri Komunajzarju? A se ti hecaš?

šernk ::

hruske je izjavil:

Anketa med obiskovalci spletne strani je popolnoma zgrešena, za primerjavo poglej spletno stran neke stranke.

Uradni izidi se precej razlikujejo.


anketo na strani stranke z 150 glasovi (stran seveda obiskujejo v večini le privrženci tiste stranke) enačiš z anketo z 35k glasovi na najbolj obiskani spletni strani v sloveniji? kot da bi na BMW forum postavil anketo, kateri avto boste kupili v prihodnje, 85% jih bo odgovorilo BMW, zato ker na tistem forumu so večinoma le pristaši BMWja.

kaj sedaj jankovič kliče po hišah in grozi vsem naj pritisnejo NE na anketi? sem vedel, da se bo nekdo na to obesil. 35k glasov mislim, da je že nek pokazatelj, ankete tik pred volitvami so zelo natančno prikazovale dvig podpore jankoviču in slednje se je tudi zgodilo.

To da je virant ustanovil lastno stranko le, da odžre glasove levici je sedaj več kot jasno. in to je tisto kar najbolj boli, marsikdo tega ni videl prej in veliko ljudi je enostavno želelo videti na vrhu drug priimek kot janša ali pahor, tej so pa volili ali za viranta ali jankoviča.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Matevžk ::

@šernk: število anketirancev nima take relevance, kot si nekateri predstavljate. Nekateri smo pač študirali tudi statistiko in slišali za kakšno veliko napako statistikov, iz katere se lahko kaj naučimo.

@i100k100: še enkrat, pokaži mi konkretno napako, o kateri govoriš.
lp, Matevžk

Daedalus ::

kaj sedaj jankovič kliče po hišah in grozi vsem naj pritisnejo NE na anketi? sem vedel, da se bo nekdo na to obesil. 35k glasov mislim, da je že nek pokazatelj, ankete tik pred volitvami so zelo natančno prikazovale dvig podpore jankoviču in slednje se je tudi zgodilo.


Število glasov ne pomeni (skoraj) ničesar.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Nimkapu ::

Daedalus je izjavil:

kaj sedaj jankovič kliče po hišah in grozi vsem naj pritisnejo NE na anketi? sem vedel, da se bo nekdo na to obesil. 35k glasov mislim, da je že nek pokazatelj, ankete tik pred volitvami so zelo natančno prikazovale dvig podpore jankoviču in slednje se je tudi zgodilo.


Število glasov ne pomeni (skoraj) ničesar.


Kako velik skoraj je skoraj ? :)

Matevžk ::

Konkretne številke sem že pozabil, ker se z družboslovnimi raziskavami ne ukvarjam, ampak če se prav spomnim, je za Slovenijo dovolj n=200. Če je anketa pravilno izvedena. Ampak pravilna izvedba ankete stane toliko, kolikor si pravzaprav nobena družba za "merjenje javnega mnenja" ne more privoščiti. Z napačno izvedbo ankete ti pa velik n nič ne pomaga, dokler ni n=velikost populacije (minus enih par, nikakor pa ne enih par odstotkov, ker spet: vzrok, da teh par odstotkov ljudi ni bilo anketiranih, najbrž ni nepristranski, četudi nenamerno).
lp, Matevžk

Daedalus ::

Kako velik skoraj je skoraj ? :)


Precej. Lahko zajameš v anketo "skrbno" izbran vzorec 25% celotne populacije, pa ne bo reprezentativen. Precej velik skoraj, torej. Spletne ankete so pa sploh mimo, ker jih izpolnjuje precej ozek krog ljudi. Za Slovenijo pa bi v skrajnosti bil dovolj n=100 ali malo čez, IIRC.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

šernk ::

torej na kratko povedano, če kličeš člane stranke SDS je dovolj 200 anketirancev, da je anketa 100% natančna in drži za celo slovenijo, če pa sprašuješ celo slovenijo jih mora biti pa vsaj 2.500.000 anketiranih, da je anketa kaj vredna.

kakšna je razlika med spletno anketo in navadno po telefonu? tudi v primeru telefona se lahko kliče točno določeno področje, kjer ima x osebek največ podpore.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Matevžk ::

šernk: vse ankete, ki jih omenjaš, so crap. Zato so se tudi kar krepko zmotile pri lanskih volitvah.

