» »

Dokumentarec o razpadu Jugoslavije

Dokumentarec o razpadu Jugoslavije

inferno666 ::

Ker sem bil takrat ko je jugoslavija razpadala šre premajhen, da bi razumel kaj se je dogajao, me za nima če obstaja kak dober dokumentarec o razpadu Jugoslavije. Zanima me tudi kasnejša vojna v bosni, ki se jo bežno spomnim iz poročil.

Brane2 ::

Evo ene take štartne točke:

SMRT JUGOSLAVIJE

Malo je zmede, ker so serijo parih delov razsekali še za YT, torej imaš "Prvi dio 1", "Prvi dio 2", "Drugi dio 1" etcetc.
On the journey of life, I chose the psycho path.

fosil ::

Ja tale BBC-jev Smrt Jugoslavije (Death of Yugoslavia) je dober, ampak ne vem če je tole na youtubu vse, ker komplet zadeva ima 3 dvd-je, oziroma 6 delov po 50 min.
Mal poglej na travnikih, oziroma možno da se kje dobi tudi za kupit.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Brane2 ::

AFAIK je. Sam sem si ga tako odgledal.
On the journey of life, I chose the psycho path.

inferno666 ::

Sem našel na Partusu, in obstaja v 5 delih.

Hvala za tole, točno to sem iskal :).

Evo še vsebina, če še koga zanima:
Prvi DVD:

Prebujenje nacionalizma
Pot v vojno
- Kosovo, 24. april 1987
- začetek legende o Slobodanu Miloševiću
- začetek jugoslovanskega političnega spora
- odhod slovenske delegacije iz Beograda
- Cankarjev dom, 27. februarja 1989

Drugi DVD:
Vojne za neodvisnost
Vrata pekla
- razglasitev samostojnosti Slovenije in Hrvaške
- vojna za Slovenijo
- Vukovar
- začetek etničnega čiščenja
- vojna v Bosni, Sarajevo

Tretji DVD:
Varno območje
Pax Americana
- Srebrenica
- načrt Vance-Owen
- Mostar, Sarajevo
- posredovanje Nata
- bombardiranje Beograda

Četrti DVD:
Padec Miloševića
- demonstracije v Beogradu
- volitve, Zoran Đinđić, Vojislav Koštunica
- Srbsko gibanje obnove
- aretacija Miloševića
- začetek sojenja v Haagu

Peti DVD:
Carlin seznam
- Haag, marec 2005
- pričevanja prebivalcev Srebrenice
- mednarodni pritiski na Hrvaško in Srbijo
- aretacija generala Anteja Gotovine
- >>matere iz Srebrenice<<

Brane2 ::

je pa na najbolj slavnem travniku torrent serije.

Oziroma jih je kar nekaj. Vpiši vanj Yugoslavia kot iskalni pojem...
On the journey of life, I chose the psycho path.

nkgacm ::

Pravkar pogledal omenjeni dokumentarec. Zanimivo. Ob tej temi sem se zadnjič pogovarjal z starejšim človekom in ko je debata nanesla na odhod slovenske delegacije iz skupščine KPJ je rekel da je to bila predvsem "taktična" poteza slovenskih komunistov, saj bi se z tem prikupili slovenskemu narodu, pri katerem so se kazale močne ambicije po osamosvojitvi. Zanima me če mi lahko kdo razloži dogajanje v sloveniji od npr. titove smrti do leta 91 ( predvsem dogodki in ljudje ki so se "borili" za samostojnost pred letom 90. Zanima pa me tudi vsebina amandmajev, ki so jih na tisti seji tako gladko zavračali.

St235 ::

Dobronameren nasvet: Ne pričakovat preveč konstruktivnih odgovorov, ker se bo zdaj zdaj začel flame war me rdečimi, belimi, črnimi in kodrlajsastimi.

Gre z apolpreteklo zgodovino in, če se o dogodkih v drugi svetovni vojni ne znamo poenotit potem je malo verjetno, da se bomo znali tukaj. Je pač tako, da je zgodovino teško pisat, če so akterji še živi.

Drugače ni napačna knjiga Three Yugoslavias http://www.iupress.indiana.edu/product_...

Splošen pregled boš našel tudi v tem diplomskem delu:
http://dk.fdv.uni-lj.si/dela/Race-Helen...

Matako ::

nkgacm je izjavil:

Zanima me če mi lahko kdo razloži dogajanje v sloveniji od npr. titove smrti do leta 91 ( predvsem dogodki in ljudje ki so se "borili" za samostojnost pred letom 90.



