» »

Skener resolucija - vprašanje

Skener resolucija - vprašanje

ananchel ::

Zanima me, kakšna je razlika v kakovosti slik, če primerjam skener z resolucijo 1200 × 4800 in skener z resolucijo 4800 × 4800.

opeter ::

Prvi podatek je pomemben. Torej 4800dpi/ppi optične resolucije naj bi bil seveda štirikratnik od 1200. Če številka seveda ni samo programsko napihnjena.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

ananchel ::

in kaj si mi zdaj pomagal? za štirikratnik ve vsak prvošolec.

prosim nekoga, ki ve odgovor, če ga napiše.

je kakšna razlika v kakovosti slik pri teh 2 skenerjih:
https://www.mimovrste.com/vecfunkcijske...
https://www.mimovrste.com/opticni-cital...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ananchel ()

Tilen ::

Za domačo rabo je vsak skener dober. Tudi tisti pred 15 leti, ko se je to uporabljalo, je bil čisto OK. 1200 DPI je vrh glave.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Frenckie ::

Po domače povedano :
če boš slike skenirala z visoko resolucijo, boš videla na skenu vse pomankljivosti slike (tudi grobozrnato strukturo in smeti).
Pri multifunkcijski napravi, če jo veliko ne uporabljaš, bo slej ko prej problem z zasušenimi kartušami.
Zato je bolj prikladno, da kupiš samo skener in imaš mir glede kartuš.
Na njemu naredi preizkus skeniranja z različnimi resolucijami in uporabi isto sliko, da vidiš razliko in se potem odločiš za resolucijo. Začni z manjšo in po korakih zvišuj.
Pri večjih resolucijah je tudi skeniran dokument večji, tudi kar nekaj MB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Frenckie ()

no comment ::

ananchel je izjavil:

Zanima me, kakšna je razlika v kakovosti slik, če primerjam skener z resolucijo 1200 × 4800 in skener z resolucijo 4800 × 4800.

Noben consumer flatbed skener nima dejanske ločljivosti 4800dpi, ker nimajo vgrajenih leč, ki bi zmogle tako ločljivost. Senzorji in mehanika že lahko, da imajo takšno ločljivost, ampak je to več al manj blažev žegen. Večina takih "4800dpi" skenerjev dejansko razloči okoli 1500dpi (če skeniraš pri 4800 ali več in potem downsizeaš). Nekateri malo več (npr. Epson v700, v800 serije - okoli 2400dpi).

Torej, 4800dpi skener je brezveze in je praktično enak kot 1200dpi skener?! Hja, kdo pa pravi, da "1200dpi" skener tudi dejansko razloči 1200dpi... ;)

Če ne kupuješ skenerja za ogromne povečave... je 1200dpi več kot dovolj.

Zgodovina sprememb…

opeter ::

Morda, če bi napisala, kaj sploh želiš skenirat, bi mogoče dobila kakšne uporabnejše podatke.

Če želiš skenirat filme (npr. negative, diapozitive ipd.), je za to najboljše kupit namenski foto skener (npr. kaj od Nikona, ki imajo vsaj 1800 dpi optične resolucije) ali pa namizno Epson serijo (Pro) Photo od V3xx naprej, pa vse do V8xx. Od Canona je to aktualna serijo CanoScan 9xxx.

Vredno je še preverit ponudbo Microteka (pri nas ne vem, če se še uradno prodaja, je pa smiselno vprašat tukaj). Umax je mislim, da mrtev, vsaj kar se proizvodnje namiznih skenerjev tiče ...

Za grafiko je priporočljiva serija Epson Expression, za veliki format (A3+) imajo ti še oznako XL.

Imaš pa namenske skenerje od raznih firm (npr. Canon) za skeniranje res velikih/širokih formatov npr. B1 plakatov ipd.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

ananchel ::

opeter je izjavil:

Morda, če bi napisala, kaj sploh želiš skenirat, bi mogoče dobila kakšne uporabnejše podatke.

