» »

HP ukinja uporabo Windows Home Server

HP ukinja uporabo Windows Home Server

HP-jev MediaSmart strežnik, eden redkih in prvih sistemov z WHS

vir: engadget
engadget - Pri HP-ju so sporočili, da ne nameravajo uporabljati naslednje izdaje Windows Home Server, poznane pod kodnim imenom Vail, čeprav bodo še vedno podpirali izdelke, ki uporabljajo starejše različice tega operacijskega sistema. Sem spadajo predvsem izdelki iz linije MediaSmart, ki so prav kot prvi uporabljali Microsoftov operacijski sistem, s katerim so v Redmondu želeli v vsak dom prinesti omrežno hrambo podatkov. Vail bi to naredil še bolj enostavno z vključitvijo druge različice Drive Extenderja, orodja za enostavno širitev prostora za podatke z dodajanjem trdih diskov, kjer je obenem zagotovljena varnost podatkov. Drive Extender V2 so pri Microsoftu ukinili pred le nekaj dnevi, saj ni dosegal želenih rezultatov v nekoliko bolj zahtevnih okoljih z večjim številom uporabnikov, ki so dostopali do podatkov na strežniku. Steve Ballmer je sicer sporočil, da se bo o celotni zadevi pozanimal, a to ne bo spremenilo odločitve HP-ja. Windows Home Server se namreč niso odpovedali zaradi ukinitve Drive Extender V2, temveč zaradi lastnega operacijskega sistema webOS, ki so ga dobili v prevzemu Palma. Celotna ekipa, ki je bila povezana z Windows Home Server, je bila že premeščena pod okrilje webOS. To ne pomeni nujno, da bodo za svoje mrežne shrambe podatkov pri HP-ju uporabljali webOS, a po drugi strani en bi bilo presenetljivo, saj operacijski sistem želijo povezati s praktično vsemi izdelki, ki jih oz. jih še bodo ponujali.

60 komentarjev

«
1
2

roli ::

Pa tudi tako je bil home server bolj kot ne oobsojen na propad. Za domače uporabnike je zadeva namreč precej predraga. Vsaj na začetku je bila. Pa verjetno tudi ljudje ne potrebujejo toliko home serverja - meni je sicer sama ideja všeč ampak ne pa tudi njegova cena.
http://www.r00li.com

Keyser Soze ::

Ma, so današnji NASi že preveč dobri. Praktično nadomestijo WHS za domačega uporabnika.

Sam sem trenutno v fazi nakupa enga pametnega Synology modela, ki bo nadomestil trenutno laufajoči WHS. Prehrupna in prepotratna zdeva. Plus, preveč administracije za premalo efekta.

Edini minus, ki me trenutno deloma odvrača od te ideje je nezdružljivost Synology produktov z določenimi tehnologijami, ki jih uprabljam (AirVideo, ipd.).
OM, F, G!

darkolord ::

No ja, NASi so povečini še kar daleč s funkcionalnostjo, ki jo tole ponuja out of the box... Npr. glede backupa je čisto enostavno nastaviti, da se zbudi iz standbya sredi noči, ti zbudi računalnik, naredi kompleten backup računalnika, potem pa ugasne računalnik in sebe; če crkne disk in ga zamenjaš, lahko bootaš prek mreže in ti naredi kompleten restore (okej, bootanje prek mreže je treba mal skonfigurirat).

Pa tele novejše HP MediaSmart zadevce niso nič kaj glasne. Že NASi primerljive hitrosti (brez kakšne posebne dodatne funkcionalnosti) cenovno tudi niso prav občutno cenejši...

urosh ::

Sam ga uporabljam že kar nekaj čas - skoraj od izida in moram reči, da je zadeva super. Ker laufa na 2k3 serverju, se ga da brez problema "zlorabiti" še za kaj drugega, kot samo to, za kar je prvotno namenjen...
Komaj čakam na verzijo 2 :)

BlueRunner ::

saj ni dosegal želenih rezultatov v nekoliko bolj zahtevnih okoljih z večjim številom uporabnikov, ki so dostopali do podatkov na strežniku.

