» »

KDE5 napovedan za naslednje leto

KDE5 napovedan za naslednje leto

Shema prihajajočega KDE5.

vir: Heise
Heise - Razvijalska skupina priljubljenega namiznega okolja KDE je na še trajajočem Desktop Summitu v Berlinu napovedala prihod naslednje različice, KDE5. Podrobnosti še ni prav veliko, vendar naj bi bil izgled še kar podoben sedanji štirki, se pravi, brez radikalnih sprememb, kot smo jih bili deležni med prejšnjo 3.x in zdajšnjo 4.x. Datum izida naj bi bil enkrat prihodnje leto, in sicer kmalu po prihodu naslednje različice widget toolkita Qt5. Do takrat lahko tudi pričakujemo redne, 6-mesečne posodobitve KDE4.

Seveda KDE ne bi bil KDE, če ne bi napovedali tudi bistvenega redizajna (rewrite) svoje kode. KDE Platform, kot se sedaj imenuje, se bo spremenil v KDE Frameworks, tj. modularen sistem knjižnic, ki naj bi bil sposoben teči na različnih napravah (zgleda imajo v mislih vse od tabletov ali celo pametnih mobilcev navzgor). V ta namen bodo na novo napisali ali spremenili kar nekaj osnovnih knjižnic in naredili veselje in delo razvijalcem aplikacij. Prav zanimivo bo videti, kako bo to spremenilo popularnost okolja KDE v primerjavi z vodilnim GNOME in vse bolj popularnim Unity.

24 komentarjev

dux ::

Pomembno je poudariti, da prehod ne bo tako oster kot prej, saj bodo najprej napisali KDE Frameworks 5.0 in nato prenesli gor vse najpomembnejše KDE programe (dokler ne bodo najpomemnejši programi KDE vsi na 5.0 se bo stara veja razvijala še naprej).

Prav tako drugo leto na voljo experimentalna različica KDE, ki bo tekla na Wayland, ne na X11.
Upanje je v nasih odlocitvah

Icematxyz ::

In pa:

GNOME in vse bolj popularnim Unity


Unity je zaenkrat lupina za GNOME namizno okolje. Pač to tolikokrat napišem za to, da se potem ne govori GNOME vs. Unity in tako naprej...

Drugače pa tako KDE, GNOME in GNOME + Unity lupina na X ali prihajajočem Wayland zaslonskem strežniku... Vse mi je všeč!

driver_x ::

Upam samo, da ne bodo tako eksperimentirali kot Gnomovci, ki so naredili čisto neuporaben DE.

KoKi ::

Komaj so prišli iz beta faze, pa bi se že radi nazaj podali. Heh.
# hackable

gendale ::

a je kde 4 sploh že dosegel stabilnost zadnjih verzij trojke?

kriko1 ::

We don't want application development to be held up by the library development, and we don't want the library development to create much, if any, need for "porting" application code. We want "just recompile and test" to be the common case, with whatever changes do become necessary to be of the simple and even automatable sort.


http://aseigo.blogspot.com/2011/08/impo...

simnov ::

Kako se iz teh Kde-jev in Gnome-ov sploh znajdete.Se poskusi Mandrivo namestit pa namesto , da bi šlo v namizje se pc ponovno zažene.

kriko1 ::

Klikaš

ozbolt ::

Meni je bolj škoda da XFCE fantje potrebujejo 3 leta da spacajo skupaj eno novo različico. S tem da tista, planirana za 2013 (like that year will ever come...), sploh nima gtk3 v roadmapu !?

Edit: Ko drugič pomislim mi je to všeč - ni 2000 hroščatih funkcij ampak 100 trdnih.

filip007 ::

Mah Nokia naj preda ta Qt odprti skupnosti, do bo mir bi bilo najbolje. Saj bo pomoje na koncu, samo bo spet nek projekt brez zaledja.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

RedDrake ::

Yay, se zdaj (KDE4.7) NE deluje vse kar bi moralo (in je delovalo v 3.x). In debili bodo sli jovo na novo vse zje%#t.
Pa to tezko verjames. Samo da je shiny & new.
Se mi zdi da bo potrebno pocasi pogledati po kaksnih alternativah ...

Bakunin ::

jype ::

KDE is no window manager.

Bakunin ::

vem.

Poldi112 ::

RedDrake je izjavil:

Yay, se zdaj (KDE4.7) NE deluje vse kar bi moralo (in je delovalo v 3.x). In debili bodo sli jovo na novo vse zje%#t.
Pa to tezko verjames. Samo da je shiny & new.
Se mi zdi da bo potrebno pocasi pogledati po kaksnih alternativah ...


In kaj ti ne deluje? Ter kaj ti preprečuje, da uporabljaš 3.x?
Plus da nikjer ne piše, da bodo šli "jovo na novo", prehod bo precej lažji kot prej. Ampak če gre qt naprej je smiselno da gredo tudi oni.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

RedDrake ::

Kaj ne deluje?
meh:
- Dolphin ma random crashe, sploh ce je prisotnih malo vec velikih JPG fotografij, ki bi jih jaz rad gledal kot thumbe.
- Nepomuk dela ne sploh.
- Kwallet ma tak bosanski zmigavc sistem (radi-ne radi)
- System settings ima izjemno tendenco da se neha odzivat. Povprecno mi deluje cca 2 minuti, potem freezne.
- koledarcek (klik na uro) je sel z 4.7 v 3 p.m. Ker je bilo potrebno spravit sedaj notri se vse detajle o taskih in praznikih (in ker imamo nekateri po 4-5 taskov na dan) je sedaj stvar nepregledna, teksti se kar prekrivajo vse skupaj pa je neberljivo skupaj s koledarjem ki ima izjemno prevelike fonte (in je premajhen za njih).
- kwin je se vedno izjemno prepozresen. Zakaj lahko gnome, w7 in tudi kde 3.x fura transparentonst in podobne sale brez problema, pri kwin pa gre graficna kartica na polno obremenitev in cel laptop se zacne gret k svina. Pa ne mi rect da je problem v driverjih, ker recimo z gnome vse deluje hladno, kot mora. Ce imam Desktop efekte izklopljene pa je vse ok.