Se pa da izvesti nepristransko anketo z n=200, samo to je zelo drago, pa še register prebivalstva potrebuješ, da narediš enostaven naključni vzorec.

Statistični urad (naj me kdo popravi, če sem imenoval napačno ustanovo) naj bi sicer izvajal javnomnenjske raziskave z uporabo precej komplicirane variante stratificiranega naključnega vzorčenja z začetnim n=2100, pri čemer je na koncu n nekoliko manjši zaradi oseb, ki jih niso uspeli kontaktirati. Tako pa dobiš nepristranski rezultat, samo imeti moraš dostop do centralnega registra prebivalcev (no way za politično stranko ali gospodarski subjekt) in precej denarja morš vložiti.
lp, Matevžk

thramos ::

Matevžk je izjavil:

Konkretne številke sem že pozabil, ker se z družboslovnimi raziskavami ne ukvarjam, ampak če se prav spomnim, je za Slovenijo dovolj n=200. Če je anketa pravilno izvedena. Ampak pravilna izvedba ankete stane toliko, kolikor si pravzaprav nobena družba za "merjenje javnega mnenja" ne more privoščiti. Z napačno izvedbo ankete ti pa velik n nič ne pomaga, dokler ni n=velikost populacije (minus enih par, nikakor pa ne enih par odstotkov, ker spet: vzrok, da teh par odstotkov ljudi ni bilo anketiranih, najbrž ni nepristranski, četudi nenamerno).


Kaj so faktorji za pravilno izvedbo? Pravilna izbira vzorca?

Phantomeye ::

thramos je izjavil:

Matevžk je izjavil:

Konkretne številke sem že pozabil, ker se z družboslovnimi raziskavami ne ukvarjam, ampak če se prav spomnim, je za Slovenijo dovolj n=200. Če je anketa pravilno izvedena. Ampak pravilna izvedba ankete stane toliko, kolikor si pravzaprav nobena družba za "merjenje javnega mnenja" ne more privoščiti. Z napačno izvedbo ankete ti pa velik n nič ne pomaga, dokler ni n=velikost populacije (minus enih par, nikakor pa ne enih par odstotkov, ker spet: vzrok, da teh par odstotkov ljudi ni bilo anketiranih, najbrž ni nepristranski, četudi nenamerno).


Kaj so faktorji za pravilno izvedbo? Pravilna izbira vzorca?


Ja. Ce je vzorec reprezentativen, potem velikost vzorca ni tako pomembna kot se zdi.

joze67 ::

Pred leti so se krščanski demokrati pridušali, da telefonske ankete niso reprezentativne. Ker je gostota telefonskih priključkov na podeželju manjša kot v mestih.

35K obiskovalcev 24kur je 35K takih ... ki tam iščejo infornmacije, zabavo... To jih definira bolj natančno, kot bi si katerakoli anketna služba lahko zamislila :)

kitara8 ::

politika = barabe
ne morš verjet koga volmo.

PaX_MaN ::

Joj no.
V končni fazi se ti lahko vsak anketiran lepo - zlaže.
In potem ti velik vzorec anketiranih, reprezentativnost vzorca, ..., čisto nič ne pomaga.
:P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Phantomeye ::

joze67 je izjavil:

Pred leti so se krščanski demokrati pridušali, da telefonske ankete niso reprezentativne. Ker je gostota telefonskih priključkov na podeželju manjša kot v mestih.

35K obiskovalcev 24kur je 35K takih ... ki tam iščejo infornmacije, zabavo... To jih definira bolj natančno, kot bi si katerakoli anketna služba lahko zamislila :)


Anketica na 24ur je neverjetnostni vzorec. Noter so zajeti samo ljudje, ki obiskujejo 24ur. In ravno zato je nereprezentativen.

Lani so telefonske ankete falile napoved zmagovalca (Jankoviča), ravno zaradi tega tega, ker velik delež potencialnih volilcev Jankovića NIMA fiksnega telefona (in ga ni v imeniku)

Bor H ::

Ti nisi pogledal Mladininih anket ane? So napovedale zmago Jankoviču, kljub pomanjkanju fiksnih telefonskih priključkov.

Phantomeye ::

Bor H je izjavil:

Ti nisi pogledal Mladininih anket ane? So napovedale zmago Jankoviču, kljub pomanjkanju fiksnih telefonskih priključkov.


Ha, če nisem omenil, da je Ninamediji uspelo napovedat, še ne pomeni, da nisem pogledal. Govoril sem o večini raziskav.