Heh... ta je dobra. Sistem namenjen domačim uporabnikom (ata, mama, sine in pes) je izgubil enega izmed svojih adutov zaradi "rezultatov v nekoliko bolj zahtevnih okoljih". Hmm... če so ga želeli spraviti v SOHO segment, potem razumem, ampak to naj bil WHS server in ne SBS.

No ja, NASi so povečini še kar daleč s funkcionalnostjo, ki jo tole ponuja out of the box...

Ali mi lahko poveš (popravljeno, ker sem čisto preveč površno bral - gl. spodaj) Jp. Naj mi nekdo pove za en NAS, ki omogoča, da na njega priključim še dva zunanja USB diska, pa se mi podatki samodejno prerazporedijo tako, da izguba katerega koli diska ne bo povzročila izgube podatkov. Oh, pa to lahko uporabim tudi tako, da star 320GB disk potegnem ven in ga nadomestim s 500GB, pa se bo vse samodejno prerarazporedilo nazaj.

Torej nekaj kot ZFS ali pa btrfs v privlačnem in za laike uporabnem pakiranju.

HP že ve kaj so stranke res uporabljale in kaj si želijo. Microsoft pa se verjetno seli nekam drugam, kjer živijo pametnejše stranke, ki znajo konfigurirati NAS-e in RAID-e.

No ja... bo pa to tržan niša za kakšno novo distribucijo kakšnega GNU/Linuxa, ki bo združila DLNA + ZFS + spletni vmesnik za nastavljanje na način, da bo vse skupaj uporabno tudi za ata in mamo.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

BlueRunner, ne razumem čisto točno, na kaj si ciljal (si me mogoče narobe razumel?). Trdil sem, da NASi povečini ponujajo precej MANJ kot tale zadevica...

BlueRunner ::

Ja, sem potem še enkrat prebral in videl kako sem ustrelil mimo. V prvem in površnem branju sem te čisto narobe razumel.

Lahko pa vse skupaj vzameš kot dodatek k tvojem mnenju... samo tistega "pokaži mi" sem moral spremeniti.

PrimozR ::

BlueRunner je izjavil:

saj ni dosegal želenih rezultatov v nekoliko bolj zahtevnih okoljih z večjim številom uporabnikov, ki so dostopali do podatkov na strežniku.

Heh... ta je dobra. Sistem namenjen domačim uporabnikom (ata, mama, sine in pes) je izgubil enega izmed svojih adutov zaradi "rezultatov v nekoliko bolj zahtevnih okoljih". Hmm... če so ga želeli spraviti v SOHO segment, potem razumem, ampak to naj bil WHS server in ne SBS.

Jah razvijalo se je na WHS, ampak so to želeli prenestis prva v SBS, nato pa še v full fledged Windows Sever.

Gregor P ::

Kako dober pa je sploh ta WHS za domače gospodinjstvo (v Nemčiji lahko kupiš namreč le OS, če hočeš, ker ta vsaj tam ne sme biti vezan na strojno opremo in ga namestiš na lasten strežnik)?

Recimo da imaš šest različnih računalnikov v gospodinjstvu (namizni, prenosniki z različnimi OS-i, Windows, Linux) in bi rad da se vse iz njih (avtomatično) periodično shranjuje na strežnik z WHS; je to dovolj dober in varen sistem za večinoma navadne uporabnike?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

BlueRunner ::

Odvisno od definicije "varnega". Če govoriš o varnosti podatkov pred izgubo zaradi odpovedi diska v katerem koli izmed družinskih računalnikov, vključno z WHS, potem je "varen". No... varen odkar so ga popravili. Od prve jim ni uspelo.

