» »

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

««
17 / 22
»»

asaxyxas ::

Kako uporabiti nGlide, da deluje v Windows 9x igrah z Wine? V igri zazna samo Software Renderer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: asaxyxas ()

asaxyxas ::

Kateri ISO mount program za Lubuntu? Furius ISO Mount noče namestiti v terminalu (sudo apt-get install furiusisomount).

LightBit ::

MrStein ::

Nazadnje ko sem probal, je native podpora bila le za "plain" image fajle, ne pa za razne CUE/BIN, MDF, NRG itd...
Odvisno kaj Kr2020 potrebuje...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

asaxyxas ::

Imam problem v Ubuntu. Omogočil sem Root dostop in imam sedaj na namizju sistemske mape (Prejemi itd.). Kako jih skrijem? Po pomoti sem izbrisal tudi Desktop mapo. Če izbrišem mape na namizju jih izbriše tudi v Home mapi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: asaxyxas ()

Jesenican2 ::

Pozdravljeni. Uporabljam Kubuntu 20.04 in sem si namesti qBittorrent v4.1.7. Ima še kdo težavo da le v tem klientu ne dela s polno hitrostjo in kaj se da storiti? Prebral sem že veliko na ostalih forumih, poskusil veliko stvari, a nikakor ne dela tako kot mora.

Zvezdica27 ::

če hočeš točno ta klient, lahko forcaš starejšo verzijo (če ti dependency hell ne uniči poskusa). Morda tam dela ok.

zz

bf4ed ::

Transmission si gor daj za torrente, če ti je vseeno keri program maš.

nergac ::

Če pa je komu Transmission preveč enostaven, priporočam za linux Deluge.

polozweii ::

Danes so se na ekranu pojavile naslednje stvari. Mogoče zaradi svežih popravkov.

Kliknil prvo vrstico
 1

1



 2

2


Vpisal sem Exit pa se pojavilo naslednje:
 3

3



Kaj storiti da bo zopet delovalo?

LightBit ::

Probaj:
fsck -y /dev/sda1

polozweii ::

Zaenkrat deluje vendar je PC še vedno počasen kot je bil par dni pred težavo z Linuxom.

Za čiščenje paketov imam v zabeleženo sudo apt- get clean ki pa ne prime. Je vmes napaka?

LightBit ::

Morda ti disk umira. Preveri S.M.A.R.T. z DisKMonitor, Gnome Disks, GSmartControl, smartctl.

"sudo apt-get clean" je pravilen ukaz, ampak običajno nič ne izpiše.

polozweii ::

Hvala. Delovalo ni zaradi presledka.
Sedaj zopet deluje hitreje.

V windowsu 10 je za podaljšanje časa delovanja baterije prenosnika (ob zmanjšanju moči procesorja) na voljo izbira med Power safer, Balanced mode in High performance.
Ima tudi Linux kaj podobnega za zmanjšanje moči CPU/GPU?

LightBit ::

Da bi obstajala ena taka nastavitev ne vem, lahko pa nastaviš marsikaj.
Tukaj je zelo obsežno napisano: https://wiki.archlinux.org/index.php/Po...
Za CPU frekvenco samo: https://wiki.archlinux.org/index.php/CP...

errhec ::

Na MINT mate imaš možnost dodati na panel "CPU scaling frequency monitor"
Tam je več možnosti nastavitev delovanje CPUja.
dd

SlimDeluxe ::

Meni moj Asus na Ubuntu 20.04 že sam "trokira" na bateriji... Ne delam nič takega, da bi kaj opazil, ampak ventilatorji so občutno bolj tihi :)
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

lp,

včasih so bile glede powersavinga cele komplikacije, a od nekje ubuntu 11.10 se spomnim, da je to pričelo delovati brezhibno in ni bilo več potrebe po ročnem vnašanju tega. Če pa hočeš ročno upravljati takt oz. performance proca se pa to da, s komandami. Katere, sem že davno pozabil, pa tudi ta modul se je po moje že 100x zamenjal. Malo pogooglaj...

polozweii ::

Imam.
Obstaja tudi nekaj za krmiljenje ventilatorja prenosnika? Na primer to da se med delovanjem prenosnika ne bo ugasnil ampak bo stalno vrtel. Po možnosti tudi možnost ročnega zmanjšanja/povišnja hitrosti. Imam težavo da se vent v prenosniku vrti počasneje kot nekoč, in se med delovanjem računalnika celo ustavi. Temperature kaže pod 60 stopinj pa vseeno zablokira. Termalna pasta je nova, kvalitetna.

LightBit ::

A imaš vse driverje/firmware? Imaš kakšno Nvidia grafično?
Določene grafične delujejo v neumnem načinu (ventilatorji do konca, nižja histrost konstantno, nič varčevanja), če nimajo firmware.

