» »

Kepler najdu planet podoben zemlji!

Kepler najdu planet podoben zemlji!

1
2
3 4

Zero0ne ::

Thomas je izjavil:

Moje stališče je jasno. Življenje s civilizacijo težko nastane, potem je pa verjetna tehnološka Singularnost, ki je videti nekako tako, kot da bi Vesolje spremenilo agregatno stanje.


Da povzamem tvoje stališče: ET civilizacij ni, ker še nismo opazili nobene, ki bi sledila trendu napredka, ki ga predvideva tvoja nepodprta hipoteza?

Mislim, da je razpon med bakterijami in intergalaktičnimi imperiji vseeno dovolj velik, da obstaja cel ekosistem vrst med tema dvema ekstremoma. In da prehod od enega do drugega za dano vrsto ni niti približno tako samoumeven, kot to predvidevaš. Je preveč točk, kjer se lahko razvoj ustavi oziroma obrne.
uname -o

guest #44 ::

Thomas je izjavil:

Večina zvezd ne omogoča nobene naseljive cone na dolgi rok. Nobene.

Tudi Sonce je ne, samo Zemlja se na srečo odmika od njega in njeno vrtenje upočasnjuje, ravno prav za Sončevo napihovanje.

FYI.


Gahhh Thomas, haven't we cleared that out the previous time?

BigWhale ::

Zero0ne je izjavil:

Mislim, da je razpon med bakterijami in intergalaktičnimi imperiji vseeno dovolj velik, da obstaja cel ekosistem vrst med tema dvema ekstremoma. In da prehod od enega do drugega za dano vrsto ni niti približno tako samoumeven, kot to predvidevaš. Je preveč točk, kjer se lahko razvoj ustavi oziroma obrne.


Enocelicarji nas ne zanimajo, ker se jih ne nucamo bati.

Ker alien enocelicar ne more biti bistveno drugacen od nasega enocelicarja. Drug DNA oziroma nekaj temu podobnega in drugi kemijski procesi, ki se izvajajo v alien celici. Zanimivo? Vsekakor ampak nic kar bi nam tako zelo hudo koristilo.

Thomas ::

Gahhh Thomas, haven't we cleared that out the previous time?


We have. Many times. Ampak se vas nič dosti ne prime. Zahtevate nujnost alienov, zaradi velikosti Vesolja. Napaka.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Saladin ::

IMO je vprašanje vse bolj "politično" kot pa znanstveno.

En tabor podpira možnost večih alienov ker ne podpira unikatnosti Zemlje,
drugi pa podpira unikatnost Zemlje ker ne podpira možnost večih alienov.

Vsi hočejo biti minimalistični po svoje, kar pa se v teh primerih izključuje.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

BigWhale ::

Jest podpiram aliene ampak dalec dalec stran. :) Tle bliz jih ni.

guest #44 ::

Thomas je izjavil:

Gahhh Thomas, haven't we cleared that out the previous time?


We have. Many times. Ampak se vas nič dosti ne prime. Zahtevate nujnost alienov, zaradi velikosti Vesolja. Napaka.


Nerad spet igram to že škripajočo kaseto argumentov, ampak morem.

Iščemo planet z nekje +/- 30% success/survive rate od Zemlje. Osebno menim, da je okvir še večji, amapk 30% ni neka nemogoča ocena, vsaj po mojem guesstimate iz podatkov, ki jih imamo.
To pa je že večji interval kjer se lahko zgodi kaj enako zanimivega kot na zemlji.


Enostavno zavreči to možnost, ker bi s tem kvarila nek grand plan ni very scientific.

49106 ::

Koliko takih planetov smo do sedaj odkrili? Kateri odkriti planet je dejansko najbolši približek Zemlji in koliko sta si podobna?

guest #44 ::

Po masi jih je sicer nekaj malega, po obstoju tekoče vode pa mislim, da še nobenega, vodne pare pa mislim, da je bil eden. Ampak poudarek, da z "resnejšim" planet hunting-om smo začeli šele z keplerjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

guest #44 ::

Nič skrb vzbujajočega za prihodnost planet huntinga.

