» »

The church of Apple

The church of Apple

«
1
2 3
...
5

guest #44 ::

Bral sem članek v Soboti o Steve Jobsum kako je naredil religijo iz Appla. Pa šou je na zdravniški dopust kot kaže in me prav zanima, če bo pršu nazaj. Morem rečt, da Apple mi je velika neznanka že od vsega začetka.

Sicer res nebi hotu začet flame war (but i guess it's inevitable?), ampak obdržat debato na civilni ravni.

Kaj ponuja Apple, kje je njegov čar, zakaj ima Steve Jobs tak ugled?


Z mojimi omejenimi zkušnjami pri Apple izdelkih, delal sem na par prenosnikih, iphonu, ipodu,...

-Software je kar je...stvar navade, produktiven je težko da si kej več pa tudi če ja, vse kar je pod 15% povečanja je laughable IMO. Zanesljivost, mah windows ne crasha tako pogosto da bi me res motlo, pa vprašanje koliko OSx dela bolj zanesljivo, da bi povprečen uporabnik opazu.

-Materiali...vrjetno Apple uporablja, boljše materiale, ampak iz svojega vidika ne vidim bistvene izboljšave, pa ob optimalni uporabi bi eden ali drugi računalnik prej zastaral kot, da bi material začel popuščat.

-Konstrukcija...isto kot zgoraj, ob povprečni uporabi pomojem razlike ni.

-Design...Apple ima pretežno minimalističen design, kar je sicer dobro ampak praktično to ne vpliva na produktivnost. Pa lepota je itak subjektivna, tko da ta argument je brezpredmeten.

-Performansi...za isto ceno so bistveno nižji pri Applu

-Cena...low end od Appla je po ceni high end od enega ustaljenega proizvajalca. Razlike so od 50% do 30%.

-Inovativnost...glede na kar sem jaz imel priložnost, apple ni izumil neki bistvenega. Apple edino rešuje to, da so drugi izdelovalci preleni, da bi se spravli nekaj naredit kar se vsem zdi logično. Za svoj čas je iphone clo bil omejen po funkcijah, če ni še vedno.

-Steve Jobs...njegovi marketinški stunti, me ne vzburijo. Nevem zakaj bi temu sploh namenjal pozornost.



Torej zakaj bi povprečen uporabnik sploh želel Apple izdelek, ko za nižjo ceno dobiš boljši izdelek od drugega proizvajalca?

Povprečno zahteven a premožen uporabnik, bi po moji logiki dost bolj profitiral, če kupi high end od enega drugega ustaljenega proizvajalca kot Apple.


A se apple uporabniki strinjajo, da gre predvsem za faktor prestiža? Bi bil čist zadovoljen z takim odgovorom. Ne nujno najbolj legitimen argument, a it's fine with me.

Logično gldano 40% višja cena, za 20%(?) več in še to ne na vseh področjih, enostavno makes sense no.


Nič me ne moti, če verniki dajejo denar cerkvi in ne dobijo nič v zameno, njihova pravica in če se zarad tega počutijo boljše ponoči...tudi prav. Funkcionalno gledano pa so to pač religiozni fanatiki.



P.S. Tko kot jaz vidim sceno...Apple is the smartest of the dumb kids (HP, Acer, Nokia, Samsung,...). Ponuja nekaj kar bi si vsi želeli (seveda po nesorazmerno preveliki ceni), ostali proizvajalci pa si praskajo rit in jim kratkomalo dol visi, da si se potrudili izpeljat.
iTunes...najbolj logična zamisel, stara kot sam interne. Sam nobenmu se ni dalo naredit nekaj uporabnega iz nje. Google bi to vzpostavu v enem tednu če bi tko želel. Od appla še nisem vidu izdelka, ki bi me res presenetu...vse je duh, kaj šele zdej so se spomnili, da bi to delovalo.

Pograjal bi naprimer prvi EEE do asusa. Tako zadevo sem čakal vsaj 4 leta preden je ideja o netbookih sploh začela. Pa vrjetno nisem bil edini, hell...pomojem 60% pc uporabnikov je imelo podobno željo. Sam kaj ki prvi EEE PC je bil čist neki čudno zasnovan, brez vizije. Nevem ali je Asus to zanalašč planiral ali so bli prezabiti, da bi vidli v bližnjo prihodnost.