Tear_DR0P ::

ankete niso kristalne kugle, ki znajo napovedati natančen izid na dan volitev, ampak kažejo kakšen je sentiment v času anketiranja. če pa izvajaš ankete večkrat zaporedoma, lahko opaziš trende in trendi predvolilnih anket so nakazovali takšen izid, kot je bil. Zenel Batagelj je še spisal dva precej dobra prispevka na to temo. kar pa se tiče nabiranja vzorca, je pa skorajda vseeno kako velik je, predvsem pa ni važno iz kako velike populacije ga nabiraš - bistveno je predvsem to, da nabereš res naključen vzorec. ampak vzorčenje verjetno ni del debate o razlikah v koalicijskih pogodbah.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

dronyx ::

Bravo! Slo-tech prodrl v mainstream medije. Sedaj lahko počasi razmišljate še o priključitvi projektu Piano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Okapi ::

ankete niso kristalne kugle, ki znajo napovedati natančen izid na dan volitev,
Niso 100% zanesljive, to je vse. Lahko pa so 95 ali 99% ali še bolj zanesljive, odvisno pač, kako dobro so narejene.

Pri čemer velja omeniti, da lahko v resnici dobro izvedena anketa bolje izmeri "glas ljudstva" kot volitve, ker zajame bolj reprezentativen vzorec. Kar z drugimi besedami pomeni, da je lahko napačna napoved ankete tudi posledica tega, da je bila anketa narejena "predobro" in je izmerila voljo vseh državljanov, za razliko od volitev, ki izmerijo samo voljo tistih, ki se jim ljubi iti do volišča.

Drugače pa tudi z moje strani pohvala avtorju te novice za dobro idejo.

O.

zmaugy ::

Lokalna politika na slo-tech? ;((

Tear_DR0P ::

Okapi je izjavil:

Niso 100% zanesljive, to je vse. Lahko pa so 95 ali 99% ali še bolj zanesljive, odvisno pač, kako dobro so narejene.

Moj post ni letel na zanesljivost anket, ker vem da so lahko povsem zanesljive, ampak na to, da so se podatki za ankete zbirali na dneve, ki niso bili enaki volilnemu dnevu, kar pomeni da so pobrale sliko tistega dne, na katerega so bili zbrani podatki. Nekateri ljudje so si v vmesnem času (do volitev) premislili iz takšnih ali drugačnih razlogov.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

rokj ::

klemenSLO ::

Virant je pobral tiste majave glasove na desnici, ki niso marale Janše. Ampak meni se zdi logično, da bo pri sestavi koalicije Virant bližje Janši, tako da bosta na koncu spet skupaj. Tako da se mi zdi prav smešno kako eni kokodakajo v smislu 'ti ti virant, kako si me razočaral' Na koncu nobeden ni tako močan da bi sam dobil 51% , glede na naš volilni sistem.

Po moji oceni bi Janša Z virantom - če ta nebi ustanovil svoje stranke bil relativni zmagovalec. Tako pa je vse skupaj še večje mešanje dreka.

Ne glede na vse pa mislim da si je Jankovič sam kriv, da ni mandatar.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

driver_x ::

Po moje je naredil Virant kratkoročno dobro potezo (gledano iz njegovega stališča), dolgoročno pa se je precej zafrknil. Večkrat se ga je omenjalo kot možnega naslednika Janše na čelu SDS-a, ki bi stranki na dolgi rok gotovo prinesel te dodatne glasove.

tony1 ::

rokj je izjavil:



Super, tole sem iskal. Hudič je v tem, da sploh ne razmišlja napačno. :P

WhiteAngel ::

Zanimivo bi bilo narediti oblak besed vseh 7 strank v parlamentu in preveriti, če njihova razdalja do vseh ostalih oziroma presek res prikaže dva oblaka - koalicijo in opozicijo. Kdo že poskusil?

Phantomeye ::

tony1 je izjavil:

rokj je izjavil:



Super, tole sem iskal. Hudič je v tem, da sploh ne razmišlja napačno. :P



Nisem pričakoval, da se bom strinjal z njim..

poweroff ::

dronyx je izjavil:

Bravo! Slo-tech prodrl v mainstream medije. Sedaj lahko počasi razmišljate še o priključitvi projektu Piano.

Priključitev projektu Piano je strel - ne v lastno koleno, pač pa v lastno - glavo.

