» »

Katera grafična (ATi, nVidia...)

Katera grafična (ATi, nVidia...)

SasoS ::

Imam veliko dilemo...
Od Radeona 9000 naprej sem nekako pristaš ATi-ja...ne vem, takrat so me kartice dokaj navdušile, driverji so bili skozi čas dokaj solidni in relativno malo težav sem imel z grafiko (pred tem sem imel TNT2, ki je imela nekaj bugov v zvezi z video overlayi in sem fasal skoraj živčnega ko sem se pregovarjal z Creative supportom da to zrihtajo). Sploh te zadnje (pred Fermi) nvidie so me nekako spominjale na P4 - vroče, velike, ati se mi je zdel enostavno bolj sleek :). Naj povem še, da imam 2 monitorja, na DVI-ju 24" Samsung 245T LCD, zraven pa 19" Iiyama VisionMaster Pro 450 (CRT, VGA jasno), ki ga občasno vklopim ko rabim 2 desktopa.

Anyway...kaki 2 leti imam HD 4850 (time flies :D), kartica je delala brez težav, sodelavec pa mi je zadnjič predlagal da mi ga zamenja za HD 5770. Sure, np...dobim novo generacijo, dx11, več rama, driverji so isti, ne bo panike ane.

What a mistake. Čeprav so driverji *isti* (dejansko sem dal novo grafo notri in naredil en reboot da je osvežil device in fural naprej), se kartica obnaša popolnoma drugače. Če sem prej samo vklopil sekundarni monitor in je vse ostalo enako, mi je zdaj vse ikone vrgel na drugi monitor (ja, imam malo "čuden" setup, kjer je sekundarni monitor na levi...tam je pač na mizi več prostora). Ok, bomo preživeli, so programi ki shranijo pozicijo ikon (ker tudi programiram, mi je malo jasno zakaj se to zgodi - namreč sekundarni ekran se poveže v isti koordinatni sistem desktopa, ker je drugi monitor na levi strani, dejansko potem 0,0 ni več v zgornjem levem kotu primarnega monitorja, ampak sekundarnega...). Večja težava je, da CRTja nikakor nisem mogel prepričati v več kot 60Hz. Enostavno ni šlo...ni pomagal noben refresh lock, refresh force, ker je dejansko driver od kartice prepameten za svoje dobro in skrije (!) vse grafične mode za katere misli, da jih monitor ne podpira namesto da bi prepustil izbiro Windowsem (da, tista kljukica Hide modes monitor cannot display ni imela nobenega učinka, saj je refreshe skrival driver od grafe ne od monitorja). Naj dodam, da imam monitor priklopljen preko BNC kablov, ki nimajo DCC in sem že prej moral v driverjih od grafe forcat višji refresh...no tukaj je bil ves trud zaman. Malo googlanja mi je pokazalo, da nisem sam v teh težavah in da to dejansko na 5xxx seriji ne dela (na 4xxx pa je, čeprav so isti driverji). Rešitve so bile, ročno vpisat 85Hz mode v register kot veljaven mode (ni pomagalo) ali priklopit VGA kabel namesto BNC, kar je do neke mere pomagalo. Dobil sem vsaj 75Hz (kar je še vedno premalo zame, vidim utripanje, sploh če monitor ni na sredini vidnega polja), poleg tega pa popolnoma razmazano sliko (da, ko se enkrat navadiš na ostrino BNC, je težko gledat običen VGA). Sodu je izbilo dno, ko sem v ponedeljek hotel zagnati Jedi Outcast in dobil lep crash...seveda je Ati letos enkrat presegel omejitev OpenGL extensionov, kot ga podpira Quake3 engine. Nvidia je na problem naletela že nekaj časa nazaj in uvedla extension limit v driverjih. Ati o kaj takem noče slišati nič, na forumih priporočajo zamenjavo opengl driverja z 10.4 (ni delovalo) ali preimenovanje datoteke v quake3.exe (deluje, vendar se mi zdi neumno). Poleg tega mi je mašina občasno zmrznila (prav na hard...se ne premika niti miška) ob gledanju iptv...kar se mi sploh zdi neumno (imam odprt mail, da se mi kaj skorrupta ali da kaj izgubim zato ker je tv odprt na sekundarnem monitorju...disaster).

Ok, si rečem...ATi ni več kar je bil, dajmo priložnost drugemu taboru. Poleg tega že od vsega začetka Atiju zamerim slabo OpenGL podporo (predvsem slabo hitrost uploadanja textur). Rečem sodelavcu hvala, tukaj imaš svojo 5770, nočem je več, daj mi nazaj 4850, mimogrede pa zavijem u trgovino še po en kos GTS 450. Slabše ne more biti, kene...