1000 kandidatov šele mamo, pa se že delamo pametne. Počakajmo na večji vzorec.

BigWhale ::

Sej najprej so zacel 'pametovat' iskalci. :)

Thomas ::

Kako jaz (tudi) razmišljam? Ne samo v primeru alienov, ampak tudi v mnogih drugih primerih.

Imamo nek stoletni trend, ki je v zadnjem stoletju zmanjšal ocenjevano vrednost na civilizacj na osončje, z več kot 1 na manj kot 1/1000.

Bolje vidimo v Vesolje, bolj mrtvo zgleda, že 100 in več let. Radijski astronomi slišijo milijardokrat bolje že kot včasih so, pa je še vedno tišina. Se reče, trend zaznanih na slišnost, gre tudi strmo dol, že desetletja.

Kaj lahko ta trend obrne v prvotno stanje, ob začetku 20. stoletja, ko je bil Mars takorekoč zagotovo poseljen, Venera pa sploh? Nič.

Kaj ga lahko zadrži na trenutnih "precej civilizacij na galaksijo"?

Tudi ne vidim, da bi ga kaj lahko.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

guest #44 ::

Takratni trendi so bili bazirani na bolj kot ne...blind hope. Akvadukti na marsu so bili več ali manj plod domišljije kot pa nekega resničnega znanstvenega sklepa.

Opazovanje vesolja smo šele začeli. Se strinjam, da visoko razvite civilizacije niso preveč pogoste in zaenkrat bolj slabo kaže. Za nam konkurenčne civilizacije pa je igra še odprta. Sicer pa jaz, kot sem že omenil, bom zadovoljen z bakterijo.

Zgodovina sprememb…

AtaStrudl ::

To, da nas se ni pozrla kaka tuja singularnost pomeni samo to, da je nekje "veliki filter", ki zlepa koga ne spusti skozi.

Zdaj, vprasanje je ali smo MI ze skozi? Optimisti (Thomas) pravijo, da smo, pesimisti pa, da nas lahko se caka (ceprav je "singularnost blizu", in na videz ni vec dosti casa za veliki filter, pa se v resnici tudi moznosti za njegovo izvedbo eksponencialno gostijo gray goo, bad AI, nukewar, CERN gone bad, klimafuc, ....).

Jaz sem glede tega nekako agnostik. Pravim samo, da iz SETI radijske tisine ni mozno kaj dosti sklepati.
Mi smo na glas vpili samo kakih 50 let, zdaj pa nasi signali postajajo podobni sumu (ker je to pac informacijsko optimalno), broadcasting pa nadomescajo opticna vlakna, itd.
Ce so civilizacije radio glasne samo 50...100 let, ni cudno, da nobene ni slisati. Pa tudi za zaznavanje Zemeljskih signalov v najbolj glasnih letih bi na medzvezdnih razdaljah rabili za velikostne razrede vecje antene, kot jih premoremo zdaj.

guest #44 ::

Agree.

Thomas ::

Filtri so bili, več, ne samo eden. Prav tako so lahko filtri tudi še pred nami. Morda še bolj neprehodni.

Morda je sama Singularnost Veliki filter, ki ga praktično ne moremo preživeti.

Lahko se vse skupaj konča z veliko poenostavitvijo in bo od Zemlje ostal samo oblak vročih plinov.

Če smo objektivni, je to vsekakor mogoče.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

guest #44 ::

Če ne že najbolj vrjetno?

Thomas ::

Ne vem povedat. Lahko da.

