» »

MacBook.. Dobra izbira?

MacBook.. Dobra izbira?

«
1
2

urostech ::

Pozdrav!
Trenutno sem v 9. Razredu OŠ. Kot mi kaze so ocene kar uredu in se nameravam upisati na Vegovo-tehnik računalništva. Ob koncu tega šolskega leta, sepravi junija pa si zelim kupiti nov racunalnik. Na budgetu mam okoli 1500e. Sedaj je se tesko povedati, saj bo do takrat prislo ven veliko novih racunalnikov. A zanima me kaj je bolje za to solo; iOS ali Windwos?
Hvala za nasvete!
Lp, Uroš

xda develope ::

Prva stvar...v soli ne bos mogel imeti racunalnika med poukom....

zee ::

Za srednjo solo ga tudi ne potrebujes.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Heavy ::

Laptopa ne rabiš. En USB ključek z 32GB bo dovolj da boš prenašal reči med domom pa šolo.


Pa če rabiš novi računalnik, porabi 500€ za eno namizno kišto. Ostalo daj na banko, za nakup prvega avta v 3. ali 4. letniku srednje.
#TeamFelix

videc ::

+1, kar pravijo ostali, pa slovenščino izboljšaj, če se boš vpisal v srednjo šolo.

jero_no1 ::

Če želiš dat tolk denarja za računalnik in imet nek status frajerja v razredu, potem kar na Macbooka. :)

Če pa želiš imet nekaj uporabnega za delat kupi navaden prenosnik z Win za polovico tega budžeta, ostalo pa šparaj za kaj drugega.

N0t0ri0us ::

kupi škatlo za 500€, ostalo boš tako ali tako porabil za alkohol in cigarete.

mtosev ::

za šolo si ti verjetno boljši windowsi. saj moje mnenje je to
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

m0LN4r ::

jero_no1 je izjavil:

Če želiš dat tolk denarja za računalnik in imet nek status frajerja v razredu, potem kar na Macbooka. :)

Če pa želiš imet nekaj uporabnega za delat kupi navaden prenosnik z Win za polovico tega budžeta, ostalo pa šparaj za kaj drugega.

Nevem, ce bo z macom glih frajer... temu se nekak drugace rece
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

TwingoLove ::

Kupi Macbooka, večletna investicija če boš za računalnik lepo skrbel. Šole res da večinoma vsiljujejo Windowse, ampak kolikor imam jaz izkušnje so se večinoma stvari delale na Linuxih. Ne vem če sem celo mojo srednjo šolo kdaj uporabil šolski računalnik, vsak dan uporabljal samo prenosnik, tudi za zapiske.
Drugače pa če ne igraš igric in boš dejansko uporabljal maca samo za resno delo, se ti ga na dolgi rok splača kupit.
Frajer gor, dol.. če si denar prislužil, našparal sam, ne vem kje je problem da ga ne kupiš.
Če pa se ti gre za to, ker pač japka zadaj sveti (pri najnovejših macih ne več), pa ti tudi jaz raje priporočam, da se raje vsedeš pred kako knjigo slovnice.

m0LN4r ::

Se boljsa investicija je tudi novi Asus ROG STRIX z i7 in GTX 1060 in IPS G-Sync Monitorjem 16GB DDR4 Rama in SSDjem.
Ali pa ce kaj manjsega ala 14" potem Novi RazerBlade
Ne pa te podhranjene jabke...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Siddh ::

Windows prenosnik za 600€ bo dovolj za vsa 4 leta srednje. Polek tega smo vsaj mi delali v srednji s softwarom ki je večinoma deloval samo na windows in ti apple ne bo nič koristil.


Motion ::

V šolo ga tako al tako nebo smel nosit(ozroma ga uporabljat med poukom), tako da naj raj vzame desktop, bo vsaj več časa trajalo, pa še nadgradit ga je bolj lahko.

Heavy ::

TwingoLove je izjavil:

Ne vem če sem celo mojo srednjo šolo kdaj uporabil šolski računalnik, vsak dan uporabljal samo prenosnik, tudi za zapiske.