To bo to za zdej, pa dejte se ne kregat prosim.
  • spremenilo: guest #44 ()

Yohan del Sud ::

Ajs. Bi ti rad resen odgovor, ali samo trolaš? Ampak ja. Jobs et. al. ti ponuja samo že itak znane, ne pa nujno uveljavljene izdelke. Brez njega bi se midva sedaj tapkala po dosu ali sličnih zadevah. Brez mišk, ikonc, ipd.
www.strancar.com

Gregor P ::

Poleg marketinga, izjemen talent za zaznavanje potreb trga, torej "želja" večjega števila potrošnikov (ki so tudi pripravljeni plačati za želeno; torej ne kar neke X potrošnike) ter produkte prilagoditi njihovim potrebam (primer: inovativen uporabniški vmesnik, lep in sodoben dizajn ipd.).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

guest #44 ::

Ne, ne trollam, pa čeprav na prvi pogled zgleda tako. Dejansko ne razume Appla, a je denajsko religija ali to kar ponuja je res vredno svoje cene. Sej pravim Apple mi je bil vedno weird, vedno sem ga ignoriral. A je to utemeljeno?

Itak sem biased, sam meni se zdi itak bolj produktivna miška kot tipkovnica...mogoče zaradi tega ker prek vida sprejemamo 60% vseh informacij in vidno-motorične sposobnosti človeka so njegov velik adut že od pamtiveka.
Sicer ne trdim, da bi se spomnu miške...ampak nekaj v tej smeri bi sigurno razmišljal. Sej Stevu vrjetno tud ni padla ideja o miški kar iz neba, sigurno mu je neka povezava šibnila prek možganov.

@Gregor

Torej približno kot sem že povedal...Apple is the smartest of the dumb kids. Ponuja nekaj kar bi že vsem moralo biti kristalno jasno, a drugim se ne da vstat z kavča, da bi to priložnost izkoristili oz jih ne briga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Gregor P ::

Lahko morda tudi rečemo, jih ni brigalo, dokler ni začelo to brigati Appla, ki je začel na ta račun služiti velik denar, sedaj pa še kako briga tudi njih8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

guest #44 ::

Gregor P je izjavil:

Lahko morda tudi rečemo, jih ni brigalo, dokler ni začelo to brigati Appla, ki je začel na ta račun služiti velik denar, sedaj pa še kako briga tudi njih8-)


Jah vrjetno bo res kej takega ja. No sam, če bi Apple znižal cene na konkurenčni nivo, bi si zlo vrjetno lastil tud jaz enega...tko kot je sedaj pa nimam namena se klanjat.

V bistvu mi je čudno, kako ostali proizvajalci porazno razmišljajo. No sem mogoče pa zanalašč to počnejo?!

Gregor P ::

Če Apple zniža cene, si je IMHO zaril sam sebi nož v hrbet; to bi bila velika strateška napaka. Predvsem ker ljudje sploh ne znajo ceniti oz. spoštovati, če jim nekaj ponudiš "(pre)poceni" (obenem pa se lahko z dražjim produktom distancirajo od večine oz. vsaj takšen občutek imajo).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Ramon dekers ::

ali obratno, pri nekaterih pač velja prestiž. Buhu i have iphone...

klinker ::

Mene je pri Aplle-u preprical lih software. Stvar pac dela :)

kuglvinkl ::

Yohan del Sud je izjavil:

Ajs. Bi ti rad resen odgovor, ali samo trolaš? Ampak ja. Jobs et. al. ti ponuja samo že itak znane, ne pa nujno uveljavljene izdelke. Brez njega bi se midva sedaj tapkala po dosu ali sličnih zadevah. Brez mišk, ikonc, ipd.


Nope mate, Apple je to plunu od Xeroxa IIRC (wiki je predaleč).

Znajo se fokusirat. Asus se ne zna. Kot vsi ostali. Koga briga, če ima Aus 1205N, žlbje zmnj, različne izdelke. To je blo zanimivo v devetestih mogoče. Danes pa ni več časa. Od oka vem, kaj dobim od Macbooka. Ki je lepši od Hpja. + folk govori o njem (marketingarji vedo, da je to priceless oglaševanje). To je danes absolutno vse kar me zanima kot potrošnika. RAM? DISK? Al je Core2duo al je i3 oz. i5? Haha, kaj so to za ene živali? Al folk še kaj je SSD ne šteka.

Čem rečt, za Apple ti nisi target group. Še ;)
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

Smešno, avtor teme govori o produktivnosti, kot da je računalnik zgolj samo neko orodje, ki naj bruha izdelke ali ne vem kaj. Produktivnost je 99% stvar uporabnika dandanes, ne pa stvar značke na prenosniku.

Če samo smatraš prenosnik ali telefon kot neko orodje, primerjaš megaherce in se ti vsi zdijo isti, potem le posezi po najcenejših.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Ramon dekers ::

jah sam kaj ko je 99% programja narejenih za windowse. Apple naj kar obdrži svojo robo.

guest #44 ::

Furbo je izjavil:

Smešno, avtor teme govori o produktivnosti, kot da je računalnik zgolj samo neko orodje, ki naj bruha izdelke ali ne vem kaj. Produktivnost je 99% stvar uporabnika dandanes, ne pa stvar značke na prenosniku.

Če samo smatraš prenosnik ali telefon kot neko orodje, primerjaš megaherce in se ti vsi zdijo isti, potem le posezi po najcenejših.


