» »

Študij ali delo ?

Študij ali delo ?

«
1
2

power12 ::

Živjo !

Sem na prelomnici odločitve šola ali delo ?

Končal sem srednjo šolo, sedaj pa vpisan sem na višjo šolo, vendar ne vem kaj.

Jaz bi raje šel delat, ok seveda zaenkrat še preko študenta potem pa redna zaposlitev. Imam svoj avto, ki ga plačujem iz lastnega žepa, prav tako položnice. Ta šola kamor sem vpisan ima 2 leti izobraževanja, kar pa meni ni preveč všeč. Zdaj če gledam okvirno imam na razpolago 2 leti šolanja brez plačila, ali 1 leto dela preko študenta in tam recmo minimalno 500 eurov na mesec in potem redna zaposlitev. Jaz sem za teh 500 eurov na mesec, bolje malo kokr pa nič !
Problem nastane ko te začnejo drugi prepričevat pejt se šolat itd... in zdaj sem v hudi dilemi ;((

Prosil bi če lahko poveste kako ste vi naredili po srednji šoli, oz kaj mi priporočate ?
Hvala za odgovore

Aljaz1980 ::

Boš delal v svoji stroki preko študenta ?

t-slav ::

Dober bi blo vedet o kateri stroki se sploh pogovarjamo. Pogoji se med posameznimi strokami namreč precej razlikujejo...

LPT

popster ::

če si še mlad se ti splača še kaj hodit v šolo, razen ce si vpisan na filozofijo, potem ne:D

thramos ::

Koliko večjo plačo boš dobival zaradi višje izobrazbe čez 2, 5, 20 let?

Ramon dekers ::

ali ekonomijo

t-slav ::

če si še mlad se ti splača še kaj hodit v šolo, razen ce si vpisan na filozofijo, potem ne:D


Tole načeloma ne bo držal. Primer: Zakluču si program avtoserviser veseli te popravljanje avtov in veš da bi to rad počel v življenju. Zakaj bi se šolal dalje? V enem letu lahk nabereš že ogromno delovnih izkušenj poleg tega maš pa še redne prihodke in nisi od nikogar odvisn...

Moje skromno mnenje...

LPT

zlobcek ::

odvisno kakšni so tvoji plani za naprej...

Če boš mel firmo, se ti mogoče splača odpret čimprej in študirat ob delu, ker osebni prihodek in prihodek podjetja na to ni čisto direktno vezan, ampak so reference in dober glas. Razen če bi rad mel strokovne izpite narejene v kakšnem pametnem roku. Se pa zavleče študij vsaj 1x dalj.

Če boš kje delal oz. zaposlen, potem je tukaj že vprašanje. Dohodek po stopnjah izobrazbe kar nekaj raste...

Če boš v državni upravi bejž na faks do vsaj 7 stopnje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

Ramon dekers ::

če si resen in te določene zadeve zanimajo se greš šolat. Tam si samo razširiš obzorja nič drugega. No seveda je pa odvisno na kakšen faks hodiš in kaj te zanima.

dolenc ::

Šola sigurno nekaj doprinese, so znanja, ki jih sam ne moreš pridobit v tako strjeni obliki.

Brez prakse pa tudi ne boš nič vreden, oziroma brez praktičnih znanj. Sama šola ni dovolj, ljudi, ki imajo šolo je veliko.

Če misliš, da boš delal preko napotnice, kasneje pa se redno zaposlil, ti tega nihče ne more garantirat, prej dobiš garancijo, da se NE BOŠ redno zaposlil in če si enkrat na napotnici te iz nje ne bodo spustili :D

Moj nasvet bi bil, pojdi delat oboje :), kombinacija študija in prakse in razvoj dobrega upravljanja s časom je fenomenalna zadeva, samo eno ali drugo pa je lahko kar tvegano početje, odvisno kaj pričakuješ in v katero smer cilaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dolenc ()

power12 ::

Tukaj delam že 1 leto in bi delal še naprej, je pa popolnoma druga stroka kokr sem se jaz šolal oz. v tej službi so zaposleni ljudje iz različnih strok. Drugače sem elektro stroka, vendar odkar delam pri tem podjetju me je to delo čist prevzelo in tudi zaposlim se lahko pri njih " če se bom " odvisno kako bo naprej, in seveda če bodo iskali nove. Zdej 2 leti šole ali pa 1 leto preko študenta, in če me ne zaposlijo pa poiščem drugo službo !

