» »

Državo zanima, ali si želite več varnosti na račun svobode

Državo zanima, ali si želite več varnosti na račun svobode

Slo-Tech - Potem ko smo v Sloveniji dolga leta potihem spravljali kriminalce v zapore s pomočjo prometnih podatkov njihovih mobilnih telefonov, tako početje leta 2006 zaradi evropske direktive regulirali ter se na podlagi izjemno močnih argumentov (diski so poceni (stran 88)) takrat odločili za najdaljše po direktivi dovoljeno obdobje hrambe, država letos nadaljuje svoj pohod.

V času, ko bolj ali manj normalne evropske države ugotavljajo, da gre pri hrambi prometnih podatkov celotnega prebivalstva za nedopusten poseg v zasebnost državljanov (ki povrh vsega še ne deluje), pri nas ugotavljamo, da ukrep, ki je bil na začetku predstavljen kot ultima ratio ("Se pravi, skrajno sredstvo takrat, ko z drugimi ukrepi, s klasičnimi metodami [policija] ne more uspešno preiskovati posameznega nerešenega kaznivega dejanja."), danes pa ga policija uporablja za preiskovanje prav vseh kaznivih dejanj (približno 5 odredb dnevno za neznano število tarč na posamezni odredbi), ne zadostuje in ga je zato potrebno nadgraditi.

Potem ko je bila sprememba, ki omogoča geografsko ciljanje zajema podatkov namesto ciljanja posamezne osebe (telefona) opažena, je ministrstvo za pravosodje najprej ostro protestiralo zoper to podtikanje (verjamite našim PR izjavam in ne osnutkom zakonov, ki jih pišemo), potem je policija žalostno potarnala, da so tovrstno ciljanje poskušali uporabljati že dosedaj a se nekateri operaterji niso obnašali državotvorno, nato pa se ni zgodilo nič.

Te dni pa je Državni zbor Republike Slovenije objavil vabilo k javni predstavitvi mnenj o predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Kazenskega zakonika (KZ-1B) in o predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o kazenskem postopku (ZKP-K). Točke o katerih želijo vaša mnenja so med drugim tudi:
  • Ali je predlagana dopolnitev 149. b člena Zakona o kazenskem postopku primerno in ustrezno urejena oziroma ali pomeni sorazmerni poseg v zasebnost posameznikov, katerih komunikacija z elektronskimi komunikacijskimi sredstvi je zabeležena na elektronski komunikacijski opremi?
  • Ali so predlagane spremembe 148. in 221. člena Kazenskega zakonika (KZ-1), na področju, ki ureja kršitev materialnih avtorskih pravic, pripravljene na podlagi ocene stanja in celovite analize stanja, ki bi izkazovale takšne spremembe?
  • Ali predlagane spremembe 148. in 221. člena KZ-1 upoštevajo načelo sorazmernosti med nevarnostjo oziroma škodo na eni strani in višino kazenske sankcije na drugi strani?


Tako imate naslednji četrtek priložnost, da svojim izvoljenim predstavnikom (če do takrat še ne bodo razpuščeni) v petih minutah v veliki dvorani Državnega Zbora pojasnite, kaj si mislite o uvajanju policijskih pooblastil o katerih je nekdanja SDV lahko samo sanjala ter kaj menite o izbrisu besed "z namenom prodaje" iz opredelitve kaznivega dejanja kršitve materialnih avtorskih pravic. Če vas zanima kako bi so nam ZDA spisale kazensko zakonodajo, si lahko angleški izvirnik utemeljitve spremembe iz zadnje povezave ogledate v depeši, ki jo je objavila WikiLeaks.

90 komentarjev

«
1
2

eee ::

Jebeš varnost. To je le iluzija, medtem, ko svoboda to ni.

Spc ::

Ne.
 