Vendar pustost in praznost drugih planetov, je dober indic na naši strani.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

Bolje vidimo v Vesolje, bolj mrtvo zgleda, že 100 in več let. Radijski astronomi slišijo milijardokrat bolje že kot včasih so, pa je še vedno tišina. Se reče, trend zaznanih na slišnost, gre tudi strmo dol, že desetletja.

sto let niti prdec ni , pa tud če bi bil nebi nič pomenil. celo plutonij v spektralnih črtah nič ne pomeni. neke energije odajanja EM valovanj iz planetov so pa itak bolj ali ne šum.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Thomas ::

Milijardo let stara civilizacija, bi lahko že desettisočkrat postavila Galaksijo na glavo. Pa je ni.

Niti nobene druge!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

to kar zdej trdiš je pač možno ampak ni ekvivalnetno tistemu poprej, da bolj brihtnih od tebe ne more bit.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

guest #44 ::

http://www.space.com/4271-huge-hole-uni...

The universe has a huge hole in it that dwarfs anything else of its kind. The discovery caught astronomers by surprise.




Any ideas?

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Thomas ::

Tele luknje so, kot v siru. Da smo vedeli za največjo že pred 20 leti, bi bilo čudno. Niti tale najbrž ni največja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

guest #44 ::

A bi blo možno, da je to ostanek kakega tujega protokola?

noraguta ::

ja vrjetn gre za napako v desegnu vesolja , kva če bit druzga pust škrate to so bajke
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

guest #44 ::

Kaka pa bi zgledal ostanek nekega protokola?

noraguta ::

kuko mislš* protokol je lohk kvečjem jezik al pa neka teorija , ok v primeru vesolja pač materializirana. sam , da bi dve namešu skup, pa ja mo+no , da pol dobiš eno "juho" z luknjam.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

guest #44 ::

no mislu sem hardverski del protokola...požrešne nanosonde.

Vesoljska juha ne? Ja ma ta juha v kolikor je iz materije bi morala nekam gravitirat ne? Bodisi znotraj osiromašenega prostora ali pa na robove kjer je več skupkov materije in večja gravitacija. Če bi ostala juha proste energije pa ta tud nebi stala kr na mestu, ampak bi v neko smer šla?

noraguta ::

ne ne sm mislil striktno iz vidika teoretskih konstruktov , ter protislovij. nikakor nisem delal kakega mapinga na fizikalne količine. tudi dwomim , da so "škratje" kot taki manifestirani kot fizikalni objekti.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

guest #44 ::

noraguta je izjavil:

ne ne sm mislil striktno iz vidika teoretskih konstruktov , ter protislovij. nikakor nisem delal kakega mapinga na fizikalne količine. tudi dwomim , da so "škratje" kot taki manifestirani kot fizikalni objekti.


Zakaj pa?

noraguta ::

ker je fajn stvar preh , pošlatat preden rečeš kej za prmej!tud teorije niso tko prbite , da jo konj neb mogu brcnt. sploh pa če gre za škrate.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

guest #44 ::

Well...najboljši odgovor, ki sem ga slišal za luknjo je "shit just is there". Nevem no, to tud ni ravno nek odgovor. Glede na moje podatke, možnost še ni čisto izključena.

noraguta ::

guest #44 je izjavil:

Well...najboljši odgovor, ki sem ga slišal za luknjo je "shit just is there". Nevem no, to tud ni ravno nek odgovor. Glede na moje podatke, možnost še ni čisto izključena.

jasn , da ni , sam vprašanje je kolk dobr jo lohk opišemo , pa če tist sekret res dela glih tko kot si predstavljamo. mogoče pa niti ni relavantno, pa sam rečemo pojma nimamo kako jim gre tm....
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

guest #44 ::

No, se pa strinjava da je možnost. Zaenkrat je že to dovolj. Izključeno ni, podatki tega še ne kažejo IMO.

Thomas ::

Voidi so prazni. Sicer bi njihovo gravitacijo čutile okoliške galaksije. Pa delale sonde z maso tam kar hotele.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

guest #44 ::

Kdo pa trdi da so polni?