Pa ne mislim zgolj produktivnost. Tudi kolikšen užitek ti nudi. Zdej če enim nudi užitek kako navzven zgleda njegov laptop, tud prav. Meni osebno pa nudi več užitka to, da zaradi boljših performansev bi npr...lepše igral kako igro.
Videza se prej al slej navadiš in ti ne pomeni več tok dosti, delovanje mašine pa je pomembno.

Seveda tu so še stabilnost in podobne zadeve.

Kot sem že govoru, raje bi posegu po high end ponudbi od drugega proizvajalca kot Apple. Apple trenutno ne ponuja dober price/do stuff ratio IMO.

Sej sem naštel argumente kot jih jz vidim: software, materiali, design,...
Kje ga Apple tok obvlada, da je vreden tudi več kot 50% razlike v ceni?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Furbo ::

Jaz sem vozil tri različne BMWje, potem sem pa šel na Hondo. Tehnične specifikacije precej podobne, ampak Honde nikoli več. Enostavno ima BMW urejenih cel kup detajlov z mislijo na uporabnika, ki jih niti ne opaziš med uporabo. Ko pa presedeš v nekaj slabšega, jih pa še kako pogrešaš. Predvidevam, da je z Apple napravami podobno (nimam nobene).
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

ripmork ::

Pred par dnevi je bila tule novica, da je Apple zabeležil rekordno prodajo - v času krize!
Očitno vedo, kaj delajo. Bedaki bi bili, če bi spustil ceno... čeprav ne bi imel sam nič proti temu:D

Mac-a sem uporabljl en cajt in kljub temu, da so super zadevca, spet niso nekaj tako zelo posebnega.
Sam osebno sem bil iz določeni razlogov celo cca 20 manj produktiven na OSX-u kot na Windows sistemih.
OK, Mogoče bi ga moral uporabljat več kot le nekaj mesecev, pa vseeno.

od kje Applu uspeh:
- Steve Jobs. Tip ima pač vizije in zavoha dobro priložnost. Ima bollocks, da investira tja, kamor drugi včasih niti pogledali ne bi.
Uspeh Appla ni nobeno naključje. Brez njegove pomoči bi Pixar ne obstajal že dolgo, sedaj pa je to najbolj uspešen animacijski studio. Go figure.
- Dizajn. Res je, da majo vsake oči svojega malarja, toda očitno je, da to področje obvladajo. Tako HW kot SW. Imitatorjev ne zmanjka.
- R&D: Apple precej vlaga v razvoj... ne, da drugi ne bi, le da oni dobesedno rinejo vanj
- osredotočenost: lotijo se enega projekta, pa ga izpilijo do nezavesti, dokler ni vse točno tako, kot je bila idealna predstava izdelka.
- točno izbrana ciljna publika: Ne delajo vsega za vsak žep, očitno so naredili dobro raziskavo trga.
- omejen hardver, a zato večja stabilnost (bi se dalo tu debatirat, ampak ok...)
- omejena izbira konfiguracij in izdelkov (morda se sliši ironično, toda veliko ljudem izobilje možnosti pomeni izoblije stresa pri nakupu).
Nimajo vsi ljudje časa in volje cel teden prebirat in ogledovat forume ter benchmarke, da se odločijo katero od 2156 grafičnih kartic na trgu bodo vzeli. Ok, če gledamo primerjavo z sestavljenimi konfiguracjami podjetij Dell, Hp... je to drugače. Pri izbiri sistema se pa to sploh pozna - cela štala Windows različic, en OSX za vse.
- ja, tudi dober marketing. (Odličen, v bistvu)
- pripadnost: lets face it, Apple je kul=) Izjemna zgodba o uspehu, skorajšnji zaton, nato pa comeback Jobsa in izstrelitev med zvezde. Material za film.
- Ljudje so pripravljeni dat za novega Maca nekliko več, kot za konkurenčno kišto - na podlagi dobrih preteklih izkušenj.
- Nekateri so po slabih izkušnjah s PC-ji pripravljeni dt bistveno več, da imajo care-free računalnik, ki je preprostejši za uporabo.
- Appli dlje držjo svojo ceno - posebej v primerjavi z sestavljenimi PC-ji.
- nakup izdelka ni nekaj popolnoma racionalnega - navsezadnje, uporabnška izkušnja ima tudi svojo ceno, kot tudi sexy look. Je le opazna razlika, ali imaš na mizi tegale, ali pa nek povprečen monitor pa kišto.

