» »

kje je fora, da moram ločevat smeti?

kje je fora, da moram ločevat smeti?

1
2
3 4

Matev ::

No torej tiste famozne pocenitve verjetno ne bo..


evo
ko spet ne zastopiš

v primeru nereciklaže bi cena narasla še bolj

get it?

kunigunda ::

Mi lahko pove kdo razloge zakaj bi bilo smeti nenormalno vec zdej kot pa pred 10,15 leti ? Zaradi stroskov so embalaze se zmeraj enako velke glede
na vsebino, prebivalcev ni tolk vec, zapravljamo isto kot smo takrat...

mikic007 ::

Lej, recikliram, ni panike, vse, po pravilih. Hkrati se trudim priti skozi z manj smetmi in ce gledam druge, mi lepo uspeva.

In ko se pogovarjas o problemu, se menda lahko tudi o samem izvoru le-tega, ne samo o kurativi, vsaj upam. Se posebej, ce je dejansko izvedljivo. Ze sedaj imas tisoc standardov o embalazah, dodati nekaj zraven verjetno ne bi sprozilo nekega globalnega problema.

Dejstvo je, da bomo morali se kaj vec, kot samo reciklirati, ker kot si ze sam ugotovil (Matev), surovin ni neomejeno. Torej moras vzpostaviti sistem, ki bo lahko recikliral 100% (maksimalno, glede na moznosti) in hkrati porabljal najmanj surovin. To je seveda ideal in cilj se je priblizati, ce ga ze ne moremo doseci. Ker zdaj smo prekleto dalec.

Seveda pa bo potrebno poseci tudi v izdelavo produktov, saj se tam ustvari se vec smeti in porabi se vec surovin kot jih nabere koncni uporabnik. Ce gledas kvaliteto produktov v preteklosti in zdaj, verjetno ne rabim povedati, da gre vsaj za 2x zivljenjske dobe vecine tega v prid stari robi.

Kapitalizem ja, ampak glede na to, da ga ze precej reguliramo, ga lahko se tukaj malo. moje mnenje ...

gendale ::

Matev je izjavil:

..da morm jest locevat smeti, zato da firme k se ukvarjajo z reciklazo vec zasluzjo.


a ti bi namerno nagajal
da ja ne bi smetarji zaslužili več kot zaslužijo

...

ločevanje odpadkov na daljši rok zniža ceno kumunalnih storitev



Matev je izjavil:

ne boš več metal vse v eno kanto boš mel več kant pa boš sortiral ob tem pa mu dvigneš račun(si bo mislu pejt v 3pm)..

ja ker ne razume
in ne vidi celotne slike - reciklaža je vedno dražja kot jemanje iz polne sklede

...
ampak kot je že nekdo ugotovil - polne sklede ni več

zdj se pa odloči kjero je res
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Matev ::

Mi lahko pove kdo razloge zakaj bi bilo smeti nenormalno vec zdej kot pa pred 10,15 leti ?


sicer ni ravno odgovor a
ampak vseeno

zato ker so se nabrale v teh letih

zdj se pa odloči kjero je res

res je to da se tebi zdi recikliranje nepotrebno, ker ne dobiš neposredno denarja od tega

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

mihec87 ::

kunigunda je izjavil:

Mi lahko pove kdo razloge zakaj bi bilo smeti nenormalno vec zdej kot pa pred 10,15 leti ? Zaradi stroskov so embalaze se zmeraj enako velke glede
na vsebino, prebivalcev ni tolk vec, zapravljamo isto kot smo takrat...


Zato ker smeti od lani ne izginejo čez noč..

Če gledaš nekateri odpadki rabijo 10+let da razpadejo...in če vsako leto napraviš 1000ton smeti..
Pa pred 10-timi leti se je uporabljalo manj plastike ipd..

mikic007 ::

kunigunda je izjavil:

Mi lahko pove kdo razloge zakaj bi bilo smeti nenormalno vec zdej kot pa pred 10,15 leti ? Zaradi stroskov so embalaze se zmeraj enako velke glede
na vsebino, prebivalcev ni tolk vec, zapravljamo isto kot smo takrat...