Skenirat želim različne ilustracije in jih razvit v posterje do velikosti 40 × 65 cm.

djabi ::

ananchel je izjavil:

opeter je izjavil:

Morda, če bi napisala, kaj sploh želiš skenirat, bi mogoče dobila kakšne uporabnejše podatke.

Skenirat želim različne ilustracije in jih razvit v posterje do velikosti 40 × 65 cm.


Za tole je čisto dovolj optična resolucija do 600 dpi. V resnici pa 300 dpi ...

no comment ::

djabi je izjavil:

ananchel je izjavil:

opeter je izjavil:

Morda, če bi napisala, kaj sploh želiš skenirat, bi mogoče dobila kakšne uporabnejše podatke.

Skenirat želim različne ilustracije in jih razvit v posterje do velikosti 40 × 65 cm.


Za tole je čisto dovolj optična resolucija do 600 dpi. V resnici pa 300 dpi ...

Vse je odvisno od velikosti originalne predloge in resolucije pri kateri bo narejen print. Zna bit, da 300dpi niti pod razno ne bo dovolj za 40x65 cm.

Če so ilustracije barvne in ni vseeno ali pride ven rumena kot zelena, bo še največ odvisno od uporabnika, ki skenira.

technolog ::

Prva številka je horizontalna resolucija, druga pa vertikalna.

Če torej nočeš raztegnjene končne slike, potem vzameš minimum obeh.

djabi ::

no comment je izjavil:

Če so ilustracije barvne in ni vseeno ali pride ven rumena kot zelena, bo še največ odvisno od uporabnika, ki skenira.


Dodatno pa še od tistega, ki bo tiskal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: djabi ()

ananchel ::

no comment je izjavil:

djabi je izjavil:

ananchel je izjavil:

opeter je izjavil:

Morda, če bi napisala, kaj sploh želiš skenirat, bi mogoče dobila kakšne uporabnejše podatke.

Skenirat želim različne ilustracije in jih razvit v posterje do velikosti 40 × 65 cm.


Za tole je čisto dovolj optična resolucija do 600 dpi. V resnici pa 300 dpi ...

Vse je odvisno od velikosti originalne predloge in resolucije pri kateri bo narejen print. Zna bit, da 300dpi niti pod razno ne bo dovolj za 40x65 cm.

Če so ilustracije barvne in ni vseeno ali pride ven rumena kot zelena, bo še največ odvisno od uporabnika, ki skenira.


okej, prvo razumem: od velikosti originalne predloge; ampak kaj pa misliš z drugim - da je odvisno od resolucije, pri kateri bo narejen print?

Highlag ::

Pri izbiri skenerja je pomembno predvsem za kakšen namen ga misliš uporabiti.
Resolucijo bi jaz razložil takole: Imaš fotografijo 15x10cm. Hočeš natisniti barvno kopijo enake velikosti na tiskalniku, ki lahko tiska t resolucijo 600dpi. Za te potrebe zadošča skener s 600dpi, ker tiskalnik ne bo natisnil več detajlov kot jih stlačiš v 600dpi. Lahko sicer skeniraš z višjo resolucijo, vendar s tem dosežemo le to, da bo slika na disku zasedla več prostora.

Drug scenarij. Enaka fotka, vendar sedaj želimo na istem tiskalniku natisniti 2x večjo sliko.
Da iskoristimo popolno resolucijo, ki jo podpira tiskalnik - 600dpi moramo sliko poskenirati z resolucijo 1200dpi, kar je 2x več. S tem bo slika imela 2x več (v bistvu več kot 2x ker gre resolucija v dve smeri) informacij.

Torej najprej moraš vedeti kakšen je cilj. Govoriš o posterjih 650x400mm. Ne pišeš kje jih misliš reproducirati in s kakšno resolucijo.
Če so tvoje skice majhne 65x40mm pomeni, da mora biti končni rezultat 10x večji od začetnega, in če vzameš 600dpi za izdelek rabiš skener z resolucijo 6000dpi. Vprašanje je sicer ali je tako visoka resolucija res potrebna. Razni posterji, ki gredo v tisk imajo resolucijo običajno precej nizko ~200dpi. Linka izdelkov kažeta na 2 precej različni stvari. HP ima skener 1200dpi, Epson pa 4800dpi.
Kaj rabiš lahko sam izračunaš.
Never trust a computer you can't throw out a window

moat ::