V Pianu so samo zanič mediji. Slo-Tech je boljši. ;)
sudo poweroff

hruske ::

Matthai, off topic si.
Rad imam tole državico. <3

BlueKnight ::

Še en dokaz, da je pri nas skoraj tako že kot v ZDA. Imaš volitve, vendar neglede na izid politika države ostaja ista.
Assumption is the mother of all fuckups!
"Under Siege 2:Dark Territory"

smash ::

BlueKnight je izjavil:

Še en dokaz, da je pri nas skoraj tako že kot v ZDA. Imaš volitve, vendar neglede na izid politika države ostaja ista.


samo to je zaradi volilnega sistema

je pa zanimivo vprašanje ali pustiti vodenje države relativni večini, ali pa koaliciji, ki ima absolutno večino

nekako je bolj smiselno, da se upošteva mnenje absolutne večine...se pa potem postavlja vprašanje, zakaj sploh volitve, če se da vse zmenit

nevone ::

nekako je bolj smiselno, da se upošteva mnenje absolutne večine


Z večinskim sistemom bi dobili prav to.

Majhne stranke, bi se raztopile v velikih, izid volitev bi bil potem dejansko volja večine.

Ampak mi smo prefini za takšne rešitve. No ljudje niti ne. Intelektualna elita, ki ljudi futra z nepraktičnimi rešitvami, zato da sama lahko ribari v kalnem.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Okapi ::

Ampak mi smo prefini za takšne rešitve.
Kaj pa, če mogoče nismo zreli za takšno rešitev? Ali če morda taka rešitev sploh ni najboljša, ne glede na zrelost ali finost?

O.

nevone ::

Kaj pa, če mogoče nismo zreli za takšno rešitev? Ali če morda taka rešitev sploh ni najboljša, ne glede na zrelost ali finost?


Kdo naj ne bi bil zrel? In kakšni zrelosti je sploh govora?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Okapi ::

O zrelosti preseganja delitev na leve in desne, recimo. In o zrelosti odgovornega vladanja. Tudi na tem forumu se verjetno mnogi mnenja, da je Virant zelo dobrodošla, če ne celo nujna varovalka v Janševi vladi. Oziroma da bi bil še bolj nujna varovalka v Jankovićevi vladi, če bi prišlo do nje.

50+ za stranko z avtoritarnim ali nesposobnim predsednikom zna biti za nezrelo demokracijo, kakršno imamo pri nas, precej škodjivo.

O.

nevone ::

Jah, če vam tako bolj odgovarja, bomo pač imeli tako.

Jaz vseeno mislim, da je strah pred večinskim volilnim sistemom neupravičen.

Varovalka so volitve. Medtem pa naj izvoljeni opravijo svoje delo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Daedalus ::

Hja, takole enostavno pa tudi ni. Poglej Madžarsko, naprimer. Je pa res, da so tam odpovedale vse ostale varovalke. Po spremembah volilne zakonodaje, pa tudi volitve niso več varovalka. Ni čisto tako enostavno... če fašeš kakega zmešanega Orbana, si fucked. In znebiti se takih, kmal rata skor misija nemogoče.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

smash ::

preprost sistem....

večinski volilni sistem na 4 leta...vlada dobi mandat za naslednja 4 leta...v tem času se na vsake 3 mesece izvajajo elektronske volitve, ki ob zadostni podpori lahko vlado predhodno eliminirajo

če je delež glasov pri tromesečnih elektronskih volitvah premajhen, vlada avtomatično vlada naprej (največ do konca mandata)...dokler ni tako slabo oz. se res ne nabere neka dogovorjena množica glasov, ki je dovolj za eliminacijo

poleg tega bi lahko v tromesečne volitve zraven vrinili še kako referendumsko vprašanje in bi pršparali na denarju

seveda se tukaj odpre vprašanje anonimnosti pri elektronskih volitvah..ampak to je pač druga tema

vidite kje težave pri zgornji rešitvi?

jype ::

smash> vidite kje težave pri zgornji rešitvi?

Da SDS zelo rada "štepa elektronske glasove, ker sistem to omogoča".

nevone ::

Po spremembah volilne zakonodaje, pa tudi volitve niso več varovalka.


Vitalne zadeve, kot so volitve, ne morejo biti domena zgolj vladajoče večine.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

nevone> Vitalne zadeve, kot so volitve, ne morejo biti domena zgolj vladajoče večine.