Ustvari se veliko, veliko, veliko vec in ti kupis ogromno vec razlicnih produktov, kot si jih 20 let nazaj. Ampak glede na vprasanje, takrat se nisi kaj dosti kupoval.

Niti ne bom zacel nastevati, zakaj zdaj ustvarimo (v gospodinjstvu) vsaj 80% semti vec, ker vsak, ki je takrat kupoval reci, to ve.

fosil ::

Odvoz odpadkov bi bil cenejši če bi ti in tvoji sosedje pristali da tik zraven vas zgradijo odlagališče odpadkov.
Pa ne samo to, še rento bi dobival.
Si za?
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

;-) ::

Kje to piše da se je pred leti uporabljajo manj plastike ?

Matev ::

zadeva je zelo enostavna

reciklaža je mogoče res malce zoprna zadeva

a olajša ravnanje z odpaki in posledično zniža (oziroma prepreči) nenormalno visoke stroške ki bi nastali če ne bi reciklirali

Kje to piše da se je pred leti uporabljajo manj plastike ?


moji stari starši so jo komaj poznali

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

gendale ::

>Si za?
ne, raje živim zraven odlagališča jederskih odpadkov

večja renta, pa še smrdi ne
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

mihec87 ::

;-) je izjavil:

Kje to piše da se je pred leti uporabljajo manj plastike ?


Malo pomisli včasih je bilo v trgovini neprimerno več papirnatih vrečk,danes za vsako stvar polivinilasta(no se spreminja saj so se začele uporabljati razgradljive),npr jajca že imajo neke plastične škatle itd..Vpraši fotra kolikokrat je 20let nazaj pil kokakolo,cockto,vodo iz trgovinske plastične flaše..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

mikic007 ::

;-) je izjavil:

Kje to piše da se je pred leti uporabljajo manj plastike ?


Verjetno marsikje, pomaga pa tudi logika in kaksna fotografija trgovine in povprecnega doma danes in "pred leti". Pa saj je jasno, sadja leta nazaj nisi dobil drugace kot v leseni gajbi, v sadovnjaku ali tisti grdi reciklirani papirnati vreci, ki je meni se vedno ljuba. Racunalnikov, gospodinjskih aparatov, zabavne elektronike, oblacil, ma vsega, kar se spomnis si kupoval manj in se zapakirano je bilo v manj potratno embalazo.

Se sret papirja smo manj porabli, ker ni bil prijetno disec in mehak...

Mipe ::

Azbest, živo srebro in druge škodljive snovi v gospodinjskih aparatih, žarnicah itd., vse to se je kar tako odlagalo v deponije. Npr. Iskrini kondenzatorji izpred 20-ih let so močno kontaminirali vodni vir na Krasu.

Matev ::

Iskrini kondenzatorji izpred 20-ih let so močno kontaminirali vodni vir na Krasu.

ampak kaj to enga trenirkarja briga
zakaj bi on ločeval če pa ne dobi denarja od tega

kunigunda ::

mikic007 je izjavil:

kunigunda je izjavil:

Mi lahko pove kdo razloge zakaj bi bilo smeti nenormalno vec zdej kot pa pred 10,15 leti ? Zaradi stroskov so embalaze se zmeraj enako velke glede
na vsebino, prebivalcev ni tolk vec, zapravljamo isto kot smo takrat...


Ustvari se veliko, veliko, veliko vec in ti kupis ogromno vec razlicnih produktov, kot si jih 20 let nazaj. Ampak glede na vprasanje, takrat se nisi kaj dosti kupoval.

Niti ne bom zacel nastevati, zakaj zdaj ustvarimo (v gospodinjstvu) vsaj 80% semti vec, ker vsak, ki je takrat kupoval reci, to ve.


