» »

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

««
29 / 36
»»

SeMiNeSanja ::

Router priklopi na modem, switch pa na router. PC ostane priključen na switch.

drzni86 ::

Modem je na podstrešju, router je v srednjem štuku tako, PC v tretji sobi. Do routerja pelje en kabel in do sobe s PC-jem prav tako en kabel. Če nesem router na podstrešje zgubim kvaliteto brezžičnega signal, ki je zdaj lepo razdeljen po celi hiši.

SeMiNeSanja ::

Ne vem, kje je ta tvoja 'tretja soba' in kakšne imaš možnosti, da od mesta kjer je router potegneš kabel do te 'tretje sobe'. Če drugače ne gre, obstoječi kabel iz 'tretje sobe' podaljšaš (ali zamenjaš), tako da ga preko podstrešja pripelješ do routerja. Torej bi od podstrešja do routerja imel dvojni kabel. Seveda je problem, če si napravil premajhne luknje, ko si napeljeval prvotni kabel do routerja....

scipascapa ::

lahko furaš 2 ruterja hkrati na istem pcju, da vidiš, kateri je boljši?

imam asrock, ki ima že lan gor - dlinka na njemu, imam dodatno mrežno in pa tplinka....zdej se pa tepeta ipja verjeno 192.168.0.1 ?

Dimnik ::

Še moje vprašanje, v eni sobi imam računalnik, modem in router, v drugi sobi, trenutno še ni v delovanju, še en računalnik in utp kabel iz routerja, v tej sobi bi tudi rad imel internet na računalniku in wifi točko, ker je slab wifi iz sobe kjer je računalnik.... Se pravi bi rabil v hiši dve wifi točki, da bi imel po celi hiši signal? Kaj je najboljša varianta?

Mavrik ::

Pač na UTP vštekaj še en AP z istim imenom in geslom.
The truth is rarely pure and never simple.

scipascapa ::

sem kar na ruter dal še ta ruter pa je, da sprobam c5.

Skaywalker ::

Zdravo

mene zanima če je kdo delu 4kom siol boxe za postavitev mreže ter tv-ja
ali je potrebno od modema do vsakega boxa peljati utp kabel ali lahko peljem v pritličje
en kabel in ga tam s switchem ločim za dva tv-ja
imam namreč 3 samostojne enote v hiši in 4 tv-je
hvala za odgovor

Daniel ::

Lahko ločiš s stikalom.

Skaywalker ::

Daniel je izjavil:

Lahko ločiš s stikalom.

ok hvala za hitri odgovor :)

Kezman91 ::

Sem novi naročnik T2 in imam priklopljena na Milanu 2 porta. 1ka je za router, 2ka pa za TV. Oba kabla gresta na 8 kanalni razdelilnik (1ka v 4ko, 2ka v 8ko) od kod grejo naprej UTP kabli po prostorih, kjer so UTP vtičnice.
Sedaj želim v drugem prostoru na UTP vtičnico priklopiti PC, povezal sem tudi Milan port 3 s številko v usmerjevalniku, ki je enaka UTP vtičnici v prostoru.
Delam prav? Da ne dolgovezim, želim, da bi vse vtičnice po prostorih delale.

SeMiNeSanja ::

Kezman91 je izjavil:

Sem novi naročnik T2 in imam priklopljena na Milanu 2 porta. 1ka je za router, 2ka pa za TV. Oba kabla gresta na 8 kanalni razdelilnik (1ka v 4ko, 2ka v 8ko) od kod grejo naprej UTP kabli po prostorih, kjer so UTP vtičnice.
Sedaj želim v drugem prostoru na UTP vtičnico priklopiti PC, povezal sem tudi Milan port 3 s številko v usmerjevalniku, ki je enaka UTP vtičnici v prostoru.
Delam prav? Da ne dolgovezim, želim, da bi vse vtičnice po prostorih delale.

Ena skica bi povedala 100x več, kot zgornje naštevanje portov.

V principu vse kable razen tistega od TV napelješ direktno na switch (predvidevam, da je to ta 8 kanalni razdelilnik, ki ga omenjaš). V kateri port jih priključiš je vseeno, priporočljivo pa je, da si označiš, kateri port gre na katero vtičnico.

TV predvidevam, da ni TV ampak tista škatlica, katera je priključena preko HDMI na TV? Ta gre direktno na Milan (vseeno, kateri port). Če imaš Smsrt varianto TV, bi načeloma rabil še en kabel, ki bo prav TV povezal s tvojim switchem.