Zdej tole da bi šel delat oboje, to je najslabša kombinacija, ljudje so mi pravili če greš študirat, potem samo študiraj, ker drugače se lahko študij podaljša :)

Zdej pač ta del ki ga opravljam v tej službi " ljubim " , vidim se tudi v prihodnjosti v njem, če me bodo seveda naslednje leto zaposlili, drugače pa še zmeraj lahko poiščem drugo službo ! Sem človek ki rad nabira izkušnje, teh pa v šoli ne bom dobil razen piflanja pa plonkanja itd...:))

Kar se pa plače tiče, ne verjamem da bo kaj večja kokr pri 5 stopnji izobrazbe. Kajti po končani višji šoli sem potem inžinir ( 6 stopnja ).

Buggy ::

ce se tukaj vidis in sploh ce delo opravljas z veseljem in imas prihodnost v tej firmi kolikor toliko sigurno, bi jaz vsekakor nadaljeval z delom in pridobivanjem delovnih izkusenj.
Formalni studij danes izgublja na vrednosti in razen javne uprave in dolocenih podjetij, ki rabijo visji formalno izobrazen kader, da lahko bolje sodelujejo na dolocenih razpisih, ni nekaj kar odtehta bolj kot prakticno znanje v branzi, kjer delas.
Priloznost za dopolnjevanje znanja ti ostaja tudi preko drugih kanalov in to za znanje, ki ga bos morda bolje unovcil pri svojem delu (certifikati, strokovni ispiti,...)

guest #44 ::

Pejt na bolonca in opravi tiste 3 leta pol pa direkt delat. Ne stoj na magisterij. Obstajajo tud eni 2 letni programi.

gendale ::

ko ne boš mel več statusa in ne boš mogel delat prek napotnic bodo vzeli drugega s statusom

al ti pa ponudili, da te vzamejo preko spja, kar je zate kot delavca dost slabo
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Ramon dekers ::

malo off: ampak zakaj je preko sp-ja slabo?

Good Guy ::

Dlje časa kot bo brez študija(če se odločiš da greš delat), težje boš spet nazaj začel študirat. sem pri sebi videl, ker sem 1 leto vmes bil frej šole, potem pa 3 leta na polno.
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

IceIceBaby ::

Če delaš nekaj, kar te veseli potem pojdi delat. Šola lahko vedno počaka in vsekakor se je lažje vpisati na fax pri 40ih kot najti službo, ki te veseli.

Zdej tole da bi šel delat oboje, to je najslabša kombinacija, ljudje so mi pravili če greš študirat, potem samo študiraj, ker drugače se lahko študij podaljša :)


Po mojih izkušnjah je študij vreden 10x več, če imaš pred tem nekaj delovnih izkušenj in praktičnega znanja. Ni ti treba takoj začeti obojega. Lahko greš zdaj v službo, delaš leto ali 2 in se potem dodatno izobražuješ, če boš videl, da te to zanima.

Če misliš, da boš delal preko napotnice, kasneje pa se redno zaposlil, ti tega nihče ne more garantirat, prej dobiš garancijo, da se NE BOŠ redno zaposlil in če si enkrat na napotnici te iz nje ne bodo spustili :D


"If you want a guarantee, buy a toaster."


Garancije za službo NI, je nikoli NE BO in je tudi nikoli NI BILO. Dajte si to dopovedat. Ima pa človek, ki rad opravlja delo in je temu primerno sposoben veliko boljše možnosti dobiti drugo službo ali začeti svoj biznis, kot nekdo, ki ima v roki samo papir.

Kar se pa plače tiče, ne verjamem da bo kaj večja kokr pri 5 stopnji izobrazbe. Kajti po končani višji šoli sem potem inžinir ( 6 stopnja ).


V privatnem sektorju so razlike majhne. Pri manjših in bolj fleksibilnih firmah izobrazba igra manjšo vlogo oz. sploh ni pomembna.

Dlje časa kot bo brez študija(če se odločiš da greš delat), težje boš spet nazaj začel študirat. sem pri sebi videl, ker sem 1 leto vmes bil frej šole, potem pa 3 leta na polno.


Se strinjam. Ampak lahko rečeš tudi obratno. Dlje časa ko študirat, težje je dobiti zaposlitev. Če je cilj študija dobiti dobro službo in takšno službo že imaš potem šolanje nekako izgubi smisel.