Frenckie je izjavil:

Po domače povedano :
če boš slike skenirala z visoko resolucijo, boš videla na skenu vse pomankljivosti slike (tudi grobozrnato strukturo in smeti).
Pri multifunkcijski napravi, če jo veliko ne uporabljaš, bo slej ko prej problem z zasušenimi kartušami.
Zato je bolj prikladno, da kupiš samo skener in imaš mir glede kartuš.
Na njemu naredi preizkus skeniranja z različnimi resolucijami in uporabi isto sliko, da vidiš razliko in se potem odločiš za resolucijo. Začni z manjšo in po korakih zvišuj.
Pri večjih resolucijah je tudi skeniran dokument večji, tudi kar nekaj MB.



Se še odločam (nekaj sem pisal že drugi temi, kjer sem spraševal za mnenje) da bi kupil DeskJet Ink Advantage 4535 https://www.mimovrste.com/vecfunkcijske..., ki je dobro ocenjen. Zdaj pa sem spet v dvomih. Ali to dejansko drži, da bom imel pri multifunkcijski napravi težave z zasušenimi kartušami? Res je, da ne bom veliko tiskal, skeniral pa tudi ne. Rabim pa nov tiskalnik in skener in sem bil mnenja, da bi bila multifunkcijska naprava tisto ta pravo zame. Prosim za mnenja, LP., moat.

no comment ::

technolog je izjavil:

Prva številka je horizontalna resolucija, druga pa vertikalna.

Če torej nočeš raztegnjene končne slike, potem vzameš minimum obeh.

Prva je običajno ločljivost senzorja, druga pa stepper-motorja. Nobena od teh dveh vrednosti nima NOBENE veze z dejansko optično ločljivostjo skenerja (razen, da le-ta ne more biti višja od manjše od teh dveh številk).

In ne, slika ne bo nič raztegnjena na skenerju, ki ima ti dve številki različni.

Zgodovina sprememb…

ananchel ::

Highlag je izjavil:


HP ima skener 1200dpi, Epson pa 4800dpi.

Se pravi, da je pomembna 2. številka?
Moj sedanji skener ima 1200 x 2400 dpi. Se pravi, da ima 2400 dpi in ne 1200?

Highlag ::

Ne razumem kako ima lahko skener resolucijo 1200x2400 dpi. To bi lahko pomenilo, da ima CCD čip kot fotoaparat.
Skenerji običajno skenirajo sliko vrstico po vrstico.
Razlika v resoluciji bi lahko pomenila, da je resolucija pomika senzorja slabša kot sken po širini, kar bi pa pomenilo, da so vse skenirane slike predolge oziroma preširoke, saj bi bila resolucija v širini in dolžini slike različna.
Never trust a computer you can't throw out a window

no comment ::

ananchel je izjavil:


Se pravi, da je pomembna 2. številka?
Moj sedanji skener ima 1200 x 2400 dpi. Se pravi, da ima 2400 dpi in ne 1200?

Ne. Pomeni, da ima tvoj sedanji skener max. lahko 1200dpi. Najverjetnej pa ima manj.

Highlag je izjavil:

Ne razumem kako ima lahko skener resolucijo 1200x2400 dpi. To bi lahko pomenilo, da ima CCD čip kot fotoaparat.
Skenerji običajno skenirajo sliko vrstico po vrstico.
Razlika v resoluciji bi lahko pomenila, da je resolucija pomika senzorja slabša kot sken po širini, kar bi pa pomenilo, da so vse skenirane slike predolge oziroma preširoke, saj bi bila resolucija v širini in dolžini slike različna.

Večina consumer skenerjev ima "line sensor". Torej skenirajo vrstico po vrstico. Če ima motor pomika senzorja večjo resolucijo kot senzor, potem skener združi dve vrstici v eno vrstico (pixel binning).

Ravno zaradi tega tudi na testih kjer merijo dejansko resolucijo skenerja testno sličico vedno poskenirajo v obeh orientacijah in potem za dejansko resolucijo zapišejo povprečje.