Usmerjevalnik potem z WAN portom priključiš na Milana (vseeno v kateri port), LAN port pa povežeš s svojim switchem (8-portnim razdelilcem).

Kezman91 ::

Prilagam shemo. Sem anti za mrežne zadeve. Bi bil vesel, če bi kdo po kmečk mi razložu kako se nj lotm zadeve :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kezman91 ()

SeMiNeSanja ::

Ojoj... nikar tako povezat.

Pojdi po sistemu:

Milan---Router---Switch---PC (in vse ostalo kar imaš žično vštekaš v switch)

TV škatlico pa mimo vsega ostalega vključi direktno v Milana: Milan---TV škatlica

Nikar pa ne priklapljaj Milana z dvema povezavama na switch. Brings bad carma.

SeMiNeSanja ::

Čak.... zdaj tuhtam... Kaj je tisti tvoj 'Intellinet' - je to switch ali kakšen patch panel?

Če je patch panel, potem je stvar malenkost drugačna.

Lahko daš kakšno konkretno oznako ali sliko tega 'intellineta'?
Glede na to, da si pisal enake številke na levi in desni strani, bi znal to biti distribucijski (patch) panel, kakršnega se ponavadi vgrajuje v komunikacijske omarice.

Ampak tudi v tem primeru se to ne dela tako, da gre PC direktno ven, če imaš router. Predvidevam pa, da nimaš routerja v komunikacijski omarici ampak nekje, kjer si od njega obetaš najboljšo možno dosegljivost WiFi signala. S tem pa imaš potem problem, da bi nanj povezal vse ostale žične naprave (npr. PC).

Koliko imaš še teh drugih žičnih naprav? Bo Router nekje tam, kot PC? V tem primeru lahko PC direktno priključiš na router.

Zgodovina sprememb…

Kezman91 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Čak.... zdaj tuhtam... Kaj je tisti tvoj 'Intellinet' - je to switch ali kakšen patch panel?

Če je patch panel, potem je stvar malenkost drugačna.

Lahko daš kakšno konkretno oznako ali sliko tega 'intellineta'?
Glede na to, da si pisal enake številke na levi in desni strani, bi znal to biti distribucijski (patch) panel, kakršnega se ponavadi vgrajuje v komunikacijske omarice.



Milan in ta bela zadeva (switch) sta v električni omarci zato TV nemorem priklopit direktno v MILANa. Router bi tudi rad prestavil iz dnevne v električno.
Trenutno mi je pomembno, da spravim PC v omrežje, ker ga nujno rabim. V planu pa imam postavit home omrežje tako kot se zagre. Trenutno imam router Mikrotik 951-2n, ki ga bom v prihodnosti zamenjal.

Ja to je razdelilnik se mi zdi, ki je bil že predhodno zmontiran.
PC je v drugi sobi kot router. Router bi dal zraven panela in milana in povezal tako, da mi vse UTP vtičnice po prostorih potem delujejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kezman91 ()

SeMiNeSanja ::

"ta bela zadeva" me še vedno bega, kaj bi bila, če je res switch ali ni morda le patch panel. Na Intellinet strani so vsi switchi črne barve. Ampak ok... imaš kaj podobnega temu?

Ali imaš dejansko patch panel? To bi potem izgledalo nekako tako.

Kezman91 ::

SeMiNeSanja ::

Začasno spravi PC v omrežje tako, da ga priključiš v router. Če je router pravilno skonfiguriran, ga samo vštekaš in bo zadeva delovala.

'Kot se zagre' pa lahko zadevo potem kasneje meštraš.

Kezman91 ::

PC rabim v drugem prostoru.
Ali lahko router premaknem v prostor, kjer je PC. Pa na belem panelu prestavim kabel v drugo številko?
Router dobi kabel iz vtičnice pa elektriko ima. Se pravi lahko vse skupaj premaknem v drug prostor, in prestavim kabel na panelu na številko nove UTP vtičnice?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kezman91 ()

SeMiNeSanja ::

Kezman91 je izjavil:

Tole imam:
http://www.intellinet-network.com/cat5e...

O.k. torej nekakšen miniaturni patch panel.

Zadeva je potem o.k. narejena, kar se tiče routerja in TV škatle.

Problem nastane pri PC-ju. Tega bi moral priključiti v router.
Ali imaš razpeljavo narejeno z dvojnimi UTP kabli in dvojnimi vtičnicami? Ali imaš napeljan samo po en kabel do vtičnic?