Če imaš v mislih kaj drugega, pa ni rečeno, da ustreza tvoji definiciji varnega.

Gregor P ::

Mogoče bi se moralo vprašanje bolj glasiti, kaj je varno (ni toliko mišljeno pred kakšnimi vdori ali kaj podobnega, ampak zgolj da so podatki varni pred izpadi, okvari diskov ipd.) za bolj neuke navadne uporabnike, ki želijo imeti dnevno shranjene vse podatke iz računalnikov in jih po potrebi varno obnoviti (crkne računalnik, na popravljenega, novega zopet vzpostavi izgubljene datoteke; obenem pa ima po potrebi tudi stalni dostop do teh datotek na strežniku in jih lahko sproti preverja, pregleduje, prenaša itd.), poleg oblačnega shranjevanja?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

darkolord ::

Ja, za take zadeve je super.

techfreak :) ::

Za kaj takšnega bi lahko uporabil tudi Ubuntu.

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Takrat ko sem jaz prvič gledal za WHS je mislim da bil Ubuntu Home Server šele v razvoju; je sedaj ta projekt že dokončan in če da, v čem se (na grobo) razlikuje od uporabnosti WHS za navadnega uporabnika (poleg tega, da je brezplačen)?


P.S.: tukaj se mi resnično gre za to, da se postavi nek čim manj tehnično zapleten strežnik zares preprostim uporabnikom; namreč v nasprotnem primeru sploh ni težav, ker je alternative več kot dovolj.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

techfreak :) ::

Nič ni bilo iz tistega Ubuntu Home Serverja. Poleg tega tudi WHS ne more pravilno namestiti in nastaviti vsakdo, ampak potrebuješ nekoga, ki ima nekaj znanja o tem.

Ko pa enkrat deluje, pa verjetno ni problem takšen sistem uporabljati.

Gregor P ::

Kakšno znanje misliš s tem? Domnevam, da sama namestitev na nek strežnik (ob upoštevanju priporočenih specifikacij) ne bi smela biti preveč težavna? Nekako sem upal, da je nadalje uporabniška izkušnja tudi poenostavljena za lažje upravljanje?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

BlueRunner ::

Hmnja... pri WHS je že tako, da moraš kakšen dokument prebrati, preden se ga lotiš nameščati, da navzdol po cesti nekaj mesecev kasneje ne začne nekaj omejevati. To pač ni namizni OS z enim diskom in konec zabave. Ko pa je to enkrat urejeno, pa je to dejansko "mom & pap compatible".

Zato je osnovna ideja WHS vedno bila ta, da se ga daje izključno OEM-om, ki ga potem pravilno sestavijo v lastno rešitev na ključ. Ko je ta stvar opravljena, pa sledi mirno jadranje.

Gregor P ::

Aha razumem ... no, to se že sliši kot nekaj kar bi se dalo uporabiti za domače:)

Kako pa kaj kaže z nadaljnjim razvojem tega OS-a? Torej ima še prihodnost? Sledijo nadgradnje, nove različice? Uradna podpora? Dobro iz novice je že videti, da MS namerava nadaljevati s to zgodbo, ampak novica, da HP ta OS več ne zanima bojda zaradi lastnih OS-ov, ni ravno vzpodbudna za prihodnost.

Saj ni takšen problem kupiti kar celotno OEM verzijo, ampak ko doma že ravno leži toliko računalniških komponent:D

Uredil: dodal stavek.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Gregor P ::

Očitno pa lahko preneseš 30-dnevno različico Windows Home Server Power Pack 3 Evaluation kar iz MS strani. Sem mislil, da imajo pri MS vse skupaj malo bolj vezano na konkretno strojno opremo torej OEM partnerje.

P.S.: nisem mogel več dodati v zgornji komentar, zato se podvaja.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

PrimozR ::

Glede na to da je OEM only, ostajata v bistvu samo še dva partnerja, Acer in Tranquil PC. Nove verzije še bodo, a se je močno pričakovalo DE v2, vsaj med največjimi fani. BRez tega in HP-ja je zadeva kinda meh, vprašanje če bo zaživelo...