Good Guy ::

ne

Mipe ::

Naši predniki so dali svoja življenja za svobodo. Da bi dali svobodo za iluzijo varnosti? NE.

energetik ::

Zakaj nista vabljeni še FERI in FRI?

barakus ::

OMG, sem odločno proti. Ali lahko kaj naredim glede tega? (jminus javni nastop)

Jupito ::

3...2...1... do vpada trollov, ki bodo trdili, da nihče ni svoboden, ampak te država najprej priveže na ketno, potem pa spušča, če si priden.

Drugače pa zanimivo, da so sploh odprli razpravo, glede na odnos, ki so ga kazali do sedaj ("nikomur ni treba kršit zakonov")... čeprav imam občutek, da bodo nasprotna mnenja izkoristili samo za opravičilo, da so pomisleke vzeli na znanje (čeprav so potem naredili po svoje).
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

nekikr ::

OMG, sem odločno proti. Ali lahko kaj naredim glede tega? (jminus javni nastop)

Lahko. Kot vsak zavedni Slovenec v ožjem krogu prijateljev pametuj kako nepošteno je to in kako odločno si proti temu. Vmes nekajkrat požugaj s prstom in povzdigni glas. A ne preveč seveda. To pa ne.
In v hipu se bo stanje izboljšalo :)

jype ::

Dokler loh igrce špilam pa ipod poslušam mi je vseen!

sirotka ::

To je "moderna" oblika človekovih pravic:)

black ice ::

energetik je izjavil:

Zakaj nista vabljeni še FERI in FRI?

Dobro vprašanje. Verjetno se bojijo, da bi jih po nepotrebnem spravili v zadrego. :)

Mipe ::

Najbrž zato, ker je tam največ travnikarjev. ;)

kuglvinkl ::

Benjamin Franklin: "Anyone who trades liberty for security deserves neither liberty nor security."

+1.

Hitch-Hiker ::

@kuglvinkl majhen popravek
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety." - Benjamin Franklin
Takole je menda rekel.

Sicer se pa strinjam s tabo.
Pomagajmo Microsoftu v boju proti piratstvu - namestimo Linux!!

kuglvinkl ::

yes.

opeter ::

jype je izjavil:

Dokler loh igrce špilam pa ipod poslušam mi je vseen!


Točno tako! :D ;)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

barakus ::

Stranko piratov rabimo tudi pri nas. Drugod po evropi so že uspeh, pri nas pa je pontecial za uspeh še toliko večji!

boss-tech ::

Že gremo počasi za ameriko... samo oni so izbrali radikalno verzijo (11.9)
http://tovornik.info

al3n ::

Na svetu ni pomembnejših stvari, kot razpravljat o takšnih bedarijah? Ker bodo posledično takšni zakoni popolnoma odpravili vsakršno nevarnost ki preti na človeštvo, s tem pa bo seveda naša rasa zacvetela v vseh svoji veličini? Ali naj raje rečem idiotizmu? Je sploh še možno spraviti ljudi k pameti, jim odpreti oči? KAKO?

PacificBlue ::

Ja to je idiotizem. In zanimivo, kako z lahkoto ljudje predajajo svoje svobodscine, čeprav vedo kaj to prinasa. Zapiramo sami sebe v majhne kletke..in je popolnoma razvidno, kako na ta način uničujemo sami sebe, civilizacijo in vse kar je pozitivno in dobro.

Markoff ::

Hitch-Hiker je izjavil:

@kuglvinkl majhen popravek
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety." - Benjamin Franklin
Takole je menda rekel.

Sicer se pa strinjam s tabo.

Hear here!

+2

Četudi Benji tega ni rekel, gre za aksiom človeške družbe.

Sedaj čakam samo še nevone, da nas strokovno in kolektivno označi za paranoike.:))
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

CaqKa ::

al3n je izjavil:

Na svetu ni pomembnejših stvari, kot razpravljat o takšnih bedarijah? Ker bodo posledično takšni zakoni popolnoma odpravili vsakršno nevarnost ki preti na človeštvo, s tem pa bo seveda naša rasa zacvetela v vseh svoji veličini? Ali naj raje rečem idiotizmu? Je sploh še možno spraviti ljudi k pameti, jim odpreti oči? KAKO?

