» »

Kaj SiOL deklerira za pravo hitrost interneta?

Kaj SiOL deklerira za pravo hitrost interneta?

pro549 ::

Kot vsem je znano pri 2Mbit-nem oz 1Mbit-nem nikoli ne bomo dosegli tisto deklerirano hitrost. Pri 2Mbitni povezavi dosežemo nek max tam pri 235KB/S. Če malo boljše pogledeamo, opazimo da to kar dobimo je neto količina podatkov. Bruto pa je še plus tisto kar dobimo od "haderja". Če pomislimo kako je sestavljen paket (Internet Protocol) vidimo da je dolg 53 enot - 48 koristnih podatkov in 5 pa je sestavljena glava. Zdajle pa gremo k izračunu za 2megabitno povezavo: 256kB/s*48/53=232kB/s. Vidimo da je teoretična meja 232kB/s.

Mene moti to, da nikjer ne piše kaj je tistih 1 ali 2Mbit povezava. A je to povezava kjer dobimo koristnih ali bruto podatkov. Če malo vsi pogledamo ISDN bomo vidli, da je tam 64kbit oz 128kbit neto prenosa. Okej če gledamo specifikacije ISDN-a bomo vidli, da ima 128kbit+16kbit(D-kanal)+48=192kbit. Tukaj vidimo da ima neko rezervo, zarad tega da imamo res na koncu tistih 128 oz 64kbit neto prenosa.

Zakaj potem ne naredijo podobno še pri ADSL-ju?

MadMax ::

Če malo vsi pogledamo ISDN bomo vidli, da je tam 64kbit oz 128kbit neto prenosa.
A si prepričan?

Okej če gledamo specifikacije ISDN-a bomo vidli, da ima 128kbit+16kbit(D-kanal)+48=192kbit.
Tukaj vidimo da ima neko rezervo, zarad tega da imamo res na koncu tistih 128 oz 64kbit neto prenosa.
Zdaj mi pa povej, kako izkoristit D-kanal v I-net povezavi, pa kako imet ta neto prenos.
Drugim namreč to ne uspe...

Torej: SiOL ti daje na razpolago 1M (2M) link.
Kako ga izkoristiš, je tvoja stvar...

btw:
1. A bojo ventilatorji v tvojem PCju zdržali deklariranih 40000 delovnih ur? Pa je Thermaltake menda ja večja/svetovno bolj priznana firma od SiOLa:D
2. Imam deklarirano 200W aktivne računalniške zvočnike. Svetuj mi, kako naj iz njih iztisnem več kot 5W? Res ti bom hvaležen;)
3. Imam deklarirano 41.3GB velik trdi disk drugega največjega proizvajalca. Ko pa pogledam velikost v winsih, mi javi 37GB. Kdaj mi bo proizvajalec dostavil še tiste 4.3G???
.
.
.
Upam, da zdaj razumeš...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Elemen_T ::

Ja...in jajce je bilo pred kuro |O


Ja koliko tebi dejansko pomeni 10KB/s pri tako gromozanski povezavi ?
Predvidevam, da zelo malo. Sploh zato, ker za storitev siolu plačuješ izjemno majhno vsoto dinarjev.

Sicer pa ...vleklo mi je tudi že z 251KB/s

SasoS ::

Zdaj mi greste pa po pravici povedano že na živce. Siol ti daje pipico DO 1M (oz. 2M). Pri ADSLu nimaš nikjer GARANTIRANE hitrosti. Če bi rad imel garantirano hitrost poglej za najete vode. Aja, opazil boš da so cene nekajkrat (nekajDESETkrat!) višje. Žal, tu so stvari malce nedorečene. Kajti tudi če tebi gre samo 10K/s oni še vedno izpolnjujejo pogodbene obveznosti, saj nikjer ne piše kolk je minimalna hitrost. Zatorej, zdrava pamet narekuje da bo realnost NIŽJA od 1M (ali 2M), a še vedno nekje v mejah normale. Če ti vleče cele 2 mega, bodi samo vesel. Ampak to še ni vse. TI se razburjaš ker v teh 2M ni vštet overhead!!! Samo nekaj...Siol za svojo pipico do tujine plačuje po megabajtu prenosa. Ali misliš da uni dajo popust zaradi overheada? Da ne obračunajo ACK paketov, zato ker itak ne prenašajo nič uporabnih podatkov?? Podatki so podatki, ali so zate uporabni ali ne, nima veze. Mislim...če so govoril da je 512/128 za 7 jurjev na mesec dupniška cena, kaj je potem 2048/384 za 7.7K? Tako da, Siol ti že tko šenkuje, zdaj se pa pritožuješ ker ti ne dajo še več...

Samson ::

Sicer lepo povedano v reklamnih listicih in pogodbi ce se ne motim: 1m do siola, ostalo odvisno in ne garantirajo...
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

pro549 ::

Okej pametnjakoviči™ kaj mi znaste povedat kaj je tistih 1M neto ali bruto. Noben od vas mi ni še čist lepo konkretno rekel. Jst sklepam, tako da sem to dokazal z izračunom vi pa še tega mi ne znate povedat, če to kar mislim je prav ali ne. Mene moti to da je pri ISDN-u neto in pri ADSL-ju bruto. Se ne jezim na tistih 20kB manj prenosa ampak me jezi tisti pristop do ljudji, ki govorijo kolk prenosa imaš, saj sigurno še sam neveš kolk imaš v resnici. Klicarim 080 1000 pa tam sprašujem kako je kaj to in oni niti ne vejo kaj so paketi. Kolko od vas je sploh ve kako je sestavljen paket itd. BTW kar se tiče sem nekaj downloadal iz SiOL-ovega strežnika pa mi je šlo največ 235kB/s.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pro549 ()

pro549 ::

Aja še nekaj saj oni zagarantirajo tisto 1M linijo samo kaj je spet tam bruto ali neto?