To sploh ni res da se veliko vec kupi. Sam izbira je vecja. No, so pa odgovorili ze zgoraj zakaj, nisem takoj pomislil da se pac nabirajo skozi leta :)
Drgac btw sem jih kupoval tudi ze 30 let nazaj :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kunigunda ()

mikic007 ::

Mipe je izjavil:

Azbest, živo srebro in druge škodljive snovi v gospodinjskih aparatih, žarnicah itd., vse to se je kar tako odlagalo v deponije. Npr. Iskrini kondenzatorji izpred 20-ih let so močno kontaminirali vodni vir na Krasu.


To je pa druga plat. V zadnjih 50 letih smo povsem unicili Slovenijo (tudi velik del sveta). Ce pogledamo samo reke, ki so bile takrat primerne za kopanje, danes vec ne in se veliko drugega. Pac folk se ni zavedal, velikokrat tudi ni bilo znanja.

Danes pa precej znanja ze imamo ter bistveno manj izgovorov. Ko bi le skombinirali to znanje s takratno skromnostjo, pa bi bilo na konju.

krneki0001 ::

Ko sem bil v kanadi, smo ločevali smeti. Zraven kante si imel gajbice, eno za steklo, drugo za kovino, plastiko, .... Ko je smetarski kamion za kovino prišel mimo, je zvagal koliko je bilo kovine in to zapisal v računalnik, enako s steklom in plastiko. Na koncu meseca so od cene odvoza smeti odbili ceno za kovino, steklo in plastiko in si toliko manj plačal smeti.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

kunigunda ::

Nebivedu, to se mi zdi kar smiselno.

mikic007 ::

kunigunda je izjavil:

mikic007 je izjavil:

kunigunda je izjavil:

Mi lahko pove kdo razloge zakaj bi bilo smeti nenormalno vec zdej kot pa pred 10,15 leti ? Zaradi stroskov so embalaze se zmeraj enako velke glede
na vsebino, prebivalcev ni tolk vec, zapravljamo isto kot smo takrat...


Ustvari se veliko, veliko, veliko vec in ti kupis ogromno vec razlicnih produktov, kot si jih 20 let nazaj. Ampak glede na vprasanje, takrat se nisi kaj dosti kupoval.

Niti ne bom zacel nastevati, zakaj zdaj ustvarimo (v gospodinjstvu) vsaj 80% semti vec, ker vsak, ki je takrat kupoval reci, to ve.


To sploh ni res da se veliko vec kupi. Sam izbira je vecja. No, so pa odgovorili ze zgoraj zakaj, nisem takoj pomislil da se pac nabirajo skozi leta :)
Drgac btw sem jih kupoval tudi ze 30 let nazaj :P


Potem nisi zivel v Sloveniji ali pa si imel pac veliko vec pod palcem, kot navadni Slovenec, med katere se stejem sam. Ne vem, kdaj sem prvic kupil prekomerno pakirano meso v stacuni, zagotovo ne '90, takrat je k nam ta stil stacun, kot jih poznamo danes, se prihajal. Radensko smo kupovali v flasaj, tudi sok, pivo ... Gospodinjskih aparatov si nismo privoscili na 5 let, nikoli, se na 10 ne. Zabavne elektornike pa niti nisem imel.

Imas selektiven spomin mogoce ali pa si zivel na veliki nogi. Upam na drugo.

*Ze samo odnasanje smeti iz bloka in velikost kosa, ki ga je imela nasa 5 clanska druzina, mi da vedeti, da sedaj ocitno porabimo vec vsega, tudi ali predvsem plastike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mikic007 ()

gendale ::

krneki0001 je izjavil:

Ko sem bil v kanadi, smo ločevali smeti. Zraven kante si imel gajbice, eno za steklo, drugo za kovino, plastiko, .... Ko je smetarski kamion za kovino prišel mimo, je zvagal koliko je bilo kovine in to zapisal v računalnik, enako s steklom in plastiko. Na koncu meseca so od cene odvoza smeti odbili ceno za kovino, steklo in plastiko in si toliko manj plačal smeti.

pri nas bi se to veselo kradlo
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

;-) ::

Matev je izjavil:

zadeva je zelo enostavna

reciklaža je mogoče res malce zoprna zadeva

a olajša ravnanje z odpaki in posledično zniža (oziroma prepreči) nenormalno visoke stroške ki bi nastali če ne bi reciklirali

Kje to piše da se je pred leti uporabljajo manj plastike ?


moji stari starši so jo komaj poznali


Tvoji stari tud niso poznali kant za smeti vrjetno, za tak daleč nazaj ko je Jezus živel pa spet ne govorimo.

