» »

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

««
19 / 22
»»

d0rK ::

Nočem drugega distrota, želim imeti mint. Torej kaj lahko da jebe?

MrStein ::

Odklopi drugi monitor, naloži OS, naloži popravke in potem priklopi drug monitor nazaj.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

d0rK ::

Ima kdo kak info o tem problemu in katere popravke potrebujem?

LightBit ::

Mogoče potrebuješ gonilnike za grafično ali vsaj firmware.

Zvezdica27 ::

lp,

za začetek odklopi drugi monitor in furaj na i5 grafi (daj nvidio ven magari).

Po installu boš reševal grafiko, pač pri linux je to rak rana in če se le da se drži interl GPU ali vsaj Radeon.

KO maš sistem gor, lahko raziskuješ kaj točno je narobe s tvojo kartico - nekatere sploh ne bodo delale morda, če so latest.

zz

d0rK ::

Monitor je nasajen na steno in da snamem kabel moram odstraniti več vijakov, sneti monitor in potem vse ponoviti ko bi delalo. Pa da bi še grafično fizično odstranjeval iz kompa?

To je potrebno da se nek linux distro inštalira? WTF? Če res je še kar ološ ta OS.

LightBit ::

Če imaš pravi hardware, ponavadi ni potrebno.
Je razlog zakaj je Linus kazal sredinca Nvidi. Če imaš Intelovo zmeraj dela.

SlimDeluxe ::

Jaz v 10+ letih z linuxom takih težav nikoli nisem imel, ne z radeonom ne z geforcom, ne s single, ne z dual na desktopu, ne z zunanjim zaslonom preko usb huba. Še zdaj imam obe kartici kot vidno v podpisu. Tudi prime switcher na laptopu dela ok.
Dork, ne moreš kabla na pcju potegnit ven? :)
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

errhec ::

Ne ker ima "daisy chain" kar je tudi vir težav.


poizkusi z :

xset dpms force off
dd

bosmla ::

Lahko kdo razlozi zakaj je na Linux Mint 20.1, Xfce, kernel 5,8, 16GB RAM izmenjevalni polnilnik nabije vcasih tudi do 99%, en od primerov:
https://ibb.co/x3qR1bq
Ker ima dovol RAMa na voljo ne razumem kaj toliko sili v izmenjevalni polnilnik?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bosmla ()

LightBit ::

Lahko da je od hibernacije. Koliko pa imaš swap velik?
Ali je potem kaj manj odziven?

melvin ::

poženi še to
cat /proc/sys/vm/swappiness
Gigabyte Z690 Gaming X | i5-12600KF | Noctua NH-D15S | 32GB |
Gigabyte GTX 1070 G1 | 512GB 970 PRO | RM750X | Meshify C |

bosmla ::

- swap particije ni (samo boot/Efi particija 512 MB), hibernacija se ne uporablja (racunalnik dela 24/7, torenti, Kodi, pa obcasno surfanje)
- cat /proc/sys/vm/swappiness vrne "2"

LightBit ::

Kaj je potem "Izmenjevalni polnilnik", če ni swapa? Imaš swapfile?

MrStein ::

cat /proc/swaps

bo povedal, če je swap ali ni
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bosmla ::

cat /proc/swaps "Datoteka ali imenik s tem imenom ne obstaja"

Torej naj nastavim se swap particijo (je kje kaksen dober vodnik)?

Sorry pri zamiku - ni moj racunalnik in traja, da dobim info

LightBit ::

Če nočeš, da ti swap-a potem ne. Je pa zanimivo kaj je potem ta "izmenjevalni polnilnik".
Načeloma ni problem, če ga nimaš. Če nimaš nobenih težav tudi ne vidim razloga, zakaj bi spreminjal.

Zvezdica27 ::

glede nvidie: daj napiši katero kartico imaš, da vidimo.

Jaz imam vedno grozne težave, če pride ven now HW (grafične), saj traja en krog, kako leto, da kerneli in distroti prav naslovijo rafo.

To je skor edini negativni vidik linux. Piši nvidii naj se jebejo in to je vse kar lahko narediš.

Pač vzami si tistih 5 min in izklopi grafo, daj jo ven, pa pol rešuješ, ko je distro postavljen (z novimi rc kerneli itd.).

zz

bf4ed ::

Meni ko sem imel težave z nvidio sem odstranil nvidia gonilnike. Ponavadi tisti v kernelu boljše delujejo, sploh pa pri več monitorjih.