Če pogledaš po učilnicah FRIja se opazi, da malo kdo z seboj hera laptop da dela zapiske. 99% jih piše na roko zapiske. Še programerske izpite se včasih na roko piše kodo na papir.

Tisto kodo, ki se jo napiše na predavanjih pa se komot doma pretipka in potestira kako deluje. Itak se bo pol leta obdelovalo for zanko preden se gre na bolj kompleksno do while zanko :))
#TeamFelix

Invictus ::

Heavy je izjavil:


Če pogledaš po učilnicah FRIja se opazi, da malo kdo z seboj hera laptop da dela zapiske. 99% jih piše na roko zapiske. Še programerske izpite se včasih na roko piše kodo na papir.

Tisto kodo, ki se jo napiše na predavanjih pa se komot doma pretipka in potestira kako deluje. Itak se bo pol leta obdelovalo for zanko preden se gre na bolj kompleksno do while zanko :))

Potem pa nisi hodil na isti FRI kot jaz...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TwingoLove ::

:)) Tudi jaz ne vem na kak FRI si ti @Heavy hodil gledat

sandmat ::

TwingoLove je izjavil:

Kupi Macbooka, večletna investicija če boš za računalnik lepo skrbel. Šole res da večinoma vsiljujejo Windowse, ampak kolikor imam jaz izkušnje so se večinoma stvari delale na Linuxih. Ne vem če sem celo mojo srednjo šolo kdaj uporabil šolski računalnik, vsak dan uporabljal samo prenosnik, tudi za zapiske.
Drugače pa če ne igraš igric in boš dejansko uporabljal maca samo za resno delo, se ti ga na dolgi rok splača kupit.
Frajer gor, dol.. če si denar prislužil, našparal sam, ne vem kje je problem da ga ne kupiš.
Če pa se ti gre za to, ker pač japka zadaj sveti (pri najnovejših macih ne več), pa ti tudi jaz raje priporočam, da se raje vsedeš pred kako knjigo slovnice.


malo za hec: nikoli ne zaupaj ljudem, ki linux sklanjajo kot množinski samostalnik! >:)

sicer pa kar so ti ostali rekli - pozabi na macbooka, kupi si stacionarca, če boš delal doma. Sicer (dijaški dom etc) pa razmisli o kakšnem Asusu.

Heavy ::

TwingoLove je izjavil:

:)) Tudi jaz ne vem na kak FRI si ti @Heavy hodil gledat



Ja, odštejem tiste, ki so v zadnjih klopeh LoL nažigali pa torrente dol kidali.
#TeamFelix

jero_no1 ::

m0LN4r je izjavil:

jero_no1 je izjavil:

Če želiš dat tolk denarja za računalnik in imet nek status frajerja v razredu, potem kar na Macbooka. :)

Če pa želiš imet nekaj uporabnega za delat kupi navaden prenosnik z Win za polovico tega budžeta, ostalo pa šparaj za kaj drugega.

Nevem, ce bo z macom glih frajer... temu se nekak drugace rece


Jz jim drugače pravim iBedak, ampak nočem s tem nobenga osebno poimenovat. Vsak lahko s svojim (ali očijevim) denarjem počne kar ga je volja, jz ne bom zaradi tega imel čisto nič manj.



Heavy je izjavil:

TwingoLove je izjavil:

:)) Tudi jaz ne vem na kak FRI si ti @Heavy hodil gledat



Ja, odštejem tiste, ki so v zadnjih klopeh LoL nažigali pa torrente dol kidali.


:D:D:D Just made my day...

Jerry000 ::

Hm...vprašanje OP je enostavno, iOS ali Windwos...ne vidim kje je spraševal, če lahko nese v šolo.

Kar se tiče FRI in prenosnikov...na FERI 1. letnik skor brez prenosnikov, proti koncu pa so nosili s seboj (od zadnje do prve vrste). Zadnja vrsta je seveda igrala, prva pa učila.

Invictus ::

Heavy je izjavil:

Ja, odštejem tiste, ki so v zadnjih klopeh LoL nažigali pa torrente dol kidali.