Zame osebno je na prvem mestu price/performance.
Tako da katerikoli Apple zaenkrat gladko odpade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

Okapi ::

V bistvu so bili trije koraki.
Najprej je Applu uspelo prodreti v ameriške osnovne šole. In kar se Joeyi nauči, to Joe zna.
Potem so naredili "plug&play" računalnike za profesionalce (oblikovalce, glasbenike, novinarje ...), ki se ne spoznajo na računalnike in jih hočejo samo uporabljati, ne da bi se morali truditi z nameščanjem gonilnikov in podobne šare.
In na koncu so uspeli narediti še cool brand oziroma modno blagovno znamko.

Če se na znamko požvižgaš in ločiš levo od desne miškine tipke, pa dobiš za isti denar precej boljše alternative. Problem, ki ga ima Apple, je to, da ga tekmeci slej ko prej dohitijo in prehitijo in mora narediti nekaj novega - iPod/iTunes, iPhone, iPad ... Ko mu to enkrat ne bo več uspelo, bo v velikih težavah.

O.

Ramon dekers ::

in če hočeš uporabljati ipod na winsih se lahko faj zajebavaš. Saj ne dela kot normalne usb ključ oz. mp3 player

Wox ::

Kuglvinkl je lepo zadel bistvo uspeha Jabolčnikov. Hec je v tem, da se povprečni kupec ne spozna na tehnikalije in ne gre mu zameriti. Z Applom dobi sicer za nekaj več denarja preverjeno dobro robo.
Pri drugih proizvajalcih imaš n modelov in m različic teh modelov. Kdo pri zdravi pameti se bo poglabljal vse te čudne oznake teh modelov? Kupiš pač Appla, ki ima lepo vse na i in mogoče kakšen Pro na koncu in ti ostane čas za kavico ali dve.
Commodore 64

M-XXXX ::

Pri drugih proizvajalcih imaš n modelov in m različic teh modelov. Kdo pri zdravi pameti se bo poglabljal vse te čudne oznake teh modelov? Kupiš pač Appla, ki ima lepo vse na i in mogoče kakšen Pro na koncu in ti ostane čas za kavico ali dve.

Vsak prodajalec si bo vzel 2minute in ti priporočal primeren čas na 3 tvoje kriterije (lep, velik zaslon, za internet (naprimer)).

Wox ::

Pustimo prodajalce in njihove dve minuti pri miru. Na koncu se odloči kupec za nekaj kratkega in recimo razumljivega, ne pa za nek nge91kl.
Commodore 64

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wox ()

gendale ::

jaz sem uporabljal 2 kosa apple hardwera in moram rečt, da me noben ni posebej navdušil

najprej sem imel ipod nano 3. generacije
reč ni bila slaba, ampak se mi ni zdela vredna svoje cene v primerjavi s kakim cenejšim predvajalnikom
saj ne rečem, uporabniški umesnik je bil super, zaslon tudi
kvaliteta zvoka je bila ok
po drugi strani pa:
-nisi mogel samo skopirat glasbenih datotek, ampak si moral uporabit poseben program (še sreča da ne nujno kup dreka z imenom itunes)
-ker je uporabljal nek svoj konektor, sem moral imet na mizi še en ekstra kabel
-židje niso priložili polnilca

no potem sem kupil n95, ki tudi ni bil nek presežek pri predvajanju mp3jev, ampak ni imel zgornjih pomankljivosti, prav tako pa se mi ni dalo nosit s sabo dveh naprav, zato sem ipoda prodal

nato so na faksu eno učilnico opremili z imaci (nimam pojma katerimi)
in spet... ne morem reči, da so bili slabi računalniki, ampak se mi niso zdeli vredni svoje cene
osx... ok operacijski sistem, ki pa ima nekaj neumnih pomankljivosti (v mislih imam predvsem finderjeve cvetke - združevanje map, cut, ...)
zanič miška, ves računalnik združen v eni škatli (to je sicer po eni strani plus (lepše zgleda), po ostalih pa minus (nenadgradljivost, ko zamenjaš računalnik ne moreš obdržat monitorja, ...))
ja vem, kupiš lahko novo miško, namestiš drug sw za upravljanje z datotekami... ampak od računalnika za tako ceno bi pričakoval vsaj normalno miško

aja, v rokah sem držal tudi vse iphone razen najnovejšega, ampak jih ne bom komentiral, ker jih nisem uporabljal zadosti časa

guest #44 ::

Za kavico že ostane časa, nevem pa če ostane denarja.

RIPMORK je tud dobro argumentiral. Sej dobiš več ampak enostavno ti zračunajo dosti preveč za to kar dobiš, predvsem na račun imidža in znamke.

Mogoče je Apple higher class, ampak all the fun stuff is happening in the mass production segment ali pa open source.
Ljudi ki poznam z iPodom npr, čez kak teden se začnejo z njim obnašat kot z regularnim mp3jem, z razliko da si se skešu 300+ eu. Da pa bi kdo povečal svoje življenske priložnosti zaradi Appla na mizi, pa še nisem slišal.

BMW je dober avto...boljši od honde, ampak z hondo lahko vozu več ker ti bo ostalo več za benz.