Lahko bi se mašine preselile le na robove, center pa pač pustili ker se je iztrošu.

Zgodovina sprememb…

guest #44 ::

Sam je pa res, da če bi se kej interesantnega dogajalo na robovih bi morala biti temp višja.

vir: Wikipedia


Ni pa nujno, lahko imajo zelo dober izkoristek in zbeži le malo energije stran.

Ja sam tud to nebi blo logično...če so jih opustili kr tam pol res bi morala gravitacija pokazat, če so se premaknili na rob, je masa iz središča prestavljena na rob kar bi bil isti šmorn.


hmm...mogoče pa je res le luknja


bazirani na bolj kot ne...blind hope
oh the irony!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

BigWhale ::

To so samo Dysonove sfere... ;)

noraguta ::

guest #44 je izjavil:

No, se pa strinjava da je možnost. Zaenkrat je že to dovolj. Izključeno ni, podatki tega še ne kažejo IMO.

ja možnost je , sam glede mene je problem , da si tega ne znam predstavljat.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Jst ::

Jaz sem lani enkrat jeseni gledal neko nadaljevanko o vesolju, na internetu, vem da ni bil youtube in da je bilo več delov. No, kar sem hotel povedati je to, da so poleg cold spots v microwave background radiation tudi druge stvari, ki tarejo znanstvenike. Poleg orbitiranja večih telesov, ki se nikakor po kalkulacijah ne bi moglo zgoditi, raznih praznin, kjer jih ne bi pričakovali,.. Spomnim se, da so usmerili neke merilne inštrumente v neko praznino in dobili jasen tok delcev. Povedali so, da supernova tam ni mogla eksplodirati, ker bi bili dokazi "zraven" in je šlo tisto merjenje v "The X Files."

Hitro googlanje mi je vrnilo tole: Youtube kanal Cosmic journeys, kjer je več delov. Če se ne motim, je zelo zanimiv Super Massive Black Holes.

Vsekakor so naše teorije ali pomanjkljive ali pa je razlaga čudnosti vesolja enostavna in smešna. Nekatere stvari kar so. "Shit's just there."
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

WarpedGone ::

Za nam konkurenčne civilizacije pa je igra še odprta.

A bi mi leta 1950 predstavljali kako resno konkurenco nam leta 2000?
Al pa mi leta 1900 proti nam leta 1950?
Tisto prej je "more and more of the shame shit", tole zadnjih 100 let je pa "all hell broke loose". Računat, da se sočasno z našim pokom dogaja še kak drug pok dosegljivo blizu je khmm... skrajno neverjetno na potenco X.

Če se že kej dogaja je ali ultrapredpotopno (== divjaki, če ne enoceličarji) al pa singularnost in nepredstavljivo pred nami.
Zbogom in hvala za vse ribe

Jst ::

>Če se že kej dogaja je ali ultrapredpotopno (== divjaki, če ne enoceličarji) al
>pa singularnost in nepredstavljivo pred nami.

Po našem trenutnem znanju in razumevanju, ter interpretiranju ustroja in delovanja vesolja.

Kot skeptik je pa potrebno dopustiti možnost, da se motimo.

Kepler nima misije, da bi ugotavljal, če obstaja življenje na planetih, v katere je usmerjen. Bodo z njim prvo naredili katalog in na podlagi dobljenih informacij potem temu namenjene inštrumente izdelali in uporabili.

Glede na časovno skalo, je pa res skoraj neverjetno, da bi obstajala kakšna civilizacija *relativno blizu* nam (v naši ter sosednjih galaksijah).


---

Kot je rekel jverne (če se ne motim), zadovoljni bi bili že z bakterijo.





edit:

There's something very odd going on in space - something that shouldn't be possible. It is as though vast swathes of the universe are being hoovered up by a vast and unseen celestial vacuum cleaner. Sasha Kaslinsky, the scientist who discovered the phenomenon, is understandably nervous: 'It left us quite unsettled and jittery' he says, 'because this is not something we planned to find'.