V mojih časih torrenti še niso obstajali :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

OrkAA ::

Hm, potem ze pocasi vstopas v 40. leto zivljenja?

Invictus ::

Glede na to, da je bil Slackware na 96 disketah, lahko potem sklepaš ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

issak ::

urostech je izjavil:

Pozdrav!
Trenutno sem v 9. Razredu OŠ. Kot mi kaze so ocene kar uredu in se nameravam upisati na Vegovo-tehnik računalništva. Ob koncu tega šolskega leta, sepravi junija pa si zelim kupiti nov racunalnik. Na budgetu mam okoli 1500e. Sedaj je se tesko povedati, saj bo do takrat prislo ven veliko novih racunalnikov. A zanima me kaj je bolje za to solo; iOS ali Windwos?
Hvala za nasvete!
Lp, Uroš


Kot so že ostali rekli, jurja daj na banko, in kupi namizni računalnik za 500€.
V srednji šoli ti bosta še vedno najbolj prav prišla papir in svinčnik.

In pa iOS je na iPadu, iPhonu in iPodu, Macbook pa ima MacOS (prej je bil OSX)
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

jtothek ::

Kaj če bi si raje del teh 1500 evrov prišparal in si za to kupiš en navaden prenosnik ali pa navaden škatla PC. Ker v srednji šoli ne boš grozno rabil jakega računalnika ali pa mobilnosti, pa z Macom tudi ne boš mogel game-at (če ti to kaj pomeni). Potem pa si čez štiri leta lahko Maca kupiš, ker na faksu pa ti bo mobilnost prav prišla, pa še tu ni mobilnosti nujnega pomena.

1500 evrov za srednje šolski računalnik dati se mi zdi kot overkill.

TwingoLove ::

@sandmat "malo za hec: nikoli ne zaupaj ljudem, ki linux sklanjajo kot množinski samostalnik! >:)"
Just made my day! Thank you! :))

issak ::

Jerry000 je izjavil:

Hm...vprašanje OP je enostavno, iOS ali Windwos...ne vidim kje je spraševal, če lahko nese v šolo.

Kar se tiče FRI in prenosnikov...na FERI 1. letnik skor brez prenosnikov, proti koncu pa so nosili s seboj (od zadnje do prve vrste). Zadnja vrsta je seveda igrala, prva pa učila.


Definivno Windows potem, iOS je mobilni OS... probaj z iPadom faks narest...
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

FotoModel ::

Glede na to, da še ne ločiš razlike med Windows in iOs, definitivno nabavi Windowse. Pa še zato, ker kot kaže, ti bo budžet trenutno premalo za recimo "Pro" Macbook, ker je okrog 1800€+ (pa še niti frajer neboš več, niti taprav iBedak, kot je že nekdo omenil, ker se na novih več Apple logo ne sveti).

njyngs ::

Lahko pa tale "mac book" kupiš:
http://www.apple.com/shop/product/MLXF2...

Kar pa ostane pa naj gre za en Zenbook

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

c3p0 ::

Kot prvo, Macbook nima iOS-a.

adhoc ::

Macbook ne zna osnovnih funkcij, kot je recimo formatiranje usb ključka v uporabno stanje za Windows. Ali branje bitrate posnetkov v finderju.

Je pa lep!

OrkAA ::

To je mal smesna trditev. Tudi windowsi ne znajo sformatirat kljucka v uporabno stanje na OS X.

Sicer se pa kljucke zaradi kompatibilnosti formatira v FAT32, kar pa znajo prav vsi operacijski sistemi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OrkAA ()

urostech ::

Vidim da nekateri ravno neznate pomagat.. se pa zahvaljujem vsem za nasvete.
Sepravi ce uzamem windows. Rabin zelo tanek prenosnik in da je predvsem lahek in ekran tam od 12 do 14 inchov.
Kaksni predlogi?

adhoc ::

OrkAA je izjavil:

To je mal smesna trditev. Tudi windowsi ne znajo sformatirat kljucka v uporabno stanje na OS X.

Sicer se pa kljucke zaradi kompatibilnosti formatira v FAT32, kar pa znajo prav vsi operacijski sistemi.