No zdaj mam Ryzen APU in deluje vse super. Za igre pa maš win.

Zvezdica27 ::

ja če sploh ne more namestiti - saj pravim, daj ven, namesti, potem pa bomo reševali grafo.

Ryzen imaš v procesorju grafo, ne? Kak novejši proc, povej katerega? Vse dela (imaš opensource gonilnike?)?

zz

MrStein ::

LightBit je izjavil:

Če nočeš, da ti swap-a potem ne. Je pa zanimivo kaj je potem ta "izmenjevalni polnilnik".
Načeloma ni problem, če ga nimaš. Če nimaš nobenih težav tudi ne vidim razloga, zakaj bi spreminjal.

Nekdo z istim softverom naj nastavi jezik na angleščino, pa pogleda, kaj tam piše.

Ker ni nujno, da je to swap. Lahko je buffer. Ali kaj tretjega.

Da manjka /proc/swaps pa je čudno. So mogoče preimenovali?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

bosmla ::

Takole:
"izmenjevalni polnilnik" je definitivno swap (slika takoj ob zagonu sistema v anglescini):


- swap particije sicer ne pokaze ne GParted ne med Diski
pri vpisovanju ukaza "cat /proc/swaps" je bila ocitno napaka, torej vseeno vrne:
cat /proc/swaps
Filename Type Size Used Priority
/swapfile file 2097148 0 -2

Se je doslej sicer samo enkrat v vec mesecih pri predvajanju preko Kodi-ja zgodilo celo, da ni vec mogel predvajati filma (swap je bil na 99%) - drugace nima problema pri predvajanju. Bi mogoce lahko nastavljen velik "video cache" v Kodi-ju problem?

Torej kaj narediti - kje najti swap particijo in jo naj povecam ali kaj?

MrStein ::

Ni swap particije, ampak swap datoteka. Linux to podpira.
(razen če se je kdo hudo igral z nastavitvami, potem je to lahko načeloma particija, ampak si rekel da take ni, tako da...)

Da pri 16GB RAM-a zmanjka, je malo čudno. Je kaj drugega pognano? Zavzema veliko RAM-a?

Lahko kreiraš še en swap file in ga dodaš. In ga lahko pozneje tudi nazaj izbrišeš, če ne pomaga.

Verjetno ima ubuntu kaki tool za to. Na FAQ sicer opisuje ročni način: https://help.ubuntu.com/community/SwapF...

Probaj recimo 6GB dodati. Tako da bo s starim swapom skupaj 8GB, to se nekje priporoča, če imaš 16GB RAM-a.
(drugi pa priporočajo drugače... ;))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

bosmla ::

Sploh nisem bil na tekocem glede tega, da ni swap particije, ampak kar swap datoteka...
sem nasel kako preprosto spremenit velikost swap datoteke:

pokaze velikost swap datoteke:
swapon --show

dobis:
NAME TYPE SIZE USED PRIO
/swapfile file 2G 6,3M -2
potem izklopis swap datoteko (ni nic ouputa):
sudo swapoff /swapfile

povecas na 8G:
sudo fallocate -l 8G /swapfile

datoteko oznacis kot swap file:
sudo mkswap /swapfile

Rezultat je da izpise:
mkswap: /swapfile: warning: wiping old swap signature.
Setting up swapspace version 1, size = 8 GiB (8589930496 bytes)
no label, UUID=18151686-0a21-4480-a1bf-97e8d64a5ead
Potem spet vklopis swap datoteko:
sudo swapon /swapfile

potem pa se enkrat, da pokaze velikost swap datoteke:
swapon --show
NAME TYPE SIZE USED PRIO
/swapfile file 8G 256K -2

Zdaj upam da pa bo pomagalo pri tem, da ne bo vec polnilo swap datoteke do 100% ceprav je porabljeno manj kot 20% RAMa :|

bf4ed ::

Zvezdica27 je izjavil:

ja če sploh ne more namestiti - saj pravim, daj ven, namesti, potem pa bomo reševali grafo.

Ryzen imaš v procesorju grafo, ne? Kak novejši proc, povej katerega? Vse dela (imaš opensource gonilnike?)?

zz


Ja grafa je v CPU, v eni Ryzen 2400G in v drugi mašini 2200G.
To je prva generacija Ryzen z grafo.
Sem pa pred kratkim kolegu tudi rihtal mašino z Ryzen 3400G.

Na prvem mam 2 monitorja + TV preko HDMI. Deluje normalno vse, tudi zvok na TV.
Na drugi mašini 2 monitorja.