Ves slinast pridem nazaj, si vzamem še čas da malo spiham mašino in uredim kable in hopla notri svežega Asusa. Prvi vtis, WTF je narobe s fonti?!?! Ne vem kaj ma sicer grafa toliko s fonti, ampak MAN, this is some ugly sh*t. Googlam (malo se mi je sanjalo da bi mogoče to lahko bilo povezano z ClearType) in ugotovim, da CT sploh ni vklopljen na Windows XP (eh, jebat ga...mogoče ko bo SP1 od W7 bom zamenjal, ali pa tudi ne). Vklopim CT. Ugotovim sicer da so fonti lepši, vendar drugačni kot so bili prej (malo bolj debeli, kar recimo povzroči da sta At v isti besedi preveč skupaj). Očitno imaš 3 možnosti:
- no smoothing (ugly as hell, kockasto)
- standard smoothing (kar je v XP default, kar sem očitno vedno uporabljal in je bilo ok, razen na nvidii)
- ClearType (super zaobljeno, isto kar je sedaj v W7)
Dobro, bomo preživeli CT...itak je v sedmici to že podefaultu, važno da sekundarni monitor dela spet na 85Hz (driverji mi ponudijo do 170Hz). Jedi Knight dela, tudi to je ok. Nastavitve od grafe so sicer pol v angleščini in pol v slovenščini (kdo se je to spomnil, brez ene male opcije izbire jezika...kaj to debili pišejo?), če ne bo hujšega...po pol ure mi na ekran skočijo neka čudna okna MCI command window in podobno ki se jih ne da zapreti. Dobro, tudi to bom preživel (se ni več pojavljalo ko sem enkrat uspel izklopit jajca od nView). Malo mi je čudno ker se sekundarni monitor vklopi šele v windowsih (ne vem, meni se to ni zdel nek bavbav, ATi mi je vedno kazal sliko v dual-view načinu tudi pred windowsi...v biosu in linuxu, brez kakšnih posebnih nastavitev). Ok, bomo že potem flešali kak nov bios ali kaj podobnega...važno da tudi IPTV dela brez težav.
No, danes zjutraj se mi mudi v službo, zato kište nisem prižgal, sem jo prižgal na remote preko Wake-on-lan iz službe. Ko pridem nazaj domov, stisnem power knof na Samsungu...slika temna. Kaj nisem miške podrajsal? Ok, bom še enkrat. Nič. Tipka space? Nope. Enter 3x močno da tipkovnica kar zaškripa. Še vedno nič...potem se mi začne svitati, kaj če je grafa, ker sta bila oba monitorja ugasnjena, defaultala na VGA. Jup, klofnem IIyamo in CRT se začne prebujati in nato za tem skoraj umre od šoka ker dobi 1920x1200 na vhod (!!). WTF nVidia! Uspem hitro zmanjašti resolucijo in pazi cel disaster. Samsunga nikjer v nastavitvah, IIyama primary, ikone zmešane. Argh! Naredim reboot, isto. Nič, bo treba na roke...popravit monitorje, resolucije, organizacijo ikon. Pa je šlo pol ure cajta...malo že živčen kaj bom, ne bom vsak dan to počel, tudi se mi zdi neumno da zdaj bom pa imel skozi monitor prižgan. Dajmo gor eno serijo za pomirit živce. In kot da še ni bilo dovolj - popolnoma zmešane barve, zamenjani rdeča in modra (ne ni bil film kriv). Kartica je letela ven iz kište predno so se dobro diski ustavili...

Zdaj sem nazaj na 4850. 85Hz sem s težavo uspel nazaj nastaviti na IIyami (driverje nazaj dol do Cat 9.9, z novejšimi ni delovalo), fonti so pravi balzam za oči, Jedi Outcast deluje brez quake3.exe trikov. IPTV mi je sicer prejle zmrznil (mogoče je pa kaj drugega krivo...čeprav na GTS450 se mi ni niti enkrat zgodilo), pa se ne spomnim da bi mi kdaj z 4850 prej zmrzoval. No, mogoče je vsa ta jebarija z desetimi verzijami driverjev pač pustila kake posledice. Bomo testirali drugič...

Kaj zdaj narediti? 4850 je stara 2 leti. Dobro, se mi zdi da je kriza tudi tu naredila svoje, včasih je bila grafa po šestih mesecih za stran, 5770 in GTS450 spet nista toliko hitrejši...kar me bolj moti, kako naprej? 2x sem se nasral, da bi zdej šel še po 6850 (ali kaj je že) me zaenkrat še ne mika. Več mam izkušenj z Atijem in bolj obvladam razne trike (tudi tega da se CCC ogibam od daleč in uporabljam Ati Tray Tools) in jasno je, da me bo nvidia samo živcirala na začetku. Dejansko s samo kartico v špilih najbrž ni nič narobe, tudi OpenGL dela opazno, opazno bolje kot z Atijem, ampak tiste malenkosti me bodo požrle. Kaj naj, nisem več niti študent, cajta za špile je mogoče kako uro na teden, bolj je pomembno da lahko na mašini hitro delam in se ne ukvarjam s traparijami kot so kater monitor se prej prižge in da se mi ob vsem buljenju v take in drugačne kište (kar je hitro 16ur+ na dan, špeglov hvalabogu še nimam) možgani ne skravžljajo na 60Hz. Ni pa jasno, kako kartica (katera koli) leta 2010 nima poštimanih tistih osnovnih zadev, ki so delale bp 15 let nazaj. Sem že gledal da bi dal v PCI slot staro dobro STB Lightspeed 128 za IIyamo, pa niti tega nimam fraj (1 PCI, zaseden z Audigy2). Mimogrede, ko sem dal 4850 nazaj, so se mi desktop in oba zaslona zbudili tako kot so bili prej predno sem sploh kaj motovilil. Neverjetno...samo da mi še ta ne crkne zdaj.

