» »

Mehanska tipkovnica

Mehanska tipkovnica

««
51 / 58
»»

PrimozR ::

ribac7 je izjavil:

Asus vem da ima uk layout, ampak vseeno lahko napišeš šumnike ali ne?

Ja, v OS-u vklopiš slovenski layout, kar do pomenilo, da sta tipki ob (ISO) entru Đ in Ž. Ne glede na to, kaj piše na tipkah na tipkovnici.

Vanadium ::

Ali obstaja kaka mehanska tipkovnica s čistim slovenskim layoutom pa da ni glih UVI gear... da je vsaj Asus ali nekaj takega? Včeraj sem dobil alienware k510, ki je super tipkovnica ampak ima nažalost posrani US layout. Sej dejansko če nebi rabil šumnikov me nebi motilo ampak jih nažalost nujno rabim... Varianta bi bila da imam US izbran v win10 in mogoče če se, da npr z neko fn tipko programirat fn + z = ž ipd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

PrimozR ::

Opcija je kaj takšnega: https://modularis.si/izdelki/graviranje/

Je pa fino za to kupiti blank tipkovnico. Ali pa vsaj keycap set.

Čeprav če so problem samo šumniki, tiste tri črke boš pa že pogruntal, kje so? Č je eno mesto desno od L, Š deno nad njim, poleg P, Ž pa povsem desno nad entrom (posebnost ANSI razporeda...).
Ne me narobe razumet, meni je praktično pogoj slovenski razpored in sem tudi gledal WASD tipkovnico, kjer si lahko narediš popolnoma custom gravuro, magari s sliko čez celo tipkovnico. Ampak meni ne delajo težav šumniki, mene bi motili vsi shift/altgr znaki na črkah in številkah, ki se jih uporablja tako redko, da si jih je mnogo težje zapomniti, kot tiste tri šumnike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Vanadium ::

Mah niso problem samo šumniki, problem so potem ostali simboli še kakor si napisal, ki jih rabim npr za v excel, autocad civil 3d, potem v pluginih... Sem razmišljal da je najmanjše zlo pač nekako sprogramirat te šžč ... Graviranje pa odpade ker se mi potem vse podvaja in grdo zgleda. Sem imel oh in sploh hud služben laptop in je bilo za skuzlat mi vse skupaj... Dejansko bi zakonsko prepovedal prodajat take tipkovnice na ozemlju RS. Če dobro razmislim imam 130$ vreden obtežilnik za papir iz mojega zornega kota...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

Lonsarg ::

Kupi nemsko tipkovnico, tam je samo ene 5-8 tipk drugacnih kot slo. Zdaj ali si jih zapomnis ali pa das nalepke:)

PrimozR ::

Mislim da je dejansko najbližje nordijski razpored. Ampak ja, ni to to.

Kot sem rekel, kupi blank tipkovnico in jo daj celo gravirati v slovenščino. Ali pa poglej WASD keyboards, kjer imajo tako ISO kot ANSI razporede z vsemi jeziki za naklikat (printajo), kot rečeno pa lahko narediš povsem custom print, vključno z Fn layerji in podobno.

ribac7 ::

Zakaj pa rdeči switchi niso dobri za pisanje? Če mi lahko kdo odgovori, ker sem glede primerjave različnih tipov switchev našel ogromno informacij, pa me zanima, katere barve switcha se uporblja za določeno delo in zakaj.

Meiniken ::

Nisem ravno nek keyboard fanatik zato tud laičen opis:
- modra stikala - glasna, zelo se čuti tisti "klik" ko je tipka pritisnjena, občutek ob pisanju je boljši
- rdeča stikala - tiha, nimajo tistega klika ob pritisku, zato so načeloma bolj primerna za gaming
- rjava stikala - dokaj tiha, še vedno imajo tisti klik ob pritisku, ampak bolj tih v primerjavi z modrimi

So še druga stikala, ampak zgornje tri so najbolj pogoste. Seveda vsaka firma dela svoja stikala in kar naenkrat teh stikal nastane malo morje.