Jz se ravnam v lajfu še vedno po biggest bang for the buck, tko da Appla vrjetno še neki časa ne bom imel. Treba podpirat prosti trg. mislim, da neinformiranost potrošnikov ni pametno spodbujat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Avenger ::

Če Applovi izdelki delujejo 100%, ostali pa 99,5%, če je Applove izdelke 3% lažje uporabljati, če imajo 4% odzivnejši vmesnik, in če izgledajo 5% lepše od najboljše konkurence, je 30-50% višja cena trgu popolnoma sprejemljiva. Saj imajo alternativo, ampak Apple je malenkost boljši na kar nekaj področjih... Apple je dizajnerska blagovna znamka... mate D&G kavbojke za 120 EUR, pa mate noname kavbojke na tržnici za 12 EUR, pa folk še vedno gre po tiste prve... tko kot je rekla Mom iz Futurame: "Dumb bastards!"
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

opeter ::

Hmmm... Samo ne vem, če lahko primerjaš obleko in računalnike. Ali pač?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

JanezekNovak ::

Apple naredi zadevo, ki lepo izgleda, kar ima dela, ter je povezana v celoten ekosistem podjetja Apple (iTunes, Appstore,...).

Ima tudi napake in pomankljivosti kot vsaka druga zadeva, a v primeru, da si pripravljen živet z njimi boljše zadeve ni.

Nekdo, ki pa ga določene zadeve motijo (recimo iTunes, pomanjkanje Flasha na določenih izdelkih,...) pa ne bo nikoli kupil izdelka od Appla.

Sam imam iPada in iPhona, ter iz mojega vidika uporabe nobena alternativa trenutno ne pride niti blizu.

Android na določenih telefonih sicer lepo zmanjšuje zaostanek, a zaenkrat me še ni prepričal...
http://www.euroairsoft.com/

r0ker ::

bravo, Avenger, ravno o tem govorimo! Mindles idiots bodo šli po 120 EUR kavbojke ker bojo zato en tedn bol kul, drugi pa si grejo po kavbojke za 12EUR, zraven pa si kupijo še gate, majico in pulover.
MAdnessMat problem pri takih kot si ti je, da ni bilo potrebno nič, da vas je Apple prepričal, ko vas vprašamo o alternativah pa takoj iščete pomanjkljivosti.

JanezekNovak ::

r0ker je izjavil:


MAdnessMat problem pri takih kot si ti je, da ni bilo potrebno nič, da vas je Apple prepričal, ko vas vprašamo o alternativah pa takoj iščete pomanjkljivosti.


Zanimivo, potem mi pa povej alternativo iPhone 3g, ko je prišel ven in povej kateri telefon je imel v tistem času boljši multitoch.

Tole je bila moja prva Apple naprava, ki me je prepričala, da sem ji posvetil svoj čas in denar.

Pa potem mi še najdi alternativo iPadu (dovolj hiter, velik display...), ki jo lahko danes kupim v Sloveniji.
http://www.euroairsoft.com/

Zgodovina sprememb…

ahac ::

MadnessMat (kot veliko Apple fanov in veliko vernih ljudi) ima približno take zahteve kot javni razpisi v SLO.... že vnaprej prilagojene točno tako, da njegov favorit zmaga.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

r0ker ::

ipad izvzamem in se klanjam taki neuporabni zadevi in applu da jo je naredil.
iphone 3g je začel neko revolucijo za katero prej ni bilo potrebe in želje. we call it hype

LuiIII ::

Sam sem premišljeval o tem da bi šel na OSX ker uporabljam dosti Adobe produkte, no pa sem ugotovil da je to brez veze, ker ne morem potem uporabljati celega kupa ostalega programja. Iphone je začel nekaj kar se sedaj širi in odpira na drugih bolj zanimivih platformah. Enako se dogaja ipadu, ki pa je še vedno korak pred drugimi, toda gap še bo kar hitro zmanjšal. Torej je Apple dober ice braker in je zaradi tega tudi nagrajen.

lurker ::

Problem, ki ga ima Apple, je to, da ga tekmeci slej ko prej dohitijo in prehitijo in mora narediti nekaj novega - iPod/iTunes, iPhone, iPad ... Ko mu to enkrat ne bo več uspelo, bo v velikih težavah.
To je problem?! Pomoje je ravno odsotnost takega luzerskega odnosa v Applu trenutno ena glavnih prednosti. Medtem ko morajo v Dellu, Samsungu in Microsoftu razmišljat, kako najhitreje skopirat stvar, morajo v Applu razmišljajo kaj bodo naredili novega. Kaj češ lepšega (za tiste, ki so ustvarjalni, za ostale je pa to nočno mora, ja). Da pa nihče ni večen je pa itak jasno. Ampak imitatorji imajo ponavadi manj bogato kariero. Redkokateri terasa bend ne bi bil rajši Beatles.