V primeru, da je UTP5 napeljan na isto vtičnico kot UTP4, bi lahko tu priključil 'povratni vod' za enega od LAN portov na routerju do patch panela, tam pa zadevo premostil na UTP3, na katerem imaš PC.

Če si pa vlekel zgolj po en kabel, pa bo zadeva problematična. V tem primeru bo mogoče celo lažje PC direktno priključiti na router ali nekje poiskati en USB WiFi stick in PC brezžično povezat nanj.

Kezman91 je izjavil:

PC rabim v drugem prostoru.
Ali lahko router premaknem v prostor, kjer je PC. Pa na belem panelu prestavim kabel v drugo številko?
Router dobi kabel iz vtičnice pa elektriko ima. Se pravi lahko vse skupaj premaknem v drug prostor, in prestavim kabel na panelu na številko nove UTP vtičnice?

Lahko. Vprašanje je edino če bo potem še vedno optimalno pokrival ostale prostore z Wifi signalom. Poskusiti pa ni greh.

Zgodovina sprememb…

Kezman91 ::

Vsaka vtičnica ima svoj utp kabel.
Zdaj je Milan 1ka na 4ko in v prostoru 4ka v router.
Potem bi bilo pa (Milan 1ka na 3ko in v prostoru kjer je PC 3ka v router), PC pa bi dal v router.
????

SeMiNeSanja ::

Ponavadi je najbolj pametno vleči dvojne kable, če že na novo vlečeš in montirati dvojne vtičnice. Cenovno ni bistvene razlike, imaš pa več fleksibilnosti, ko jo potrebuješ.

Vsi kabli, ki so fiksno napeljani (torej tisti do vtičnic) se potem v omarici zaključijo na patch panel oz. v tisto belo škatlico. Od tam pa potem z patch kabli stvari povežeš do ustreznih komunikacijskih naprav v omarici. S tem se izogneš zmešnjavi, saj načeloma točno veš, kateri port na patch panelu pripada kateri vtičnici v prostorih. Izogneš pa se tudi možnim poškodbam fiksnih kablov, ker jih ne premikaš sem in tja.

Torej, če zdaj številke pustiva ob strani (mislim, da si jih pravilno navedel), kabel do PC povežeš z Milanom, enako tudi kabel do TV škatlice.
Router prestaviš poleg PC-ja in ga priklopiš na vtičnico, PC pa v routerjev LAN port.

Potem pa samo še preveriš, kako je z pokrivanjem WiFi signala po stanovanju. Če povsod lovi, je problem (začasno) rešen.
Začasno pa zato, ker se ti bo spet pojavil, ko boš hotel še kakšno reč priključiti na žično povezavo.

Dejansko bo takrat najbolje prestaviti router v tisto omarico, poleg patch panela.
Morda ti bo tudi od tam nekako deloval WiFi. Če ne, pa nabaviš kakšen poceni accesspoint in ga priključiš tam, kjer si prvotno imel router (predvidevam, da je od tam najbolje neslo naokoli).

Kezman91 ::

Router ima 5x Ethernet. 1ka je povezano z vtičnico. PC vklopim v Router 2ko?

SeMiNeSanja ::

Načeloma ja.
Seveda je to odvisno, kako imaš konfiguriran router. Ampak praviloma bi pričakoval, da bi tako moralo delovati (ali pa je zadevo konfiguriral nekdo, ki je imel kakšno nekoliko neobičajno predstavo o mreženju).

Kezman91 ::

Premaknil.
Najde mi wifi. Odpera mi samo dostop do routerja, strani pa ne. Router ima automatski IP pa ga ni definiral.
Tudi PC ne dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kezman91 ()

SeMiNeSanja ::

Potem pa odpri dostop do routerja in preveri, kako imaš skonfigurirane LAN porte.
Kaj je do zdaj služil izključno za WiFi?

Kezman91 ::

Izključno za WIFI.
Tok nastavite pr Mikrotiku da se nič ne znajdem. :)

SeMiNeSanja ::

Tako hudo pa tudi spet ni. Samo drži se osnovnih nastavitev in ne rini v 'globine'.

Po moje rabiš zgolj WiFi in LAN porte postaviti v Bridge, pa bo že vse laufalo kot rabiš.

Kezman91 ::

Po pravici, nič ne znam nastavit.

