» »

Router pod linux-om

Router pod linux-om

«
1
2 3

pro549 ::

Sem začetnik z Linux-om. Rad bi zdaj naštimal da se vsi računalniki med sabo vidijo (200mmx linux)+3je računalniki (winXP). Menda to dela samba nisem čist sigurn. Potem rad bi da omejim prenos vsakuemu posebej oz rad bi omejil prenos posameznu portu. In za zaključek rad bi imel samo terminalsko okno brez nikakršnih X-windowsov in naštimal ADSL prek terminala, tako ko se vpali računalnik da se direktno konekta na ADSL.

Prosim če mi pomagate.
Hvala

pro549 ::

Aja distribucija je RH7.3

pro549 ::

Pa še nekaj me zanima. Gledal sem po forumih glede teh routerjev ki se da samo na eno disketo. Kaj zdaj je to domain? a se da to naštimat da bi bilo to kot nek workgroup? Ase da tukaj dat na hard disk in pol dodat še kakšne razne programe gor?

l0wc4 ::

Hi, glede zadeve Linux Router na eno disketo in prenos na HDD si oglej stran www.freesco.org. Tam imaš tudi pakete za Samob ipd.

Jaz sem prejšnji vikend, stvar za enega kolega na P 100 z 16MB rama in 850MB HDDjem štimal, pa je vse bilo končano v roku 15 minut.

Za poznejši dostop do routerja imaš tudi web vmesnik, tak da mislim, da je stvar za začetek kar zanimiva.

mile ::

Freesco je super zadeva (uporabljal par mesecev), vendar ima par omejitev, ki mi niso bile po godu. Sedaj uporabljam ClarkConnect (zadeva bazira na RH 7.3) , je pa malo bolj požrešna. V router sem ušravfu 30 gb disk, instaleru mlDonkey >:D in zadeva laufa noč in dan.

pro549 ::

Rad bi še nekaj vprašal, zdaj glede Freesco-ta.
1. Kaj jaz si lahko iz terminalskega okna kaj dol poberem? S katerim ukazom bi jaz lahko pobral dol iz interneta npr. http://www.xyxda.com/primer.exe?
2. kaj bi lahko dol pobral kernel in pol bi ga skompajlal tako da si dam tiste QoS dol in še potem CBQ al kaj je že za omejevanje prometa?

jlpktnst ::

wget http://blabla
nadaljujes pa (ftp) wget -c (pa mislim da naslov)
mislim da.... (trenutno nism v linux boxu in ne morm probat...)
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jlpktnst ()

mile ::

pakete dodajas z INSTALLPKG + url skripte brez SH končnice

simpl ko pasul

pro549 ::

mile v bistvu kaj imaš ti? RH7.3 in clarkconnect za router?

mile ::

imam ClarkConnect. To ni nič drugegega, kot RH 7.3 spoliran za ta namen. Ravno včeraj je ven prišla verzija 1.2 Priporočam.

mile ::

Tista komanda velja pa za Freescota. RH ne pozna tega.

pro549 ::

Pa download in upload limit imaš tud naštimano?

mile ::

Nimam, ker ne potrebujem. ravno to je dodatek v novi verziji.

pro549 ::

Samo če še poveš kako naj bi bilo z inštalacijo routerja. Kaj to že ob sami inštalaciji sprašuje al si moraš špol še naknadno to uštimat?

mile ::

Pri instalaciji nastaviš res samo osnovne zadeve (hw, mrežo,vrsta povezave,..). Vse ostale stvari se lepo nastavjo prek WebAdmina ( v php-ju narejen, zelo profi).

mile ::

Aja, zadeva ma zelo dober support. Na uni strani je link do foruma, kjer maš res vse razložen, drugač pa tam res ni problema dobit odgovor.

pro549 ::

Hmmm zdaj malo iščem glede upload in downloada limita pa nikjer ne najdem kje bi o tem kaj pisalo. Kaj lahko pokažeš kje naj bi bilo?

mile ::

To bo to
probi

mile ::

To je pa uraden dodatek
???

pro549 ::

Sem že našel. Kaj tuki spet moraš imet dve mrežni kartici al kako je s tem? In kaj kde pa to je tudi gori?

mile ::

Valda morš met dve mrežne. Ena za interni promet, druga za povezavo.Jest mam notranjo 100 Mb (ker laufam sambo ), zunanja pa je 10 Mb.

pro549 ::

Mislim da bom šel kar na ta OS. Zgleda da je lih zanalaš tako narejen :). Varnost pa to kje se to štela al na to bom mogu odbret novo poglavje ;)

mile ::

Ne rabiš nič kaj posebnega štelat, za varnost je vredu posrbljeno.