Nah, mac os ne zna sformatirat berljive particije za windows. No, vsaj maverick ne. Fat32 ne deluje, na zalost.

urostech je izjavil:

Vidim da nekateri ravno neznate pomagat.. se pa zahvaljujem vsem za nasvete.
Sepravi ce uzamem windows. Rabin zelo tanek prenosnik in da je predvsem lahek in ekran tam od 12 do 14 inchov.
Kaksni predlogi?


Saj si dobil nasvet, samo ne pase k tvojim zeljam. Da izpostavim: macbook je precenjen drek, ki je neuporaben razen za majhno skupino ljudi, v katero ti ne spadas. Recimo jaz sem letos kupil nepremicnino, pa vseeno med najvecje dosezke letosnjega leta stejem, da sem se znebil tega sranja ki se imenuje macbook.

Kupi si surface, na kakem znizanju na amazonu ga bos dobil ze za kakih 700€. Odlicen racunalnik.

OrkAA ::

adhoc: Sem ze dlje casa osx uporabnik in sem sformatiral ze nesteto kljuckov. Nikoli nisem imel problemov z branjem na windowsih ali kjerkoli drugje. Sumim, da si nekaj zajebal - mogoce si formatiral v exFat.

Aha, obstaja se ena moznost zakaj ti ni delovalo. Verjetno si jih formatiral z GPT particijsko tabelo. Mislim, da tega windowsi ne znajo dobro prebrat. Moras pazit, da uporabis MBR + fat32.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OrkAA ()

techfreak :) ::

@OrkAA: GPT in exfat novejsi Windowsi kar lepo prebavijo, tezava je edino z exfat na Linuxu, ker ni privzeto vkljucen v distribucije.

adhoc ::

OrkAA je izjavil:

adhoc: Sem ze dlje casa osx uporabnik in sem sformatiral ze nesteto kljuckov. Nikoli nisem imel problemov z branjem na windowsih ali kjerkoli drugje. Sumim, da si nekaj zajebal - mogoce si formatiral v exFat.

Aha, obstaja se ena moznost zakaj ti ni delovalo. Verjetno si jih formatiral z GPT particijsko tabelo. Mislim, da tega windowsi ne znajo dobro prebrat. Moras pazit, da uporabis MBR + fat32.


To je mozno, da ga nisem dal na mbr, ampak se vedno sem s tem omejen na 4gb fajle max. Pa v shellu sem si moral narediti skripto, da mi je potegnila bit rate glasbe, ker tega mac os ne zna nativno. Za OS ki je bojda za glasbenike je to katastrofa, sori. Ma cel kup problemov sem imel z mac os, pa uporabljam linux in windows vsak dan kot power user. Pa nisem apple hater, ios je za moje pojme dalec najboljsi mobilni os, na primer. Mac OS je enostavno ostal nekje zadaj za windows, zal, razen za kake res specijalne namene (video produkcije, rendering).

pixelzgaming ::

Prenosnik si kupi, ko ga boš resnično potreboval. Kateri OS uporablaš zdaj? Če si na Windowsih ostani tam.
Komp: 2600X | 16GB DDR4 | 500GB NVMe | 10 + 10 + 6 + 4 TB HDD | GTX 1060 6GB
Telefon: S23 Ultra
Avto: Megane MK4 GTLine

jtothek ::

urostech je izjavil:

Vidim da nekateri ravno neznate pomagat.. se pa zahvaljujem vsem za nasvete.
Sepravi ce uzamem windows. Rabin zelo tanek prenosnik in da je predvsem lahek in ekran tam od 12 do 14 inchov.
Kaksni predlogi?



Mislim, da si se ti že odločil kaj si boš kupil, zdaj pa bi mi morali tvojo odločitev potrditi.

petrus ::

Slaba izbira, sploh v teh letih, kjer pride najbolj vsestranska naprava prav.

Mac Booki so ravno obratno od tega, novi niti navadnega USB porta ne premorejo!