Mipe ::

gendale: kaj pa to tebe tako moti? Bodi vesel, da sploh odnašajo tvoje ODPADKE.

gendale ::

mipe: jaz bi bil eden od tistih ki bi kradli
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

cholt45 ::

:))

Mipe ::

Pa pojdi naokrog z karjolo pri naslednjem zbiranju kosovnih odpadkov. Pa še v kako trenirko se obleci, je moderno.

kunigunda ::

Niti ne. Glede aparatov je druga stvar, si jih nismo privoscili, samo to v bistvu ni govora zdaj ker niso smeti, govorim o smeteh ki se vsakodnevno mecejo v vrece, se prav to kar se stalno rabi. Dons so plastenke pa piksne, zdaj so flase, ampak velikost flas,piksen in plastenk glede na 1l tekocine ni bistveno razlicna. Stradal nisem, pac normalno. Ce je sedaj vec izbire se ne pomeni da zaradi tega vec kupujem, kupim tisto kar potrebujem. Pac normalen kos za smeti ki je bil v enem dnevu enako poln danes kot pred 20 leti. No mleko je takrat blo vecinoma v vreckah kar pomeni da je prazna embalaza bla manjsa :) Odpadkov ne locujem, zaradi prakticnih razlogov pa vse prazne kartonske embalaze, mleko ipd pac stisnem, da zasede cimmanj prostora v smeteh.

Zanima me, a tisti ki locujete to pravzaprav pocnete pri smetnjakih, ali ze doma polnite razlicne vrece ?

kunigunda ::

Ravno sem se spomnil se na tiste kante srebrne ko so ble, tezke k ne vem kaj. Se kdo spomne iz katerga materiala so ble ? Vem sam da je ropotalo ko so jih praznili k ne vem kaj :P

Mipe ::

kunigunda je izjavil:

Ravno sem se spomnil se na tiste kante srebrne ko so ble, tezke k ne vem kaj. Se kdo spomne iz katerga materiala so ble ? Vem sam da je ropotalo ko so jih praznili k ne vem kaj :P

Pločevina?

mikic007 ::

Kunigunda, ne vem, ce bi ti verjel, ampak vsak zase ve. Jaz vem, da je sedaj neprimerno vec pakiranja in ustvarim, kljub trudu da ne bi, veliko vec, kot takrat. Kje pa si sel v stacuno in nabavil toliko reci kot danes, mogoce v Avstriji vsake toliko, pri nas pa ne. Pa ne recem, da smo bili revezi, ampak se je kupovalo manj, vsega. Bom nastel, kar se spomnim, mogoce bos videl razliko:

- vcasih so bile vse flase vracljive, prakticno vse tekoce je bilo v njih (olje, radenska, sok, pivo, stil in se pocasi konca; vode nisem NIKOLI kupil vse do tega tisocletja)

- sadje vse v lesenih gajbah ali papirnih vrecah

- meso v papirju pri mesarju, enako sir in klobase

- tehnike skoraj ni bilo, sedaj pa ustvari precej embalaze, gledano na leto/zivljenje

- pralni prah je bil v kartonasti embalazi

- ogromno stvari, ki jih sedaj kupujemo, takrat sploh ni bilo za dobiti ali v bistveno manjsi kolicini

Tako se jaz spomnim 20ih let nazaj, ko si vsak dan praznil smeti zaradi higieni, ne, ker bi bil kos poln. Sedaj imamo vsi ali vecje kose, ali pa 4, za locevanje. Ce ne, super za tistega, ki mu uspe, bi rad slisal formulo.

lexios ::

Medtem, ko mi "ločujemo", Hrvati reciklirajo!

mihec87 ::

lexios je izjavil:

Medtem, ko mi "ločujemo", Hrvati reciklirajo!