Ja, če rabiš kaj več kot samo router+firewall, je zadeva res super.

Vse nastavitve firewall-a meš prek lepega grafičnega vmesnika, tko da naj te to ne skrbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mile ()

(*)_(*) ::

Clark Connect je dbest!! :))

pro549 ::

Potem kolk od vas potem uporablja ta clarkconnect. Kaj ta program je kot zanalašč narejen uporabnikom prijazen za vzpostavitev serverje in routerja?

pro549 ::

mile: ja to zadevo sem si inštaliral samo kako zdaj naprej? sem v konzoli in kako kaj začet??? nimam ne programa wgeta itd. sploh nevem kaj čem počet tam a mi lahko kaj pomagaš?

pro549 ::

Pa še nekaj je sploh se mi noče povezat na internet. V inštalaciji sem si izbral DSL PPoE, pa se noče povezat tud ko sem v consoli kjer je Re-initializing internet al neki podobnega. A se komu sanja kako je kaj?

mile ::

No sedaj v konzoli poženeš adsl-setup in nastaviš vse potrebno. Ostale nastavitve imaš preko internet eplorerja ( ip routerja:81).

mile ::

pro549 ::

hmm saj gre vse lepo in prav samo po setup-u in ko dam adsl-start še vedno ne morem pingat recimo http://www.siol.net. pa nevem zakaj. Aja ko pa nzaj reštartam računalnik in ko pride do Bringing ppp0 se ustavi oz čaka toliko časa dokler ne javi da ni uspel. A veš kaj več o tem? BTW zdaj nimam nobenga računalnika okol sebe tako da bi lahko videl iz windows mašine ostale nastavitve od routerja vse delam tam gor in poskušam in nikakor ne gre.

mile ::

Maš kabel iz modema v tapravi mrežni. Mel podobne probleme na začetku.
Ampak pozabu kaj je bil moj problem.

pro549 ::

Kabel je sigurno na eth0, pa nevem v čem je problem. Drugače ko se vse zažene in ko grem v terminal naštelat adsl-setup in tam lepo vse naštelam in grem vn in dam adsl-start je vse okej, zgleda da se poveže samo še vedno nevem zakaj pingat noče določene strani. Ko pa reštartam in ko spet pride na Bringing ppp0 spet se vse ustavi.

mile ::

Obe mrežni ti pravilno spozna? (sam prisegam na 3com, ker sem imel z realtekovimi mrežnimi čudne probleme pod linuxom)
Lahko z druge mašine pingaš router?
Kaj ti izpise ukaz ifconfig (maraš imeti eth0,eth1 ,lo, ppp0)
Poglej kaj ti v log falju napiše za startup (ukaz dmesg ali v /var/log/messages).

Če te prov razumem, ko ročno poženeš adsl-start, zadeva dela, ko pa reseteraš zadevo, pa ne dela? Strange!

mile ::

Aja , a pingaš direkt iP al ime domene. Ker jest sm mel probleme z DNS -jem.

pro549 ::

Zanimivo da jst lih 3com-ovo in realtekovo imam obe notr :)). Samo ko ročno zaženem vseeno mi ne pinga samo ukaz je bil uspešno izveden. V bootu pa se mi ne izvede oz ukaz sploh ni bil uspešen. Kar se tiče pinga ne v enem ne v drugem primeru mi noče pingat

pro549 ::

BTW pingal sem IP

pro549 ::

Aja v tistem grafičnem načinu in ko dam tisto možnost da se poveže na internet preko ppp0/eth0 mi napiše pod errors tole

sh: /etc/rc.d/init.d/adsl : No souch file or directory

pro549 ::