Zvezdica27 ::

točno tako - odvisno kateri vent...

na matični (in temp) je eno - stvar kernela običajno, saj so zadeve tako standardne, da se da. Torej to ureja kernel module.

Za grafikulje pa njihove vente pa načeloma kernel ne krmili venta, saj je kartic nebroj (in mora to proprietary driver porihtati). Če računaš na opensource zadeve iz kernela morda psloh ne zaznajo venta, če gre za kako res X grafično. To je največja tećava linux, da potem te zadeve pridejo v kernel čez... eno leto (govorim za opensource). Proprietary bi to moral zrihtati (dokler ni tega tolk da pride v kernel in bo tudi opensource lala).

kateri vent torej, matična ali grafična?

zz

polozweii ::

grafična Nvidia Geforce 9300M GS, ventilator tri-žični Forcecon f8t9-ccw

Gonilnik je bil opensorce. Dal sem na nvidia pa ni pomagalo.

Zvezdica27 ::

lp,

padel si v edino resno HW linux luknjo: namenske grafe in nepodpora 100% funkcionalnosti. Čakaj nove kernele (probaj kak rc) oziroma naslednjič kupi integrirano grafo. Been there, zdaj sem na intel grafah...

zz

LightBit ::

To ni tolk nova grafična da bi bila tako problematična.
Čeprav z Nvidiam je običajno problem. Ali imaš slučajno tist Optimus z dvema grafičnima?

polozweii ::

Lenovo z eno grafično
Na tem prenosniku že par let peljem linux in ni bilo teh težav. Mogoče bi moral na novo naložit linux - novo verzijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

polozweii ::

Na kaj naj gledam če kupujem rabljen prenosnik za Linux? uporabljen bo le za internet.
Nagibam se na AMD vendar pravite da AMD grafične niso primerne za Linux. Je ločena AMD grafična edini minus za Linux ali je biti pazljiv še na druge stvari?

LightBit ::

AMD grafične so v redu za Linux. Intel so sicer boljše.
Intelovi grafični driverji so najbolj zanesljivi. AMD so se že tudi precej izboljšali, ampak včasih kaj pokvarijo z novo verzijo.

Zvezdica27 ::

AMD driverji so že OK, tudi opensource AMD je OK. Kako se polomijo - ne smeš upgradat verzij ;) if it ain't broken, don't fix it.

Nvidia jhe problem, Optimus (bumblebee) nikdar ni polno deloval na linux - a to je pač problem Nvidie, to mora proizvajalec urediti.

Če nisi gamer, samo kupi intel proc in uporabljaj integrirano grafo, to je daleč najbolje. Intel daje driverje direkt opensource v kernel (kot del proca) in je to to. Za ne gamerja je to najboljša možnost. Za gamerja je pa treba narediti malce researcha vnaprej kako in kaj.

Torej prenosnik le za internet: samo intel proc brez namenske grafe. Čao.

zz

polozweii ::

Za AMD se raje odločim zato ker ima Intelov procesor več popravkov - znane varnostne težave zaradi načina delovanja procesorja. Intel ima več popravkov ki bolj obremenijo/oslabijo procesor.

Tudi sam mislim da so se težave pojavile z updejtanjem.
Mogoče mi kdo razloži kateri popravke je dobro updejtat in katere ne.
Kernel posmislim da je najbolj riskanten. Če prenosnik dela potem pustim kot je?
Varnostne popravke vedno updejtam.
Popravkom okoli grafike se bom v bodoče izogibal.
Za nekatere stvari ne vem v katero gorijo spadajo in ali jih naj updejtam. Na primer popravek za delovanje omrežja/interneta in za spletni brskalnik.

LightBit ::

Če hočes biti čim bolj varen nimaš druge izbere kot da posodobiš vse.
Lahko izbereš distribucijo, ki je bolj konzervativna pri posodabljanju (Debian, CentOS, Slackware).
Jaz na Debianu po posodobitvah nikoli nisem opazil nobene razlike. Še med večjimi (9 -> 10) je bolj malo razlike.

polozweii ::

Radeon tudi spada pod AMD. Je Nvidia edina ki ima težave z Linuxom?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

LightBit ::

Nvidia je najbolj problematična.
Ni pa nikoli nobene garancije (tudi na Windowsih).

polozweii ::

Kupil sem rabljen prenosnik z brezhibno delujočim Win 10.
Nanj hočem iz USB ključa inštalirati Linux Mint.