Stvar je se vedno joke v primerjavi z w7 ali gnome (kar se tice stabilnosti in tega da kar vidis tudi deluje).
Ficrov je ze vec v Kde, samo kaj to pomaga ce so problemi prisotni vsepovsod.
Pa saj ze od 4.2 se stvari popravljajo in kvarijo. Recimo z 4.4 se je "pokvaril" applet za power management, ki je spet zacel normalno delovati sele z 4.5.x.

Ocitno nekdo ne pozna rekla: Don't fix what ain't broken.

/rant off

kriko1 ::

Od vsega tega nimam niti enega takega problema. Si siguren da ni 4.1?
Drugače 4.7 uporablja openGL 2 shaders in je razlika napram ostalim okoljem (se pa da izklopit v nastavitvah).

RedDrake ::

4.7 je 100%.
Saj pocasi se stvari popravijo, tam 4.7.2 bo zagotovo delovalo vec ali manj vse.
Potem bo pa 4.8 in smo spet tam da stvari ki so ze delovale nebodo vec.
Se z vsako 4.x verzijo se mi je kaj pokvarilo kar je v prejsnji delovalo.

Aja pa se ta bomboncek. Obcasno se scufa System tray-u in postanejo ikone tam supersized! (Think 128x128 ikone).
Naredim samo restart xorga in vse deluje ok.

Saj je mozno da imam slabo avro, ampak vecina tega me v bistvu sploh ne moti zelo (in marsikaj znam sam popravit oz. naredit workaroud), samo bojim se da bo s 5.0 podoben hec kot je bil s 4.0.

kriko1 ::

Že prej so te stvari delale in imam KDE na 3 različnih konfiguracijah.
Ali pa mandriva b0rka pakete.

Bistri007 ::

filip007 je izjavil:

Mah Nokia naj preda ta Qt odprti skupnosti, do bo mir bi bilo najbolje. Saj bo pomoje na koncu, samo bo spet nek projekt brez zaledja.

Zakaj že? Qt je že sedaj na voljo pod LGPL 2.1, če hoče skupnost pisati svoje popravke, jih Nokia tudi ne ovira. Qt komercialne licence so pa na voljo za vse tiste, ki potrebujejo podporo in jim ni žal dati nekaj fičnikov za to.

[V skrajnem primeru se lahko naredi tudi fork, ampak kaj bi bila poanta tega???]
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

hamax ::

xmonad + gnome panel = awesomeness :)
No, kde je tudi ok :P

driver_x ::

RedDrake: verjetno imaš narobe kaj drugega. Meni KDE laufa čisto brez problemov že od verzije 4.1 naprej. Imam pa trenutno dve inštalaciji KDEja 4.7 (Opensuse 11.4 in Linux Mint 11) ter en KDE 4.4 na Opensuseju 11.2 Vse tri računalnuike uporabljam za delo.
Edini problem, ki sem ga imel, je bil z KNetworkManagerjem (KDE 4.7, Opensuse 11.4), pa še tam se je izkazalo, da je probleme povzročal Networkmanager, ki se je namestil z Gnome 3.

Jst ::

Ah, jaz imam na enem prenosniku, ki se uporablja za brskanje po internetu in ostala lahka (za cpu) dela in sem ostal v preteklosti. Imam namreč še vedno openSuse 10.x, ki ima KDE 3.7 ali kateri je bil zadnji pred 4.1. Nič problemov, super zadovoljen. Edino flash se kdaj pa kdaj sesuje
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

djurodrljaca ::

Če bi malo spremljali novice iz KDE blogov bi vedeli, da ne gre za "revolucijo" ampak za "evolucijo" KDE-ja ;)

Prehod na KDE 5 je dokaj nujen zaradi dveh zadev:
- Qt 5
- Ločevanje kode v več manjših knjižnicah ("framework") z manjšimi in bolj definiranimi dependency-ji

Tole drugo bo omogočilo uporabo določenih funkcijonalnosti iz KDE v Qt-only programih, saj bojo dependency-ji manjši oz bojo notri samo tisti ki so nujno potrebni za to funkcijonalnost. Bo pa to tudi olajšalo izdevavo mobilnih/embedded verzij KDE-ja oz uporabe KDE knjižnic na embedded sistemih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prihaja KDE light

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
145577 (3712) Jst
»

Linus Torvalds: KDE 4 je katastrofa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
16118055 (11877) Maria
»

KDE 3.2.2 -- še bolj slovenski

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
92967 (2967) OwcA
»

Kontact v MacOS X

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
112489 (2489) IceIceBaby
»

OpenOffice.org s podobo KDE

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
102446 (2446) gpg

Več podobnih tem