SeMiNeSanja ::

Imaš tisti Winbox programček za konfiguriranje? S tistim pa ja nebi smelo biti tak problem. Malo še pogledaš kak youtube video, če se sploh ne znajdeš, pa bo.

Kdo ti je zadevo prvič postavljal? Malo me čudi, da ni porihtal tudi lan portov....

Kezman91 ::

Nimam, neki sem že gledal.
T2 majstr, ki mi je priklopil celoten paket.
Kako pa vežem router, če ga premaknem k milanu in patch panelu?

matjash ::

Mavrik je izjavil:

Pač na UTP vštekaj še en AP z istim imenom in geslom.


Jaz imam takšno vezavo a me med preklopom iz ene na drugo za kakih pet minut ne poveže z internetom. Na primarnem uporabljam dhcp in večina računalnikov ima ročno izbrane ip-je. Poveže me na router z ip-jem 192.168.1.2, a nekaj časa ne vidim 192.168.1.1

1. Tp link 1043nd 192.168.1.1 - gargoyle, dhcp, ap 1
2. Tp link 941nd 192.168.1.2 - gargoyle, ap2

Ima kdo kak predlog?
... bolje pozno kot nikoli.

arra1 ::

Da ne odpiram nove teme bom vprašal kar tukaj. Na mreže se ne spoznam popolnoma nič, vendar se hitro učim. ;)
Imam optiko na objektu kjer ne živim in je ne uporabljam, tu kjer živim 40m stran pa imam ADSL. Rad bi ukinil ukinil ADSL in v ta objekt potegnil mrežo.

Tukaj kjer živim imam 2xTV, WIFI in stacionarni telefon. Kako naj to najbolj enostavno izvedem.
Ali je kakšna druga možnost kot, da vlečem 4 žice z optike?

Hvala za pomoč.

čuhalev ::

Je, odvisno od tehnologij. Lahko vlečeš samo en kabel, vendar bo dražje.

arra1 ::

Želel bi en kabel. Kaj potrebujem, koliko cca. bo stalo?

čuhalev ::

80 evrov, dva RB260GS nabaviš in vmes vzpostaviš vlan.

arra1 ::

Zakaj rabim dva? A tudi stacionarni telefon lahko priklopim gor?

čuhalev ::

Z dvema bo zagotovo delovalo. Telefon je dodatna težava. Težko se ugotovi najboljša izveba, če je malo podatkov.

Lahko pa en kabel razdvojiš in ga uporabiš namesto dveh kablov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

arra1 ::

Koliko žic pa je potrebnih za TV? Koliko za ruter? Za stacionarni telefon vem da sta dve.

Tilen ::

2 para za internet in 2 para za IPTV.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

SeMiNeSanja ::

Ali v prvotnem objektu, kjer je optika, potrebuješ karkoli od 'internetnih dobrot'?
Če bi rad zgolj prestavil priključek, se zmeniš s ponudnikom oz. njegovim izvajalcem in se dogovoriš za prestavitev oz. podaljšanje optične povezave.
Sam tega ne moreš narest, ker nimaš s čem zvariti optičnih vlaken, tako da si odvisen od izvajalca.
Ko je kabel povezan, pa samo še preneseš opremo na drugo lokacijo.

Vprašanje pa je, če se to splača. Morda bi bilo celo ceneje vzeti nov optični priključek na drugem objektu (če je izvedljivo) in odjaviti optiko na prvem.

spyker123 ::

Pozdravljeni, mene zanima sledeče..trenutno imam v hiši z dvema nadstropjema v prvem modem in ruter poleg njega. V drugem nadstropju imam še en ruter, povezan žično z prvim ruterjem..Težava je, ker bi rad imel signal tudi na dvorišču, kjer pa je signal že zelo šibek. Zanima me, če se da linksysov ruter wrt54gl, ki se mi valja v predalu, nastaviti, da bi bil kot dostopna točka ali range extender brez žične povezave z ostalima dvema ruterjema na kraju, kjer je še kolikor toliko dober signal? Ali moram pač potegniti še 30 m kabla do linksysa? Če brezžično ne gre, sem premišljeval nekaj v tej smeri, da bi nabavil zunanji wlan access point in ga priklopil žično..obstajajo wlan ojačevalci, ki ne potrebujejo elektrike, da bi se napajalo preko ethernet kabla?..