Odpre se naslednje okno in izberem to prvo kot je na fotki
 fotka1

fotka1



V nadaljevanju za trenutek pokažejo naslednje vrstice. Slika je odrezana zato se na koncu stavkov ne vidi chip
 fotka2

fotka2




Zatem pokaže še nekaj podobnega:
 fotka3

fotka3



Linux namizje se normalno odpre in lahko bi začel z inštaliranjem programa.
Pred tem sem v biosu izklopil UEFI. Bi moral spremeniti še kaj drugega ali kaj pomenijo stavki na fotkah?

HotBurek ::

root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

weasel ::

Se jaz z mojim problemom:

Po LTS upgrade-u na Ubuntu 20.04.01, mi po nekaj casa, ko je PC prizgan, npr. vsakih 10 sekund vse zmrzne za pol sekunde.

HTOP pokaze CPU spike zaradi gnome-shell procesa.
killall -3 gnome-shell pomaga za nekaj casa, potem pa se hitro spet zacnejo tezave.

Kernel: 5.7.18-050718-generic (nadgradil iz 5.4 v upanju, da bo resilo problem)
Gnome: 3.36.3

Procesor: Intel(R) Core™ i7-3770 CPU @ 3.40GHz × 8
Graficna: Integrirana, 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
RAM: 24GB

V Grub-u sem tudi nastavil i915.enable_psr=0 , ker so baje neki problemi. Tudi ne pomaga kaj dosti.

Vse posodobljeno, vsi gnome Extensioni izklopljeni. System load indikator v top bar-u je bil problem, zdaj dosti manj steka, pa se vedno mi na vsakih par sekund, ko tipkam malo zmrzne in sele nato pokaze, kaj sem natipkal.

Kaksna ideja, v katero smer naprej gledat?

LightBit ::

Ali imaš nastavljen na Wayland ali Xorg (pri prijavi)?
Če imaš slučajno Wayland probaj Xorg.

Če ni to potem, lahko probaš zamenjati Gnome z Mate, Xfce, ali KDE.

weasel ::

X11, Wayland je se vecje probleme delal.

Bom poskusil, hvala!

Zvezdica27 ::

lp,

očitno so pač težave med Gnome - Wayland in X11. NIč novega, saj se vidi, da so težave z vsem tem.

Simple: uporabljaj openbox ;) Lahko pa tudi inferiorne MAte KDE ali kterikoli drug od tisočev WM/DE.

zz

LightBit ::

gnome-shell so res zanič dizajnirali. Vse v enem velikem procesu. ;((
Pa sem ravno želel Gnome spet probat, ker so se hvalil da je Ubuntu nekaj popravil na začetku leta.
Če bi pa rad Gnome pa lahko probaš Gnome na Fedori (če kje dela v redo bo to verjetno Fedora), če ti to bolj ustreza.

Zvezdica27 ::

hja, v sanjah bi cel GNU/Linux imel skupni lep uradni DE ki bi ga rihtali VSI in to do fakine popolnosti, isto kot kernel (magari gnomeshell oz. cel gnome3) in zraven ostale po izbiri (tudi otročje, če je treba). Problem je, da ni Linusa, da je one-man-decision zadaj. Fakina demokracija ni dobra tu.

Tele igrarije, sploh ubuntujeve z Unity, Wayland in tako naprej forsiranje nekih standardov, pa samo ustvarjajo zmedo. Iz tega vidika jaz nikoli ne priporočam začetniiku ubuntu, prej lubuntu.

Sicer pa ko preboliš "lepo", vidiš, da je lxde super, xfce tudi in da openbox enostavno dela. Jaz nimam nobene želje iti na Gnome ali KDE ali Mate, ker mi je danes najvažneje, da zadeva dela in leti.

zz

Zgodovina sprememb…

LightBit ::

Kot zanimivost sem malo probal live Fedoro 32 z Gnome, mislim da Wayland (baje je default) in se mi na hitro ni zdelo karkoli narobe.
Seveda je to odvisno od grafičnih driverjev, ampak na Debianu je bil Gnome z Wayland polom.
Z Ubuntu (in njegovimi variantami) sem imel pa vedno slabe izkušnje (nisem niti povohal že od 8.10).

WhiteAngel ::

Zvezdica27 je izjavil:

hja, v sanjah bi cel GNU/Linux imel skupni lep uradni DE ki bi ga rihtali VSI in to do fakine popolnosti, isto kot kernel (magari gnomeshell oz. cel gnome3) in zraven ostale po izbiri (tudi otročje, če je treba). Problem je, da ni Linusa, da je one-man-decision zadaj. Fakina demokracija ni dobra tu.


