» »

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

««
18 / 22
»»

LightBit ::

Če dela potem pusti.

Jaz moram za moj BCM4312 inštalirat b43-firmware.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LightBit ()

polozweii ::

kernel modul (driver) za broadcomm......ne spoznam se na module. Nastavit požarni zid in delat posodobitve je vse kar znam naredit v Linuxu. Uporabljam samo za internet.

Te dni sem poslikal kernel, ker sem nameraval vprašat če je prav da potrdim ponujeno - printskrin. Mogoče bi moral izbrati kaj drugega na spisku.
Kernel mi ponudi občasno ko grem delat posodobitve.
 prtscr

prtscr



Našel sem da je imel še nekdo težave z Broadcom BCM4312 ampak se nisem šel poglabljat. Če wifi dela torej pustim.
https://forums.linuxmint.com/viewtopic....

polozweii ::

V biosu ni bil vklopljen TPM.
Embedded Security Device State

Sedaj več tudi za wifi ne javlja napake.

SlimDeluxe ::

Ima kdo kakšen Bluetooth 5.0 USB adapter in ga lahko priporoča kot delujočega na Ubuntu 20.04 oz. katerikoli linux s kernelom 5.4?
Našel sem tega, ampak podpira do kernela 5.3.
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

errhec ::

Kernel 5.4 je prišel letos ven. Načeloma bo deloval, oz obstaja zelo majhna možnost da ne bi deloval.
dd

SlimDeluxe ::

Bom še malo pobrskal, ne bi rad patchal kernel :)
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

MrStein ::

Kje piše, da podpira do 5.3?

Redkokdaj se zgodi, da kaki gonilnik iz kernela vržejo. Aja, to ima ločen gonilnik. Tega bi se izogibal, saj kernel sam po sebi podpira kup BT adapterjev.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

polozweii ::

Kako v Mintu preverim če je Trim vklopljen?

Zvezdica27 ::

lp,

zadeva je v kernelu in laufa avtomatsko na vseh "linux" FS - recimo na ext4. Če pa imaš NTFS pa ne bi vedel. V glavnem - ne skrbi.


https://wiki.archlinux.org/index.php/So...


zz

estons ::

Po današnjem updateu, ponujenem s strani Ubuntu-ja (18.04 LTS), mi pri bootanju obtiči na purple screenu. Pokaže začetni grub meni (dual boot z Win10, btw Win10 se normalno zbootajo), lahko grem v advanced meni in mi celo zboota v omejenem graphical načinu iz tam, ampak navaden boot ne gre skozi. Ne spomnim se več kaj se je vse updatealo, ampak zagotovo je bil med paketi Grub2. Probal sem reinštalirat in nastavit lightdm, ne pomaga. Nimam NVIDIA grafične. Kaj še lahko naredim?

Gapi ::

Imel podoben primer pri debianu (sid) po updejtu kernela. Nisem se šel detektiva kaj je bilo narobe.
No person is rich enough,to buy back his past.

estons ::

Eto, 3 ure kasneje imam odgovor, ko sem bil že pripravljen reinštalirat cel sistem: "Appears that it could be related to recent Intel microcode updates or an acpi issue."

Dodal sem dis_ucode_ldr kot boot parameter in spet vse normalno dela. Zdaj pa še novo verzijo BIOS-a nainštalirat...

LightBit ::

Intel je spet izdajal varnostne popravke.

SlimDeluxe ::

Update glede BT5.0 USB dongla: sem kupil tegale. Zadeva dela BP na Ubuntu 20.04 s kernelom 5.4. Vse kar je potrebno je potegniti dol arhiv z Linux driverjem in pognati "sudo make install".
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

bosmla ::

A bi kdo vedel za resitev? Linux Mint Xfce 20, plosca ASRock J4105-ITX.
USB priključki, samo dodatni, priklopljeni na konektorje na plosci, ne delajo oz delajo "malo tak tak" - tako USB 3.1 kot 2. Bi potreboval kaksen dodatni gonilnik (mint pravi da ne)?