McHusch ::

Poglej, pa saj je čisto enostavno. SiOL ti da na razpolago eno-megabiten link. Kaj delaš s tem linkom, nikogar ne zanima. Ti ga, jasno, uporabljaš pretežno za internet in za komuniciranje uporabljaš TCP/IP protokol. In v ta en megabit ti spraviš ves svoj promet. Torej tudi overhead.

BTW: Pri ISDN D kanalov ne moreš uporabljati za podatkovni prenos.

Lahko pa se seveda tudi motim.

pro549 ::

Okej nisem mislu lih na D-kanal ampak na tisto ostalo rezervo 48kbit

b ::

Kolk enih neumnosti v tem threadu...joj joj.

ISP-ji zmeraj prodajajo linke, kakor ti reces, bruto. Zato ti ADSL tudi ne gre 256KB/s, ampak, kot si upazil, cca 235. Razlika gre na racun IP headerhev, PPP headerjev, pa se cesa.

V resnici se ne govori o netu in bruto (saj ne prodajamo jabolk v zabojih), ampak o hitrosti prenosa podatkov po zici (zraku ali cemerkoli drugem).

apropos ISDN: kje si pa ti skupaj nabral 192k ?!
Pri ISDN-ju dobis 2 B kanala po 64kbit + 16kbit D, ki se uporablja zgolj za signalling, se pravi za vzpostavitev klica ipd, nikoli pa se po njem ne pretakajo tvoji podatki. Na voljo imas torej 128kbit, v to so vkljuceni IP in PPP headerji. Ce iztisnes iz tvojega ISDN-ja vec ali enako kot 128kbps, je to zaradi kaksne kompresije.

pa se nekaj nekaj resnic o IP-ju (in se cem):

* IP paket je lahko dolg do 65535 bajtov. Od tega na IP header odpade 20 bajtov (ali vec), nato pa se 24 bajtov, ce gre za TCP, 8 bajtov ce gre za UDP, itd.
* kje si pa pobral 48+5? Toliko so veliki ATM paketi, ampak tega ne mores primerjat z IP-jem, temvec kvecjemu z Ethernetom, tako da je v tej diskusiji boljkone nepomembno.

MadMax: na xx "GB" diskih lepo pise, da so veliki xx000000 bajtov :-) Nic ne lazejo.

Tr0n ::

Go tell 'em B :).

Ziga Dolhar ::

Overhead ustvariš ti s svojim prometom.

Zakaj naj bi ti potem tega "ne računali"?

Vozim se po avtocesti. Cestnino moram plačat ne glede na to, a moj avto kuri 10 ali 5 litrov: Zakaj mi ne odštejejo stroškov bencina?

Sergio ::

Btw, b, s teboj se strinjam v vsem, ampak še vedno pa gre priznati, da je deklaracija prostora na disku, pa kakorkoli že, potegavščina.

Povsod, čisto POVSOD se en gigabajt podatkov šteje kot 1024*1024*1024 byteov podatkov. Ker pa je deklaracija gigabajta dejansko 1000*1000*1000 bajtov, oni potem napišejo pravo vrednost.

Ampak koga sedaj tožiti? Računalničarje, ker uporabljamo približek, ali proizvajalca diska, ker le-tega ne uporablja?

Zadeva je popolnoma dvoumna ter marsikomu, ki o tem ne ve dosti, nejasna.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Ziga Dolhar ::

Hmmm.

a) nategujejo nas proizvajalci diskov, ki zapisujejo dejansko tako, kakor bi zapisali fiziki

b) nateguje nas Microsoft, ker Windowsi "narobe" upoštevajo Giga kot 2^30 namesto 10^12, ko pa je to "Gibi"

c) nategujejo nas programerji, ker so si "zmislil" gibi ter ga uporabljajo kot giga -- 2^30 -- namesto, da bi se pokorili fizikalni predponi giga.

d) nateguje nas davčna uprava, saj plačujemo davek tudi na ne-kupljen prostor na disku.

Go figure.

Sergio ::

Okej, obstaja samo ena rešitev:

ločitev med Gibi in Giga. Slabo bo sprejeta, folk se bo norčeval iz nas, da nismo resni.

Druga možnost?
Status quo. :D
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Ziga Dolhar ::

Popravek, Sergej:

Stvar JE slabo sprejeta. Pardon, stvar praktično NI sprejeta.

"Kaj je gibi?"

SasoS ::

Še najbolj so nas nategovali proizvajalci modemov, saj so vse hitrosti zapisovali v (kilo)bitih / sekundo, neupoštevajoč start in pa stop bita, kaj šele overheada!!

jRk0 ::

jooooj mi grete na zivce.

tu mate 2mbit za porabit, al pa 1mbit, pol pa se za tisti kb bunite.

jaz mam trikrat manj kiloBITOV kot vi kiloBAJTOV prenosa pa pac morem zdrzat ane, ker ni drugo mogoce.
You fuck up once, you loose two teeth.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova terminologija: KB = 10^3 bytov, KiB = 2^10 bytov (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30520211 (16690) gumby
»

ADSL ali kabel (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
614502 (3681) marjanX
»

ADSL iz 512/128 na 1024/128 (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Omrežja in internet
60734262 (17344) RedOS
»

2mbit ADSL in hitrostni problemi????

Oddelek: Omrežja in internet
121726 (1188) Hux
»

Za vse ADSLejevce

Oddelek: Omrežja in internet
482814 (1464) BC3

Več podobnih tem