V kolikor se državni organi odprejo v takšno demokracijo je to samo dobro. upajmo samo da to ni zdaj nekaj s čimer želijo nabirat politične točke in da bodo podobno prakso začeli izvajat na več področjih.

al3n ::

PacificBlue je izjavil:

Ja to je idiotizem. In zanimivo, kako z lahkoto ljudje predajajo svoje svobodscine, čeprav vedo kaj to prinasa. Zapiramo sami sebe v majhne kletke..in je popolnoma razvidno, kako na ta način uničujemo sami sebe, civilizacijo in vse kar je pozitivno in dobro.


Ne da z lahkoto, celo z veseljem, oziroma komaj čakajo, da jim kdo ponudi še dodaten "bolšji trg"!

@CaqKa

Dejansko misliš, da je možno kaj drugega kot to? Nisem nek paranoik, ali pa še manj teoretik zarote, ampak če pogledamo dogodke zadnjih 10 ali več let in samo maalce uporabimo logiko, skorajda nemoremo zgrešit poti kam vse skupaj pelje. Mene je groza..

EDIT: Na vsakem vogalu te nekdo snema, n-število agencij oziroma podobnih služb zbira n-število podatkov o vsakem in vseh v imenu varnosti, pa še mi vedno nemorejo preprečit da nekega dne ne kupim pištole pa začnem streljat po centru mesta. Sem jaz edini nor tukaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: al3n ()

nevone ::

Sedaj čakam samo še nevone, da nas strokovno in kolektivno označi za paranoike.


Kje je zdej spet eden mene najdu, da me narobe interpretira.

Kakšno zvezo ima ta tema z mojo trditvijo o paranoikih v eni drugi temi?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Iatromantis ::

naslednji četrtek flashmob v parlamentu!

Nekaj v tem stilu:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Primoz ()

Markoff ::

nevone je izjavil:

Sedaj čakam samo še nevone, da nas strokovno in kolektivno označi za paranoike.


Kje je zdej spet eden mene najdu, da me narobe interpretira.

Kakšno zvezo ima ta tema z mojo trditvijo o paranoikih v eni drugi temi?

o+ nevone

Ne se jezit, to je bila samo referenca, sarkazem, intermezzo of sorts. ;(( Je pa relevantno, though. Kot pri zasebnosti gre tudi pri svobodi za temeljno človekovo pravico, izborjeno skozi stoletja žrtovanj posameznikov za višje ideje in zapisano v ustavi. Tako kot zasebnost.

V resnici se ne odločamo za novo uravnoteževanje svobode in varnosti, temveč za odrekanje svobode na račun navidezne varnosti, kot je nekdo že napisal. Namreč:

- če bo ekstremno piratiziranje uničilo intelektualni razvoj in entertejnment industri (ajd, recimo), ker nihče več ne bo vlagal vanju, potem ne bo več česa piratizirati; ljudje bodo stuck na isti tehnologiji in istih starih filmih in muzikah dlje časa, začeli bodo uporabljati odprtokodne (komunistične :D) rešitve ali pa, sarprajz, sarprajz, začeli kupovati dobre izdelke; v nobenem primeru ne verjamem v predpostavko tega scenarija;
- če bodo haxxzorji, phisherji, (enimal) krekerji in druge živali sesuli cel internet, ja, jebiga, še vedno imamo bančne poslovalnice, pa gotovino, pa retail store; hekzorjev se ne bojim, sicer pa so vdiralci večinoma mularija z nekimi višjimi ideali, tahudi kriminalci ne vdirajo v državne sisteme, ampak molzejo rajo;
- teroristi (izvzevši tistih iz prejšnje alinee) bodo komunicirali ali preko tora ali pa preko poštnih golobov; bombe bodo šle v luft tako ali drugače in majhne celice bodo vedno ostale neodkrite.