Zgodovina sprememb…

no comment ::

Ampak preden zabredemo predaleč...

Če ni originalna predloga nekaj kar je natisnjeno z ultranoro tehnologijo na neverjetno kvalitetnem mediju, bo "pravih" 600 ali 1200dpi vse kar človek potrebuje.

ananchel ::

no comment, hvala, ti si mi najbolj pomagal in vidim tudi, da veliko veš o teh stvareh.

korenje3 ::

ananchel je izjavil:

opeter je izjavil:

Morda, če bi napisala, kaj sploh želiš skenirat, bi mogoče dobila kakšne uporabnejše podatke.

Skenirat želim različne ilustracije in jih razvit v posterje do velikosti 40 × 65 cm.


če so ilustracije naslikane in ne natisnjene, potem pojdi s 4800x4800 skenerjem. bo več detajla. če so natisnjene, potem je vseeno, ker verjetno tiskalnik ni imel več kot 1200x1200dpi.

no comment je izjavil:

ananchel je izjavil:


Se pravi, da je pomembna 2. številka?
Moj sedanji skener ima 1200 x 2400 dpi. Se pravi, da ima 2400 dpi in ne 1200?

Ne. Pomeni, da ima tvoj sedanji skener max. lahko 1200dpi. Najverjetnej pa ima manj.

Highlag je izjavil:

Ne razumem kako ima lahko skener resolucijo 1200x2400 dpi. To bi lahko pomenilo, da ima CCD čip kot fotoaparat.
Skenerji običajno skenirajo sliko vrstico po vrstico.
Razlika v resoluciji bi lahko pomenila, da je resolucija pomika senzorja slabša kot sken po širini, kar bi pa pomenilo, da so vse skenirane slike predolge oziroma preširoke, saj bi bila resolucija v širini in dolžini slike različna.

Večina consumer skenerjev ima "line sensor". Torej skenirajo vrstico po vrstico. Če ima motor pomika senzorja večjo resolucijo kot senzor, potem skener združi dve vrstici v eno vrstico (pixel binning).

Ravno zaradi tega tudi na testih kjer merijo dejansko resolucijo skenerja testno sličico vedno poskenirajo v obeh orientacijah in potem za dejansko resolucijo zapišejo povprečje.


1200x2400dpi skener ima 2880000 pik na 1 in^2 oz. 2,54cm2. nima jih nič "verjetno" manj.

je pa res da 1200 pomeni da so pike raztegnjene po eni osi. recimo 1x2400 dpi bi pomenilo samo 1 inch dolge črte na prostoru 1 in^2.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

ST-777 ::

moat je izjavil:

... dejansko drži, da bom imel pri multifunkcijski napravi težave z zasušenimi kartušami? Res je, da ne bom veliko tiskal, skeniral pa tudi ne. Rabim pa nov tiskalnik in skener in sem bil mnenja, da bi bila multifunkcijska naprava tisto ta pravo zame.
Razmisli, ali res rabiš barvni printer, če ga ne in je lahko printer č/b, je bolje izbrati multifunkcijsko napravo (laserski č/b printer + skener), pa ne bo težav z zasušenimi kartušami. Imam m.n. Xerox WorkCentre 3215, ki ima skupaj printer in skener (1200 x 1200 dpi optical, 4800 x 4800 dpi interpolated), oba sta hitra in tiha.

darkolord ::

Za primer, tole je cca. 4x4 cm ročno narisano skenirano na 600 dpi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

no comment ::

korenje3 je izjavil:


če so ilustracije naslikane in ne natisnjene, potem pojdi s 4800x4800 skenerjem. bo več detajla. če so natisnjene, potem je vseeno, ker verjetno tiskalnik ni imel več kot 1200x1200dpi.

Sploh če hoče v bistvu prikazat delikatno teksturo papirja na katerem je naslikana ilustracija ;)

korenje3 je izjavil:


1200x2400dpi skener ima 2880000 pik na 1 in^2 oz. 2,54cm2. nima jih nič "verjetno" manj.

je pa res da 1200 pomeni da so pike raztegnjene po eni osi. recimo 1x2400 dpi bi pomenilo samo 1 inch dolge črte na prostoru 1 in^2.