Kako pa potem sploh spremeniš volilni sistem?

nevone ::

Z večjo večino, kot je vladajoča.

Recimo 2/3 večino ali če ima vlada 2/3, potem pa vladna večina + 1/2 opozicije.

Pa tudi ustavo imamo zato, da so neke osnovne smernice, ki se jim mora držat vsaka vlada, začrtane, in jih tudi ne more enostavno spreminjat zgolj vladajoča večina.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Daedalus ::

Pa tudi ustavo imamo zato, da so neke osnovne smernice, ki se jim mora držat vsaka vlada, začrtane, in jih tudi ne more enostavno spreminjat zgolj vladajoča večina.


Praksa te postavlja v neugoden položaj. Madžarom se je zgodilo točno to - 2/3 večina ene opcije v parlamentu, Ustavno Sodišče čisto presrano in gre valjar čez vse, kar je veljajo do takrat.

Ustava so pač (kot je Okapi cinično pogruntal v eni drugi temi) spremenljiva osnovna navodila. Orbana to nič ne skrbi, ali ustavi. Trenutno jih samo članstvo v EU (pa odvisnost od dobre volje IMF) ščiti pred uzakonitivijo enopartijskega sistema, IMHO. Seveda se vse to gre zagret borec proti komunizmu... as a sidenote.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

nevone ::

Madžarom se je zgodilo točno to - 2/3 večina ene opcije v parlamentu


Kot da se pri nas z raznimi spin off strankami to ne more zgoditi.

Kjer je volja, tam je pot.

Zato pa predlagam, da ustavo ne more spreminjati izključno vladajoča večina. Če ta doseže več kot 2/3 se vseeno zahteva še polovico glasov opozicije.

Ustava mora preprečevat uvedbo totalitarnega režima.

o+ nevone


o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Mr.B ::

smash , ha ha ha, že sedaj praktično pri vsakem zakonu govorijo o ulicah, če bi rad imel kaos, ter vlado na sakih pol let pa kar pojdi..
Rabiš samo enovarianto odgovornos, te pa ne...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

smash ::

Mr.B je izjavil:

smash , ha ha ha, že sedaj praktično pri vsakem zakonu govorijo o ulicah, če bi rad imel kaos, ter vlado na sakih pol let pa kar pojdi..
Rabiš samo enovarianto odgovornos, te pa ne...


ne vem zakaj misliš, da bi bili ljudje proti vsaki potezi vladajočih...to ti domnevaš...pa tudi če bi ljudje vedno glasovali proti, potem si te ljudje tudi zaslužijo brezvladje oz kaos po tvoje

tisti tadrugi, tapametni, bi malo bolj premislili, zakaj bi bili proti in ne kartako, ker je treba vlado skinit, ker ima subvencionirano kosilo v parlamentu

vidz81 ::

Poldi112 je izjavil:

vidz81 je izjavil:


Vsem volilcem Jankovića pa; kaj se sekirate, smo v krizi, po krizi je običajno opozicija še večji zmagovalec...


Saj nas ne skrbi Jankovič, ampak država... Janša je že nakazal, kam gremo (po sledeh Madžarske).


Mislim, da ne gremo po sledeh Madžarske:
1. Tudi Janković bi združeval in imel enako število ministerstev, kot Janša.
2. Janša zaradi ugovorov t.i. strokovne javnosti ne bo prenesel tožilstva s pravosodnega na notranje ministrstvo (pri čemer se nihče ne vpraša, zakaj je bilo potrebno neodvisno tožilstvo spravit pod pravosodno.)

3. SDS ni dobila 75% vseh glasov, v koaliciji je še s 4 strankami in za vsako glasovanje v parlamentu rabijo njihovo soglasje...




Zakaj bi bilo višanje DDV, dodatno zadolževanje za projekte ala Stožice, boljše, ne razumem...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Primerjava dveh koalicijskih pogodb (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
9828298 (19214) vidz81
»

Word

Oddelek: Pomoč in nasveti
212233 (1447) Ramon dekers
»

OpenOffice neodvisen od Oracla, po novem LibreOffice (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
12634259 (29501) Icematxyz
»

SLS - gremo v opozicijo

Oddelek: Problemi človeštva
352731 (1633) jrtjtejtt
»

Quo vadis, parlamentarna demokracija? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
725643 (4443) Barakuda1

Več podobnih tem