Pa ne zdej slučajno tud mislit, da rdečih nebi mogel za pisanje uporabljat. Lahko jih, le občutek ne bo tako dober kot pri modrih.

Sam uporabljam modra in so glasna kot hudič. Zvečer se sliši kot, da bi z AK-47 streljal :))

Tle maš še en lušten kratek informativen video.
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Meiniken ()

dolenc ::

Z vsemi boš tipkal, katera izvedba ti bolj paše, je čisto od tebe odvisno, zato pa greš nekam, pa različne sprobaš.
Vse ostalo nakladanje, je nakladanje.

Niso sam stikala, je še višina tipkovnice, profil kapic, materjali, kako je zbita skupaj, pač na tipkovnico gledaš kot celoto. Lahko celo, da ti bo kaka membranska bolj všeč, ne boš sprejet v geekovski kul klub, boš mel pa dobro tipkovnico ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dolenc ()

PrimozR ::

Na AliExpressu (in marsikje drugje) lahko kupiš switch tester. Ni cela tipkovnica, ampak kakor sem sprobal, meni pridejo v poštev samo modra stikala. Rdeča so (za tipkanje) WTF.

Sicer se pa stikala delijo na tri kategorije, clicky (kjer ob 'vklopu' tipke stikalo glasno klikne), linear (kjer tega feedbacka nimaš) in tactile, kjer klika ne slišiš, občutiš pa spremembo v sili, ko stikalo preklopi - enako, kot pri clicky, le da imaš tam še zvočni feedback.

Ideja je, da clicky/tactile stikala pritiskaš samo do klika, ne pa do dna.

Zgoraj imaš seznam najpogostejših stikal v svoji kategoriji, imaš pa potem še mehkejše in trše v drugih barvah.
https://dygma.com/blogs/stories/the-ult...

Ales ::

Tudi v nekaterih štacunah imajo te testerje in lahko vsaj dobiš občutek za posamezno stikalo. Dejansko pa ga dobiš šele ko se proba tipkat na pravi tipkovnici, ker pritiskat eno tipko enostavno ni isto.

Ne pozabit tudi na to, da je glasnost potem še odvisna od izvedbe same tipkovnice. Nekatera ohišja zvok manj zadušijo oz. ga lahko še ojačajo.

Modra stikala so ponoči dovolj glasna, da se jih po stanovanju sliši čez zaprta vrata. Rjava so malo bolj znosna, odvisno od izvedbe pa tudi od tega, ali jih pritisnete do konca pri tipkanju. Potrebno ni, ampak nekateri jih. Potem pomagajo o-ringi...

Če ste v manjšem stanovanju in nekdo blizu spi, vi pa ponoči klofate z 50+ bpm, kar pozabite na modra stikala, ker boste dobili likalnik v glavo.

Te morda ne spadajo v to temo, ampak za tipkanje so odlične tudi scissor switch tipkovnice. Recimo dobro preverjena Logitech K740. Pa tihe so.

Okapi ::

Za pisanje je itak ena sama "prava" tipkovnica. Zelo glasna, da se ve, da delaš.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Meiniken ::

Prave legende uporabljajo pisalni stroj :))
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

PrimozR ::

Ales je izjavil:

Tudi v nekaterih štacunah imajo te testerje in lahko vsaj dobiš občutek za posamezno stikalo. Dejansko pa ga dobiš šele ko se proba tipkat na pravi tipkovnici, ker pritiskat eno tipko enostavno ni isto.

Ne pozabit tudi na to, da je glasnost potem še odvisna od izvedbe same tipkovnice. Nekatera ohišja zvok manj zadušijo oz. ga lahko še ojačajo.

Modra stikala so ponoči dovolj glasna, da se jih po stanovanju sliši čez zaprta vrata. Rjava so malo bolj znosna, odvisno od izvedbe pa tudi od tega, ali jih pritisnete do konca pri tipkanju. Potrebno ni, ampak nekateri jih. Potem pomagajo o-ringi...