Pixli še ne pomenijo, da je skener dejansko razločil toliko detajlov na originalni predlogi. Flatbed skenerji, ki znajo razločit okoli 5000 dpi so težki okoli 100kg in so jih nehali delat pred 20 leti. Ga pa dobiš danes z relativno mali denar. Bolj je problem vse skupaj spravit v pogon, ker niso bili nikoli namenjeni za amaterje.

Recimo, Epson V600 "6400dpi" skener ima v resnici optično ločljivost ca. 1500dpi. To je tipična številka za malo boljše consumer flatbad skenerje (ne kombo skener-printer igrače). Res, da dobiš OGROMEN fajl, ampak ko si podatke pogledaš pri 100%...



...je vse skup samo en velik blur, ker miniaturna leča v teh skenerjih ni niti pod razno sposobna take ločljivosti kot jo ima senzor v skenerju. Ko resizaš fajl na 1500dpi dobiš rezultat, ki zgleda oster tudi pri 100%.

technolog ::

no comment je izjavil:

technolog je izjavil:

Prva številka je horizontalna resolucija, druga pa vertikalna.

Če torej nočeš raztegnjene končne slike, potem vzameš minimum obeh.

Prva je običajno ločljivost senzorja, druga pa stepper-motorja. Nobena od teh dveh vrednosti nima NOBENE veze z dejansko optično ločljivostjo skenerja (razen, da le-ta ne more biti višja od manjše od teh dveh številk).

In ne, slika ne bo nič raztegnjena na skenerju, ki ima ti dve številki različni.


Pojma nimaš, razen prvega stavka, kjer poveš isto kot jaz.

no comment ::

technolog je izjavil:


Pojma nimaš, razen prvega stavka, kjer poveš isto kot jaz.

Pojma nimaš. Tako nimaš pojma, da sploh ne veš, da s prvim stavkom nisem povedal isto kot ti.

korenje3 ::

a stepper motorji so še aktualni v skenerjih? verjetno nocomment ni imel drugega kot skener doma za 100EUR.
ah ok sem preveril. steeperji so še aktualni. tko je to če imaš v firmi vse printerje/skenerje ki stanejo nad 10kEUR...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

no comment ::

Stepper motorji in line senzorji so še vedno aktualni. Hasselblad še vedno ponuja 10k+ skenerje s to tehnologijo. XY-stitch skenerjev ne delajo več. Nov drum skener te pride bolj 50k.

no comment ima ali je imel doma že praktično vse od tega. Ne ker bi bil tako bogat, ampak zgolj zato, ker so ti monstrumi danes praktično zastonj... Tega danes praktično nihče ne potrebuje.

Tist vaš 10k skener je pač mašina, ki požre na stotine in stotine listov v minuti. Ilustracijo OPja bi pa poskeniral slabše kot telefon.

darkolord ::

ampak zgolj zato, ker so ti monstrumi danes praktično zastonj...
Hmmm, tudi stari drum scannerji so še vedno vsaj nekaj jurjev ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

no comment ::

darkolord je izjavil:

ampak zgolj zato, ker so ti monstrumi danes praktično zastonj...
Hmmm, tudi stari drum scannerji so še vedno nekaj jurjev ...

Jaz sem mojega kupil za 500. Ker se mi ni dalo cenkat in je zgledalo, da človek potrebuje denar. Jaz pa njega v dovolj dobri volji, da mi ga pomaga odnest do avta.

Drugače kakega dobiš tudi zastonj. Če le uspeš odnest tono težko stvar. Najvišje cene imajo sedaj drum "namizne igrače" - Tango, Scanview, Howtek. Zgolj zato, ker niso nepremičnine.

korenje3 ::

no comment je izjavil:

Stepper motorji in line senzorji so še vedno aktualni. Hasselblad še vedno ponuja 10k+ skenerje s to tehnologijo. XY-stitch skenerjev ne delajo več. Nov drum skener te pride bolj 50k.

no comment ima ali je imel doma že praktično vse od tega. Ne ker bi bil tako bogat, ampak zgolj zato, ker so ti monstrumi danes praktično zastonj... Tega danes praktično nihče ne potrebuje.