Če bi moral izbrati eno besedo za povzetek 80-91 bi bila verjetno "hiperinflacija".

Ekonomske krize niso bajka: pravijo, da smo takrat lepše živeli - samo živčni smo bili pa očitno še bolj kot danes. In ko popustijo živčki se ponavadi začne pretep ...
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

WizmoTo ::

Weight of chains je precej ubog, bolj v stilu moorovih "dokumentarcev", kot pa kaj kredibilnega (se lepo vidi, ko prikazujejo jugo kot nekaj najlepšega na svetu in pa tisto, ko v ljubljani sprašujejo "ljubljančane" o EU). Unega z BBC si oglej, pa uni, ki ga je RTVSLO naredila o osamosvojitvi, tudi ni bil slab (se lepo vidi z intervjujev politikov, kako so lagal, pa da niso vedli eden za drugega, kaj so govorili in počeli :D)

uha, na netu je:
http://rtvslo.si/osamosvojitev/prispeve...

Yugos ::

WizmoTo je izjavil:

Weight of chains je precej ubog, bolj v stilu moorovih "dokumentarcev", kot pa kaj kredibilnega (se lepo vidi, ko prikazujejo jugo kot nekaj najlepšega na svetu in pa tisto, ko v ljubljani sprašujejo "ljubljančane" o EU). Unega z BBC si oglej, pa uni, ki ga je RTVSLO naredila o osamosvojitvi, tudi ni bil slab (se lepo vidi z intervjujev politikov, kako so lagal, pa da niso vedli eden za drugega, kaj so govorili in počeli :D)

uha, na netu je:
http://rtvslo.si/osamosvojitev/prispeve...


res je dost nostalgičen, samo ko gledaš tuje, pa samokritičnosti ni...

To da ni bilo interesa tujih korporacij o jugi in kako je zdaj bivša juga zadolžena od tujcev do vratu pa noben ne pove, lep balans samoocenjevanja ane?

cebelar123 ::

Kaj pa je tako narobe tem dokumentarcem Weight of chains. Imaš priložne vse papirje o katerih se govori. Imaš vzporedno prikazana poročila HTVja in Srbske televizije, da vidiš kako so ljudje poročali o isti stvari praktično z istimi besedami ampak 1x uporabili besedo Ustaš drugič Četnik. Prikazane imaš ljudi kateri so kljub drugi nacionalnosti pomagali vsem ki so bili pripravljeni sprejeti pomoč. Imaš statističe podatke o Jugoslaviji kateri niso napačni in na koncu prikazano kaj EU počne vsem tudi Sloveniji.

Za moje pojme eden boljših dokumentarcev.
Drugače pa imaš še dokumentarec Crvene baretke

Goran's Blog ::

Tale je lep tudi:

nkgacm ::

Mene ne zanima toliko vojna na balkanu ampak dogajanje pred vojno, ker mislim da se želja po osamosvojitvi in seveda pot k osamosvojitvi ni začela leta 89 ampak so bila kaka gibanja verjetno tudi prej. In po moje kar uspešna glede na to da so na 14. izrednem kongresu glasovali o večji avtnomnosti republik ( s čem je po moje partija hotela pomirit ljudstvo). Danes če pogledaš je vsak ki ima 5 minut časa glavni slovenski osamosvajalec. Zanima me torej kdaj so se pojavile prve (javne) težnje za samostojno Slovenijo in kdo jih je zastopal.

cebelar123 ::

Titovi Duhovi 2008 je še en dokumentarec kateri govori o dogodkih pred letom 91.
Je pa res da se kaj resnega pred letom 84 po moje ni dogajalo v tej smeri. Če računaš je konec 80tih cela Yuga jokala na porgebu Tita. Leta 1984 pa je Milošević začel svojo kariero "bolj resno". Mogoče bo kdo povedal kaj več.
Na zgornem dokumentarcu pa itak pove vse CLIP. Bistvo cele vojne za Slovenijo
!

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Republika Srpska (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
25349429 (44120) bluefish
»

Sojenje Karadžiću (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18319870 (12687) perci
»

Ratko Mladić bo dobil sobo v Haagu... (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8213954 (10347) nuclear
»

Karadzic -- was arrested in Belgrade (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
816319 (3972) kixs
»

Slobodan miloševič (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17412961 (9196) Doman

Več podobnih tem