Sem popravil ta problem tako da sem šel še enkrat adsl-setup in sem naštimal ppp0 da ob zagonu mi ne vklaopi adsl-ja. Ko pridem v trerminal šele takrat dam adsl-start in dela vse lepo stestiral sem tako ko sem poskusil kaj pingat in dela.
Zdaj pa še eno vprašanje mile, kako pa naštimam da lahko windows uporabnik kontrolira zvezo oz kako bo vpalil na routerju povezavo? Kaj ta program že samo avtomatično se poveže na internet ko želi windows uporabnik ali bom moral vedno ročno štartat adsl?

mile ::

Router bimoral sam poskrbet, da bo zveza non-stop vzpostavljena. Za to skrbi pppd (PPP deamon) .

Ne razumem, zakaj se ti zadeva noče lepo avtomatično štartat(mogoče ti res skripta manjka)

Ne vem, kako da ti manjka tista skripta (ravno ta skrbi za start/stop povezave). Preveri če res manjka.

Kero verzijo CC maš?

pro549 ::

1.2

mile ::

Šele zdej opazu

poženi adsl-setup

Username : xxxxxxx
nterface : eth0
demand value : no ( zveza skoz vpzostavljena)
DNS: prazen
PASSWORD : xxxxxxx
FIREWALL : 2

vse nastavitve so shranjene v /etc/ppp/

pro549 ::

Zdaj sem nekaj šaral spet tam naotri in dela kr naekrat vse lepo in prav na ppp0 samo sem tam v setupu naštimal da se zažene ob zagonu računalnika. Zdaj bomo vidli kako bo ko pridem v lj tam kjer imam računalnike v mreži. Se slišimo.

[D|g|t] ::

jest pa sm probu probat tale fresco... In je 1 blem. Ne najde mi mreznih.? Sicer pa mam star comp. 486 80mhz 500mb disk in bi si rad te zadeve ustelu. Sam k se tist nalaga mi napise da jih ni najdel. Po pa mas da loh nastimas mrezne (I/r, IRQ, neki tazga) sam nimam pojma kak se to nastima...( mrezni pa sta ze malo starejsi...)

thnx

pro549 ::

imam en problem pri inštalaciji Midnight Commander-ja. V bistvu rabi libgpm.so.1 A slučajno se komu sanja kaj naj bi bilo to ozje še kakšna druga pot za to inštalirat?

mile ::

Če me spominne vara, rabš ti NCurses knjižnice ( za grafiko v text načinu)

mile ::

[D|g|t] :

Če imaš ISA kartice, moraš prej vedet IRQ in IO naslov, v primeru PCi ni problemov. Najboljš to izvedet z kšnim dos utilitijem (3COM ma to super poštimano), kjer jih nastaviš na željene vrednosti. Oziroma prek jumperjev Nato samo pri inštalaciji vneseš podatke o mrežnih.

Ti podatki so nato zapisani v /etc/modules.conf

pro549 ::

mile: hvala zdaj dela vse ured tud BW limit. naštimal sem si tako, da mi ne zafilajo upload in download pa bom še (mojmu cimru bom omejil >:D). Sem zloben a ne.>:D>:D>:D>:D

mile ::

Dons sm kolegu pomagal postavit router z CC 1.2 in vsa imela same probleme, tako da sva pristala na 1.1

Tko da kul, da ti vse deluje.:))

[D|g|t] ::

a slucajn ves kak dos utiliti k bi ti zaznal mrezne (IRQ in IO)
ka pa lohk nardim z jumperji (beri >nimam pojma o pojmu< no mybi mal....)
thnx

ToniT ::

Najprej povej, katere mrežne kartice imaš.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

clarkconnect rabim poomoč pri inštaliranju! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Operacijski sistemi
23015951 (7490) Gapi
»

eDonkey kralj P2P omrežij (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
559476 (7946) Eru
»

Mldonkey problem!

Oddelek: Programska oprema
151644 (1344) Karlos
»

Izdelava Firewall-a iz starega računalnika

Oddelek: Omrežja in internet
341756 (1163) Gapi
»

mldonkey

Oddelek: Omrežja in internet
71263 (1149) shock

Več podobnih tem