Jz se ravnam v lajfu še vedno po biggest bang for the buck, tko da Appla vrjetno še neki časa ne bom imel. Treba podpirat prosti trg. mislim, da neinformiranost potrošnikov ni pametno spodbujat.
Dokler si besposličar in je tvoj čas neskončno poceni je to tudi edini možni odnos. Kasneje pa tudi 'law of diminishing returns' (kot pravi Avenger) ni več tak problem. Pa naj gre za Apple, BMW, Microsoft ali D&G.

Matako ::

Wox je izjavil:

Pustimo prodajalce in njihove dve minuti pri miru. Na koncu se odloči kupec za nekaj kratkega in recimo razumljivega, ne pa za nek nge91kl.


Jaz imam s prodajalci v tehničnih trgovinah še kar slabe izkušnje - precej njihovih nasvetov je zelo dvomljive kvalitete. 2 minuti sta bolje porabljeni guglajoč.
/\/\.K.

Poldi112 ::

r0ker je izjavil:

bravo, Avenger, ravno o tem govorimo! Mindles idiots bodo šli po 120 EUR kavbojke ker bojo zato en tedn bol kul, drugi pa si grejo po kavbojke za 12EUR, zraven pa si kupijo še gate, majico in pulover.


Primerjava z jeansom je v bistvu precej na mestu. Ene poceni kitajske kavbojke se ti bodo hitro razbarvale, tudi obraba bo hitrejša - tako tekstila kot zadrge, manj udobne bodo - tako kroj kot material, ... in ne bodo kul.

Zdaj če rad vsakih par mesecev hodiš po trgovinah (oz. si punca), potem je to v bistvu dobro, da MORAŠ spet po nove hlače. In imaš ponovno lep popoldan. Če pa si pravi dedec pa kupiš kvaliteto in imaš potem mir.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kpkp ::

Ob prehodu na OSX sem tudi sam bil skeptičen glede razpoložljivosti softwerja, ampak po skoraj treh letih uporabe moram reči, da mi je vedno uspelo dobiti zadovoljivo (enkrat boljšo/drugič slabšo) alternativo Win programa. Tako da sedaj po prihudu AutoCADa, so res odprte le še zelo specifične vrzeli.

Drugače se pa precej strinjam z avtorjem teme, tudi sam pri nakupu najbolj gledam "biggest bang for the buck".
Pri meni se pojavlja še ena "anomalija" in sicer design iMac-ov in MacBook-ov "does not feel magical at all" :P. Manjši modeli so še OK, potem pa se pri meni pojavi občutek forciranja minimalističnega designa.

edit: če si pravi dedec imaš kavbojke D&G :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()

SodVina ::

Poldi112 je izjavil:

r0ker je izjavil:

bravo, Avenger, ravno o tem govorimo! Mindles idiots bodo šli po 120 EUR kavbojke ker bojo zato en tedn bol kul, drugi pa si grejo po kavbojke za 12EUR, zraven pa si kupijo še gate, majico in pulover.


Primerjava z jeansom je v bistvu precej na mestu. Ene poceni kitajske kavbojke se ti bodo hitro razbarvale, tudi obraba bo hitrejša - tako tekstila kot zadrge, manj udobne bodo - tako kroj kot material, ... in ne bodo kul.

Zdaj če rad vsakih par mesecev hodiš po trgovinah (oz. si punca), potem je to v bistvu dobro, da MORAŠ spet po nove hlače. In imaš ponovno lep popoldan. Če pa si pravi dedec pa kupiš kvaliteto in imaš potem mir.


Jap, zato večina lastnikov iphona le-tega nemudoma menja, ko pride ven nova verzija.

Fensi faktor -to je.
Nekaj precej izpiljenih fint UI - to je.

Tehnološka dovršenost, price performance, itd. to ni. In nihče ga ne primerja s poceni kitajskimi kopijami (kot ste tu začeli s kavbojkami), ampak z modeli priznanih znamk. Ti pa niso tako očitno 10x cenejši, 10x slabši, itd.

Ampak če iščeš napake v applovih izdelkih, potem ti nisi target kupec.
Apple pravi nekako tako(quote s futurame): "If for any reason you're not completely satisfied, I hate you".

Imamo android, imamo PC, imama Windows pad. Check it out.
Ampak če imaš droid, potem si geek, če imaš pa iphone si pa kul/moderen. Razen seveda, če imaš star iphone. Potem se ti pa vsi smejejo :)

lp,
SodVina

Limit-sky ::

Jaz ima iPhone 2G in se mi drugi uporabniki (ki nimajo ravno gaaxyja) smejejo, ko jaz 3D igrice poganjam tekoče, na 6 mes. starem samsungu z androidom pa je no go. Pa vsakemu povem, da je telefon star več kot 3 leta.
Nehajte nabijati v prazno.