LightBit ::

Ne, gonilniki so že vsi v jedru (tisti ki obstajajo). Ne predstavljam si ravno kako delajo in ne delajo.

bosmla ::

recimo ce vtaknes usb disk oz kljucek notri le ta dobi tok - utripa lucka (kar stalno ali pa gori) pogon pa ni viden v OSu niti v biosu (UEFI), na usb3 celo deluje dongl za mis oz. tipkovnico (Logitec) ampak ima recimo mis tezave s povezavo (se zatika) - ni kriva mis, na vgrajenem prikljucku plosce na zadnji strani deluje ok...
Sem pa preizkusil tudi na zadnjem 5.8 jedru in isto.

Zvezdica27 ::

zna se zgoditi, da kaj ni idelano in da bodo še popravili. Če je to čist nova plošča se zna zgoditi, da now HW na papirju dela, v praksi pa rabiš še kako novo verzijo kernela ali dve počakati. Tudi sam sem imel "prenov" prenosnik in sem moral pol elta čakati, da je vse začelo delati.

Najboljša stava je ubuntu, ker v svoje kernele mimo uradnih kanalov dodaja HW driverje. torej, probaj zadnji objavljen RC kernel, saj mint je v bistvu ubuntu.

Lahko pa je seveda kaj čisto drugega...

zz

strel ::

Jaz sem imel podobno težave z TPM na elitebook HP. Po končani instalaciji je javil napako in se ni dalo bootat. Potem sem preizkusil Zorin in deluje vse BP. Mam pa samo za TV gledat ....

LightBit ::

Če USB ne dela v biosu, preveri še enkrat če je prav vklopljen na matično.

MrStein ::

bosmla je izjavil:

A bi kdo vedel za resitev? Linux Mint Xfce 20, plosca ASRock J4105-ITX.
USB priključki, samo dodatni, priklopljeni na konektorje na plosci, ne delajo oz delajo "malo tak tak" - tako USB 3.1 kot 2. Bi potreboval kaksen dodatni gonilnik (mint pravi da ne)?

Zveni kot zmajani konektorji ali podobno.

Lahko probaš Windows zagnati (samo setup, tam potem ko izbiraš disk za namestitev lahko gledaš ali zazna ključke (ali miš in tipkovnico ) na teh USB konektorjih)). Če tam tudi ne dela, je problem s kontakti. Če pa tam dela (ne samo malo, ampak res), potem pa mogoče gonilnik za Linux. Čeprav bi jaz rekel da gre za mehanske težave.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bosmla ::

Ja nekaj bo z USB 2 x2 konektorjem na plosci (tako da to odpade iz te teme o Ubuntu) - ko priklopim dodatni 2x usb2 konektor na pine, zacneta "cudno" delat tudi oba usb3 konektorja, ki sta priklopljena na pine na plosci. Ni vazno kaksen (imam jih vec) 2x usb2 konektor priklopim na pine vedno isto (plosca ima se en usb2 1x priklop kateri pa ne dela tezav in deluje). To je sicer cudno, ker naceloma sam priklop na pine bi moralo pomeniti da so zice "v zraku" in se ni nic spremenilo 8-O?

polozweii ::

Z Rufusom sem ustvaril zagonski USB za Linux Mint.

V nastavitvah je bila možnost FAT32(označena priporočeno) in NTFS.
Kakšne težave se pojavijo z uporabo NTFS? Če se ne pojavijo bom raje inštaliral v NTFS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

LightBit ::

Z NTFS je verjetno počasneje, ker dela preko FUSE. FAT32 je v jedru.

polozweii ::

Potem je Linux omejen s fajli velikosti do 4GB kot jih dovoljuje FAT32

bf4ed ::

Za zagonski medij ne rabiš podporo za 4GB+, FAT32 zadostuje.
Za druge stvari, če nočeš NTFS, pa maš ext3 za linux.
Torej ni omejen...