Koga se še bojimo na internetu? Razen neslutene svobode izražanja? Aja, saj res, prav te.

PS: ne podpiram piratstva, a tudi ne sekanje rok za krajo štruce kruha. Ne podpiram hekanja, a tudi ne samovoljo ponudnikov spletnih storitev tipa Epl, FB, Gugl, Make.ThrowAway.Sony. Teroristov ne podpiram, saj ne maram ne Buša, ne Obame, ne Gadafija. Aja, a slednji da je samo diktator, prva pa oboje? No, ja...

Evo, my 50 dollars + a nickel.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

cholt45 ::

Upam da slo-tech premore nekaj strokovnjakov na to temo, ki se bodo prikazali tam in jih prizemljili.

nevone ::

Je pa relevantno, though. Kot pri zasebnosti gre tudi pri svobodi za temeljno človekovo pravico, izborjeno skozi stoletja žrtovanj posameznikov za višje ideje in zapisano v ustavi. Tako kot zasebnost.


Lepo. :)

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

ahac ::

Kolk svobode bom pa izgubil zarad tega? Mislm... a bom kam privezan al kaj?
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

francek1 ::

Podatek o petih odredbah dnevno za sledenje je za nepoznavalce skrajno zavajujoč. V večini primerov gre namreč za iskanje pogrešanih oseb.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

kuglvinkl ::

Res? Tolk pogrešanih oseb imamo v naši državi? Nisem vedel.

Hair ::

vsa raja je bila vesela, ko je KPK predstavila Supervizorja - moj zaključek takrat je bil ta, da je zadeva super. pa ne toliko zaradi preglednosti podatkov, ampak zato, ker je manj verjetnosti za korupcijo, če ljudje vedo, da se podatkih hranijo in so vsem na očem.

tukaj je zadeva obrnjena (raja < - > država), princip pa ostaja isti. če so ti podatki na voljo preiskovalnim organom, je mnogo manj verjetnosti, da se bo delalo neumnosti. in to ne glede na to, ali je sistem učinkovit ali ne - ali sploh koga primejo na podlagi tega, ali ne.

sploh pa... kaj ima to veze s svobodo? zdravstveni podatki se tudi hranijo, pa se nihče ne pritožuje.

pa še diski so poceni... :D

mho, ne me tepst :)

P.S.: edini pogoj, da zadeva deluje je to, da se medijsko raztrobi - da vsi vedo, da se podatki hranijo. če ljudje ne vedo, potem ni haska..
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hair ()

spamer ::

Ma kdo je drzava? Kdo je napisal to novico v imenu koga? MA KAKI VARNOST? Ne menjam svobode za nic na svetu.

kuglvinkl je izjavil:

Benjamin Franklin: "Anyone who trades liberty for security deserves neither liberty nor security."

+1.

+6.999.999.999 ljudi.

Markoff je izjavil:

Hitch-Hiker je izjavil:

@kuglvinkl majhen popravek
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety." - Benjamin Franklin
Takole je menda rekel.

Sicer se pa strinjam s tabo.

Hear here!

+2

Četudi Benji tega ni rekel, gre za aksiom človeške družbe.

Sedaj čakam samo še nevone, da nas strokovno in kolektivno označi za paranoike.:))

To drzi kot pribito.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: spamer ()

kuglvinkl ::

Hair je izjavil:

vsa raja je bila vesela, ko je KPK predstavila Supervizorja - moj zaključek takrat je bil ta, da je zadeva super. pa ne toliko zaradi preglednosti podatkov, ampak zato, ker je manj verjetnosti za korupcijo, če ljudje vedo, da se podatkih hranijo in so vsem na očem.