Zgodovina sprememb…

gendale ::

Ramon dekers je izjavil:

malo off: ampak zakaj je preko sp-ja slabo?

če si ti redno zaposlen, ti delodajalec plačuje vse možno:

- prispevke za penzijo
- prispevke za zdravstveno zavarovanje
- dohodnino

če si s.p. ti oni dajo keš na roko, zdej pa ti delej z njim, kar hočeš. s tem, da si morš vse to, kar je omenjeno v prvih treh alinejah, itak plačat (razni zakoni levo desno). štoviše, kot redno zaposleni maš ti pravice do raznih nadomestil, a la če zboliš do te mere, da ne morš delat, greš "na bolniško" in dobivaš 80 % plače, če pride do poškodbe na delovnem mestu dobiš kr sto posto, da ne govorimo o dopustu.

to, da so de facto zaposleni de iure s.p.ji, je zlo ugodno za delodajalca, tko v slogu prostega trga delovne sile. ker pol delodajalec niti ni delodajalec ampak samo odjemalec tvojih storitev in se lahko čist tržno obnaša. dokler mu paše, naroča tvoje storitve, ko mu pa ne paše več isti trenutek neha in pol si ti brez dotoka dohodkov in se lahko samo še jebeš.

s.p. ma smisel, če si nek tak uspešnež ala jype, za katerega se tepejo naročniki z več kontinentov, seprav interkoninentalen uspešnež. če je pa to nadomestilo za redno zaposlitev, je to bistveno manj poštena oblika plačila kot redna zaposlitev vsaj za določen čas.
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

IceIceBaby ::

če si ti redno zaposlen, ti delodajalec plačuje vse možno:

- prispevke za penzijo
- prispevke za zdravstveno zavarovanje
- dohodnino


Če si s.p. ti pač nakažejo bruto znesek, pa si te zadeve sam razporejaš. Če nisi totalni antitalent lahko pod črto dobiš ven več denarja kot pri neto plači.

Enako velja za regrese, dopust, bolniško itd. Dogovoriš se za pogoje. Jaz še študentom plačujem bolniško in dopust.

mojsterleo ::

Če imaš možnost delati na dobrem delovnem mestu, ali takem ki te zanima, šolanje nima smisla. Vedno lahko greš kasneje v šolanje po tistih kratkih programih, ki talajo ničvredne diplome. Tako in tako tvoja izobrazba danes nikogar več ne zanima, je samo papir ki ti odpira pot naprej, ko si enkrat dobro uveljavljen.

power12 ::

Hvala za odgovore, ste mi kar pomagali pri odločitvi. Ko imaš enkrat službo ki te veseli pa čeprav kot študent, je bolje delati z možnostjo zaposlitve ( čeprav ta ni 100% zagotovljena, sem se o tem pogovarjal tudi s šefom in je tudi sam to rekel, da nič ne zagotavlja ampak predan delavec, ima veliko možnost za zaposlitev ).
Raje potrpim 1 leto in se mogoče zaposlim v službi ki me veseli, konec koncev nimam ničesar za izgubit, kvečjemu pridobim !

Za to temo naj povem naj ostane odprta za splošno debato o tem kaj je bolje šola ali delo. Vsekakor bom še naprej prebiral vaša različna mnenja :)

Good Guy ::

Lahko pa udariš drugo varianto,

se vpišeš, delaš preko študenca, vmes pa iščeš zaposlitev.
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

energetik ::

Zaposleni pa mu plačujemo prispevke in davke, juhu. ;((

Good Guy ::

energetik je izjavil:

Zaposleni pa mu plačujemo prispevke in davke, juhu. ;((


in kakšne prispevke ti plačuješ študentu, ki dela preko študenta?
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

opeter ::

energetik je izjavil:

Zaposleni pa mu plačujemo prispevke in davke, juhu. ;((


Ja in? Petina (če ne več) zaposlenih in tudi funkcionarjev v državi itak zabušava in vseeno prejmejo plače.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

_Dormage_ ::

Good Guy je izjavil:

energetik je izjavil:

Zaposleni pa mu plačujemo prispevke in davke, juhu. ;((


in kakšne prispevke ti plačuješ študentu, ki dela preko študenta?