In kako boš recikliral brez predhodnega ločevanja..?

technolog ::

lexios je izjavil:

Medtem, ko mi "ločujemo", Hrvati reciklirajo!


Jasno, ko pa besede "ločevanje" nimajo. Leksična fora, kajne, lexikos.

kunigunda ::

mikic007 je izjavil:

Kunigunda, ne vem, ce bi ti verjel, ampak vsak zase ve. Jaz vem, da je sedaj neprimerno vec pakiranja in ustvarim, kljub trudu da ne bi, veliko vec, kot takrat. Kje pa si sel v stacuno in nabavil toliko reci kot danes, mogoce v Avstriji vsake toliko, pri nas pa ne. Pa ne recem, da smo bili revezi, ampak se je kupovalo manj, vsega. Bom nastel, kar se spomnim, mogoce bos videl razliko:

- vcasih so bile vse flase vracljive, prakticno vse tekoce je bilo v njih (olje, radenska, sok, pivo, stil in se pocasi konca; vode nisem NIKOLI kupil vse do tega tisocletja)

- sadje vse v lesenih gajbah ali papirnih vrecah

- meso v papirju pri mesarju, enako sir in klobase

- tehnike skoraj ni bilo, sedaj pa ustvari precej embalaze, gledano na leto/zivljenje

- pralni prah je bil v kartonasti embalazi

- ogromno stvari, ki jih sedaj kupujemo, takrat sploh ni bilo za dobiti ali v bistveno manjsi kolicini

Tako se jaz spomnim 20ih let nazaj, ko si vsak dan praznil smeti zaradi higieni, ne, ker bi bil kos poln. Sedaj imamo vsi ali vecje kose, ali pa 4, za locevanje. Ce ne, super za tistega, ki mu uspe, bi rad slisal formulo.


Sej res, uni rjavi skrniclji so bli, pa kuj ce je blo sadje mokro je slo cez. Mogoce me pa ze mal spomin zapusca :)
Sam to so samo papir v zameno za plasticne vrecke. Ni neki razlike v kolicini. Ok, povratne steklenice so kr nardile svoje, zdej je pac ogromno plastike pa kartona, to je res.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kunigunda ()

Oberyn ::

Pri nas vse lepo ločujemo, pa se mi to ne zdi neka velika umetnost. Imamo pač več posod za smeti, par korakov od vrat na ulici je ekološki otok, vse organsko pa fermentiram z kulturo mikroorganizmov in nato kompostiram. Ko imaš sistem utečen, avtomatsko mečeš na različne konce, sploh ne misliš več na to.
So v življenju še veliko hujši zajebi od ločevanja odpadkov.

WarpedGone ::

Ko sem bil v kanadi, smo ločevali smeti. Zraven kante si imel gajbice, eno za steklo, drugo za kovino, plastiko, .... Ko je smetarski kamion za kovino prišel mimo, je zvagal koliko je bilo kovine in to zapisal v računalnik, enako s steklom in plastiko. Na koncu meseca so od cene odvoza smeti odbili ceno za kovino, steklo in plastiko in si toliko manj plačal smeti.

Tako se to dela tam, kjer svoboda nekaj pomeni.

Pri nas je pa to še na totalitarno struno - prisilna tlaka al pa kazen.
Če kej rečeš, si pa spljuvan, kako da ne spoštuješ okolja, države, družbe ...

ampak kaj to enga trenirkarja briga
zakaj bi on ločeval če pa ne dobi denarja od tega

Q.E.D.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

alphasaphir ::

Kaj imate s temi trenirkarji?

Na temo smeti pa:
1. koliko bi stal odvoz smeti, če ne bi ločevali?
2. koliko stane deponiranje danes in pred x leti?
3. a bi imel deponijo v bližini? kako blizu?
4. a se "pridela" manj ali več odpadkov kot pred x leti?
5. vam je res tako težko?
6. kako daleč imate različne kante? vse na kupu?
7. ima kdo podatke kako zgleda na primer na snagi finančno? dohodki...
8. kaj točno se da optimizirat?

