» »

Ločljivost slik - kvaliteta?

Ločljivost slik - kvaliteta?

Golden eye ::

Že večkrat sem prebral, da velikost slike v MP (megapikslih) nimajo tako velike vloge pri kvaliteti slike. A mi lahko kdo to bolj natančno razloži, zakaj je tako. (Vem, da ima veliko vlogo optika (leče) in velikost čipa)

še en konreten primer za Galaxy s2:
8 MP slika - 3 MB
5 MP slika - 2 MB
3 MP slika - 1 MB

1. Ali pomeni da ima 8 MP vedno največ detajlev?
2. Ali je razlika v primerjavi zanemarljiva, če gledaš to na zalosnu z resolucijo 1600 x 1200?
3. Torej ali se splača slikat na več MP ali je to le potrata prostora in zakaj?

technolog ::

1. odvisno od senzorja
2. odvisno od senzorja
3. odvisno od senzorja

JanK ::

Ne pozabiti - tudi odvisna od lece. Niso zastonj (pun intended) dobri objektivi dragi. In fizikalno nemogoce je v telefon stlaciti dovolj dobro lecevje da bi visanje MP prineslo kaj drugega, kot samo bolj natacen posnetek raznih aberacij objektivov.

Golden eye ::

Kaj pol za moj konterni telefon - Samsung Galaxy S II ?
Zdaj slikam na 3.2 MP pa me zanima kolk zgubim na kvaliteti? Že vidm, da bo najbolj, da spet naredim en test tako, da naredim isto sliko večkrat z različnimi ločljivostmi in primerjam slike na računalniku...

Highlag ::

Eh kompliciraš.

Pomemben podatek je DPI. Torej dots per inch.
Večje slike po pikslih imajo lahko DPI več. Je pa ta DPI odvisen od medija, kjer boš sliko "predvajal". Če je to Monitor je resolucija okoli 90DPI. Če je to tiskalnik je to 300DPI ali več. Kar na kratko pomeni. Če imaš sliko ravno prav veliko za monitor recimo 1280x1024 ti pokrije cel monitor brez povečevanja ali krčenja slike. Pike so velike toliko kot piksli na ekranu. Če isto sliko natisneš na barvni tiskalnik ki ima resolucijo tiskanja 300DPI boš dobil sliko veliko:
1280/300=4,2 inče oziroma 108mm x 1024/300=3,4 inče oziroma 87mm
Kar je precej malo.
Če vzameš resolucijo tiskanja še večjo 600DPI bo slika velika le še 54x43mm

Zato je potrebna velikost slike odvisna od potreb. Večje tipalo ima večjo resolucijo, kar pomeni, da slike lahko reproduciraš velike brez izgube. Večja resolucija omogoča tudi izsekavanje detajlov in njihovo kakovostno reprodukcijo. Drugače pa je vse skupaj marketinški nateg. 8Mpikslov za kamero je preveč za domačo rabo. Razen če slike tiskaš na A4 format.

Ni pa kvaliteta odvisna samo od CCD-ja ampak tudi od optike, ter programske opreme, ki sliko obdeluje. JPG format vedno uniči nekaj informacij, ker je pač izgubni format. Zato hekerji shranjujejo fotografije v RAW formatu, kjer so slike deviške. Če je pa to potrebno je pa druga stvar.
Never trust a computer you can't throw out a window

SkyEye90 ::

Golden eye je izjavil:

Kaj pol za moj konterni telefon - Samsung Galaxy S II ?
Zdaj slikam na 3.2 MP pa me zanima kolk zgubim na kvaliteti? Že vidm, da bo najbolj, da spet naredim en test tako, da naredim isto sliko večkrat z različnimi ločljivostmi in primerjam slike na računalniku...


Boljša slika bo, če slikaš na večji resoluciji (torej 8MP). Ampak to ne zaradi bolj detaljne slike (ker pač mobitel nima niti pravih leč in vsega ostalega, da bi 8MP sliko sploh lahko zajel in izkoristil senzor), ampak zaradi manjše kompresije ki jo bo naredil pri shranjevanju. Slika bo zasedla več prostora in bo nekoliko boljša. Vsekakor pa slabša od recimo digitalnega fotoaparata s 4MP ;)
Mimogrede, mobilni fotoaparat s 5MP dela slike v velikosti okoli 1MB, digitalni fotoaparat s 3.2MP pa v velikosti okoli 2MP..malo za razmislit.

Megapiksli pri mobitelih so pod črto enostaven nateg.

BigWhale ::

Highlag je izjavil:

Zato hekerji shranjujejo fotografije v RAW formatu, kjer so slike deviške. Če je pa to potrebno je pa druga stvar.


Z 'hekerji' verjetno misis fotografi, a ne? In ja, RAW output iz senzorja omogoco se kaj drugega, kot samo 'deviskost' slike.

Highlag ::

Ma ja sej lahko tudi sam kaj pogoogla.
Never trust a computer you can't throw out a window


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Skener resolucija - vprašanje

Oddelek: Pomoč in nasveti
4017315 (16727) moat
»

Nastavljanje goriščne razdalje po zajemu posnetka (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
15020568 (16176) gzibret
»

Canon razvil tipalo s 120 megapiksli

Oddelek: Novice / Ostale najave
227438 (6304) GeRo
»

Sony z novimi CMOS senzorji, kmalu s kar 12 megapiksli v telefonih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
858821 (6897) Gavran
»

Razvoj analognih fotoaparatov pod velikim vprašajem (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
21316241 (13606) BigWhale

Več podobnih tem