Neposredno nobenih posredno pa vse.

energetik ::

Tako je, poleg tega pa še njegove profesorje, na katerih predavanja ne hodi, malico pa še kaj.
Skrajni čas je, da se uvede sistem vračanja vseh subvencij in denarja za "brezplačni" študij, če ga študent ne dokonča v dogovorjenem roku.

Good Guy ::

_Dormage_ je izjavil:

Good Guy je izjavil:

energetik je izjavil:

Zaposleni pa mu plačujemo prispevke in davke, juhu. ;((


in kakšne prispevke ti plačuješ študentu, ki dela preko študenta?


Neposredno nobenih posredno pa vse.


Hvala!
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

Blinder ::

- delo za se zapečatit na nizko plačo forever
- študij za upanje da boš en dan imel dobro plačo. Naprimer 15.000€ za prevest 400 strani iz finščine :)
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

opeter ::

Ali pa greš na ulico prodajat prepovedane zadeve.
Čez čas se vzpenjaš po lestvici (celo življenje je ena sama velika piramida), pa lahko hitro dosežeš vaše sanjske zneske (15.000 €) v urni postavki ...

Namesto, da bi garal tedne (ali mesece) pri prevajanju 400 strani dolgega besedila.

Da razne tajkunske podvige sploh ne opišem. ;)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

timberjack ::

Redne zaposlitve ne boš dobil, razen v javnih podjetjih. Kjer delajao samo 8h na dan (čisti luksuz). Glede na to da bi lahko delali tista 2 dneva na mesec manj če bi hitreje delali.

Prvo boš delal preko agencij, ki ti bodo odščipnile svoj delež od mesečne plače, regresa, nagrade... Pogodbo boš podpisoval enkrat mesečno. Nato boš brezposeln na sociali. Iskal boš delo:D

Čakal boš, pošiljal prošnje brez odgovorov in upal.
Če imaš srečo dobiš delo v podjetjih, ki imajo 8h delovnik. Se pravi v podjetjih z državnim lastništvom. Najboljše je, da imajo v imenu XX Slovenije:D
In do upokojitve ob kavicah poslušal zaposlene koliko imajo dela:)


Srečno življenje:D

p.s. največji lenuhi so na ARSO, na ZGS steče najvč alkota, pri HSE so pa polni EUREUR

Zgodovina sprememb…

igor0203 ::

Gas station je poln od 8-16h. ;) Zraven pa predvidevam da veste kaj je.

IceIceBaby ::

Zaposleni pa mu plačujemo prispevke in davke, juhu. ;((


Ne plačujete samo zaposleni davkov. Tudi od študentov država nekaj odtrga pa DDV od vseh nakupov, ki jih študent opravi itd. Študent z dobro plačo lahko državi prinese več denarja kot nekdo na minimalcu.

- delo za se zapečatit na nizko plačo forever
- študij za upanje da boš en dan imel dobro plačo. Naprimer 15.000€ za prevest 400 strani iz finščine :)


Ali pa s srednjo šolo odpreš firmo in zaslužiš 15k mesečno. Formalna izobrazba ni edini način, da prideš do denarja. Pa upam staviti vse kar imam, da je v Sloveniji več uspešnih podjetnikov brez faxa kot prevajalcev, ki redno dobivajo naročila za 15k eur.

nuclear ::

Faks itak brez pomisleka.
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

technolog ::

Enostavno.

Če je faks naravosloven, potem faks.

Če je faks družbosloven, potem delo.

Tole je zelo v grobem, ne me tepst >:D

Tody ::

Še tako dober faks vam ne bom pomagal zaslužit denar če se ne boste sami pobrigal za to. Če končate faks vas _NE_ čaka služba. Če končate faks _NE_ boste imeli dobre plače. Moj recept je da oboje, mogoče ne pri tem delodajalcu ampak vseeno vsaj tretino tvojega časa bi moral namenit nekem delovnem procesu.

oracle ::

power12 je izjavil:

Tukaj delam že 1 leto in bi delal še naprej, je pa popolnoma druga stroka kokr sem se jaz šolal oz. v tej službi so zaposleni ljudje iz različnih strok. Drugače sem elektro stroka, vendar odkar delam pri tem podjetju me je to delo čist prevzelo in tudi zaposlim se lahko pri njih " če se bom " odvisno kako bo naprej, in seveda če bodo iskali nove. Zdej 2 leti šole ali pa 1 leto preko študenta, in če me ne zaposlijo pa poiščem drugo službo !