UNIVERZUM ::

6. 1,5km (ekološki otok) - ne hvala
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

alphasaphir ::

UNIVERZUM je izjavil:

6. 1,5km (ekološki otok) - ne hvala


To je defintivno predaleč! Papirja, bio, plastike, stekla - nič ni bližje? To je potem sramota.

UNIVERZUM ::

Žal ne. So pred hišo kante za ostale odpadke za sortirane pač ne. Baje eko otok pripada na 160 prebivalcev.
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

St235 ::

;-) je izjavil:

Kje to piše da se je pred leti uporabljajo manj plastike ?


Tukaj je graf kako se količina skupnih odpadkov povečuje:
http://kazalci.arso.gov.si/?data=indica...

Če pri tem upoštevaš, da smeti dosti hitreje nastajajo kot izginjajo ti bo hitro jasno zakaj je neobhodno da ločujemo odpadke, če ne želimo da nas zasuje.

ČE pogledaš sliko OD7-5, pa boš videl, da ravno z predelavo uspemo omejit povečanje skupne mase odpadkov, ki se odlagajo v naravo.

Drugače pa se sama količina komunalnih ni povečala bistveno v zadnjih petih letih http://kazalci.arso.gov.si/?data=indica..., kar je seveda posledica ločevanja na izvoru. Še vedno pa je kljub vsej reciklaži zaznati trend naraščanja komunalnih odpadkov v Sloveniji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

para! ::

Dokler se cena smetarjenja ne zniža, ker naj uporabniki opravljamo njihovo delo, smeti romajo v skupno vrečko in skupni koš.
Death before dishonor!

St235 ::

In več ljudi kot bo razmišljalo kot ti večja bo količina mešanih komunalnih odpadkov in višje bodo cene. Srčno upam, da čim prej uvedejo dejanski obračun po teži. potem bodo vsi ločevali kot zmešani.

krneki0001 ::

Lakotnik, para ima prav. Če moramo ločevat, naj ceno spustijo, saj oni služijo s tem, ko mi opravljamo njihovo delo in oni potem firmam prodajo ločene odpadke za predelavo.

V tujini ti ločuješ in oni potem to tudi računajo in ti odbijajo od cene odvoza smeti. Pri nas je kaj takega utopija ker že kovino bodo cigoti pobral, ampak lahko bi pa začeli v tej smeri razmišljat.

Drugače pa pri meni je zelo malo smeti - kovinske zadeve (piksne, konzerve), tetrapaki(mleko, sokovi), steklo (nepovratna steklena embalaža, pa jo je zelo malo) in plastika. Ostalo vse zgori v peči ali pa gre v kompostnik. Na teden mogoče ena črna 30 do 50 litrska vreča vsega skupaj potuje v kante. In ja do ekološkega otočka se moram kar z avtom zapeljat, ker ga ni v bližini.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

St235 ::

Koliko dobijo komunalna podjetja za ločene odpadke, ki jih "prodajo" naprej? Prosim za ceno in vir, ker drugače prodajate buče. Za embalažo konkretno vem, da jo komunalna podjetja PREDAJO in ne prodajo koncesionarjem, ki jo predelujejo. Tako, da komunala od tega nima nič.

V tujini ti pol kurca ne odbijejo za ločevanje, edina razlika je da ali plačaš po dejaski kilaži, ali pa (primer kanade) imaš omejen volumen mešanih komunalnih odpadkov, ki jih lahko odložiš. Če poznaš primere, ker odvoz odpadkov stane manj kot v RS in se na račun reciklaže obračunajo popusti bom vesel vira.

Vsekakor pa bi takšne dileme rešili s striktnim obračunavanjem po kili/litru za mešane komunalne odpadke. 50 kg na mesec 1€, 100 kg 10€, 500 kg - 500€. Fair and square.