Če ste v manjšem stanovanju in nekdo blizu spi, vi pa ponoči klofate z 50+ bpm, kar pozabite na modra stikala, ker boste dobili likalnik v glavo.

Te morda ne spadajo v to temo, ampak za tipkanje so odlične tudi scissor switch tipkovnice. Recimo dobro preverjena Logitech K740. Pa tihe so.

Se povsem strinjam, da ena tipka ne pove, kako se bo tipkalo. Pa tudi to glede glasnosti in ohišja.

BigWhale ::

PrimozR je izjavil:

Rdeča so (za tipkanje) WTF.


Rdeca so nekak tko, kot bi tipkal po premal kuhanem lignju. :>


PrimozR je izjavil:

Sicer se pa stikala delijo na tri kategorije, clicky (kjer ob 'vklopu' tipke stikalo glasno klikne), linear (kjer tega feedbacka nimaš) in tactile, kjer klika ne slišiš, občutiš pa spremembo v sili, ko stikalo preklopi - enako, kot pri clicky, le da imaš tam še zvočni feedback.


V dve kategoriji. Tactile in linear. Clicky je sam podkategorija tactile. :P

Ales je izjavil:

Če ste v manjšem stanovanju in nekdo blizu spi, vi pa ponoči klofate z 50+ bpm, kar pozabite na modra stikala, ker boste dobili likalnik v glavo.


To je ful odvisno od cloveka do cloveka. Pri nas doma je blo clo obratno. Ko sta bla otroka se manjsa, sta me veckrat prosila naj pustim odprta vrata od pisarne, ker lazje zaspita, ce me slisita tipkat. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

issak ::

ribac7 je izjavil:

Zakaj pa rdeči switchi niso dobri za pisanje? Če mi lahko kdo odgovori, ker sem glede primerjave različnih tipov switchev našel ogromno informacij, pa me zanima, katere barve switcha se uporblja za določeno delo in zakaj.


Jaz sem se zelo navadil linearnih stikal za tipkanje, uporabljal sem MX Blue (clicky in glasni), MX black (trši linearni), MX Red (mehki linearni) in trenutno Gateron Yellow, ki so linearni, po trdoti pa nekje med MX Red in Black. MX Red so mogoče malenkost premehki za tipkanje, predvsem pa na nobenih linearnih stikalih nimaš povratne informacije, kdaj se zgodi kontakt, kot to dobiš pri clicky stikalih kot so MX Blue, MX Brown in ostali. Povratna informacija ti omogoča, da lahko tipko izpustiš preden jo pritisneš čisto do dna. Pri linearnih stikalih se zananaš samo na "muscle memory" kdaj približno je stikalo naredilo kontakt in ko se prikaže znak na zaslonu.

Jaz sem linearna stikala nabavil ker so bila Blue in ostala preglasna za v stanovanje, linearna so pa načeloma čisto tiha. Zdaj sem se jih navadil, in me Blue stikala kar malo motijo pri tipkanju.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

bajsibajsi ::

Meiniken je izjavil:

Sam uporabljam modra in so glasna kot hudič. Zvečer se sliši kot, da bi z AK-47 streljal :))


Se strinjam, sam kdaj zvecer/ponoci pomislim, ce se slisi do sosedov.

PrimozR ::

BigWhale je izjavil:

V dve kategoriji. Tactile in linear. Clicky je sam podkategorija tactile. :P

Ker cepidlačnež...

Je res. :)

issak kaj pa te 'tihi' tactile switchi?

issak ::

PrimozR je izjavil:

BigWhale je izjavil:

V dve kategoriji. Tactile in linear. Clicky je sam podkategorija tactile. :P

Ker cepidlačnež...

Je res. :)

issak kaj pa te 'tihi' tactile switchi?