Karaya 52 ::

S tem boš navdušil kvečjemu uporabnike, ki nabijajo igre na svojih mobitelih. Sam nikoli nebi uporabljal Appla za delo, Autocad, 3d Max, poleg tega je kvaliteta monitorjev ... v aluminijasti zadnji plošči? Če bi uporabljal računalnik samo za brskanje po internetu in pisanje seminarskih, potem bi o nakupu mogoče razmislil ker obleka dela človeka in Apple je statusni simbol kar pa ne pomeni, da konkurenca ne ponuja dobrega designa. D&G kavbojke so kamot lahko stilski fail zato kdor gleda samo znamke tvega da bo naokoli hodil kot vaški zvodnik ali v tem primeru, bankrotiran fan z napol funkcionalno mašino. MP3 predvajalniki so pa za ljubitelje dobrega zvoka naprave za mučenje.

JanezekNovak ::

r0ker je izjavil:

ipad izvzamem in se klanjam taki neuporabni zadevi in applu da jo je naredil.
iphone 3g je začel neko revolucijo za katero prej ni bilo potrebe in želje. we call it hype


Tudi sam se klanjam neuporabni osebi, ki ima vzdevek roker.

Pa še vedno verjamem, da obstajajo ljudje na svetu, ki so zelo veseli, da oseba z vzdevkom roker obstaja.

ahac je izjavil:

MadnessMat (kot veliko Apple fanov in veliko vernih ljudi) ima približno take zahteve kot javni razpisi v SLO.... že vnaprej prilagojene točno tako, da njegov favorit zmaga.


Glede na to, da vedno govorim o izdelku, ki sem ga sam kupil, seveda postavljam pogoje, ki sem jih sam zahteval, ko sem kupoval ta izdelek.

V primeru, da ti ali kdor koli drugi kupuje izdelke, pa bo seveda postavil take pogoje, ki njemu ustrezajo.
http://www.euroairsoft.com/

al3n ::

Mah osebno gledano nisem nek navdušenec Appla, pa si vseeno lastim iPhone 3GS - sem mel vmes galaxy S in sem enostavno presedlal nazaj na "jabolko". Pa ni to stvar prestiža, bahanja ali kakorkoli podobnega. Zadevca deluje tako kot je treba. Ima to kar želim, kjer želim in kadar želim. In to je to. Niti pod razno pa ga ne zamenjam za štirico, saj za moje pojme razlika ni dovolj velika, da bi opravičila takšno ceno. Drugače pa že res, da so iMac-i in MacBook-i zanimive cvetke - zame predvsem zaradi OSx-a ampak pomislim ne, da bi odštel tolikšno razliko v ceni.. raje si vzamem enkrat mesečno čas pa popucam malo PC, pa je to to.

ahac ::

JanezekNovak je izjavil:

Glede na to, da vedno govorim o izdelku, ki sem ga sam kupil, seveda postavljam pogoje, ki sem jih sam zahteval, ko sem kupoval ta izdelek.

V primeru, da ti ali kdor koli drugi kupuje izdelke, pa bo seveda postavil take pogoje, ki njemu ustrezajo.


Seveda. Jaz govorim o tem, da si nekatere pogoje postavil šele potem, ko si videl, da je to Applova prednost. Če bi ti Android ponujal tisto stvar, Apple pa ne... bi ti bila čisto neuporabna.
OK, sorry... mogoče to ne delaš tega in jaz mal posplošujem.

Ampak sem pa prepričan, da veliko ljudi tako postavlja "pogoje", ko se odloča za nek nakup. Tiste dobre lastnosti so vedno ful pomembne, slabe se pa spregleda in opravičuje. Seveda... ne samo pri Applu in ne samo pri tech izdelkih. Tudi pri jeansu.
Človek pač mora najprej prepričat sam sebe.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zeberdee ::

Bi se pridružil al3nu. iPhone 3GS, ki si ga lastim - ne zamenjam ga za nič. Zaradi uporabniške izkušnje, ki je tu na takem nivoju, da se mu druge izkušnje niti pod razno ne morejo približati.

Lahko, da je iPhone zaradi preprostosti "preneumen" - jaz sem za "občasen" servis htcja moje stranke postal preprosto preveč ukalupljen v preprostost in potrebujem mnogo energije da najdem tisto, kar sem včasih videl v trenutku.

Ostalih izdelkov pa, na žalost, ne poznam.