tukaj je zadeva obrnjena (raja < - > država), princip pa ostaja isti. če so ti podatki na voljo preiskovalnim organom, je mnogo manj verjetnosti, da se bo delalo neumnosti. in to ne glede na to, ali je sistem učinkovit ali ne - ali sploh koga primejo na podlagi tega, ali ne.

sploh pa... kaj ima to veze s svobodo? zdravstveni podatki se tudi hranijo, pa se nihče ne pritožuje.

pa še diski so poceni... :D

mho, ne me tepst :)

P.S.: edini pogoj, da zadeva deluje je to, da se medijsko raztrobi - da vsi vedo, da se podatki hranijo. če ljudje ne vedo, potem ni haska..


Posluši ti Peter Pan. Misliš, da kriminalci nosijo s seboj mobitel? Ali se celo po njem pogovarjajo med delom? In še niso slišali za pre-paid telefon? :).

To kar ti praviš je v bistvu sprevrženo. Mi mormo nadzirat državo, ne država nas.

nOrO ::

Ne, hvala.

Senitel ::

Hair je izjavil:

sploh pa... kaj ima to veze s svobodo? zdravstveni podatki se tudi hranijo, pa se nihče ne pritožuje.

Boš povedal potem, ko te bodo policaji ob 3h zjutri vrgli pokonci in razmetali celo bajto oziroma stanovanje na podlagi tega, da si se dan prej ob 16:45 nahajal 3km stran od streljanja pred parlamentom.

Stra ::

Varnosti? Pred kom ali čim? Pred fantomi, ki si jih vsake toliko izmislijo EU/NATO/USA?

Ne manjka več dosti, pa se bo koledar ustavil in se začel vzvratno premikati tja proti 1984. Postopno, malo po malem, da nas aklimatizirajo, z diktatorsko psihopatskimi verigami nam zatiskajo goltanec. Potem pa nekdo vpraša, če bo privezan? Boš, z nevidnimi ketnami in vsak dan boš vesel nove.

nekikr ::

Ker bi to seveda počeli na dnevni bazi kajne? Brez kakšnega upravičenega dvoma. Pač, bil si v radiju nekaj kilometrov od kraja zločina in hopsa, z nami v čuzo da te posiljuje star kosmat Albanec.
Oh ja, nekateri res preveč gledate filme. Obstaja meja, pri njej pa še zdaleč nismo.

cholt45 ::

Ma point ni v tem, point je v tem da meja naj bo tam kjer je, jo lahko pomaknemo malo nazaj.

nekikr ::

Ampak kje pa naj bo potem ta meja? Ker trenutno recimo ni videti, da bi kdorkoli bil prikrajšan za karkoli. Pa čeprav se bo zaradi tega stavka name usul plaz kritik slotechovcev, ki so na robu preživetja in na robu življenja samega zaradi krute represije v tej totalitarni, diktatorski državi, kjer ne smeš početi nič, da te ne bi vlada preganjala. Izven tega foruma tega enostavno ni videti. Zato me resno zanima, če je kdo slučajno sposoben objektivne ocene (in ne samo neosnovanega otroškega fanatizma "proti"), kje bi bila taka meja, ki je še sprejemljiva?

Oberyn ::

nekikr je izjavil:

OMG, sem odločno proti. Ali lahko kaj naredim glede tega? (jminus javni nastop)

Lahko. Kot vsak zavedni Slovenec v ožjem krogu prijateljev pametuj kako nepošteno je to in kako odločno si proti temu. Vmes nekajkrat požugaj s prstom in povzdigni glas. A ne preveč seveda. To pa ne.
In v hipu se bo stanje izboljšalo :)

Ožji krog prijateljev?
200 evrov in 6 mesecev pogojno.
Prepovedano javno združevanje.

gruntfürmich ::

a nista svoboda in varnost dva konca iste palice?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nekikr ::

Ožji krog prijateljev?
200 evrov in 6 mesecev pogojno.
Prepovedano javno združevanje.