Ko pa namestiš na notranji disk pa itak izbereš ext3 ali kaj ti paše.
Če je na zagonskem ključu FAT32 ne pomeni da bo se tak namestil tudi na disk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

Zvezdica27 ::

lp, ti imaš boot ključek.

Potem pa lahko sistem namestiš na USB ključek, ki ga bo grub bootal (ali pa pač BIOS, vseeno). To ni več boot ključek, ker imaš gor cel sistem, pač na USB.

TO sta dve različni stvari. Prva je dobro da je FAT (Lightbit pvoedal), za drugo naj bo kar ext4.

zz

polozweii ::

Windows ima v nastavitvah opravilne vrstice možnost da samodejno skrije opravilno vrstico. Vrstica se prikaže ko miško spustiš na dno.

Ima Linux mint tudi kaj podobnega?

Ima:
Control Panel > Panel Properties >

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

Zvezdica27 ::

Odvisno od vsakega distrota oz. DE oz. WM

Tint2 recimo tega nima, za ostale ne fem

Zz

polozweii ::

Ko sem se nekoč preko ms teams udeležil izobraževanja sem za povezavo dobil email in geslo. Na Linuxu sem namestil aplikacijo teams in se povezal z uporabo dobljenega emaila in gesla.

Tokrat sem za povezavo dobil LINK in navodilo da za srečanje v aplikaciji Teams uporabim brskalnik Microsoft Edge. V oknu bi naj potem vpisal ime in priimek.

V Linuxu brskalnika Edge nimam. Ko odprem Link se pojavijo stvari vidne spodaj.
Pošiljatelj LINKa se ne spozna na Linux zato mi ne zna pomagati. Mi ne preostane drugega kot da inštaliram Windows?

 1

1


 2

2


 3

3



(ker se mi mudi sem dal vprašanje na dva konca foruma)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

MrStein ::

Probaj link odpreti v aplikaciji Teams, če ima kje to funkcijo. Torej aplikaciji poiščeš opcijo "open URL" ali podobno.

Tole ne pomaga: https://docs.microsoft.com/en-us/answer... ?

Glej opis spodaj kjer piše kako odpreš url z aplikacijo teams.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

polozweii ::

V aplikaciji ne najdem da bi se lahko vpisalo link.

V teh navodilih zaradi moje polomljene angleščine ne pridem daleč.
Sedaj sem inštaliral chrome in se uspel povezat na link za sestankovanje.

Še vedno iščem način da bi se v teams povezal samostojno- brez brskalnika.

Pimoz ::

Ko prejmeš link recimo na mail in ga klikneš imaš potem za izbrati možnost ali želiš nadaljevati v brskalniku (na linux je to samo v Chrome) ali želiš nadaljevati v aplikaciji.
Aplikacijo si moraš seveda pred tem namestit https://www.microsoft.com/en-ww/microso...
Potem te bo še brskalnik vprašal, če res želiš odpreti aplikacijski link, kar seveda potrdiš.

polozweii ::

Če v Mintu zmanjšam Chrome v katerem trenutno poteka sestanek Teams in ga hočem zopet odpreti, ga v spodnji vrstici ne vidim.
Potem ponovno zaženem računalnik, odprem chrome in vpraša če ponovno odprem brskalnik ali nekaj podobnega ker da se ni prav naložil/ugasnil/odprl.
Ni naključje ker se je zgodilo dvakrat/obakrat ko sem zmanjšal okno.

Če prav razumem je bil Chrome še vedno nekje odprt čeprav spodaj ni bil viden.

bosmla ::

Linux Mint 20 - v samodejni posodobitvi se je Python posodobil iz 3.8.5-1~20.04 na 3.8.5-1~20.04.2
Zaradi tega je vticnik za Deluge - LabelPlus verzija 0.3.2.4, ta je prilagojena za python 3 - nehal (pravilno) delati!!!
Kako povrnem na 3.8.5-1~20.04? Beckup oz Timeshif ni bil narejen.