Od "tihih" taktilnih sem probal samo MX Brown, ki mi niso bili všeč. Taktilnosti ravno toliko, da malo zapraska, a premalo da bi bi imelo kakšnega efekta. Bi moral probati še kakšne druge da bi si lahko ustvaril boljše mnenje.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

6151 ::

issak je izjavil:

PrimozR je izjavil:

BigWhale je izjavil:

V dve kategoriji. Tactile in linear. Clicky je sam podkategorija tactile. :P

Ker cepidlačnež...

Je res. :)

issak kaj pa te 'tihi' tactile switchi?


Od "tihih" taktilnih sem probal samo MX Brown, ki mi niso bili všeč. Taktilnosti ravno toliko, da malo zapraska, a premalo da bi bi imelo kakšnega efekta. Bi moral probati še kakšne druge da bi si lahko ustvaril boljše mnenje.


Brown =! taktilni
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

PARTyZAN ::

6151 je izjavil:

Brown =! taktilni


A bejž?

6151 ::

PARTyZAN je izjavil:

6151 je izjavil:

Brown =! taktilni


A bejž?


Scratchy ne pomeni taktilno. Ko enkrat probaš prave taktilne switche ne moreš trditi da so brown taktilni. Proizvajalec pa naj trdi kaj hoče
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Ales ::

Komot lahko trdi, da so MX brown taktilni switchi. To da se tebi nekaj ne zdi taktilno še ne pomeni, da za večino ni.

Nekateri smo imeli od IBM M in podobnih, pa preko MX blue in brown, pa bi vseeno za slednje rekli, da so to taktilni switchi... Morda ne najboljši, a so.

Dejansko pa moram enkrat probati kako še starejšo IBM tipkovnico... Kolikor se spomnim, sem svoje čase klofal po nekaj podobnih, a ne ravno doma. Tole npr. od 15:43 naprej (sem pustil par sekund prej za primerjavo)...

Poleg tega je lahko koristna tudi kot sidro v primeru tornada. :D

6151 ::

3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

johnmoffat ::

I will choose the red switches for gaming

issak ::

johnmoffat je izjavil:

I will choose the red switches for gaming


Če imaš na izbiro raje Gateron Red/Yellow. So dosti bolj gladki kot MX Red.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

Ales ::

issak je izjavil:

johnmoffat je izjavil:

I will choose the red switches for gaming


Če imaš na izbiro raje Gateron Red/Yellow. So dosti bolj gladki kot MX Red.

Botu odgovarjaš na spam sporočilo.

ribac7 ::

Pozdravljeni, se splača kupiti tipkovnico Logitech g613? Zelo vredu se mi zdi da je brezžična ampak je že kr stara oz. je preteklo že kar nekaj časa odkar je izšla. Kakšno je vaše mnenje o omenjeni tipkovici.

link: https://www.logitechg.com/en-us/product...

pierch ::

Meh...imam cca 3leta G810. nič posebnega ni za moje pojme
Je še vedno boljša kot membranska seveda, ampak nič extra kar se tiče mehanskih stikal. Dvomim, da je pri 613 kaj drugače.
Pierch

Glodko ::

Zagledal sem se v idejo, da si nabavim eno retro mehansko tipkovnico kompaktnih dimenzij. Zaželjeno, da so stikala čim tišja. Rabim samo za tipkanje (brez igranja).

Gledam tole:

https://www.amazon.de/-/en/EPOMAKER-Ten...

Vzel bi jo z brown stikali, ker so domnevno najtišji.

Ali je v tem cenovnem rangu kaj boljšega?

Ales ::

Odvisno kako tipkaš, rjava so tišja od modrih, niso pa čisto tiha. Če stikalo stiskaš do konca in ne le lahno do točke, kjer se aktivira, se ponoči komot konkretno slišijo po celem stanovanju.

Najtišja so verjetno silent red, torej dodatno utišana rdeča. Ni pa pri njih nobenega taktilnega odziva, so linearna.

