» »

Davek pri prodaji delnic

Davek pri prodaji delnic

boxanac ::

Recimo, da prodam delnice po nižji ceni kot sem jih kupil. A moram potem plačat davek na kapitalski DOBIČEK?

PacificBlue ::

Napoved vloži davčni zavezanec, ki je odsvojil vrednostne papirje in druge deleže ter investicijske kupone.

Napovedi ne vložijo zavezanci, ki so:

oodsvojili dolžniške vrednostne papirje
oodsvojili kapital (ki ni dolžniški vrednostni papir) po 20-ih letih imetništva
odosegli dobiček ali izgubo pri prvi odsvojitvi delnic ali deležev v kapitalu, pridobljenih v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij, v skladu s predpisi, ki urejajo lastninsko preoblikovanje podjetij. Za prvo odsvojitev velja tudi prva odsvojitev podedovanih delnic ali deležev v kapitalu, ki jih je zapustnik pridobil v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij v skladu s predpisi, ki urejajo lastninsko preoblikovanje podjetij
odosegli dobiček pri odsvojitvi investicijskih kuponov, ki jih je imetnik pridobil z zamenjavo delnic pooblaščene investicijske družbe, ali delnic investicijske družbe, ki je nastala iz pooblaščene investicijske družbe, v postopku obveznega preoblikovanja pooblaščene investicijske družbe ali investicijske družbe, ki je nastala iz pooblaščene investicijske družbe, v vzajemni sklad, ali v postopku obvezne oddelitve dela sredstev pooblaščene investicijske družbe v vzajemni sklad, in to v roku ter po predpisih, ki urejajo to področje, pod pogojem, da je zavezanec odsvojil investicijske kupone, ki jih je pridobil z zamenjavo delnic iz lastninskega preoblikovanja podjetij za te investicijske kupone.

http://www.skladi.com/novice.php?novica...

Furbo ::

boxanac je izjavil:

Recimo, da prodam delnice po nižji ceni kot sem jih kupil. A moram potem plačat davek na kapitalski DOBIČEK?


Ne.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

blue ::

>Recimo, da prodam delnice po nižji ceni kot sem jih kupil. A moram potem plačat davek na kapitalski DOBIČEK?

odvisno koliko is jih imel pred nakupom..
Prodaja gre po principu FIFO first in first out..

Če si kupil poceni 5 delnic za 10 €. potem še enkrat 5 delnic za 20. in potem prodal 5 delnic za 15 €..

pomeni, da si prodal tiste delnice, ki si jih kupil za 10€ ---> imaš dobiček..

fosil ::

Davka sicer ne boš plačal, ker ga plačaš samo če kaj zaslužiš.
Toda pozor, še vedno moraš vložit tisto napoved za odmero dohodnine od kapitalskih dobičkov do 28. februarja.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

eieieie1 ::

blue

Kaj pa če še pol prodaš tistih preostalih 5 delnic za 15€? Pol nerabiš nič plačat davka ker si pač na nuli ali?

blue ::

ej nimam pojma kaj se potem zgodi..
Na "žalost" sem imel dobiček in bo potrebno kr lepo cifro davnčni nakazat :(

Spajky ::

eieieie1 je izjavil:

Kaj pa če še pol prodaš tistih preostalih 5 delnic za 15€? Pol nerabiš nič plačat davka ker si pač na nuli ali?
Če je v istem letu seštevek vseh izgub in dobičkov od vseh prodanih vrednostnih papirjev tega leta 0 ali v minus (izguba), potem naslednje leto oddaš napoved do 28.2. in nič ne plačaš dodatnega davka naslednje leto; dobiš samo odločbo čez par mesecev z izračunom, kjer vse vidiš ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Furbo ::

blue je izjavil:

ej nimam pojma kaj se potem zgodi..
Na "žalost" sem imel dobiček in bo potrebno kr lepo cifro davnčni nakazat :(


Ja svašta, dobiček si imel sožalje.

Počakaj še kako leto, morda jim cena pade in boš 'prihranil'.

Že ob vstopu v naložbo, se je potrebno pozanimati kako boš izstopil, kako je naložba obdavčena itd.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

bonanno ::

recimo da kupim danes delnice v vrednosti v 1000€, ki v 1 letu zrastejo na 1500€, koliko davka moram plačati ob prodaji?