Na obeh Ubuntu 20.04 brez kakih dodatnih gonilnikov.

Zvezdica27 ::

dobro. Ker glede na cene graf, bo kar integriran pc padel, očitno AMD

Glede swap: ni razloga, da nimaš ločene particije, tak je default in s tem se rešiš vseh težav, ko se morda disk zafila in se še bootat ne more. Tako da če bi bil jaz na tvojem mestu, bi dodal swap particijo in potem bi se morala tudi poraba pomnilnika "normalizorati", čeprav neke razlike sploh ne bi smelo biti.

Kaj točno te pa moti? Se sistem zatika ali kaj - ker isto je pri Live sistemu, ni particije, pa to zelo dobro dela (prenosni sistem v bistvu).

zz

bosmla ::

Zvezdica27 je izjavil:



Glede swap: ni razloga, da nimaš ločene particije, tak je default in s tem se rešiš vseh težav, ko se morda disk zafila in se še bootat ne more. Tako da če bi bil jaz na tvojem mestu, bi dodal swap particijo in potem bi se morala tudi poraba pomnilnika "normalizorati", čeprav neke razlike sploh ne bi smelo biti.

Kaj točno te pa moti? Se sistem zatika ali kaj - ker isto je pri Live sistemu, ni particije, pa to zelo dobro dela (prenosni sistem v bistvu).

zz

moti me (post iz prejsnje strani):
Linux Mint 20.1, Xfce, kernel 5,8, 16GB RAM izmenjevalni polnilnik (swap) nabije vcasih tudi do 99%, en od primerov:
https://ibb.co/x3qR1bq
Ker ima dovol RAMa na voljo ne razumem kaj toliko sili v izmenjevalni polnilnik?

Zvezdica27 ::

ali se sistem upočasni? Mislim, jaz se na swap file res ne spoznam, a če pc uporablja resurse, ki jih ima, je to zanme normalno, če ti ne trokira... if it ain't broken, don't fix it

zz

bosmla ::

^ if it ain't broken, don't fix it - se strinjam, ampak bi raje da uporablja RAM kot pa SSD, pa se pri ~99% zasedenosti swapa in 20% porabljenega RAMa zacne npr Kodi prekinjat predvajanje...

Zvezdica27 ::

aha, torej je težava...

ja nič, jaz bi rekel, da bi kot prvo probal swap particijo imeti in pol bi videl kako in kaj.

zz

d0rK ::

Grafična je nvidia GTX 650Ti Boost. Za par minut sem samo izklopil drug monitor in pognal inštalacijski USB in v parih minutah ni freeznil sistem. Bom zdaj še enkrat in pustil teči kako uro ter še enkrat preveril, če še vedno deluje brez freeza, ko dam otroka spat.

Vseeno žalostna situacija... Sem upal, da bo stvar bolj plug&play.

Zvezdica27 ::

https://www.nvidia.com/Download/driverR...

hja, stari moj, to je že kar stara grafa - to bi moral kernel že znati handlati brez probelma... glede na tole, ne bi smel biti problem v grafi, čeprav še vedno je ena beseda: Nvidia...

Tu je link za Nvidia kernel modul (driver), sicer BETA, sam... probaj, mora delati bolje od odprtokodnih (če imaš zdaj odprtokodne).

Torej, če ti sistem zdaj dela brez nekih zastojev, je težava v display 2. Lahko je grafa, driver / kernelmodul. Kabel ne more bit, monitor tud ne. Imaš morda prenosnik in imamo tisto Optimus tehnologijo (ta na linux ne dela)?

zz

d0rK ::

Nimam tega. Sem poizkiusil še samo z ugasnjenim zaslonom (ne odklopljenim) pa je vse neki larifari. In potem ko vklopim drugega spet freeze.

Sploh ne morem verjeti da se mi že kle stvar ustavi... A če bom pa vsak monitor na svoj kabel priklopil bo pa mogoče delalo? Ve kdo brez da se zajebavam sam s kabli?

Zvezdica27 ::

pismu... sam sem že imel scene s kabli (previsoka resolucija preko hdmi kabla) in ... kako se že reče... ma neko HDMI digitalno komunikacijo med TV in linux kernelom... TV je narobe javljal.

probaj.