Gregor P ::

Kaj pa odsotnost DE v2 v bistvu pomeni za običajne uporabnike?

Sicer iz novice domnevam, da so imeli očitno neke tehnične težave s tem:
Drive Extender V2 so pri Microsoftu ukinili pred le nekaj dnevi, saj ni dosegal želenih rezultatov v nekoliko bolj zahtevnih okoljih z večjim številom uporabnikov, ki so dostopali do podatkov na strežniku
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

PrimozR ::

Gregor P ::

Torej brez tega je vse skupaj skorajda brezpredmetno (v drugi različici; v stari ki je grajena na Windows Server 2003 domnevam ostaja)? Torej DE je v bistvu nekako programsko omogočal oz. nadomeščal RAID (na MS način pač); po novem pa bo moral uporabnik sam vzpostaviti strojno (dokupiti kartico) ali programsko RAID na računalniku (kar ni neka težava; kot smo počeli doslej) ter nato namestiti OS, sicer podatki pač ne bodo zaščiteni v primeru okvare diska. Sem to prav razumel?

Hm malo tvegano se mi zdi vse skupaj, razen če so shranjeni podatki, dejansko shranjeni v RAID polju na diskih, ne glede na sam OS, ki do njih samo dostopa.

V bistvu je na splošno (tudi WHS v1) vse skupaj malo tvegano iz vidika varnosti podatkov, če je vse odvisno izključno od OS-a; se programsko okvari OS in pa pa podatki. Še hujše je zgleda, če si na računalniku vzpostavil RAID, nato pa še sam WHS v1 naredi svoje zaščitno polje preko DE:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

PrimozR ::

To je bil ves point, pri DE-ju ni bilo potrebno postavljati RAID polja, samo priključiti diske.

Brez tega pač nahekaš skupaj ne Linux s software RAIDom znotraj OSa. Tako se ločiš od hardware-a, kar ti prinese večinoma zgolj prednosti če upoštevamo počasne gigabitne povezave po hišah), saj je RAID format pri vsakem proizvajalcu ponavadi nekoliko drugačen ter tako nezdružljiv z drugimi kontrolerji. Linuxova verzija deluje povsod (na Linuxu).

roscha ::

Hehehe tale mi je najbolša (c/p iz wikipedie)

Windows Home Server Drive Extender is a file-based replication system that provides three key capabilities:
---cut
A single folder namespace (no drive letters)

Upam da je unix tole patentiral že pred 150 leti in jih gre tožit cepce ene. Po 30 letih so izumli toplo vodo.

BlueRunner ::

@Gregor: Če OS pobezlja, potem je itak game over, če nimaš sistema ločenih varnostnih kopij z možnostjo restavracije nazaj do poljubne točke v času.

Ves point Drive Extenderja ni bilo imeti ultimativno rešitev, ampak rešitev, ki je fleksibilna. Po besedah samih avtorjev WHS, ko so splavljali 1. vezijo, je RAID neprimeren za domače okolje. Sedaj so ploščo obrnili in govorijo kako RAID je primeren. Whatever...

Pa DEv1 ima še eno lepo lastnost glede na RAID. Povrnitev podatkov v primeru večje katastrofe. Ker je to dejansko shim preko NTFS-ja, ki uporablja reparse points zato, da se sestavi konsistenta slika celotnega drevesa, lahko podatke is sesutea WHS obnavljaš tudi z običajnimi orodji, ki poznajo "samo" NTFS. Kar tudi ni ravno na odmet. Pa še kaj se bi našlo.

Skratka stvar sploh ni slaba in jaz se pridružujem mnogim, ki se zmedeno čohajo po glavi kaj točno je razlog, da ubijejo nek feature, ki je dejansko uporaben in brez prave konkurence.