Zdej tole da bi šel delat oboje, to je najslabša kombinacija, ljudje so mi pravili če greš študirat, potem samo študiraj, ker drugače se lahko študij podaljša :)

Zdej pač ta del ki ga opravljam v tej službi " ljubim " , vidim se tudi v prihodnjosti v njem, če me bodo seveda naslednje leto zaposlili, drugače pa še zmeraj lahko poiščem drugo službo ! Sem človek ki rad nabira izkušnje, teh pa v šoli ne bom dobil razen piflanja pa plonkanja itd...:))

Kar se pa plače tiče, ne verjamem da bo kaj večja kokr pri 5 stopnji izobrazbe. Kajti po končani višji šoli sem potem inžinir ( 6 stopnja ).

Če dobiš preko študenta 500€, ti zagotovo v redni službi ne bodo dali več. Če pa je 500€ že sedaj manj kot minimalna plača, potem te bodo pa zaposlili točno NIKOLI.

Sam bi šel raje v šolo (še vedno lahko delaš zraven vsaj malo). Ker brez šole res dobiš denar hitreje, ampak če nimaš ravno ODLIČNIH pogojev za napredovanje se kar navadi na minimalno plačo in trepetanjem vsako leto, da ti bojo podaljšal pogodbo.

Ramon dekers ::

Tody je izjavil:

Še tako dober faks vam ne bom pomagal zaslužit denar če se ne boste sami pobrigal za to. Če končate faks vas _NE_ čaka služba. Če končate faks _NE_ boste imeli dobre plače. Moj recept je da oboje, mogoče ne pri tem delodajalcu ampak vseeno vsaj tretino tvojega časa bi moral namenit nekem delovnem procesu.



odvisno kateri faks si. Dober kemik/fizik bo vedno dobil službo, no mogoče ne v Slo ampak tujina jih bo sprejela z odprtimi rokami. Tudi kakšnega družboslovca ki bi znal recimo tri jezike razvijajočih dežel + angleščina.

ameba ::

Vse je odvisno v kakšni stroki si. Če te veseli programiranje, potem pojdi n aprej študirat in zraven si nabiraj izkušnje v kakšni firmi.
Denar je v obrtniških delih. Nauči se keramičarstva, pleskarstva, zidarstva, monterja centralnih sistemov, električarstva, morda celo krovc.... V temu se da zaslužit, če le delaš dobro in veš kaj delaš, seveda pa rabiš dobrega mentorja.
A ti povem za koga je faks, za ljudi, ki so nadpovprečno pametni, ki so sposobni nekaj "izumit" in znajo naredit napredek v določenih stvareh, ker taki bodo celo življenje gululi knjige in se izobraževali.
Večina študentov je zgubljenih, na faks gredo ker jim narekuje družba, jim doma težijo, mislijo da bodo zaradi tega dobili službo in to je največja napaka. Sedaj gre lahko že vsak na faks in to bo pokopalo slovenijo, ker potem vsak fič firič misli da bo imel 1000€ plače delal NIČ in mislil da je bog, sicer pa sami vidte kakšna je realnost.
Sam delam faks, ker mi paše svoboda, zaslužim toliko da si pokrijem stroške, ter grem na kakšno potovanje, največ dam na praktične izkušnje, faks mi ne pomeni nič ker, gor te naučijo veliko teorije in še več nakladanja, ter ti dajo kopico nepomembnih predmetov ......
Dobra stran faksa so poznanstva sošolcev, ter da se sam naučiš nekaj naučiti ( to ti bo v življenju prov pršlo ).

Pojdi delat in boš vidu kako boš pocufu z praktičnmi izkušnjami, tiste, ki imajo 7 stopnjo izobrazbe so stari 24 let in so delali vsega skupaj 1 leto. In ne nabijajte, da ti bo čez 5,10,15 let prov pršlo izobrazba. Zalužiš si toliko kolikor znaš, če si pa v službi, kjer ti dajejo plačo po stopnji izobrazbe ( to je večinoma državno podjetje ), se pa temu izogibaj, ker to so, prmitivna dela in obkrožajo te osebe, ki so paraziti ( take osebe potem volijo SDS ali SD, ker imajo korist od njih in nimajo vizije ampak samo bluzijo in se delajo da delajo ter čakajo da je ura 16.00 ), seveda obstajajo izjeme, ki pridejo v tako službo imajo motivacijo, pokažejo rešitve za delo, ampak jih te paraziti takoj omejijo oz. jih skor kap zadane ko vidijo da bodo mogle začet delat in potem še tako osebo demotivirajo itd .... U know the drill ....