Tist vaš 10k skener je pač mašina, ki požre na stotine in stotine listov v minuti. Ilustracijo OPja bi pa poskeniral slabše kot telefon.


z zadnjim stavkom si izgubil vso kredibilnost.
najcenejši skener ima večjo resolucijo na 1 kvadratnem inchu kot je cela slika narejena s telefonom. da ne omenjam napak v ekspoziciji (osvetlitvi) ko slikaš s telefonom.
smo v naši firmi poskušal z dslr slikat a0 formate, pa se ni odneslo tako kot A0 skener.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

no comment ::

Ti se rajš odloč v katero stran si boš zmišljeval stvari. Al stepper motor tehnologija še vedno živi ali pa imate na firmi A0 flatbed scanner z XY-stitchem. Which is it?!

moat ::

ST-777 je izjavil:

moat je izjavil:

... dejansko drži, da bom imel pri multifunkcijski napravi težave z zasušenimi kartušami? Res je, da ne bom veliko tiskal, skeniral pa tudi ne. Rabim pa nov tiskalnik in skener in sem bil mnenja, da bi bila multifunkcijska naprava tisto ta pravo zame.
Razmisli, ali res rabiš barvni printer, če ga ne in je lahko printer č/b, je bolje izbrati multifunkcijsko napravo (laserski č/b printer + skener), pa ne bo težav z zasušenimi kartušami. Imam m.n. Xerox WorkCentre 3215, ki ima skupaj printer in skener (1200 x 1200 dpi optical, 4800 x 4800 dpi interpolated), oba sta hitra in tiha.



Hvala za mnenje. Torej, večinoma bi potreboval samo črn tisk, barvnega bolj redko, drži. Toda Xerox WorkCentre 3215 se mi zdi že preveč cool zame in predrag. Verjetno je njegov namen že bolj uporaba v majhnih podjetjih, kot pa za domačo uporabo. Ne bom toliko tiskal in prav to je problem. Zdaj sem prav dobro shajal z Epsonom D88, ki pa je že odslužil svoje. In če tiskaš malo in poleg tega tudi skeniraš, ali potem to pomeni toliko večjo možnost, da se kartuše zasušijo?

korenje3 ::

no comment je izjavil:

Ti se rajš odloč v katero stran si boš zmišljeval stvari. Al stepper motor tehnologija še vedno živi ali pa imate na firmi A0 flatbed scanner z XY-stitchem. Which is it?!


jaz si nič ne izmišljujem. Imamo hp designjet 2530t s skenerjem.



glede na način podajanja in glasnost predvidevam da ima servo motor.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

ST-777 ::

moat je izjavil:

... večinoma bi potreboval samo črn tisk, barvnega bolj redko, drži. Toda Xerox WorkCentre 3215 se mi zdi že preveč cool zame in predrag.
Xerox WorkCentre 3215 stane pri nas 70€ več kot tvoj HP DeskJet Ink Advantage 4535, za katerega si se zanimal, ter podal link. Pred nakupom Xeroxa, sem imel posebej printer in posebej skener, oba sta bila HP in oba sta bila zelo glasna in počasna. Xerox ima toner za 3.000 strani, za HP obe kartuši stanejo cca 20 € in če se kmalu zasušijo, ter jih moraš zato pogosto menjati, strošek za kartuše ne bo majhen.

Ko kupuješ multifunkcijsko napravo, se je dobro pozanimati, kako glasen je skener. Nekateri so zelo glasni in to je moteče.

no comment ::

korenje3 je izjavil:

no comment je izjavil:

Ti se rajš odloč v katero stran si boš zmišljeval stvari. Al stepper motor tehnologija še vedno živi ali pa imate na firmi A0 flatbed scanner z XY-stitchem. Which is it?!


jaz si nič ne izmišljujem. Imamo hp designjet 2530t s skenerjem.



glede na način podajanja in glasnost predvidevam da ima servo motor.