LightBit ::

sudo aptitude install package-name=package-version
Z sudo "apt-mark hold package-name" lahko potem preprečiš updejtanje.

bosmla ::

aha hvala... torej bi teoreticno to lahko naredil tudi v Synapticu

LightBit ::

Ne vem, možno. Ga ne maram preveč.

polozweii ::

Ko prižgem PC se pojavi to:
https://ibb.co/GtjDGB8
https://ibb.co/PzNJmyP

Kako odpraviti težavo v Linux Mintu?

SlimDeluxe ::

Preveri kaj se zgodi, če greš v napredne možnosti in izbereš za eno številko starejši kernel.
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

polozweii ::

SlimDeluxe je izjavil:

Preveri kaj se zgodi, če greš v napredne možnosti in izbereš za eno številko starejši kernel.


ostaja enako

SlimDeluxe ::

Očitno težave s particijo/diskom.
Najprej naredi image npr z macrium reflect, če imaš gor podatke, ki jih nočeš zgubiti.
Nato preveri tole.
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

Rad21 ::

Ali lahko uničim USB ključ, če namestim Linux in berem/zapisujem iz njega/na njega?

MrStein ::

Ne.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gapi ::

To ni dolgoročna rešitev ker ti bo ključ crknu po nekem času. Ključi niso bili narejeni za tako uporabo. Zdej kdaj bo crknu je pa odvisno koliko boš brisal in pisal na njega. Ker so ključi skoraj zastonj to ni nek problem če nimaš gor nekih podatkov ki so tebi ključni. Zato redno take podatke kopiraj še nekam na varno.

Namreč spomin v ključu ima neko določeno količino ciklov pisanjain brisanja.
No person is rich enough,to buy back his past.

Rad21 ::

Imam problem v RetroArch DuckStation Sony PS1 emulator-ju v Xubuntu. Ko zaženem Sony PS1 igro napiše "Failed to load content...". BIOS sem kopiral.

d0rK ::

Ker nadaljujem boj za svoj privacy sem hotel po parih letih spet preizkusiti Linux. Menjam Win10 z Linux Mint. In spet klavrn propad..

Win10, i5 CPU, 8gb rama, 2x monitor daisy chaines na eno nViddia grafično. Downloadam 20.1 Mint, dam na rufus, GPT particija ker je disk na GPT (preveril v disk management). Zbootam lepo ključek dobim črn selection screen in izberem Mint. Takoj ko se je postavil desktop stvar prvič zmrzne. Ko rebootam, je aktiven samo en monitor in to lev ki je brez ikon "install linux mint". Več rebootov pozneje vsakič dobim samo lev zaslon brez opcije installa pa še ta redno freezne.

Kaj se dogaja?! Spet stvar ki je s prve delala na Winsih.

LightBit ::

Probaj še kakšen drug distro. Recimo Fedoro, OpenSUSE, ali Debian.
Brez veze inštalirat nekaj kar zmrzuje.

GrX ::

MrStein je izjavil:

Ne.

Seveda da ja. Vsak ključek in disk po določenih ciklih brisanje in pisanja preprosto odpove. Ključki v povprečju laho opravijo 50k ciklov. Seveda pa je lahko ciklov mnogo več ali pa precej manj. Vse je origano od kvalitete USB ključka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

MrStein ::

Ja, ko bo konec vesolja, bo vse crknilo. Ampak piramide se še kar držijo in se bodo še.

USB disk crkne, ker je zanič, ne pa zato, ker je Linux gor nameščen.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
««
18 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061176931 (45770) poweroff
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194222561 (157695) Zvezdica27
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813180804 (146743) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999133581 (96467) Icematxyz

Več podobnih tem