Uspešne firme v sloveniji, plačajo glede na sposobnost in to je najbolj fer način plačevanja, stopnja gor ali gor je samo še za primitivce.
Kolikor znaš toliko veljaš, to je moj moto in tega se držim.


Sedaj pa srečno pri izbiri....

nuclear ::

diavolo lepo si napisu v vseh odstavkih(še posebi pa tisto glede sds in sd hh).
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

McHusch ::

to je mal posploševanja. so službe, kjer se lahko naučiš veliko brez faksa in s praktičnimi izkušnjami šišaš vse diplomante. so. tudi računalništvo je tod vmes.

in so druge službe, kjer brez faksa še zraven ne moreš. kemiki, matematiki, zdravniki, arhitekti, profesorji nujno potrebujejo faks kot vstopni pogoj.

kaj točno bi kdo počel s faksom iz kadrovskega menedžmenta, je pa tudi meni uganka :)

oracle ::

No ja veliko nakladanja vidim. Kaj ko bi pisal raje iz lastnih izkušenj?

Najprej glede tega, kako te v tujini sprejmejo z odprtimi rokami. Z diplomo pač ne.

Potem da te faks uči nepotrebnih stvari je tud iz riti potegnjeno. Mogoče tvoj faks, diavolo?

Delo v javnem sektorju je primitivno? Spet iz riti potegnjeno. A če si kirurg v kliničnem centru opravljaš primitivno delo?

In razen obrtnih del in še kake izjeme, potrebuješ izobrazbo, če hočeš kam prit.

A boš arhitekt s srednjo šolo? Zdravnik? Kej druzga kot tehnik 40 let? Večinoma ne. In če se zaposliš v merkatorju z osnovno šolo in polniš police, živiš v utvari da boš nekoč v upravi podjetja. Če hočeš visoko, moraš že začet visoko.

Je pa res da bo nek vodovodar zalužu več kot nekdo s FDVjem, ki ima dve levi roki:D

technolog ::

To kr je rekel McHush je še kar res.

Faksi se delijo na dve veji. Ena je taka, kjer se brez diplome ne moreš zaposlit / ne moreš delat. Recimo arhitektura. Ne moreš delat lastnih projektov niti prek SPja, če nimaš prej 3 leta izkušenj in še prej diplomo (oz. magisterij v konkretnem primeru). Zakon je pač tak :) In druga veja taka, kjer to lahko delaš.

Mogoče bi tak zakon mogli uvest tudi v računalniško stroko. Čeprav vseeno je malo večja škoda, če se zruši stolpnica kot če se zruši nek informacijski sistem, vendar je stvar lahko stroškovno prekleto blizu. Samo v razmislek. :)

Vendar.... Še vedno mislim, da je programiranje z neko teoretično podlago s fakultete dosti bolj kakovostno. Zato pa imamo tok slabega softwera, ker stvar delajo pocarji, ki so se zadeve malo tako čez palec priučili. Pa ne narobe razumet - ne mečem vseh v isti koš. Obstajajo tudi taki, ki znajo pravilo pogrupirat znanje. Tudi jaz sem tak, vendar se mi zdi, da odkar sem na fakulteti vidim ene par stvar v malo drugačni luči, konkretno podatkovne baze, v naslednjih letnikih pa prav gotovo še kaj.

Vsaj iz lastnih izkušenj, konkretno IŠRM vem, da kdor bo diplomo naredil, stvar obvlada. Da je na faksu premalo prakse je mit, vsaj za FRI to ne drži.

Zgodovina sprememb…

nuclear ::

Ja a ni logično samo po sebi to kar je Mkuš napisal?

Mkuš je omenil, da je za poklice kot je zdravstvo ali kemija pač vstopna točka diploma. To drži. Zakaj? Mogoče zato, ker pri takih poklicih ni pardona in ni možnosti "testiranja" delovanja uporabljene ideje.

Poglejmo recimo zdravstvo in kemijo. Tu je teorija dejansko koristna za prakso. Moraš vedet, kakšen reženj kje boš opravil in tu ni testiranja na ease.