Še nikoli me ni na nobeni kavici policisti oglobil. Vidim pa, da si eden tistih forumašev, ki pred spanjem pogledajo pod podsteljo, da se slučajno tam ne skriva kakšen policaj z GPS sledilnikom.

amigo_no1 ::

Več nadzora še ne pomeni večje varnosti.

btw, kdo nas napada ? Bogeyman ?

slo81 ::

Jebe se državi za mojo varnost,gledajo samo kako bi nas pomolzli do kosti,banda črna!!!

BlueRunner ::

nekikr je izjavil:

Ožji krog prijateljev?
200 evrov in 6 mesecev pogojno.
Prepovedano javno združevanje.

Še nikoli me ni na nobeni kavici policisti oglobil. Vidim pa, da si eden tistih forumašev, ki pred spanjem pogledajo pod podsteljo, da se slučajno tam ne skriva kakšen policaj z GPS sledilnikom.

Maš doma dostop do interneta? No, sedaj se pa vprašaj koliko plačaš državi zato, da si lahko omisli hrambo tvojih lastnih podakov o komunikacijah.

Torej... ne samo, da se to o tebi zbira. Zbira se na tvoje lastne stroške.

Pa ne si misliti, da so stroški trivialni. Sploh niso. Tudi zato ne, ker država nadalje predpisuje čisto bizarne zahteve kako se mora to hraniti - pa saj ne, da bi to kdo v Sloveniji res tako počel. Mali itak nikogar ne brigajo, velikih pa itak nihče ne nadzira. Nasrkajo samo "srednjekategorniki". Kar tudi nekaj pove o interesih ene veje "izvršilne oblasti".

Invictus ::

Sam se delal na projektih, ki hranijo podatke o komunikacijah.

Pa lahko samo rečem, da so denarji veliki.

Pač precej politična zadeva, tudi izbor podjetja, ki je to izvajal (ki je sedaj crknilo).

Shranjuje se marsikaj, a kaj ko noben ne ve kaj s temi podatki ;-).

Policija pa to kar precej uporablja. Pri enem našem operaterju sploh niso mogli zagotoviti podatkov v zakonskem roku ...

LP I.

jlpktnst ::

Ja, želim si biti varen pred huligani na ulicah.

Želim si varnosti pred raznimi bandami in roparji.

Želim si varnosti pred revščino.

Želim si varnosti pred socialno neenakostjo.

NE želim si "varnosti" ali kakršnekoli varnosti v zameno za svobodo.

Pithlit ::

nekikr je izjavil:

Še nikoli me ni na nobeni kavici policisti oglobil.

Tebe mogoče ne... kar pa še zdaleč ne pomeni da se to drugim ne dogaja. Oglobil me sicer res še ni noben... so me pa že konkrektno zaslišal. Pa dobesedno zvlekli iz lokala. Pa da ne boš mislil... nekega konkretnega razloga niso imeli (razen mogoče tega da me je treba javno ponižat). I guess that's what you get for standing up for yourself.

Dajmo to 'mejo' zamenjat s 'štrikom'. Problem tukaj je da se (vsi smo na tem štriku... tako ali drugače) štrik vedno bolj zateguje. In ko je enkrat zategnjen ga je prekleto težko malo odtegnit. Ne trdim da nas ta moment držijo prekratko. Niti ne trdim da nas bodo tudi če gre ta stvar skozi. Trdim pa da ga na ta način vedno bolj krajšajo. Malo po malo.
Life is as complicated as we make it...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Spremembe kazenskega zakonika na obzorju (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
17640397 (31058) BlueRunner
»

Ministrstvo za pravosodje: Komu boste verjeli? Nam ali svojim lažnivim očem? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5118961 (15911) BlueRunner
»

Stališče ministrstva za pravosodje glede hrambe prometnih podatkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
6713600 (8586) aljazh
»

Zakon o kaz. postopku

Oddelek: Loža
142090 (1823) #000000

Več podobnih tem