Ne hvala, mi ustreza KDE.

weasel ::

KDE (kde-plasma-desktop) se zaenkrat super obnese, moram potrkat :) Bom videl kako bo po nekaj casa. Hvala!

polozweii ::

( https://askubuntu.com/questions/1178285... )

V biosu bi rad vklopil Trusted Platform Module
V Security sem pod User Tool našel TPM Embedded Secutity. Je to tisto kar iščem? Siv je pa ga ne morem odpreti/spremeniti.


Mimogrede, ali ni tako da v BIOSu ne moreš delat z miško? Na prenosniku HP sem izklopil UEFI (odstranil kljukico UEFI Boot Mode) ampak miška notri še vedno dela.

polozweii ::

Odprl sem ga lahko po vpisu gesla.

Kaj je potrebno izbrati za vklop TPM?
 bios

bios

LightBit ::

polozweii je izjavil:

Mimogrede, ali ni tako da v BIOSu ne moreš delat z miško? Na prenosniku HP sem izklopil UEFI (odstranil kljukico UEFI Boot Mode) ampak miška notri še vedno dela.

Tudi če izklopiš UEFI Boot Mode je še vedno UEFI. Samo boota, kot vedno na BIOS kompatibilen način (nekaj takega).

polozweii je izjavil:

Odprl sem ga lahko po vpisu gesla.

Kaj je potrebno izbrati za vklop TPM?
 bios

bios


Meni izgleda vkopljen.

polozweii ::

Če je TPM vklopljen, zakaj se ob prižigu prenosnika na monitorju pojavljajo stvari, ki sem jih prikazal v sporočilu dne 25. avg 2020, 23:22:50 ?

Z inštaliranjem Linuxa ni bilo težav in vse deluje kot bi moralo, razen gonilnika na wifi. Ampak vseeno deluje. O tem naslednjič.

Opozorilo za TPM se po inštaliranju Linuxa še vedno pojavlja.

Ob ugasnitvi računalnika se pojavi naslednje:
[neka cifra] brcmsmac bcma0: 1: brcmsmac : brcms_ops_bss_info_changed : disassociated
(neka cifra] brcmsmac bcma0: 1: brcmsmac : brcms_ops_bss_info_changed: arp filtering : 1 addresses (implement)
(neka cifra] brcmsmac bcma0: 1: brcmsmac : brcms_ops_bss_info_changed: qos enabled: false (implement)

LightBit ::

Zadnja vrstica na fotka3 je wifi. Verjetno rabiš b43-firmware inštallirat. Ali pa morda tako kot pravi "b43.allhwsupport=1".
TPM ne vem zakaj to piše. Jaz ga očitno nimam in ne vem zakaj se v praksi sploh uporablja. Lahko ga probaš izklopit, če te moti error.
Sicer je pogosto spam sporočil ob bootu, ki so večinoma nepomembne. Če ti vse dela ni panike.

polozweii ::

TPM je za varnost ali nekaj podobnega.

Glede fotke3 in wifi ...v terminal naj vpišem b43.allhwsupport=1 ali kako si mislil?

Po inštaliranju Linux Mint sem v Linuxu res dobil sporočilo o težavi z driverjem za Wifi, vendar Wifi brezžični internet mi deluje normalno - nisem (še) opazil težav.

Pojavilo se je to:
 Slika A

Slika A




Izbral sem prvo možnost:
 Slika B

Slika B




Želelo je USB ključ z linuxom zato sem vstavil inštalacijski ključ za Linux pa ni pomagalo.
 Slika C

Slika C



Ko sem prenosnik kupil z nameščenim Win 10 je imel tudi neke težave z driverjem za internet.
Preizkušat interneta nisem šel ker sem takoj začel s pripravami na Linux.
 Slika E

Slika E



Je možno da je potrebno glede WiFi kaj postorit v Biosu?


Pomislil sem da bi težave odpravila ponastavitev Biosa na začetno stanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

Zvezdica27 ::

ja lej ga... zakaj pa nočeš kernel modula (driverja) za broadcomm? Če je že v kernelu... (v bistvu ne vem zakaj ti ga avtomatsko ne uporabi, mogoče je lastniški - samo potem ne bi prišel v kernel), lahko pa da narobe berem in gre za modul, ki bi se vstavil v kernel (torej modul) in je lastniški in bi ga moral omogočiti.

Če je kaka težava z wifi samo posodobi kernel na novejšega - malo googlaj kako je s točno tvojim chipsetom za wifi in va katerem kernelu je to porihtano.

Osnovno pravilo je: if it ain't broken, don't fix it. Samo posodobi kernel. V drugi faui, jaz osebno bi namestil tisti modul.

Če dela, ignoriraj


zz
««
17 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061177847 (46686) poweroff
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194224027 (159161) Zvezdica27
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182282 (148221) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134585 (97471) Icematxyz

Več podobnih tem