Zakaj lahko povozi programer z veliko izkušnjami programerjo z diplomo in brez izkušenj. Ker je računalnik virtual tester, kar pa v zdravstvu pač ne moreš počet. Za zdravstvo lahko rečemo, da je kompleksna stvar, če primerjamo z programiranjem. Na kirurgijo merim.

Recimo Mkuš bo odličen kemik, če bo bral veliko knjig, in razbral določene metode za poskuse. Kemija je spet manj riskantna kot zdravstvo, rabiš pa teoretično znanje za prakso.

Na Mkuša sem ponosen, da se ukvarja s to smerjo(čeprav me je odfrendal iz Facebooka), ker menim, da sta kemija in zdravstvo idealni zadevi za izkoriščanje človeške inteligence(pripomoreta veliko ljudstvu), poleg programiranja, itd.

Največji problem današnje mladine je, da pridejo na faks z attitudom vaške seljačine, kar se kasneje izkaže z vlačenjem statusa do onemoglosti, po 7 letih študija pa jim uspe spacati tiste izpite na ekonomski fakulteti, potem pa.... še vedno vlačijo denar iz sociale.

Noben poklic ni slab, samo attitude do življenja, večine ljudi je slab.
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nuclear ()

Saladin ::

Sam sem si tudi dolgo časa razbijal glavo z neko, povsem nepotebno željo, da končam faks. Bilokakšen (sam da je faks).

Pa so me h sreči moji starši nagovorili v pravo smer - da si najdem službo. Če imaš vsaj 5. stopnjo imaš IMO dovolj na veliko odprta vrata, v bodoče tudi za S.P. ali kakšnega nižjega direktorja (če ciljaš višje potem razmisli o faksu - že zaradi nujnosti tega za taka mesta)

Danes se ceni predvsem znanje, ki pa seveda pride z izkušnjami. Mene je iz brezna nezaposlenosti rešilo aktivno znanje angleščine, nemščine in hrvaščine in z mojim tehničnim predznanjem sem si v tej stroki našel res spodobno službo. Skoncentriraj se na tisto, kaj znaš in kaj te veseli - pa boš našel službo blizu temu. Le vztrajen moraš biti pri tem.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Yohan del Sud ::

Če kdo mene vpraša... Sem za delo. Pravzaprav bi prepovedal (subvencioniran) študij vsakomur, ki nima vsaj tri leta delovne prakse. Radikalno. Ampak imam več razlogov.

1. Že v mojih cajtih pol mularije nismo vedeli kaj bi, pa še če smo, nas je hitro postavilo na realna tla, ko smo šli kao študirat.
2. Včasih je bila vojska, nepotrebno in stresno na kratki rok, ko si starejši razmišljaš drugače, delo te osvobodi (take it easy:P) ...
3. Ja, polomil sem ga v prvo in diplomiral šele po petintridesetem (itak za lastno dobro voljo). Tak da govorim iz izkušnje. Ne govorim da je vsak tak, ampak vidim vedno več vzorca ...

Jaz pravim, dokler imaš voljo delat (za nek normalen denar), delaj. Če imaš voljo študirat, študiraj (itak đabe). Če ne veš, potem se javi v tujsko legijo.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

ameba ::

oracle je izjavil:

No ja veliko nakladanja vidim. Kaj ko bi pisal raje iz lastnih izkušenj?

Najprej glede tega, kako te v tujini sprejmejo z odprtimi rokami. Z diplomo pač ne.

Potem da te faks uči nepotrebnih stvari je tud iz riti potegnjeno. Mogoče tvoj faks, diavolo?

Delo v javnem sektorju je primitivno? Spet iz riti potegnjeno. A če si kirurg v kliničnem centru opravljaš primitivno delo?

In razen obrtnih del in še kake izjeme, potrebuješ izobrazbo, če hočeš kam prit.

A boš arhitekt s srednjo šolo? Zdravnik? Kej druzga kot tehnik 40 let? Večinoma ne. In če se zaposliš v merkatorju z osnovno šolo in polniš police, živiš v utvari da boš nekoč v upravi podjetja. Če hočeš visoko, moraš že začet visoko.