A ne vidiš, da ne more bit v igri nič drugega kot 5 line senzorjev z nekaj overlapa, da potem lahko skombinira sliko po celi širini. Kakšen je motor (in/ali kako mu rečeš), ki vleče predlogo mimo senzorjev, je pa čisto vseeno. Če korak ("step" - get it?!) ni manjši od 1/1200 palca, potem tudi resolucija ne more biti višja od 1200dpi.

Sicer pa, če ta stvar da od sebe več kot pravih 1000dpi sem jaz bicikel. Pa nič hudega, ker ni namenjena visokoresolucijskemu skeniranju, ki ga rabiš praktično samo tam, kjer so predloge miniaturne.

Zgodovina sprememb…

ST-777 ::

moat je izjavil:

...In če tiskaš malo in poleg tega tudi skeniraš, ali potem to pomeni toliko večjo možnost, da se kartuše zasušijo?
Ko barvnega tiskalnika nisem uporabljal približno pol leta, z eno od barv ni tiskal pravilno. Kartušo sem zamenjal in je bilo nato tiskanje v redu. Da bi skener vplival na hitrejšo zasušitvijo kartuš, ne verjamem.

opeter ::

Novejši skenerji, ki imajo LED luč namesto CCFL-ja ipd. se ne segrevajo več tako kot nekoč.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

korenje3 ::

no comment je izjavil:

korenje3 je izjavil:

no comment je izjavil:

Ti se rajš odloč v katero stran si boš zmišljeval stvari. Al stepper motor tehnologija še vedno živi ali pa imate na firmi A0 flatbed scanner z XY-stitchem. Which is it?!


jaz si nič ne izmišljujem. Imamo hp designjet 2530t s skenerjem.



glede na način podajanja in glasnost predvidevam da ima servo motor.

A ne vidiš, da ne more bit v igri nič drugega kot 5 line senzorjev z nekaj overlapa, da potem lahko skombinira sliko po celi širini. Kakšen je motor (in/ali kako mu rečeš), ki vleče predlogo mimo senzorjev, je pa čisto vseeno. Če korak ("step" - get it?!) ni manjši od 1/1200 palca, potem tudi resolucija ne more biti višja od 1200dpi.

Sicer pa, če ta stvar da od sebe več kot pravih 1000dpi sem jaz bicikel. Pa nič hudega, ker ni namenjena visokoresolucijskemu skeniranju, ki ga rabiš praktično samo tam, kjer so predloge miniaturne.


prvo razčisti pojem resolucija ker očitno ti ni jasno. jaz sem ves čas pisal o dpsi.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

moat ::

ST-777 je izjavil:

moat je izjavil:

...In če tiskaš malo in poleg tega tudi skeniraš, ali potem to pomeni toliko večjo možnost, da se kartuše zasušijo?
Ko barvnega tiskalnika nisem uporabljal približno pol leta, z eno od barv ni tiskal pravilno. Kartušo sem zamenjal in je bilo nato tiskanje v redu. Da bi skener vplival na hitrejšo zasušitvijo kartuš, ne verjamem.


"Novejši skenerji, ki imajo LED luč namesto CCFL-ja ipd. se ne segrevajo več tako kot nekoč," pravi opeter.

Hvala za mnenji ST-777 in opeter. Me res zanima ali ima DeskJet Ink Advantage 4535 https://www.mimovrste.com/vecfunkcijske... LED luč namesto CCFL-ja. Kaj praviš opeter? Sam sem za omenjeno multifunkcijsko napravo malce pogooglal, vendar nič pametnega našel :(.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Skeniranje negativov

Oddelek: Sedem umetnosti
246432 (3815) harvey
»

kvaliteta skeniranja - vprašanje

Oddelek: Pomoč in nasveti
9891 (810) ananchel
»

Program za enostavno skeniranje

Oddelek: Programska oprema
174682 (3531) opeter
»

Multifunkcijska naprava (do 200 EUR)???

Oddelek: Kaj kupiti
194442 (2537)          
»

Kateri skener za negative

Oddelek: Kaj kupiti
205862 (4888) no comment

Več podobnih tem