Če še nisi, pojdi v štacuno malo poklofat po tipkovnicah s temi istimi rjavimi stikali, kot si si jih omislil...

PrimozR ::

Kaj pa O-ringi za krajšanje hoda (in mehek nased na koncu hoda)?

Zimonem ::

Probi. Če ne zabijaš tipk jih ne nucaš. Ima a vsak svoj stil. In faktor. Taktilne so zato ko občutiš preklop greš na naslednjo tipko. Osebno se mi oringi in taktilna tipkovnica zdi kontradiktorna zadeva.

PrimozR ::

Če je problem glasnost bi lahko pomagali v prehodnem obdobju, preden se odvadiš zabijanja v endstop. Ker pač, prehod z membranskih pa to (če je to situacija seveda).

Sweaper ::

A mi lahko gdo razloži kakšna je razlika med temi dvemi, ker kolikor sam vidim razlike ne, oz je to enak izdelek.
https://www.belbled.si/hyperx-alloy-eli...

https://www.belbled.si/tipkovnica-kings...

Ganon ::

Poglej tipke in ti bo takoj jasno. Pa vpiši se na tečaj slovenskega jezika.

Goostek ::

Pozdravljeni.

Sposodil si bom to temo, ker sem glih pri kupovanju tipkovnice. Kupujem mehansko tipkovnico, uporabljal jo bom za programiranje (coding), cenovni razpon 100-200€. Nagibam se bolj k brown stikalom, ker modra so preglasna.
Kaj priporočate?? kar pogumno :)

bajsibajsi ::

UVI Pride (modra stikala) je ta mesec le 59 evrov https://uvi.gg/sl/izdelek/mehanicna-tip...

IcyFox ::

Goostek je izjavil:

Pozdravljeni.

Sposodil si bom to temo, ker sem glih pri kupovanju tipkovnice. Kupujem mehansko tipkovnico, uporabljal jo bom za programiranje (coding), cenovni razpon 100-200€. Nagibam se bolj k brown stikalom, ker modra so preglasna.
Kaj priporočate?? kar pogumno :)

Meni je za coding/pisarijo cherry blue tipkovnica top, so pa browni dobra alternativa če delaš v pisarni, kjer je lahko glasnost problem. Drugače ti priporočam, da se oglasiš v kakem Big Bangu in preizkusiš na razstavljenih tipkovnicah, kak tip ti ustreza

trstenjak ::

Sem dal skozi kar nekaj mehanskih za programiranje, blue, black, brown, na koncu blackwidow lite (razer orange - podobno kot brown). Tenkeyless, da lažje dosežem miško, osvetljene tipke (samo odtenki bele). S to tipkovnico je iz mojega življenja izginila tema 'tipkovnice'. :) In prah se lahko izpihuje.
BlackWidow Lite, Orange Switch

Zgodovina sprememb…

tomazic89 ::

Goostek je izjavil:

Pozdravljeni.
Kupujem mehansko tipkovnico, uporabljal jo bom za programiranje (coding), cenovni razpon 100-200€.


Jaz imam za programiranje Kinesis Advantage s cherry mx brown stikali. Je sicer malo cez tvoj budget (na Zenlap.eu pride 390EUR oz 313EUR brez davka), ampak zase vem, da ko tale crkne isto minuto narocim novo. Jaz sem jo sicer leta 2015 za dobrih 200USD dobil na massdrop-u. Po carini in davku je se vedno prisla manj kot 300 eur.

V 10-ih dnevih sem pravilno 10-prstno slepo tipkal.
Za se najvecjo prednost pa imam thumb sekcijo, kamor sem na levo stran zmapiral Ctrl, Shift in Alt. To mi omogoca, da zelo preprosto z levim palcem pritisnem katerokoli kombinacijo teh treh tipk (brez zvijanja prstov/roke).