Mr_Globus ::

V enem letu? 0,25*(1500-1000)

slovencl ::

Da mal obudim tole staro temo... ni mi povsem jasno, kako je z davkom za primer: Hkrati sem kupil delnice A in delnice B. Čez eno leto sem hkrati prodal delnice A in delnice B. Na delnicah A sem zaslužil, na delnicah B pa sem naredil zgubo (enako dobičku na A). Ko me konec leta obdavčijo, ali gledajo vsako delnico posebej, ali vse skupaj:

Če gledajo vsako delnico posebej, bom plačal davek na profit pri delnici A.
Če pa gledajo vse skupaj, na A sem naredil profit, na B pa zgubo. Vsota je nič, se pravi ne plačam nič davka.

Kako je s tem? Upam da gledajo vse skupaj :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slovencl ()

metalc ::

FURS bo za vsako delnico posebej po metodi FIFO izračual dobičkonosnost ali izgubaškost vsake odsvojitve. Pri tem ti bo pri dobičkonsnih dobiček še nekoliko zmanjšal za 1% normirane stroške, medtem ko pri izgubaških ne boš mogel izgube še "povečati". Na koncu boš z izgubami lahko zmanjšal davčno osnovo od dobičkonosnih odsvojitev in ti bodo odmerili davek na to zmanjšano osnovo. Pozor, izgub od "navideznih odsvojitev" (če si isti papir kupil v roku +/- 30 dni od izgubaške odsvojitve) ti ne priznajo.

Dobičkonosne odsvojitve se seštevajo v obdobjih glede na število dopolnjenih "petletk" ("do 5 let", "od 5 do 10 let" itd.) od pridobitve (glede na princip FIFO), izgube se seštevajo v enem kupčku. Nato se ta skupna izguba sorazmerno z deležem dobička glede na "petletko" upošteva pri zmanjševanju davčne osnove pri posameznih "petletkah".

Če ti nič jasno :), vnesi zgodovino trgovanj v eDavke in tudi če ne oddaš napovedi, lahko opraviš informativen izračun davka, v njem lahko s klikom na posamezni papir zahtevaš še podrobnejšo razčlenitev in boš dobil to, kar sem ti napisal zgoraj.

spegli ::

Minister Vizjak je reku, da so davki glupi. Zakaj se pol obremenjujete s tem ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spegli ()

Dzhimen ::

Eno bolj začetniško vprašanje bi imel jaz, če mi zna kdo mogoče razjasnit...

Letos sem prvič oddal napoved za dobiček iz kapitala na e-davki. Vloga je na portalu še vedno v obdelavi.
Pred kratkim pa sem dobil informativni izračun dohodnine. In v tem izračunu ni postavke za dobiček iz kapitala.
A davek za delnice torej pride obračunan posebej in ni del dohodnine?

mgermo ::

Drži.

Dzhimen ::

Aha OK, hvala za odgovor! :)

tikitoki ::

boxanac je izjavil:

Recimo, da prodam delnice po nižji ceni kot sem jih kupil. A moram potem plačat davek na kapitalski DOBIČEK?


Ne.

WaterBoy ::

Ne. Prijaviti pa moraš. Ti bo pa ta minus furs upošteval če pridaš drugo delnico in imaš tam plus

blazkj ::

Letos sem oddal dve vlogi, hipotetične cifre:

1. Na vlogi kvdoh (delnice) sem s prodajo delnic zaslužil 500eur
2. Na vlogi d-ifi (opcije) pa naredil 100 eur minusa

FURS mi je zaračunal samo davek na 1. brez da bi mi pri izračunu upošteval izgubo pri 2.

So naredili napako ali česa ne razumem?

Masayoshi ::

Ne razumeš da živiš v Sloveniji. Kapitalski dobiček pri delnicah ne moreš poračunati z izgubo pri izvedenih finančnih instrumentih.

blazkj ::

Očitno mi res niso jasne osnove. Zame je to ista klasa investicij (delnice, opcije ipd). Hmm...

Se mi izguba pri finančnih instrumentih lahko presne naprej in uposteva kasnje (5. clen 97. odstvka zdoh-2) ali tudi ta tukaj ne velja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: blazkj ()

Masayoshi ::

Ne velja, izgubo pri prodaji delnic, ki si jih predhodno kupil na trgu lahko pobotaš le v tekočem letu. V 2.97. ti piše kaj lahko prenašaš. Seveda tudi izgubo pri izvedenih finančnih instrumentih ne moreš prenašati v naslednje leto.

https://www.fu.gov.si/davki_in_druge_da...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Masayoshi ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Etoro in Edavki (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23784904 (2687) wajdouc
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547144751 (9454) Thomxy
»

Davki - trgovanje

Oddelek: Loža
71305 (873) Thomxy
»

Davcni otegljaj pri prodaji vrednostnega papirja

Oddelek: Loža
224065 (2824) gapi030
»

prodaja delnic

Oddelek: Loža
248533 (8336) DrSergioDJ

Več podobnih tem