Je pa res da bo nek vodovodar zalužu več kot nekdo s FDVjem, ki ima dve levi roki:D



Napisu sm na grobo, ker je preveč pisanja.
Kar se tiče državnih poklicov, se razbere iz besedila na koga je letelo.
Hotel sem samo pvedati, kako osebe v državnih službah gledajo na svoj položaj in temu primerno delajo, zato tudi izraz primitivno, ker me take stvari zelo živcirajo, da se človek tako pokvari ( in ja vsi politki so primitivni, komaj čakam tiste ki se jim bodo uprli ).
Ni ti treba skakati v konflikt, če sem te mogoče nehote užalil ( se ti opravičujem ).

Fant sprašuje ali naj gre študirat ali ne. Napisal sem mu v kaj naj se usmeri, ker vidim da ni nek nadpovprenež in tudi nima 2 levih rok, sem mu svetoval na podlagi tega kako sam gledam na te stvari in kako bo imel opcijo zasluži več denarja.


In faks mene ne uči pomembnih stvari, sam rabim vedeti kaj je trenutno na trgu, da lahko to znanje osvojim in ga naprej tržim strankam, nisem nek genij ki bi nekaj razvijal itd. Sem zato da delo od inženirjev osvojim in ga predstavim strankam, zato sem rekel faks je za nadpovprečneže in ti oracle si zgleda nadpovprečen,če ti je faks tako všeč, meni to znanje ne pomeni nič oz. nisem človek ki bi za knjigami preživel po 2 tedna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ameba ()

IceIceBaby ::

kaj točno bi kdo počel s faksom iz kadrovskega menedžmenta, je pa tudi meni uganka :)


Glede na to, da so HR v vseh uspešnih firmah dejansko najbolj pomemben resurs, bi rekel, da precej dobrega :) Precej takih stvari, ki jih "hardcore naravoslovci" nikoli ne bodo razumeli, pa so vseeno ključne za delovanje podjetja. Ampak tole pomoje ni prava tema za to debato.

In razen obrtnih del in še kake izjeme, potrebuješ izobrazbo, če hočeš kam prit.

A boš arhitekt s srednjo šolo? Zdravnik? Kej druzga kot tehnik 40 let? Večinoma ne. In če se zaposliš v merkatorju z osnovno šolo in polniš police, živiš v utvari da boš nekoč v upravi podjetja. Če hočeš visoko, moraš že začet visoko.


Pravzaprav je obratno. Za večino poklicev ne potrebuješ fakultete (ljudji s 7. stopnjo je procentualno manj kot tistih z nižjo). Na svetu ne obstajajo samo zdravniki, arhitekti in tisti, ki filajo police. Tudi mnenje, da so samo ljudje z diplomo nekaj vredni (napisal si "...če hočeš kam prit.") je precej arogantno.

Tudi, če imaš diplomo ti ne pomaga, če si zahojen. Po drugi strani pa lahko spreminjaš svet in svobodno delaš kar ti je všeč tudi brez faksa.

@nny ::

Če padeš izven standardne enačbe študij in potem zeh ob pisarniškem delu ter stagniranje do penzije v hišici z vrtnim palčkom, lahko delaš oboje. Pravzaprav je oboje nujno, če hočeš karkoli narediti iz sebe. Samo študirati brez kakršnega koli dela je - kot so rekli predhodniki - neproduktivno početje, prav tako pa ti zgolj delo ne pokaže niti ne odpre vseh možnosti in poti - recimo pri programiranju.

V petinski družbi bo delala petina ljudi. Vsi ostali se bodo borili na obrobju za slabo plačana dela. Izberi, kje hočeš biti.

jalovec09 ::

Danes podjetje raje vzame ekonomskega tehnika, kot pa diplomiranega, saj ga lahko plačuje po 5 st.izobrazbe, izpolnjuje vrjetno minimalne zahteve, sicer pa je na ZRSZ večinoma del, ki so za 4-5 st.izobrazbe, ....

Pozabljate nekateri, da smo v času, kjer se je potrebno ves čas izobraževat, prilagajat razmeram na trgu.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaposlitev programerja brez dokončane fakultete?

Oddelek: Izdelava spletišč
449376 (2856) shadeX

Šolanje nekoč in danes (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13028350 (24060) Mato989
»

A še koga moti, da je študij za diplomirance plačljiv? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10822643 (10006) AndrejO
»

Mi smo univerza (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
16921553 (18247) TESKAn
»

Fax ali delo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6110659 (9101) LeXani

Več podobnih tem