Pac ko bos enkrat sel na split keyboard, ne bos sel vec nikoli nazaj na klasicno flat tipkovnico. Oz tako bom rekel.. ne poznam nikogar, ki bi sel iz split nazaj na classic flat.

eventyrer ::

fantje, rabim oringe za ducky one TKL tipkovnico (Cherry MX-Brown stikala). Katere priporočate?

50A 0.2mm bo najbrž najboljša ideja? Katere kupiti?

Zimonem je izjavil:

Probi. Če ne zabijaš tipk jih ne nucaš. Ima a vsak svoj stil. In faktor. Taktilne so zato ko občutiš preklop greš na naslednjo tipko. Osebno se mi oringi in taktilna tipkovnica zdi kontradiktorna zadeva.


Seveda to ne drži. Taktilne tipkovnice imajo ljudje zaradi občutka tipkanja, ne znajo pa vsi tipkati brez zabiti tipko v dno.
Če se kupi mehansko tipkovnico, mora biti ta taktilna (Brown ali Blue), ostalo nima nobenega smisla (razen če kupiš tipkovnico izključno samo za gaming, potem so MX Red zakon...obenem pa so MX Red popolnoma bedni za tipkanje).
Sem poizkusil tipkati na MX Red kjer pa sem opazil da 1/3 tipk nisem dovolj pritisnil da bi jih sprožil.

jaz se lahko še tako trudim tipko pritisniti zgolj do točke preklopa pa mi ne uspe. Tipke zabijam v dno tipkovnice. Lovljenje tiste "točke preklopa" je preveč utrujajoče.

edit:
Oziroma uspe mi tipkati tako da tipk ne zabijem v dno če tipkam umirjeno počasi. Ponavadi pač udarim mitraljez čez tipkovnico.
mogoče pa mehanske tipkovnice niso zame, bohvedi.



V glavnem katere oringe svetujete?

Zgodovina sprememb…

Meiniken ::

Menda imajo programerji radi topre stikala 8-)
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

eventyrer ::

Verjamem vendar sem mehansko tipkovnico kupil kot "naložbo" in je ne bom menjal.

Že za tisto z WD Red stikali mi je bilo žal da sem jo kupil...ma jo bodo pa otroci uporabljal za gaming :D

bump

Zgodovina sprememb…

bajsibajsi ::

Ce se komu lusta (nemska) mehanska tipkovnica za 20 eur https://www.notebooksbilliger.de/aukey+...

So pa Outemu switchi slabse kvalitete kot Cherry MX.

Pat_MaGroin ::

Iščem mehansko tipkovnico brez numpada, slim, uporaba office.

Mora biti obvezno brezžična.

Kaj predlagate?

Ce bi kdo kaj mel iz keychron, lahko udarimo group buy?

lp

Lonsarg ::

Jaz sem z Keychron K3 konkretno zadovljen, sploh zato ker je težko dobiti dobro zadevo, ki je hkrati tudi ISO, meni je pa ISO strogi pogoj.

Sem pa dokupil zraven še "Mint" optične switche in so mi dejansko bolj všeč kot brown.

Presenetilo me je, da mi carina ni nič ekstra računala, morda sem imel srečo, morda pa je res Keychron tako prijazen, da carino že vnaprej pokrije (konec koncev je poštnina v EU 30 dolarjev in iz tega denarja bi jo najbrž res lahko pokrili)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Pat_MaGroin ::

Gledam da je DE layout out of stock. argh.

Lonsarg ::

Blue switch je na zalogi DE layout, če ti ni problem potem dodati 19$ za nek drug switch set da potem sam zamenjaš :)

Pat_MaGroin ::

Vidim ja. Bom pocakal na rjavkote.

Se kakšna alternativa?
««
51 / 58
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero tipkovnico kupiti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
13924714 (918) boolsheat
»

Nova tipkovnica - kaj in kje kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5212813 (10471) zhigatsey
»

Katera tipkovnica?

Oddelek: Kaj kupiti
305735 (2241) Pat_MaGroin
»

Gamer tipkovnica (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
16047676 (42286) LordPero

Več podobnih tem