SeMiNeSanja ::

spyker123 je izjavil:

Zanima me, če se da linksysov ruter wrt54gl, ki se mi valja v predalu, nastaviti, da bi bil kot dostopna točka ali range extender brez žične povezave z ostalima dvema ruterjema na kraju, kjer je še kolikor toliko dober signal? Ali moram pač potegniti še 30 m kabla do linksysa? Če brezžično ne gre, sem premišljeval nekaj v tej smeri, da bi nabavil zunanji wlan access point in ga priklopil žično..obstajajo wlan ojačevalci, ki ne potrebujejo elektrike, da bi se napajalo preko ethernet kabla?..

Načeloma se ga da nastaviti. Poskusi in oceni, če je rezultat zadovoljiv.

Kar se tiče napajanja preko UTP je to možno, boš pa na eni strani potreboval PoE injektor, da ti 'fila' elektriko v UTP kabel (od 15€ navzgor). Na drugi strani, pa potrebuješ dostopno točko oz. napravo, ki podpira PoE način napajanja. Alternativno pa je tudi možno na konec kabla dati PoE splitter, ki dela ravno nasprotno od injektorja in ti tako omogoči 'izvoz' elektrike iz UTP kabla, tako da nanj lahko priključiš napravo, ki ne podpira PoE.
Seveda je najmanj komplicirano, če naprava podpira PoE. V nasprotnem primeru pa se je dobro pred nakupom posvetovati, da ne nabaviš kakšne napačne kombinacije.

spyker123 ::

Hvala za hiter odgovor..kabel bi sicer vlekel od ruterja tp link wr1043nd..ta podpira poe napajanje? koliko pa stanejo poe wlan ojačevalci? gledal sem tega, samo ne vem, če se napaja preko poe...
http://www.kupujmo-ceneje.si/11524/magi...

SeMiNeSanja ::

To ti je jasno, da je tisti oglas od lanskega leta?

Mnoge 'cenene' napravice niti ne podpirajo PoE....

Ne vem, kolikšen je ta tvoj vrt, ampak najceneje prideš skozi s kakšnim TP Link CPE210 ali CPE220 (220 ima boljšo anteno, je pa malo dražji).

Oba modela delujeta na pasivni PoE, tako da več kot 200Mbps (če priključiš 2 kabla, sicer do 100Mbps) proti žični mreži ne bo šlo, čeprav je naprava kvazi 'do 300Mbps' - to velja zgolj za brezžični del, medtem ko na žico. Ampak mislim, da je to bolj akademsko vprašanje in bi bil zadovoljen tudi že, če bi imel 'zgolj' stabilne 4Mbps na vrtu?

Prednost 2,4GHz naprave (CPE210, CPE220) je boljši domet, pa vse naprave, tudi starejše podpirajo 2,4GHz področje. Imajo sicer tudi 5GHz modele, ampak potem imaš lahko problem s kakšnimi starejšimi telefoni, prenosniki, tablicami, ki to ne podpirajo. Drugače pa neke prav velike cenovne razlike med obojimi niti ni.

čuhalev ::

Wifi je halfduplex. Ethernet pa fullduplex, tako da 100Mbit/s ni neka omejitev.

spyker123 ::

Hvala za odgovore..Zdaj sem poskusno nastavil stari ruter wrt54gl kot repeater, pa nisem zadovoljen, ker spusti komaj kaj signala skozi zunanjo steno hiše..tako, da bom moral razmišljati o zunanji izvedbi, ker bo na taki lokaciji, kjer dež z lahkoto pride do naprave..

spyker123 ::

Zdaj, ko imam čas za surfanje, sem naletel na DYI ideje, da v bistvu lahko zaščitiš običajen router tudi tako, da ga zapreš v plastično škatlo in pritrdiš na steno..luknjo, ki jo narediš v škatlo zaradi napajanja, pa z silikonom zakitaš..je kdo sprobaval že te variante?..premišljujem, kako bo to delovalo na poletni vročini, morda dodati kakšen "senčnik"?;)

wooted ::

lažje je montirati anteno
««
29 / 36
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Router] Kako forwardirat oz. odpret porte (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
372327106 (27562) ignats
»

Kako vzpostaviti omrežje z več ruterji in enim modemom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8725209 (6075) fpopla87
»

Sinope 568+ kot router (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
11950983 (22733) simone
»

Po zamenjavi modema internet preko wirelesa ne dela (zelo zanimiv problem) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5622125 (21041) MTB
»

Novi SIOL-ovi "komunikacijski prehodi" (gateway-i) SAGEM F@st™3344 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
15543174 (18714) imallears

Več podobnih tem