Icematxyz ::

In a briefing last month, I was told that Microsoft and its partners discovered problems with Drive Extender once they began typical server loads (i.e. server applications) on the system. This came about because Drive Extender was being moved from a simple system, WHS, to a more complex, server-like OS )(SBS "Aurora") that would in fact be used to run true server applications. And these applications were causing problems.

"Drive Extender was a neat feature, but the implementation was off, and we discovered some application compatibility and disk tool problems related to its ability to correct data errors on the fly," Microsoft general manager Kevin Kean told me. "We don't want to give customers problems; we want to give them solutions. So ultimately, we decided that we needed to cut out Drive Extender. Removing Drive Extender will make file shares easy, and it's possible to accomplish most of its features otherwise. For example, you use the server's centralized backup or even RAID as an alternative to data duplication."


Vir

Ker se toliko o umiku DE piše na tujih novičarskih straneh in zdaj vidim tudi na slo-tech. Težko se prebiješ mimo tega!

Drugače pa če ni na voljo DE je teoretično res potreben najverjetneje kakšen dodaten kos strojne opreme in malo bolj vešč uporabnik za kakšno RAID polje!

BlueRunner ::

Hmnja... Slikica pri tem članku na Anadtechu pove v čemu je bistvena razlika med DEv1 in DEv2. Samo ne preveč resno jemati tistega "DE v2 by extension was going to be pushing the envelope as far as what any consumer filesystem was capable of" Linux, *BSD, Solaris so IMHO čisto na consumer nivoju in to, kar naj bi prinašal DEv2 že imajo.

Iz KISS zasnove so šli delati ZFS/BTRFS wannabe in so ga pač malo zabluzili. Takšnega preskoka pač ne narediš kar tako in tudi ne hitro, če moraš poskrbeti še za celoten ekosistem legacy navlake. Kot so že ugotovili pri Sunu (ZFS) in Oraclu (BTRFS) tega tudi ne moreš narediti, ne da bi podrl razmejitev med tem kaj je datotečni sistem in kaj je blokovna enota (če lahko malo zlorabim Linux-speak: razlika med FS in MD se pri BTRFS podre). Sicer dobra (čeprav malo pozna) ideja, da tudi MS ustvari takšen fleksibilen datotečni sistem, kot ga ostali že imajo, vendar pa so to IMHO po nepotrebnem delali na račun kot burek enostavnega pristopa, ki ga uporablja DEv1.

V bistvu bi WHS potreboval DEv1.5, DEv2 pa si bi lahko MS mirno zatlačil v rit in ga spusti ven v kakšnih Windows Server 2012 ali karkoli bodo že ustvarili. Ko bi stvar dozorela bi že tako ali tako po naravi stvari prišla tudi na WHS, ki ima Windows Server osnovo. Ni jim pa bilo potrebno tega storiti na račun DEv1. No, sedaj vse kaže, da SvetlePrihodnosti™ a.k.a. DEv2 še nekaj časa ne bo, DEv1 bo ukinjen, WHS pa s tem kastriran.

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Okej sori, sam UNIXi na consumer nivoju? Ko govorimo o NASih? Urlpls!! :)

BlueRunner ::

"Consumer" semi si namenoma prevedel kot "široko dostopne" in ne nujno v pomenu gadgetov in izdelokov široke potrošnje. V nasprotju s "specialized", ki so stvar inštitutov, laboratorijev, ipd...

Npr. Google FS ne morem gledati kot consumer zadevo, ker ga ne morem nikjer "kupiti". ZFS pa je po drugi strani široko dostopen.