glistovje ::

8-O

kuglvinkl ::

Am ti rabiš še en LCD, pol pa razmišljaj o zamenjavi karte.
Your focus determines your reallity

ExGasper ::

8-O bolj jedernato :O

drgač pa ti zmruje tko ko kej igraš za neki cajta (sec 1-2) al ti zmrzne pa moreš resetirat računalnik?
Pol nisem te čist razumel imaš xp ali win7 na sedemki nebi smelo biti teažav čeprav sem jih jaz z nvida mel kar nekaj. (to si vrjeten probal) ko se ti računalnik priže z novo kartico pejt pod screen resolution (xp tam k menja ozadja pa to) pa si probi taprve samo na en ekran naštimat

drgače pa nimam prav veliko izkušenj z večimi ekrani:|

noraguta ::

mnja tole zmedo z desktopi in dvem monitorji tud jaz doživljam trpim in pizdim. gt220 pa win7 sprobal vse kombinacije. če je kaj na vga je itak random kam do rekonfiguriral desktop na dvi-hdmi vsaj deterministično zjeba desktop. sicer je 15 sekund da poklikam onka na drug monitor samo tečno je pa uibr. pomojem je to kar redmonski zajeb. na xp teh problemov nisem mel.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

SasoS ::

@kuglvinkl: zakaj če CRT čisto lepo dela (poleg tega ga imam tudi še zaradi nostalgičnega občutka...in ne to ni pogrešanje utripanja s 60Hz :D)

@ExGasper: komplet xp, sedmice še nisem zagnal z nvidio (z 5770 pa je bilo opaziti iste težave z osveževanjem kot pri xp). Ko zmrzne, zmrzne na hard, pomaga samo knof za reset....

Jedrnato:

5770:

- CRT zaklenjen na 60Hz
- extension limit (ne delajo starejši OpenGL špili - Jedi Outcast)
- ikonce se včasih pomečejo na napačen zaslon
- random hard zrmzovanje pri gledanju iptv

GTS 450:

- CRT dela, JK2: JO dela
- totalna štala z multimonitorji
- grdi fonti na nastavitvi standard smoothing
- sekundarni display ne dela v textnem okolju (bios, predvidevam da tudi linux)
- DVI se ne aktivira če je monitor ugasnjen ob zagonu
- nekateri filmi (dx50 codec) se vrtijo z napačno paleto (zamenjani rdeča in modra)
- in kup malenkosti: pol slo-pol eng meni (zakaj ni cel v angleščini?), čudno skakanje hidden oken na desktop...

4850:

- CRT dela , JK: JO dela
- multimonitor dela (isti driverji kot 5770!)
- iptv včasih zmrzne (dopuščam možnost da je navsezadnje lahko kriva tudi zvočna)

Pa kako da ima nVidia isti crap od control panela kot ati? Kdaj je to postalo tekmovanje, kdo izdela bolj crappy control panel?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SasoS ()

noraguta ::

evo še en thread z piszdenjem čez multimonitor setup
http://social.technet.microsoft.com/For...
mogoče bo kaj z sp1
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

69charger ::

Jaz sem trenutno na Radeon 4770 in ne bi za noben denar šel na nove driverje in kakšno novejšo ATI/AMD serijo. Sem sprobal nekaj novejših driverjev npr. 10.10 in 10.11 pa povzroča DirectX crashe,COD MW2 ima zelene teksture na vsake toliko časa itd... Probaj z Windows 7 na GTS 450,bi moralo bit boljše.

ExGasper ::

O to glede zmrzovanja se je pa tut meni dogajal sm probal use pa nisem popravil. Kak mesce dva kasneje mi je pa računalnik crknil tako da upam da tvojega računalnika nebo doletela ista usoda :/:8)

Kaj je lahko narobe?
ram,grafična,procesor,matična jst sem ugotovil potem da je bila grafična ampak računalik tudi ne delal zato je možno da je tudi matčina :|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ExGasper ()

SasoS ::

Ker zmrzuje res samo v specifičnih okoliščinah (zdaj tudi se mi je zgodilo 1x ali 2x s tastaro grafično, ki je do sedaj delala bp) in na točno določen način - bom sedaj zamenjal Audigy2 z X-Fi in potem vidimo naprej...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero grafično kartico kupit?

Oddelek: Kaj kupiti
433011 (2361) Vesoljc
»

računalnik za arhitekta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
11913139 (9949) ribko
»

ATI Radeon HD 5850 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Strojna oprema
34523191 (10904) Xserces
»

ATI Grafične kartice (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Strojna oprema
87559185 (23423) Galaxy
»

Dva monitorja na eni kišti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
19318281 (11797) Ursus

Več podobnih tem