1) Torej zdaj imaš sistem nameščen na disku in torej stalen sistem (Ali si na live USB)? yes/no

2) Torej, če fizično odklopiš kabel iz kartice zadaj - ni težave? y/n

3 Oba monitroja fura NVidia (ali gre kaj preko CPU grafe?)? y/n

4) cat /proc/cpuinfo nekam prilimaj kateri proc je v igri

5) glxinfo prilepi izpis da vidimo grafo (oz vsaj glxinfo | grep "Device")

6) sudo lshw -C display da vidimo kaj in kako

7) lspci | grep ' VGA ' | cut -d" " -f 1 | xargs -i lspci -v -s {} (tole bo vrglo samo VGA kartico ven, tkao je na Intlih)

8) za Nvidio boš zgornjo komando pognal namesto VGA z Display - tako potem meni AMD ven vrže drugi čip, pri tebi bomo pa iz prejšnjih izposov lshw - C dipslay videli kaj točno napisati: lspci | grep ' Display ' | cut -d" " -f 1 | xargs -i lspci -v -s {}

---

po vsem tem bo jasno katere čipe imaš in katere driverje uporabljaš pa bomo šli naprej. Če to narediš, zdajle eno urco se lahko s tem zafrkavam.

zz

d0rK ::

Ničesar še nimam narejenega. USB namestitveni čarovnik že freezne. Poženem USB in prideš na desktop kjer imaš opcijo inštaliranja, malo premikam okna, kaj odprem in freeze. Zanimivo je da lepo prijaže vse na obeh montitorjih in extenda tako da lahko premikam okna med monitorjema. Potem pa kar naenkrat freeze.

Nisem niti še odklapljal, bom pa poskusil danes preden grem v službo. Oba monitorja sta na nividii kartici, trenutno daisy chainana.

Zvezdica27 ::

probaj, lej, izpise tudi rabim(o).

Zdaj, jaz daisy chainal nisem še nikdar, a piše, da to v kernelu je (spet: izvedba je lahko problem). Nekaj tako osnovnega kot dva monitorja... še je to v kernelu, je to najrž FOSS rešitev - kar ti pa lahko zmede kako nvidia foro. Tam bo pomagal nvidia kernel modul - ko bo sistem nameščen.

Zato pa pravim, najprej odlopi št. 2 in probaj. Če je oK, install in bomo od installa reševali monitor št.2, najprej seveda z nvidia kernel modulom.

zz

d0rK ::

Ok bom ponoči, ko pridem dam, sprobal z enim monitorjem priklopljenim na DP. Pa boš zjutraj pregledal kaj sem ugotovil.

d0rK ::

Zdaj sem odklopili monitor in bil v fazi namestitve ko sem opazil da niti za WiFi kartico ni gonilnikov v namestitvene paketu. Imam Asus pce-ac68.

Ali imam jaz tako eksotiko ali je os tako blesav?

LightBit ::

Očitno moraš inštalirat driver: http://en.techinfodepot.shoutwiki.com/w...
Broadcom-i so nadležni. Z Atheros chipseti mi je vedno kar delalo.

d0rK ::

Bom ponovno preizkusil linux čez nekaj let. Dokler je gui v igri to še ni to. Bom bolj pazil pri nakupu opreme da je odprto kodno podpora, integrirana Intel grafa z displayportom mogoče in WiFi kartica na Intel ali atheros čipu.

Škoda da moram živeti z MS telemetrijo ampak tako je.

Zvezdica27 ::

lej ga... vse kar moraš narediti je da si na kablu in po namestitvi zlahka rešiš tako broadcom kot nvidio... dobro, za nvidio ne bom trdil, broadcom pa je znano, da včasih kernel ne sfolga tega. MI je pa čudno, ker Mint ima ubuntu kernele, ki sami dodajajo mimo Linusa kake HW podpore.

Zdaj pa... kakor hočeš, saj je tvoj čas. Je nadležno - za 10 min. Potem pa dela vse normalno 10 let.
https://askubuntu.com/questions/596096/...

Piši Broadcomu in nvidii - če bi bile te firme dajale v kernel zadeve bi bilo vse OK.

torej, če si boš vzel ta čas (če imaš podatke bakupirane itak tvegaš samo to eno uro), bomo (najbrž) vse zrihtali. Kar tebe moti je 10 min dela, dandanes ko imaš zraven GSM in surfaš za rešitve po forumih - predstavljaj si tole 20 let nazaj, ko si imel samo 1 pc in si se praskal po glavi, nisi imel pa zraven nič, da ti pomaga in so tole reševal cel dan...

sporoči,

zz

MrStein ::

Hmm, v devetdesetih* sem nameščal neki Redhat in res ni bilo interneta, samo nekaj HOWTO-jev, ki so bili pri roki. Pa je šlo.
Najprej grafika, potem zvok, potem ostalo... :)

* pooozna devetdeseta
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Invictus ::

Jaz sem še fiksal Slackware... Popravljal software, da se je prevedel. Začeek 90tih...