Moj nasvet: Lenovo
stati inu obstati

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: petrus ()

bluefish ::

Kaj v stilu Dell XPS 13, MS Surface Pro,... Jasno, drugo je debata, če tak prenosnik dejansko potrebuješ (za šolo ga definitivno ne in bo po začetnem "frajarjenju" ležal doma - morda celo pri tebi >:D ).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

hojnikb ::

za srednjo si naj nabavi dekstop mašino, prenosnik pa potem za faks. SImpl k pasulj.
#brezpodpisa

KraitPay ::

V srednji šoli rabiš prenosnik..yea right :) nice try. Bi rekel še nekako če bi OP gledal nekaj za 200€, toliko pač da ima nekaj.
Ko gleda za japko se pa gre itak samo za status, tako da jaz bi rekel no go pri meni. Frajerji mi nagonsko ne potegnejo.

hojnikb ::

japka v srednji šoli zna bit sploh rizik, ker ti jo zna kdo iz faušije hitro smuknat :)
#brezpodpisa

Thuban ::

v srednjo šolo prenosnika sigurno ne boš nosil.

kupi si kak win/linux namizno mašino za domov s čimvečjim zaslonom in to je to.

hojnikb ::

#brezpodpisa

Thuban ::

urostech je izjavil:

Vidim da nekateri ravno neznate pomagat.. se pa zahvaljujem vsem za nasvete.
Sepravi ce uzamem windows. Rabin zelo tanek prenosnik in da je predvsem lahek in ekran tam od 12 do 14 inchov.
Kaksni predlogi?


ne, ti rabiš računalnik, ki ti bo zdržal do faksa, takrat pa si boš kupil top shit prenosnik za faks, če ga boš rabil.
To je lahko seveda tudi windows prenosnik. Ali osX prenosnik. Dvomim pa, da dejansko rabiš prenosnik.

Macbook je dobra izbira, če ga rabiš. Ali recimo programiraš mobilne aplikacije za iOS? Ali programiraš spletne aplikacije (tu zna apple koristiti)? Ali programiraš v C? Če bi rad apple prenosnik samo zato ker se fajn sliši pa raje kupi kakšno namizno mašino za 500 EUR, preostalih 1000 EURpa imej v žepu za sprotne potrebe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

sajmon ::

Še moj komentar: kupi stacionarni računalnik + kvaliteten monitor ( ali dva ).
Če bi že rabiš prenosnik, bi na tvojem mestu vzel thinkpad lenovo x220 ali pa T420s.

jype ::

urostech> Sepravi ce uzamem windows. Rabin zelo tanek prenosnik in da je predvsem lahek in ekran tam od 12 do 14 inchov.

Asusov ultrabook. V srednji šoli ga ne potrebuješ, sajmonov T420s je za srednjo šolo bistveno boljša izbira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

issak ::

Če te dosedanji komentarji niso prepričali, ga pa kupi. Pač medtem ko bodo kolegi nažigali Overwatch in Battlefield boš ti japke gledal, ker na Macu večina iger ni podprtih, tiste ki pa že so, bodo pa mogoče delale na ultra low, ker z integrirano grafiko kaj več ne bo šlo. Preberi še enkrat komentarje od vrha dol. Tukaj smo že vsi končali osnovno in srednjo šolo, pa faks večinoma tudi, in ti iz lastnih izkušenj povemo da v srednji šoli (tudi tehnični) bolj prav pride gaming stacionar kot pa macbook. Tiste programe ki jih že boste nucali v šoli bodo na Windowsih, potem boš pa laufal virtalke ali dual bootal in boš imel underpowered laptop za ceno povprečnega laptopa + gaming kište.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

WWDC 2019: Applove novosti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
12324574 (19087) s1m0n
»

Apple predstavil nove iPad, MacBook Air in Mac Mini (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
51671279 (59628) leiito
»

Macbook vs Elitebook

Oddelek: Kaj kupiti
313868 (2487) prodamscene
»

Je Apple res kisknil z novimi MacBook Proji? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34275381 (60367) c3p0
»

Čez dober teden prihaja macOS Sierra

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4214649 (11567) matijadmin

Več podobnih tem