PRedvsem pa ste vsi spergleda, da se je zaprla velika večina odlagališč in je danes cena za odvoz 500 kg smeti cc. 10x višja kot je bila. Torej bi, če bi želeli ohranit isto ceno morali ljudje pridelat samo 10% mešanih komunalnih odpadkov. Šele ko bomo to dosegli se lahko pogovarjamo o tem, da nam komunalna podjetja posredno zaračunavajo reciklažo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

alphasaphir ::

joj ti vaši trenirkarji in cigoti. Kažete s prstom in na veliko iščete razloge zakaj vi ne ločujete, pri drugih, ne pa pri sebi.

Potem pa nič ločevat, nič odvoza smeti, neapelj style. Bo najceneje in vsi bomo imeli premalo prstov za kazat z njimi.

St235 ::

Če bolj natančno pogledamo embalažalo:

Imamo 4 akterje:
Proizvajalce
Porabnike
Komunalno podjetje
Družba za ravnanje z odpadki

Edini, ki tukaj karkoli dobi plačano za samo predelavo je zadnji v verigi. Družba za ravnanje z odpadki namreč dobi embalažnino (praktično davek oziroma okoljska dajatev) in prodaja reciklirano materijo.

Predvsem pa vsi pozabljate, da se vsaka reciklaža kot pridobitna dejavnost pod tržnimi pogoji ne splača. Zakaj pa mislite, da cigani sežigajo kable namesto da bi jih lupili in prodajal še plastiko?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

residual ::

gledaj na smeti kot denar, pa jih ne boš več metal stran. Ločevanje je treba jemati kot dodano vrednost smeti (denar, energija), žal so nas prisilili a drugače raje ne obrneš. Poglej z drugega vidika, bio odpadke na kompost (če imaš hišo), zakaj bi kupoval zemljo za rože. Papir ne bom dajal ciganom v kontejner, ampak zbiral za sosedove otroke, da dobi šola denar za končni izlet (pustimo kakšna je odkupna cena za šole, kjer itak otroke nategnejo za male pare)- gre za dobre geste, steklovino se da lepo ločit, plastenke in plastiko pa ovrednotit kot plastenek na hrvaškem po 0,5 kune.

technolog ::

St235 je izjavil:

Vsekakor pa bi takšne dileme rešili s striktnim obračunavanjem po kili/litru za mešane komunalne odpadke. 50 kg na mesec 1€, 100 kg 10€, 500 kg - 500€. Fair and square.


Grše funkcije nisi mogel najt? Za deset ton odpadkov torej 230.000€, če gremo po takem trendu? Evo, pridelaš en mesec deset ton odpadkov (gradiš hišo recimo), pa lahko sam še pod vlak skočiš, ker tega ne odplačaš v lajfu.

energetik ::

UNIVERZUM je izjavil:

Žal ne. So pred hišo kante za ostale odpadke za sortirane pač ne. Baje eko otok pripada na 160 prebivalcev.
To je fail. Ravno kante za ločene odpadke bi morale biti pred vsako bajto. Jaz pridelam poln koš embalaže/papirja/stekla na 2 dni, medtem ko mešane odpadke praznim enkrat na 14dni - praktično jih skoraj nič ni. Glede na deleže odpadkov v gospodinjstvih mislim, da bi bilo optimalno, da bi imeli pred vsako bajto BIO + embalaža + papir, na ekoloških otokih pa še steklo in mešane odpadke.

Poleg tega - v LJ imamo podzemne kontejnerje, ki imajo izjemno majhne luknje za odpadke - noter ne spraviš niti 2,5L embalaže za sladoled. Sem že v eni drugi temi omenil, da sem pisal na Snago ter dobil politični odgovor, da so luknje standardne in da se tako izognejo odlaganju raznih podjetnikov. Klinc jih gleda, od takrat se ne matram več in veliko embalažo (sladoled, detergenti, itd) odlagam na tla zraven kontejnerja. Razreza embalaže se pa res ne mislim it doma.
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Predrag odvoz smeti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12629470 (5275) starfotr
»

V kateri zabojnik spada karton od pice? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13321381 (16985) Mare2
»

Informacije v kantah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
19222719 (19610) krneki0001
»

Nas bo ločevanje odpadkov rešilo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6514382 (13207) tony1
»

Smeti prej in sedaj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11468564 (65804) Malajlo

Več podobnih tem