RedHat je bil že komot ;)
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

d0rK ::

To je mazohizem.

A lahko kako v live načinu uredim to preden namestim stvar? Vse je na usb ključu. Ne bom vlekel utp kabla čez pol bajte do routerja. Kle je pa meja.

LightBit ::

Ja lahko že v live načinu inštaliraš. Samo mislim da boš po inštalaciji moral še enkrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LightBit ()

d0rK ::

Hvala vsem za pomoč.

Truga ::

Rad21 je izjavil:

Ali lahko uničim USB ključ, če namestim Linux in berem/zapisujem iz njega/na njega?

https://github.com/azlux/log2ram

Zvezdica27 ::

dork:

ti si lahko na netu preko telefona... a zastopš. Lahko daš tethering povezave (preko USB) in je... sam da si na netu pa je lajf lažji. Al pa preko wifi USB dongla (jaz ti ga šenkam če je tak problem, sam da ga prej najdem...). Sicer pa če boš tisto minuto kabel do routerja vlekel in po koncu zadeve 2 minuti zvijal - je to 3 minute za mir 10 let. Kakor hočeš - kriv je broadcom in nvidia, ti si pa pač len, ker hočeš bit komot. Pa ostani na win, saj je čist ok sistem, da smo si na jasnem. Sam ne pol jamrat, da je linux kriv ali slab.

SAj pravim - in kot sta gor napisala - danes je to komedija... včasih, še pred youtubom in forumu, pa je znal biti install cel hec. Po moje nas je bilo včasih na linux v celi občini, ne vem, 5 pa smo reševali vsi vsem, kar je kdo znal. Zdaj pa ...

zz

polozweii ::

Osveževanje linuxa (mint) mi ni povsem jasno.
Na voljo so tri vrste posodobitev
-Varnost
-programi
-kernel

Pri varnosti vedno označim vse
Programov skoraj ne ker uporabljam samo internet.

Kernel nerad posodabljam ker so pogosto težave. Od kernela sta trenutno na voljo dve stvari.
Zanima me kaj pomenita. Se to dvoje osveži v paru, ali lahko osvežim tudi samo prvo?
- Linux-base Linux image base package
- Linux kernel 5.4.0-80.90 The linux kernel

Zvezdica27 ::

helou, helou

običajno se sistem posodablja v CLI, v terminalu - sudo apt-get update ter sudo apt-get dist-upgrade

Ti posodabljaš preko Synaptica in pač označi, kar želiš.

Glede kernela se imaš še najmanj bati - vedno lahko namestiš starejše verzije, vedno lahko v grub izbiraš med opcijami, ki so na voljo na sistemu (ponavadi zadnje 2, 3). Ampak če je kaj preizkuđeno, je kernel, se kaj zalomi, ampak to je enkrat na 2 leti mogoče, pač bootaš v star kernel in ni težave (pri bootanju iz bios držiš shift, ali je zdaj pri EFI isto, ne vem...).

V glavnem, kernel lahko pride v dveh ali treh debih (običajno image in header) in itak enega brez drugega ne moreš posodobiti (bo warning, če se prav spomnim). Namesti vse paketke, tle je na kratko malo pojasneno: https://kernel-team.pages.debian.net/ke...

tu pa imaš ubuntu kernel iz njihove strani, recimo za 3.12: https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/m...

Kernel običajno vsak distro "prevede" v svojo linijo, v resnici je vse isto, kar pride od Linusa, a vsak ima ppotem kaj svojega. Ubuntu kerneli so recimo znani, da znajo še pred standardi na lastno pest kaj podpreti, kak hardware, so torej najbolj cutting edge - a zato morda kdaj kaj zahrošči. Seveda pa lahko tudi iz sourca, sam to je brezveze za home userja.

V glavnem, proti bugom programov, se s kernelom sploh ne obremenjuj, to je v linux svetu po moje edina reč, ki res dobro dela, dokler Linus živi. Kaj bo pol, bog pomagaj...

zz
««
19 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061177892 (46731) poweroff
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194224199 (159333) Zvezdica27
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182409 (148348) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134649 (97535) Icematxyz

Več podobnih tem