The accidental discovery of what is ominously being called 'dark flow' not only has implications for the destinies of large numbers of galaxies - it also means that large numbers of scientists might have to find a new way of understanding the universe. Dark flow is the latest in a long line of phenomena that have threatened to re-write the textbooks. Does it herald a new era of understanding, or does it simply mean that everything we know about the universe is wrong?


Našel sem tisto oddajo: Horizon: is everything we know about the universe wrong
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Thomas ::

Sem gledal. Vendar me tile mladoturki ne impresionirajo prav preveč.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

pri iskanju teh planetov ugodnih za življenje se jemlje samo primerjava z 'Zemeljskim življenjem' v obzir?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

guest #44 ::

gruntfürmich je izjavil:

pri iskanju teh planetov ugodnih za življenje se jemlje samo primerjava z 'Zemeljskim življenjem' v obzir?


Bolj ali manj ja. Kar je sicer dokaj utemeljeno. Razne neogljične oblike življenja so skrajno nemogoče. Okolje kjer bi silikatna bitja obstajala je daleč neuporabno za furat kakršnokoli tehniko.

Mi smo iz ogljika vrjetno zato ker ogljik formira mnogo spojin na relativno lahek način.

Jst ::

Thomas: Saj je zanimivih samo zadnjih nekaj minut, ko pravi o temu Dark Flow-u v CMR. Kaj je to, zakaj se dogaja, ko se, po našem razumevanju, ne bi smelo. Pa še odkrit je bil komaj 2010, a o temu precej nenavadnem pojavu, je večina samo tiho in komentirajo "we need more data." Če bo vsaj kaj dobrega iz tega odkritja, upam, da kakšen žebelj v teorijo superstrun. Ne more biti tako kompleksna teorija z patchi na vsakem koraku, nekaj, kar opisuje tkanino vesolja in je pravilna. Moje osebno mnenje...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Thomas ::

upam, da kakšen žebelj v teorijo superstrun


Po mojem je to truplo že precej strohnjeno in res se ga je treba znebiti.

Teorija strun je zmaga socilogov nad fiziki. Fiziki so se šli eno tako svečeniško igro, kdo bo bolj ortodoksen in pravoveren strunar, namesto da bi bolj cenili odpadništvo in originalnost.

Kakšen sociolog ali antropolog to zdaj lahko odlično opiše s svojim piškavim znanjem. Bruka in sramota!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jst ::

Odpadniki ne bodo nikoli dobili financ za eksperimente, ki bi jih usmerjali v to ali ono smer. Tako jim preostane samo mainstream - superstrune. Naj grejo raje kitaro igrat. :)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Saladin ::

Kolikor berem je M-teorija dokaj perspektivna. Seveda je še naprej jeba z entropijo. V enem cikličnem vesolju si lahko zamisliš, da se entropija obrne - kako pa naj bi to delovalo v izjemno obširnem, skoraj neskončnem multiversu?

Bodosi se entropija obrne bodisi je celoten multivers povsem odprtega tipa (kjer nimaš omejitev klasične termondinamike). Problem je, da je slednje mindfuck - true spacialy infinite multiverse. Nekaj v rangu Lewisove modalne realnosti oz. Tegmarkovega Ultimate ensembla, le bolj fizikalno/logično omejeno.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kepler odkril prek 700 planetov

Oddelek: Znanost in tehnologija
295196 (4132) noraguta
»

22% soncu podobnih zvezd gosti Zemlji podobne planete

Oddelek: Znanost in tehnologija
192149 (1165) jest10
»

Primerjava velikosti zvezd (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7111760 (9934) Mipe
»

Odkriti tavajoči planeti brez svoje zvezde (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9215912 (12237) Bor H

Več podobnih tem