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Samo je res butasto, da v WHS v2 potem ne pustijo DEv1 npr. z možnostjo vklopa/izklopa, če jim zadeva končno deluje zadovoljivo, pa si pač vzamejo čas za DEv2 do kakšne prihodnje različice. Me prav zanima, kakšna poslovna odločitev je bila v ozadju (berem komentarje kjer pravijo, da so večino osebja prerazporedili na Windows mobile 7, pa zato razvoj DE ni šel v pravo smer)? Ker saj ta WHS itak ne kupujejo neki nadpovprečni uporabniki (ti poiščejo boljše in bolj profesionalne ter zanesljive rešitve), ampak navadni potrošniki, manjši podjetniki, ki se nočejo ukvarjati z dodatnim nameščanjem nekih RAID polji ipd.:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Icematxyz ::

Error prone je pač kot kaže ta rešitev in ne omogoča "sodelovanja" z naprednejšimi rešitvami, kar sklepam, da si sami želijo. Za to so verjetno vse skupaj opustili. Tudi prva različica DE ni delovala popolnoma brezhibno v vseh pogojih, če se malo uporabi Google... Po eni strani torej dobro, da so sprejeli takšno odločitev. Po drugi pa si morajo izmisliti kaj podobnega, če hočejo ohraniti neko tehnološko in uporabno prednost WHS v smislu nižje cene strojne opreme in teoretično lažjega dela za uporabnika na tem področju. Bodo že si nekaj izmislili, če seveda imajo na tem področju takšen interes.

Keyser Soze ::

darkolord je izjavil:

No ja, NASi so povečini še kar daleč s funkcionalnostjo, ki jo tole ponuja out of the box... ..

Ja, tkole na hitr čez prst se morda res sliši prece zadaj. Ampak če mal pogledaš Synology npr. in ga direkt primerjaš z enim custom serverjem (lahko tudi WHS), domačemu uporabniku Synology nudi praktično vse kar potrebuje. Praktično skoraj brez zahtevne administracije.

So danes NASi že kar napredovali. Samo še cene so malce navite. Recimo.
OM, F, G!

Gregor P ::

Ampak ali lahko recimo kupiš Synology DiskStation Manager 3.0 in ga namestiš na lastno mašino? Ker prednost WHS je vsaj zame ta (kolikor sem pač razumel vse skupaj, uporabljam ga ne), da ga lahko (čeprav je vezan na OEM, kupiš OS posebej recimo v Nemčiji); poleg tega pa poljubno vstavljaš poljubno nove diske različnih velikosti in modelov ter proizvajalcev v kišto, brez da bi rabil kaj pretirano razmišljati ob tem (zopet če sem prav razumel).

Vsekakor, če pa iščeš kompletno strojno in programsko rešitev namenjeno preprostim potrošnikom z uporabniku prijaznim uporabniškim vmesnikom se tale Synology kar dobro sliši:)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

BlueRunner ::

Eh... to, da ga lahko kupiš posebej za običajne uporabnike ni faktor. Prej ovira, če bi si morali sami kaj sestavljati. DIY populacija je pač specifična in nišna. Kljub temu pa je tudi synology NAS navkljub vsem svojim zvončkom še vedno zadaj ravno na rovaš DEv1. Na koncu dneva pa WHS ali pa NAS rešitev stoji in pade na temu kako enostavno je vzdrževati in/ali širiti razpoložljiv prostor za hrambo - t.j. diskovno polje. Vse ostalo je pač osnovano na tem, da je ta del urejen v nulo. Navkljub težavam, za katere mislim, da bi jih lahko odpravili v DEv1.5, pa je ravno DE tisto, kar je dalo celotnem WHS domačo fleksibilnost. Če to izgubim, potem si res lahko kupim najcenejši NAS, privarčujem in ne izgubim praktično nič glede na Vail.

Zgodovina sprememb…

antonija ::

Za SOHO NASe si poglejte smallnetbuilder.com. V zadnjem casu je njihova uporabnost zrastla precej, cene so se pa tud znizale precej. Vecina jih laufa na eni od sort linuxa in se jih kot take da kar precej prilagodit. Vecini se da clo hardware nadgrajevat (RAM se da dokupit :)), podpirajo pa celo goro funkcij (za domace uporabnike, za poslovne so pac drugi modeli). Cene so pa... tam nekje 120-180 EUR na disk (za NASe s 4 in vec diski).