Pyr0Beast ::

In kaj natančno je ta 'uporabniška izkušnja' ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Gregor P ::

V glavnem to, da uporabnik lahko praktično (intuitivno) brez kakršnegakoli posebnega predznanja enostavno in takoj v celoti namensko uporablja neko napravo (dobro, to je sedaj idealen opis, v resničnem svetu, naprave bolj ali manj odstopajo od tega).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

guest #44 ::

lurker je izjavil:

Problem, ki ga ima Apple, je to, da ga tekmeci slej ko prej dohitijo in prehitijo in mora narediti nekaj novega - iPod/iTunes, iPhone, iPad ... Ko mu to enkrat ne bo več uspelo, bo v velikih težavah.
To je problem?! Pomoje je ravno odsotnost takega luzerskega odnosa v Applu trenutno ena glavnih prednosti. Medtem ko morajo v Dellu, Samsungu in Microsoftu razmišljat, kako najhitreje skopirat stvar, morajo v Applu razmišljajo kaj bodo naredili novega. Kaj češ lepšega (za tiste, ki so ustvarjalni, za ostale je pa to nočno mora, ja). Da pa nihče ni večen je pa itak jasno. Ampak imitatorji imajo ponavadi manj bogato kariero. Redkokateri terasa bend ne bi bil rajši Beatles.

Jz se ravnam v lajfu še vedno po biggest bang for the buck, tko da Appla vrjetno še neki časa ne bom imel. Treba podpirat prosti trg. mislim, da neinformiranost potrošnikov ni pametno spodbujat.
Dokler si besposličar in je tvoj čas neskončno poceni je to tudi edini možni odnos. Kasneje pa tudi 'law of diminishing returns' (kot pravi Avenger) ni več tak problem. Pa naj gre za Apple, BMW, Microsoft ali D&G.



Nebi se strinjal s tem. Jz trdim, da dokler boš kupoval neki kar ti konkretno vpliva na finančno bilanco, si boš vzel čas da preučiš zadevo.

Sicer pa so odgovori "uporabniška izkušnja" zlo vague. Razen če kupiš res nekaj levega pol bi morala biti ta izkušnja na zadovoljivem nivoju. To je IMO predvsem stvar navade. Tudi če je, enostavno ne more pretehtat tako velike cene.

Tko, da bi se kr strinjal da je Apple trendovska znamka, saj ste sami rekli...da si kul če ga imaš. I'm not impressed by that.

Pa pravi dedci kupijo prve hlače, ki jih vidjo v trgovini jih nosijo še ko se vse stržejo in če se mu kdo smeje ga nabijejo :D Ampak glede na to, da teh časov ni več mislim, da se ne rabimo ravnat na tak način.
Pravi dedec mora vedet kaj počne, tudi če kupuje nov PC.

techfreak :) ::

Pravi dedec mora vedet kaj počne, tudi če kupuje nov PC.

Torej "pravi dedec" ne sme kupiti Maca in BMWja?

Furbo ::

Eni vedno gledajo na zadeve samo iz vidika cene, vedno bi samo šparali šparali šparali. Jaz sem ves ta trud, ki ga nekateri vlagajo v neskončna primerjanja cen in računanje, raje vložil v povečanje dohodkov. Se precej bolj splača.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

CoolBits ::

Torej "pravi dedec" ne sme kupiti Maca in BMWja?

Seveda ne... če bi, bi potem ljudje pljuvali po njemu, da kako lahko kupi tako precenjen krš...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CoolBits ()

Bananovec ::

Gregor P je izjavil:

V glavnem to, da uporabnik lahko praktično (intuitivno) brez kakršnegakoli posebnega predznanja enostavno in takoj v celoti namensko uporablja neko napravo (dobro, to je sedaj idealen opis, v resničnem svetu, naprave bolj ali manj odstopajo od tega).

Tako!
Imel iPhone 3GS 10 minut v roki in doživel to, česar pri Spici nisem v 4 mesecih. Imel možnost ogleda Samsung Galaxy S in še vedno preferiram iPhona, pa magari 3GS.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

s1m0n ::

Pa saj vmesnik je superca na iPhonu res ni potrebno nič poznat pa se znajdeš!
Samo teh problemov tudi pri nobenem drugem telefonu nisem imel (android, windows p7...) je večinoma vse enako!

trnvpeti ::

Pod haubo je nek unix
Pri winsih tega ni
To potegne za sabo marsikaj
Cez x let deluje sistem isto
Pri winsih tega ni

Design pod dva

Inovacije ala touchpad timemachine

In nazadnje, dela cez cas na slabsem hw
In ta minus se v bistvu norcuje iz cele zgodbe

Pozabil stabilnost sistema
Se nekaj doda,upgrade
Vse deluje

Winsi,hmm doloceni problemi
Tudi pod linuxom knjiznice kr neko sranje naredijo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MacBook.. Dobra izbira? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8813812 (11073) opeter
»

Novi in cenejši MacBooki Air (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
9622355 (17340) hojnikb
»

Mac OS X desetletnica

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
186118 (5326) Ginginova
»

Applov dobiček rekorden (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Rezultati
20652635 (48728) Limit-sky
»

Nazaj k Macom, OS X

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
307400 (6548) techfreak :)

Več podobnih tem