Cist isti "plug in and forget" nacin upravljanja "RAID" polja ima NetGear, kjer je NASu vseeno kaj ima kje priklopljeno, sam zguzva skupaj diske. Pol thecusi se mi zdi da znajo izvajat eno sorto ZFSja, vecina drugis pa laufa SW RAID (skor vsi tanovi NASi imajo not dvojedrne atome tko da HW ni problem) z vec-in-manj moznostmi sirjenja on-the-fly.

Skratka lustne skatlice so tole ratale, sploh ker ti zdej ena skatlica poganja skladisce podatkov, web in mail server (in vse kar lahko nanju obesis), multimedia serverje, furajo lahko vec IP kamer, ... Poraba pa precej nizka (Atom + diski pa tistih par ledic).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

PrimozR ::

Fora je, da z lastno gradnjo s sicer precej več jebe in neprimerno gršim paketom prideš skozi za 120 do 180 EUR skoraj neglede na število diskov, ne s ceno na disk...

antonija ::

St. diskov bos mogu vkalkulirat pri kontrolerjih. Jaz sem videl 6 SATA prikljuckov na consumer platah do zdaj, kontroleji pa tud vsi ne delujejo izven win okolja.

Pol mas pa pri SW kar nekaj dela napram tanovim NAS skatlicam. Jaz se nisem zasledil nobene variante NAS OSa kjer bi lahko relativno lahko dodajal paketke po zelji, pa se gledano s strani performanc so vsi namenski NAS OSi precej bogi (na consumer HWju, ne vem kako je na namenskem HWju).

Pri NAS skatlicah pa vtaknes diske, pritisnes gumb "on" in prek web wmesnika stimas vse kar ti srce pozeli (pa obcasen putty je potreben za bolj napredne zadeve ki jih proizvajalci ne reklmairajo). S tem da ti eni NASi kar sami rihtajo diskovno polje, pri drugih pa moras sam izbrat kaj hoces in kolk diskov bos zato porabil.

Ne vem, no... jaz zelo zelo rad sam packan skupaj moje odrabljene racunalnike v home server kiste, ampak narest en uporaben NAS ki bi bil vsaj podoben (po administraciji) NAS skatlicam mi pa se ni uspelo. Je pa res da sem probaval samo linux...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

PrimozR ::

Če greš na mATX plate imaš enostavno do 14 diskov, PCI 4 portni SATA kontroler (ki deluje v Linuxu) stane nekih 20 dolarjev. Pri mini-ITX gre pa do 8, ali Atom s 4+4 (PCI) ali pa tale priajajoča Zotacova AMD plata z Neo K625 procesorjem, ki ima onboard 6 portov. To plus dva na PCIe x1.

Na SW strani je pa res neprimerno več dela ja... Čeprav po durgi strani kaj pa če bi se nahekalo enega izmed teh OSov velikih proizvajalcev? :)

antonija ::

Sem bral od teh PCI SATA kontrolerjev pa se baje zatakne pri prenosu podatkov iz stirih diskov v raidu cez en sam PCI (pa pol je tud baje problem pri platah kako PCI komunicira z ostalo elektroniko). Vecina strani je zato priporocala kontroler na PCIe, tisti pa niso vec tolk pocen. Pa na tamalih, varcnih platah jih ponavadi ni glih veliko. Drugace ima pa Zotac ze zunaj plato s 6 SATA porti in dvojedrnim atomom (in tam okrog 10W porabe).

Glede SWja bi pa jaz najraje videl kaksen paketek za linux, ki bi bil mickeno bolj cloveski vmesnik za mdadm in ki bi zdraven zdruzil se webmin v kaksno bolj celovito varianto za administracijo prek mreze/neta brez konzole (in seveda hkrati se vedno pusti moznost konzole ker je cito pravi lunix). V tem primeru bi bila pa postavitev domacega HTPC/NAS computerja koscek torte :).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

krho ::

openfiller,freenas,zfsguru aka zfs nas web-gui dovolj?
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

antonija ::

Jaz bi rad imel doma skatlico z atomom, ki bi hkrati sluzila kot NAS (SW raid 5 al pa 6, 5+ diskov) in pa HTPC (ioni znajo baje zlo lepo predvajat 1080 vsebine brez konkretne obremenitve procesorja) pa zdraven pocela se druge "obrobne" stvari, kot je privat web in file server, pa torrent box, pa squeezebox server, webcam server, itd. Za HTPC del bi najraje imel XBMC (ga imam ze od prvega XBOXa in je super SW), za NAS pa nekaj kar bi bilo vsaj malo podobno trenutnim resitvam na NAS skatlicah, pa da bi celotna zadeva delovala s podobnimi performancami kot NAS skatlice.

Sej vem da NAS skatlice ne zmorejo vsega kar sem napisal, ampak jim pa trenutno uspeva ze kar veliko od teh zahtev (mislim da edino XBMCja ne znajo furat, drugo pa ze vse). Pol pa dobis zdravne se bomboncke kot je 802.3ad, hotswap diski (in lahko dostopno trayi), pa prirocen LCDjcek za status sistema in diskov, etc.

Doma bi verjetno lahko nardil vecino tega, sam ne vem kolk ceneje bi prisel skoz pa za SW del bi porabil cist prevec casa.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

PrimozR ::

http://www.zotac.com/index.php?option=c...

Atom bo za vse to verjetno prepočasen, sploh če želiš media center.

Druga opcija je pa mATX/mini-ITX platka z običajnim socketom pa vtakneš notri en poceni dual core procesor, potem ne bi več smelo biti problemov.

antonija ::

Kolikor sem bral lahko IONi predvajajo fullHD z okrog 30% obremenitvijo procesorja (ena fora je z nvidio da lahko to pocnejo z grafiko, ne s CPUjem). Preostalih 70% je IMO dost za vse druge zadeve.

Pa mITX je velik bolj lustkano kot katerikol ATX ;), pa se poraba je povecini dost nizja (sploh ce zadeva laufa 24/7 se nekaj ze pozna).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

PrimozR ::

Poraba je povečini povezana s tipom procesorjev in ostalih komponent na teh platah. Zlahka narediš mini-ITX računalnik s porabo, podobno ATX sistemom.

Ja, video dekodira grafična kartica, ampak moraš za to imeti podporo v software-u. Po pravici povedano ne vem kako razširjena je že ta podpora, naj to objasni kdo drug.

matejdro ::

Dekodiranje videa preko GPU podpira že skoraj vsak malo boljši player/kodek, tako da se ni treba bati glede software-a.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matejdro ()

MrStein ::

Kaj pa tale HP MicroServer ?

Minusi na prvi pogled:
- šibak CPU
- ni USB3.0 portov
- šibka grafika, samo VGA priklop
- ni WLAN-a vgrajenega
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Zakaj potrebuješ WLAN v serverju?
Zakaj potrebuješ grafiko v serverju?

techfreak :) ::

Mogoče je mislil za uporabo tega strežnika kot HTPC.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft za Windows 8 Server razvil nov datotečni sistem: ReFS

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
449874 (5838) MrStein
»

HP ukinja webOS mobilnike in tablice

Oddelek: Novice / Ostale najave
236797 (5118) Icematxyz
»

HP ukinja uporabo Windows Home Server (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
606667 (5494) BlueRunner
»

Prihajata Palm Pre 2 in webOS 2.0

Oddelek: Novice / Ostale najave
85051 (4351) smash
»

HP kupil Palm

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
3011437 (10488) jlpktnst

Več podobnih tem